Во денешно време скоро во секој бизнис се користат мобилни уреди. Од евиденција и комуникација па се до наплата и трансакции. Со постоењето на голем број разновидни апликации, мобилните уреди се вклопуваат и користат како алатки во секоја индустрија. Epson ќе го олесни создавањето на вакви апликации и ќе ги направи попрактични за користење. Со подршка за Android и iOS овој SDK ќе овозможи лесно развивање на апликации кои што како функција ќе имаат и безжична комуникација со POS (Point of Sale) опрема – пачатари. Со ова ќе се скрати времето за развој на апликациите кои заедно со мобилните технологии ќе понудат ефикасност на работното место. Една консултантска компанија предвидува дека до 2015 ќе се вклучуваат повеќе од 2.7 млиони таблет уреди на годишно ниво исклучиво само во продажниот сектор за да користат како мобилни POS уреди или како информативни алатки на потрошувачите. Сето ова побарува начин за безжично печатење на податоците и фискалните сметки. Epson е спремен да помогне. Линк: Epson SDK за Android ...
| | веќе видена

Иако Archos не е многу познато име кога станува збор за таблет уреди, компанијата има создадено неколку кои се добри опции ако сакате да поминете ефтино. Сигурно некои од вас веќе ги имаат модлите Archos 80 G9 и 101 G9 кои наскоро ќе добијат официјална надоградба со најновиот Android оперативен систем – Ice Cream Sandwich. Archos на CES 2012 претстави неколку G9 таблет уреди кои работат на ICS. Претставниците изјавиле дека за двата модели надградбата ќе биде спремна за првата недела од Февруари. Иако ги претставиле со Android 4.0.1, новата надградба, како и новите верзии во продажба, ќе бидат испорачани со Android 4.0.3. Бидете трпеливи.
| | веќе видена

На 12-ти Јануари, 2012, Американската агенција за патенти и трејдмарк објави апликација за патент од страна на Apple која открива возбудлив 3D графички кориснички интерфејс за своите iOS уреди. Новиот кориснички интерфејс ќе работи со помош на сензорите за близина и ќе реагира на гестовите со движење. Apple веќе подолго време работи на поголеми проекти кои инволвираат 3D графички интерфејс кои досега не биле достапни за јавноста, но со фактот дека моќта на процесорите и графичките чипови на денешните мобилни уреди е многу поголема од оние на кои овие проекти биле започнати, по се изгледа дека Apple се припрема за некое 3D изненадување во блиска иднина. Сепак како и многу од патентите за кои Apple има аплицирано, така и овој може да не биде никогаш искористен и само да остане мит, така да сето тоа останува да видиме што ќе ни понуди Apple во нивните идни производи. Еве еден пример од една игра која има 3D кориснички интерфејс:
| | веќе видена

NFC технологијата споро се адаптира на мобилните уреди, но инфраструктурата веќе почна да се вградува во повеќе продавници низ Америка и Европа. Сега постои една опција за плаќање повеќе. Во миксот на NFC безжична наплата, покрај PayPal, Google Wallet и ISIS системот, се приклучува и системот на Visa – payWave. Visa објави листа од Android и BlackBerry уреди кои ќе бидат сертифицирани за користење на payWave. Првите два Android телефони кои имаат вградено NFC технологија и ќе работат со payWave се: Samsung Galaxy S II и LG Optimus NET. Засега не постои никаква payWave апликација на Android Market.
| | веќе видена

Засега OnLive сиот свој капацитет го има насочено кон развивање на cloud гејминг. Ваквиот начин ја отфрла потребата од поседување на моќни процесори и графички единици. Главните и комплицирани процеси се одвиваат на нивните моќни cloud сервери додека корисничките системи се одговорни само за контролирање и презентирање на видео со звук. Целата идеја е да се овозможи играње на комплексни игри преку послаби системи (компјутер, мобилен, таблет, лаптоп…). Сега, во OnLive се разгледуваат можности за проширување на сервисот и можноста за користење на цели десктоп оперативни системи, конкретно Windows 7, преку cloud сервиси. Апликацијата OnLive Desktop е со ознака “наскоро” за двата iPad и Android маркети. Како што известуваат, преку апликацијата ќе им се овозможи на корисниците на мобилни теблет уреди пристап до виртуелни Windows 7 компјутери кои ќе бидат со бесплатен 2 GB простор и користење на цели десктоп програми како интернет пребарувачи, Microsoft Office апликации (Word, Excel, PowerPoint…). Иако ваквите ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако звучи како некоја креација на Wikipedia, овој таблет е сосема нешто ново. Ќе биде првиот кој ќе понуди 3Д екран за кој нема да ви бидат потребни наочари. Преку 8-инчниот екран на WikiPad ќе може да се прегледуваат 2Д и 3Д содржини а истиот е со резолуција од 1920 х 1080 пиксели. Друг интересен факт за овој таблет е тоа што ќе биде испорачан со Android 4.0 оперативниот систем. Исто така ќе биде подржан со 8 GB внатрешна меморија која ќе може да се зголеми со надвореша преку microSD картичка до 64 GB (повеќето моментални уреди подржуваат само до 32 GB). Главната суштина на WikiPad е гејмерскиот pad кој се прикачува на уредот и го претвора во сериозна конзола за игри. Има две аналог рачки, d-pad, 4 копчиња и HDMI излез за играње на поголем екран. Се очекува да биде пуштен на пазарот оваа пролет и на него ќе бидат веќе инсталирани неколку игри со покомплексна графика. Како игри кој ќе бидат подржани на овој систем се спомнуваат: Quake Live, Phosphor Beta, GTA III …
| | веќе видена

Snapseed е широкопојасна апликација за уредување на слики. Моментално е достапна само за iPhone и iPad корисниците. Покрај тоа што луѓето ја сакаат, оваа апликација беше наградена од страна на Apple со титулата iPad апликација за 2011. Наскоро љубителите на Android платформата ќе имаат можност да ја користат Snapseed. Nik Software, компанијата што стои позади оваа апликација, најави дека ќе биде достапна само за одредени Android уреди. Во тие уреди спаѓаат Android таблети со најновиот Ice Cream Sandwich, NVIDIA Tegra 2 или Tegra 3 процесор, и минимум резолуција на екранот од 960 х 720 пикесли. Се планира да биде издадена на почетокот од оваа година и ќе чини $4.99 на Android маркетот. Оние кои сакаат да дознаат повеќе за апликацијата и за што е способна истата можат да го посетат официјалниот сајт на Snapseed или да го погледнат видеово:
| | веќе видена

На YouTube се појави видео трејлер за новата игра - Zombie Wonderland 2: Outta Time! Уште при првите секунди на ова видео ќе посакате да ја играте веднаш, посебно ако сте фан на заразни пукачки игри со зомбиња. Ќе биде достапна овој месец и ќе биде бесплатна со можност за купување на предмети во самата игра. Zombie Wonderland 2
| | веќе видена

CES 2012 започнува со стил. Од Acer изјавуваат дека ќе го претстават Iconia Tab таблетот од следната генерација кој има импресивни спецификации. Големата вест е што ќе поседува 10.1-инчен екран со резолуција од 1920 х 1080 (1080p) и четири-јадрен ARM процесор. Не информираат кој конкретно тип на процесор ќе биде, но NVIDIA Tegra 3 е сериозен кандидат. Исто така со сигурност се очекува дека ќе со најновиот Android оперативен систем – Ice Cream Sandwich. 1080p quad-core Android таблет е сериозен момент. Читајте не и понатаму за следните вести.
сите 3 | | | веќе видена

Asus преку својата Facebook страна изјавија дека се многу близу до финализирање со најновата надградба за својот прв Transformer таблет. Иако не соопштуваат точен датум, ветуваат дека ќе биде веднаш по издавањето на ICS (Android 4) надградбата за новиот негов наследник – Transformer Prime, кое е закажано за 12 Јануари. Добри вести за оние кои го поседуваат овој таблет !
| | веќе видена

Повеќето од футролите кои ги заштитуваат уредите од вода и влага имаат една главна мана, пополувањето на шуплините со ѓубре и прашина кое ги прави да изгледаат грозно. На овогодишниот CES, неколку компании го решија овој проблем на малку поинаков начин. Liquipel го има решено овој проблем со нано-обвивка која ја одбива водата и не е видлива за човечкото око. Никако не им пречи во работата на уредите дури и кога тие се потопени во вода. За да го направите вашиот уред водоотпорен како на следното видео, ќе треба да го испратите својот уред до Liquipel за да ви ја наместат облогата за само $59. Компанијата HzO пак користи хемиска субстанца наречена WaterBlock која го заштитува вашиот уред одвнатре на молекуларно ниво без да пречи во неговата работа и самиот изглед. Овој начин се разликува од оној на Liquipel со тоа што сите елктронски компоненти од внатрешноста се обвиени со оваа субстанца и се заштитени на молекуларно ниво. Од HzO тврдат дека со нивниот метод сите уреди можат да бидат заштитени од вода и ...
| | веќе видена

Најголемото интернационално шоу за електроника CES 2012 е генерално фокусирано на хардверските новитети. Но, многу од софтверските компании исто така преку овој настан ги промовираат своите нови апликации за мобилни уреди. На пример, компанијата Sightera Technologies на ова шоу ја откри својата најнова креација: Magisto. Оваа апликација за iPhone ви овозможува вашите стари и досадни домашни видеа да ги претворите во забавни и кратки филмови. Magisto не е само типична апликација за изменување на видеа. Таа е многу повеќе од тоа. За да го користите овој софтвер, морате најпрво да креирате бесплатен Magisto профил. Откако ќе креирате видео, апликацијата го поставува истото на серверите на Magisto каде што го обработува. Кога ќе заврши со измената на видеото, автоматски ви го испраќа преку e-mail. Понатаму, понудени се повеќе опции за споделување на видеото, како на пример e-mail, facebook или youtube. Дали Magisto ќе биде успешна апликација не можеме да знаеме со сигурност, но концептот е секако одличен, ...
| | веќе видена

Следете го во живо најголемото интернационално шоу за електроника CES 2012. Ова шоу се одржува секој Јануари во Лас Вегас. Во него се претставуваат сите идни технологии и продукти што ќе ја одбележат 2012-та. Уживајте во оваа емисија во живо на Spike TV. Програма за Јануари 10: 12:30pm – 1pm ET 9:30am – 10am PT Digital Preshow Begins: Meet the team that is going to take you through the biggest day in technology of 2012. Interview: Livio Radio – Founder and CEO Jake Sigal Real Time Debate: Cloud vs. Collections GTTV Feature: “Paul Christoforo Part Duex” Interview: Samsung Electronics America – Scott Cohen, National Product Training Manager 1pm – 2pm ET 10am – 11am PT All Access CES Broadcast Begins: Tune into SPIKE TV for all of the exclusive updates from Spike TV’s All Access: CES Coverage Live from Las Vegas. Product Reveal: Sony Corporation Interview: 50 Cent Interview: IntoNow – Adam Cahan, CEO and Founder at Yahoo! Product Reveal: Mad Catz, Inc. Alex Verrey, Global PR and Communications ...
| | веќе видена

Shazam и SoundHound беа едни од најпопуларните апликации со појавувањето на првиот iPhone и сигурно веќе ги имате користено за да го дознаете името на одредена песна која свири на радио. Во овој период од годината насекаде можете да ги разгледате различните топ 10 листи со најдобрите песни за 2011 година. Сега ви ја претставуваме листата на SoundHound Топ 10 наjбарани песни преку SoundHound за 2011: “Pumped Up Kicks” – Foster The People “Someone Like You” – Adele “Party Rock Anthem” – LMFAO ”Just Can’t Get Ehough” – Black Eyed Peas “Rolling In The Deep” – Adele “Mr. Saxobeat” – Alexandra Stan “Danza Kuduro” – Don Omar + Lucenzo “The Lazy Song” – Bruno Mars “Hello” – Martin Solveig + Dragonette “Down On Me” – Jeremih feat. 50 Cent Првото место на оваа топ листа е за песната Pupmped Up Kicks од Foster The People која преку SoundHound била идентификувана 1,25 милиони пати. Чудно е што Adele не е на прво место, но сепак таа се наоѓа на второто и на петтото. Доколку сте во ситуација да сакате да го дознаете ...
| | веќе видена

Факт е дека Android е многу сличен со Windows кога станува збор за слободата на прогамерите да пишуваат секаков софтвер без притоа да биде проверен или одобрен. Ова значи дека некој од овој софтвер ќе биде и малициозен. Параноидните корисници никогаш не инсталираат апликации надвор од Android Market, попаметните го разгледувааат секој дел од кодот а нормалните корисници едноставно користат апликации за заштита како Kaspersky Mobile Security Lite. Поседува malware скенер и многу други (можеби и побитни) вградени функционалности. Некои од нив се филтрирање на повици и смс пораки и алатки против кражба на лични податоци. Вакви алатки се достапни поединечно на Android Market, но поседувањето на истите спакувани заедно со malware скенер во една all-in-one апликација за заштита е одлична идеа. Во овој пакет додадете ги можностите за следење на вашиот телефон преку GPS и далечинско заклучување и бришење на сите информации во случај на кражба. Kaspersky сето тоа го нуди бесплатно во својата Lite верзија. Со премиум ...
| | веќе видена

По се изгледа Motorola е спремна да издаде два евтини Android телефони во разни делови од светот (надвор од Америка). Првиот е помалиот брат на Defy, именуван едноставно Defy Mini. Defy Mini ги поседува истите отпорни особини како својот поголем брат. Вклучувајќи заштита од прашина, екран отпорен на гребење и заштита од вода. Сето тоа е спакувано во 3.2-инчна школка заедно со 3MP камера на задната страна, VGA предна камера и батерија од 1,650mAh за разговор до 10 часа. Малечок, со добра батерија, пристапна цена и заштита од надворешни влијанија. Солидно. Вториот телефон кој Motorola го најавува е имануван Motoluxe. 4-инчен Android телефон наменет за помладите корисници. Поседува “lanyard” слот кој преку светлосни ефекти известува за нови нотификации, пропуштени повици, email и смс пораки. Има 8MP задна камера, предна VGA камера, 1,400mAh батерија за разговор до 6.5 часа, и ќе биде достапен во две бои: бела и темно сива. Двата телефони ќе го поседуваат и MotoSwitch корисничкиот интерфејс, кој “учи” кој се ...
| | веќе видена

Intelli-Diet ($3.99), од Partners LLC, е одлична апликација за почетокот на 2012 година, затоа што голем број од нас во своите цели зададени за новата година имаат вклучено и намалување на телесната тежина. Со помош на Intelli-Diet, може многу лесно да се оствари оваа цел. Оваа апликација на своите корисници им нуди многу повеќе од едноставното броење на калории, со тоа што им овозможува да создадат избалансирана исхрана, која што се темели на природна храна, врз основа на нивните параметри. Слично како нутриционист, Intelli-Diet ги планира дневните оброци со конкретна храна која треба да ја внесете во вашиот организам и точна количина од истата. Апликацијата при првото стартување бара основни податоци за вас како висина, тежина, датум на раѓање, пол и слично. Со тоа Intelli-Diet го калкулира вашиот BMI индекс (индекс на телесна тежина) и прикажува во која категорија припаѓате (под нормална тежина, нормална тежина, прекумерна тежина и претерано голема тежина). Корисниците исто така ја внесуваат и телесната ...
| | веќе видена

Vidify ($1.99) од Nice Labs, llc. е апликација за видео обработка која ги претвора вашите домашни видеа во целосни музички спотови. Не ви е потребно никакво искуство од видео продукција, туку само почнете да снимате со вашата iPhone/iPod touch камера и оставете апликацијата да си ја врши својата работа. Никогаш до сега не било волку лесно да се снимаат и да се припремат музички спотови. Единственото нешто што корисниците треба да прават е да го снимаат видеото. Доколку сте тргнале на некое патување па макар и до продавница, понесете го телефонот со вас и снимајте по пат. И да имате повеќе од еден клип тоа нема да претставува проблем бидејќи повеќе клипови можат да бидат искомбинирани во еден. Откако ќе соберете доволно видео материјал, изберете ги клиповите кои би сакале да ги користите од видео библиотеката на вашиот телефон и додадете музика. Музиката која сакате да ја додадете може да биде од iTunes или пак од сопствената музичка библиотека на Vidify. По избраните видео клипови и музика, стиснете на ...
| | веќе видена

Замислете. Работен ден, се будите со помош на алармот на вашиот “паметен” телефон, полека станувате од кревет, погледнувате низ прозорот, 30цм снег! Се што можете да видите е снежната покривка која покрила се во текот на ноќта. Дворот, паркингот, колата , улиците. За жал, вие треба да се подготвите за на работа или училиште, но чистењето на сиот тој снег ќе ви одземе значаен дел од вашето драгоцено време. Winter Wake-up е апликацијата која може да ви биде од корист во вакви незгодни ситуации. Таа нема да го исчисти снегот за вас, меѓутоа ќе ви помогне со тоа што ќе го приспособи алармот според временските услови во вашата локација. На пример, доколку веело снег цела вечер, апликацијата ќе ве разбуди порано за да имате време и за вашата утринска рутина, но и за да го исчистите снегот од вашиот автомобил. Ако пак временските услови не дозволуваат безбедно возење, апликацијата нема ни да се активира. Ќе ве остави мирно да спиете, нормално, доколку таа опција е активирана од ваша страна. Winter Wake-up е ...
сите 2 | | | веќе видена

BreathalEyes ($0.99) е апликација за iPhone која ја мери количината на алкхолот во крвта на една личност, и сето тоа го прави доста прецизно. Ќе се запрашате како е тоа возможно? Апликацијата го користи феноменот познат како Хоризонтален Поглед Nystagmus, што значи присилни движења на зениците а алкохолот е еден од предизвикувачите. Се што треба да направите е преку апликацијата да го скенирате окото на човекот со помош на камерата од телефонот и апликацијата ќе го измери процентот на алкохол во крвта во опсег од 0.02% па до 0.17%. Нормално пред да се фатите за пиенњето за да ја истестирате апликацијата, имајте во предвид дека сепак оваа апликација е за забава и дека резултатот не секогаш може да биде прецизен така да не се потпирајте на резултатите доколку сакате да возите по конзумација на алкохол. Апликацијата најверојатно ќе имате шанса да ја испробате за време на најлудата вечер од годината, бидете внимателни и не возете доколку имате конзумирано алкохол.
| | веќе видена

next