Во Август оваа година, GetJar започна со програмата GetJar Gold, преку која на одредено време се нудат бесплатни симнувања на апликации и игри кои регуларно се наплаќаат на Android Market. Често ги менуваат а денес понудија многу од кои повеќето можат да ви бидат интересни. Помеѓу нив се и TweeterCaster, кој регуларно вреди $5.00 на Android Market и играта: GRave Defense HD Доколку го немате инсталирано GetJar на вашиот Android уред, детали може да најдете во оваа предходна статија.
| | веќе видена

Доколку имате потреба од вашиот телефон а истовремено работите на компјутер и едноставно не можете да се одвоите од него, следниве неколку апликации ќе ве задржат на столчето и ќе ви ја овозможат комоцијата на вашиот компјутерски екран. Со повеќе од 100.000 апликации, благодарение на Android маркетот, веројатно ќе се изненадите кога ќе видите дека веќе постојат и апликации кои можат да го решат вашиот проблем. Ова се фасцинантни апликации кои што можат да направат чуда за вас. Благодарение на нив овозможена е лесна контрола и користење скоро на сите функции од Android телефон преку вашиот компјутер. Dropbox Dropbox е најпознатиот сервис кој овозможува брз пристап до избрани фолдери со важни фајлови, документи, видеа и слики. Со ова се избегнува потребата од користење пренослив уред за складирање на податоци. Dropbox ви овозможува да ги зачувате сите ваши податоци на cloud сервер. Се што треба да направите е да го инсталирате Dropbox на сите свои уреди и да ги означите сите важни фолдери кои ви се потребни. ...
| | веќе видена

Sureplay Games e новата независна фирма за развивање на игри за мобилни уреди формирана од поранешни вработени во гигантите од оваа индустрија како што се Blizzard Entertainment, Electronic Arts, Petroglyph, Oddworld Inhabitants и Turbine. Нивниот прв производ за Android и iOS е наречен Cosmonauts. Војувате лице во лице со противникот и нападите ги извршувате еден по друг во арена полна разни надоградби, космички отпад, мини, астероиди, гравитациони полиња и разни други предмети кои можете да ги собирате. Играта е бесплатна за преземање, но има одредени предмети кои се достапни за купување во неа. “Cosmonauts е првата од многуте игри кои ги имаме во план за овие платформи. Тимот на Sureplay Games е составен од страствени гејмери кои напорно работат во креирањето на забавни игри кои ќе бидат прифатени од страна на сите генерации. Нашата цел е креирање на интересни игри за мобилни уреди, кои ќе бидат привлечни како за single-player играње, така и за multiplayer” Cosmonauts овозможува single-player кампањско ...
| | веќе видена

Се чини дека Apple сеуште планира да остане на пазарот со своја идна преработена верзија на iOS Maps и конечно ќе се откачи од Google Maps технологијата. А тоа со сигурност ќе се оствари после скорешното купување на C3 Technologies, компанија за 3Д мапрање на површина. Моментално, Apple користи апликација изградена на база на Google Maps сервисот. Тоа значи дека Apple не поседува никакви податоци од апликацијата. Без апликација развиена целосно од Apple, лимитирани се од сервисот со што го спроведуваат до своите крајни корисници. Со ова, зависиноста од Google, кој моментално е директен конкурент со оперативниот систем Android, наскоро ќе биде избегната. Со купувањето на C3 Technologies, Apple моментално има 3 компании под своја закрила кои работат на создавање нова апликација за мапи. Најпрвин во 2009 ги купија Placebase, а следната година и Poly9. Poly9 е исто така компанија за развој на 3Д мапи со што Apple на големо се спрема за оваа нова тродимензионална функционалност. C3 Technologies за рендерирање на ...
сите 2 | | | веќе видена

Како што знаете во нашите 2 претходни статии Siri успешно префрлена на iPhone 4 и Siri успешно префрлена на iPhone 4 [ПРОДОЛЖЕНИЕ] видовме како се работи на целосно префрлање на Siri на iPhone 4, меѓутоа процесот не беше целосно завршен. Иако целиот интерфејс беше успешно префрлен, сепак Siri не беше потполно функционална. Денеска добивме информации дека Siri сега целосно работи на iPhone 4 и iPod Touch 4G поврзувајќи се на сервероте од Apple без никакви проблеми. Troughton-Smith е програмерот кој работеше на овој проект заедно со блогот 9to5Mac . Опцијата за Smith да може успешно да ја поврзе префрлената Siri со Apple серверите се овозможи кога iPhone Dev-Team успеаа да направат Jailbreak на новиот iPhone 4S од каде што тој можеше да пристапи до фајловите кои го овозможуваат сето тоа. За жал Smith одби да ги објави потребните фајлови сметајќи дека тоа би било илегално и дека сето тоа тој го направил поради љубопитност. Smith смета дека сепак постои надеж за оние кои би сакале да ја имаат Siri на своите ...
сите 3 | | | веќе видена

Неверојатно е како еден едноставен концепт, какви што се дополнителните табови на вашиот интернет пребарувач, може да ви го олесни пребарувањето на интернет. Ова особено им ја олеснува работата на оние “мултитаскери”, кои преферираат да работат повеќе работи одеднаш. Порано, прегледувањето на различни веб сајтови на интернет беше малку проблематично, поради тоа што за секој веб сајт мораше да се отвори посебен прозорец. Како и да е, денес сме сведоци на големи подобрувања на веб пребарувачите. Добрата вест е што овие подобрувања освен што ќе можете да ги користите на вашите компјутери, исто така ќе бидат достапни и за вашите Honeycomb таблети. Прелистувачот, исто како тој што го користите моментално на вашиот десктоп, ви овозможува да прелистувате повеќе прозорци одеднаш, олеснувајќи ви да преминете од еден таб во друг кога сакате да споредите нешто. Прелистувачот со два екрана, кој е наменет за Honeycomb таблетите, е сеуште во бета верзија на која што и се потребни подобрувања во некои области. Сигурни сме ...
| | веќе видена

Се прашувате кои игри да ги купите за вашиот iPad? CNET состави триесетина игри кои ги задоволуваат критериумите за добра iPad игра, кои ќе ви ги претставиме во шест дела. Прашањето пред да почнеме да ги одбројуваме игрите е: што е потребно една игра да биде добра за iPad? Сигурно ќе се согласите со следните пет фактори: Мора да биде забавна (многу јасно). Ергономијата да е соодветна, што значи игривоста и контролата да бидат пријатни и лесни за маневар. Уникатност Цена (некои од најдобрите игри за iPad моментално имаат многу високи цени, но во овие избрани игри е спроведен баланс со цените, т.е. тие се со подостапни цени) Со сево ова земено во предвид, следниве игри се фаворити и подредени по азбучен ред. Слободно одберете некоја која ќе ја критикувате или која ќе ја користите за забава на вашиот iPad. Иако на дневна база излегуваат нови и поинтересни игри, од сите досега излезени на пазарот, овие игри би требало да останат меѓу фаворитите уште долго. 1. Angry Birds Rio HD Во моментов, секоја верзија на ...
| | веќе видена

По се изгледа дека Apple е заинтересиран за создавање на нов вид контрола врз Mac, iPad и iPhone уредите. Со оваа нова технологија на корисникот преку гестикулации ќе му се овозможи контролирање на видео снимки и нивно едитирање од далечина. Ова е интересна функција за која што се дозна со откривање на една апликација за патент поднесена на 10 Април 2010 од страна на Apple. Apple, преку оваа нова функција сака да го минимизира тресењето при снимање на видео и тоа го овозможува на два начина. Како прво, овозможуваат здружување на два уреди при снимањето преу bluetooth или infrared. Тоа значи дека доколку снимате видео со вашиот iPhone паралелно можете во живо да го едитирате истото видео на вашиот iPad. Втора опција е да манипулирате со вашата снимка преку таканаречени non-touch гестови. Apple овозможува детектирање на изрази на лицето или движења при спортски активности со зумирање кон соодветната активност. Ова ја намалува потребата од допирање на екранот на уредот за време на снимањето. Оваа нова ...
| | веќе видена

Дали некогаш сте направиле прекрасна фотографија и на истата да забележите некој непотребен детал? На пример прекрасна фамилијарна фотографија на која се гледа непознат човек во позадина или преубав пејсаж на кој во далечината се гледа некоја распадната куќа. Со TouchRetouch апликацијата можете да ги отстраните непотребните детали од секоја слика, на многу едноставен начин слично како во Photoshop CS5 со Content-Aware Fill. Интерфејс Кога ќе ја стартувате оваа апликација можете да изберете дали сакате да промените некоја постоечка фотографија од вашата галерија или да направите нова. Откако ќе изберете фотографија, треба исто така да изберете дали и на која резолуција ќе ја зачувате фотографијата. Зависно од големината на фотографијата има повеќе опции за избор на резолуција. Совет: Доколку користите телефон со послаби перформанси, секогаш избирајте слаба (Low) резолуција Потоа, апликацијата ќе ја вчита фотографијата во својот едитор и ќе ви бидат понудени следниве алатки за ретуширање на истата: Lasso ...
| | веќе видена

На почетокот Skifta била едноставна апликација за емитување на секаков тип медиа од мобилен до друг мултимедиа уред во вашиот дом кој подржува DLNA и UPnP протокол (како телевизор, hi-fi систем …). DLNA e протокол за пребарување и директно емитување на мултимедијална содржина од еден до друг уред. На пример, имате голем телевизор и сакате да го гледате новиот филм кој сте го симнале на вашиот домашен компјутер и ви се наоѓа во друга соба. Доколку телевизорот е поврзан на домашната мрежа, со помош на овој протокол, ќе можете веднаш да го пуштите филмот без да има потреба од префрлуање и чекање. Компанијата Qualcomm Atheros со издавањето на Skifta 1.0 додаде нов трик во играта. Сега вашиот Android телефон може да служи како посредник (репетитор) при преносот на мултимедијална содржина и кога сте надвор од опсегот на вашата домашна мрежа преку 3G и cloud сервисот на Skifta. Звучи интересно? Нешто како гаџетите што ги има Iron Man Порано за да ви успее нешто вакво беа потребни серија апликации. Новата верзија ...
| | веќе видена

Со цел да ја покажат користа при употребa на Google Voice Search опцијата на Android мобилните уреди, овие инженери од Австралија спроведуваат серија на експерименти на две далечни локации надвор од урбаниот свет. За ваков потег се решиле бидејќи статистиката покажала на многу мала употреба на Google Voice Search апликацијата иако Австралија е втора земја со најголем пробив на “паметни” телефони плус и фактот дека оваа апликација препознава говор со Австралиски акцент. Првиот експеримент е направен на сред пустина во јужна Австралија, една од најжешките локации на планетата Земја. Тестираат говор од далечина на 50 метри. Еве како изгледа: Во меѓувреме, нивните колеги од Google, се наоѓаат на север кај големите корални гребени за да го тестираат Google Voice Search под вода. За да го користите Google Voice Search на вашиот Android мобилен телефон, едноставно притиснете го копчето со лупа за да ви се отвори search формата па копчето со микрофон. Доколку го немате симнете го од Android Market. Исто така, ...
| | веќе видена

Thumb Keyboard го средува проблемот и незгодното чуство при користење на стандардната тастаутра на Android таблети која ви наложува да ја користите едната рака за држење а другата за куцање. Проблемот е решен така што копчињата се прередени на два дела на начин што овозможува комотно држење и куцање со двата палци истовремено. Потребно е време при инсталирање, но веднаш штом процесот е завршен, пишувањето e-mail или пребарувањето на интернет драстично ќе се олесни и забрза. Идеата им е одлична. Тастатурата е поделена на два странични дела за полесен пристап до палците, а на средината се наоѓа тастатура за бројки и специјални знаци. Резултатот кој се добива е сличен како да пишувате од некој стандарден телефон, го држите удобно таблетот со двете раце и едноставно куцате со палците. Претпазливоста која треба да ја имате при инсталирање ваков тип на апликации, кои имаат пристап до осетливи информации, можеби е единствената мана на Thumb Keyboard. Се надеваме дека издавачот на апликацијата Beansoft нема лоши ...
| | веќе видена

Wind Up Knight е 3Д игра со хоризонтално движење на карактерот, која многу потсетува на Super Mario-собирате парички додека уништувате суштества, во мисија да ја спасите принцезата од злобниот Црн Витез. Графиката, иако е едноставна, се вклопува одлично во целата игра. Контролите се исто така едноставни. Вашиот карактер се движи сам, а на вас останува да скокате, да се тркалате и да напаѓате. Играта содржи музика напишана од Josh Whelchel и претставува една од оние игри на кои ретко можете да налетате на Android маркетот. Таа е бесплатна меѓутоа има работи кои се наплаќаат опционално додека играте. Можете да си го надградите карактерот многу брзо и да купувате разни оружја. Едно нешто што не ни се допаѓа кај Wind Up Knight е тоа што не можете да ја играте на повеќе уреди со истиот карактер. На пример, доколку го надградите вашиот карактер со оружја и со штитници на вашиот таблет, нема да ги имате истите надградби и на вашиот телефон, туку ќе мора одново да си ги купите. преземи од Android Market
| | веќе видена

Следната година повеќето Android уреди ќе добијат официјални надградби кон новиот Android 4.0 – Ice Cream Sandwich . Ова е листа на HTC уреди кои 99% ќе ја добијат надградбата. Вработен во Google и HTC го изјавил следново: Технички, секој Android уред кој подржува работа на Android Gingerbread 2.3, ќе може слободно да работи и со Android 4.0 ICS. Но, практично не секој ќе може да овозможи солидно корисничко искуство при употребата. Моментлно секој производител го тестира ICS на своите мобилни уреди, па според резултатите ќе бидат издадени и надградбите. Листа на HTC уреди кои сигурно ќе го добијат Ice Cream Sandwich: HTC Sensation (XL,XE,Original) HTC EVO 3D HTC Incredible S HTC Desire HD HTC Flyer HTC Rhyme HTC Desire S HTC Salsa HTC Desire Z Google Nexus One
сите 2 | | | веќе видена

Вчера на Amazon се појави Samsung GALAXY Nexus, со дата на достапност 7ми Ноември. Овој телефон е понуден за цена од £540 и е отклучен за сите мрежи. Се ширеа гласини дека ексклузивното право прв да го има во продажба го има Американскиот оператор Verizon, кое можеби и ќе го има за Американскиот пазар, но со ова, GALAXY Nexus најпрво пристигнува во Европа.
| | веќе видена

Кога Steve Jobs за првпат го представи првиот iPhone во 2007, тој уживаше во прикажувањето на функционалностите на нивниот прв мобилен телефон. Една од функционалностите за која тој специфично беше многу среќен беше механизамот за отклучување на телефонот или така наречен ‘Slide to Unlock’. На Apple толку многу им се допаѓаше оваа функционалност што не сакаа никој друг да ја има па решија да ја патентираат. PatentlyApple објави дека компанијата од Cupertino денеска добила патент за една од функционалностите на iOS, а тоа е механизмот за одклучување на i-уредите “Slide to Unlock”. Личноста на која беше доделен овој патент е под-председателот на iOS одделот, Scott Forstall заедно со уште неколку софтверски инженери од Apple кои работат на iOS проектот. Нај интересното е тоа што апликацијата за овој патент е доставена дури во Декември 2005, што е нешто повеќе од една година пред да излезе првиот модел на iPhone. По долго чекање Apple најпосле го доби овој патент и теоретски сега може да ги лови сите оние ...
сите 3 | | | веќе видена

Предноста на Apple во повеќето индивидуални мобилни сектори пополека се намалува. Најновата пречка која ја помина Android е преземањето на апликации. Во втората четвртина од оваа година Android има 44% од преземањето на апликации на светско ниво, додека пак Apple има 31%. Сепак, овие бројки не се толку шокирачки, знаејќи дека Android е во предност пред Apple во продажба на мобилни уреди со месеци и моментално е во водство скоро на сите светски пазари. Иако корисниците на Android платформата просечно преземаат помалку апликации отколку корисниците на iPhone, iPod и iPad, вкупниот број е сепак поголем на страната на Android. До крајот на оваа година, вкупниот број на преземања се очекува да биде зачудувачки 29 милијарди. Android маркетот сеуште заостанува зад iOS App маркетот со приближно 200.000 апликации, пред се заради тоа што апликациите на Android маркетот исчезнуваат побрзо. И покрај тоа што моменталниот број на апликации е помал од 350.000, вкупниот број на објавени апликации е кумулативно повеќе од ...
сите 2 | | | веќе видена

Road Bike Cycling Computer е апликација со која што можете да водите евиденција на вашите надворешни активности, наменета пред се за велосипедистите. Нејзините GPS можности ќе ви овозможат да евидентирате точно возите и колку време ви е потребно да стигнете до одредено место и назад. На почеток, апликацијата ви овозможува логирање (кое што не е задолжително) преку вашиот Facebook профил или преку акаунт кој што можете да го креирате во самата апликација. Ова ви овозможува да ги споделувате вашите статистики он лајн. Стоперката во табот “Sessions” ќе ви ги покаже вообичаените параметри: време, дистанца, брзина и согорени калории за одредена дестинација. Доколку имате поврзано сензори со телефонот, исто така можете да ја следите и работата на срцето. Кога ќе започнете со одредена сесија, ви препорачуваме да го ставите вашиот телефон на “sleep” модот, како не би дошло до ненамерно исклучување на апликацијата. По притискањето “start” имате 15 секунди време до започнување на вашата сесија, кое што може да се ...
| | веќе видена

HTC на својата официјална Facebook страна јавно се заблагодари на Dropbox за нивниот последен договор. Најавуваат преинсталирана Dropbox апликација на своите HTC Android уреди. Исто така корисниците на HTC ќе уживаат во зголемен простор од 5GB наспроти досегашните 2GB за сопствениците на бесплатна сметка. Dropbox предходно склучи партнерство и со Sony Ericsson за преинсталирана Dropbox апликација, но без дополнителен простор како кај HTC. Сега за сега, не се знае кој конкретно модел ќе го добие овој новогодишен пакет со волумен од 5GB.
сите 3 | | | веќе видена

Забавна и едноставна игра за убивање досада. Контролирате свиња која се наоѓа во пилотска кабина од авион, бранејќи си го дрвото од клукајдрвците. Pigs in Trees има 4 сезони и 75 нивоа и е изненадувачки лесна и извонредна. Задавате патека на движење за вашето свинче со цртање на линија околу дрвото и тоа следејќи ја истата ги уништува клукајдрвците. Играта е бесплатна, но со реклами кои можат да се тргнат доколку си ја купите играта за $ 1.36. Единствената негативна работа на оваа игра е тоа што квалитетот на графиката е влошена на поголеми екрани. Android iPhone/iPad
| | веќе видена

next