Гурман

Fancy » 14 април, 2013 » Гурман™ За денес ви претставуваме еден посебен рецепт од слатки компири и смокви. Можете да го сервирате како гарнир кон главното јадење или да го приготвите за рана вечера. СОСТОЈКИ (4 порции) 4 слатки компири (околу 1 кг) 5 лажици маслиново масло 3 лажици оцет балсамико 1 ½ мала лажица шеќер 12 парчиња млад кромид (сечкани на големина од 4 см) 1 лута црвена пиперка, без семки и тенко исечкана 6 смокви, исечени на четвртини 150 гр козјо сирење морска сол бибер Приготвување Чекор 1: загрејте ја рерната на 240 степени. Измијте ги компирите, преполовете ги надолжно и потоа секоја половина исечете ја на три плочки. Додадете три лажици масло, сол, бибер и наредете ги во сад за печење. Печете околу 25 минути за да омекне компирот. Оставете да се изладат. Чекор 2: загрејте го оцетот заедно со шеќер до точка на вриење. Потоа, намалете ја температурата и варете уште 2–4 минути за да добие на густина. Тргнете ја смесата од оган додека уште е течна ...
сите 8 | | | веќе видена

Вегетаријано » 13 април, 2013 » Гурман™ Овој рецепт е совршен кога сакате ручек без месо, а посебен е затоа што можете да го приготвите во секоја сезона и да одберете зеленчук кој во моментот е на располагање. СОСТОЈКИ 2 мали лажици маслиново масло 1 кромид, ситно сечкан 1 морков, сечкан малку сол 2 целера 400 гр тофу ½ мала лажица куркума ½ мала лажица сол малку бел бибер 1 шака рукола, исечкана на помали парчиња 1 шолја чадено тофу 4 мали лажици магданос ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: пропрежете кромид со сол на загреано масло (1−2 минути). Додадете морков и целер и пржете уште 2–3 минути. Издробете тофу и помешајте со сол, бел бибер и куркума. Додадете го зачинетото тофу кон зеленчукот и со мешање пржете во наредните 2–3 минути. Поклопете го садот и оставете да се пржи 2–3 минути. Чекор 2: додадете го и чаденото тофу кое сте го изренадале и руколата и пржете во затворен сад уште 1 минута. Промешајте и пржете во наредните 2–3 минути за да се поврзат сите вкусови. Потоа, ...
сите 5 | | | веќе видена

ЗДРАВЈЕ » 12 април, 2013 » Гурман™ Ѓумбирот е растение од фамилијата на лијани со потекло од Кина. Покрај свеж, ѓумбирот (сушен или во прав) се користи и како зачин. Но, освен во гастрономијата, ѓумбирот има значајна примена и во медицината, особено народната медицина. Со векови во Азија се користи за лечење на мачнини, проблеми со варењето, забоболка, крварење, ревматизам и срцеви заболувања. Облозите од ѓумбир му помагаат на телото да се ослободи од насобраните масни наслаги и токсини кои создаваат застој во протокот на енергија. Денес дури постои и ѓумбиротерапија која е корисна при вкочанети и болни мускули, хорнични болки во грбот, како и кај луѓе кои долго консумирале млеко и млечни производи кои во бубрежната зона создаваат слуз. Топли облоги од ѓумбир Делуваат на многу акутни и хронични болки како што се ревматизам, артритис, болки во грбот, менструални болки; Овозможуваат брзо опоравување после воспалителни состојби како бронхитис, запалување кај бубрезите и мочниот меур, инфекција ...
сите 2 | | | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 12 април, 2013 » Гурман™ Не е познато од каде овој пијалак го добил своето име, но едно е јасно — со додаток на вино или пенливо вино ќе добиете навистина посебен чај. Приготвувањето трае само 15-тина минути. Ако сакате да создадете „страшна“ атмосфера во вашиот дом поради забава, овој пијалак одлично ќе се надополни. СОСТОЈКИ (8 шолји) 15 зашеќерени вишни или вишни со алкохол 2 шишиња розе 2 шишиња пенливо вино ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: еден ден претходно, во кружен лимен калап наредете ги вишните и прелијте го со вода така што ќе бидат до пола потопени. Оставете ги да се замрзнат, а потоа дополнете со вода за да се покријат целосно и повторно оставете да се замрзнат во фрижидер. Чекор 2: ставете го и виното во фрижидер за убаво да се излади. Пред сервирање, во голем стаклен сад, налејте ги вината, промешајте и ставете ги заледените вишни како прстен да пливаат во пијалакот.
сите 3 | | | веќе видена

Совети » 11 април, 2013 » Гурман™ Во претходните три дела од статијата објаснивме како најдобро се приготвуваат рибата, пилешкото и свинското месо. Денешниот, последен текст од овој серијал, е посветен на говедското месо. Говедско месо При купување на говедско месо треба да внимавате месото да биде шарено. Колку повеќе мали точки има на него тоа значи дека јунето било добро хрането. Пред печењето месото мора да биде на собна температура. Температурата на печење, односно разликата помеѓу температурите во внатрешноста и надворешноста на месото е најважна при печење на говедско месо. Кај средно печениот одрезок, температурата во средината е 35 степни, додека на 40 степени протеините веќе коагулираат. Ако парчето месо има коска, тогаш не ја отстранувајте. Коската пропушта топлина и помага при печењето. Во таков случај, при печењето, парчето секогаш се легнува од страната на коската. Најдоброто говедско месо за печење е делот под плешката кој се нарекува и шарен рамстек. На секоја крава има ...
сите 16 | | | веќе видена

ЗДРАВЈЕ » 11 април, 2013 » Гурман™ Диетата со сокови се заснова на пиење сокови приготвени од свежо овошје и зеленчук. Се препорачува да се користи соковник кој ќе ја одвои пулпата од сокот. Сепак, може да се користат и каши од зеленчук и овошје кои го содржат и плодот, но за разлика од сокот, таа каша содржи и диететски влакна, јаглехидрати и протеини. Доколку не сте во можност да купите свежо овошје и зеленчук, може да се користат и замрзнати. Оваа диета може да се прилагодува и во менито да се внесат и супи од зеленчук кои не содржат дополнителни зачини и масла. Може да се консумира и како пасирана или процедена (само течноста без плодовите). Основна цел на оваа диета е да се направи детоксикација на организмот и да се отстранат од организмот насобраните штетни материи. Може да се спроведува еднаш неделно, во континуитет една недела, но не повеќе од два пати годишно. Стручните лица сметаат дека долготрајното хранење само преку сокови може да доведе до сериозни нарушувања во организмот.
сите 3 | | | веќе видена

Fancy » 10 април, 2013 » Гурман™ Туната може да се приготвува на бројни начини, но ние денес се решивме за туна стек приготвен на медитерански начин. Поради овој специјалитет ќе ви бидат благодарни и вашето здравје, но и вашите гурмански апетити. СОСТОЈКИ (за 4 порции) 6 големи лажици маслиново масло 4 парчиња туна стек сол и бибер 1 кромид, ситни исечкан 2 чешниња лук, иситнети 3 лажици капари (10 минути да киснат во вода) 10 зелени маслинки, ситно сечкани ¼ шолја суво грозје 5 мали домати, ситно сечкани 1 шолја вода 2 големи лажици сечкан магданос 4–5 листови босилек 1/3 шолја пиноли ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: во подлабок сад загрејте го маслиновото масло. Зачинете ја туната со сол и бибер и пропржете ја од двете страни по 3–4 минути. Ставете ја туната во чинија. Чекор 2: во истиот сад, пропржете го кромидот за да омекне. Потоа, додадете ги лукот, капарите, сувото грозје и доматите и продолжете со варење уште 2 минути. Ако е потребно додадете 1 шолја вода. Чекор 3: ...
сите 5 | | | веќе видена

ВЕСТИ » 10 април, 2013 » Гурман™ На неодамна одржаната конференција на винската индустрија во Њујорк беа претставени две сосема нови врсти на гројзе наречени „Arandell“ и „Aromella“. На тој начин, универзитетот „Cornell“ од 1885 година досега има создадено 56 нови врсти на грозје. Името „Arandell“ доаѓа од „arandano“ — шпански збор за бровинка и „ell“ што е името на првото грозје кое претходно споменатиот универзитет го создал во 1885 година. Брус Рајх, професор по хортикултура во Заводот при универзитетот, се надева дека аромата и вкусот на боровинка ќе ги привлече љубителите на вино. Од друга страна, „Aromella“ е ароматична, бела и мускатна сорта на грозје која е наречена по Мајкл Борбуа, калифорниски винар и текстописец. Од заводот велат дека оваа сорта ќе значи дополнителен придонес кон сè поголемата популарност на мускатните вина во светот.
| | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 9 април, 2013 » Гурман™ Ако зборуваме за варијантите кои ни се на располагање за приготвување на смуди, нема да успееме сите да ги наброиме до следната година. Сепак, редакцијата на Гурман™ одбира некои од поинтересните и ви го подарува рецептот за нив. Такво е и денешното смуди. СОСТОЈКИ (2 порции) 1 авокадо 2–3 шолји ладно бадемово млеко или некое друго здраво млеко 1/3 шолја ф’стаци, мелени неколку јагоди малку мед ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: пресечете го авокадото на половина. Извадете ја пулпата, а семката отстранете ја. Засладете го бадемовото млеко со мед. Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте сè додека не добиете хомогена смеса. Се сервира ладно. Совет: количината на бадемово млеко која ќе ја искористите зависи од вашиот вкус. За погусто смуди употребете две шолји, а за поретко 3 шолји млеко.
сите 3 | | | веќе видена

ВЕСТИ » 9 април, 2013 » Гурман™ Во росоманското село Трстеник, компанијата АД „Гоце Делчев-Тиквеш“ започна со изградба на нова винарница. Станува збор за винарска визба со капацитет од 10 милиони литри вино годишно. Оваа компнија поседува 800 хектари лозови насади во Македонија, а една третина од нив се десертно грозје. Со тоа, таа е најголем производител на грозје во Тиквешкиот регион. Со пуштање на винарскиот погон, тој ќе биде во состојба да го апсорбира целокупниот род на грозје на друштвото, кое се движи околу 14 милиони килограми на годишно ниво.
сите 2 | | | веќе видена

Совети » 8 април, 2013 » Гурман™ Во нашите кујни, сусамот и понатаму најчесто се користи како додаток на пекарски производи. Но, треба да се знае дека тој нуди многу повеќе од тоа и може да им даде сосема друга димензија на јадењата кои ги приготвуваме. Постојат различни варијатни на сусам, но кај нас, најчесто се користи белиот сусам. Една варијатна на негово кристење е да го потпечете. Ставете го сусамот во сад за пржење. Печете го на умерен оган, со постојано мешање со дрвена лажица. Откако ќе добие румена боја, тргнете го од оган и можете да го користите како додаток кон многу јадења. Зачинот „гомашио“ се добива така што се мешаат една мала лажица сол со 18 мали лажици мелен сусам. Оваа смеса потоа можете да ја додавате кон супи, варива или салати. Готвачите го додаваат во разни сосови, а претставува незаменлив дел на намазот од леблебија. Ако помешате мелен сусам со сусамово масло ќе добиете „тахини“, намаз кој може да се консумира со леб или да го користите при приготвување на колачи. Од ...
сите 8 | | | веќе видена

ЗДРАВЈЕ » 8 април, 2013 » Гурман™ Експерите за нутриционизам на „Harvard School of Public Health“ создадоа нов водич за здрава исхрана. Во продолжение следуваат најважните точки од таканаречната „Здрава чинија“. Половина од чинијата за овошје и зеленчук Колку повеќе бои и разноликост, толку подобро. Компирот не се смета како дел од зеленчукот, затоа што е богат со јаглехидрати и поради тоа има исто влијание врз нивото на шеќер и инсулин како и белиот леб и слатките. Поради тоа, на краток рок води кон глад, а на долг рок кон зголемена телесна тежина. Четвртина од чинијата за интегрални житарки Интегрално брашно, кафен ориз и храна добиена од нив како паста од интегрално жито имаат подобро влијание на шеќерот во крвта отколку белиот леб, белиот ориз и рафинирани житарки. Овде важи правилото: колку помалку процесирани, толку подобро. Четвртина од чинијата за здрави извори на протеини Тука мислиме на риба, пилешко месо, јаткасти плодови или мешунки. Тие содржат важни состојки како омега-3 ...
сите 6 | | | веќе видена

Fancy » 7 април, 2013 » Гурман™ Лесно јадење од зеленчук приготвено со динстање е вистински деликатес за секој вљубеник во зелениот зеленчук. Приготвувањето трае 30-тина минути и може да се серивра како прилог кон главното јадење. СОСТОЈКИ (4 порции) 450 гр прокељ 2 големи лажици маслиново масло 1 голема лажица јаболков оцет 1 голема лажица јаворов сируп 4 шолји млад спанаќ малку сол ½ мала шолја бадеми ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: раздвојте ги листовите прокељ еден по еден. Ставете ги во посебен сад, додека срцевината нема да ви биде потребна. Во поголем сад за пржење налејте маслиново масло и загрејте го. Чекор 2: пржете ги листовите прокељ околу 30-тина секунди. Потоа додадете оцет и јаворов сируп и убаво промешајте. Во садот додадете ги спанаќот и со мешање пропржете додека не омекне спанаќот. Чекор 3: зачинете со сол и посипете со бадеми. Се сервира веднаш.
сите 9 | | | веќе видена

Набрзина » 6 април, 2013 » Гурман™ Супата од домати е една од најпопуларните супи во повеќето земји. Постојат голем број на варијанти на ова топло предјадење, а ние денес се решивме за пикантна верзија, која веруваме дека ќе ви се допадне. СОСТОЈКИ (4 порции) 4 ½ шолји сечкани домати или пелати ¼ мала шолја пињоли 4 големи лажици маслиново масло 4 чешниња лук, иситнети 1 кромид, ситно насечкан 1 лута пиперка, ситно сечкана ½ шолја сечкан босилек 80 мл бело вино 1 мала лажица оригано сол и бибер ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: ставете една шолја домати во блендер и убаво иситнете ги. Додадете ги пињолите и мешајте уште една минута за да се добие хомогена смеса. Потоа, загрејте масло и пржете ги кромидот, лукот и лутата пиперка околу 5 минути. Чекор 2: додадете ги преостанатите домати, 2 лажици босилек, вино и оригано. На крај се додава смесата од домати и пињоли и убаво промешајте. Продолжете со варење. Чекор 3: кога супата ќе зоврие, намалете ја температурата на огнот и варете ...
сите 4 | | | веќе видена

Статии » 5 април, 2013 » Гурман™ Оваа статија е посветена на неколку совети и трикови кои се однесуваат на приготвување на јадења со сирење и сервирање на овој неверојатно вкусен продукт. Кога приготвувате јадења, сирењето секогаш се додава на крајот од готвењето, а тоа е особено важно кај сосовите, рижотото и супите. Кај јадењата кои се приготвуваат со пржење или печење се додава рендано или кршено сирење (десетина минути пред да биде готово јадењето). Рендањето на сирење е поедноставно ако сирењето се наоѓа на соодветна температура. Ладното сирење полесно се ренда. Ако приготвувате јадење во рерна, тогаш сирењето не го ставајте на висока температура, затоа што ќе почне да се топи и да се одвојува од јадењето. Зрелите сирења се секогаш поароматични од младите сирења и бараат помалку зачини. Зеленчукот може да се претвори во врвна салата со додавање на дробено фета сирење, полузрело козјо сирење или рендано тврдо сирење со печени ореви и сушено овошје. За прелив препорачуваме маслиново масло и ...
сите 13 | | | веќе видена

ВЕСТИ » 5 април, 2013 » Гурман™ По Стинг Френсис Форд Копола , метал легендите „ Slayer “, Лејди Гага, Дру Баримор и редица други познати личности, конечно и најславниот холивудски пар со сопствено вино. Имено, Бред и Анџелина Џоли започнаа соработка со француското винско семејство Перин кое е заслужно за производството, обликот на шишето и етикетата на виното на актерскиот пар. Виното се вика „Миравал“, се приготвува од органско грозје одгледано на нивниот имот кој се протега на преку 4 квадратни километри. Според информациите кои може да се најдат станува збор за розе со суптилен овошен вкус од јагода и малина.
сите 5 | | | веќе видена

Статии » 4 април, 2013 » Гурман™ Во време на криза настојуваме финансиите да ги потрошиме мудро и на најдобар можен начин. Тоа се однесува и кога ќе решиме да појдеме на ручек или вечера во ресторан. Во таква ситуација, главниот готвач или подобро речено шефот на кујната, има навистина значајна улога. Особено поради фактот што гостите сè повеќе сакаат демистификација на кујната и специјалитетите кои ги нарачуваат. Без да ја намалуваме улогата и значењето на келнерите, сепак гостите сакаат да дознаат како нивното јадење стигнало до чинијата, со кои состојки, со кои методи. Барем нам би ни било интересно кога главниот готвач би одвоил 2–3 минути да го објасни своето готвење. Уште кога би ни рекол дека самиот оди на Бистра, на пример, за одбере сирење или во некој рибник на југот на Македонија за да ја најде најсвежата риба, тогаш задоволството ќе биде комплетно. А ќе следува и наредна посета на истиот ресторан. Но, оваа пракса не постои кај нас или барем ние не сме запознаени со неа. Целата ...
сите 8 | | | веќе видена

Истражување » 4 април, 2013 » Гурман™ Според истражувањето на „MarketLine“, светската потрошувачка на алкохол следната година би требало да надмине 1 трилион долари. Според предвидувањата, ќе се испијат преку 210 милијарди литри, што на 5-годишно ниво би значело зголемување за 10%. Водечки пазарен сегмент во продажбата ќе бидат пивото и жестоките алкохолни пијалаци со определен вкус. Тие ќе држат половина од пазарниот удел. Интересно е дека Европската унија претставува 57% од светскиот пазар на алкохолни пијалаци. Во производството, главниот збор го водат три големи компании, а првото место е резервирано за „Anheuser-Busch InBev“, која држи дури 20% од пазарот. Важно е да се напомене и дека 40% од сите продадени алкохолни пијалци (пиво, вино, жесток алкохол) се брендови на големите интернационални корпорации кои вложуваат огромни средства во маркетингот на своите производи со цел да ја задржат лојалноста од своите купувачи.
| | веќе видена

Слатки » 3 април, 2013 » Гурман™ Денес ви подаруваме рецепт за едноставен десерт со кој ќе го засладите апетитот на секого. Приготвувањето трае 30-тина минути и за толку кратко време ќе имате вистинска делиција на трпезата. СОСТОЈКИ (за 8 порции) за тесто 300 гр кекс (кршен) 150 гр мелени бадеми 250 гр растопен путер за чоколаден крем 6 жолчки 150 гр шеќер 50 гр брашно 600 мл млеко 200 гр темно чоколадо, крупно издробено за фил 300 гр малини 60 гр мармалад од кајсии ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: загрејте ја рерната на 180 степени. Калапот за печење можете да го премачкате со путер. Измешајте ги кексот, бадемите и путерот и мешајте за да добиете хомогена смеса. Смесата ставете ја во калапот и печете 5–10 минути. Оставете го во фржидер 1 час за да се излади. Чекор 2: со помош на миксер (најголема брзина) измешајте ги жолчките со 50 гр шеќер. Мешајте додека смесата не стане светла по боја и пенеста. Додадете го брашното и мешајте поспоро. Чекор 3: загрејте го млекото со ...
сите 5 | | | веќе видена

Статии » 3 април, 2013 » Гурман™ Комбинирањето на вино и храна може да биде тешка задача, полна со трикови. Секако дека постојат неколку основни правила за кои сите знаеме, како што е тоа дека црвено вино оди со црвено месо или бело вино со риба и бело месо. Знаеме дека комбинирањето во најголем број случаи е субјективно, во зависност од желбите на тој што ги консумира. Но, ако сакате да ги искомбинирате на правилен начин, треба да ги имате предвид следните можности: Зеленчук — суво бело вино Печен зеленчук — суво бело вино, розе, црвено вино Меко сирење — слатко бело вино, бело вино, пенливо вино, десертно вино Тврдо сирење — пенливо вино, слатко бело вино, црвено вино, јако црвено вино Риба — бело вино, суво бело вино, пенливо вино Морски плодови — розе, бело вино Бело месо — бело вино, розе, црвено вино Црвено месо — црвено вино, јако црвено вино Производи од месо — слатко бело вино, розе, црвено вино, јако црвено вино, десертно вино Слатки — слатко бело вино, десертно вино
сите 3 | | | веќе видена

next