Пред 4 месеци Rockstar Games ја објавија мобилната верзија од најкултната видео игра на сите времиња: Grand Theft Auto III , или скратено GTA III. На ред дојде да се претстави уште една мобилна верзија со иконски наслов помеѓу игрите: Max Payne ! Криминалниот свет и полицаецот Max Payne кој сака да се одмазди ќе бидат преселени на iOS уредите на 12 Април, а две недели подоцна, на 26ти, и на Android. Играта ќе биде целосно оптимизирана за мобилните платформи вклучувајќи HD графика и текстури со висока резолуција.
| | веќе видена

По неколку часовниот проблем со мрежата на Вип оператор и бројните поплаки од корисниците, компанијата објави дека истиот проблем е надминат. Скопје, 10 април 2012, Вип оператор: Денеска дојде до неочекувани технички проблеми во нашата мрежа, во рамките на активностите за модернизација и надградување на мрежата, како резултат на што нашите корисници почувствуваа одредени тешкотии при воспоставувањето на комуникација и намалени капацитети на мрежата во траење од три часа. Професионалните екипи на Вип оператор и Ериксон интервенираа брзо, по што овие технички проблеми беа успешно отстранети и се воспостави нормално одвивање на сообраќајот. Би сакале да им се извиниме на нашите корисници за овие несакани технички проблеми и се надеваме дека ќе наидеме на разбирање. Вип оператор во континуитет работи на модернизација и надградување на мрежата со цел да обезбеди посовремена и поквалитетна услуга за своите корисници.
сите 6 | | | веќе видена

Не, ова не е првоаприлска шега. Штотуку Mark Zuckerberg преку неговиот профил објави дека Facebook ќе ја купи Instagram , популарната iOS фото апликација која пред недела дена ја издаде и Android верзијата . Сите кои што се чудеа што е толку кул со оваа апликација, одговорот е: милијарда долари. Instagram го потврди ова преку блог пост , и ветува дека апликацијата нeмa да претрпи промени и ќе остане каква што била отсекогаш, освен што ќе биде подобрувана. Интересно е да се види што ќе направи Facebook со Instagram. Ова е најголемата инвестиција до сега на Facebook и прва во фото-сервис.
сите 10 | | | веќе видена

Lenovo преку својот Youtube канал претстави нов Android 4.0 таблет, IdeaTab S2109. Овој таблет уред ќе биде тенок 8.9 мм и ќе има единечна (unibody) школка, Micro HDMI порт, четири SRS Trumedia звучници, microSD слот и познатиот iPad 2 IPS екран со резолуција од 1024х768 пиксели и 4:3 размер. Иако има предна 1.3 MP камера за видео разговор, Lenovo решиле да изостават задна камера за сликање. Батеријата на IdeaTab S2109 би требало да трае 10 саати, додека информации за процесорот, меморијата и цената не се прецизирани.
сите 3 | | | веќе видена

Официјалната IMDb апликација за Android доби надоградба која порджува стриминг на видео трејлери со висока резолуција. Корисниците сега ќе можат да избeрат помеќу 720p, 480p или стандардната резолуција за преглед на најновите трејлери за филмови. Исто така овозможено е сетирање на различен квалитет зависно интернет конекцијата (Wi-Fi / 3G). Покрај тоа средени се неколку багови. IMDb е добра алтернатива на iTunes Movie Trailer на iOS, кој ќе биде првиот трејлер што ќе го погледнете? IMDb
| | веќе видена

Втората апликација на Facebook за Android, Facebook Messenger , вчера доби надоградба во која покрај другите работи воведена е и ICS подршка. Иако ова не е нова верзија, надоградбата носи нов и чист изглед, кој сепак не е во целост со ICS стандардите. Исто така скратено е времето потребно да се отпочне нов разговор или групна конверзација. Со притискање на + копчето излегува листа со последно контактираните личности и со избирање на некои од нив ведаш може да се започне групен разговор. Тука се и стандардните поправени багови, подобрени перфоманси и работа со батеријата. А ние ќе го додадеме и линкот од Facebook Messenger на Google Play Store: Facebook Messenger
сите 2 | | | веќе видена

За сите корисници кои не се целосно задоволни од официјалната Facebook апликација за Android, Friendcaster for Facebook отсекогаш била одлична алтернатива. Последната 5.0 верзија носи прилично добри промени со себе. Нотификации во живо, нови теми, нов интерфејс за чекирање на локации како и подобрена Android 4.0 компатибилност. Компанијата OneLouder Apps вредно ја изработила оваа надоградба. Проследете го линкот од Friendcaster for Facebook подоле и споделете ги вашите мислења за оваа солидна алтернатива на Facebook за Android. Friendcaster for Facebook
сите 2 | | | веќе видена

Пред неполн месец објавивме за двајцата вредни македонски студенти кои ја изработија Pangy Master 3D за Android . Името на нивното студио за игри е Nuclear Indie Games и изработуваат игри за сите поголеми платформи. Откако беше објавена Android верзијата која е бесплатна до сега е преземена 9300 пати од Google Play Store. Pangy Master 3D наликаува на Super Pang и е развиена на Unity 3Д енџинот. Слободно коментирајте и дадете свои забелешки за оваа игра со што ќе помогнете во подобрувањето на истата. Денес не известија дека iOS верзијата е одобрена од страна на Apple и истата е достапна на App Store за $0.99. За истата ни подарија 5 промо кодови кои сакаме да ги подариме на нашите читатели преку мала наградна игра. [ Прочитај за правилата најдоле од оваа статија ] Pangy Master 3D [ Наградна игра ] 5 Промо кодови за Pangy Master 3D за iOS За да учествувате во наградната игра треба да ги направите следниве чекори: да станете фан на нашата Facebook страна [ тука ], или (за двојна шанса) да го следите нашиот ...
| | веќе видена

Сигурно често пати сте посакале да научите некој нов јазик но не сте имале доволно време за курсеви или слично. Благодарение на паметните телефони сега може да ги научите основите на многу јазици. Преку удобноста и лесната достапност на вашиот телефон, новата серија на апликации од Babbel ќе ве направи вистински полиглот. Со Babbel, јазиците се изучуваат преку метод на асоцијации слично на начинот кој што родителите ги учат своите мали деца да зборуваат. Апликацијата прикажува одреден предмет, зборот под него и го изговара истиот на глас. Шпански ( Android | iOS Англиски ( Android | iOS Полски ( Android | iOS $3.99 ) Италијански ( Android | iOS Француски ( Android | iOS Португалски ( Android | iOS Германски ( Android | iOS Турски ( Android | iOS $5.99 ) Шведски ( Android | iOS Холандски ( Androi d | iOS $5.99) Сите апликации се бесплатни (освен некои iOS верзии). Android верзиите се со основни поими и доколку сакате понапредни часови може да се претплатите на сајтот на Babbel
| | веќе видена | слични

Се наближуваат Велигденските празници што значи дека треба да се почне со припрема и бојадисување на Велигденски јајца. Egg Dyeing 101 ќе ви помогне да ги припремите најубавите јајца во вашето маало. Навигационото мени на Egg Dying 101 е организирано во 4 табови и тоа се: Home, Gallery, Basics и Favorites. За табот Home слободно можеме да кажеме дека е некорисен бидејќи содржи само една слика со насловот на апликацијата. Табот Gallery е местото каде започнува забавата. Тука ќе најдете 20 различни категории со 101 дизајн на јајца кои содржат инструкции и видеа за како да ги остварите истите. Категориите вклучуваат основни техники за потопување, маскирање, втиснување, естетско усовршување па дури и правење суштества од јајца. Табот Basic е местото каде ќе ги научите основните работи за бојадисување јајца. Овој таб е разгранет на 5 категории: Basic Recipe & Color Wheel, Egg Glossary, Blowing Out an Egg, Drying Pin-Board и Sources. Секцијата Basic Recipe & Color Wheel содржи три палети со бои а тие се светли, ...
| | веќе видена

Најпопуларнта iOS апликација за фотографирање конечно пристигна на Google Play Store. Компанијата објави за голема заинтересираност кај Android корисниците, имено преку 430,000 идни корисници се пријавиле во листата на чекање во рок од 9-10 дена. Од 2010, апликацијата беше еклузивно достапна само преку iOS. Од денес, јавно достапна е и за Android. Оваа верзија ќе работи на секој телефон опремен со камера и минимум Android 2.2, но не и на секој Android таблет уред. Визуелно, новиот Instagram е многу сличен на iOS верзијата. Покрај истиот основн распоред на страниците, се забележуваат ситни измени кои се препознатливи за една Android апликација. Сите филтри и останати функции се исти и на двете верзии и фирмата нагласува дека Android верзијата нема додатни работи што ги нема на iOS верзијата. Instagram е огромен хит и е вистинска апликација за оние кои љубат да прават убави фотографии. Достапни се високо квалитетни филтри и ефекти, а финалните слики лесно може да се споделат со вашите пријатели и на ...
сите 9 | | | веќе видена

Како и секоја година, Google знае да се пошегува за 1ви Април. Според нив тастаурите на паметните телефони и гласовните команди не се најдобра опција за брз и едноставен начин на пишување на mail пораки. Google за својот најнов продукт го ангажира инженерот Reed Morse, далечен роднина на изумителот на Морзевиот Код – Samuel F.B. Morse. Наместо користење на 26 копчиња од QWERTY тастатурата на екранот, сега може да пишувате брзи пораки само со две: точка и цртка. Колку и да е абсурдна идејата, на ваков начин навистина може да се подобри куцањето без гледање во екран, се разбира доколку ја познавате Морзовата Азбука. Доколку Gmail Tap беше вистински продукт ќе беше достапен за Android и iOS на следниов линк: Gmail Tap Дали тоа беше LL Cool J ?
| | веќе видена

Конечно љубителите на Opera добија нова верзија на Android интернет прелистувачот. Како и претходните верзии, Operea Mini 7 ветува дека ќе ја задржи традицијата на штедење од вообичаениот интернет трансфер и ќе го забрза сурфањето со техника на компресирање на податоците на прокси сервер и хардверското забрзување. Во оваа верзија новост е тоа што може да додаете колку сакате омилени страници ”Speed Dial” на почетниот екран. Opera Mini
| | веќе видена

Дали некогаш сте виделе слон како си игра со паметен телефон со екран на допир? Се разбира дека не. Благодарение на Samsung и The Viral Factory, на видеата подоле е прикажана права спектакуларна глетка. Главните улоги ги имаат Samsung GALAXY Note и слончето Peter. Peter се задлабочува толку во играта што на крај ќе го искористи и S-Pen пенкалцето за да направи брз цртеж. Од Viral Factory убедуваат дека снимките се оригинални без никакви финти и пост-продукциски зафати. Уживајте:
| | веќе видена

Минатата година BlueStacks App Player беше достапен во alpha верзија и подржуваше само неколку апликации. Денес компанијата ја издаде својата бета верзија на App Player програмот за Windows преку кој е овозможено користење на илјадници Android апликации и игри директно од вашиот персонален компјутер. Новитет е и тоа што компанијата BlueStacks се здружи со сервиси како GetJar , 1Mobile и Amazon со цел подобрување на функционалноста на оваа едноставна PC апликација. Преку Download секцијата достапни се само бесплатните апликации од Play Store кои едноставно се пребаруваат и инсталираат на App Player. Добра функционалност е и можноста за синхронизација со инсталираните апликации од вашиот мобилен уред, па така можеби ќе може да ги користите и апликациите кои сте ги купиле. Од BlueStacks кажуваат дека нивниот App Player ќе донесе 450,000 Android апликации на Windows платформата. Исто така предупредуваат во оваа бета верзија да не се очекува безпрекорно функционирање на сите апликации. Компанијата ја ...
| | веќе видена

Puzzling Penguins 2 е нова игра за iPhone и iPad за која треба размислување. Целта е да им помогнете на слатките мали пингвини да го најдат патот до дупката на замрзнатото езеро преку решавање на разни логични загатки. Има 189 уникатни нивоа кои се групирани на три со различни временски услови. Квалитетно склопена игра земајќи ги во предвид како аудио-визуелната презентација така и забавната игривост. Целта е за што пократко време да го пронајдете вистинскиот пат до дупката и опционално да собирате ѕвезди. Како напредувате низ стазите секоја од нив има различни елементи кои треба паметно да ги искористите за успешно префрлување на пингвините. Некои од од нив можат и да се помрднуваат. Секоја стаза исто така има и по 3 ѕвезди кои може да ги собирате. За разлика од нив, постојат и огнени ѕвезди кои пак е клучни за отварање на дупките. Контролата е едноставна. Со едноставно пролизгување кон саканата насока пингвинот се придвижува се додека не го попречи некој објект. Забавна игра преку која ќе го тренирате ...
| | веќе видена

Rovio заврши со подготовките за утрешното лансирање на Angry Birds Space . Сеуште борбата ќе се одвива помеѓу лутите птичиња и зелените прасиња кои им ги крадат јајцата. Новитет е тоа што ќе треба да се справувате со разните гравитациони полиња кои ќе ви го отежнуваат патот до прасињата. После огромната маркетинг кампања, вклучувајќи ги и NASA , GALAXY Note… играта конечно ќе биде достапна од утре за сите платформи. Пред да ја симнете играта ви предлагаме да ги погледнете овие кратки видеа кои ќе ви помогнат да ги запознаете подобро новите птичиња. Достапни се 6 птици од кои повеќето се истите од претходно, но со покул изглед. Новата птица има ледена моќ. Цврстите структури ги претвора во мраз, со што подоцна би биле лесно уништливи.
сите 7 | | | веќе видена

Што ќе се случи ако пукате со HK53 автоматска пушка кон новиот iPad? Ќе се изненадите од одговорот во следново видео. Многу јасно дека пушката, а подоцна и Benelli сачмарка, дека ќе направат многу дупки на површината на iPad-от, но изненадува колку цврсто ги поднесува сите тие куршуми. Доколку мислевте дека ќе се расцвета на милион парчиња, згрешивте. Издржа во една целина со чисти прострелни дупки додека алуминиумот, електрониката од внатре и Gorilla стаклото цврсто останаа споени заедно. Не го правете ова дома !!!
сите 2 | | | веќе видена

Доколку некогаш сте ја користеле Cocktail Flow на Distinction Ltd , тогаш сигурно знаете за добриот дизајн и естетика која ја имплементира оваа фирма. Нивната нова апликација, Weather Flow, го продолжува таквиот тренд и слободно може да се каже дека е една од најдобрите на изглед Android апликации за време и прогноза. Не е тешко да се воочи: Доколку не сте љубител на богати слики со идилични селски сцени, тогаш за вас е достапна и поедноставна тема: На едно место се прикажани најбитните моментални информации како и прогнозата (за текот на денот и неделата). Weather Flow ги поседува сите стандардни опции како и останатите апликации. Додавање на повеќе градови/локации, промена помеѓу мерни единици, секако тука е и можноста за виџет кој подеднакво убаво изгледа како и главната апликација. Достапни се само основните информации кои ги гледате на сликите, доколку сте луди по детални временски информации оваа апликација не е за вас. Weather Flow е едноставна апликација која информациите ги прикажува на брз и ...
| | веќе видена

next