Уште една апликација од CodeWell за голем културен настан. Овој пат за 33-от интернационален филмски фестивал – Браќа Манаки. ICFF Manaki Brothers е официјална апликација и служи како водич за истиот. Вклучува целосна агенда, галерија со слики, твитови и информации од секаков вид за фестивалот. Апликација е бесплатна и може да се преземе од Google Play. Повеќе за фестивалот на www.manaki.com.mk ICFF Manaki Brothers
| | веќе видена

На само 4 дена пред почетокот на еден од најголемите настани кои се одржуваат на годишно ниво во Скопје, организаторите на Пиволенд, во соработка со компанијата CodeWell ја издадоа Android апликацијата Pivolend. Преку апликацијата се достапни сите можни информации за фестивалот на едно место. Pivolend нуди преглед на сите видови на пива кои ќе им бидат понудени на посетителите, агенда со точен распоред на изведувачите и информации за секој од артистите посебно. Сите тие информации се достапни офлајн, додека единствена компонента за која што е потребна интернет конекција е одделот за Вести, каде што корисниците на апликацијата ќе можат да бидат во тек со сите новости околу самиот настан. Aпликацијата може да се најде бесплатно на Google Play. Повеќе за Пиволенд и за CodeWell Пијте одговорно! Pivolend email print Digg Digg
| | веќе видена

Слободно може да се каже дека Instagram моментално е една од најпознатите апликации на App Store и Google Play Market со преку 80 милиони регистрирани корисници. Претходната 2.0 верзија беше претставена со неколку нови филтри кои драматично ја зголемија главната функционалност на овој сервис. Покрај можноста за едноставно подобрување на фотографиите преку нанесување на филтри и нивно споделување, во новата 3.0 верзија е додадена функционалност која ќе ви помогне во навраќањето на вашите Instagram мемории. Тоа се Photo Maps, најголемиот новитет во оваа верзија, кои се достапни и на iOS и на Android платформата. Додавањето на оваа функционалност има цел да го продлабочи Instagram искуството, како од перспектива при споделување на фотографии така и при прегледување. Photo Maps ја користи информацијата за локација од каде е направена одредена слика и ја додава истата на интерактивна мапа. Оние кое се загрижени за приватноста и имаат направено слики од нивниот дом, а сакаат локацијата да остане анонимна, не ...
сите 5 | | | веќе видена

Pinterest е социјална мрежа преку која, како што самото име кажува, корисниците споделуваат (закачуваат) интересни веб содржини преку еден вид виртуелна огласна/плутена табла. Како и кај останатите друштвени мрежи, вашата табла е јавна за светот да може да ја прочита. Прикачувањето е едноставно, откако ќе пронајдете интересна статија или добра слика на некој сајт, се што треба е да се притисне ”Pin It” копчето – plug-in кој треба да го инсталирате на вашиот интернет пребарувач. Апликацијата до сега беше достапна само за iPhone. Сега истата ќе можат да ја користат Android и iPad корисниците со што забавата се зголемува преку создавање на вашите сопстевни или пак листање на таблите на вашите пријатели или славни личности. Со сигурност ќе пронајдете некој интересен кој ги сака истите работи како вас. Апликацијата е бесплатна на App Store и Google Play email print Digg Digg
сите 4 | | | веќе видена

Летото 2012 е пред нас a фудбалските екипи од Стариот Континент сеуште се борат во прелиминарните групи на EURO 2012. Веќе се случија неколку изненадувања. Доколку сте во движење или заглавени на работа, добар начин за следење на турнирот е преку апликација на вашиот Android уред. Постојат премногу апликации кои можат да послужат како извор за резултати, следење на натпревари во живо или пак едноставна забава преку live wallpaper од EURO 2012. Затоа проследете ја листата и одберете нешто: UEFA EURO 2012 TM на Carlsberg Од резултати во живо, пласман во групите и коментари за време и по натпреварите, промотивната апликација на Carlsberg за EURO 2012 е маркетиншки потег, но сепак добро е средена и доста корисна. Преку истата се достапни и видеа, водичи за стадионите и најинтересното “Bar Finder” копче. [ линк adidas EURO 2012 LiveWallpaper Нема недостиг од апликации преку кои може да добиете целосна покриеност за фудбалските натпревари, вклучувајќи ги апликациите на големите играчи како ESPN . Сепак, live ...
| | веќе видена

И последниот член од најновата One фамилија на HTC пристигна во Македонија. HTC One S е средното дете, класа подоле од предводникот One X , а за нијанса подобар од One V . Како и останатите, доаѓа со најновиот Android 4.0 – Ice Cream Sandwich и моментално е најтенкиот HTC уред. Има метална керамичко-обложена / галванизирана шасија, која во внатрешноста крие двојадрен процесор од четвртата генерација на Qualcomm Snapdragon чипсетите подржана со посебен HTC ImageChip процесор за камерата. Исто така тука е и најновиот HTC Sense 4.0 кориснички интерфејс. HTC One S има пак недостаток од слот за мемориска картичка и пристап до батеријата. Има 16GB мемориски простор, што во денешни услови е доволно, па неможноста да се користат мемориски картички и не е така критична. Екранот е Super AMOLED со qHD резолуција од 540х960 пиксели и големина од 4.3 инчи, додека камерата е иста како на One X - 8 MP (3264×2448 пиксели). Во новата One серија, приоритет на HTC се перформансите на камерата, па така сите од новите ...
| | веќе видена

Apple конечно го претстави iOS 6, идната верзија од нивниот популарен мобилен оперативен систем кој ќе пристигне заедно со новиот iPhone 5. Откривањето се случи на вчерашниот WWDC 2012 евент и беа откриени преку 200 нови функционалности и подобрувања кои ќе дојдат со iOS 6, а најголем напредок има кај Siri Нови 3д мапи. Желбата на Apple да се откачи од Google Maps конечно се оствари. Ова се овозможи со купувањето на C3 Technologies , фирма за креирање на 3Д мапи. Освен убави на изглед 3Д мапи, достапни се и навигација, интеграција на Yelp сервисот нудејќи листинг на преку 100 милиони бизниси, сервис за сообраќен метеж кој како извор ќе ги користи самите корисници, преглед директно од lockscreen, интеграција на Siri, и опција Flyover – поглед на поголемите градови од птичjа перспектива. Siri . Дружбата со Siri продолжува и во iOS 6. Од сега ќе може да разговарате за спортски натпревари и новости, да направите резервација во ресторан преку OpenTable сервисот, да ја прашате за најновите филмови, трејлери, ...
сите 7 | | | веќе видена

Доколку сеуште се прашувате што го прави Android 4.0 подобар од претходните верзии, покрај ладниот ICS десерт, еве уште една работа што ќе ве натера до го засакате повеќе: корисниците на Dropbox добиваат нова одлична опција, а тоа е видео стриминг. Оваа опција е лесно достапна. Едноставно изберете го видеото кое го имате прикачено на вашата Dropbox сметка и истото веднаш ќе започне со репродукција, подобро отколку да чекате да се симне целото па да го прегледате. Исто така, солидна е и подршката за кодеци, вбројувајќи ги MP4 и М4V кои се често користени, а исто така има подршка и за MKV фајлови, кодек кој не е подржан на Android, освен ако имате прав плеер кој го може тоа. Сево ова е прилично одлична функционалност, посебно ако сте сопственик на новиот GALAXY S III од Samsung , а како таков добивате дополнителни 48GB на вашата Dropbox сметка. Моментално Samsung GALAXY S III е достапен во Македонија преку мобилниот оператор One . Доколку сеуште немате Dropbox на вашиот Android уред, трк до Google Play: ...
сите 2 | | | веќе видена

Конечно GALAXY S III пристигна во Македонија и тоа ексклузивно преку мобилниот оператор One . За само 10 дена по официјалното стартување во продажба низ Европа и дел од светот, овој модел на Samsung е поставен на веб страната на One. Сигурно ќе ја надмине успешноста на својот претходник, а тоа веќе е и постигнато спред фактот дека GALAXY S III имаше нарачка од 9 милиони примероци низ светот пред самото офцијално пуштање во продажба. Не знаеме конкретно која боја е достапна во One, но се надеваме дека сега за сега е само белата варијанта. Пред одредено време имаше шпекулации дека се повлечени плавите верзии и дека ќе бидат замнети за потемна варијанта поради проблеми со материјалот на маската. Повеќе информации за GALAXY S III Samsung GALAXY S III на кратко: 4.8-инчен HD Super AMOLED екран 1.4GHz четиријадрен Exynos процесор Android 4.0 – Ice Cream Sandwich 8MP брза задна камера со блиц 1.9MP предна камера која снима HD видео 16GB / 32GB / 64GB верзии, со додатен microSD card слот 136.6 х 70.6 х 8.6 ...
сите 2 | | | веќе видена

Foursquare ја издаде 5та верзија од својата мобилна апликација за iOS и Android. Целосниот нов редизајн ќе ве натера на повеќе активност од само едноставниот процес на чекирање во вашиот омилен кафебар. Па така, преработената верзија на Foursquare има тенденција да ги натера корисниците да бидат поактивни, постојано овозможувајќи им да откриваат нови места. Целиот редизајн е одличен, олеснет, едноставен и добредојден од секој претходен корсинк на Foursquare. Новите корисници сеуште ќе се прашуваат зашто е кул да се биде мајор на одредено место. Некои нови фукционалности покрај редизјанот и давањето акцент на Explore табот нема. Со притискање на Explore се прикажува мапа од вашите пријатели и локаци кои ги препорачува Foursquare кои се надополнети со слики и коментари. Преку ова се олеснува пребарувањето на местата во вашата поблиска околина a истите се прикажуваат на паметен начин според одредени параметри како вашите претходни активности или чекирањата на вашите пријатели во тој дел од деност. Исто така ...
| | веќе видена

ESPNsoccernet е апликација за секој фан на фудбалот кој сака да биде во тек со се што се случува со и околу најпопуларниот спорт. Најновата апликација на ESPN ќе ви помогне во тоа, ESPNsoccernet нуди прилично голема низа на функционалности за секој љубител на фудбалот и ги покрива фудбалските вести од целата планета. Функционалности на ESPNsoccernet: Сеопфатна фудбалска покриеност. Најнови фудбалски вести, резултати во живо, коментари, прилози од натпревари, статистики од натпревари, резултати, табели од лиги, профили на играчи и тимови и многу друго. Сите поголеми лиги и турнири од целиот свет. Персонализација. Можност апликацијата да се подеси да ги следи резултатите од вашите омилени тимови, лиги и турнири. Push нотификации (наскоро). Бидете во тек со Euro 2012 или други евенти преку добивање на Push нотификации за голови, замени, казни, резултати од полувреме или финални. Видео. Најнови видеа и подкасти од натпреварите кој ги покрива ESPN. Интуитивен дизајн. Апликацијата поседува едноставен и јасен ...
сите 2 | | | веќе видена

Android фановите на серијалот N.O.V.A. ќе имаат што да прават во наредните неколку недели. N.O.V.A. 3 слета на Google Play Store и е пуштена во продажба. Доколку имате слободни 2GB на вашиот мобилен уред, слободно пополнете ги со оваа масивна игра која изобилува со одлична графика и солидна игривост. Има епска приказна за човештвото кое се враќа на планетата Земја по долги години на прогонство низ борби по галаксијата. Изобилува со разни оружја и моќи кои можат да се искористат за да се совладаат ордите на непријателот. N.O.V.A. 3 нуди можност и за групно играње до 12 играчи во 6 различни multiplayer дисциплини како Capture The Point, Free-for-All, Capture The Flag и други на 6 различни огромни мапи. За прв пат, соиграчи од ист тим можат да влезат во исто возило и со него да војуваат истовремено. Сето тоа е зачинето со екстремно добра графика користејќи напредни системи за рендерирање. Gameloft нема истакнато кој е минимумот на перформанси кои ги побарува играта па за да проверите дали вашиот Android уред е ...
| | веќе видена

Деновие се раширија гласини дека најновиот GALAXY S III од Samsung има прилично нежен екран. Сето ова започнало кога наводно некој тип случајно го испуштил телефонот од рака и екранот на истиот се распукал при пад од мала висина. По ова Corning, компанијата која го произведува стаклото за екранот на GALAXY S III, објави дека најновиот предводник помеѓу Android телефоните е заштитен со најнапредната креација на денешницата – Gorilla Glass 2 Беше објавено дека стаклото овој пат е за 20% потенко со што овозможува дизајн на потенки и покомпактни телефони. Со ова се зголемија сомнежите за издржливоста на GALAXY S III. Сепак времето ќе покаже се, Gorilla Glass 2 е дизајниран да биде отпорен од гребење и од удар, а вие проценете сами дали стаклото е повеќе од издржливо од следново видео: email print Digg Digg
| | веќе видена

Корисниците на HTC Sensation XL од Европа и Азија добија Android 4.0 надоградба. За да се осигурате дека ви е достаeпен овој десерт вашиот, притиснете на Settings > About Phone > Software updates. Надоградбата тежи 200 MB па доколку немате поголем интернет пакет, стрпете се за кога ќе ви биде достапна Wi-Fi конекција. Конкретната верзија која би требало да ја добиете е Android 4.0.3, додека HTC Sense останува на 3.6. Со ова ќе ви бидат достапни новитетите од Ice Cream Sandwich како: Face Unlock, новиот док за апликации и менито за мулти таскинг. Нешто што нема да добиете е новиот HTC Sense 4.0 HTC Sensation XL е достапен ексклузивно само преку Вип оператор email print Digg Digg
| | веќе видена

GALAXY S III е најдолго очекуваниот Android мобилен уред за оваа година, а истиот од денес е пуштен и во продажба од Samsung , односно од мобилните оператори низ 28 држави ширум светот. Во моменот не е поставен на ниту една веб страна од македонските оператори, а плановите на Samsung до Јули се да биде достапен истиот во 145 држави преку 296 оператори. Денес, 29ти Мај, GALAXY S III може да се најде на излозите во следниве држави: Англија, Франција – односно поголемите членики на ЕУ, Обединети Арапски Емирати, Саудиска Арабија – земјите од Блискиот Исток и Африка. Ова е најголемо лансирање на телефон за Samsung, дури и пред официјалното пуштање во продажба GALAXY S III имаше нарачка од 9 милиони примероци од страна на операторите. Се надеваме наскоро ќе биде достапен и во Македонија. Што мислите, кој ќе биде првиот оператор? Повеќе информации за GALAXY S III фото: REUTERS/Fabrizio Bensch email print Digg Digg
сите 4 | | | веќе видена

За време на своето едногодишно постоење, македонската стартап фирма CodeWell има издадено повеќе апликации за Android. Една од нив е и Mk Reader кој претставува RSS читач на вести и статии од неколку познати македонски портали. Во најновата верзија, која беше издадена еден ден по нивниот прв родеден, како извор е додаден и iDrod.mk . Оваа верзија го има истиот редизајниран интерфејс од предходната верзија вклучувајќи го кружното стартно мени за едноставно бирање на извор. Овозможена е и едноставна навигација низ порталите со едноставно навалување на мобилниот уред на страна. По избирањето на посакуваниот портал, Mk Reader нуди наслов и краток почетен текст од најновите статии. За читање на целата вест треба да се кликне на копчето “повeќе” кое ќе ве пренасочи директно кон статијата на интернет прелистувач. Освен iDroid.mk, извори во Mk Reader се и следниве портали: time.mk, on.net.mk, mnogoo.mk, tocka.com.mk, it.com.mk, karmakasha.mk, vicoteka.mk, zazabava.com, idividi.com.mk, kajgana.com и crnobelo.com ...
| | веќе видена

Денес конечно беше разрешена мистеријата околу ЏаБест рекламната кампања. Имено се работи за нова припејд понуда од One која е наменета за младите корисници. Новиот бренд овозможува поврзување без големи ограничувања, без договори и без сметки. Секој кој ќе се придружи ќе има можност да разговара за апсолутна нула (0 ден/мин) со цело ЏаБест друштво преку едно едноставно месечно надополнување на кредит од 100 денари. Новите ЏаБест SIM картички можат да се набават за само 99 денари со вклучен кредит од 100 денари. Покрај бесплатните разговори кон сите ЏаБестери, тарифата за разговор кон сите останати мрежи е 2,9 ден. / мин и 2,9 ден. за SMS/MMS/MB. Промотивно, првите ЏаБест корисници ги добиваат бесплатните разговори без потреба да го надополнат кредитот првиот месец. Овозможени се повеќе начини на надополнување на кредитот: преку ваучер картички, електронски преку продажните места каде го има eCredit знакот, преку банкомати на НЛБ Тутунска Банка или пак преку префлување на кредит од постпејд број. ЏаБест ...
сите 11 | | | веќе видена

Водењето сметка за вашите лични финансии никогаш не бил едноставен процес. Како следите се што влегува и излегува од вашата банковна сметка, дали пронаоѓате навидум мали трошоци за ситници кои собрани сите на крај имаат изненадувачка вкупна сума или пак планирате штедење за следното големо купување. Дали некогаш сте пресметале колку имате потрошено на пијалоци по кафулињата? Доколку користите iPhone, тогаш сигурно сте слушнале за CoinKeeper. Најбараната апликација кога станува збор следење на трошоци и финансии, сега е достапна и за Android мобилните уреди со потполно истите функционалности како и на iOS. CoinKeeper за Android е бесплатна во првите 15 дена и преку неа на корисниците им се ослеснува процесот на следење каде се трошат нивните пари со секојдневно внесување на сите трошоци и приливи. Има подршка за користење на повеќе сметки, синхронизација помеѓу повеќе уреди, потсетници за сметки и многу друго. Најголемиот проблем кај ваквите апликации е времето потребно да се додадат детали за нови трошоци. ...
| | веќе видена

Во оваа најнова реклама на Samsung за GALAXY Note , David Beckham демонстрира прецизност со шутирање кон ѕид направен од тапани. Меѓу другото, благодарение на илустративните моќи на GALAXY Note и S пенкалото, Beckham научи како со топките да ја отсвири “Ода на радоста”. email print
| | веќе видена

Со зголемувањето на бројот на Android 4.0 уреди, многу од апликациите го редизајнираат својот интерфејс според новата дизајн философија на Google. Сега во таа група на апликации влегува и Evernote, која е една од најпопуларните апликации за прифаќање на забелеши и синхронизирање на истите со повеќе уреди. Редизајнирана е скоро целата апликација, од изгледот, начинот на работа, па се до функционалноста. Најпрво, целосно е редизајниран почетниот екран, големите нови икони за главните акции го зафаќаат половина од екранот. Со повлекување на екранот на лево се пристапува директно до листата со белешки, која исто така е редизајнирана, поместувајќи ги сликите на десната а текстот од левата страна на екранот како и отстранувајќи голем визуелно неискористен простор од претходната верзија. Во Evernote 4.0 личните и споделените notebooks се групирани заедно на ист екран. Со повлекување на десно или со притискање на слончето се враќате назад, на почетниот екран. Исто така, на долниот дел е новиот Action Bar, кој ...
| | веќе видена

next