Не сме сигурни дали ова е новост или не, сепак се израдувавме на ваквата информација. Samsung GALAXY Nexus е предводникот помеѓу мобилните телефони со Android 4.0 – Ice Cream Sandwich и моментално е понуден за продажба на веб сајтот на Vip оператор . Само телефонот е со цена од 31.999 денари но постојат и можности за постпејд договори. Многумина ќе се израдуваат на ваквата вест. Доколку некој знае дали го има во салоните или пак веќе го има во сопственост, слободно нека ги сподели информациите со нас во формата за коментари Технички карактеристики Мрежа GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 Пренос на податоци GPRS, EDGE, 3G Интернет пребарување HTML, Adobe Flash Поврзување Bluetooth, USB, WiFi, NFC Пораки SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS Екран AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors Size 480 x 800 pixels, 3.7 inches (~252 ppi pixel density) Multitouch Yes , Protection Corning Gorilla Glass – Nokia ClearBlack display Камера 5 MP, 2592×1936 pixels, autofocus, LED flash Видео да, 1080p@30fps ...
сите 3 | | | веќе видена

Компанијата за антивируси и компјутерска сигурност Symantec објави информација за неодамна откриен Trojan на Android уредите кој се нарекува “Android.Counterclank.” и е верзија на негов претходник кој е познат по името “Android.Tonclank.”. Овој Trojan е вметнат во повеќе апликации кои се наоѓаат на Android Market и веднаш штом овие апликации ги инсталирате и стартувате на вашиот телефон, тој испраќа информации за вашиот мобилен како MAC адресата, IMEI и серискиот број од вашата SIM картичка назад до неговиот создавач. Од Symantec претпоставуваат дека Android.Counterclank веќе е застапен на околу од 1 до 5 милиони Android уреди. Еден од начините на кој овој Trojan може да се примети е присуството на “search” иконка на вашиот homescreen. Исто така идентификувани се и некои од апликациите кои го содржат овој тројан и се наоѓаат на Android Market, а тие се следниве: Counter Elite Force Counter Strike Ground Force CounterStrike Hit Enemy Heart Live Wallpaper Hit Counter Terrorist Stripper Touch girl Balloon Game ...
| | веќе видена

На Android маркетот можат да се најдат многу download менаџери или пак интернет пребарувачи кои во сами во себе содржат некаква слична алатка. Секој за себе тврди дека го спроведува максималното можно забрзување на download брзината при симнување на фајлови (некои дури и до х10 пати). Како и да е, повеќето од овие солуции не работат на начинот како што се рекламираат, или пак не спроведуваат доволно контрола над фајловите кои се симнуваат. Некои менаџери не доаѓаат со алатки за забрзување на брзината, други пак немаат опција за паузирање на активни симнувања или пак можност за справување со повеќе големи фајлови симултано. AndroGET е бесплатен download менаџер за Android кој гордо се фали со својата моќ на забрзување; поддршка за автоматско спуштање на email атачменти или линкови од интернет пребарувачи; подредување на фајлови во листа на чекање со опции за паузирање, стопирање, продолжување и преименување; нотификации во статус лентата за завршени, неуспешни и активни симнувања; едноставно дизајниран и ...
| | веќе видена

Audiobooks.com е нов сервис за љубителите на книги кој ви овозможува да преслушувате различни книги колку што ќе посакате. Овој сервис кој се базира на cloud технологијата, нуди повеќе од 10 000 наслови вклучувајќи ја и биографијата на Steve Jobs. Нема официјални апликации за iOS или Android, меѓутоа веб страната е максимално оптимизирана за мобилни уреди со што речиси и не е потребна посебна мобилна апликација. Претплатата на овој сервис ќе ве чини $24.95 месечно, но зимајќи ја во предвид цената да купите една аудио книга од друго место, цената е повеќе од евтина. Со претплатата добивате: Неограничено преслушување на сите книги што ги нуди овој сервис. Лесно префрлување од еден уред на друг, каде што паузираната книга од вашиот телефон можете подоцна да продолжите да ја слушате и на вашиот лаптоп. Инстантен пристап до повеќе од 10 000 наслови на бест селери па до нови изданија и класци. Нема потреба да се грижите за простор на вашиот уред бидејќи сите информации се складирани на нивните Cloud сервери. ...
| | веќе видена

Facebook честопати е извор на многу драма меѓу корисниците каде постојат ситуации како промена на љубовни врски, промена на статуси или пак слики кои многу пати некого го навредуваат, но најлошото е кога некој ќе го избрише пријателството со вас (почнува драматична музика татата-таааан). Пред некој ден се појави нова апликација, Who Deleted Me? за Facebook ($0.99) чија единствена функција е да води евиденција и да ве информира кога некој ќе ве избрише како пријател на Facebook и пред колку време. Доколку имате да потрошите еден долар за вашите “пријателства” и навистина ви значи кој и кога ве избришал од Facebook, тогаш оваа апликација ќе ви се најде од корист.
| | веќе видена

Сигурно голем број на Android корисници беа љубоморни на своите iPhone пријатели заради постоењето на големиот класик Sonic на Apple App Store . Сега не треба да чекаме повеќе бидејќи играта го пронајде патот до Android Market. Популарната игра од 90-те сега е достапна за $3.99 на Android маркетот. Оваа верзија има две ексклузивни нивоа кои се специјално направени за контрола преку акцелометар. Не треба многу да зборуваме за играта, сигурно знаете се за ежето Sonic. Sonic 4™ Episode I Sonic 4™ Episode I – $3.99 Преземи од Android Market
| | веќе видена

Доколку и покрај сите ремек дела од фантастични 3Д игри кај вас постои копнеж по ерата на едноставни игри, тогаш вие сте правата публика за Snake ’97 Android играта. Заборавете на сите фенси 3Д облици со напредни touchscreen контроли и внесете се во бескрајната прикана за линијата која сака да ги јаде точките. Со оргинален изглед и истите звуци задоволството ќе ве кошта бесплатно на Android Market. Поради фактот дека големината на старите екрани е десетина од онаа на сегашните и за да го задржи оргиналното чуство на играње, програмерот дизајнирал и дигитална верзија на тастатура од некој стар тип на Noka мобилен телефон. Со ова ви се овозможуваат сите можни контроли на играта со оргиналниот изглед. Snake ’97 Snake ’97 – dsd 164 Преземи од Android Market
| | веќе видена

Додека App Store и Android Market содржат илјадници апликации, нивното објавување и не е баш така едноставно. Апликациите кои сакате да ги објавите најпрво мора да кореспондираат со побарувањата од страна на Apple и Google, па доколку се прекрши некој кодекс или правило од барањата овие апликации со сигурност ќе бидат отстранети. Понекогаш некои од апликациите се објавуваат само за да подоцна тие бидат отстранети. Некои од овие апликации навистина заслужуваат внимание па така ние решивме да ви ги прикажеме и можноста за нивно преземање. 1. SpoofApp Оваа апликација ви овозможува самите да си изберете број кој ќе се прикажува на идентификаторот за броеви кога ќе се јавите на некој. Изгледа доста интересно за да си играте со вашите пријатели, но на Apple не им се допадна. Затоа оваа апликација никогаш не пристигна на App Store. На Google пак оваа апликација воопшто не им пречеше па затоа и SpoofApp беше достапна на Android Market 2 ипол години која потоа беше одстранета бидејќи дојде до конфликт со ново ...
| | веќе видена

Одкако Apple ја представи Siri на новиот iPhone, на маркетите се појавија многу апликации кои неуспешно се обидуваат да го завземат местото на овој водечки виртуелен асистент. Вчера на App Store и Android Market се појави нов виртуелен асистент кој овој пат навистина е еден од посериозните конкуренти на Siri. Evi е достапна како за iOS така и за Android каде што за iOS оваа апликација чини $0.99 додека за Android таа е бесплатна. Причината што оваа апликација чини 99 центи за iOS е за да се покријат трошоците кон Nuance за нивниот систем за препознавање на говор, каде истиот овој систем не е искористен кај Android уредите. Ако мислите дека ова е уште една од евтините имитации на Siri, тогаш не сте во право. Според последните изјави и тестирања од страна на поголемите електронски медиуми од овој сектор, Evi се претставува како многу сериозен конкурент на Siri кој овој пат е достапен и за двете платформи (iOS и Android) кое во меѓу другите функционалности има и поддршка за користење на мапите во Англија додека ...
сите 2 | | | веќе видена

Пред извесно време протекоа информации за извесен HTC телефон кој ќе биде пуштен во продажба наскоро. Ќе биде во класата на поевтини телефони. Техничките информации се: 3.7-инчен Super AMOLED екран со Gorrila Glass стакло, двојадрен Qualcomm процесор со такт од 1GHz и 512 MB RAM. На задниот дел ќе има 5MP камера способна да снима видео со резолуција од 720p и во исто време да слика – dual shutter mode. HTC Primо ќе биде веднаш испорачан со Ice Cream Sandwich заедно со HTC Sense 4.0. A јаготката на крајот секако ќе биде тоа што корисниците ќе можат да уживаат во музиката на ист начин како што самите артистите замислуваат, благодарение на Beats Audio софтверот кој ќе биде интегриран директно во оперативниот систем. Очекувајте официјална најава на претстојниот MWC 2012 (Mobile World Congress) следниот месец.
| | веќе видена

Доколку сте љубител на пукачки игри и мрежно играње, шансите се големи дека сте играле Counter-Strike во некој период од вашиот живот. Сега, благодарение на еден програмер, може да играте CS и на вашиот Android телефон. Почнувајќи како Half Life мод, оваа игра со својот развој стана индиректна причина за многу слаби оценки и паднати испити. Програмерот FrInNs ја развил на ново преку Unity 3D платформата. Иако не е довршена, играта подржува преку 600 online играчи. Ова особено е добро бидејќи подржува и мрежно играње со останатите платформи: Flash, Facebook и сега Android. Играта изгледа одлично и покрај малиот хендикеп при контрола со допир на екран. Постојат две различни верзии и можете да ја симнете на следниве линкови: Android 2.0-2.2 и Android 2.3+
сите 2 | | | веќе видена

На Android маркетот можат да се најдат секаков вид на антивирус, антималвер и друг вид на анти-зло апликации. Доколку ниедна од нив не ги задоволува вашите целосни мерки за заштита пробајте го Comodo Mobile Secutiry. Достапни се неколку корисни алатки спакувани во една апликација. Како што очекувате, на Comodo главната улога е антивирусна и антималвер заштита. Покрај тоа вклучено е и подмножество од корисни алатки како: менаџер на процеси (task manager); заштита на приватност – алатка преку која можат да се заштитат одредени информации од неовластен преглед (како контакти, смс пораки и сл.); блокатор на повици и смс – ги филтрира повиците и пораките од непосакувани броеви со стандардните црни/бели листи. Апликацијата е бесплатна ! (линк подоле) Comodo Mobile Security Free AV Comodo Mobile Security Free AV Преземи од Android Market
| | веќе видена

Се додека произведувачите на мобилни телефони ставаат грозни теми на нивните Android уреди кои потоа одбиваат да ги надоградат за да бидат компатибилни со најновата верзија од оперативниот систем ќе постои место на светот за прилагодени Android ромови. CyanogenMod е еден од најпопуларните ромови кој неодамна достигна бројка од 1 милион корисници. Иако рутирачката заедница е само мал дел од Android корисниците, таа полека расте но и со добра причина. Пријавено е дека со овој ром се подобрува изджливоста на батеријата, самиот телефон побрзо работи а и не ги содржи оние непотребни глупости кои мобилните оператори ги вметнуваат. Со најавата на CyanogenMod 9 кој со себе ќе го донесе Android 4.0, не е ништо чудно што се повеќе запоставените Android корисници се префрлуваат на Cyanogen. Најавен е нов App Store кој е изработен од еден од екипата која работи на проектот Cyanogen, кој ќе ги содржи сите оние апликации кои Google не ги дозволува на својот Android Market. Станува збор за апликации како емулатори, ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Јуни 2011 Archos прв пат го претстави својот Android базиран Smart Home Phone. Сега истиот се појавува и во продажба. Моментално го има само во Англија по цена од £130. Од Archos ветуваат дека овој телефон ќе биде опремен со целосен Android систем, со голем број на апликации за комуникација од старт. Но, како и неколку други продукти на Archos, овој телефон е со одсуство на Android Market. Апликации може да се симнуваат преку нивниот Appslib сервис. Освен апликациите, телефонот има: Wi-Fi, 3.5-инчен екран на допир, 8GB внатрешна меморија и предна камера (малце претерано. Но, сепак вози Android).
| | веќе видена

Untethered Jailbreak за iPhone 4S и iPad 2 најпосле пристигна по неколку месечна напорна работа на програмерите од jailbreak заедницата. Голема благодарност до луѓето кои го овозможија ова како pod2g, p0sixninja, MuscleNerd, planetbeing, Saurik а се надевам и многу други кои не се јавно споменати. Ова е првиот Jailbreak за iPhone 4S кој беше за првпат пуштен во употреба во Октомври минатата година, така што потребни беа цели 3 месеци за да сето ова нам ни се овозможи. За iPad 2 пак ова е втор Jailbreak каде првиот беше за iOS 4.3.3 и беа потребни околу 4 месеци, така што jailbreak-от за iPhone 4S пристигна прилично брзо. Овој Jailbreak е компатибилен со следните уреди: iPad 2 кој работи на iOS 5.0.1 iPhone 4S кој работи на iOS 5.0 или 5.0.1 Во моментот единствената алатка која може да го овозможи овој Jailbreak се вика Absinthe v0.1.2-1 и е моментално достапна само за корисниците на Mac OS, но најавена е и Windows верзија која би требало да се пушти во употреба за многу кратко време. Исто така и алатката ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога ќе прочитате Tetris игра сигурно не очекувате дека се работи за некоја посебно добра игра. Сепак, Stanislav Merezhko на Android маркетот постави игра во која се игра тетрис на сосема променет начин, перфектно осмислен за контрола со допир на екран. Како во обичниот Tetris, и во овој главна цел е распоредување на фигурите од коцки и создавање цели линии. Разликата овде е што може да се ротира и врти главната табла и наместо пополнување на просторот вертикално, фигурите ја попoлнуваат површината на таблата. Со Droptrix, игривоста на вакви Tetris игри се носи на едно повисоко ниво. Нуди 3 типа на игра: Classic, Alternative и Puzzle. Во Classic модот се игра со познатите Tetris форми и играчот може да ги поместува на лево или десно пред да ги спушти на површината. Alternative ги нуди истите форми но не е дозволено мрдање на истите, со што е потребно плус планирање и стратегија. И третиот, според името Puzzle mode, е еден вид сложувалка. Doptrix Doptrix – Stanislav Merezhko Преземи од Android Market
| | веќе видена

SOULCALIBUR ($11.99) Одкако пред неколку недели беше најавена, некогаш популарната Soul Calibur најпосле пристигна на App Store. Soul Calibur е 1vs1 борбена игра изработена од Project Soul во колаборација со Namco. Оваа игра за првпат беше пуштена во употреба на флипери во 1998 која една година подоцна доби и верзија со подобрена графика и некои дополнителни функционалности за некогашната конзола Sega Dreamcast. Од Сега таа е достапна на App Store за iPhone и iPad. Оваа игра не е многу ефтина и чини $11.99 за ограничено време, меѓутоа оние кои оставиле многу пари за жетони за оваа игра знаат зошто цената е толку висока. Уживајте во играта.
| | веќе видена

На вчерашниот медиа евент за едукација, Apple не само што ја прикажа новата верзија од апликацијата iBooks, тие претставија и апликација која ги презентира часовите по одредени предмети од светски познатите универзитети. Се до вчера iTunes U беше само одделена секција во iTunes Store која беше наменета за бесплатни материјали и лекции за студенти кои не се запишани на големите универзитети, но сега Apple објави посебна апликација која можете да ја имате на вашиот мобилен уред. Оваа апликација содржи целосни курсеви со видеа, документи, апликации и книги од светски познатите универзитети низ светот. Дури овозможува и професорите да направат upload на својот силабус од предметот со интегрирани коментари и белешки од iBooks. Оваа апликација е бесплатна и целата соджина што ќе ја најдете во неа е исто така бесплатна што значи дека Apple навистина надминува некои бариери во светот на едукацијата. Апликацијата е достапна за iPhone и iPad и можете да ја превземете на следниов линк
сите 2 | | | веќе видена

На вчерашниот медиа евент одржан од страна на Apple во New York, се говореше за учењето и справувањето со предизвиците во едукативните системи. Apple прикажа доста интересни идеи за подобрувањето на едукативниот систем во САД па евентуално и на другите страни од светот кои меѓу другите проблеми имаат недостаток на учебници. На сево ова Apple пробува да помогне па не е чудно што една од главните алатки која тие ја претставија беше iPad-от каде iBooks 2 е солуцијата за недостатокот на разните помагала и учебници. iBooks 2 овозможува: Книги со драматични интро филмови. Користење на multi-touch гестови за користење на книгите. Разни функционалности како 3D модели. Интерактивност. Портрет поглед за да го имате чуството како да читате вистинска книга. Линкови со индексите на крајот од книгата. Интерактивен поимник. Брзо прескокнување до саканата страница. Подвлекување и запишување забелешки на текстот.
| | веќе видена

После долго време Wikimedia Foundation конечно издаде официјална Wikipedia Android апликација. Малку ирончничен е тајмингот поради вчерашниот протестен штрајк против најавените закони за спречување на пиратерија SOPA и PIPA. Сепак апликацијата работи нормално. Како функционалности одвоени се: зачувување на содржина за подоцнежна offline употреба пребарување на статии поврзани со локалната околина споделување статии пребарување на целиот екран Конечно после многуте алтернативи, официјлана Wikipedia апликација за Android: Wikipedia Wikipedia – Wikimedia Foundation Преземи од Android Market
сите 3 | | | веќе видена

next