Гурман

Лична карта » 22 јануари, 2013 » Гурман™ Lat. Tamarindus indica Тип: тамариндот е дрво од фамилијата Fabaceae, кое е карактеристично за тропските делови на Африка. Потекло: се верува дека води потекло од Источна Африка, од каде се проширил и на Индискиот потконтинент и Југо-источна Азија. Дури во 16-от век се појавува во Мексико и други јужно-американски земји каде е донесен од страна на шпанските и португалските осовојувачи. Денес, најголеми потрошувачи се токму Мексико и јужна Африка. Изглед: има изглед на заоблено кафено зрно грав. Содржи леплива пулпа, која се наоѓа околу црните семки. Има слатко-солен вкус. Овој плод се смета за зрел кога ќе добие кафена или црвено-кафена боја. Име: името доаѓа од зборот „tamarhind“. Инаку, во различни земји има различно име. Во Гана е познат како давадава, во Малави бвемба, во латино-американските земји е тамариндо, додека на Карибите тамон. Примена во исхраната: пулпата од плодот се јаде. Доколу не е зрела, таа е многу кисела, па се користи ...
| | веќе видена

Статии » 21 јануари, 2013 » Гурман™ Грејпфрутот е суптропско цитрусно дрво кое има плод со горчелив вкус. Кога за првпат е пронајдено се нарекувало „забрането овошје“. Често се мешало со друго овошје познато како помело и кое од неодамна може да се купи и кај нас. Дрвото на грејпфрут е зелено преку целата година и може да достигне до 15 метри висина. Листовите се темно зелени, долги и тенки. Цветовите се бели. Плодот на грејпфрут има жолта лушпа, а месото е раслоено, со кисело-горчелив вкус. Најголеми производители на грејпфрут се САД, Кина, Јужна Африка, Мексико и Сирија. Постојат жолти, портокалови, црвени и розови видови на грејпфрут. Кое и да го одберете, нема да погрешите. Одлично се комбинира со риба, но и со пилешко и свинско месо. Ако го комбинирате со зачини, користете кардамом, муксатно оревче, каранфилче и цимет. Добро се комбинира и со свежи зачини како нане, босилек, тарагон и рузмарин. Интересно е дека одлично оди и со чили пиперчиња. Грејпфрутот е одличен извор на хранливи ...
| | веќе видена

ВЕСТИ » 21 јануари, 2013 » Гурман™ Овој сладолед содржи вино од чија количина навистина може да се опиете. Станува збор за производот „Wine Ice Cream“ на производителот „Mercer’s“. Со оглед дека има вкус на сладолед, виното помалку ќе го почувствувате, но набрзо може да почувствувате дека сте се поднапиле. Интересно е дека ова не е прв сладолед на база на вино, но е прв кој има 5% алкохол во себе. Се произведува во 6 вкуса: вишна Мерло, чоколaдо Каберне, праска Зинфандел, Порто, малина Шардоне и Ризлинг. Цената за пакување од 500 милилитри е 300 денари, а можете да го консумираат само постари од 18 години.
| | веќе видена

Набрзина » 20 јануари, 2013 » Гурман™ Полнетите шампињони се навистина вкусно предјадење кое може да се приготви за секоја прилика. Можете да ги полните со месо или колбаси со лук, кромид и рузмарин. Ако ви е подрага комбинацијата со сирење, тогаш можете да направите смеса од рикота, гауда, босилек и црвен пипер и потоа наполнетите шампињони треба да се потпечат околу 25 минути. Шампињоните може да се полнат и со пире од компир и листови кромид. За денес ние одбравме рецепт на шампињони полнети со домати. СОСТОЈКИ 24 шампињони 1/3 шолја сечкан кромид 2 чешниња лук 1/3 шолја путер 1 шолја лебни трошки 1/3 шолја пармезан 150 гр домати ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: исчистете ги шампињоните и направете вдлабнатина со помош на нож. Колку е поголема дупката, толку повеќе ќе можете да ги полните. Загрејте ја рерната на 230 степени. Издлабениот дел од шампињоните искористете го за полнење. Чекор 2: во сад за пржење, истопете путер и потоа 3–4 минути пржете ги кромидот, лукот, остатоците ...
| | веќе видена

Од куварот на баба » 19 јануари, 2013 » Гурман™ Денес ви предлагаме еден рецепт кој не е карактеристичен за нашето поднебје, но е вистински специјалитет. Кога ќе го понудите некому, не веруваме дека ќе го одбие. Киселото лепче се приготвува по рецептите на нашите баби, па поради тоа бара и стартер култура. СОСТОЈКИ 200 гр суво грозје 80 гр чоколадо 330 гр бело брашно 1 ½ мала лажица сол 2 ½ големи лажици какао во прав 250 мл топла вода 170 гр стартер култура за леб ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: измешајте ги сувото грозје и чоколадото кое претходно сте го искршиле на парчиња. Во помал сад, измешајте ги брашното, солта и какаото во прав. Тоа е сувата смеса. Во друг, поголем сад, промешајте ги водата и стартер културата. Мешајте сè додека не добиете хомогена смеса. Тоа е влажна смеса. Чекор 2: сувата смеса и смесата со чоколадо додадете ги кон влажната смеса. Пренесте ја целата смеса во садот каде што стоела сувата смеса и затворете. Оставете да стои 10 минути. Потоа замесете го ...
| | веќе видена

Гастрополис » 18 јануари, 2013 » Гурман™ Ако сè уште не сте го сретнале овој збор, треба да знаете дека станува збор за слатко чоколадо во кое има 30% паста од лешници. Интересно е дека кога првпат се произвела, „Нутела“ се викала „Паста Џандуја“. Ова посебно чоколадо е направено во Торино за време на владеењето на Наполеон. Името го добило по кукла, а најпознат производител е „Caffarel“. Се произведува и како чоколадо во форма на бротче и во тој случај се вика „Џандујоти“, што е регистриран бренд на „Caffarel“ од далечната 1852 година. Освен за директно консумирање, „Џандуја“ може да се користи и за приготвување на сладолед, топло чоколадо, чоколаден мус. Одлично се комбинира и со зачини, рум, сушено овошје, чили и цитруси. Кај нас ја нема, но ако налетате некаде во странство на неа, купете ја. Не само што ќе уживате, туку ќе можете и да приготвите некој прекрасен десерт.
| | веќе видена

Совети » 18 јануари, 2013 » Гурман™ Ако сакате совршено пире од компири, постојат неколку техники кои мора да ги совладате. Затоа, ви ги пренесуваме советите од врвни светски готвачи за приготвување на ова јадење. Не користете ладен путер или маргарин Никогаш не додавјте ладен путер или маргарин. Тие мора да бидат на собна температура. На тој начин полесно се впиваат и соединуваат со компирите. Премногу миксање Ако сите состојки за пирето се топли тогаш нема потреба од премногу мешање. Тоа ќе доведе до леплива текстура која нема да биде вкусна. Особено избегнувајте многу мешање откако ќе го додадете путерот или маргаринот. Избегнувајте жица за мешање Жицата за мешање не може добро да си ја заврши работата бидејќи ќе остави многу топчиња во пирето. Жицата не треба да се користи ниту ни при првото мешање на варените компири.
| | веќе видена

Статии » 17 јануари, 2013 » Гурман™ Можете ли да си го замислите животот без леб и тестенини? Знаеме дека не можете, но научниците велат дека треба да се подготвиме и за оваа ситуација. Имено, летата стануваат сè пожешки, а зимите сѐ постудени. За пченицата, тоа се мошне лоши временски услови. Ако временските услови продолжат да се развиваат во оваа насока, тогаш за 30-тина години лебот и тестенините може да станат производ што ќе им биде достапен само на богатите. Ако не сакаме ова да се случи (а веруваме дека повеќето од нас не сакаат), тогаш не ни преостанува ништо друго освен да работиме на заштита на животната средина. Ако и тоа не помогне, ќе мора да вложуваме во одгледување на нови, генетски поотпорни видови на пченица, што секако ќе бара многу време, средства и знаење. Поради климатските промени, најмногу страдаат трите основи житарки на кои се базира нашата исхрана — пченица, пченка и ориз. Но, пченицата е особено осетлива на овие промени. Поради тоа, приносите се сè пониски, а цената ...
| | веќе видена

ВЕСТИ » 17 јануари, 2013 » Гурман™ Винарската визба „Тиквеш“ склучи договор за извоз на 80.000 шишиња од „ Вранец “ од серијата „Special Selection 2011“ во Данска. Првите количини веќе се испорачани во 48-те специјализирани продавници на увозникот „Хансен“ („H.J. Hansen Vin A/S“), како и во рестораните ширум Данска. Интересно е дека „Вранецот“ на „Тиквеш“ од серијата „Special Selection“ е прогласен за вино на годината од страна на увозникот и е позициониран во винските листи заедно со некои од најпознатите вина од Франција, Италија, Португалија, Австралија и од САД. Пробивот на нови пазари е дефинитивна потврда за високиот квалитет на македонските вина. За постигнување на овој успех придонесуваат промотивни активности и позитивните критики од истакнати светски вински експерти.
| | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 16 јануари, 2013 » Гурман™ Овие два пијалаци во моментов се најпопуларни газирани пијалаци во светот. Секој што ужива во нив (или најчесто во еден од нив) знаe кои се основите разлики. Вкус „Пепси“ е мошне посладок пијалак од „Кока кола“. Покрај тоа, „Пепси“ има и цитрусен вкус, додека кај „Кока кола“, вкусот е комбинација од ванила и грозје. Ако зборуваме за категоријата на бавно пиење, „Пепси“ има предност со оглед дека вкусот кај „Кока кола“ со процесот на пенење се губи. Состав „Пепси“ има повеќе шеќер, калории и кофеин, додека „Кока кола“ има повеќе натриум. И покрај тоа, повеќето луѓе не можат да ја наведат точната разлика помеѓу овие два пијалака. Интересно е дека испитаниците секогаш пијат само еден од тие пијалаци и при исптиувањето е утврдено дека и кога не знаат за кој пијалак станува збор тие го одбираат токму тој кој го пиеле и претходно. Бренд „Кока кола“ е многу повреден бренд отколку „Пепси“. Имено, „Кока кола“ држи 17% од пазарот во САД, а на второ место е ...
| | веќе видена

Набрзина » 16 јануари, 2013 » Гурман™ Ова јадење може да го послужите за вечера, но и како прилог кон некое главно јадење кое се состои од пилешка или телешка шницла. Се приготвува за 30-тина минути. СОСТОЈКИ (4 лица) 2 шолји вода ½ шолја палента малку сол и бибер 1 голема лажица маслиново масло 1 голема лажица путер 1 помала главица кромид, ситно исечкана 2 шолји печурки по избор 3 чешниња лук, ситно насечкани 4 пелати, сечкани на коцки ½ шолја пченка ½ шолја супа ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: загрејте вода до степен на вриење. Намалете ја температурата и постепено додавајте ја палентата со постојано мешање. Зачинете со сол и бибер и варете неколку минути додека палентата не ја впие водата и добие текстура на пире. Чекор 2: во посебен сад, загрејте путер и масло. Пропржете го кромидот околу половина минута. Додадете ги печурките и динстајте на силен оган (околу 2 минути) за да испари течноста од нив. Чекор 3: потоа додадете ги лукот, пелатите, пченката и супата. Зачинете ...
| | веќе видена

Гастрополис » 15 јануари, 2013 » Гурман™ Постојат бројни продукти за кои се верува дека ви носат среќа. Со оглед дека оваа година е на самиот почеток, ви ги претставуваме верувањата во различни земји за таканаречените среќни продукти. Грозје Шпанците веруваат дека новата година ќе им биде среќна ако изедат 12 зрна грозје кога часовникот ќе означи точно 12 часот на полноќ на 31.12. Се верува дека секое зрно грозје се однесува на секој месец во годината. Перуанците јадат дури и 13-то зрно за да бидат однапред сигурни дека и следната година ќе им биде среќна. Варен зеленчук Варено зелје, зелка, кељ и блитва во многу држави се консумираат за време на празниците бидејќи тие ја симболизираат економската среќа. Во Данска се јаде пропржен кељ со шеќер и цимет, додека Германците јадат кисело зелје. Мешунки Грав, грашок и леќа претставуваат симбол на парите бидејќи нивниот плод личи на парички. На 1-ви јануари во Италија се јадат колбаси и зелена леќа. Германците консумираат леќа или супа од ...
| | веќе видена

Анкета » 15 јануари, 2013 » Гурман™ Зимата е период кога сите сакаме да седиме во топла атмосфера и да уживаме во добар пијалак. Затоа, денес ве прашуваме: Кој е вашиот омилен пијалак во зимскиот период? Варено вино Чај со рум Кафе Топло чоколадо Греана ракија Јува РЕЗУЛТАТИ
| | веќе видена

ЗАБАВА » 14 јануари, 2013 » Гурман™ Burpple Категорија: Food & Drink Објавена: 22 декември 2012 Продавач: Burpple Pte. Ltd. Верзија: 1.2.3 Јазик: англиски, кинески, јапонски 13.3 МB Преземи ја апликацијата Барања : компaтибилна со iPhone, iPod и iPad. Потребен е iOS 5.0 или понова верзија. Оваа апликација е оптимизирана за iPhone 5. „ Burpple “ е апликација која ќе ви овозможи да ги споделите сите свои фотографии за темата која навистина ја обожуваме — храната. Апликацијата сега е ажурирана и поседува „blur“ и „flash“ ефект и ред други опции за споделување на фотографии на „Фејсбук“ или „Твитер“. Оваа апликација е дизјанирана да им помогне на гурманите да ги сликнат или да ги споделат своите омилени гастрономски моменти. Апликацијата овозможува шест различни филтри: „Tapas“, „Loco Moco“, „Tiramisu“, „Teriyaki“, „Masala“ и „Latte“. Секако, тука е и „blur“ ефектот, кој ќе ви помогне да се фокусирате на определен, специфичен елемент од фотографијата. Освен за индивидуалните ...
| | веќе видена

ВЕСТИ » 14 јануари, 2013 » Гурман™ Во рамки на проектот за изградба на мини винарии, во реонот на Охрид ќе се градат четири нови винарии кои треба да ја подобрат туристичката понуда на земјата и да отворат нови работни места. Станува збор за земјиште со големина од 25.000 метри квадратни. Овие објекти треба да бидат дополнителна мамка за туристите кои сакаат да го посетат нашиот најпознат туристички центар. Изградбата на винариите треба да започне на почетокот на следната пролет. Според информациите, во четирите нови винарии кои треба да направат бум на туризмот во Охрид треба да се вработат и нови 100-тина лица. Се надеваме дека овој проект ќе успее во целост, а Охрид ќе се најде на списокот на најпопуларни светски туристички дестинации.
| | веќе видена

За убав ручек » 13 јануари, 2013 » Гурман™ Овој рецепт е за лесно јадење од риба со сочно песто од семки од тиква и коријандер. Можете да го сервирате како главно јадење и веруваме дека ќе бидете воодушевени од вкусот. Да одиме во кујна! СОСТОЈКИ (4 порции) 4 филети лосос 2 ½ мали лажици + ¼ шолја маслиново масло ½ шолја семки од тиква ½ шолја свеж коријандер (листови и стебленца) ½ мала лажица семки од коријандер ½ чешне лук 1 голема лажица сок од лимета сол и бибер 1 лимета исечена на 4 парчиња ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: загрејте 1 мала лажица маслиново масло во сад и пропржете ги семките од тиква околу 2 минути. Ставете ги на хартија и оставете да се изладат. Чекор 2: сомелете шест лажици семки заедно со свежиот коријандер, семките од коријандер и лук. Ставете во сад и во текот на мешањето со миксер постепено додавајте сок од лимета, ¼ шолја маслиново масло и ¼ шолја вода. Мешајте сè додека не добиете пире. Зачинете со сол и бибер и уште малку сок од лимета. Чекор 3: ...
| | веќе видена

За убав ручек » 12 јануари, 2013 » Гурман™ Ви претставуваме еден навистина убав рецепт за богат ручек. Веруваме дека сите покрај трпезата ќе бидат подеднакво среќни и задоволни кога ќе биде сервирано ова гастрономско ремек дело. СОСТОЈКИ 2,3 кг месо од свински гради 400 гр панчета 250 гр брусници 2 главици кромид 4 чешниња лук малку свежо рендан ѓумбир 1 мала лажица цимет 1 врзоп магданос 200 гр путер 200 гр лебни трошки црвен пипер 1 јајца сол и бибер ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: исчистете го месото од свински гради од коските. Посолете и попрскајте бибер од двете страни. Во сад, пропржете го на путер ситно сечканиот кромид и лук. Чекор 2: потоа, додадете ги брусниците и магданосот. На крај, додадете лебни трошки, 1 јајце, сол и бибер по вкус. Оставете смесата да се излади, ставете ѓумбир и цимет, а потоа со неа премачкајте ја внатрешната страна од месото. Замотајте го месото, наредете листови панчета еден до друг и врзете го со кујнски конец. Чекор 3: печете на ...
| | веќе видена

ЗАБАВА » 11 јануари, 2013 » Гурман™ Францускaтa фотографка Надеж Мерио го пренесе фотографирањето на храна на едно сосема поинакво ниво. Таа трансформираше продукти за да изгледаат како да се наоѓаат во седмиот круг на пеколот. Во нејзините фотографии може да се види темната страна на храната, односно изгледа како да сме на излет во некој забранет свет. Како што вели таа: „Како што во бајките куќите се направени од слатки работи, во овие фотографии тоа што се јаде е претворено во живеалиште чија архитектура е составена од влакна, зеленчук и пропустливи материјали. Целта на Мерио е да им помогне на гледачите да ја погледнат секојдневната храна од една сосема поинаква перспектива. Целта е да му се овозможи на гледачот да влезе во фотографијата на истиот начин како што тој ја допира или вари храната која ја внесува во организмот. Но ако гледате внимателно секогаш ќе забележите дека постои излез, односно можност да се побегне. Француската фотографка одбива точно да каже која храна се наоѓа на кој ...
| | веќе видена

ПИЈАЛАЦИ » 11 јануари, 2013 » Гурман™ Колку и да не звучи популарно и правилно, сепак може да се извлечат некои генерални заклучоци за луѓето врз основа на виното кое најчесто го пијат. Имено, направено е истражување на преку 2.000 испитаници во Британија. Резултатите покажуваат дека љубителите на белото вино се мошне практични луѓе, додека оние кои ги сакаат црвеното вино заработуваат повеќе, имаат повисок степен на образование и повеќе уживаат во животот. Од друга страна, вљубениците во розе виното се луѓе кои ужуваат во социјални контакти, а во ова време на интернет развиток, тие имаат профил на речиси секоја социјална мрежа. Што се однесува до количината која ја пијат, најмногу пијат љубителите на црвеното вино, потоа оние кои сакаат розе, а најмалку оние кои пијат бело вино. Љубителите на бело вино сакаат домашна атмосфера, задоволни се со својот општествен статус, а помалку од половината од нив има диплома. Преку половина од оние кои пијат розе завршиле само средно образование, но во ...
| | веќе видена

ЗАБАВА » 10 јануари, 2013 » Гурман™ Американската телевизиска мрежа „ HBO “ објави дека започнува соработка со малата њујоршка пиварница „Ommegang“. Станува збор за производство на пиво со теми од оваа ултра популарна серија. Првото пиво во серијата на производи е наречено „Iron Throne Blonde Ale“ и ќе биде пуштено во продажба токму на денот на премиерата на третата сезона — 31-ви март 2013 година. Пивото ќе се продава во амбалажа од 750 милилитри и ќе чини околу 400 денари. Следното пиво од серијата треба да се појави во текот на септември. Интересно е дека ова не е прв необичен маркетиншки чекор кога станува збор за сериите на „HBO“. Минатата година беше издадена книгата готвач за „Игра на тронови“, а излезе од печат и книгата готвач за серијата „Вистинска крв“.
| | веќе видена

next