Е Вести

Со Охрид и со фотографијата на „Св. Јован Канео“ почнува написот во престижниот Вог кој овојпат препорачува шест дестинации на Балканот што мора да се посетат идната година. – Добредојдовте во Охрид, Македонија, крајно совршен град, полн со шарм на Стариот свет, поставен на брегот на брилијантното Охридско Езеро. Ова светско наследство на УНЕСКО се наоѓа на крстосница, меѓу три национални паркови, привлекувајќи туристи, планинари, алпинисти и луѓе кои бараат одмор. Локалните жители тука шетаат по каменеста пешачка патека, а кануа лебдат во езерските води кои осцилираат. Охрид е и идеално место за уживање во македонската успешна сеозна на виното, пишува Вог во текстот објавен во петокот. Посетете го, додава, најфотографираното обележје на Охрид, црквата Свети Јован Канео, видете го градот од врвот на Самоиловата тврдина. – Прошетајте го Стариот град, поминете покрај куќите украсени со бугенвилија, саксии и бршлен, додека не стигнете до плажата Канео, дом на семејниот ресторан „Кај Каневче“. Завршете го денот ...
сите 22 | | | веќе видена

По завршувањето на синоќешното продолжение на седницата се очекуваше Државната изборна комисија (ДИК) до коалициите и политичките партии да ги достави решенијата со одлуките за приговорите на Беса и на СДСМ, со што и официјално стартува 24-часовниот рок за доставување тужби до Управниот суд. ДИК прифати само еден приговор од движењето Беса и поништи гласање на едно избирачко место во Гостивар. Отфрлени се шест приговори поднесени од Коалицијата предводена од СДСМ и седум од Движењето Беса.СДСМ повлече два поднесени приговори. Решението за поништеното гласање во гласачкото место во Гостивар, според заклучокот на ДИК, треба да биде доставено и до партиите и коалициите учесници на изборите во Изборната единица 6, кои исто така ќе можат да ја обжалат одлуката до Управниот суд. Судот, пак, има рок од 48 часа по примањето на тужбите да одлучува по нив. Одлуката треба во рок од 24 часа треба да ја објави на веб-страната. По тужбите Управниот суд одлучува во совет од петмина судии избрани по пат на ждрепка, на јавна ...
сите 625 | | | веќе видена

Следува мандат за Никола Груевски и формирање на стабилна Влада, напиша Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил. Движење во вистинска насока, уште еден чекор до потврда на народната воља и победата ВМРО 51:49 СДСМ! Потоа 1. Мандат за Груевски! 2. Конституирање на Собранието! и 3. Формирање на стабилна влада на изборните победници! Да живее Македонија!
сите 26 | | | веќе видена

Волјата на народот ќе победи, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата влада, вели носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во шестата ИЕ, Влатко Ѓорчев. -ВМРО-ДПМНЕ секогаш било со народот, кој е нашата најголема сила. ВМРО-ДПМНЕ и овој пат се става на вистинската страна, тоа е страната на народот, на вистината и на правдата. Граѓаните може да бидат спокојни, народот ќе победи и ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата влада, чиј легитимитет ја сочинува мнозинската волја на граѓаните на Република Македонија, изјави Ѓорчев за КУРИР.
сите 9 | | | веќе видена

Државната изборнја комисија (ДИК), по многу натегања и кавги, конечно донесе одлука за последниот приговор поднесен од СДСМ, поврзан со наводни нерегуларности на избирачко место во Теарце. Со 4 гласа ЗА, 4 гласа ПРОТИВ и 1 ВОЗДРЖАН, членовите на ДИК го одбија приговорот на СДСМ, кој се однесуваше за избирачкото место 2011 во Теарце. Иако од самиот старт беше јасно дека нема ниту еден доказ кој би укажал на тоа дека приговорот треба да се прифати, сепак членовите на СДСМ во ДИК Игор Милев и Виолета Дума упорно тврдеа спротивно. Членовите на општинскиот одбор од конкретното избирачко место, со факти и аргументи ги замолчија Милев и Дума, поради што во одредени моменти се доаѓаше до заклучок дека членовите на ОИК се далеку покадарни и поспособни од слепите послушници на Заев.  
сите 724 | | | веќе видена

„Бидејќи му е јасно на СДСМ кој е изборниот победник, а кој е изборниот губитник, очигледно дека странскиот сценарист го пали планот „Б“ и сака на секаков можен начин, институционално, со разноразни притисоци врз членовите на ДИК, но и врз судиите на Управниот суд да направи некаква промена во изборниот резултат“, изјави за ТВ Нова универзитетската професорка Татјана Каракамишева. Според професорката Каракамишева, странскиот сценарист не очекувал победа на ВМРО-ДПМНЕ. „Очигледно странскиот сценарист не очекувал победа на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи со толку многу канонада од разноразни форми на „бомби“, притисоци, уцени, закани, малтретирања на граѓани, малтретирања на луѓе, малтретирање на градови итн., не успеа ништо да направи, односно не успеа да му донесе изборна победа на Заев, тој сега сака институционално, буквално да ги силува институциите на системот, сѐ со цел илеџиски, на сила, да му ја донесе или да му ја даде на тацна победата на Зоран Заев. Меѓутоа тоа така не бидува“, рече Каракамишева.
сите 10 | | | веќе видена

Македонскиот народ ја отфрли деструктивната и антидржавна политика на СДСМ. Аболицираниот криминалец Зоран Заев, на фер и демократски избори во неделата, виде дека насилството и вандализмот што го промовираше изминативе две години веќе немаат никаков легитимитет, реагираат од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Мнозинството македонски граѓани на аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата дружина му порачаа дека стигна крајот на беззаконието и платеничките револуции. На аболицираниот криминалец Зоран Заев не му помогнаа ниту поткупите на гласачи во Куманово, ниту поткупите на гласачи во Струмица, ниту поткупите на гласачи во источна Македонија. Македонскиот народ победи. Слугите на аболицираниот криминалец Зоран Заев кои ги извршуваа неговите наредби мора и ќе одговараат пред македонските закони. Тоа што го гледаме деновиве се последните обиди на аболицираниот криминалец Зоран Заев уште еднаш да ја фалсификува и украде волјата на Македонскиот народ и да ја пролонгира кризата. Наместо деструктивна опозиција, СДСМ ...
сите 4 | | | веќе видена

Ова во ДИК е скандал. Овие се прават судии, обвинители и бранители. Овие вршат класичен мобинг, реагираше на својот ФБ профил поранешниот претседател на ДИК од СДСМ, Александар Новакоски. -Овие немаат појма како ги навредуваат лицата. Ова е под секое ниво. Кој им дал право да ги малтретитаат луѓето. Тие се луѓе со достоинство. Веднаш да си одат и поднесат оставка овие се нелуѓе, напиша Новакоски.
сите 2 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати и нема да дозволи кантонизација и редефинирање на државата под било какви услови или околности, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој вечерва се обрати пред насобраниот народ пред седиштето на Државната изборна комисија. Во прогласот кој го донесе Извршниот комитет на партијата стои и дека, ВМРО-ДПМНЕ во иднина нема да прифаќа нестандардни или хибридни решенија во било кој сектор доколку истите ги нема во другите земји членки на ЕУ.
сите 84 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донесе проглас чии главни пораки ги соопшти лидерот на партијата Никола Груевски, пред насобраните граѓани пред седиштето на Државната изборна комисија. -Ќе се бориме за десоросоизација на Македонија и јакнење на независен граѓански сектор кој нема да биде под ничија контрола. Ќе се пристапи кон регулирање на областа на финансирање на фондациите и невладините организации по теркот на најнапредните демократии во светот, соопшти меѓудругото Груевски. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ додаде дека партијата и историски и во сегашноста и во иднина, била и ќе биде прозападно ориентирана партија нашата ориентација е членство во НАТО и ЕУ и стратешко пријателство со САД. -Темелна вредност на НАТО, ЕУ и САД е демократијата и овој проглас е проглас за заштита на демократијата во Македонија, рече тој.
сите 31 | | | веќе видена

Пред малку заседаваше Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и донесе проглас кој вечерва ќе го прочитам и ќе ги информираме сите чии очи се вперени во одбраната на деморкатијата во Република Македонија, проглас на ВМРО-ДПМНЕ, истакна лидерот на партијата Никола Груевски пред насобраниот народ пред седиштето на Државната изборна комисија. Прво, ДИК донесе незаконски одлуки со цел изигрување на изборната волја на народот. Работата на ДИК се претвори во пародија. Имаме информации за вмешување на некои странски претставници во нивното работење, а со цел вршење влијание на некој од членовите на ДИК во правец на постизборен инженеринг и фалсификување на изборната волја ан граѓаните. Некои од независните претставници на ДИК, всушност не се независни. Незаконските одлуки на ДИК може да ги корегира Управниот суд. Повикуваме, да не се врши притисок на Управниот суд од никгоо. Доколку Управниот суд подлегне на влијанијата од страна и ги незаконските одлуки на ДИК и со тоа се одзеде победата на ВМРО-ДПМНЕ и се фалсификува ...
сите 31 | | | веќе видена

Во вториот квартал од годинава во Регистарот на цени и закупнини се запишна 5.922 трансакции од кои 58 отсто отпаѓаат на продажби, 30 отсто на закупи, девет проценти на продажби од инвеститор, односно први продажби на недвижности и само три отсто на откупи од државата. Во овој период не се регистрирани продажби по пат на лицитација. Најголем број трансакции 2.119 имало во април, а најмал во мај кога е регистрирана 1.891 трансакција. Најголем број станови 264 биле продадени во општина Аеродром по што следат Карпош со 168 и Охрид со 151 стан. Од продадените станови 499 или за 228 помалку од истиот период лани се новоградби, а најпродаваните станови, пак, се со површина од 45 до 55 метри квадратни. – Агенцијата за катастар на недвижности во наредниот период очекува да продолжи растот на понудата, односно зголемување на бројот на новоизградени станови, и да дојде до благ пад на цените на недвижностите како резултат на намалената активност на пазарот на недвижности, рече директорот на Катастарот Славче Трпески ...
сите 46 | | | веќе видена

Над 50 тешко ранети лица беа пренесени во Турција од почетокот на евакуацијата на цивили од сирискиот град Алепо, соопшти денеска директорот на турската Црвена полумесечина, Керем Киник. Тој ова го изјави на турскиот граничен премин Џилвеѓозу на турско-сириската граница, кој се наоѓа спроти сирискиот граничен пункт Баб ал Хава. Киник прецизираше дека сите ранети се цивили од источниот дел на Алепо. Илјадници цивили го напуштија источниот дел на Алепо во рамки на спогодбата за примирје со властите на сирискиот претседател Башар ал Асад, за што им се овозможува преземање целосна контрола врз градот. Околу 50 илјади лица се уште се блокирани во бунтовничките квартови и покрај договорот за евакуација, изјави вчера специјалниот пратеник на Обединетите нации за Сирија, Стефан де Мистура.
сите 164 | | | веќе видена

Фејсбук најави дека во блиска иднина ќе почне да ги маркира лажните вести, кои се споделуваат на социјалните мрежи. Вестите за кои има сомнеж или индиции дека се лажни, а имаат за цел ширење дезинформации, ќе бидат обележани со посебно знаменце, стои во објавата на компанијата. Имено, ако под насловот забележите ознака „оспорена вест“, ќе можете преку еден клик да дознаете и зошто веста е оспорена. Фејсбук нема да врши проверка на вестите, туку за тоа ќе биде задолжена меѓународната новинска организација „Поинтер“. – Ќе ги користиме известувањата на нашата заедница и заедно со другите показатели, ќе ги препраќаме до оваа организација. Ако се утврди дека информацијата е лажна, таа ќе биде означена како „оспорена“ и ќе биде придружена со линк до објаснувањето, се наведува во соопштението. Тоа значи дека корисниците и натаму ќе ја имаат слободата и правото на Фејсбук да објавуваат непроверени информации, но тие сега ќе бидат обележани.
сите 22 | | | веќе видена

Евакуацијата на цивили од источно Алепо е прекината, јави ДПА, повикувајќи се на извори од хуманитарни организации во момент кога се слушнале експлозии. Сирискиот центар за човекови права соопшти дека е прекината евакуаицјата без да даде детали. Сириски извори тврдат дека евакуацијата е прекината откако бунтовниците не почитувале делови од договорот и оти пукале врз автобусите што го напуштале Алепо. Прекинувањето на операцијата се случува во момент на експлозии во областа од каде се евакуриаат цивилите и бунтовници. Повеќе од 8.000 цивили и бунтовници се евакуирани од источно Алепо во изминатите 24 часа, јавија сириски медиуми.
сите 164 | | | веќе видена

Нашата земја до крајот на оваа седмица ќе биде под влијание на поле на висок воздушен притисок, па затоа не се очекува некоја позначајна временска промена, освен температурите, а од понеделник се очекува промена на времето. Во петок претежно сончево со локална облачност, минималните температури од -7 до 1 а дневните од 0 до 8. Во сабота и недела студено утро со утрински температури од -9 до -1 односно од -12 до -4 степени, додека пак во текот на денот сончево со дневни температури кои ќе се движат од -1 до 7 односно од 0 до 8 степени. Во понеделник умерено облачно време, попладне продор на влажна и нестабилна маса која ќе услови врнежи од дожд и снег и максимални температури од -1 до 7 степени.
сите 290 | | | веќе видена

Директорот на Агенцијата за катастар на недвижности Славче Трпески апелира граѓаните и компаниите до крајот на месецов да поднесат барање за изготвување елаборати за легализација на бесправно изградените објекти до овластените геодетски компании и најавува дека ќе поднесат барање за продолжување на рокот за изработка на елаборатите. Комората на овластени геодети, Телеком и ВИП веќе поднесоа барање да се продолжи рокот за изготвување на геодетските елаборати, кој истекува на 31 декември годинава. – Деновиве има зголемен број на поднесени барања за изготвување елаборати и од разговорите со 141. овластена геодетска компанија може да се заклучи дека уште околу 70.000 компании и граѓани ќе поднесат барања за изготвување елаборати. Свесни дека не може за 20-тина дена да се изработат, апелираме до 31 декември да се поднесат барањата за изработка на елаборати, а Агенцијата за катастар на недвижности ќе бара да се продолжи рокот до кога геодетските компании ќе треба да ги изготват елаборатите, рече Трпески на ...
сите 55 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денска ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на Јадранската повелба – Македонија, Албанија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и САД што се одржува во Загреб во рамки на хрватското претседавање со Повелбата. Се очекува на состанокот, министрите за надворешни работи да разменат мислења за актуелната политичка состојба и безбедносните предизвици во Југоисточна Европа, со посебен акцент на евроатлантските процеси во Регионот. На министерскиот состанок Република Македонија ќе го преземе претседавањето со Јадранската повелба.
сите 28 | | | веќе видена

Европратеничката и претседател на групата „пријатели на Македонија во Европскиот парламент, Маријана Петир, изрази загриженост поради случувањата на седницата на Државната изборна комисија на Република Македонија, каде, според неа, се прават обиди да се промени волјата на мнозинството македонски граѓани изразена на фер и слободни демократски избори. Хрватската политичарка во изјава за дописникот на МИА од Брисел рече дека „овој притисок врз ДИК е крајно загрижувачки и не е прифатлив“ и дека „опозицијата доби се што бараше и сега треба да се почитува победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите“. – Овој притисок врз ДИК е крајно загрижувачки и не е прифатлив. Имавме двегодишен период на политичка криза, бидејќи опозицијата не ја прифаќаше својата улога во демократското општество дадена за нив во демократски изборен процес од страна на македонскиот народ. По одржувањето на долгоочекуваните предвремени избори, кои се случија по барање на опозицијата, сега се соочуваме со истата ситуација одново – неприфаќање на ...
сите 42 | | | веќе видена

Таткото на оваа славна Христова следбеничка, која што на млади години се вневести за Христа, се викаше Диоскор и беше познат според положбата и богатството во градот Илиопол Мисирски, а во верата беше незнабожец. Својата ќерка единица, мудра во умот и убава во ликот, Диоскор ја затвори во висока кула, ја опкружи со секакви удобности, ѝ даде слугинки да ја служат, ѝ постави идоли за поклонување, ѝ изгради бања со два прозорци. Гледајќи ги низ прозорецот земјата долу и ѕвезденото небо во висините, на Варвара ѝ се отвори умот со Божествената благодат, па Го позна единствениот вистински Бог и Создател, иако немаше никого од луѓето за учител во тоа. А кога нејзиниот татко еднаш се оддалечи од градот, таа излезе од кулата и по Божја Промисла се сретна со некои христијанки коишто ѝ ја јавија вистината на Христовата вера. Срцето на Варвара пламна со љубов кон Господ Христос. Таа нареди да се пресече и трет прозорец на бањата за да бидат трите прозорци симбол на Света Троица; на една карпа во бањата нацрта со прстот ...
сите 11 | | | веќе видена

next