Секојдневно се соочувате со станување рано сабајле? За таа намена сигурно го користите вградениот будилник на вашиот iOS уред или пак слични апликации со истите основни функции. Wave Alarm е апликација која користи нов начин на контрола за истите едноставни функционалности на еден будилник. Доколку ја користите оваа апликација, при активирање на алармот ќе можете едноставно да го исклучите или да го одложите со едно замавнување на раката над вашиот iOS уред. Покрај тоа нуди и бонус функционалности како временска прогноза и можност за користење на песна од вашата библиотека како аларм звук. Користењто на апликацијата како и интерфејсот се многу едноставни. Покрај класичните подесувања за време, интервал на повторување и тип на звук, може да се назначи и тип на акција која треба да се активира при замавнување со раката. Тоа може да биде, деактивирање на алармот или пак негово одложување. Мала маана е тоа што треба апликацијата да ја оставите активна при легнување. Ова е заради неможноста да се користи камерата ...
| | веќе видена

Apple вчера се пофали со рекордни статистики за почетокот од продажбата на новиот iPad. Започнувајќи од 16ти Март (петокот) и преку викендов биле продадени преку 3 милиони примероци од новиот iPad во државите каде отпочна првичната продажба. Навистина откачени бројки, на пример 13,000 за 12 часа, односно 18 на една минута. Официјални податоци од Apple за почетокот на продажбата на претходниот iPad 2 нема, но според Reuters во првите три дена биле продадени само еден милион копии. Па така според нашите напредни математички вештини, пресметавме дека новиот iPad постигнал три пати поголем успех од својот претходник. Овие брoеви се само од државите каде беше достапен на 16ти. Продажбата ќе се зголеми на 23ти кога новиот iPad ќе биде достапен и во следниве земји: Австрија, Белгија, Бугарија, Чешка, Данска, Финска, Грција, Унгарија, Исланд, Ирска, Лихтенштајн, Луксембург, Макао, Мексико, Холандија, Нов Зеланд, Норвешка, Полска, Португалија, Романија, Словачка, Словенија, Шпанија и Шведска. CUPERTINO, ...
сите 4 | | | веќе видена

Првиот Android телефон со Ice Cream Sandwich пристигна и во T-Mobile. GALAXY Nexus e заедничка креација на Google и Samsung која ќе ги ”разладува” престојните сончеви денови на новите корисници, а десертот ќе може да се исплатува на рати зависно избраниот тарифен модел. Доколку пак сте уметничкo настроени T-Mobile го има во понуда и поголемиот GALAXY Note кој е нешто помеѓу мобилен телефон и таблет уред со 5.3-инчен екран и специјално stylus пенкало за белешки или цртежи. Samsung GALAXY Nexus Линк до T-Mobile Samsung GALAXY Note Линк до T-Mobile Маркетинг кампањата за GALAXY Note е толку огромна што не знаевме кое видео да го ставиме, исто така имаат направено маркетинг партнерство и со Rovio за најновата Angry Birds Space
| | веќе видена

Време е да ги оставиме Angry Birds за момент и да ги искористиме нашите паметни телефони или таблет уреди за нешто што би било корисно. Кој е за да научи нешто ново денес? Ја имаме листата од 10 iPhone, iPad и Android апликации кои можат да ве направат попаметни. Се што ви треба е малку слободно време, добра волја и еден Android или iOS уред, се разбира. Мала заинтересиранот може да ви се најде од корист. Проследете ја листата и доколку познавате некои апликации што сме ги испуштиле, едноставно искоментирајте за истите подолу. ПРВ ДЕЛ 06. Today in History Насловот прилично кажува сé. Доколку на денешен ден се случил некој значаен историски настан, Today in History ќе ви раскаже за истиот. Постои и Today in History на Google Play и иако е од различен издавач, служи сосема за истите намени. Цена: $1.99 ( iPhone Цена: бесплатно ( iPhone 7. Musée du Louvre Доколку неможете да си дозволите да го посетите Лувр, секогаш ќе може тоа да го направите бесплатно со виртуелна тура преку вашиот iPad или iPhone. ...
| | веќе видена

Sparrow е еден од најпопуларните email клиенти за Mac и тоа е делумната причина поради која се очекуваше и iOS верзија. Втората причина е тоа што на основната iOS email апликација и недостасува софистицираност како на пример Gmail клиентот за Android. Сега Sparrow апликацијата е достапна на App Store по цена од $2.99. Според изгледот Sparrow е доста функционален и софистициран. Корисничката интеракција е забавна и интуитивна. Со едноставни движења лесно се извршуваат саканите акции како: освежување и пролистување на пораките, додатни опции и сл. Единствениот огромен пропуст во Sparrow апликацијата е тоа што не подржува push нотификации и компанијата ги обвнинува Apple за ваквиот пропуст. Sparrow не сакаат волку рано да преземат огромна одговорност која вклучува чување на сите кориснички информации (login/password од email сметките) на нивните сервери со што би се овозможило користење на push нотификации. Sparrow е достапна за уреди со iOS 5.0+ верзија и може да ја купите на следниов [ линк
| | веќе видена

Archos полека но сигурно го зголемува своето присуство на пазарот за Android таблет уреди. Компанијата овојпат најавува нова линија на таблет уреди која ќе биде именувана како G10xs и ќе состои три члена во 7”, 8” и 10”-инчна варијанта. Ништо конкретно не е познато за перформансите на овие таблети, но затоа јасно се потенцира дека сите ќе бидат тенки само 7.6мм и ќе имаат опционална тастатура на која можат да се прикачат. Исто така најавено е дека ќе бидат целосно Google сертифицирани, што значи дека ќе имаат пристап до целосниот пакет апликации на Google Apps вклучувајќи го и Play Store (нешто со што неможе секој Archos таблет уред да се пофали). Нема информации за датумот на издавање, но познати се можните цени за на европскиот пазар: 129€ за 7″, 149€ за 8″ и 199€ за 10″.
| | веќе видена

Време е да ги оставиме Angry Birds за момент и да ги искористиме нашите паметни телефони или таблет уреди за нешто што би било корисно. Кој е за да научи нешто ново денес? Ја имаме листата од 10 iPhone, iPad и Android апликации кои можат да ве направат попаметни. Се што ви треба е малку слободно време, добра волја и еден Android или iOS уред, се разбира. Мала заинтересиранот може да ви се најде од корист. Проследете ја листата и доколку познавате некои апликации што сме ги испуштиле, едноставно искоментирајте за истите подолу. 1. How Stuff Works Имате прашања? How Stuff Work во себе ги содржи одговорите. Апликацијата ја опишува тајната како функционираат секојдневните работи, од уредите во вашиот дом па се до големите индустриски објекти како електричните централи. Најдобро од се е тоа што најголемиот дел од статиите се составени од одлични слики и лесно разбирлив Англиски јазик. Цена: Бесплатно ( iPhone Android 2. Khan Academy Khan Academy е одличен online извор за учење преку видеа, а нивната ограмна база ...
сите 2 | | | веќе видена

Vip оператор продолжува со изненадувања. Од денес воведе нови неодоливи постпејд тарифни пакети кои вклучуваат бесплатни разговори кон сите мрежи во Македонија, а некои од нив доплнително и 1000 бесплатни СМС пораки и интернационални разговори. Со тарифните модели Vip Free S, Vip Free M, Vip Free L, Vip Free XL и Vip Super Free новите корисници засекогаш ќе разговараат бесплатно. Бројот на бесплатни минути зависи од избраниот модел, па така корисниците добиваат од 100 до 3000 бесплатни минути вклучени во претплатата кои можат да ги искористат за разговори кон сите национални мрежи, без оглед на тоа дали вртат во мрежата на Вип или кон останатите фиксни и мобилни мрежи во Македонија. Скопје, 14 март 2012 – Вип воведува нови најповолни постпејд тарифни модели за сите кои сакаат да зборуваат со кого сакаат во цела Македонија бесплатно засекогаш. Со тарифните модели Vip Free S, Vip Free M, Vip Free L, Vip Free XL и Vip Super Free, корисниците добиваат бесплатни разговори кон целата Вип мрежа, но и бесплатни ...
сите 6 | | | веќе видена

Откако OMGPOP ја лансирале нивната Draw Something социјална игра за iOS, сигурно не очекувале нагло да пораснат за толку кратко време. Апликацијата во која треба да цртате предмети а другите да ги погодуваат, во рок од 5 недели на своето постоење на App Store нагло ја помина границата од 20 милиони симнувања. Со 20 милиони корисници (12 милиони активни) значи дека сега е попоуларна од 3 години стариот Foursquare и близу популарноста на Instagram. Луѓето едноставно ја сакаат, за време на викендот се цртале и по 3000 слики во секунда со што Draw Something може да се пофали со милијарда нацртани слики за време на својата млада историја. Една од причините за ваков нагол раст се должи на фактот што оваа игра е наменета само за 2ца играчи, па така на оние кои што им се допаднала идејата биле принудени да ја споделат со пријателите. Исто така интересено е што според некои пресметки веќе имаат заработка од 6 цифри и тоа само од рекламите во бесплатната верзија на Draw Something. Сосема одлично за нова игра. Осмели ...
| | веќе видена

Според најновиот каталог на One, овој месец промотивно е понуден HTC EVO 3D за 0 денари. Понудата важи со ONE TOTAL пост-пејд тарифните модели M, L и XL во следни услови: Со Mobile TOTAL M: вклучени 1.200 бесплатни минути (1.000 минути кон ONE броевите и 200 минути кон другите мрежи) 5GB интернет сообраќај месечно 200 SMS и 200 MMS пораки Понудата важи со договор на 24 месеци со месечна претплата од 1.298 ден. Со Mobile TOTAL L: вклучени 2.000 бесплатни минути (1.500 минути кон ONE броевите и 500 минути кон другите мрежи) 2GB интернет сообраќај месечно 500 SMS и 500 MMS пораки Понудата важи со договор на 24 месеци со месечна претплата од 1.498 ден. Со Mobile TOTAL XL: вклучени 2.500 бесплатни минути (1.500 минути кон ONE броевите и 1.000 минути кон другите мрежи) 2GB интернет сообраќај месечно 1.000 SMS и 1.000 MMS пораки Понудата важи со договор на 24 месеци со месечна претплата од 2.398 ден. Извор: One
| | веќе видена

Readability e едноставен reader кој веб страните да ги претвора во едноставно форматирани текстови и како такви ги праќа на мобилен уред за подоцнежно читање. Доколку се најдете во ситуација да немате време да ги прочитате сите отворени табови на вашиот десктоп компјутер, тогаш едноставно пратете ги на вашиот телефон преку Google Chrome екстензијата на Readability. Истите ќе ве чекаат да ги прочитате покасно во едноставен формат за читање. На овој начин ќе заштедите време, интернет трансфер (пари), и најбитно од се, главоболка. Readability е бесплатна апликација која e достапна на Google Play со Android верзија, како и со iOS верзија на App Store. Readability на Google Play Readability на AppStore
| | веќе видена

Фактот што бројот на луѓе кои поседуваат паметни телефони нагло се зголемува е главна причина за зголемена потреба од постоење на разни апликации кои треба да се вклопат во сечив животен стил. Благодарение на сите тие корисници, оваа индустрија има создадени скоро 500.000 работни позиции. Во следниов инфографик, кој е многу добро склопен, се прикажани самите почетоци на оваа ”ера на апликации” со појавувањето на првиот паметен телефон, првите маркети за апликации како и нивнoто место денес во општеството. Исто така на него ќе најдете и апликации кои би можеле да ви заштедат пари. Извор: frugaldad.com
| | веќе видена

Instagram е претерано популарна апликација за iOS. По се изгледа целиот концепт на едитирање и споделување на слики во движење ги освои корисниците од целиот свет. Овој одличен сервис нуди само едитирање и споделување на фотографии. Доколку сте од оние корисници кои често снимаат видеа со својот iPhone или iPad тогаш апликацијата Viddy веднаш ќе ви го привлече вниамнието. Со апликацијата може да се снима, едитира и споделуваат видеа на ист интересен и едноставен начин како и преку Instagram. Со бројни високо квалитетни филтри ќе направите вашите видеа да изгледаат уште поубаво. Исто така тука е и можноста да следите други корисници и да бидете во тек со нивните споделувања. Може да се едитираат видеа кои ги имате претходно снимено или пак да снимате директно преку Viddy. Снимањето е едностано и нуди неколку опции. Може да се намести тајмер, да се промени нивото на експозиција и светлост, да се исклучи микрофонот и да се нивелира сликата со помош на мрежа. Покрај овие работи постои и едно лимитирање, а тоа е ...
| | веќе видена

Nuclear Indie Games е името на ново студио за игри кое според маил пораката што ја добивме од нив се работи за двајца вредни Македонски студенти. Изработуваат игри за сите поголеми платформи. Pangy Master 3D е официјално нивната прва игра која е наменета за Android и iOS корисниците. Моментално играта е достапна само на Google Play ( Android Market по старо ) маркетот додека iOS верзијата чека на одобрување пред да биде поставена на AppStore. Android верзијата е објавена на 7ми Март и досега има преку 300 симнувања. Според новите правила на Google Play една апликација да биде видлива на маркетот во листата на Top New Free Apps мора има добар рејтинг и да биде симната минимум 1000 пати (непроверена информација). Со рејтингот се држат добро но потребна им е мала помош за да стигнат до 1000 симнувања. Pangy Master 3D наликаува на Super Pang и е развиена на Unity 3Д енџинот. Се надеваме дека наскоро ќе достигнат 1000 симнувања. Слободно коментирајте и дадете свои забелешки за оваа игра. Со тоа ќе им помогнеме да ...
| | веќе видена

Сега е официјално, лутите пилиња полетаа во вселената. Навистина, Rovio го ангажираше астронаутот на NASA Don Petit за да покаже како би се одвивал ловот на прасиња во услови каде нема гравитација или истата е многу мала. На видеото Don се наоѓа 360 км над Земјата во меѓународната вселенска станица и со катапулт испалува едно црвено пиле накај зелен балон кој претставува прасе. На видеото исто така се претставени делови од Angry Birds Space преку кои е доловен новиот начин на играње. Целата околина е пофлексибилна и сцените се динамични. Траекторијата по која ќе летаат пилињата често ќе се менува и ќе влијае зависно од разните гравитациони полиња низ кои ќе поминува. Angry Birds Space ќе биде издадена на 22ри Март за сите платформи: iOS, Android … Во промовирањето на оваа игра, Rovio како парнер го вклучи и Samsung GALAXY Note
| | веќе видена

Иако Archos ja најавија за Февруари, официјалната Ice Cream Sandwich надоградба за серијата G9 таблет уреди пристигна вчера. Доколку поседувате ваков таблет проверете ги вашите нотификации. Според тоа што беше претставено на CES 2012, оваа надоградба доаѓа со чиста верзија на Android 4.0 за сите модели од G9 серијата, вклучувајќи ги 80 G9, 101 G9 и поновите “turbo” варијанти. Како предности кои ги претставуваат од Archos во оваа нова надоградба влегуваат сите новитети од Android 4.0 – Ice Cream Sandwich
| | веќе видена

Како што беше најавено, денес во Сан Франциско официјално беше претставен најновиот iPad од страна на Tim Cook. Најновата верзија на овој табелет од Apple со сигурност ќе ви го освои срцето со својот изглед, Retina екранот со огромна резолуција, моќните перформанси и големиот каталог на нови и подобрени апликации. Retina екранот е со резолуција од неверојатни 2048 х 1566 пиксели. Екранот ќе биде подржан од A5X процесор со плус нов графички четиријадрен процесор. Исто така тука е новата iSight камера која е истата од iPhone 4S: авто-експозиција, авто-фокус, 5MP сензор и 1080p стабилизирано видео. Ова е високо искачување над конкурентските таблет уреди, кои повеќето имаат слаби каемри. Исто така има ново копче на тастатурата со микрофон преку кое е овозможена усна диктација. Батеријата овозможува работа до 10 часа, исто како и кај iPad2. Едноставена лоша вест е што новиот iPad е за нијанса потежок и подебел од својот претходник. Цените за моделите ќе бидат исти како iPad 2: $499 за моделот со 16GB и Wi-Fi, ...
сите 11 | | | веќе видена

Вчера на својот официјален мобилен блог Google јавно го претстави Google Play. Тоа е новото име за Android Market, поточно новата дигиталната дестинација на која ќе може да се пронајде, ужива и споделува секаков вид на музика, филм, книги, апликации и игри. Целата таа забавно-продуктивна содржина е лесно достапна преку веб на секој интернет прелистувач, од вашиот Android телефон или пак од вашиот Android таблет. Google Play е целосно cloud-базиран сервис со што целата ваша библиотека од музика, филмови, книги и апликации е сместена online и е секогаш достапна до вас без потреба од грижи дека ќе ја изгубите или пак да ја префрлувате повторно низ разните уреди. Па така Android Market, Google Music, Google eBookstore ќе станат дел од Google Play. Мобилните апликации за овие сервиси исто така ќе го променат своето име. Anroid Market ќе стане Google Play Store, додека апликациите за сервисите за музика, филм и книги (во земјите каде се достапни – не и Македонија) ќе се преименуваат соодветно во Google Play Music, ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако беше преземена 25 милјардитата iOS апликација од App Store, Apple создаде листи од најпопуларните за iPhone и iPad. Очекувано, Angry Birds ги преплавува сите листи. Се појавуваат дури 9 пати на 4-те топ 10 листи за најпопуларни бесплатни и апликации со цена за iPhone и iPad. Еве кои се топ 10-те од сите категории: Топ 10 iPhone бесплатни апликации на сите времиња 1. Facebook 2. Pandora Radio 3. Words with Friends Free 4. Skype 5. The Weather Channel ® 6. Google Search 7. Google Earth 8. Angry Birds Free 9. Shazam 10. Netflix Топ 10 iPhone апликации кои се наплаќаат на сите времиња 1. Angry Birds 2. Fruit Ninja 3. Doodle Jump 4. Cut the Rope 5. Angry Birds Seasons 6. Words with Friends 7. Tiny Wings 8. Angry Birds Rio 9. Pocket God 10. Camera+ Топ 10 iPad бесплатни апликации на сите времиња 1. Angry Birds HD Free 2. The Weather Channel® for iPad 3. Netflix 4. Skype for iPad 5. Kindle 6. ABC Player 7. Pandora Radio 8. Angry Birds Rip HD Free 9. CNN App for iPad 10. Words ...
| | веќе видена

Наместо како секој нормален криминалец кој шверцува херион, во Кина се криумчарат iPhone-и. Според видеово Кинези се обидуваат (неуспешно) да префрлат iPhone 4S телефони низ обезбедувањето на аеродромот. Со разни техники на себе имаат распореденo преку 30 телефони. Заработувачка од еден продаден iPhone 4S пренесен од Хонг Конг во Кина е околу $125 (£80).
| | веќе видена

next