Е Вести

Управниот суд донесе незаконита и противправна одлука која е водена од политички мотиви за изборното место 2011 во Теарце, изборна единица шест. Во одлуката на судот не се наведени никакви правни основи, туку само општа формулација дека имало низа неправилности, без детали за тоа кои се истите, како се случиле и тој е одговорен за нив. Темно светло на целиот случај дополнително фрла и фактот што за одлуката гласале тројцата судии Лулзим Салиу, Исмета Амет и со помош на Снежана Трповска е донесена истата. Според пишувањата на одредени медиуми за ваквата одлука веќе се знаело претходно во СДСМ за што имало и јавни искази од функционери што укажува дека се работи за монтиран случај. Дополнително во реалноста не беа забележани никакви неправилности во Теарце, а се поништија исказите од избирачкиот одбор, кој пак и на самата расправа во ДИК претседателската и членовите укажаа дека станува збор за кристално чисто гласање, немало полнење на кутија, ниту пак вишок или недостаток на гласачки ливчиња. ВМРО-ДПМНЕ остро ...
сите 14 | | | веќе видена

Зимата во Македонија и на северната хемисфера на Земјата ќе почне денеска во 11 часот и 44 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка ќе почне летото. Зимата во Македонија и на северната хемисфера на Земјата ќе почне денеска во 11 часот и 44 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка ќе почне летото. На почетокот на зимата денот е најкраток, а ноќта најдолга. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 58 минути, а ќе зајде во 16 часот и 5 минути. Денот ќе трае 9 часа и 7 минути. Метеоролозите за првиот зимски ден најавуваат сончево и студено време со слаб ветер. Минималната температура ќе се движи од -11 до -5 , а максималната од 3 до 9 степени. Зимата ќе трае до 20 март кога на северната хемисфера настапува пролетта, а на јужната хемисфера есента.
сите 8 | | | веќе видена

Денеска во Управниот суд два одвоени Совети на судии ги разгледуваат тужбите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место во Гостивар за кое ДИК го уважи приговорот од БЕСА, како и за тужбата на СДСМ поднесена за избирачкото место 2011 во Теарце. Двата Совети ги затворија седниците и се повлекоа за да одлучуваат. Судот има 24 часа да донесе решение. Тужбата на ВМРО- ДПМНЕ се однесува на приговор кој ДИК го уважи откако направи увид во избирачкиот материјал. Членовите на ДИК го разгледаа записникот 16 од ова избирачко место во кој е ставена забелешка за постапката за гласање според која на местото на лицето Фатиме Сулејмани претходно има гласано друг гласач. Членовите на избирачкиот одбор од тоа место заклучиле дека жената сакала да гласа втор пар и не дозволиле повторно да гласа. Од БЕСА тврдеа дека друг гласал на местото на гласачката и по анализата од графолог, приговорот беше уважен. Тужителот со тужбата го осопорува решението на ДИК поради повреди од формално правен аспект и погрешна примена на ...
сите 389 | | | веќе видена

Во име на Организацијата Обединети Македонци од Канада која ги претставува сите наши Mакедонци кои живеат во Канада сакаме да истакнеме дека сме згрозени од последните случувања и режирани сценарија на ДИК за евентуално прегласување во одредени изборни единици. Никој не смее да се дрзне да ја фалсификува, оспорува и краде волјата на македонскиот народ, велат Македонците во Канада. -Доста е веќе и од пазарења и од условувања и уцени. Аболицираниот криминалец Зоран Заев успеа да се испазари и со уцени да наметне услови преку кој што македонската дијаспора ќе ги загуби своите претставници во Собранието на Република Македонија. На аболицираниот криминалец Зоран Заев не смее да му се дозволи, да ги погази и гласовите на Македонците кои живеат во Македонија. Тој доби подршка од 70.000 Албанци, што јасно покажува кого поддржува мнозинството од македонскиот народ. Разликата помеѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ изнесува околу 90.000 гласа. Потсетуваме дека многу крв е пролеана за нашата сакана Македонија и нема да дозволиме ...
сите 20 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати телеграма со сочувство до рускиот претседател Владимир Путин по повод атентатот врз амбасадорот на Руската Федерација во Република Турција, Андреј Карлов, и телеграма со сочувство до претседателот на Сојузна Република Германија, Јоахим Гаук, по повод терористичкиот напад во Берлин. – Со шокираност и со чувство на огорченост ја примив веста за атентатот врз амбасадорот на Руската Федерација во Република Турција, Андреј Карлов. Ова ѕверско убиство е напад против сите правила и принципи на меѓународните односи. Во овие тажни моменти за Вас, за граѓаните на Вашата земја и за семејството на амбасадорот Карлов, дозволете ми, од името на граѓаните на Република Македонија и од мое, лично, име да Ви упатам изрази на длабоко сочувство, севели во телеграмата од Иванов до Путин. Во телеграмата до германскиот претседател Гаук, Иванов изразува жалење за грозоморниот напад и стравичните сцени на Божиќниот базар на плоштадот „Брајнштајн“ во германската престолнина, ...
сите 65 | | | веќе видена

Повеќе нема сомнение дека ужасниот напад од синоќа во Берлин е претходно планиран, изјави на прес-конференција германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер. Смртоносниот напад не треба да го поткопа нашиот либерален и отворен начин на живот, рече министерот. – Ако ги оставиме одговорните на слобода тие веќе победиле, додаде тој и истакна дека заедно со канцеларката Ангела Меркел ќе го посетат местото на инцидентот подоцна денеска. Тој изјави дека 12 лица се убиени. Мажот кој беше уапсен демантираше дека е вмешан. Во меѓувреме германскиот весник „Велт“ објави дека германската полиција смета оти осомничениот и приведен маж од Пакистан не е поврзан со нападот во Берлин.
сите 107 | | | веќе видена

Мажот осомничен за вчерашниот напад врз божиќниот базар во Берлин, негира каква било вмешаност во инцидентот, изјавија неименувани извори од германската безбедносна служба. Осомничениот 23 -годишен Навед Б. е бегалец, најверојатно од Пакистан кој пред една година пристигнал во Германија и живеел во центарот за бегалци во Берлин. Неименувани извори од безбведносните сили изјавија дека Навед Б. користел два псевдонима и бил познат на полицијата за мали престапи, но не се знае дали бил поврзан со радикалниот ислам.
сите 304 | | | веќе видена

Тим од претставници на руските специјални агенции, руската Истражната комисија и министерството за надворешни работи отпатуваа во Турција по убиството на рускиот амбасадор Андреј Карлов во понеделникот вечер на изложба во Анкара. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска соопшти дека во Турција отпатувал тим од 18 истражувачи, а според турскиот министер Мевлут Чавушоглу изјавил дека турските и руските експерти ќе работат заедно на откривање на деталите за оој случај и дека соработката на двете земји во врска со политичкото решение на сирискиот конфликт ќе продолжи. Песков додал дека убиството на рускиот амбасадор во Анкара е насочено да ги дестабилизира односите меѓу двете земји и оценил дека тоа никој нема да го дозволи, пренесува Радио Слободна Европа. Рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров изјавил дека Русија и е благодарна на Турција за брзата реакција по убиството и дека смртта на Карлов уште повеќе ја истакнала потребата за дијалог помеѓу Москва и Анкара.
сите 51 | | | веќе видена

Двократната шампионка на Вимблдон, чешката тенисерка Петра Квитова нападната е со нож во својот дом во обидот за грабеж. Информацијата за ваквата немила случка ја пренесе портпаролот на тенисерката Карел Тејкал кој изјави дека таа е повредена во левата рака и е надвор од животна опасност. Според неговите информации инцидентот се случил утринава во чешкиот град Простејов и тоа при обид за грабеж. Квитова пред краток период се повлече од чешката репрезентација која ќе настапи во Хопман купот, поради повреда на стопалото.
сите 83 | | | веќе видена

Во терористичкиот напад во Берлин кога камион влета во толпа народ на Божиќен саем, усмртени се 12 а повредни се 48 лица. Напаѓачот е од Пакистан 23-годишниот Навед Б, кој до Германија дошол преку балканската бегалска рута и бил барател на азил.
сите 50 | | | веќе видена

По само четири дена од најавата дека ќе бидат објавени нови снимки на прислушуваните разговори, на социјалните мрежи се случи нов скандал, на кој не реагира ниту МВР ниту Специјалното јавно обвинителство. Од завчера, на неколку фејсбук-страници може да се слушаат неколку разговори на лидерот на опозициската албанска партија ДПА Мендух Тачи и новинарката Оливера Трајковска. Се работи за три разговори, кои незаконски се снимени пред минатите избори, а сега се објавени на фејсбук- страницата Opozita Shqiptare e Maqedonise и на Lirim Ilirida. Не е познато кој ги објавил овие разговори. Но, на оваа социјална мрежа може да се види дека фејсбук-страницата Opozita Shqiptare e Maqedonise е од постар датум и оти има дури 28.645 поддржувачи. На ова страница, покрај нејзиното име може да се забележи и ознаката дека е kundermaqedonise, односно „противмакедонија“, пишува весникот. За разлика од неа, фејсбук-страницата Lirim Ilirida е нова и очигледно е направена со цел преку неа да се објават најновите снимки на ...
сите 50 | | | веќе видена

Православните верници денеска го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти, усисува, пере. Свети Никола за животот ги подучувал луѓето, лекувал, им помагал на сиромасите. Многумина не знаат, но Свети Никола станал заштитеник на морнарите затоа што својот имот го користел за откуп на заробениците. Постои верување дека на тој ден никој не треба да го потсетувате на долг, ниту додатно да му ја отежнувате положбата затоа што е должник. Треба да се носат подароци за оние кои го слават Свети Никола. Меѓутоа и оние кои го слават празникот по некои обичаи на некои места во земјава своите гости не треба да ги пуштат со празни раце, туку мора да им дадат дарови пред да си одат дома. Инаку, Свети Никола Чудотворец е познат и во другите припадници на верите. И покрај тоа што поминале неколку стотици години, народот не го заборавил неговиот живот исполнет со правење добри дела. Според преданието, Свети Никола бил роден во ...
сите 7 | | | веќе видена

Повеќе од 3.000 домаќинства се без електрична енергија во канадската провинција Нова Шкотска поради снегот и силниот ветер. Ветерот се движи со брзина од 60 до 80 километри на час, а снежната покривка достигна до 15 сантиметри. Поради снегот откажани се над 200 летови од аеродромот во Торонто, а на аеродромот во Отава откажани се 30 летови. Во централните и западните провинции на Канада се усложнува ситуацијата од екстремно ниските температури. Во Манитоба, во Саскачеван и Алберта температурата на воздухот се спушти и до минус 35 степни Целзиусови, а на одредени места поради ветерот температурата се спушти до минус 45. На граѓаните им е препорачано да останат во домовите.
сите 20 | | | веќе видена

Арктички бран го зафати северниот дел од САД, со многу ниски температуру во Монтана и во Северна Дакота и обилен снег во другите делови на земјата. Снегот и мразот предизвикаа хаос на патиштата и стотици сообраќајни несреќи. Поради поледицата загинаа најмалку шест лица. Најтешка сообраќајна несреќа беше верижниот судир во близина на Балтимор, при што загинаа две лица, а 15 се повредени. – Жителите на Северна Дакота се соочуваат со студ што би можел да ги загрози животите, соопшти Националната метеоролошка служба. Во Монтана луѓето беа предупредени да се заштитат од хипотермија, додека вчера е измерена рекордно ниска температура од минус 34 степени Целзиусови. Меторолозите истакнуваат дека арктичкиот бран од Канада ги зафати американските сојузни држави во северниот дел и во средниот запад. Висконсин, Индијана, Вермонт, Њу Хемпшир и Мејн се погодени од снежни бури.
сите 11 | | | веќе видена

Тринаесет луѓе загинаа при уривање на транспортен авион на индонезиската армија. Леталото се урнало откако удрило во планината Лисува во покраината Папуа. Агенцијата за потрага и спасување на Индонезија соопшти дека авионот Херкулес Ц130 полетал од градот Тимике кон Вамени и се урнал во близина на градот. На планината пронајдени се телата на жртвите и се префрлени во Вамени.
сите 61 | | | веќе видена

Сите сме свесни дека војните се најголемото зло кое му се случува на светот, а тоа најмногу го чуствуваат обичните граѓани во погодените предели. Сирија е едно од најтажните места на светот последниве години, а последните трагедии кои се случуваа таму, погодија многумина. Но дали знаевте како изгледаше Алепо пред војната? Каква архитектура имало и во каков стандард живееле луѓето таму? Денес се оставени рушевини и ужас, а некогаш…        
сите 2 | | | веќе видена

Албанската економија, во третиот квартал од годината оствари над половина милијарда евра од туризмот, потврди Централна банка на Албанија. – Според податоците, во периодот јули – септември, кога е екот на туристичката сезона,во Албанија странските туристи потрошиле 521 милиони евра или 25 отсто повеќе споредено со истиот период минатата година. Што се однесува до приходите остварени во периодот јануари -септември тие изнесуваат милијарда и 161 милион евра или над 15 проценти повеќе споредено со истиот период лани. Ова, инаку, е највисоко ниво остварени приходи до сега во Албанија, со што се потврдува дека туризмот станува клучен сектор во растот на економијата. Во исто време албанскиот Институт за статистика излезе со податок дека во третото тромесечие од годинава во стопанството евидетирани се 18.600 нови вработувања при тоа поголемиот процент од нив се тесно поврзани со туризмот. Освен придонесот во растот на економијата и вработеноста, бројките на Централна банка потврдуваат дека приходите од туризмот ...
сите 21 | | | веќе видена

Лидерот на македонската конзервативна коалиција која победи на изборите, обвини дека „срански медијатори, амбасадори и претставници на странски држави“ се мешаат во внатрешните работи на државата, пишува американскиот „Вашингтон Пост“. -Никола Груевски, поранешниот премиер, се обрати пред седиштето на Државната изборна комисија во Скопје, во саботата, но не прецизира за која држава станува збор. Неговата партија ВМРО-ДПМНЕ ја победи опозициската СДСМ, со тесна разлика, а опозицијата до ДИК поднесе приговори по однос на изборите, пишува „Вашингтон Пост“. Груевски, нагласува весникот, рече дека странци влијаеле врз членови на комисијата и врз некои политички партии. -Конзервативната партија очекува да формира влада со нивниот долгогодишен партнер, ДУИ, пишува „Вашингтон Пост“. Во текстот за заклучува и дека лидерите на сите четири албански партии, кои што освоија мандати во Парламентот, одржаа разговори во Тирана , со албанскиот премиер, Еди Рама.
сите 28 | | | веќе видена

Привремената Комисија за следење на медиумското претставување на својата денешна седница одлучи да не покрене ниту една прекршочна постапка против медиумите. Предмет на разгледување беа извештаите за последните десет дена од изборната кампања. Два предлози за поведување постапки беа одбиени, а во повеќето случаи Комисијата едногласно гласаше против поведување постапка. Со оваа седница заврши оценувањето на работата на телевизиите и радијата во врска со изборите. Комисијата дополнително ќе се состане да ја разгледа работата на локалните и регионалните медиуми.
сите 42 | | | веќе видена

„Грипот почна да зема замав. Бројот на заболени оваа недела е за 3-4 пати поголем отколку во минатата сезона, кога беа регистрирани 81 случај. Вкупно 1.243 лица досега се разболеа од грип. Само за една недела, од 5 до 11 овој месец се регистрирани 273 новозаболени,” соопштија од Институтот за јавно здравје. Од таму известија дека пријавениот број на случаи на грип, oваа недела е над бројот што ја означува неделната граница на сезонската активност на вирусот на грип (n=148), што значи дека прагот за влез во сезоната е достигнат и надминат објаснуваат од ИЈЗ. „Најголем број заболени се на возраст меѓу 15 години и 64 години. Најбрзо, пак, се разболуваат децата од пет до 14 години. Епидемиолозите велат дека пријавениот број случаи на грип и заболувања слични на грип на територија на Македонија, како и првите лабораториски потврдени случаи, покажуваат дека сме официјално во сезоната на грип. Сепак, анализата на епидемиолошките и виролошките показатели укажува на ниска активноста на овој вирус“ велат од ...
сите 26 | | | веќе видена

next