До сега TED апликација беше достапна само за iPad. Новата iPhone верзија е добредојдена за сите кои сакат да се закачат и да ги следат новите инспиративни говори и разните содржини. Апликацијата пренесува аудио и видео материјал на вашиот 3.5-инчен iPhone екран и ја содржи истата библиотека како iPad верзијата. Функционалноста е прилично јасна – слушате или гледате видеа, ги обележувате за омилени или пак ги резервирате за гледање / преземање покасно, кога ќе бидете на Wi-Fi. Доста интересна е “Inspire Me” функцијата како и можноста содржините да се емитуваат директно на вашиот телевизор преку Air Play. Конечно TED апликацијата е бесплатно достапна за iPhone на App Store. преземи од App Store
сите 2 | | | веќе видена

Siri моментално е најпознатиот новитет што е најмногу користен на Apple iPhone 4s. Гласот на Siri стана толку многу познат што дури и комичарите го користат на нивните настапи за да изнудат насмевки од публиката. Корисниците на Android уреди го пребаруваат Android маркетот деноноќно барајќи апликација која ќе ги понуди истите функционалности како Siri и се чини дека конечно најдоа достојна според тоа што го ветува. Тое е Cluzee. Cluzee секогаш знае кога е вашиот следен состанок и доколку прашате ќе ви одговори на кој датум, каде и во колку часот е закажан. Дополнително ќе ве советува во колку часот треба да се упатите кон местото на состанокот и по кои улици треба да се движите за да стигнете на време. Cluzee исто така може да им испрати e-mail или текстуална порака на оние контакти од вашиот именик кои треба да присуствуваат на состанокот. Во овој момент Siri може да изврши повеќе команди во споредба со Cluzee, но од тимот на Cluzee ветуваат многу повеќе. Додека Siri е ограничена и работи само на iOS ...
сите 4 | | | веќе видена

Според The Daily , Microsoft планира да издаде iOS верзија на најпопуларниот Office пакет во текот на 2012. Тоа значи дека Word, Excel, PowePoint, па можно е дури и Outlook наскоро да се најдат на App Store за уредите кои работат на iOS. Според изјавата, Microsoft најверојатно ќе ги пушти апликациите со поединечна цена од $9,99 како што се моментално и трите алтернативни апликации на Apple за iOS – Pages, Numbers и Keynote. Сето ова е само една интересна најава, доколку навистина Microsoft изработи Office за iOS тогаш играта на мобилниот пазар може многу да се смени. Сепак за сето тоа ќе почекаме малку и доколку има новости од оваа тема, истите ќе бидат објавени на нашиот сајт.
| | веќе видена

Оваа апликација е наменета за сите љубители на убавината. Жени, мажи, деца… татковци, дечковци… секој кој ужива во производите на Victoria’s Secret, како и во убавината на моделите . Најпрвин беше достапна iOS верзија, а новината е тоа што од денес е достапна и на Android маркетот. Апликацијата сама по себе не е изработена многу добро, пред се затоа што повеќе потсетува на веб портал отколку на вистинска апликација и потребни се многу кликови за да се дојде до производите, но сепак има можност да се купува преку вашиот телефон. Исто така со преземање на оваа апликација добивате видео прегледи за настани како на пример Victoria’s Secret Fashion Show, можете да погледнете некои од супермоделите на Victoria Secret, локатор на продавници, како и баркод скенер. [ Victoria’s Secret ] Android
сите 2 | | | веќе видена

Подобрената камера од 8MP е една од најзборуваните функционалности на новиот iPhone 4S. Сликите се поостри со многу подобри бои и со 60% повеќе пиксели од својот предходник кога станува збор за сликање на слаба светлина. Оваа камера штотуку стана втора по популарност на сајтот за фотографии Flickr. Со повеќе од 50 милиони корисници и 6 билиони слики, податоците од сликите на Flickr се одличен начин да се види популарноста на една камера. Сервисот на Flickr знае секоја фотографија од кој уред е сликана според информациите од EXIF (Exchangeable Image File Format). Како што можете да видите на графикот, За многу кратко време камерата на iPhone 4S ги претекна камерите на iPhone 3G, 3GS и HTC Evo 4G и е моментално на второто место зад камерата на iPhone 4 која веќе цела година е на водечкото место. Apple беше доста критикуван за своите предходни уреди поради нивната ниска пикселажа како на пример произведување на камера со 3.2MP кога конкуренцијата има 5MP и 5MP кога конкуренцијата има 8MP. Сепак овие критики не ...
| | веќе видена

Има многу начини на контрола и пристап до вашиот PC или Mac компјутер од Android уред. Но, можноста да се оди во обратна насока е помалку застапена. Пред еден месец претставивме 5 апликации кои овозможуваат на некаков начин користење на вашиот Android уред во удобноста на вашиот стол и големината на екранот од компјутерот. AirDroid е еден вид локално хостиран HTTP сервер на вашиот телефон, кој може да се пристапи преку секој веб прелистувач на вашиот компјутер и нуди многу корисни функционалности како и неверојатно добар интерфејс. Потсетува на некој веб / cloud оперативен систем. Најпрвин треба да ја стартувате апликацијата на телефонот додека сте поврзани на домашната Wi-Fi мрежа и потоа да се логирате од интернет пребарувачот на вашиот компјутер. Може да пристапите до сите фајлови од телефонот, вклучувајќи целосен преглед на сликите и преслушување на музиката. Нуди менаџирање на апликациите со опции за инсталирање и back up, преглед на контакт листата, листата на повици и најпрактичната, пристап до смс ...
| | веќе видена

Baby Monitor & Alarm е апликација која е одлична за родителите со мали бебиња. Производот на Tappytaps компанијата ви овозможува да го претворите вашиот телефон во ефективен бебе монитор. Инсталацијата е многу едноставна. Треба да изберете број на кој што треба да алармира апликацијата, да го оставите телефонот на 1-2 метри од вашето бебе и да притиснете старт. Исто така треба да одредите време после кое апликацијата ќе го повика бројот што сте го поставиле, откако вашето бебе ќе почне да прави врева. Кога ќе одговорите на повикот ќе слушнете што се случува во собата на вашето бебе. Доколку го игнорирате или го одбиете повикот, апликацијата ќе се ресетира и ќе продолжи да функционира. Оваа опција е одлична, затоа што може да се случи некој друг звук да ја стартува апликацијата, така што не морате да одите до собата за повторно да ја активирате. Mommy’s Voice е уште една одлична функција, која што после првиот испуштен звук на вашето бебе активира снимена порака од мама (или тато), која што може да го смири ...
| | веќе видена

Една од најдобрите карактеристики на новиот Galaxy Nexus се мобилните Hangouts преку Google+, каде е овозможен видео разговор во живо со 9 пријатели. Сега споделувањата помеѓу пријателите можат да се одвиваат во ист ритам :
| | веќе видена

Еден милион луѓе биле дарежливи и потрошиле по $1.99, односно $0.99 со последниот попуст, за апликацијата Flashlight ® . Направена е во Јули минатата година и е апликација наменета за iPhone 4 и iPhone 4S која со помош на лед диодата го претвора телефонот во светлечка батерија. Константно собира високи оценки од 5 ѕвезди и покрај фактот дека постојат многу други слични апликации со побогати функционалности. Единствената разлика од другите, покрај употребата на лед диода наместо екранот за да ви го осветли патот, е предноста што оваа апликација се стартува најбрзо од сите на пазарот. Апликацијата ја помина точката од еден милион купувања точно на Black Friday, со што уште еднаш се покажа дека со едноставна идеја и функционална апликација може да се заработи многу !
| | веќе видена

На следново видео е претставен новиот Acer Iconia Tab A200 во снежно фамилијарна реклама. Изледа како стандарден 10-инчен таблет уред, но сепак има две работи кои го прават поразличен од останатите. Правата е тоа што има стандардна (Type-A) USB порта, а втората е прилично ниската цена. Колку точно не се знае, но кружи муабет дека ќе биде под $470 (€350). Во таа цена ќе влезат, Tegra 2 процесор со две јадра, 10.1-инчен екран со резолуција од 1280 х 800 пиксели и microSD слот. На почеток едиствена опција за онлајн конекција ќе биде преку Wi-Fi, а подоцна ќе се појават и 3G модели. И прашањето кое е во тред: Оперативен систем? Сеуште не се знае со сигурност дали ќе биде Honeycomb или последниот Android 4.0 – Ice Cream Sandwich. Ќе ве известиме веднаш штом ќе пристигнат информациите и тоа дали ќе биде достапен во Македонија. На почеток од месецов беа најавени Acer Iconia Tab A200 и A700 кои ќе бидат опремени со најновиот Tegra 3 чип-сет кој има процесор со (4+1) јадра.
сите 3 | | | веќе видена

По се изгледа дека користењето на вашиот i-уред за далечинско контролирање на мали возила е доста популарно, бидејќи во последните неколку месеци бевме сведоци на повеќе хеликоптери контролирани преку iOS, како и други роботизирани аксесоари. Сепак, иако овој пазар станува преполн, сеуште има премногу место за иновативни производи. Доказ за ова е производот на компанијата Romotive наречен Romo, првиот робот кој што работи со помош на iPhone/iPod Touch. Romo е целосно моторизиран, акрилен робот кој се контролира и придвижува преку iOS уред. Неговата сплескана, моторизирана шасија има држач за вашиот iPhone или iPod Touch и се поврзува со вашиот уред преку 3,5 милиметарски аудио кабел. Кога ќе го поврзете Romo со вашиот уред, можете да го контролирате преку друг iOS уред со бесплатната апликација RomoRemote App, која покрај тоа што ви овозможува да го придвижите Romo, исто така може да прикажува и видео и аудио во живо од поврзаниот уред. Romo е производ на инженерите Peter Seid и Phu Nguyen, кои се ...
| | веќе видена

Sony Ericsson UK ги здружи бендот Kasabian и Umbro (производител на спортска облека и опрема) за да организира еден сосема необичен фудбалски натпревар. Фронтменот на бендот, Tom Meighan, и Англиската фудбалска ѕвезда, Darren Bent, користејќи специјално прогрмирани Xperia™ PLAY мобилни телефони, контролираат вистински играчи поделени во два тима преку безжична комуникација. Во овој меч се судрија реалноста и светот на игрите. Со Телефоните на Tom и Darren, преку специјалната апликација се испраќаат звучни команди кон слушалките на играчите како: напад, одбрана, дриблинг, подавање, поминување и други исто како во видео игрите. Интересно !
| | веќе видена

LG ја продолжува соработката со Prada. На најновите слики со концептот за идниот Prada Phone by LG 3.0 телефон се прикажува новиот секси екстериер. Дизајнот потестува многу на Nokia Lumina или на постариот iPod Nano. Според гласините LG Prada K2 ќе има 4.3-инчен Nova HD екран од втора генерација, процесор со 2 јадра, 8MP камера. Според сликите подоле ќе има Android, се надеваме ќе биде испорачан со најновиот Ice Cream Sandwich. Со обновувањето на договорот помеѓу LG и Prada, Корејскиот произведувач на мобилни уреди останува ексклузивен партнер на модната куќа до 2012. Партнерството ќе се фокусира на дизајнот на телефонот, корисничкиот интерфејс, софтверот, дизајнот на пакување и други слични “модни” елементи. Компаниите првпат стапија во партнерство во 2006, со план во наредните две години да издадат два уреди. Според LG, првиот PRADA Phone by LG е продаден во милион примероци.
сите 2 | | | веќе видена

Автомобилите биле најголема страст во 20-тиот век, уште од најраните модели кои се појавиле во 1910 како Ford Model Т па се до најлуксузните спортски коли на денешницата како Mercedes – Benz SLR McLaren. 21-виот век ни донесе пак други технолошки чуда како моќните мобилни уреди кои доколку ги споиме со автомобилите од 20-тиот век ќе ја добиеме оваа апликација – Road Inc. Road Inc е виртуелен музеј кој содржи аудио, видео и текст информации со одличен кориснички интерфејс. Овој музеј моментално содржи 50 легендарни автомобили со 3D интерактивен поглед, содржини за нивната историја на производство, звукот на моторот, поточно се што ќе ви падне на памет. За сето тоа да го овозможат, од компанијата Pyrolia тврдат дека вложиле околу 1 милион долари за развивање на апликацијата со помош на визуелни техники кои најчесто се резервирани за оние во филмската индустрија. Сето ова може се види во 3D интерактивните модели на постарите коли кои изгледаат како штотуку да излегле од фабрика. Цената на оваа апликација е ...
| | веќе видена

Доколку симнувате торенти на вашиот компјутер, не постои причина зашто тоа не би го правеле и на вашиот Android уред. Пребарувањето и преземањето торенти на Android уред е едноставно и најдобро од се, бесплатно. Уште на почеток да ве предупредиме, доколку нешто е бесплатно достапно на интернет преку торент не значи и дека е легално. Како да симнувате торенти на Android уред: Од Android маркетот инсталирајте ја апликацијата со име aDownloader . Постојат и други бесплатни опции, но оваа апликација нуди наjедноставно користење Отворете го aDownloader. За конфигурирање на локацијата каде да се симнуваат вашите фајлови притиснете го Settings (запчаникот) кој се наоѓа во горниот лев ќош, па одберете Download Directory. За жал не е понуден интерактивен начин за избор на датодека и истата мора да се внесе рачно. Доколку не сте сигурни за патеката, можете да го искористите ASTRO File Manager или слична алатка за да ги видите целосните патеки на вашата мемориска картичка. Сепак /mnt/sdcard/Download би требало да ...
| | веќе видена

Игра во која вашите неинтелегентни кокошки се на мета од крволочните лисици кои имаат само една цел, да ги изедат. Ваша обврска е да ги спасите вашите пердувести и мутави пријатели. Фармата ја напаѓаат итри лисици, кои излегуваат од грмушките и вашите кокошки треба да бидат одведени во нивните кокошарници, пред да станат вкусен оброк. За да ги движите кокошките на безбедни локации или во нивните кокошарници, треба да повлекувате патека со прстот на која кокошката ќе се закачи. Доколку повлечете кокошка или петел во погрешен кокошарник, а не во нивниот, тогаш губите еден живот. Играте додека не ги изгубите сите животи. Постојат и уште два начини да изгубите живот. Едниот е ако дозволите лисица да избега со кокошка во устата, а другиот е ако не ја внесете кокошката во соодветниот кокошарник за определено време. Проблемот со лисицата е лесен затоа што можете да ја приметите кога се обидува да побегне и да ја спречите. Проблемот со времето може да биде малку потежок затоа што единствено нешто што алармира е ...
| | веќе видена

На почетокот од неделава, како што објавивме, новите корисници на Galaxy Nexus почнаа да пријавуваат чуден проблем со контролерот за звучност на телефонот при користење на одреден тип конекција, односно кога телефонот е во 2G/EDGE режим на мобилни мрежи со 900 MHz. Google ветува софтверско решение во најкус можен рок. Како и да е, додека се среди проблемот, продажбата е стопирана кај повеќето мобилни компании. Пробелмот е забележан веднаш по пуштањето во продажба на Galaxy Nexus со најчеста појава при активен разговор. Гласноста своеволно се намалувала па дури и се гасела целосно, без никаква акција од страна на корисникот. Биле пријавени неколку вакви случаи, претежно од корисници кои се наоѓаат во послаба покриеност на мрежата. Од страв дека се работи за хардверски проблем најпрвин се замрзна понатаможната продажбата на телефонот. Сепак се испостави дека се решава со мала софтверска интервенција. Се работи за честа појава на проблем кај комплексните електронски уреди, како мобилните телефони, и за истото ...
| | веќе видена

Google вчера ја надгради својата iOS апликација за пребарување со тоа што целосно го редизајнираше изгледот на верзијата за iPad и додаде full-screen опција за корисниците на iPhone. Новиот изглед на верзијата за iPad е инспириран од неодамнешните промени во дизајнот на веб сервисите на Google каде што сега на главната страна за пребарување можете да најдете линкови за History, Applications, Voice Search и Goggles додека новиот side-by-side поглед ви дозволува да ги прелистувате резултатите и веб страните во исто време. Исто така во надградбата е вклучен и преглед на сликите низ целиот екран како и нов кориснички интерфејс кој овозможува прелистување на резултатите од History како страници. Instanst Previews и Google Instant се вградени во верзијата за iPad. Единствените промени во верзијата за iPhone се поправени грешки од претходните верзии и опцијата за разгледување на целиот екран. Апликацијата можете да ја симнете на следниот App Store линк
| | веќе видена

Во најновата реклама на Samsung за Galaxy S II, се исмејуваат хард-кор фановите на Apple кои поради заслепеноста од маркетингот неможат да препознаат супериорен телефон. Во рекламата не се спомнуваат ниту Apple ниту iPhone 4S по име. Сепак, фановите се прикажани како автомати кои не размислуваат чекајќи на ред девет саати пред отварањето на продавница што личи на Apple Store. Случајно ќе се просветлат со Galaxy S II. Samsung е првиот бренд кој го предизвика ваквиот култ на следење на производите на Apple. Пред некое време ваков сличен потег направи и Motorola за нивниот Xoom таблет.
сите 2 | | | веќе видена

next