Rovio денес издаде нов апдејт за Angry Birds Rio, брендираната верзија од играта, што компанијата ја издаде годинава со приказна базирана од анимираниот филм Rio. Новата епизода има 15 нивоа и еден куп скриени овошја кои треба да се пронајдат. Секако тука се и стандардните кршливи објекти како и птиците кои треба да ги спасите. Дејствието се одвива во еден огромен авион, а вашата задача е да ги спасите многубројните птици кои се заробени во кафези. Останатото е и повеќе од јасно. Rovio го испорачува токму тоа што и вие го очекувате. Во случај да заглавите некаде, секогаш имајте на ум дека постои и Migthy Eagle орелот, кој доколку го купите, ќе ви ја реши секоја ситуација. Следно што е најавено е нова епизода за Angry Birds Seasons, тематско подготвена за зима. Angry Birds Rio
| | веќе видена

Едно нешто што Google не ни го покажа за најновиот Android оперативен систем беше како тој ќе изгледа на таблет. NVDIA се погрижи за истото преку нивниот Transformer Prime , кој првично ќе биде опремен со Honeycomb. Од ASUS ветија дека во најкус можен рок ќе објават ICS надоградба за својот таблет и истото полека го исполнуваат. На видеото е претставена рана верзија на ICS за Transformer Prime, со што дефинитивно иницира на брза надоградба после официјалното објавување на таблетот во Декември. Иако не е покажано многу на видеото како на пример графичките способности на Tegra 3 процесорот со 4 (+1) јадра, сепак факт за пофалба е што видеото е снимено само два дена после јавното објавување на изворниот код за Android 4.0. И останатите производители треба да го следат овој сериозен тренд на ASUS со брзо објавување на нови верзии и надградби за своите продукти.
сите 2 | | | веќе видена

Ретко кој слушнал дека Fujitsu е влезен во Android пазарот. Нивниот F-07D модел вчера успешно поминал низ FCC (Федералната комисија за комуникации на Америка) и официјално ја доби круната на најтенкиот паметен телефон. Пред него најтенок беше Motorola DROID RAZR со 7.1мм, но тоа сега е минато со доаѓањето на Fujitsu Arrows и неговите фантастични 6.7мм. Споредено со iPhone 4S, тенок е 9.3мм и звучи малце дебело. Новиот паметен телефон на Fujitsu нема да ги има јаките перформанси, процесор со две јадра и големата камера со 8 MP како на DROID RAZR, следствено ќе нема ни грпка на задната страна Спецификациите не се најдобри, ама не се ни лоши. Arrows F-07D има 4-инчен екран со резолуција од 480×854 пиксели, Android 2.3 Gingerbread, Qualcomm Snapdragon 1.4 GHz процесор, 512MB RAM, 1GB капацитет на меморија и 5MP камера. Сето тоа цврсто заштитено со Gorilla Glass екран. Според сликите ќе има micro-USB и micro-HDMI порти. Овој телефон ќе биде ставен во продажба во 2012 година од страна на NTT DoCoMo. Сега за сега ...
сите 2 | | | веќе видена

На видеото е претставен iZac, уред за коктели кој работи на Android платформата. Наречен е според лик од популарниот анимиран филм Futurama. Веќе се употребува во Сиднеј, во ноќниот клуб Creative Sandbox и како бармен неговата задача e да прави вистински коктели. Моментално iZac може да меша до 6 пијалоци, а Android интерфејсот вклучува и “I’m Feeling Lucky” опција за најхрабрите, која што создава коктел од пијалоци избрани по сосема случаен избор. Иако iZac изгледа фантастично, сепак ќе биде интересно да се следи неговиот напредок, затоа што неговиот креатор Ник Џонсон веќе објави некои подобрувања кои ќе бидат имплементирани во новата верзија од овој производ. Исто така мораме да напоменеме дека Ник Џонсон го има објавено он лајн целосниот код и шемата за изработката на iZac бесплатно, така што секој што е заинтересиран да си изработи свој сопствен Android бармен може да се послужи со овој концепт. Техничките детали, како и линк до iZac Android апликацијата, кодот и шемите можете да ги најдете на блогот ...
| | веќе видена

По се изгледа дека ни новиот Android 4.0 а воедно и Samsung Galaxy Nexus не се имуни од проблеми проследени во раната фаза од нивното претставување. Во првите 5 дена откако Galaxy Nexus беше пуштен во продажба се појавија и првите проблеми. Неколку купувачи информираат за иста грешка. Имено се работи за проблем со контролерот за звучност, кој самоволно ја намалува гласноста на телефонот. Се случува дури и да го стави во тивок режим односно вибрации. Неколкумина дојдоа до теорија дека проблемот се појавува кога телефонот има активен радио сообраќај, а посебно кога е со 2G конекција. Чудно. Еве едно видео каде корисникот го има истиот проблем:
| | веќе видена

Кафетеријата Caramelo™ ја претстави својата iOS апликација. Преку iCaramelo можете да ја пронајдете локацијата на кафетеријата, да го прелистувате менито со кафиња и витамински пијалоци, како и нивните цени. Апликацијата ќе ви помогне при изборот на пијалокот или пак доколку имате потреба да стапите во контакт со Caramelo™ . Покрај менито, локацијата и контакт информациите, апликацијата нуди повеќе опции и акции: најнови вести од Caramelo™ информации за понудата на денот кои вклучуваат и разни попусти и изненадувања можност за споделување кое кафе го пиете во моментот преку вашата омилена социјална мрежа како Twitter и Facebook контакт форма за дополнителни информации од Caramelo™ Оваа апликација е бесплатна и е достапна за сите корисници на iPhone, iPad и iPod Touch. [ преземи од App Store ]
сите 3 | | | веќе видена

Оваа игра е за оние кои сакаат да планираат 2 чекори однапред а воедно се способни и брзо да реагираат на дадена ситуација. Приказната е за синот на кралот Hikari кој ги заробил сите Blowfish (надуените) риби од езерото Fuji. Сега е времето кога Banzai, херојската риба ќе ги спаси своите пријатели и ќе го врати редот и мирот во земјата. Низ 5 различни стази со 48 нивоа, ќе играте со својот херој кој ќе го гуркате, катапултирате и фрлате со цел да ги ослободите неговите другари од кафезите. Треба да реагирате брзо бидејќи со помош на бамбусите и нивно придвижување во прав момент ќе успеете да ги поминете нивоата. Низ стазите постојат и други предмети кои ќи ви го олеснат или отежнат патот до кафезите. По неколку минутно играње веднаш ќе станете зависник од оваа игра. На моменти може да стане фрустрирачко тешка и невозможна, но сепак е забавна и поразлична од другите. Banzai Blowfish $0.96 ] Android Market
| | веќе видена

Покрај отклучувањето со пин или шифра, постојат и 9те точки каде отклучувањето се прави со поврзување на истите според претходно зададена шема. Сега Google го патентираше овој начин на отклучување на Android мобилните уреди кој е солидна заштитна мерка. Покрај тоа што со овој патент ќе се избегне појавување на оваа заштитна мерка во наредните iOS верзии (како нотификациите), истиот открива и плус функционалности што ќе се понудат во наредните Android верзии. Според апликацијата за патент и исцртаните дијаграми, освен базичното отклучување, се гледа користење повеќе предефинирани шеми кои ќе служат за активирање на различни акции а покрај тоа телефонот да останува заклучен. На пример, моменталниот начин не дозволува контрола врз музиката што свири, па за едноставни функции како стоп или пауза мора да се отклучи телефонот па да се влезе во музичкиот плеер и да се извршат истите. Според новиот патент, ќе се овозможи предефинирање на повеќе шеми за активирање на разни мини виџети преку кои ќе се извршуваат ...
| | веќе видена

Денеска беше пуштена во употреба 2.0 верзијата на апликацијата Navigon и со сигурност можеме да кажеме дека се направени солидни подобрувања. Некои од промените се следниве: реорганизиран главен кориснички интерфејс, нови групирања на менијата, нова MyMaps функција, како и нова FreshMaps претплата. Првото нешто што ќе го забележите кога ќе ја инсталирате новата верзија, или пак ако ја преземате апликацијата за прв пат, е новата MyMaps функција или таканаречена Maps Manager. Главната цел на оваа алатка е заштедата на простор за складирање на податоци, но исто така го прави ажурирањето многу побрзо. Наместо да ја преземате целата база на податоци, можете да ги преземете само мапите на вашата држава и на оние држави каде што патувате често или каде што имате роднини. Исто така можете во секое време да избришете мапи кои што претходно сте ги преземале. Кориснички интерфејс е реорганизиран во главен навигационен екран со две основни менија. До двете менија може да се пристапи без да се попречи навигацијата и ...
| | веќе видена

Понекогаш малите работи се оние кои навистина ја прават разликата. Apple денеска го освежи изгледот на App Store за iPad со суптилни, сепак многу помошни промени. Како и обично, новите апликации и оние избраните од персоналот се на предната страна, но има нови промени кои можеби нема веднаш да ги приметите. iPad App Store сега ви дозволува со лизгање од лево на десно да ги прелистувате посебно избраните апликации на предната страна. Исто така остатокот од предната страна е подисчистен од непотребни контурни линии и целата страна сега изгледа многу појасна. iPad App Store пред промените изгледаше вака: А сега изгледа вака:
| | веќе видена

Android.com е целосно редизајниран по вчерашното пуштање во продажба на првиот моблен телефон со Ice Cream Sandwich – Samsung Galaxy Nexus. На новата страна, која има прекрасен дизајн, целосно е претставен Android 4.0 со сите нови функционалности и подобрувања, како и препораки за некои апликации и игри. Главната страна е посебно интересна, каде се претставени Galaxy Nexus во друштво на непознат таблет-уред (по се изгледа идниот Nexus таблет) и на истите има додадено анимација во стилот на Live Wallpaper. Целиот сајт е збогатен со подвижни елементи кои го прават интересен за истражување. Штотуку открив уште нешто интересно, поминете со маусот врз малиот Andriod дечко на дното од сајтот. www.android.com .
| | веќе видена

Летото 2008 кога за прв пат се појави App Store, многу програмери практично станаа милионери преку ноќ. Steve Demeter, креаторот на Trism заработи 250 000 долари за само 2 месеци од продажбите на неговата апликација. Бројот на ваквите успешни приказни се зголемува со тек на време сметајќи дека iOS платформата и App Store растат експоненцијално. Овој бизнис е толку добар што се повеќе и повеќе луѓе навлагаат во програмирање на апликации од овој тип. Многумина ќе се запрашаат каде можеме да најдеме курс за програмирање iOS апликации? Кај нас на ниеден универзитет не се нудат предмети од овој тип така што ни останува само опцијата да најдеме некој курс онлајн, но зашто да плаќаме кога сето тоа можеме да го добиеме бесплатно… iTunes U, одделот за едукација на iTunes видеата е одличен извор за луѓето кои се заинтересирани за програмирање, па дури и универзитетот од Stanford има своја секција со бесплатни видео часови за учење како да програмирате апликации за iOS платформата. Tие видеа се достапни за симнување на ...
| | веќе видена

Samsung официјално потврди дека Galaxy S II ќе добие надоградба во најновиот Android оперативен систем 4.0 – Ice Cream Sandwich. Веста е објавена на Англискиот Twitter на Samsung и не е прецизирано кога точно ќе отпочне надоградбата. Стратегијата веќе е позната, се што отпочнва во Обединетото Кралство, симултано продолжува и во соседните земји. За корисниците на предходникот, Galaxy S, сеуште нема никакви официјални информации дали ќе го добијат овој сладок третман.
сите 2 | | | веќе видена

Како што знаете пред некоја недела Google доживеа фиаско со својата Gmail апликација за iOS која беше повлечена од App Store после еден час од објавувањето поради неисправноста на апликацијата. Денеска истата можете повторно да ја најдете на App Store меѓутоа овој пат од Google се погрижија да не бидат засрамени по втор пат. Во нашата претходна статија GMail за iPhone и iPad најпосле достапна на App Store……или не објаснивме зашто апликацијата беше повлечена од страна на Google и исто така најавивме детален преглед на апликацијата веднаш штом таа ќе биде поправена и повторно објавена. За оние кои досега не прочитале, Google објави апликација за Gmail наменета за уредите кои работат на iOS. Од Google изјавуваат дека оваа апликација е комбинација од сите одлични функционалности на Web апликацијата заедно со предностите на iOS кои ја прават оваа апликација да биде многу по продуктивна од останатите за истата намена. Дизајнирана е да биде брза, ефикасна и да ги искористи сите предности на вашиот Touchscreen и ...
сите 2 | | | веќе видена

На вчерашниот настан каде беше претставен новиот Google Music сервис, беше објавено дека 200 милиони уреди имаат активирано Android оперативен систем. Тоа е двојно повеќе, односно 100 милиони нови активирања во рок од 6 месеци. Меѓу другото, Google го претстави новиот музички сервис, кој моментално работи само во Америка. Ќе нуди cloud простор за 25,000 песни со квалитет од 320 kbps, кои ќе бидат достапни на секој Android уред. На маркетот ќе се објавуаат ексклузивни содржини од познати артисти, како и дневни понуди на бесплатна музика. Преку сервисот ќе им се овозможи на независните артисти да го продаваат својот талент и да бидат дел од големиот маркет.
сите 4 | | | веќе видена

Екипажот на 28та и 29та експедиција на Меѓународната Вселенска Станица во период од Август до Октомври 2011 ја сликал Земјата со долги сесии користејќи low-light 4K апарат. Уметникот Michael König ги преработил сликите и создал едно прекрасно Time-Lapse видео. Прикажана е скоро целата наша планета од различни агли а на видеото можат да се видат прекрасни сцени од аурори, грмотевици како и ноќни погледи кон најосветлените градови. Ви препорачуваме да го гледате на цел екран во HD. Сигурно се согласувате дека за повеќето од нас ова е најдобриот приказ на Земјата каква ја знаеме. Следните вида се снимени од другата страна, во атмосферата: Доколку имате Android телефон, можете и вие да направите вакви видеа користејќи ги следните апликации:
сите 2 | | | веќе видена

Многумина од нас деновиве се трудиме да ги замениме гломазните лаптопи со помодерните таблет-уреди. Но единствената мана при нивното користење е потребата од подолго користење на тастатурата. Иако има многу одлични замени за класичните екрански тастатури, тие сеуште не се идеални. Токму затоа Verbatim ни ја претставува втората генерација на тастатури за таблети. Оваа тастатура нуди многу одлични функции: Компатибилност со iPad, iPad 2, iPhone, Samsung Galaxy Tab, Motorola Xoom и преостанатите Android таблет-уреди преку Bluetooth конекција или HID поддршка за тастатури Ултра-компактен дизајн – Тастатурата може да се преклопи и да се вметне во заштитна футрола со што се добива максимална мобилност Медиска конзола – со подобрени контроли за звукот и дигиталната музика Може да се поврзе со шест уреди во исто време Екстра држач за iPhone Нови функционални копчиња за лесно извршување на операции како: cut, copy, paste, undo и многу други.
| | веќе видена

Со цел да докажат колку се издржливи заштитните футроли за iPad кои што ги произведуваат, компанијата G-Form се одлучи да прикаже видео на кое испуштаат iPad во нивната заштитна футрола од лет со падобран од 400 метри. Како што можете да предвидите iPad-от го преживува падот, но сепак заштитната футрола била и во подобра состојба Не сме баш сигурни зашто би сакале да фрлиме iPad од таа висина, но секогаш е добро да се знае дека има производители на аксесоари кои работат на решение доколку сепак се одлучите за тоа.
сите 2 | | | веќе видена

Багатела.мк , познатиот агрегатор на понудите од сервисите за групно купување во Македонија, пред одредено време претстави своја Android апликација. Покрај нивните две оптимизирани веб мобилни верзиии на сајтот, сега на корисниците им се овозможени повеќе функционалности и подобар кориснички интерфејс. Исто така апликацијата на Бгатела.мк влезе во финалето, односно најдобрите 10 апликации на натпреварот на AEK. Што нуди апликацијата? Персонализирана листа од групни попусти Секоја понуда за групен попуст се прикажува на визуелно пријатен начин, заедно со точната локација, опис, слика и директен линк до понудата. Овозможено е корисникот да си изврши персонализација, односно преку подесувањата да си одбере град за кој сака да му се прикажуваат групните попусти при стартувањето на апликацијата. Мобилна заедница за попусти Покрај листата од понуди за групни попусти која е составена со информации од неколку сајтови, Багатела нуди можност за додавање и преглед на попусти од продавници и фирми. Ваквите попусти ...
| | веќе видена

Излезе најновата YouTube надоградба за Android. Во оваа, 2.3.4 верзија, додадено е +1 копчето на Google Plus и можност за преглед на анотациите (коментарите во самото видео). Исто така, овозможено е и зачувување на листа од видеа за подоцнежен преглед. На пример видеа кои во моментот ви се допаднале но би ги прегледале на поголем екран покасно. Доколку сакате да прикачите видео овозможено е и едитирање на информациите за истото, што не беше случај во предходните верзии. преземи од Android Mareket
| | веќе видена

next