Гурман

ВЕСТИ » 21 март, 2013 » Гурман™ „Jamon Iberico“ или за нас попозната како шпанска сушена шунка, се продава како алва. Продавниците се преполни со купувачи и туристи кои сакаат да уживаат во еден од најпознатите шпански деликатеси. Секако, продавниците нудат и други производи како кашкавал, чоризо (зачинет свински колбас) и други видови шунка и лосос. Сепак, најголема ѕвезда е шпанската сушена шунка. Бројот на видови, производители и цени е речиси немерлив. И покрај големата економска криза, овој деликатес и натаму се продава. Во последните три децении Шпанија доживеа огромни промени, но апетитот за „Jamon Iberico“ остана непроменет. Поточно, побарувачката е дури поголема од претходно. Можеби тајната лежи во неверојатниот вкус. Свињите од кои се добива шунката се чуваат во шумите на селските региони во Андалузија и Екстрамадура. Тие се чуваат во градини со плута и дабови дрвја. Животните, пред да бидат заклани, се носат на стрмните падини за нивните нозе да бидат што посилни. Вака се одгледуваат ...
сите 2 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 21 март, 2013 » Гурман™ „Fifty Shades of Chicken“ Автор: Ф. Л. Фаулер Издавач: „Clarkson Potter“ Оваа книга содржи 50 различни рецепти за пилешко месо и секој нареден е позаводлив од претходниот, a вашата вечера ја трансформира во предигра. Приказната се одвива помеѓу готвачот и госпоѓицата Пиленце, со која се алудира на Анастасија Стил, главната протагонистка на трилогијата „50 Shades of Grey“. Како и Анастасија, така и госпоѓица Пиленце се наоѓа во милост и немилост на доминатен маж (во случајот гладен готвач) кој сака да ја приготви на 50 различни начини. Според издавачот, станува збор за пародија во три акта: првиот дел се едноставни рецепти за печење, вториот е посветен на идеални вечерни јадења, додека третиот е климакс на готвењето со употреба на различни напредни техники. Книгата може да се порача пореку веб страницата www.amazon.com, а за што станува збор, најдобро да видите на следното видео:
| | веќе видена

Слатки » 20 март, 2013 » Гурман™ Веруваме дека нема поголемо задоволство за љубителите за кафе и колач во моментот кога ќе успеат да ги спојат овие два вкуса во еден неверојатен десерт. Денешниот рецепт е токму еден таков сладок специјалитет на кој тешко може да се оддолее. СОСТОЈКИ за бисквит 2 шолји брашно 2 шолји шеќер ¼ мала лажица сол 200 гр путер ½ шолја млеко 3 големи лажци инстант кафе 2 јајца 1 мала лажица прашок за пециво 2 мали лажици ванила за крем 100 гр путер 450 гр шеќер во прав 2 големи лажици инстант кафе ¼ мала лажица сол 4 големи лажици слатка павлака ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: за бисквитот потребни се два кружни калапи за печење. Калапите пред да се стават во шпорет треба да се намачкаат со путер и да се попрскаат со брашно. Чекор 2: во поголем сад, измешајте ги шеќерот, брашното и солта. Во помал сад истопете го путерот, а во друг сад загрејте чаша вода и во неа растворете го кафето. Кога ќе се истопи путерот, додадете му го кафето, ...
сите 28 | | | веќе видена

ВЕСТИ » 20 март, 2013 » Гурман™ Професорите Јунфенг Лу и Ченг Џи од Универзитетот во Лос Анџелес успеале да развијат инјекција која може да ве отрезни за само неколку секунди. Тие веруваат дека ова нивно откритие ќе овозможи откривање на една цела нова генерација на лекови. Лекот е сè уште во фаза на експериментирање, но резултатите кај лабораториските глувчиња се покажале многу ефикасни. Имено, тие вбризгувале нанокапсули кои содржат два ензима. Според нив, тоа е исто како во вашиот стомак да имате милиони клетки на црниот дроб кои помагаат да се разгради алкохолот. Тестирањата се во рана фаза и лекот не е подготвен за користење од страна на луѓето, но според истражувачите негова крајна форма ќе биде апче кое ќе биде лесно за употреба.
| | веќе видена

Статии » 19 март, 2013 » Гурман™ Од неодамна, започна многу да се зборува и за младото маслиново масло. Тоа се добива од маслинки кои сè уште не се зрели, поточно 1/3 од маслинката е само зрела. Бербата е во текот на октомври. Маслото што ќе се добие е матно, со интензивен мирис и вкус. Во Тоскана младото маслиново масло се користи со векови. Таму, во текот на ноември, од аперитив па до десерт, сè е подредено на искористување на младото маслиново масло. Во периодот на берба, има нагласена горчливост, но тоа е краткотрајно. Потоа се развиваат аромите кои потсетуваат на свежа трева, зелени јаболка и други привлечни ноти. Одлично се комбинира со свежо печен леб, како и во ладни предјадења со риба, школки, ракови. Ако станува збор за топло предјадење, тогаш младото маслиново масло оди со пржени печурки, кремасти густи супи, зеленчук варен на пареа. Да не ги заборавиме и десертите. Карамелизирани јаболка прелиени со топено чоколадо, со слатко вино и младо маслиново масло. Оваа комбинација може да ја ...
сите 4 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 19 март, 2013 » Гурман™ Во еден германски ресторан се случил несекојдневен настан. Имено, по вечерата, еден од гостите на ресторанот каде што бил и Клуни, побарал да си ја плати сметката. Но, келнерот го информирал дека сметката е веќе платена од страна на славниот актер. Клуни, кој вечерал на соседната маса, сметал дека тој и неговото друштво биле прегласни за време на оброкот и поради тоа го вознемириле гостинот. Сепак, овој гостин подоцна во изјавата за „Билд“ рекол дека Клуни и друштвото воопшто не биле гласни и дека дури и не забележал дека на соседната маса седи таква ѕвезда. Инаку Клуни бил во Германија поради снимањето на новиот филм „The Monuments Men“ кој зборува за група историчари на уметноста и кустоси кои се обидуваат да спасат реномирани уметнички дела од уништување од страна на нацистите.
сите 3 | | | веќе видена

Совети » 18 март, 2013 » Гурман™ Кога зборуваме за подготовка на јадење во вок тава, вообичаено првата мисла што ни паѓа на памет е кинеска или јапонска кујна . Сепак, интересно е да се знае дека и на медитеранските јадења одлично им одговара оваа азиска тава. Вок тавата е сад за приготвување на храна кој има заоблено дно и најчесто е направен од ефтини материјали, поточно тенок лим. Но, освен за далекуисточните јадења, вок тавата може да се искористи и за храна која е многу поблиску до нас. Идејата на вок тавата е во оптимално искористување на различни температури кои во исто време се појавуваат на дното на садот. Во средината е најтопло, додека кон краевите температурата се намалува. При тоа, мошне е важен распоредот на продуктите и начинот на кој се сечени. Најчесто се во форма на стапчиња, со цел да се намали времето за нивно приготвување и на тој начин да се сочуваат што е можно повеќе од хранливите состојки. Затоа, би било добро кога овој сад би го користеле и за приготвување на други ...
сите 3 | | | веќе видена

Лична карта » 18 март, 2013 » Гурман™ Lat. Laurus nobilis Тип: ловоровиот лист е дел од фамилијата Lauraceae. Потекло: д рвото на ловоров лист е карактеристично за Мала Азија од каде се проширило на Медитеранот. Изглед: ловорот е ароматично зимзелено дрво, или поточно голема грмушка, со зелени мазни листови, карактеристичен за Мала Азија и Медитеранот. Листовите се овални, долги помеѓу 2.5−8 сантиметри. Име: листот на Аполон, индиски ловор, сладок ловор, грчки ловоров лист. француски : „feuille de laurier“, „laurier franc“ германски : „Lorbeerblatt“ италијански : „foglia di alloro“, „lauro“ шпански : „hoja de laurel“ грчки : „dhafni“ Примена во исхраната: листот од ловор се употребува во речиси секоја кујна. Се додава во супи, сосови, каши, чорби, но и кaко зачин за риба, месо и живина. Често се користи и при поткиселување, а е неизоставен дел и од неколку македонски манџи. Друга примена: во средниот век имал бројни намени кои не биле поврзани со исхраната. Се користел за ...
| | веќе видена

За убав ручек » 17 март, 2013 » Гурман™ Рибата секогаш со радост ја пречекуваме на нашите трпези. Уште ако е приготвена на вистински начин, тогаш гурманите може да се предадат на целосно уживање со чаша вино. Денес ви предлагаме токму еден таков рецепт. СОСТОЈКИ (4 лица) 1 шаран 1.5−2 кг 100 гр чадена сланина 4 чешниња лук 1.5 кг компири 2 дл вино сол масло ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: исчистете го шаранот и посолете го од двете страни. Засечете го на повеќе места по површината и внатре ставете чешниња лук. Во меѓувреме, излупете го компирот, исечете го на тркалца и сварете го малку (да биде полусварен). Чекор 2: во огноотпорен сад, ставете масло, наредете го сварениот компир и врз него положете го шаранот. Горната страна од шаранот прекријте ја со тенки парчиња сланина. Ставете го да се пече на температура од 180 степени околу 45 минути. Потоа, прелијете ја рибата со вино и печете уште 45 минути.
сите 4 | | | веќе видена

За убав ручек » 16 март, 2013 » Гурман™ Овој специјалитет е верзија помеѓу ќебапи и ќофтиња. Во комбинација со сос од јогурт и мента, подразбира уживање за сите сетила. СОСТОЈКИ за ќофтиња 500 гр мелено јагнешко месо две млади кромидчиња три чешниња лук десетина листови мента (доколку нема, може и сушена мента или нане) половина мала лажица ким сок од половина лимон сол за сос 250 мл цврст јогурт половина китка магданос десетина листови мента чили ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: исечкајте ги ситно лукот, кромидот и ментата. Овие состојки, заедно со зачините додадете ги во меленото јагнешко месо. Чекор 2: од месото можете да направите ќофтиња или нешто налик на ќебап, кој потоа се става на дрвено стапче како раженче. Се пржат во масло како и сите други ќофтиња или можете на скара доколку дозволуваат условите. Чекор 3: иситнете ги магданосот и ментата, а потоа измешајте ги со цврстиот јогурт. Зачинете со чили и сервирајте заедно со ќофтињата.
сите 18 | | | веќе видена

Статии » 15 март, 2013 » Гурман™ Благодарение на светските истражувачи, морнари, научници и космополити, денес на располагање ни е широка лепеза на зачини од сите страни на светот. Се употребуваат во најразлични форми — листови, кора, корени, пупки, цветови или семки. Она што е најзаводливо кај зачините е секако нивната живописна боја и арома. Покрај изгледот и вкусот, новите истражувања покажуваат дека употребата на зачини носи и низа здравствени бенефити за нашиот организам. Во минатото, зачините им давале питкост на средновековните вина, служеле како афродизијак, биле незаменлив дел во готвењето, медицината, богослужбите. Се верувало дека имаат магична моќ, а биле толку скапи и драгоцени, што се чувале заклучени. Биле симбол на богаство и моќ . Низ вековите им се припишувале разни лековити својства. На пример, ванилата и ѓумбирот се препишувале против импотенција. Дел од нив се користеле и за намалување на телесната тежина, за воспаленија или лекување рани. За нив дури се воделе и војни . ...
сите 4 | | | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 15 март, 2013 » Гурман™ Сангријата е еден од омилените пијалаци кои се дел од секоја забава. Приготвувањето е едноставно, а гостите се секогаш задоволни. За денес, ние ви предлагаме рецепт за сангрија со црвен портокал. СОСТОЈКИ 6 црвени портокали 2 шишиња бело вино 1 шолја сода ½ шолја бренди 350 гр јагоди, ситно сечкани 1 јаболко, сечкано ½ шолја шеќер ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: исцедете четири од портокалите. Останатите два исечете ги на парчиња. Исечете ги и јаболкото и јагодите. Чекор 2: во длабок стаклен сад, измешајте ги виното, брендито, сокот од портокали, содата, шеќерот, јаболката, јагодите и црвените портокали. Измешајте убаво. Чекор 3: оставете сангријата да отстои барем два часа пред да ја изнесете пред гостите.
| | веќе видена

Статии » 14 март, 2013 » Гурман™ Кивито е едно од највкусните овошни плодови. Дел е од видот Actinidia , најчесто има овална форма и големина на јајце. Има зелено-кафена боја на лушпата која е влакнеста, додека плодот е мек, со зелена боја и ситни црни семки кои се јадат. Се произведува во многу земји меѓу кои и нашата, но најмногу во Италија, Нов Зеланд, Чиле, Грција и Франција. Негова прататковина е Кина, каде се смета за национално овошје. Многу одамна се одгледувало и во Индија, Јапонија и Сибир. Ширењето на популарноста на кивито започнува кон почетокот на минатиот век. Прво на Нов Зеланд, а потоа и во други земји започнало неговото одгледување. Има преку 60 различни видови, но најчесто се одгледуваат „Fuzzy“, „Golden kiwi“, „Baby kiwi“, „Arctic kiwi“, „Red kiwi“, „Silver vine“ и „Purple kiwi“. Кога станува збор за неговата консумација, најчесто се јаде сурово, но е дел и од многу десерти од кои најпознат е новозеладнскиот десерт „Павлова“. Може да се додава кон салати за да се зголеми ...
| | веќе видена

Совети » 14 март, 2013 » Гурман™ Маслото од тартуфи не е масло со кое може да се готви. Станува збор за масло кое се додава кон јадењата, еден вид на градација на маслиновото масло. Пред сервирање, може да се додаде на јадењето со цел да се збогати неговиот вкус. Интересно е да се напомене дека ова масло не е масло од тартуфи, туку маслиново масло кое има арома на тартуфи. Иако, во некои варијанти нема ниту арома од тартуфи, туку некоја синтетичка хемиска суптанца која имитира силен мирис на тартуфи. Откако вашето јадење ќе биде приготвено, можете да му дадете посебен вкус и арома со додавање на мала количина (една мала лажица). Секако, внимавајте тоа да биде вистинско масло од тартуфи.
сите 3 | | | веќе видена

Статии » 13 март, 2013 » Гурман™ Концептот на спојување на храна , во светот познат како „food pairing“, веќе некое време постои во светот на ексклузивните ресторани. Станува збор за спојување на неочекувани продукти во специјалитети водејќи се од нивните базични вкусови. Познатите светски готвачи веќе успешно експериментираат со вкусовите на чоколадо и различни видови храна. Така, можеме да уживаме во чоколадо со ракчиња, со печени пиперки, пилешки батаци и крилца или со рамстек. Една комбинација се пилешки батаци маринирани со амарето, босилек, лимон и темно чоколадо со чили. Потоа, карпачо (рамстек одлежан неколку дена со рукола и пржени пињоли) во комбинација со чоколаден сос, со кора од портокал и црвена пиперка, варени заедно со путер. Кој не сака месо, тогаш може ќе ужива во ракчиња пржени со лимета и црвен пипер во комбинација со сос од чоколадо кој се состои од темно чоколадо, лук, бибер и жалфија. Ако налеете и вино, тогаш тоа би било нешто што може да се нарече гурмански рај. ...
сите 3 | | | веќе видена

Fancy » 13 март, 2013 » Гурман™ За овој рецепт ќе ви бидат потребни само 10-тина минути активна работа, но и два часа стрпливо чекање. Според нас, за вкусот што ќе го добиете — вреди да се чека и повеќе. Да не зборуваме за неодоливиот мирис кој ќе се рашири околу вас. СОСТОЈКИ (за 8 сендвичи) 30 гр кафен шеќер ½ мала лажица кајен бибер сол и бибер 1.5 кг свинска плешка 350 мл јаболков оцет 4 чешниња лук, издробени 8 печива за сендвич ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: загрејте ја рерната на 180 степени. Во сад, промешајте шеќер, кајен бибер, 1 лажица сол и 1 лажица бибер. Ставете го свинското месо во огноотпорен сад со капак. Нанесете ја смесата од зачини по целото месо. Чекор 2: во друг сад, измешајте оцет, лук и 120 мл вода и сето тоа прелијте го преку месото. Затворете го садот и ставете го на најнискиот држач во рерната и печете околку 2 до 2.5 часа. Чекор 3: префрлете го печеното месо на работна површина, а сокот во кој се печело месото сочувајте го во друг сад. Иситнете го месото ...
сите 11 | | | веќе видена

Гастрополис » 12 март, 2013 » Гурман™ Не е никаква тајна дека Џејми Оливер ја обожува Италија. Многумина во оваа земја наоѓаат кулинарска инспирација и затоа ни беше мошне интересно да дознаеме што толку го инспирира еден од најдобрите светски готвачи. Рим — поради тоа што има ресторани во секоја уличка. Маслиново масло — и тоа маслото „Fontodi“, кое го користи во сите негови 15 ресторани. „ Pizza Fritta“ — сите негови студенти ги носи на ова јадење кога се во Италија. И тоа во ресторанот „Il Vescovino“ во Панзано, Кјанти. Тоскана — затоа што е регион прекриен со храна и вино, а Фиренца е еден од најубавите градови на светот. Месо од дива свиња — поради јакиот вкус и мирис и неверојатните јадења кои се добиваат од тоа месо. Вино „ Santo“ — десертно вино кое е скапо, но вреди за сите пари кои ќе ги потрошите. Кафе — јако кафе кое е неизоставен дел од нивната култура. Дури и кафето на бензинска станица во Италија е подобро од кафињата во другите делови на светот. Оцет — балсамико, леплив ...
| | веќе видена

Анкета » 12 март, 2013 » Гурман™ Чоколадото е едно од нашите омилени десерти. Го консумираме во секоја прилика и можност. Изборот е навистина голем и затоа ве прашуваме: Кое чоколадо ви е омилено? Црно чоколадо Млечно чоколадо Бело чоколадо Чоколадо со јаткасти плодови Чоколадо со овошје Чоколадо со алкохол РЕЗУЛТАТИ
сите 5 | | | веќе видена

ЗДРАВЈЕ » 11 март, 2013 » Гурман™ Познато ни е дека внесот на шеќер ни носи енергија или пак ни го крева расположението кога се чувствуваме депресивно. Но, важно е да се напомене дека многу од нас внесуваат и поголеми количини на шеќер, за што и не сме свесни. Проблемот е во фактот што шеќерот ни дава енергија во вид на чисти калории и ништо друго. Поради тоа организмот треба да користи други материи за негово варење и тоа влијае на нашето здравје. Покрај тоа, тука се и проблемот со преголемa телесна тежина, срцеви заболувања и намалување на имунитетот. Препорачана дневна количина ПДК е 90 гр шеќер. Тоа се приближно 13 мали лажици. Толку има во две лименки или во 8 чоколадни колачиња. Треба да се напомене дека половина количина од тој шеќер треба да се внесе преку природни производи. Каде се крие шеќерот? во производи со ниска масленост, каде вкусот се надоместува токму со шеќер; во готова храна како супи од ќесички, готови сосови и слично; во газирани сокови. Пакување Прочитајте ...
сите 7 | | | веќе видена

ВЕСТИ » 11 март, 2013 » Гурман™ Мирисот на храна можеме да го замислиме во буквално секаков контекст, но во парфем ни звучи претерано. Познато е дека секој гурман ужива во мирисот и вкусот на сланина сервирана во чинија, но не и мирисот на сланина зад нечие уво. Очигледно дека некои не се сложуваат со оваа наша констатација, со оглед на фактот што бизнисот со парфеми кои имаат мирис на храна цвета во последно време. На пример, тука е парфемот со мирис на сланина на „Fargginay“, потоа парфемот „Que“ со мирис на скара, кој се продава по цена од 1.000 денари, а синџирот „Pizza Hut“ лансираше парфем со мирис на пица. За среќа стануваше збор за лимитирана серија.
сите 4 | | | веќе видена

next