Гурман

Совети » 14 февруари, 2013 » Гурман™ Во овие студени денови, печениот зеленчук во рерна не само што е вистински специјалитет, туку со него може и да се најаде целото семејство. Се сервира како прилог кон јадења со месо или риба. Во рерна најдобро се снаоѓаат компирите, морковот, кромидот, лукот и тиквата. Не ви советуваме да печете лисест зеленчук, затоа што само ќе загуби од својот вкус. Ако сте се решиле да печете зеленчук, тогаш најдобро е да се држите до следните 5 совети: 1 Загрејте ја рерната на 200 степени. Ако сакате зеленчукот да биде карамелизиран однадвор тогаш зајакнете го огнот за уште 10–20 степени. Ако рерната не е доволно загреана, зеленчукот само ќе се превари, наместо да добие боја однадвор. 2 За да заштедите време подоцна кога ќе дојде на ред миењето садови, тогаш садот секогаш обложете го со хартија за печење. 3 Никогаш не ставајте премногу зеленчук во садот за печење. Оставете малку простор помеѓу парчињата за да може убаво да се запечат. 4 На зеленчукот ќе му треба и ...
| | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 14 февруари, 2013 » Гурман™ Како што е случај со многу алкохолни пијалаци, нивното несоодветно чување може да влијае на нивниот квалитет. Тоа се однесува и за шампањот, но за разлика од виното, шампањот со страеење не станува подобар, туку добива безличен вкус. Општо земено, висококвалитетните шампањи треба да се консумираат во рок од 10 години, додека другите за 3 години. За да остане шампањот свеж, потребно е да се придржувате до неколку основни совети. Прв чекор е пронаоѓање на суво и студено место. На пример, подрум е добро место, освен ако во него има влага. Просториите изградени од дрво не се добро место со оглед на тоа дека дрвото не овозможува добра изолација од топлина и студ. Идеална температура за чување е 6–8 степени. Шишето мора да стои хоризонтално. Пред сервирање, шампањот треба да стои во фрижидер 2–3 часа или ставете го во сад за лед. Не треба да стои подолго затоа што ќе ја загуби својата пенливост. Внимателно ракувајте со шишето затоа што притисокот може да доведе ...
| | веќе видена

Слатки » 13 февруари, 2013 » Гурман™ За денес ви предлагаме еден лесен колач во кој секој може да ужива. Вкусот е несекојдневен, колачот е поздрав од многу други типови на храна, а уживањето е загарантирано. СОСТОЈКИ (5 парчиња) 200 гр путер, омекнат 100 гр мед 4 јајца 100 гр мелени ореви 1 пакетче ванилин шеќер 2 мали лажици цимет ½ мала лажица каранфилче малку сол малку мускатно оревче малку мелен ѓумбир 150 гр брашно 150 гр интегрално брашно 1 прашок за печиво 1 голема лажица рум 150 мл јогурт ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: изматете го путерот, а потоа додадете ги јајцата и медот и мешајте сè додека не се спојат во хомогена смеса. Во посебен сад измешајте ги двата типа на брашно заедно со прашокот за печиво и лажица по лажица додавајте во смесата со путер. Чекор 2: ставете сол, потоа ореви, ванилин шеќер, цимет, каранфилче, мускатно оревче и ѓумбир. На крај, додадете јогурт и рум и убаво промешајте. Во меѓувреме, загрејте ја рерната на 180 степени. Чекор 3: земете ...
сите 8 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 13 февруари, 2013 » Гурман™ „The 4-Hour Chef“ Автор: Тимоти Ферис Издавач: „New Harvest“ Оваа книга не е обичен готвач, туку еден голем рецепт од 672 страници кој ќе ве воведе во светот на брзото учење на нови знаењa и кулинарски вештини. Поточно, оваа книга е книга за сите оние кои не ги сакаат книгите готвачи. Содржи совети од многу светски познати готвачи, професионални спортисти, модели и шаховски генијалци. Тие ќе се обидат да ве научат како шест месеци учење да се сместат во 48 часа, како храната да ја искористите за заведување, како да добиете ВИП третман во рестораните и баровите, како храната да ви стане стил на живот, како слободно да јадете и добро да изгледате и ред други интересни работи. Инаку, Тимоти Ферис го нарекуваат „Супермен на Силиконската долина“. Тој е еден од најиновативните претприемачи и највлијателна личности во дигиталниот свет за 2012 година. Иако нема големо гастрономско искуство, тој е мајстор на брзото учењето, вештина која е опишана и во оваа книга.
сите 3 | | | веќе видена

ЗДРАВЈЕ » 12 февруари, 2013 » Гурман™ Витаминот К е витамин кој е растворлив во масти и се создава од бактерија која живее во дебелото црево. Потоа повторно се апсорбира назад во крвниот систем и извршува бројни задачи. Недостатокот на овој витамин е вистинска реткост. Која е неговата функција? Помага при засирување на крвта и има важна улога во создавањето на протеини кои ги чуваат здрави нашите заби и коски. Колку ви е потребно? Дневната препорачана количина е 120 микрограми за возрасни мажи и 90 микрограми за возрасни жени. Која храна го содржи? Брокули, прокељ, јогурт, зелена зелка, жолчка од јајце, масло од соја и од рибји џигер, како и морските алги. Друга примена Големо крварење при менструален циклус може да се ублажи со витамин К. Жените во менопауза кои губат многу калциум може да го спречат тоа со витамин К. Овој витамин ги намалува и мачнините при бременост. Нови истражувања студиите покажуваат дека луѓето кои внесуваат поголема количина витамин К (преголемата ...
сите 2 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 12 февруари, 2013 » Гурман™ На промотивниот постер за претстојното шоу „The Taste“ на „ABC“ се наоѓаат повеќе познати готвачи. Меѓу нив e и британската кулинарска ѕвезда Најџела Лосон. Интересно е дека таа не дозволила нејзиното стомаче да биде отстрането од фотографијата. Како што напишала на својот блог, Најџела вели дека навстина е убаво да биде на билборди ширум САД, но дека не дозволила фотографијата да биде обработена и стомачето тргнато од неа. Таа вели дека тоа е реалноста и дека нема намера да лаже. Инаку, шоуто ќе биде интеркативно, со деугистирање и оценување на храна, но жирито нема ниту да знае кој ја приготвувал храната, ниту кои состојки се користени при готвењето. Звучи интересно.
| | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 11 февруари, 2013 » Гурман™ Кафе културата во светот се движи од супер премиум типови на кафе, па сè до најразлични локални врсти на кафе од различни региони. Еден од светските синџири на кафе, чии пијалаци се приготвуваат од најдобрите врсти на кафе е американскиот „Старбакс“. Во нивното мени, најпопуларен пијалак е „Фрапучино“. Верувале или не, минатата година продажбата на ова уникатно кафе донела преку 2 милијарди долари. Но, веруваме дека малку од вас знаат дека тој производ не е иновација на „Старбакс“, туку на еден човек по име Џорџ Хауел. Џорџ Хауел во текот на 90-тите години го поседувал синџирот „Coffee Connection“. Тој го измислил „Фрапучиното“ во желба да му парира на „Старбакс“. Тој започнал да екпериментира со ладни матени еспреса, а крајниот резултат е еден од најпродаваните кафе пијалци на денешницата. Во текот на 1994 година „Старбакс“ го купува „Coffee Connection“ за 23 милиони долари, а со тоа и брендот „Фрапучино.“ Оттогаш, Хауел се врти кон производителите на ...
сите 3 | | | веќе видена

ВЕСТИ » 11 февруари, 2013 » Гурман™ „Мекдоналдс“ во Британија планира наместо играчки со познатиот оброк „Happy Meal“ да дели книги. Според предвидувањата, компaнијата ќе подели преку 15 милиони книги во наредните две години. Инаку, ова е обид на овој светски синџир на исхрана да помогне во описменување на децата и развој на детската литература. Промоциите започна уште минатиот месец. Покрај книгите, ќе може да се добиe и ваучер од една од интернет продавниците за продажба на книги. Родителите мошне позитивно одговорија на пилот акцијата која се случи минатата година. Од компaнијата очекуваат позитивен одговор и во следните две години. Останува само да кажеме дека овој чекор е навистина за поздрав. Веруваме дека и кај нас „Мекдоналдс“ ќе почне да спроведува акции од ваков тип.
сите 3 | | | веќе видена

Набрзина » 10 февруари, 2013 » Гурман™ Ова е француски специјалитет кој станува популарен низ целиот свет. Станува збор за печени компири во маст од патка, во комбинација со лимон и магаданос. Станува збор за незаборавен вкус, на кој постојано ќе му се враќате. СОСТОЈКИ 700 гр компири, исечени надолжно 3 големи лажици маст од патка 1 мала лажица крупна сол ½ мала лажица бибер ¼ шолја сечкан магданос 1 мала лажица рендана кора од лимон 1 мала лажица сок од лимон ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: загрејте ја рерната на 230 степени. Ставете ги сечените компири во сад и прелијте ги со маст од патка, сол и бибер. Чекор 2: ставете хартија за печење во сад и наредете ги компирите во еден слој. Печете 25–30 минути, додека компирите не станат златно-кафени и крцкави. Чекор 3: наредете ги печените компири во сад за сервирање и додадете магданос, кора од лимон и сок од лимон. Се служат топли.
сите 3 | | | веќе видена

Fancy » 9 февруари, 2013 » Гурман™ Ако веќе се решите да приготвите пржен карфиол, тогаш комбинирајте го со ореви, токму како во овој рецепт. Кога на тоа ќе му дадеме и малку кромид и зачини — ќе добиеме навистиина посебно јадење. СОСТОЈКИ 2 големи лажици маслиново масло ½ главица карфиол, цветовите исечени со големина на залак ½ голема главица кромид, исечена на четвртини ½ шолја сечкани ореви малку мускатно оревче сол и бибер ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: загрејте го маслиновото масло во сад за пржење. Откако ќе се загрее маслото, додадете ги парчињата карфиол. Пржете сè додека не добијат златно-кафена боја. По потреба, вртете ги парчињата за да се испржат поеднакво. Чекор 2: по 5 минути, намалете ја температурата, додадете ги оревите и кромидот и садот затворете го. Промешајте на секои две минути и динстајте околу 10 минути. Зачинете со мускатно оревче, сол и бибер.
сите 5 | | | веќе видена

Гастрополис » 8 февруари, 2013 » Гурман™ Секој поголем град во светот има големи и луксузни ресторани во кои можете да пробате буквално сè. И тоа не е никаква новост. Меѓутоа, овој текст е посветен токму на спротивното — на најмалите ресторани на светот. „ Sel et Gras“ , Њујорк Името на француски јазик значи „Сол и маст“ и овој ресторан има навистина наполеонов комплекс. Има 14 маси сместени во цели 20 м2. Со тоа се смета дека е најмал ресторан во Њујорк кој нуди целосна услуга. На менито се мали порции како тапенада, крокети, тарт. „ Talula’s Table“ , Филаделфија Овој ресторан има само една маса на која може да седнат 12 луѓе. За да добиете место, потребно е да резервирате околу една година претходно и со вас мора да поканите 11 луѓе. Цената на менито е 105 долари за 8 јадења. „ Solo Per Due“ , Ваконе, Италија Станува збор за приватна трпезарија на еден голем италијански имот. На вечера може да дојдат само две лица. Во цената (15.000 денари по лице) освен јадење и пијалаци добивате ...
| | веќе видена

ЗАБАВА » 8 февруари, 2013 » Гурман™ Постапката на глазирање би одела некако вака: 1. Наполнете ја вашата спатула со убава количина чоколадо 2. Притиснете силно со својот алат врз влажните страни 3. Масирајте ги страните и бидете сигурни дека сте ги наполниле сите дупчиња…
сите 3 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 7 февруари, 2013 » Гурман™ Славниот англиски готвач Џејми Оливер потпиша 5-годишен договор со кој тој е одговорен за храната која ќе се служи на стадионот на „Манчестер Сити“ во текот на фудбалските натпревари. Имено, неговата кетеринг компанија „Fabulous Feasts“ ќе им служи храна на преку 50.000 гледачи за време на натпреварите. Договорот започнува да важи од јули годинава. Останува да видиме дали фановите на другите фудбалски клубови ќе продолжат да одат во рестораните на Џејми или ќе ги бојкотираат поради неговата поврзаност со еден фудбалски клуб. Што и да се случи, сепак, ова ќе биде запомнето како прв пример на поврзаување на спортот, славните личности и храната.
сите 2 | | | веќе видена

Совети » 7 февруари, 2013 » Гурман™ Кивито е едно од највкусните овошја, со мека текстура и слатко-кисел вкус. Сепак, има еден проблем при неговото консумирање — неговата лушпа. Ако ја лупиме на конвенционален начин, со помош на нож, фрламе еден дел од овошјето. За да не се случува тоа, ви предлагаме еден совет. Станува збор за лупење на кивито со помош на лажица. Лупењето на овој начин е мошне едноставно. Имено, отстранете ги краевите на плодот и потоа внимателно внесете ја лажицата во кивито. Свртете еден круг со неа и извадете го плодот од лушпата. За да ви стане појасно, погледнете го видеото:
| | веќе видена

Kitchenware » 6 февруари, 2013 » Гурман™ Карла дел Портиљо создаде навистина уникатен кујнски прибор. Станува збор за несекојдневна комбинација од метал и дрво која изгледа навистина суптилно и „шик“. Сребрениот прибор е симбол на елеганција и често се користел при значајни прослави на кои гости биле видни личности. Неговото значење е задржано до денес, но сепак новите времиња бараат негова модернизација. На тој начин, се појавува оваa навистина прекрасна комбинација од сребро и дрво. Тоа е направено на начин на кој не е одземена елегенацијата на среброто, туку надополнета. Овој прибор е резултат е на новите глобални трендови на поврзување во кујната, што подразбира и влијание врз кујнскиот прибор од многу светски кујни и различни гастрономски традиции.
| | веќе видена

Слатки » 6 февруари, 2013 » Гурман™ Во период кога слободното време е вистински луксуз, овој рецепт веруваме дека не само што ќе ви заштеди време, туку и средства. Имено, се приготвува од само две состојки, но тоа не значи дека не е вкусен. Напротив, ќе уживате во него. СОСТОЈКИ 4 јајца 250 гр „Нутела“ ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: обложете кружeн калап за печење со хартија за печење. Загрејте ја рерната на 180 степени. Изматете ги јајцата со миксер (5−10 минути). Чекор 2: загрејте ја „Нутелата“ во микорпечка и полека додадете ја кон матените јајца. Мешајте постојано со миксер. Смесата треба да биде рамномерна и хомогена. Чекор 3: налејте ја смесата во калапот за печење и печете 20–25 минути. Пред сервирање, оставете целосно да се излади.
| | веќе видена

Гастрополис » 5 февруари, 2013 » Гурман™ Со напливот на турски тв серии порасна и интересот за турската кујна. Станува збор за голема и разновидна кулинарска традиција која е добро очувана и во денешно време модернизирана. Фактот што и нашата кујна трпи ориентално влијание, ги прави турските јадења привлечни и блиски до нашиот вкус. За почеток, нивните предјадења кои се познати како мезе. Најважниот плод кај мезињата е модриот патлиџан. Има илјадници рецепти за предјадења на база на овој плод. На пример, се печат модри патлиџани во рерна. Потоа, се лупат, се сечат на коцки и се мешаат со цврст јогурт, маслиново масло, лук, бибер, копар и сок од лимон. Солените сосови се неодминлив дел од оваа кујна. Еден од нив е мухамара, магичен сос од ореви и зачини. Се толчат ореви во аван и потоа им се додава ким, лук, концетрат од домати, парченца сув леб, маслиново масло и сок од калинки. Одлично оди со месо, зеленчук, па дури и риба. Интересно е дека Турците често го користат сокот од калинки во ...
| | веќе видена

Совети » 5 февруари, 2013 » Гурман™ Прво и основно место во кое виното треба да заврши е винската чаша. Но, понекогаш се случува да отвориме шише вино и да не го допиеме. Утредента е работен ден полн со обврски и виното останува во отворено шише. Секако, така ќе загуби на квалитет, а веројатно по една недела нема да сакате да го пиете. Ние ви даваме предлог во таков случај — заледете го виното. Налејте го виното во сад за лед и ставете го во замрзнувач. Секако, по замрзнувањето виното веќе не може да се пие, но можете да го искористите за готвење. Не мора да го одмрзнувате, туку коцките ледено вино ставете ги заедно со другите состојки и тие веднаш ќе се стопат. Во наредните период ќе претставиме неколку рецепти во кои може да се искористи заледеното вино.
| | веќе видена

Совети » 4 февруари, 2013 » Гурман™ Започнувајќи од денес, во неколку продолженија ќе ви ги пренесеме најважните совети од врвни готвачи за тоа како да направите апсолутно вкусна скара. Започнуваме со риба. Риба При купување на свежа риба, не смее да има компромис — рибата мора да биде тврда на допир, со испапчени стаклени очи, розови шкрги. Рибата се соли исклучиво со морска сол. На една од страните на рибата треба да се направи рез во должина по рбетот. Засечете до самата коска, затоа што тоа ќе овозможи подобро печење. Рибата треба да се пече што е можно пократко, бидејќи со долго печење губи на сочност. Откако ќе ја истриеме со морска сол, можеме внатрешноста да ја наполниме со суви зачини — мајчина душица, оригано и рузмарин. Рибата се соли и зачинува кога огнот е веќе запален. Подготовка на рибата од претходна вечер не доаѓа во предвид. Рибата се пече на умерен оган и на решетка која добро сте ја намастиле. Внимавајте да не се залепи за решетката. Преку резот можете да проверите дали ...
| | веќе видена

Истражување » 4 февруари, 2013 » Гурман™ Ако нагло од својата исхрана ја исфрлите масната или слатката храна, може да се појават симптоми на апстиненцијална криза. До ова откритие дошле експерти во Канада кои направиле неколку истражувања. Во неколку студии со експерименти врз глувци е утврдено дека кога нагло ќе се укине масната и слатката храна, може да се појават симптоми на депресија и непријатност. Тие одбивале да престојуваат на отворен простор, а научниците откриле во нивните мозоци физички промени. Дополнително, глувците имале повисоко ниво на кортикостерон, хормон кој се поврзува со состојба на стрес. Оваа зависност е причина зошто е толку тешко да се одречеме од нездравата храна по долго консумирање.
| | веќе видена

next