Младата ИТ компанија CodeWell , кои се составен дел на ПСМ инкубаторот ја промовираа својата најнова Android апликација за македонскиот пазар – TraWell. Оваа апликација е уникатна и единствена на нашиот пазар и претставува туристички водич за градот Скопје, која функционира на паметни телефони и таблет уреди со Андроид оперативен систем. Оваа апликација ќе им биде од корист и на туристите и на самите жители на градот Скопје бидејќи нуди интерактивно истражување на градот во кое се вклучени сите знаменитости, културни и верски објекти, споменици, кафебарови, ресторани. За секое место или објект постојат детални информации и галерии од слики, а исто така има можност за споделување на електронска разгледница од самото место на популарните социјални мрежи или пак планирање на посета на одредени места. Сите места се означени на мапа а интересна е можноста Скопје да се истражува и преку насочување на камерата од телефонот, односно преку проширена реалност. Ова овозможува полесно пронаоѓање и истражување на ...
сите 3 | | | веќе видена

По неколку месечните гласини и шпекулации Samsung го објави својот Android предводник за 2012. GALAXY S III има убав дизајн, врвна технологија и неколку нови начини на контрола преку природна човечка интеракција. Новиот Samsung GALAXY S III ќе биде достапен во две бои: Pebble Blue и Marble White. Покрај хардверот, Samsung воведува и софтверски новитети преку таканаречената “природнa интеракција”. На кратко, Samsung сака да знае што правите во моментот за да ја прилагоди работата на телефонот соодветно. На пример, ја користи предната камера за да провери дали вашите очи се насочени кон екранот за да ја задржи светлоста на високо ниво. Доколку заспиете читајќи, SGS III ќе го исклучи екранот. Повеќе информации за Samsung GALAXY S III Видео на кое се претставени некои од новите гестикулации: email print
| | веќе видена

Со најновата понуда од Вип оператор , покрај постпејд тарифи кои овозможуваат бесплатно вртење кон сите мрежи, исто така се нудат сите телефони по цена од 0 денари. Секој кој од денес ќе потпише нов или обнови постоечки договор ќе има можност да стане сопственик на еден од најновите паметни телефони по цена од 0 денари. На пример HTC One X кој е предводникот од HTC за оваа година со Android 4.0, четири-јадрен Tegra 3 процесор и Beats By Dre слушалки, достапен е бесплатно во Vip Super Free тарифата и Vip Surf 1 GB. повеќе информации за понудата повеќе детали за HTC One X Скопје, 9 мај 2012 – Вип повторно ја потврдува својата заложба за понуда на повеќе вредност за своите корисници. Почнувајќи од денес, сите нови резиденцијални и бизнис корисници на Вип кои ќе склучат договор на 24 месеци во која било од Vip Free тарифите, покрај можноста да зборуваат за 0 денари кон сите мрежи, добиваат и одлична можност да одберат кој било од телефоните од понудата на Вип за неверојатни 0 денари. - Вип постојано се ...
сите 3 | | | веќе видена

“Безбеден Град” е името на проектот кој стартува денес по повод денот на полицијата. 100те камери кои пред 2 години беа поставени по Скопските улици од денес се ставаат во фукција. Ќе се врши 24-часовен мониторинг на улиците, ќе се снимаат прекршоци, сообраќајки, инциденти, криминални дела, а ќе служат и за регулирање на густината во сообраќајот. Казните за прекршоците фатени со камерата ќе стигнуваат на домашна адреса. Trapster е бесплатна социјална мрежа и мобилна апликација преку која се обележуваат секакви настани и предмети кои би влијаеле на вашето патување со возило. Корисниците можат да обележуваат полициски замки, радари, камери, оштетувања на патот, дури и места каде полицијата често се крие. Покрај тоа, корисниците можат и да споделуваат информации за нивните патувања преку Facebook и Twitter. Апликацијата користи Wi-Fi или GPS за да ја најде моментална локација на корисникот, па според околината во која се наближува праќа аудио или текст пораки за можните опасности. Исто така, едноставно можат да ...
сите 6 | | | веќе видена

Samsung GALAXY S III е конечно тука! По неколку месечните гласини и шпекулации Samsung го објави својот Android предводник за 2012. Главната цел со комбинирање на убав дизајн и врвна технологија е овој финален резултат. Samsung GALAXY S III на кратко: 4.8-инчен HD Super AMOLED екран 1.4GHz четиријадрен Exynos процесор Android 4.0 – Ice Cream Sandwich 8MP брза задна камера со блиц 1.9MP предна камера која снима HD видео 16GB / 32GB / 64GB верзии, со додатен microSD card слот 136.6 х 70.6 х 8.6 мм, 133г Позади екранот се крие четиријадрен Exynos процесор со такт од 1.4GHz. Исто така преработен е и графичкиот процесор, кој според Samsung работи за 65% побрзо од претходникот GALAXY S II. SGS III ќе има подршка и за 4G LTE мрежа, па така ќе бидат достапни две различни верзии. Исто така доаѓа и со релативно моќна батерија од 2,1000mAh. Новиот Samsung GALAXY S III ќе биде достапен во две бои: Pebble Blue и Marble White. Покрај хардверот, Samsung воведува и софтверски новитети преку таканаречената “природнa ...
сите 6 | | | веќе видена

Во Април беа претставени и дебитираа многу нови игри. Ви ги претставуваме подобрите 5 кои се издвојуваат која по одличната графика, добра игривост или пак едноставно по својата заразна страна. Некои од игрите, како Dark Meadow, може и ќе ве замислат за тоа колку е напредната графиката и што е следно за мобилните уреди. Покрај тоа, и блокбастер хитовите го пронаоѓаат патот до мобилните уреди како Max Payne. Да скратиме, еве ја листата: 1. Gunman Clive Оваа игра може нема звучен наслов или пак луда графика како останатите, сепак мислењето за истата ќе го изградите веднаш по првото играње. Gunman Clive ве носи назад на дивиот Запад, со одлична авантура, изглед како рачно нацртана скица во кафена нијанса, добро осмислени стази, разни непријатели и пред се зависна игривот се перфектна комбинација. iPhone/iPad ($1.99) Android ($2.08) 2. Dark Meadow Ова е играта која ја најавивме дека има многу напредна графика. Се игра во прво лице и е малку језива. Сечете или пукате во разни суштвеста. Кога на ова ќе додадете ...
| | веќе видена

Со овие надоградби повторно се обидува да ги разубеди корисниците на неофицијални Twitter клиенти да ја користат нивната апликација. Двете Android и iOS апликации на Twitter добија надоградба. Во овие надоградби ставен е акцент на подобрување на начинот на истражување и пребарување на твитови, како и push нотификации. Табот Discover сега е покорисен со додавањето на Activity секцијата во него. Преку Activity ќе може да се прегледуваат информации и активности за кругот на луѓето кои ги следите, вклучувајќи омилени твитови, ретвитови исто како и кој кого започанл да следи (како сугестија кого би можеле да следите и вие). Пребарувањето е поедноставено преку додавање на правописни и предлози слични на внсен текст, исто како и автоматско пополнување на Twitter имињата при нивно испишување. Додадени се Push нотификации за сите интеракции. Па така корсиниците во истиот момент ќе дознавааат кога некој ги спомнал или пак кога некој го ретвитнал нивниот твит. email print
| | веќе видена

По неофицијалната најава , сервисот на Google за cloud складирање – Google Drive официјално стартуваше. Преку овој сервис овозможено ќе биде создавање, споделување, колаборација и зачувување на сите ваши фајлови. Доколку работите на заеднички проект со вашиот пријател или пак планирате турнеја низ Европа со целото друштво, можете истото да го припремите преку Google Drive. Прикачувајте и пристапувајте до секаков вид на фајлови, вклучувајќи видеа, слики, документи и многу повеќе. Со Google Drive може да: креирате и колаборативно да работите на одреден документ. Целиот сервис е изграден и базиран на Google Docs , па така на еден документ може да работат повеќе луѓе во исто време и сите да ги добиваат промените во живо. На секоја споделена содржина може да се додава и одговара на коментари, а за истите ќе добивате нотификации; скаладирате безбедно било каков фајл и на истиот да му пристапите од секаде, дури и кога сте во движење. Преку било кој уред кој е поврзан со интернет. Од дома, од работа, додека ...
сите 4 | | | веќе видена

Сигурно сте слушнале за Instagram сервисот кој преку ретро филтри ги разубавува сликите од вашиот мобилен уред и истите може да ги споделите, посебно после веста дека Facebook го купи сервисот за една милијарда долари. Иако Mark Zuckerberg и Facebook ветуваат дека ќе ја задржат оригиналната форма на апликацијата, не мора да значи дека ќе биде така на долги стази. Доколку не ви се допаѓа политиката на Facebook, постојат прилично многу алтернативи, еве 5 од нив: 1. Flickr Иако филтрите не се главна функционалност на Flickr апликацијата, сепак има бројни опции за претварање на вашите обични слики во нешто повеќе импресивно. Плус може да се пофали дека ја опслужува една од најголемите онлајн заедници, па споделувањето е повеќе од напредно. Преземи: iTunes Play 2. Hipster Hipster има се: филтри, рамки, текст… исто така може да додавате пријатели и да ги следите нивните прикачувања на слики. Секако, нуди можност за споделување и кон најголемите мрежи како Facebook, Twitter, Tumblr, Foursquare и Flickr. ...
| | веќе видена

Најновата серија на мобилни телефони од HTC се сели и во Македонија. Најпрвин HTC One X во понуда од VIP оператор , а сега и HTC One V во понуда од мобилниот оператор ONE . Овој мобилен уред има карактеристики од средна класа, но сепак доаѓа со вграден Android 4.0. Меѓу другото, опремен е со 3,7-инчен SLCD2 екран со резолуција од 489х800 пиксели, 1GHz Qualcomm процесор, 4GB простор за чување на податоци, HTC Sense UI v4.0, 5MP камера и 512 RAM. Браво и за мобилниот оператор ONE. Во новата One серија, приоритет на HTC се перформансите на камерата, па така сите од новите телефони во оваа фамилија доаѓаат со низа битни оптимизации на ова поле. Најпрво, додаден е посебено наменет процесор за сликање со што е овозможена манипулација на сликите пред тие да бидат компресирани во JPEG формат. Од HTC очекуваат резултатот од ова да биде: намален дигитален шум на сликите, поголема прецизност во боите и повисок целокупен квалитет и брзина. Па така времето потребно за стартување на апликацијата за сликање е намалено ...
| | веќе видена

500px е фото заедница создадена од креативни луѓе од целиот свет преку која може да пребарувате, споделувате, купувате или пак да продавате одлични инспиративни фотографии. Пребарувајте возбудливи пејзажи, слатки животинчиња, впечатливи портрети и многу повеќе. Сите овие фотографии беа достапни во движење само преку iPad апликацијата на 500px, а одсега истото и преку универзална Android апликација Достапна бесплатно за телефони и таблет уреди со Android 2.2+, апликацијата ја нуди можноста да ја прелистувате и прегледувате огромната библиотека на фотографии прикачени од корисници преку 500px сервисот. Секоја слика поседува целосни EXIF и локациски информации. Покрај пристапот до разните колекции како популарни или одбрани од уредник слики, корисниците преку апликацијата можат да се логираат и да менаџираат со своите фотографии, да ги споделуваат истите преку и Facebook или да ги прегледуваат фотографиите од своите пријатели. Компанијата исто така издаде нова надоградба за нивната iPad апликација, која ...
сите 2 | | | веќе видена

PlayUp е социјална мрежа за љубители на спортот и додава нов начин на доживување на натпреварите преку користење на нивните мобилни апликации за Android и iOS. Сега, додека гледате некој спортски настан во живо, ќе може за истиот да праќате разни пораки до вашите пријатели, непознати фанови на вашиот омилен тим или кон било кој и да го следи истиот натпревар преку PlayUp. Доколку порано за време на натреварите вербално сте се натпреварувале само со пријателите околу вас или преку Facebook статуси, сега може и преку специјално наменета апликација за истото тоа, на вашиот мобилен уред. Некои од функционалностите на PlayUp апликацијата: Бесплатни јавни и приватни разговори со пријатели за време на натревар Резултати во живо и статистики на преку 25,000 натревари Поканување на пријатели од други социјални мрежи Споделување постови преку Facebook и Twitter Push нотификации PlayUp има одличен концепт и ја препорачуваме на сите страсни фанови. Достапна е бесплатно и на App Store и на Google Play. Преку неа ...
| | веќе видена

Acer наскоро ќе добијат официјална Android 4.0 – Ice Cream Sandwich надоградба. Процесот ќе се извршува во фази а ќе отпочне за американскиот модел на 27ми Април. Скоро 6 месеци откако Google официјално го претстави ICS надоградбите почнаа да ги добиваат и таблет уредите. Бидете трпеливи, а после 27ми проверувајте го update копчето. email print
| | веќе видена

Apple не е познат по користење на славни личности во своите маркетинг кампањи. Како најголем новитет на iPhone 4S беше преставен гласовниот асистент Siri . Функционалност која побарува гласовна интеракција. Па кој би бил подобар избор ако не Samuel L. Jackson? email print
| | веќе видена

По првичното појавување на Chrome Beta во Февруари, вчера истиот доби надоградба која е достапна на нови 31 јазик и тоа насекаде во светот. Покрај тоа додадени се нови функционалности: можност за преглед на десктоп верзии на веб сајтови додавање на bookmarks директно на позадина (home screen) отварање на специфични линкови преку други апликации (Youtube, Foursquare, Play Store) работа со подесена прокси Wi-Fi конекција Доколку до сега го немате инсталирано Chrome Beta на вашиот Android 4.0 ICS телефон или таблет уред, можете истиот бесплатно да го преземете од Google Play. Chrome Beta email print
сите 2 | | | веќе видена

Корисниците на Samsung GALAXY S нема да добијат целосена Android 4.0 Ice Cream Sandwich надоградба. Но, ќе добијат дел од функционалностите преку таканаречениот Value Pack со firmware надоградба. Што се вклучува овој пакет? Samsung издаде детален прирачник за како да се користат додатните функционалности на GALAXY S Value Pack. Меѓу другото, во пакетот е влучен и Face Unlock функционалноста (отклучување на телефонот со детекција на лице), која сега е побезбедна со додатната потреба да трепнете пред вашето лице да биде препознато. Доплнителни функционалности: брзо сликање на фотографии додека се снима видео, промена на големината на фонотот на телефонот, нова апликација за средување слики и можност да се создаваат фолдери. Линк од прирачникот од Samsung за GALAXY S Value Pack email print
| | веќе видена

Dolphin ја издаде 8.0 верзијата од својот Android прелистувач. Иако надградбата не носи некои нови и посебни функционалности, сепак вклучува неколку клучни визуелни промени со кои може да се подобри прелистувањето на веб страните. На пример копче за брз пристап до гласовните и гестикулативните командни функционалности, нов мени бар на дното од екранот за едноставен пристап до обележаните страни (bookmarks) и add-on додатните алатки, како и ново копче за инстантно скролање кон врвот од прикажаната веб страна. iOS верзијата на Dolphin Browser исто така доби мала надоградба во која е намалена осетливоста при говорни команди. Двете надоградби ви се достапни подолу. Dolphin Browser HD Dolphin Browser email print
| | веќе видена

Информацијата доаѓа од The Next Web, кои се едни од партнерите на Google и наводно добиле пристап до идниот Google Drive сервис за cloud складирање на фајлови. Користењето ќе биде бесплатно за првите 5GB, а за повеќе ќе бидат достапни и годишни претплати. Се очекува веднаш да бидат достапни клиент апликации за Android и iOS како и за Mac и PC, кои ќе работат исто како и Dropbox. Мобилните верзии на GDrive ќе имаат и можност за едитирање на документи. Google Drive сервисот во основа ќе биде Google Docs со додатнa десктоп апликација за синхронизирање на фајлови локално. Со ова е одговорено прашањето дали GDrive ќе биде пофункционален од Dropbox. Доколку ви е потребно само синхронизирање на фајлови, Dropbox е доволна опција. email print
сите 2 | | | веќе видена

Македонската компанија CodeWell која изработува мобилни апликации, за престојниот голем празник набрзина ја изготви играта: Veligdenski Jajcokrs - Велигденски Јајцокрш. Преку оваа игра овозможено е друштвено кршење со јајца преку блутут. Добра работа во целата игра е што губитникот не мора да го изеде јајцето CodeWell: Оваа игра ви овозможува да ја имате целата забава околу друштвеното кршење со велигденски јајца на својот паметен телефон. Во играта си креирате ваше велигденско јајце, на кое му додавате бои и шари. Откако ќе си го креирате своето велигденско јајце барате противник со кого би сакале да се кршите. Од кога ќе се најдете натпреварот започнува, секој од играчите независно на својот паметен телефон притиска дека е спремен и прави еден празен замав (во празен воздушен простор не према другиот телефон) со телефонот во воздух од горе према надолу. Игричката ги прикажува јачините од ударите на двата играча во реално време на секој од телефоните и одредува кој е победник. Победникот е оној кој ...
| | веќе видена

Google Currents е Android и iOS апликација за лесно истражување и преглед на познати онлајн магазини или секаква друга слична веб содржина преку едноставно пролизгување на прстот низ екранот. Почнувајќи од Декември па до сега апликацијата беше достапна само за Американски читатели, издавачи и само-издавачи. Главните побарувања од читателите биле апликацијата да биде достапна на интернационално ниво и можноста содржините да се синхронизираат побрзо. Google ги послуша барањата и денес ја издаде Google Currents 1.1 која е достапна насекаде во светот. Исто така, стотици наслови се достапни за читање на јазикот кој го преферирате преку новата функционалност која опционално можат да ја додадат издавачите (интегриран Google Translate). Локалните издавачи веднаш можат да отпочнат со додавање на нивните содржини преку Google Currents Producer Независно што ве интересира, дали е тоа наука (Popular Science, Scientific American, Space.com), спорт (Bleacher Report, CBS Sports, Surfer), бизнис (Harvard Business Review, ...
| | веќе видена

next