Пред две недели ви ги ветивме најдобрите игри на пазарот кои се наменети за iPad , па еве полека си го исполнуваме ветувањето. Ова е само вториот дел од вкупно шест дела, а остануваат уште доста забавни игри кои би требало да ги погледнете. Различноста ги задоволува сите вкусови, затоа ви препорачуваме да ги проследите сите делови до крај. Додека немате некоја работа или обврска, вашиот iPad ќе ви го пополни времето со некоја од овие игри. 6. DrawRace 2 Тие што го знаат првиот дел на DrawRace 2 знаат дека не е традиционана игра со тркање, со управување на возилото околу стаза. Всушност начинот на играње е многу едноставен, но акцијата е изгубена на некој начин. Работи на принцип изменет за iPad, со тоа што повлекувате линија низ патеката за секој круг, ја поставувате брзината со која сакате да се движи возилото, и останува само да се олабавите и да гледате како ќе заврши трката. Плус имате опција да вклучите турбо додека возилото е во трка. Преку модот каде што почнувате цела кампања, се откриваат разни ...
| | веќе видена

Доколку сте љубител на коктели, или пак едноставно не можете да се решите каков да одберете, тогаш Cocktail Flow може да ви помогне. Им овозможува на корисниците да истражуваат нови коктели со најразлични комбинации на алкохолни пијалоци. Можете да ги внесете вашите домашни залихи на алкохол во апликацијата и таа ќе идентификува кои коктели можете да ги подготвите за било каков настан или пригода. Исто така можете да пребарувате коктели според алкохолот врз кој се базира, видот или бојата. Откако ќе изберете пијалок кој што ви се допаѓа, Coctail Flow ви ги прикажува сите состојки што ви се потребни, како и начинот на подготовка на истиот со цел да добиете прекрасен коктел. Со избирање на опцијата “Shopping”, апликацијата ги разгледува вашите внесени алкохолни залихи и ви дава сугестии за дополнителни состојки кои треба да ги набавите за да ги пробате новите коктели додадени во апликацијата. Coctail Flow содржи голем избор на пијалоци, а опцијата “Packages” ви овозможува да преземете нови рецепти. Некои ...
| | веќе видена

Покрај Android верзијата , сега достапна е iOS верзија на Златна Книга. Апликацијата овозможува гео-локациско пребарување на фирми и други правни лица во податоците на Златна Книга директно од вашиот iPhone или iPad. Доколку често ви се случува да сте во движење а да ви се потребни информации или насоки до некоја фирма или правно лице, тогаш оваа е апликацијата ќе ви заврши голема работа. Апликацијата нуди: Гео-локациско пребарување (првите најблиски резултати) Опции за секој резултат: Повикување, снимање во именик, насоки на мапа, прикажување на мапа Историја на пребарувања Опција за гео-локациско пребарување или пребарување по град Златна Книга е практична, лесно достапна и многу корисна апликација. За користење на оваа апликација е неопходен интернет пристап. Линк
| | веќе видена

Денеска постојат повеќе видео стриминг сервиси покрај Youtube. Еден од најпопуларните е и Dailymotion. Овој сервис, кој генерира повеќе од 114 милиони уникатни посети месечно низ целиот свет, имаше веб базирана апликација веќе подолго време. Но сега отидоа чекор понапред со објавувањето на Dailymotion Video Stream 2.0 апликацијата за Android и iOS мобилните уреди. Преку новиот кориснички интерфејс корисниците со леснотија можат да споделуваат видеа и да го користат прилагодливиот статус панел. Исто така, тие можат да додаваат канали, плејлисти и да го користат пребарувачот со кој можат многу лесно да ја најдат содржината кој што им треба. Dailymotion Video Stream е бесплатна за преземање и им нуди на корисниците 17 тематски категории кои содржат повеќе од 20 милиони висококвалитетни видеа, вклучувајќи и оригинална и ексклузивна содржина, и ќе биде достапна на 15 различни светски јазици. Иновациите во апликацијата за мобилни уреди се следниве: Прилагодлив Статус Панел – Само во неколку чекори корисниците ...
| | веќе видена

AirCassette е апликација која дава многу реален изглед на вашиот iPhone исто како да слушате музика на касетофон. Информациите за секоја песна се напишани на самата касета како вие да сте ги напишале со пенкало, а касетата се врти и се премотува многу реално небаре имате вметнато вистинска касета внатре во вашиот iPhone. Апликацијата содржи колекција од разни видови на касети кои можете да ги споделите со вашите пријатели а исто така можете да ја споделите и целата плејлиста која наводно се наоѓа на вашата касета. Со AirCassette можете да ја слушате вашата музичка библиотека правејќи си свои мини плејлисти кои потоа можете да си ги зачувате како mixtapes. AirCassette подржува AirPlay.
| | веќе видена

По мало истражување заедно со своите корисници, Apple открија дека има неколку грешки во новиот iOS 5 што ја троши батеријата побрзо од очекуваното. Затоа тие денес извадија нова верзија 5.0.1 каде што овие грешки се поправени и корисниците ќе можат повторно нормално да ги користат своите телефони. Во верзијата 5.0.1 направени се следните промени: Поправени се грешките кои ја трошеа батеријата пребрзо Додадени се Multitasking гестикулации за првиот iPad Средени се проблеми со документи во iCloud Подобрени се говорните команди за диктирање за Австралиските корисници Внимание Корисниците кои имаат направено Jailbreak можат слободно да ја направат надградбата бидејќи веќе постои tethered Jailbreak и за 5.0.1 Доколку не сте знаеле, со iOS 5 е воведен нов начин за надградба на iOS каде што не ви е потребен iTunes и самата надградба можете да ја направите директно од вашиот телефон. За да го сторите тоа отидете во Settings, потоа во General, и тука ќе ја забележите новата опција која се вика Software Update од ...
сите 3 | | | веќе видена

Моментално “паметните” телефони играат значајна улога во нашиот секојдневен живот, со што чуваат премногу лични податоци. Па така, заштитата треба да биде на високо ниво со цел да се задржи приватноста и сопственоста на корисниците. Постојат и “среќни” случаи, како на пример овој дечко, кој преку Find My Friends апликацијата на iPhone 4S ја фатил својата сопруга на правото место: Lookout објави инфографик во кој е претставена безбедносната состојба кај двете најпопуларни мобилни платформи: iOS и Android. Наскоро ќе дознаете дека вашиот мобилен уред не е до толку безбеден како што си мислевте:
| | веќе видена

Publications International, водечкиот издавач на најомилените книги за подготвување на храна и оброци, овојпат на пософистициран начин ќе ни го олеснат процесот на подготвување, со објавување на iOS апликацијата iCookbook. Употребени се сите најнови сервиси и технологии за развивање мобилни апликации овозможени од новата iOS5 платформа. Проширувањето содржи цела низа на нови функции како iCloud и Airplay, со што аплиацијата доби огромна надградба после првото објавување на iPad верзијата минатиот март. iCookbook е единствената апликација за подготвување на храна која што користи технологија со гласовни команди, овозможувајќи им на готвачите во меѓу време слободно да сецкаат, мешаат и пржат без да го допираат екранот на својот iPhone. “iCookbook уште од почетоците беше создаден со цел да биде одлична готвачка алатка за секојдневниот готвач” – изјави Jerry Croft, претседателот на Publications International. “Нашиот тим составен од готвачи експерти и нутриционисти, го разгледаа секој аспект при подготовка на ...
| | веќе видена

1. Fly Boy преземи од Android Market 2.Destroy Gunners F преземи од Android Market 3. 3D Tank Go преземи од Android Market 4. Racing Moto преземи од Android Market 5. SHADOWGUN Купи од Android Market ($5.42)
| | веќе видена

За фановите на серијалот игри SimCity, спремен е вистински Android третман. EA (Electronic Arts) штотуку ја објави SimCity Deluxe на Android маркетот. Изградете и управувајте сопствен град во седум различни сценарија. Започнете со седум градови кои се инспирирани од вистински места и манипулирате со секој од нив по ваша желба, со пристап до повеќе од четириесет добро познати знаменитости и градби кои можете да ги додадете во вашиот микс. Со самото тоа што вие сте чувар на градот, ваша задача е да се грижите за безбедноста во градот во случај на катастрофи како на пример: снежни невремиња, грмотевици, чуми, помори, па дури и од метеорски дожд. Ако една од овие катастрофи ви е малку, тогаш немојте да се зачудите ако бидете погодени од две или повеќе одеднаш купи од Android Market ($5.42)
сите 2 | | | веќе видена

Водителот на NBC Nightly News Брајан Вилиамс го номинираше коосновачот на Apple, Steve Jobs, за следната “Личност на годината” која го прогласува Time Magazine. Вилијамс во неговата изјава при номинацијата на Џобс кажа: …не само што го промени светот, туку тој ни го пренесе неговиот дух да веруваме дека се е возможно, па дури и да направиме нешта како парче пластика или стакло врз кое ќе го движиме прстот… Нека почива во мир Стив Џобс и духот кој го претставува, тој е мојата номинација за Личност на Годината. Доколку биде избран, Steve Jobs ќе биде првиот кој постхумно прогласен со оваа титула на Time Magazine. Да потсетиме дека Steve Jobs му беше ментор на минатогодишниот носител на ова признание, Mark Zuckerberg. Time Magazine назначува ”Личност на годината” на човек, пар, група, идеа, место или машина, кои со добро или лошо однесување имале најголемо влијание врз најважните настани од таа година. Предходни добитници на оваа награда поврзани со технологија се “Американските научници” во 1960 година, ...
сите 4 | | | веќе видена

Mozilla ја објави најновата верзија на прелистувачот Firefox. Firefox 8 за Android има значителни подобрувања во споредба со претходните верзии и е достапен на Android маркетот за преземање. Оваа последна верзија ветува кул додатоци и зголеменa безбедност. Покрај основните карактеристики на Mozilla, интегриран е и Twitter каде преку полето за пребарување на Firefox 8, може да се пребаруваат трендови, теми, па дури и кориснички имиња. Програмерите кои работеле на Firefox и посветиле доста внимание на Android верзијата на овој прелистувач, особено со следниве додатоци кои ги содржи Firefox 8: Password – или Master Password, со ова додадена опција на корисниците им се овозможува да креираат лозинка, со цел да ги енкриптираат зачуваните податоци и информации кои се директно поврзани со прелистувачот, како на пример корисничките имиња и лозинки кои се зачувани. Bookmarks – можноста да се додаваат bookmarks на главната позадина е уште еден бонус за Android корисниците. Ова е еволуција која ќе го смени искуството ...
сите 5 | | | веќе видена

Денес ASUS конечно даде официјална информација за издавањето на нивниот најнов таблет. Откако беше најавен со кратко видео се случија бројните поместувања на датумот за јавно претставување. Transformer Prime ќе биде првиот Android таблет на пазарот кој има Nvidia Tegra 3 процесор со 4(плус едно) јадра. Хардвер Претходникот Eee Pad Transformer е еден од најпопуларните Android таблети за оваа година, но е подебел и на некој начин со досаден дизајн. Transformer Prime е далеку поактрактивен, каде евтината пластика е заменета со добро изработен алуминиум, со што финалниот продукт е екстремно тенок и лесен таблет. Обложен е со Hydro-oleophobic материјал кој ќе спречи отпечатоци од прсти, како на надворешниот дел така и на екранот. Transformer Prime ќе биде достапен во две бои, Amethyst Gray (некој вид сива со виолетова нијанса) и Champagne Gold. Екранот останува ист со големина од 10.1 инчи а тастатурата овој пат ќе се продава одвоено ($150) и ќе нуди ектра работно време бидејќи во истата ќе има и батерија. ...
сите 2 | | | веќе видена

Поттикнати од популарноста која што ја достигна Burn The World, програмерите од Big Blue Bubble неодамна го објавија продолжението наречено Burn The Rope Worlds. Оваа игра е подобрена верзија на нејзиниот претходник, со тоа што се додадени нови нивоа и пресврти во текот на играта. Играчите во оваа верзија можат да ги горат јажињата во четирите нови светови: Jungle, Mechanical, Fantasy и Space. Дополнително, Burn The Rope World содржи и една нова мини игра наречена Endless Burn, која што многу наликува на класичната игра Snake. Целта на оваа игра е да се соберат колку што можат повеќе бубачки, без притоа да се удри во ѕидот, додека за целото тоа време расте опашката на пламенот. Burn The Rope World е секако достојно продолжение на оригиналот и имајќи во предвид дека е достапна бесплатно на Android маркетот, дефинитвно вреди да се испроба. преземи од Android Market
| | веќе видена

Што е подобро од iPhone футрола? iPhone футрола со вграден проектор! Нема ништо подобро од футрола која би ви го заштитувала телефонот во текот на вашиот напорен ден а во исто време и да ви даде можност да ја прикажете вашата презентација. Texas Instruments заедно со компанијата за хардвер Brookstone ги здружија напорите за да ви го овозможат тоа. Освен тоа што има вграден проектор, футролата содржи и дополнителна вградена батерија од 2100mAh. Вградениот проектор може да овозможи слика голема 50 инчи со резолуција 640×480 за која ќе ви биде потребен простор од околу два ипол метри квадратни. Нормално бројката на пиксели не е импресионирачка меѓутоа само да ве потсетам дека проекторот е на самата футрола од вашиот телефон и се наоѓа во вашиот џеб. Оваа футрола ќе чини $230 и ќе почне да се испорачува од следната недела. Нормално цената не е ниска но со самата помисла дека со себе носите проектор и можете да проектирате од вашиот iPhone на некој празен ѕид можеби и нема да ви се гледа толку скапо. Доколку сте ...
| | веќе видена

Наскоро и Panasonic ќе се зачлени во бандата на Android таблети. Штотуку ги најавија нивните први два члена, таблети со име Тoughpad. Ова не се играчки за просечен корисник, туку наменети се за поголемите индустрии и воениот пазар, каде клучни фактори се физичката издржливост и безбедноста на информациите. И како што самото име кажува, Toughpads можат да преживеат секаква тортура и мачење а истото може да се види и од следново видео: А1 ќе има 10.1-инчен екран, 1.2GHz dual-core Marvell процесор, 1GB RAM, 16GB меморија, 5MP задна со 2MP предна камера и Android 3.2 Honeycomb. Овој таблет ќе дебитира на пролет со цена од $1,300 (да убаво прочитавте). Помалиот, B1 ќе биде помал 7-инчен и ќе биде издаден кратко после A1. Уште еднаш, не се наменети за просечни корисници, опремени се за работа во сектори како: авијација, градежни локали и други места на отворено со отежнати временски услови. За овие таблети, Panasonic ќе претстави и професионална линија на додатоци како навлаки, торби, печатари, тастатури, полначи ...
сите 2 | | | веќе видена

Една навистина кул опција која е додадена како основна во најновиот Android оперативен систем, Ice Cream Sandwich, e можноста да се менува темата (изгледот) на тастатурата. Во листата има 6 основни теми кои не се нешто многу посебно, но сепак нудат сличен изглед со повеќе контрасти. Ваквиот менаџер на теми за тастатурата отвара нови можности за програмерите и исти ќе се нудат директно на Android маркетот.
| | веќе видена

iPawn фигурите за друштвени игри на Royal Jumbo се навистина импресивни. Постои интеракција помеѓу овие фигури и екранот осетлив на допир на iPad-от, и со нив може да се играат игри како на пример: “Snakes and Ladders” , “Game of Goose и “Air Hockey”. Како што можете да видите на видеото подолу, фигурите комбинирани со соодветните апликации создаваат прекрасно играчко искуство, овозможувајќи им на корисниците да играат игри на својот iPad, користејќи физички фигури кои имаат интеракција со екранот на iPad-от. iPawn фигурите се направени од материјал кој спроведува енергија од прстите на играчите до екранот осетлив на допир на iPad-от, a не како обичните фигури кои користат метални плочки одоздола. Ова значи дека вашиот iPad ќе ги препознае фигурите само кога вие ќе ги допрете. Ако често играте друштвени игри со вашето семејство или со вашите пријатели, iPawn фигурите ќе ви бидат повеќе од добредојдени. Можете да ги набавите за $16 кон крајот на овој месец.
| | веќе видена

Првично издадена како десктоп апликација, The Photographer’s Ephemeris на Crookneck Consulting LLC сега е достапна и за Android платформата. Оваа апликација им овозможува на фотографите да ги планираат своите надворешни сесии на фотографирање пејзажи со импресивно ниво на детали и прецизни информации. Нуди информации за изгревањето и заоѓањето на сонцето и месечината, бојата и топлината на светлината, како и интерактивни мапи кои ја покажуваат траекторијата на релеватните небесни тела. Сево ова помага при добивање фотографии со најдоброто можно осветлување за одредено место. Едноставно, изберете место на земјината топка и време, па апликацијата ќе изврши сериозни пресметувања како на пример детекција и корекција на атмосферското прекршување на сончевите зраци. Исто така може и да се дознае дали сонцето или месечината ќе бидат видливи над околните ридови или планини. купи од Android Market за $4.99
| | веќе видена

И официјално Android 2.3 или попознат како GingerBread го презема водството од Android 2.2 (Froyo) во застапеноста помеѓу мобилните уреди. Бројот на корисници со Froyo полека се намалува правејќи простор за GingerBread, како и за идната верзија Android 4.0 (Ice Cream Sandwich). Најновите статистички податоци говорат дека GingerBread моментално е застапен со 44.4% на Android уредите, следен од Froyo кој е застапен со 40.7%. Оваа статистика е добиена од бројот на корисници кои пристапиле на Android маркетот во временски рок од 14 дена а кој завршил на 03 ноември 2011. Истражувањето е направено со цел да им се прикаже моменталната слика на на Android програмерите, со што ќе можат да ја насочат својата работа според тоа како застапеноста на оперативните системи ќе се движат во иднина. Froyo беше најавен во мај 2010 година, а започна со употреба на Android уредите во јули 2010 година. Оваа верзија на Android се смета дека е една од најуспешните, отежнувајќи и на GingerBread верзијата брзо се приклучи на пазарот. ...
| | веќе видена

next