Гурман

ЗДРАВЈЕ » 2 април, 2013 » Гурман™ Веганите и вегетаријанците промовираат стил на исхрана која подразбира да не се консумира месо и производи од месо. Најновите истражувања го потрекпуваат нивниот избор, кој вклучува овошје, зеленчук, растенија и чај. Имено, едно истражување организирано од „Arnold School of Public Health“, покажува дека внесувањето на поголеми количини флавоноиди може да го намалат ризикот од агресивен рак на простата и неколку други типови на рак. Во истражувањето учествувале преку 10.000 жени и мажи. Резултатите покажуваат дека оние кои консумираат флавоноди (растенија, овошје и зеленчук) многу поретко заболуваат од срцев удар, мочен удар, астма, рак на белите дробови и дијабетес. Интересно е дека внесувањето на овие плодови во исхраната може да го намали ризикот од агресивен канцер за 40% кај мажите и 35 % кај жените.
сите 3 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 2 април, 2013 » Гурман™ Една од најубавите холивудски актерки, Одри Хепберн, „оживеа“ во реклама за чоколадо. Станува збор за тв реклама за чоколадото „Галакси“. Во рекламата може да ја видиме Одри Хепберн која копнежливо гледа во чоколадото кое е во нејзината чанта. Дејствието е сместено во педесеттите години на брегот на Италија. Во еден момент, автобусот со кој патува мора да застане, а нејзе ја поканува момче со свое возило за да ја пренесе. Таа прифаќа, седнува на задното седиште на автомобилот и ужива во чоколадото со преубавиот пејсаж на италијанското море. Нејзините синови веруваат дека таа би била среќна со оваа реклама, особено што тоа ѝ било едно од омилените чоколади. Актерката стекна светска слава со филмовите „Појадок кај Тифани“ и „Празник во Рим“. Почина во 1993 година, на само 64 години, од редок вид на канцер.
сите 2 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 1 април, 2013 » Гурман™ „A Place at the Table“ Режија: Кристи Џејкобсон, Лори Силвербуш Улоги: Џеф Бриџис, Том Коликио, Кен Кук Филмот „A Place At The Table“ го направи истата екипа која работеше и на светски популарниот филм „Food, Inc“, кој беше номиниран и за „Оскар“. Премиерата на „A Place At The Table“ во кино салите се случи минатиот месец, од кога е достапен и на „iTunes“. Филмската приказна оди чекор понатаму. Имено, сега се зборува за гладот во САД од кој патат 50 милиони граѓани, иако земјата има капацитети да ги нахрани сите жители. Филмот го следи и животот на вработена мајка на две деца во Филаделфија и на еден студент во руралните делови на Колорадо во нивната секојдневна битка да обезбедат доволен внес на дневни калории. Овој филм открива уште еден важен факт — од моментот кога се кратат буџетските средства за помош во храна за сметка на наоружувањето, бројот на гладни во САД пораснал од 10 на 50 милиони гладни во период од 40 години. Дефинитвно филм кој треба да се ...
сите 5 | | | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 1 април, 2013 » Гурман™ Денес ќе ви претставиме два посебни коктели кои се служат во некои од најдобрите барови и ресторани во светот. Затоа и ги нарековме коктели со шест ѕвездички. „Red Carpet Courage“ СОСТОЈКИ (1 коктел) 4 јагоди 4 листа босилек 60 мл вотка 45 мл сок од гуава 10 мл сок од лимон ПРИГОТВУВАЊЕ Измешајте ги јагодите и босилекот во шејкер. Додадете ги и другите состојки, добро иземашајте и потоа налејте го пијалакот во висока чаша наполнета со мраз. Декорирајте со лимета и гранче босилек. „Maharaja Buck“ СОСТОЈКИ (1 коктел) 45 мл џин (со кардамом) 30 мл сок од лимон 20 мл сируп од тамаринд 15 гр џем од тамаринд пиво од ѓумбир трклаца лимета за декорација ПРИГОТВУВАЊЕ Во чаша полна со мраз, налејте ги сите состојки освен пивото од ѓумбир. Измешајте убаво, а потоа налејте го пијалакот во висока чаша за коктел. Дополнете со пиво од ѓумбир и декорирајте со парче лимета.
сите 12 | | | веќе видена

За убав ручек » 31 март, 2013 » Гурман™ За денес предлагаме една уникатна комбинација од телешко месо, црвен грав и зеленчук. Веруваме дека ќе ви се допадне, особено што има и пикантно лут вкус. И сето тоа залиено со вино. СОСТОЈКИ 300 гр телешко месо 200 гр црвен грав 1 морков 2 домати 1 китка магданос 1 виолетов кромид 2 дл вода 2 дл слатко црвено вино сол и бибер 100 гр брашно 1 лажица чили ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: истолчете ги и потоа исечкајте ги на ленти телешките одрезоци. Потоа, насечкајте ги морковот, доматите и кромидот на коцки. Во меѓувреме загрејте масло на оган и зачинете го телешкото месо со сол и бибер. Од една страна, месото посипете го со брашно. Чекор 2: запржете го телешкото месо. Откако ќе се испржи, месото ставете го во друг сад, а во истата тава ставете ги кромидот, доматите, морковот и магданосот. На крај, додадете го гравот и полијте со 2 дл вино. Откако ќе провари, додадете вода, чили и варете уште 30-тина минути. Чекор 3: сервираајте со ...
сите 7 | | | веќе видена

За убав ручек » 30 март, 2013 » Гурман™ Приготвувањето на овој специјалитет трае кратко, а уживањето зад трпезата веруваме дека ќе трае долго и ќе уживате во секој момент. Рецепт за секој вистински гурман. СОСТОЈКИ (2 лица) 400 гр свинско месо 1 кг компири 1 врзоп жалфија шери домати сол и бибер 7 големи лажици маслиново масло зачини по избор 1 голема лажица црвен пипер 1 дл бело вино ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: истолчете го свинско месо. На средина ставете жалфија и завретете го во форма на ролат. Наросете сол и бибер и заврзете со кујнски конец. Чекор 2: излупете и исечете го компирот на тркалца. Шери доматите исечете ги на половинки. Во сад за печење наредете го месото, ставете компири и шери домати од страните, полејте со масло и вино и наросете црвен пипер. Чекор 3: печете во загреана рерна околу 45 минути. Откако ќе се испече, сервирајте го месото со неколку листови свежа жалфија. Совет: наместо жалфија, може да употребите и рузмарин или лаванда. Наместо свинско може ...
сите 2 | | | веќе видена

ВЕСТИ » 29 март, 2013 » Гурман™ Португалскиот готвач Нуњо Мендез ги собира светските готвачи во својот ресторан „Viajante“ во Лондон. Секоја вечер, во периодот од 25-ти април до 1-ви мај годинава, еден готвач ќе биде домаќин во неговиот ресторан кој поседува „Мишлен“ ѕвездичка. Мендез се надева дека ќе успее да ги стави на маса сите контрасти на готвењето, со оглед дека секој од шестте говачи има различна биографија, влијание и стил. Помеѓу реномираните готвачи ќе се најдат Гастон Акурио од Перу и Андре Чанг од Сингапур, кои поседуваат ресторани кои се наоѓаат на списокот на најдобри ресторани во светот. Освен овие двајца, ќе може да се ужива во специјалитети и на Кобе Десрамолтс од Белгија, Енеко Ача од Шпанија, Расмус Кофоед од Данска и Хозе Авиљез од Португалија. Доколку се најдете во Лондон можете да го посетите овој гастрономски настан. Во продолжение следува програмата: 25.04 Хозе Авиљес (Португалија), ресторан „Belcanto“ 26.04 Енеко Ача (Шпанија), ресторан „Azurmendi“ 27.04 Кобе ...
сите 5 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 29 март, 2013 » Гурман™ Водена од грижата за природата и потеклото на лебот и храната, фотографката Карен Алперт, користи електронски микроскоп за да фотографира навистина инспиративни моменти кај храната. Нејзиниот проект на развивање поголема интимност со храната е наречен „ Terra Cibus “ и е нејзин најголем проект во кариерата. Со оглед дека нема научно образование, таа три месеци поминала во изучување и истражување на опремата која ќе ѝ биде потребна за да ги направи овие фотографии на микроскопско ниво. Во врска со проектот, Алперт изјави: „Не знаев што ќе добијам кога го започнував овој проект. Не знаев ниту што сè може да се направи со електронски микроскоп. Но резултатот, поточно фотографиите, се неверојатни. Често е потребно да се погледнат два или три пати за да се открие што се наоѓа на нив“. Поголем дел од нејзините дела се наоѓаат во „James Beard Foundation“ во Њујорк, а принтови може да купат преку нејзината веб страница
| | веќе видена

Статии » 28 март, 2013 » Гурман™ Овие денови Европа ја потресува една од најголемите афери поврзани со храна. Станува збор за продажба и консумирање на коњско месо. Во исто време, Балканот поминува низ кризата со млеко — односно присуство на афлатоксин во него. Поради тоа, решивме да ги наведеме најголемите скандали со храна во светот во последно време. Коњско месо во говедски производи Коњското месо е пронајдено во речиси сите месни производи низ Европа — од хамбургери до смрзнати лазањи. Веќе има и уапсени за оваа афера, а расправи се водат во сите можни сектори на живеење — од квалитетот на производите, па сè до моралната одговорност на производителот. Опасно млеко Оваа афера започна во Кина во 2008 година, кога починаа најмалку 6 деца од млеко со меламин. Станува збор за индустриска хемикалија која предизвикува камења во бубрезите на малите деца. Покрај тоа, се појави и аферата со афлатоксин на Балканот. За среќа, нашите производители докажаа дека македонското млеко е здраво и дека ...
| | веќе видена

ЗДРАВЈЕ » 28 март, 2013 » Гурман™ Жалфијата е едно од обележјата на Медитеранот, растение со изразено лековити својства, кое се користи веќе илјадници години. Можеби оттаму доаѓа и латинскиот назив на целиот род Salvia, што потекнува од зборот „salvare“ односно „спасување, лечење“. Овој зачин одлично се комбинира со различни видови месо и риба, може да се пржи, похува или да се приготви чај или мед. Убаво оди и со супи и чорби, како и додаток кон салати. Поради јачината на нејзините етерични масла, се користи и за маринада. Со жалфија може да се ароматизираат разни масла и путер. Може слободно да се комбинира со зеленчук, а особено добрo оди со тиква. Покрај гастрономската употреба, жалфијата има многу лековити својства. Се користи за ублажување на кашлицата и болките во грлото. Се користи за плакнење на устата, како и за балансирање на хармоните и при болна менстрауција кај жените. Помага при намалување на масните наслаги и целулитот. Има силно антисептичко делување и му помага на организмот ...
| | веќе видена

Набрзина » 27 март, 2013 » Гурман™ Пивото се пие во секоја прилика. Еден вид ритуал е да се гледаат спортски натпревари, зачинети со пиво и кикиритки. Денес ви даваме уште една идеја — пиво со буковка. СОСТОЈКИ 400 гр буковка масло за пржење за пивско тесто 2–3 белки од јајца 150–200 гр брашно 100 мл светло пиво малку сол 2 големи лажици сечкан магданос 1 голема лажица сечкан лист од целер бибер ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: ставете ги исчистените буковки на салфетки и оставете добро да се исушат. Изматете ги белките и полека додадете им брашно, пиво и малку сол. Вака приготвена, оваа смеса треба да биде погуста од смеса за палачинки. Чекор 2: натопете ги буковките во смесата со пивско тесто и пржете ги во загреано масло додека да добијат златно-жолта боја. По пржењето, ставете ги на хартија за да се впие маснотијата. Чекор 3: буковките се сервираат врели со микс од магданос, целер, сол и бибер. Сето тоа надополнете го со тартар сос и кригла студено пиво.
сите 3 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 27 март, 2013 » Гурман™ Една од водечките компании за производство на гуми за џвакање, „Орбит“, најави глобално партнерство со филмската ѕвезда Антонио Бандерас. Актерот ќе зборува за предностите од консумација на гуми за џвакање без шеќер по јадење и пиење. Бандерас ја објаснил соработката на следниот начин: „Љубител сум на добра храна, а како актер здравјето на моите заби е мошне важно. По некој брз оброк за време на снимањето, наједноставен начин да се вратам подготвен за снимање е ‘Орбит’.“ Погледнете една од рекламите:
| | веќе видена

ЗАБАВА » 26 март, 2013 » Гурман™ „Yunessun Spa Resort“ во Хаконе, Јапонија е навистина посебна бања. Овде, посетителите можат да уживаат во базени полнети со вино, саќе, кафе или зелен чај. Секој од базените има посебно влијание на кожата. Базен со саќе Од едно огромно буре истекува свежо саќе во затворен базен. Посетителите добиваат третман со кој се отстрануваат дамките од сонцето на кожата и се забавува нејзиното стареење. Причина се киселините кои се наоѓаат во јапонскиот национален пијалак. Базен со зелен чај Во овој затворен базен, зелениот чај истекува од чајник кој е висок преку 2 метри. Чајот е од планинските предели на Јапонија. Содржи антиоксиданси наречени катехини кои ги штитат клетките. Овој базен е најтопол, со оглед дека температурата на чајот е 42 степени. Базен со вино Овој базен е од отворен тип, а покрај него има огромно буре и статуа од стаклено шише за вино висока 3.6 метри. Расвератолот од црвеното вино помага како антиоксиданс. Базенот се полни со ново вино ...
сите 2 | | | веќе видена

Статии » 26 март, 2013 » Гурман™ Маргот Фолк е жената која повеќе од две години ги дегустирала сите оброци на Адолф Хитлер за да биде сигурен дека неговата храна не содржи отров. Маргот, во 1942 година, како 25-годишна девојка, е евакуирана од Берлин и испратена во Источна Прусија каде две години била приморана да ја игра улогата на дегустатор. Таа била една од 15-те жени задолжени да ја пробуваат храната на нацистичкиот лидер. Фолк главно дегустирала свежо овошје и зеленчук. После долги години, таа открива дека била мошне уплашена кога ја дегустирала храната. Таа вели дека ако храната била отруена тогаш сигурно ќе го загубела животот. Интересно е дека 15-те дегустаторки морале да вкусат сè што е сервирано на масата пред Хитлер да седне да јаде. Тоа понекогаш траело и повеќе од 1 час. Потоа, се чекало уште еден час за да се види како реагираат на храната. Подоцна, во ноември 1944 година, таа е евакуирана и избегала во Берлин. Верува дека сите други дегустаторки се убиени од Русите. Во 1946 ...
сите 2 | | | веќе видена

ЗАБАВА » 25 март, 2013 » Гурман™ Интересно е дека нарачката која ја правиме во рестораните може да открие делови од нашата личност. Денес ќе се обидеме да објасниме кое јадење што кажува за мажот кој го нарачува. Бифтек Ако мажот нарача бифтек, тоа значи дека се обидува да биде секси. Особено ако му дава прецизни упатства на келнерот како треба да биде приготвено јадењето. Ако сте вегетаријанец, ова јадење може да ви пречи. Риба Мажот кој ќе нарача риба има самодоверба и се чувствува пријатно во својата кожа. Сака убави работи и води сметка за своето здравје. Но, не претерува во тоа. Мексиканска храна Шармантен, интересен, фасцинантен… веројатно со нетрпение чекате да водите љубов со него. Кинеска храна Ако мажот ви предложи кинеска храна, тогаш најверојатно станува збор за маж со многу фантазија. Секако, внимавајте на замките. Ако ве повика во некој кинески ресторан за кој никој не слушнал и се наоѓа на периферија, тогаш можеби има семејство или е зафатен. Салата Тоа значи дека ...
| | веќе видена

Совети » 25 март, 2013 » Гурман™ Денешната лекција за совршена скара е посветена на свинското месо. Кога станува збор за скара, тогаш најдобро е да одберете царско месо, бут или парчиња од вратот или подстомачниот дел. Всушност, не мора многу да се одбира — месото од свиња е одлично за скара, но мора да се ароматизира. Парчето месо треба да има светло розеникава боја. Темната боја кажува дека не е многу квалитетно месото. Најдобро е да биде некое филе кое треба да се исчисти, но масниот дел не треба да се отстранува. Амонијакалната нота на месото се отстранува со ароматизација со помош на сенф, пачја маст и каранфилче. Филето, пред маринирање, треба да се исече на медалјони со дебелина од 3–4 сантиметри. Покрај маст, сенф, каранфилче, сол и бибер, може да се искористи и дробен коријандер. Оставете го месото во маринада преку ноќ. Совет: зачините ставете го во сад, а потоа додадете маст и сенф. Промешајте за да добиете хомогена смеса, односно паста. Со неа намачкајте ги обилно парчињата ...
сите 7 | | | веќе видена

За убав ручек » 24 март, 2013 » Гурман™ Осличот е риба карактеристична за студените води на Атлантикот и Пацификот и се лови на длабочини поголеми од 50 метри. Најпознати видови за комерцијален улов се новозеландскиот ослич и севернопацифичкиот ослич. Денешниот рецепт не бара посебен вид на ослич, туку само малку од вашето време и неколку состојки. СОСТОЈКИ 1 пакување ослич филети 30 мл маслиново масло сол и бибер 1 мала лажица рендана кора од лимон 1 мала лажица рендана кора од портокал 250 мл павлака за готвење 1 лажица ситно сечкан свеж босилек (или 2 мали лажици сув босилек) 1 мала лажица мед ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: загрејте ја рерната на 180 степени. Премачкајте го садот за печење со путер. Чекор 2: извалкајте ги филетите во брашно, но само од едната страна. Со таа страна свртена надолу, редете ги филетите во огноотпорен сад за печење. Зачинете со сол и бибер. Посипете со рендана кора од лимон и портокал. На крајот, врз рибата, полијте мед. Чекор 3: печете ја рибата ...
сите 5 | | | веќе видена

ВАШИ РЕЦЕПТИ » 23 март, 2013 » Гурман™ Катерина Милошевска Нашата читателка Катерина ни испрати еден навистина сладок рецепт. Станува збор за чоколадни интегрални рози, кои се одличен десерт по секое вкусно јадење. СОСТОЈКИ 180 гр чоколадо за готвење 50 гр путер 100 гр интегрален корнфлекс 25 гр шеќер во прав 2 големи лажици мед ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: ставете ги путерот и чоколадото во сад за варење. Вклучете го шпоретот на умерен оган и ставете го садот за да се стопат чоколадото и путерот. Чекор 2: во блендер, измешајте 25 гр корнфлекс и 25 гр шеќер во прав. Оваа смеса префрлете ја во садот со растопено чоколадо. Додадете ги преостанатиот корнфлекс и медот. Измешајте убаво, за да се добие хомогена смеса. Чекор 3: со помош на лажица земете помала количина и формирајте десерт во вид на роза. Ставете го во сад кој сте го обложиле со хартија за печење. Направете рози од целата смеса. Откако ќе бидат подготвени колачите, оставете ги да отстојат во фрижидер.
сите 3 | | | веќе видена

ВЕСТИ » 22 март, 2013 » Гурман™ Милијардерот Ворен Бафет е новиот сопственик на компанијата „H.J Heinz Co.“ која го произведува популарниот кечап „Хајнц“. Зделката вреди точно 23.3 милијарди долари и тоа е најскапото преземање во историјата на производство на храна. За оваа сума Бафет го доби еден од најстарите американски брендови чии производи ги има во речиси секој дом на планетата. Целта на купувањето е да му се овозможи на „Хајнц“ натамошно ширење во светот. Компaнијата има седиште во Питсбург, а произведува и сосови, оцет, кисели краставички, компири, грав. Инаку, компaнијата започнала со работа во далечната 1869 година кога Хенри Џон Хајнц, заедно со неговиот сосед Кларенс Нобл започнале да продаваат рендан рен пакуван во проѕирно пакување за да се нагласи неговата чистота. Тоа трае до 1876 година кога компaнијата го започнува производството на кечап. Останува во чисто приватна сопственост сè до 1946 година. Минатата година, оваа компaнија оствари промет од 11.65 милијарди долари, со ...
| | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 22 март, 2013 » Гурман™ Денешниот предлог е една од најдобрите комбинации на џин и тоник кои може да се вкусат. Претставува одличен микс на џин, тоник, рузмарин и мед. Вкусот е незаборавен, а мирисот уште повеќе. СОСТОЈКИ (1 пијалак) 60 мл џин ½ лимон, исцеден 20 мл сируп од мед и рузмарин тоник за сируп од мед и рузмарин ½ шолја зовриена вода 4 гранчиња рузмарин ½ шолја мед ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: наполнете коктел чаша со мраз, додадете џин, сок од лимон и сируп од рузмарин и мед. Измешајте и наполнете до врвот со тоник. Декорирајте со 2 парчиња лимон и китка рузмарин. Чекор 2: за да го приготвите сирупот, зовријте ½ шолја вода. Водата тргнете ја од оган и додадете ги китките рузмарин. Оставете да отстои 1 час, отстранете го рузмаринот и додадете го медот. Мешајте додека не се соединат состојките. Оставете убаво да се излади.
сите 10 | | | веќе видена

next