Е Вести

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешната изјава за медиумите изразува задоволство од спроведените предвремени парламентарни избори на 11 декември, нагласувајќи дека не смееме да дозволиме да не се почитува волјата на граѓаните. – Пред сè им честитам на граѓаните што покажаа одговорност и излегоа во масовен број да го остварат своето право на глас. Годинава, кога одбележуваме 25 години од нашата независност, покажавме демократска зрелост и го потврдивме нашиот капацитет за спроведување на фер, слободни, мирни и демократски избори, вели Иванов. Тој им честита на партиите што освоија најголем број гласови на овие избори – на победниците, како и на сите партии кои беа вклучени во изборниот процес. – Очекувам сите кои се натпреваруваа во изборната трка да ги поздрават изборните резултати. Во демократска атмосфера, едногласно да биде поздравена и признаена волјата на граѓаните. Не смееме да дозволиме да не се почитува волјата на граѓаните и да се создаваат услови за нови кризи, истакнува ...
сите 63 | | | веќе видена

Поранешниот пратеник и министер од СДСМ, Никола Поповски во дебатна емисија на ТВ Телма изјави декаизборите се чисти, приговори нема и изборниот процес е завршен. Дури и самите опозиционери самите признаваат дека изборите минале без нерегуларности. -Никој од трите лидери а тие се најважните не кажа дека процесот има нерегуларности или дека ќе бара некакво прегласување што е многу важно тоа значи дека нема да има втор круг никаде ако добро сфатив, иначе логично е дека ако нешто мислиш дека влијае на твојот резултат маргинално и се обидуваш да го промениш, да го најавиш во својот говор да кажеш дека имаше нерегуларности за кои пооднесовме жалба, никој не го кажа тоа значи дека треба да го прифатиме процесот како завршен, вели Поповски.
сите 30 | | | веќе видена

Вчера во 14.30 часот во ПС Центар, Е.П. (45) од Скопје пријавила дека во периодот од септември 2016 година до 7 овој месец, нејзиниот невенчан сопруг А.К. извршил полов напад врз нивното тригодишно дете. Според пријавителката, половиот напад се случил кога остварувал редовни видувања со детето врз основа на решение издадено од страна на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи. Истата забележала дека по средбите детето е вознемирено, но со оглед дека детето боледува од церебрална парализа истото не можело да каже што се случува на средбите со таткото. Пријавителката го однела детето на специјалист невропсихијатар на преглед, а според наодот од Клиниката за психијатрија при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, констатирано било дека кај детето постои емоционална вознемиреност. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот
сите 26 | | | веќе видена

Овчар од Македонска Каменица заработи притвор, поради основано сомнение за полов напад врз малолетник не постар од 14 години. Случајот е пријавен вчера од семејството на девојчето од пехчевското село Умлена, каде осомничениот минатата година работел како овчар. Немилиот настан во повеќе наврати, според информацијата на полициските истражни органи се случил во периодот јуни-јули 2015 година, во домот на работодавецот на овчарот. Педофилот искористувајќи згодни прилики, кога тој и детето останувале сами, вршел полови дејствија, го допирал, покажувајќи го половиот орган, а не изнесувајќи други детали од грозоморниот чин, од полицијата, базирајќи се на исказот од родителите, монструмот вршел и други физички контакти врз беспомошното дете. Повеќе од една година, 12 годишното лице ја криела страшната тајна за траумата што ја доживувала, кога кај нив работел монструмот од Каменица. Не издржувајќи повеќе деновиве, девојчето им раскажало се на родителите што му се случувало лани. Згрозените родители веднаш педофилот ...
сите 21 | | | веќе видена

До Државната изборна комисија (ДИК) до денеска до 14:00 часот политичките партии и коалициите не поднеле приговори за гласањето, сумирањето и утврдувањето на резултатите од неделните предвремени парламентарни избори, информираат од Комисијата. Подносителите на листи на кандидати имаат право да поднесат приговори до ДИК за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите во рок од 48 часа по завршувањето на гласањето, односно 48 часа по објавувањето на првичните резултати. Приговорите за постапката за гласање можат да се поднесуваат најдоцна до вечер до 19 часот, додекот рокот за поднесување приговори за постапката за сумирање и утврдување на резулатите истекува в среда, во три часот наутро. ДИК е должна во рок од 48 часа по приемот на секој приговор да донесе одлука. Против одлуката на ДИК, подносителот на приговорот може да поднесе тужба до Управниот суд во рок од 24 часа. Конечните резултати од предвремените парламентарни избори 2016, ДИК ќе ги соопшти веднаш, а најдоцна во рок од 24 часа по ...
сите 349 | | | веќе видена

Речиси 20.000 гласа, кои опозицискиот СДСМ ги освоил повеќе отколку ВМРО-ДПМНЕ во Првата изборна единица, како и зголемениот број гласови во останатите пет единици, се клучни за резултатот што го постигна опозициската коалиција, пишува Дневник. Оваа изборна единица, всушност, е единствената во која социјалдемократите победиле, а во сите други триумфирала коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија, практично, во сите изборни единици помалку или повеќе освоила ист број гласови како и на изборите пред две години. Гласовите што на своето конто ги ставил СДСМ очигледно произлегуваат како од оние што им ги дале Албанците од скопското подрачје така и од оние што им ги дале граѓаните што сега излегле на гласање во поголем број отколку на гласањето во 2014 година, плус гласовите на македонските Албанци кои завршиле на сметката на СДСМ. Според податоците, во ИЕ 1 за опозициската коалиција во неделата гласале 92.190 граѓани, а за ВМРО-ДПМНЕ 72.833. За споредба, пред две години опозицијата освои само ...
сите 23 | | | веќе видена

Американскиот Стејт Департмент го поздрави одржувањето на изборите во Македонија како важен прв чекор за излегување од политичката криза. Портпаролот на Стејт Департмент Џон Кирби ги повика партиите што ќе ја формираат идната Влада да работат конструктивно и со опозицијата, на спроведувањето реформи кои се значајни за евро-атланската интеграција. – Им честитаме на македонските граѓани кои го искористија своето право на глас на парламентарните избори на 11 декември. Исто така, ги поздравуваме првичните заклучоци на ОБСЕ и ОДИХР дека изборите биле конкурентни и дека фундаменталните слободи беа генерално почитувани. Одѕивот беше висок, а изборите беа спроведени на мирен и уреден начин, со неколку случаи на процедурални нерегуларности. Се приклучуваме кон загриженоста на овие две организации околу административната подготвеност за изборите и ја охрабруваме идната влада да продолжи да работи на градење на капацитетот во Државната изборна комисија и да се разрешат структурните и правните прашања во врска со ...
сите 22 | | | веќе видена

Четириесет и едногодишниот Оливер Пановски е тешко повреден во сообраќајната несреќа, која се случила на патот Прњавор-Челинац, во Босна и Херцеговина. До несреќата дошло при судир на два камиони од марката „мерцедес“, од кои едниот бил управуван од Пановски. Несреќата се случила утринава во 8.40 часот кај месноста Дреново. Повредениот македонски државјанин, веднаш бил пренесен во клиничкиот центар во Бања Лука.
сите 5 | | | веќе видена

После се она што се случуваше благодарност на сите кои не поддржувавте и сите кои не поддржа во вчерашниот ден и што вечерва спонтано дојдовте да ни честитате, порача од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата, Никола Груевски. -Оваа победа е заедничка победа на сите членови на ВМРО-ДПМНЕ но и на сите граѓани на Македонија. Без вас немаше да победиме денеска иако се почека подолго да ги чуеме конечните резултати сепак еве доцна навечер ДИК ги објави иако со невообичаено доцнење. На крај најдоа сили да ги објават конечните резултати со кои се гледа дека ВМРО-ДПМНЕ и коалиција однесе 10та победа и поддршка од мнозинството граѓани на Македонија, рече Груевски. Во меѓувреме, додаде тој, имаме и честитки од високи претставници на ЕУ кои ја честита победата и од опозицијата побараа да биде актива а од нас да формираме влада. – Ќе пристапиме веднаш кон преговори за формирање на влада и конечно да заврши кризата, бидејќи на народот му е преку глава од кризата. Да се вратиме на патеки од економија отворање на ...
сите 47 | | | веќе видена

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, доцна вечерва излегоа со позитивна оценка на мирните парламентарни избори во Република Македонија, јави дописникот на МИА од Брисел. Двајцата високи европски претставници исто така побараа победниците на изборите брзо да формираат влада, а губитникот да биде активна опозиција. – Неделните предвремени парламентарни избори во БЈР Македонија минаа на мирен и уреден начин, со добар одѕив на гласачите. Тие беа следени од мисијата на ОБСЕ / ОДИХР за набљудување на изборите, кој објави своја прелиминарна изјава попладнево. Овие вонредни парламентарни избори беа клучен елемент на договорот од Пржино од 2015 година. Тие и нудат на земјата клучна можност за обнова на демократски, конструктивен дијалог за надминување на долготрајната политичка криза и обединување зад заедничка цел на евро-атланските интеграции, порачаа Могерини и Хан во нивната реакција преку ...
сите 73 | | | веќе видена

Со 51 освоено пратеничко место, ВМРО-ДПМНЕ е победник на последните предвремени парламентарни избори во земјава, објави предмалку Ддржавната изборна комисија. Според објавените кандидатски листи за пратеници на Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ова ќе бидат новите пратеници во македонското Собрание: 6 ИЕ 1.Влатко Ѓорчев 2. Јусуф Хасани 3. Дафина Јованоска-Стојаноска 4. Горан Манојлоски 5 ИЕ 1.Антонио Милошоски 2. Зоран Илиоски 3. Лилјана Затуроска 4. Љубен Арнаудов 5. Благоја Деспотоски 6. Нола Исмајлоска Старова 7. Крсто Мукоски 8. Сашо Василевски 9. Лилјана Кузмановска 4 ИЕ 1.Никола Груевски 2. Ванковер Манчев 3. Ане Лашкоска 4. Панчо Минов 5. Весна Пемова 6. Васил Пишев 7. Нада Ципушева 8. Димитар Стевананџија 9. Драган Цуклев 10. Павлинче Честојнова 3 ИЕ 1. Илија Димовски 2. Емил Димитриев 3. Слаѓана Митовска 4. Трајчо Димков 5. Стојан Миланов 6. Магдалена Манаскова 7. Зеќир Рамчиловиќ 8. Никола Мицевски 9. Благица Ласовска 10. Емилија Александрова 11. Иван Иванов 2 ИЕ ...
сите 83 | | | веќе видена

ДИК на денешната официјална прес конференција ги објави првичните официјални резултати. Иако се чекаше 26 часа за ДИК да ги објави резултатите, истите покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е победник на предвремените парламентарни избори и освои 51 мандат. Во ИЕ 1 ВМРО-ДПМНЕ освои 8 мандати, СДСМ 10 мандати, БЕСА 1 и ДУИ 1 мандат. Во ИЕ 2 ВМРО-ДПМНЕ освои 9 мандати, СДСМ 8 мандати, БЕСА 1 и ДУИ 2 мандати. Во ИЕ 3 ВМРО-ДПМНЕ освои 11 мандати а СДСМ 9 мандати. Во ИЕ 4 ВМРО-ДПМНЕ освои 10 мандати и СДСМ 10 мандати. Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ освои 9 мандати, СДСМ 9 мандати и ДУИ 1 и Алијанса на Албанците 1 мандат. Во ИЕ 6 ВМРО-ДПМНЕ освои 4 мандати, СДСМ 3 мандати, БЕСА 3 мандати, Алијанса на Албанците 2, ДУИ 6 и ДПА 2 мандати. Се потврдија пресметките според Донтовиот метод со кој ВМРО-ДПМНЕ има освоено 51 пратеничко место, а ДУИ 10 мандати. Со тоа владејачката коалиција во Република Македонија, со новите мандати има мнозинство и во новиот состав. СДСМ остана на 49 пратенички мандати, а во Парламентот влегоа и БЕСА со 5 ...
сите 106 | | | веќе видена

По објавувањето на конечните резултати од изборите автоматски им завршува мандатот на министрите и на дополнителните заменици-министри во неколку министерства. Штом ДИК официјално ќе ги објави конечните резултати, им завршува мандадот на дополнителните заменици-министри, Оливер Андонов во МВР, Диме Спасов во МТСП, Љупчо Николовски во Министерство за земјоделство и Александар Кирацовски во Министерство за администрација и информатичко општество. Ова е предвидено со Договорот од 20 јули и меѓу другото значи дека штом ДИК ќе излезе со официјалните резултати, Оливер Спасовски и Фросина Ташевска-Ременски повеќе нема да бидат министри. Функцијата министри до формирањето на новата влада, по заминувањето на Спасовски и на Ременски, треба да ја преземат актуелните заменици-министри во МВР и во министерството за труд и социјална политика, Агим Нухиу и Ибрахим Ибрахим. Престанува и мандатот, а во моментов е разрешена и уредничката на МРТВ Санта Аргирова која беше поставена согласно Пржинскиот договор како кадар на СДСМ.
сите 64 | | | веќе видена

Хаотична ситуација владее во Државната изборна комисија (ДИК) откако оваа институција се уште ги нема соопштеное конечните резултати од предвремените парламентарни избори и распоредот на пратенички мандати. Прашањето кое струи во ајвноста е дали во ДИК се врши некаков притисок за мандатите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да бидат пата-пата, пишува порталот Курир.мк ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ победија на предвремените парламентарни избори одржани вчера. Според 99,72 отсто преброени гласови (100% во сите шест ИЕ во Македонија, фалат минорен број на гласови од гласањето на дијаспората), ВМРО-ДПМНЕ освои 452.709 гласа, додека опозициската коалиција предводена од СДСМ освои 436.469 гласа. Математиките велат дека според официјалните бројки на ДИК, објавени на нивната официјална страна при 100 обработени податоци, ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратенички мандат, додека СДСМ два помалку, односно 49. Сепак, ДИК од нејасни причини калкулира со соопштувањето на официјалните резултати и официјално да соопшти каков е ...
сите 118 | | | веќе видена

Употребата на марихуана во Бугарија се повеќе поприма епидемиолошки размери, тврди доктор Васил Атанасов од специјализираната токсиколошка лабораторија при софиската Воено медицинска академија. – Првпат имаме сериозен пораст на пациенти кои се хопситализирани со симптоми на интоксикација по употребата на марихуана, изјави Атанасов во интервју за БТА. Тој оценува дека ваквата тенеденција веројатно може да се објасни со фактот дека денес „марихуаната не е она што беше пред неколку години“. Според податоците на Бугарската царина и на Министертвото за внатрешни работи на Бугарија, мариханата што денес е во употреба во земјата содржи висока концентрација на активни супстанци. – Доколку претходните години нивото на активнин супстанци во марихуаната изнесуваше до два проценти, марихуаната што сега е присутна (во Бугарија) содржи 20, 25, па и до 27 отсто активни супстанаци, вели Атанасов во интервјуто. Според него, станува збор за генетски модифицирани сорти на марихуана, чија примарна намена е за психоактивни цели. ...
сите 15 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе престојува денеска во посета на Белград, каде ќе се сретне со највисоките српски официјални претставници, додека утре ќе присуствува на состанокот на Советот на министрите на Организацијата за црноморска економска соработка. Се очекува дека Лавров со претставниците на српските власти ќе разговара за билатералните односи, но и за регионални и глобални прашања. Лавров ќе се состане со шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, а потоа се премиерот Александар Вучиќ и претседателот на Србија, Томислав Николиќ.
сите 31 | | | веќе видена

ДИК рано изутринава на прес-конференција соопшти прелиминарни резултати од гласањето за предвремените парламентарни избори по обработени 99,34 отсто од гласовите. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија освоиле 444.014 гласови, СДСМ и Коалицијата 428.683, ДУИ 85.774, Движење БЕСА 57.749, Алијанса за Албанците 35.103 и ДПА 30.971 глас. Во Првата ИЕ од 96,55 отсто примени резултати ВМРО-ДПМНЕ освоила 68.145 или 33,05 отсто од обработените податоци. ДПА има 4.822 или 2,34 отсто, ДУИ 12.835 или 6,22 отсто, СДСМ 86.727 или 42,06 отсто, Коалиција за промени и правда 2.952 или 1,43 отсто, Алијанса за Албанците 3.759 или 1,82, Либерална партија 1.266 или 0,61 отсто, Коалиција ВМРО за Македонија 3.567 или 1,73 отсто, Движење Беса 11.511 или 5,58, Левица 4.204 или 2,4 отсто. Во Втората изборна единица од 99,80 проценти податоци добиени од општинските изборни комисии по електорнски пат ВМРО-ДПМНЕ има 73.537 или 36,18 отсто, ДПА 5.916 или 2,91 отсто, ДУИ 16.761 или 8,25 отсто, СДСМ 69.645 или 34,26 отсто, ...
сите 211 | | | веќе видена

Едно лице е потешко повредено во пукотница што синоќа некаде пред полноќ се случи во угостителски објект напроти централната пошта во Охрид. Портпаролот на СВР Стефан Димоски ја потврди информацијата, со појаснување дека инцидентот се случил во 23:45 часот и дека во него учестуввале две лица. Притоа дошло до меѓусебна расправија по што едното лице извадило пиштол и со неколку истрели му нанело тешки повреди на другиот во пределот на нозете. Повредениот после инцидентот бил префрлен во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ каде е хоспитализиран, додека другиот учесник во расправијата побегнал, но по кусо време бил пронајден од полицијата и приведен. Повеќе информации СВР Охрид ќе соопшти во текот на денешниот ден.
сите 18 | | | веќе видена

Еден од најжестоките момци на белградскиот асфалт Љубомир Магаш, кого сите го знаеја како Љуба Земунац беше убиен во 1996 година пред судот во Франкфурт. Убиецот беше Горан Вуковиќ Мајмун, но нарачателот никогаш не се дозна. Љуба почина онака како и што живееше, лудо, на улица и брзо. Тој ден беше дојден во судот во Франкфурт да и објасни на германската полиција за некои поранешни дела и не очекувал дека може да го застрелаат, па не носел и панцир. Кога се сретнал со Мајмунот само му дофрлил „тргни се“ што било доволна причина да го почека кога ќе излезе надвор.                   Кога Љуба излегол на улицата, Вуковиќ испукал еден куршум и Земунац се струполил. Подоцна убиецот изјавувал дека не бил дојден да го ликцидира, но бил изреволтиран од неговото однесување. – Се плашев од Љуба, но не сакав да го убијам. Ми беше идол, но му се плашев дури и кога го испукав првиот куршум-изјавил Мајмунот во полицијата.
сите 6 | | | веќе видена

Според член 63 од Уставот на Република Македонија, новоизбраниот состав на Собранието се состанува на конститутивна седница најдоцна 20 дена по одржаните избори. Конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав. Доколку не се закаже конститутивна седница во предвидениот рок, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието на 21 ден од денот на завршувањето на изборите. Според член 90 од Уставот, претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата. Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.
сите 32 | | | веќе видена

next