Уште една вест со која се потврдува дека BlackBerry полека пропаѓаат. Имено, од Пентагон е одобрено во Министерството за одбрана да се користи еден мобилен уред со модифициран Android, додека iOS уреди сеуште се тестираат. BlackBerry секогаш биле први во досегашните избори во сите владини сектори заради безбедносните слабости на останатите платформи. Сега тие денови се минато. Моментално е одобрен само еден единствен уред. Dell Venue е првиот што ќе ја направи промената. Мора да работи на Android 2.2 и Android Market-от да биде избришан пред да може да го користат вработените во Министерството за одбрана. Дополнително, секое веб пребарување и интернет сообраќај од уредот ќе биде рутиран преку прокси серверот на Министерството за одбрана. Пентагон сеуште ги тестира iOS уредите, и досега нема одобрено ниту еден поради тоа што е потешко да се инсталира безбедносен софтвер позади ѕидовите на Apple.
| | веќе видена

Неодамна беше откриен прототип на еден телефон од Apple кој датира од 1983. Дизајнерот на овој телефон е Hartmut Esslinger кој го има дизајнирано овој телефон за време на неговото работење во Apple на проекти како llc. Според Wikipedia, Hartmut Esslinger бил вработен во Apple во 1982 година со ексклузивен договор од 1 милион долари годишно, каде што работел на стратегија за дизајн со чија помош Apple прераснал во глобален бренд. Esslinger заедно со Frogdesign се креаторите на “Snow White design language” кој бил применет во производите на Apple од 1984 до 1990 како на пример llc и компјутерот Macintosh. Оваа информација е потврдена во неодамнешната биографија на Steve Jobs но никаде не се спомнува прототип на телефон. Според сликата очигледно е дека станува збор за фиксен телефон а не мобилен, меѓутоа многу е интересен фактот што уште во раните 80′ години се замислувале уреди со некаков вид на екран на допир, иако тоа било со помош на stylus!
| | веќе видена

Pushup Warrior ($0.99) од Training For Warriors, LLC е прва од многуте апликации на Martin Rooney кои ќе пристигнат на App Store. Апликацијата се фокусира на важноста на склекот и како тој може да биде искористен за ментална и физичка телесна сила. Корисниците на оваа апликација ќе се најдат себеси константно предизвикувани од големиот асортиман на тренинзи. Секој тренинг е дизајниран за да им помогне на корисниците да можат да се надминуваат самите себеси. Апликацијата содржи преку 100 различни тренинзи како и видео демонстрации за како правилно да ги извршувате вежбите. Иако оваа апликација нема којзнае колку функционалности сепак ексклузивните тренинзи ја прават уникатна. Апликацијата е едноставна и нема многу опции во менито така што единствено што можете да изберете е “Warrior Challenge”, “Pushup of The Day” и “Workouts”. Корисниците можат секојдневно да проверуваат за нов склек на денот како и да ги избираат рутините за тренинзите. Warrior Challenge е повеќе апликација за мерење на прогресот на ...
| | веќе видена

Со претставувањето на iPhone, во Apple се надеваа дека популарноста на овој уред ќе биде огромна и дека телефонот со сите свои можности и дизајн ќе ги инспирира своите конкуренти. Затоа оваа компанија беше толку многу желна за патентирање што аплицираше за преку 200 патенти кои за жал не помогнаа. Правниот одбор на Apple се соочи со разни резултати од постоечката легална војна со Android произведувачите за кои се смета дека користат детали кои се првично воведени на iPhone-от. Овој пат Apple доби патент од голема важност односно патентот за Multitouch кој ќе му даде огромна предност меѓу конкурентите. PatentlyApple објави дека агенцијата за патентирање во САД вчера му го додели овој патент на Apple за кој беше аплицирано во Јануари 2007. Сметајќи дека скоро сите Android уреди користат осетливи mutli-touch екрани, овој патент има потенцијал да биде доста смртоносен. Но сепак експертот Florian Mueller тврди дека секој патент зависи од судската постапка и притоа никогаш ништо не се знае.
| | веќе видена

Внимание Овој jailbreak работи само на уредите кои го користат A4 процесорот како: iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1, iPod Touch 3G и iPod Touch 4G. Во последните неколку недели, вниманието на целата jailbreak заедница беше завртена кон pod2g кој упорно работеше на “untethered jailbreak” за iOS 5 тестирајќи ги своите експлоити на различни уреди кои работат на iOS 5.0.1. По нешто повеќе од две недели, целиот труд на pod2g се исплатеше кога вчера тој најпосле го објави финалниот резултат. Оние кои веќе имаат извршено “tethered jailbreak” немора да го извршуваат истиот процес повторно, туку едноставно да ја искористат алатката Corona Untether 5.0.1 која се наоѓа бесплатно на Cydia. За да оваа алатка може да го изврши процесот, вашата iOS верзија мора да биде 5.0.1 а не само 5.0 бидејќи според p0sixninja сеуште постојат грешки на кои се работи за да истиот процес може да се изврши на првичната верзија од iOS 5. Оние пак кои сеуште немаат направено Jailbreak чекале на “untethered jailbreak” тогаш целиот ...
| | веќе видена

Од неодамна повеќето модели на Android мобилни и таблет уреди можат да се користат за играње на PC и конзолни игри преку импресивниот cloud сервис наречен OnLive. Овој сервис претходно беше достапен за cloud играње преку PC или преку set-top box-от на компанијата кој се поврзува со телевизиски уред. Како и да е, новината е дека сега може да се игра и преку помали уреди како телефони и таблети. Причината што го прави овој сервис одличен за сите гејмери е тоа што ја нуди истата игривост на цели PC и конзолни игри преку портабилните уреди без потреба од поседување на големи и скапи гејмерски машини или Playstation Vita. Едноставно вие контролирате cloud компјутер a назад добивате само видео стриминг. Звучи неветувачки ама работи одлично. Фирмата која го нуди овој сервис има создадено и безжичен контролер – џојстик за дополнително чуство на прав гејминг. Сепак може да се контролира и преку допир на екранот, па така некои од игрите веќе се редизајнирани од страна на девелоперите за контрола преку екранот. А од ...
сите 2 | | | веќе видена

Празничната атмосфера што е веќе започната е вистинска причина и време да покажете малце љубов кон останатите. Нема потреба од купување подароци за сите блиски пријатели и познаници, но секогаш можете да им испратите некоја убаво склопена празнична порака, колку да знаат дека мислите на нив во најубавото време од годината. iOS Cards iOS секцијата секако дека ќе ја започнеме со апликацијата Cards на Apple, која моментално не е достапна за Македонските корисници. Cards е релативно нова апликација преку која можете да дизајнирате свои картички и да ги испратите до било кој, преку пошта. Да, тоа е најинтересниот дел, се испраќаат вистински картички. Откако ќе го поднесете вашиот дизајн, Apple ќе се погрижи за печатењето и испораката. Картичка испратена на Американска адреса ќе ве кошта $2.99, додека интернационална е $4.99 со вклучена поштарина. Christmas C@rds - $1.99 Ова е прилично добра солуција за испраќање на Новогодишни и Божиќни e-картички во последен момент. Christmas C@rds содржат 50 урнеци и алатка ...
сите 2 | | | веќе видена

Android корисниците кои обожаваат трки со автомобили можат да бидат среќни, затоа што компанијата EA (Electronic Arts), ја постави новата игра Real Racing 2 и на Android маркетот. За релативно краткото време од два дена, колку што е достапна за преземање, оваа игра успеа да привлече огромен интерес. Real Racing 2, моментално е намалена за преземање од App Store и чини само $1.00, но Android корисниците можат да ја преземат од маркетот бесплатно. Сепак, Electronic Arts го тестира новиот модел на наплаќање, кој што во последно време го пратикуваат повеќето компании во бизнисот со креирање на игри за мобилни уреди, со тоа што играта ќе ви биде достапна на одредено време и доколку сакате да продолжите со играње ќе мора да платите одредена сума. За да ја играте оваа игра, потребен ви е мобилен уред кој што работи на минимум Android 2.1 платформа, како и 600MB простор. Погледнете го видеото подоле и доколку ви се допадне Real Racing 2 можете веднаш да ја преземете од следниве линкови: Real Racing 2 – App Store ...
| | веќе видена

Многу често се појавуваат апликации со функционалности кои се далеку од главната намена на модерните мобилни телефони. Една од многуте такви апликации е и Action Movie FX од Bad Robot Interactive. Bad Robot Interactive е компанијата која стои зад многу познати холивудски филмови како Super 8 и Mission Impossible. Action Movie FX е нова апликација која ви овозможува да додадете разни специјални ефекти на видеата од вашиот iPhone, iPad или iPod Touch. Кога кажуваме специјални ефекти не се мисли на оние досадните аматерски ефекти туку ефекти кои навистина се користат во холивудските филмови како на пример експлозии, ракетни напади и разни судари со коли. Апликацијата моментално е бесплатна на ограничено време и ги содржи следниве функционалности: 2 бесплатни ефекти од голем буџет, ракетни напади и судири на коли. Sound Design од Skywalker Sound. Брзо и автоматско видео тракинг. Музика, звучни ефекти и сончеви зраци на леќата. Споделување на Facebook или преку Email. Но тоа не е се! Апликацијата има можности за ...
| | веќе видена

Еве уште еден показател дека Angry Birds дефинитивно ја одбележа оваа година. Играта на Rovio беше присутна насекаде, почнувајќи од забавни паркови во Кина, па се до официјални гала вечери каде што жената на Peter Vesterbacka (еден од креаторите на Angry Birds) се појави во фустан со дизајн на еден од хероите на играта. Сите овие работи ги засенува интерактивната декорација на куќа во стилот на Angry Birds направена од сијалички, која симулира дел од играта. Постои и вистински управувач кој што користи звук од играта, но најголемото изненадување е всушност тоа што можете да ја играте оваа игра со негова помош. Концептот на играта е ист – фрлајте ги птиците за да ги уништите злобните прасиња.
сите 2 | | | веќе видена

Со помош на Intro Designer, ќе можете брзо да создавате воведни, најавни, завршни, известувања и друг вид на видеа во HD квалитет благодарение на готовите урнеци кои ги нуди оваа апликација. Кога ќе ја стартувате апликацијата, ќе се појави краток туториал кој на кратко ќе ве запознае со програмата. Кога ќе создадете нов проект, повторно се појавува помошен водич, кој подетално го објаснува процесот на создавање на вакво информативно видео. Можете да пребарувате низ понудените урнеци кои би одговарале за вашето видео. Тие се поделени во следниве категории: Прослави, Фамилијарни, Едноставни, Спортски, Апстрактни и други. Некои од нив ќе треба дополнително да симнете преку апликацијата пред да можете да ги користите. Доколку еднаш преземете одреден урнек, тој ќе ви биде достапен секогаш, без потреба од повторно симнување. На секој урнек можете да го измените насловот, да додадете фотографија во видеото (доколку тоа е овозможно за конкретниот урнек), како и да го менувате текстот. При менувањето на текстот, ...
| | веќе видена

Фановите на Jurassic Park ќе бидат воодушевени, затоа што продолжението на оригиналната игра за iPad е достапно за преземање од App Store. За жал, оваа игра е наменета само за iPad 2. Дејствието на Jurassic Park : The Game 2 HD, се одвива според настаните од првиот Jurassic Park филм – вие сте дел од тим заробен на остров на кој што слободно талкаат месојадни диносауруси. Ова продолжение е наречено The Cavalry: “Nima, Gerry и Jess тргнуваат накај брегот и се принудени да го скратат патот користејќи ја Bone Shaker, лудата железница која сеуште е во изградба. Спасувачки тим на InGen предводен од Billy Yoder и неговиот тивок пријател Oscar се во потрага по Gerry и неговата ќерка.” Играта ја користи предноста која што ја нуди iPad 2 за поделен екран, преку AirPlay функцијата и тежи 317 MB. Како што напредувате во играта, ќе се судрите со праисториските диносауруси, кои слободно талкаат низ паркот. Вашата цел е да преживеете, при истражувањето на нови области од островот преполн со диносауруси. Jurassic Park 2 ...
| | веќе видена

Има многу голем избор на веб прелистувачи на Android Market. Секој корисник си има свои навики и побарувања. При изборот најчесто клучни фактори се брзината и корисничкиот интерфејс. Други пак им веруваат на брендовите кои ги користат на своите персонални компјутери. Така некои користат Opera, а други пак Firefox до смрт. Каков и да е вашиот избор, на Android маркетот се појави нова верзија на еден од поголемите, Firefox 9. Доколку на вашиот компјутер користите Firefox прелистувач, тогаш големи се шансите да го имате веќе инсталирано и на вашиот Android уред. Најновата надоградба носи побрзо стартување на апликацијата, HTML 5 валидација на форми, подршка за користење на камерата со што веб девелоперите ќе можат да создаваат поинтерактивни мобилни страни и најдолемиот новитет, редизајниран кориснички интерфејс за сите Honeycomb таблет уреди. Firefox - Android Market
сите 3 | | | веќе видена

Duke Nukem 3D е повторно актуелна. Пукачката (FPS) игра, која сите многу добро ја паметиме по инвазијата на вонземјани на кои целта им е да ги киднапираат девојките од планетата Земја, неодамна беше објавена на Android маркетот по цена од $0.99 Новоста е тоа што првата епизода од Duke Nukem 3D, во наредните 2 дена може да се преземе бесплатно. Доколку сакате да ги испробате епизодите 2 и 3, ќе мора да платите по $0.99 долари за секоја. Зделката воопшто не е лоша имајќи го во предвид импресивниот квалитет на играта. Уште подобро е тоа што оваа верзија на Duke Nukem 3D не само што е бесплатна за преземање, туку е и без реклами кои нема да ве замараат додека играте. [ преземи од Android Market ]
| | веќе видена

Представувањето на Siri од страна на Apple доведе до неочекувани ефекти како на пример судската војна помеѓу две компании да заврши со пријателство и сојуз за борба против Siri. Nuance и Vlingo имаат интересна историја каде што тие се во константни меѓусебни судски спорови за прекршување на патенти, но сега тие се најдобри пријатели одкако Nuance објави дека ќе го купи Vlingo, истата таа компанија со која неодамна беше на суд. Ќе се запрашате зашто одеднаш оваа одлука, двете компании сметаат дека тие треба да ги соединат своите сили за да се спротистават на нивниот заеднички непријател, познат како Apple. Речиси како на филм кога двајца големи непријатели ќе ги здружат своите сили за да се спротистават на оној појакиот и несоборлив негативец, но сепак сето ова е многу реално. Што ќе направи Nuance понатаму останува да видиме, бидејќи по се изгледа дека Siri ја пробуди свеста на многу компании така што не би било чудно да видиме и други интересни зделки за кои никогаш не би помислиле дека ќе се случат.
| | веќе видена

Ова е втор пат T-Mobile да го напаѓа iPhone 4S преку видео реклама. Во претходната реклама, iPhone дечкото ја имал изгубено борбата во видео играта, а во следната е предизвикан од страна на нов женски противник која го користи Samsung Galaxy S II. Борбата како и претходната е во ист аркаден стил проследена со многу хумор и сатира со цел да се покажат моќите на телефонот. Во оваа рунда, секако победува Galaxy S II со својот поголем екран, побрз процесор со две јадра, брза 4G конекција и евтините пакети на T-Mobile. Следат двете рунди: Во првата рунда iPhone 4S е во борба против HTC Amaze 4G :
| | веќе видена

Неодамна на App Store беше објавена листа со апликации кои според Apple се најдобрите апликации за 2011. Големиот победник оваа година е апликацијата Instragram, новиот тип на социјална мрежа која ви овозможува да уживате во сликањето со вашата камера, да им додавате ефекти и филтри на вашите слики и даги споделувате со вашите пријатели. Следните 12 апликации се апликациите кои морате да ги имате на вашиот iOS уред, така да веднаш впуштете се во превземањето! iPhone Апликации и Игри iPhone Апликација на годината: Instagram Финалисти: VidRhythm Band of The Day iPhone игра на годината: Tiny Tower Финалисти: Tiny Wings Touchgrind BMX iPad Апликации и Игри iPad Апликација на годината: Snapseed Финалисти: djay Jamie’s Recipes iPad игра на годината: Dead Space Финалисти: Contre Jour HD Superbrothers: Swords & Sworcery
| | веќе видена

Gameloft продолжува со објавување на одлични игри. По The Adventures of TinTin и Asphalt 6 Adrenaline , конечно ја објави и NFL играта за новата сезона – NFL Pro 2012. Оваа игра е наменета за љубителите на рагби, но секако дека нема да останат рамнодушни ни оние на кои американскиот фудбал не им е омилен спорт. Достапни се целосните состави на NFL екипите, како и повеќе од 1000 активни играчи кои моментално немаат клуб, а кои можете да ги вклучите во вашата екипа. Можете исто така да отклучувате и нови стадиони, нови тактики, да ги подобрувате атрибутите на вашите играчи и многу повеќе. За толку мал екран графиката е повеќе од реална. Нуди детални анимации на вашите играчи при трчање, стартови над други играчи, како и прослави при поентирање (touchdown), во основа се што можете да посакате од една рагби игра. NFL Pro 2012 содржи подобрена вештачка интелегенција, што го прави победувањето малку потешко, но секако поинтересно и попредизвикувачки. Достапни се повеќе од 200 акции од кои можете да изберете ...
сите 3 | | | веќе видена

Блогирањето во движење станува се полесно благодарение на напредните мобилни апликации, мобилни и таблети. Оваа надоградба на WordPress 2.0 за Android носи нови олеснителни функционалности. Тука се новиот Dashboard и Quick Action Bar преку кој со еден клик дава брз пристап до секоја функционалност на вашиот блог. Дополнително, во оваа верзија има и нов Post едитор, кој доаѓа со софистицирано rich text форматирање и збогатени мултимедијални способности. Уште поолеснителна околност е посебениот кориснички интерфејс за Android таблет уредите. Доколку до сега го немате симнато најновиот WordPress за Android побрзајте кон маркетот, линкот е подоле. WordPress 2.0 - Android Market
сите 3 | | | веќе видена

DroidEdit е бесплатен текст и код едитор за Android уреди. Нуди лесно кодирање во движење со познатото синтаксно обележување за многу популарни програмски јазици и едноставен кориснички интерфејс. Најдобро од се е ако имате Android таблет со безжична тастатура. Сега со сигурност може да се каже дека телефоните се паметни и можат да служат за озбилна работа. Слободното време кое го трошите на играње игрици ќе може да го поминете попродуктивно во средување на некој код. DroidEdit Free - Android Market
| | веќе видена

next