Е Вести

Поразениот СДСМ лаже штом ќе зине и затоа повторно беше поразен, а граѓаните не дозволија да им се повтори 15-ти септември 2002 година и одново да бидат измамени и насамарени, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. И тогаш ветуваа дека во државата ќе тече мед и млеко кога ќе дојдат на власт, дека ќе вработуваат по еден член од секое семејство, дека ќе ги поддржуваат фирмите, дека ќе ги штитат работничките права и стандард. А кога дојдоа се на власт СДСМ ја искачија невработеноста на рекордни 39%, затворија стотици фабрики, стандардот на граѓаните го помножија со нула, платите и пензиите ги ставија под мраз, а за минимална плата не сакаа ниту да слушнат. Впрочем лицемерието на СДСМ се гледа и во тоа што во фирмите на кланот Заеви платата која им ја даваат на обичните работници е далеку од ветените 12 илјади. Во Струмица, општината во која аболицираниот криминалец беше до скоро градоначалник не е вратен ниту денар на граѓаните од давачките, туку напротив е ...
сите 6 | | | веќе видена

Зајакнување на меѓусекторската соработка, интегриран приод и интензивирање на имплементацијата на мерките од националниот план и локалните планови за квалитет на амбиенталниот воздух, обезбедување одржливост на националната мрежа за следење и мониторинг на воздухот, основање национална лабораторија за мерење на загадувачи и зголемување на капацитетите на Министерството за животна средина и просторно планирање. Тоа се дел од препораките за подобрување на квалитетот на воздухот и заштита на здравјето на граѓаните, изнесени на денешната завршна конференција на твининг проектот „Понатамошно зајакнување на капацитетите за ефективна имплементација на европското законодавство во областа на квалитетот на воздухот“. Министерот за животна средина и просторно планирање Башким Амети, рече дека Министерството во континуитет реализира низа активности во правец на подобрување на квалитетот на воздухот и дека веќе предложиле на Владата воведување сообраќаен режим пар-непар и задолжување на државните и јавни институции за 50 ...
сите 32 | | | веќе видена

Дваесет и девет годишна девојка од Куманово е тешко повредена во сообраќајна несреќа која околу 10:40 се случила на регионалниот пат Куманово-Скопје. Од МВР за Курир велат дека во 29-годишната Е.Д. удрил автомобил БМВ со скопски регистерски ознаки кај селото Умин Дол. На прегазената девојка и била укажана лекарска помош во Медицинскиот центар во Куманово, но поради сериозноста на повредите итно е пренесена на Ургентниот центар во Скопје. Полициски екипи вршат увид на местото на несреќата, а сообраќајот се пренасочува.
сите 107 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со реализацијата на проекти со кои директно се подобрува квалитетот на животот на граѓаните на Скопје, истакна на денешната прес-конференција Слободанка Алексовска, координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Алексовска Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Градот Скопје на денешната седница ќе поддржи поголем број на одлуки со кои ќе продолжи праксата на реализација на проекти со кои се подобрува животот на граѓаните во Скопје. Со првата одлука, Советот на Град Скопје ќе одобри на Црвениот крст на град Скопје да му се доделат парични средства во износ од два милиони денари, кои ќе бидат всушност наменети за проширување на капацитетите за сместување на бездомни лица во пунктот за бездомници сместен во населбата Момин поток. Минатиот месец, Градот Скопје, следејќи ги повиците на јавноста за откажување на организираните дочеци на Новогодишната вечер, реши да се откаже од оваа пракса и парите да ...
сите 27 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев нема никакви принципи кога станува збор за доаѓање на власт. Тој ги навредуваше ДУИ дека се дел од тендерската коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а сега ги моли да влезат во коалиција со него. -Отворивме две бомби од триесет и четирити, 37-те колку беа, за ДУИ без специјално двете и еве јавно кажувам, корумпиран е и делот на ДУИ и бегање од тоа нема. Заедно со ВМРО-ДПМНЕ делеле пари сопственост на Република Македонија и на граѓаните. За пусти пари е ова забегано општество не за нешто друго, секако моќта заради пари и нема дилеми тука, вели Заев во интервјуто за Нова ТВ. И додека претходно за Заев ДУИ беше корумпирана, според високи партиски извори на Дневник од СДСМ раководството на СДСМ е подготвено да ги прифати сите точки од заедничката платформа на албанските партии и веднаш да направи министерски состав доколку ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сне договар формирање на Влада. Ваквата одлука на Заев, како што пишува Дневник, нема лесно да му мине без согласност од членството, ако одлучи да ги прифати ...
сите 5 | | | веќе видена

Од оваа година на пазарот се помалку ќе има огревно дрво, а ќе се зголемува продажбата на пелети, брикети и дрвен чипс, рече денеска директорот на ЈП „Македонски шуми“ Жарко Караџоски. На прес-конференција Караџоски соопшти дека веќе се изработува физибилити студија за редефинирање на стопанисувањето со дрвна маса, измена на ценовникот и воведување нова категорија – долго дрво во која ќе влезе производството на пелети, брикети и дрвен чипс. Се подготвува, додаде директорот, и бизнис план за изградба на фабрика за пелети која ќе биде сопственост на претпријатието. – Очекуваме во 2017 година да излеземе со конкретни документи и почеток на постапки и за изградба на фабриката, но и за јавно-приватно партнерство за производство на пелети за што има голем интерес, нагласи Караџоски. Според него, на јавниот повик за купување дрвни сортименти и огревно дрво објавен пред еден месец, интересот е задоволителен, но во претстојниот период, до 31 мај, се очекува да биде интензивиран. – Генерално очекуваме продажбата да ...
сите 44 | | | веќе видена

„Црн понеделник“, обиди за блокирање и окупирање на Пралемнтот при гласањето носење на Буџетот, герила акции против политичари од владејачката партија, преку недела протести, за викенд и празници луксузни одмори… Иако многуммина ќе помислат дека ова е добро познатото сценарио кое опозицијата преку соросовите инсталации го спроведува во Македонија, сепак станува збор за Полска, каде Џорџ Сорос преку своите полуги со исти методи, манипулации и трикови се служи против полската влада во обидот за нејзино рушење и погазување на волјата на полскиот народ. До неодамна, само Унгарија, која е родно место на Џорџ Сорос, наспроти сите членки на ЕУ, успеа да ја разоткрие лажната слика на „филантроп“, но сега, влијанието во Источна Европа од страна на Сорос започнува да се разнишува со оглед на тоа што полски политичари отворено во јавноста ги акцентираа и проговорија за неговите сомнителни активности. Џорџ Сорос веќе се има закотвено во Полска во изминативе три декади, со основањето на Фондација „Стефан Батрој“ ...
сите 7 | | | веќе видена

Бана Алабед, седумгодишната блогерка од Алепо што стана позната во целиот свет по твитовите од опсадениот град му напиша отворено писмо на американскиот претседател Доналд Трамп. „Морате да направите нешто за децата на Сирија затоа што тие се како вашите деца и заслужуваат мир како вие“. Бана побегна од Алепо заедно со семејството за време на масовната евакуација во декември и сега живее во Турција. Во писмото напишано неколку дена пред инаугурацијата на Трамп, кого го знае од телевизија, пишува: „Драг Доналд Трамп, јас сум Бана Алабед, седумгодишно сириско девојче од Алепо. Живеев во Сирија цел живот пред да заминам од опколеното источно Алепо во декември минатата година. Јас сум дел од сириските деца кои страдаа во сириската војна. Сега живеам во мир во новиот дом во Турција“, напиша малата Алабед во писмото. Бана му раскажува на Трамп како не можела да оди на училиште бидејќи било бомбардирано и загинале нејзините другари и повикува децата веќе да не страдаат поради грешките на возрасните. „Знам дека ќе ...
сите 8 | | | веќе видена

Американските весници блиски до новиот американски претседател Доналд Трамп, до Републиканците и новата власт во САД, деновиве се преполни со силни критики кон хаосот што го создаваат хулиганите на Џорџ Сорос. Најновиот текст против Џорџ Сорос е во магазинот „Њу Америка“ кој силно го поддржа изборот на Трамп за претседател на САД. Во денешниот текст и анализа на весникот се повикува на директно апсење и затвор за Сорос. -Секако, на супер-богатите треба да имаат право, како и другите граѓани да учествуваат во политичкиот систем. Но, на Сорос му е совршено удобно да работи во и надвор од законот за да го уништи (а вели “реформи”) нашиот политичко-економски систем. Во својата книга Сорос за Сорос, -оној што е Бог вели: “. Јас не ги прифаќам правилата наметнати од другите” По неколку години на работа без да биде казнет, тој стана толку безобразен што воопшто и не се грижи за нелегалното и неморалното. Сметаме дека круцијални докази за криминални активности на Џорџ Сорос и оние што тој ги финансира се доволни за ...
сите 10 | | | веќе видена

Петтиот патнички воз е на пат кон Автокоманда. Монтиран е на неколку големи камиони и со кранови ќе биде спуштен на пругите во скопската населба. За деталите околу новиот воз и заокружувањето на проектот за подобрување на железничките услуги, ТВ НОВА зборуваше со директорот на македонски железници и транспорт, Никола Костов. -Денеска пристигнува петтиот електричен воз од новите шест возови, очекуваме да го ставиме во функција на релација Скопје-Гевгелија, Гевгелија-Скопје. Останатите четири возови сообраќајат на релациите Битола-Прилеп-Велес-Скопје-Куманово. Тоа значи дека со новиот воз и шестиот што ќе го добиеме на пролет ќе го покриеме и западниот дел од земјата, изјави Костов. Тој додаде дека старите возови остануваат во функција и понатаму, а истовремено упати апел до патниците да ги чуваат и да не ги оштетуваат новите возови, зашто истите претставуваат стандард присутен во европските развиени земји.
сите 45 | | | веќе видена

Нови 170 компании станаа корнисници на Дирекцијата за големи даночни обврзници на Управата за јавни приходи (УЈП), со што бројката се искачи на вкупно 435 корисници на услугите на оваа Дирекцијата, кои создаваат 44,42 проценти од приходите во Буџетот на РМ. Корисници се компании од нафтена индустрија, енергетскиот сектор, металургијата, банките, осигурителни и лизинг комлпании, јавни претиријатија, како и компании кои вршат општествено значајни дености и странски инвестиции кои работат во ТИРЗ. – Бројот на фирми кои се квалификуваат како големи даночни обврзници е за три пати поголем од 2006 година кога беше формирана Дирекцијата. Ова говори доволно за развојот на капацитетите на Дирекцијата но и за економскиот развој на земјата, рече министерот за финансии Кирил Миноски денеска на Конференција организирана по повод влегувањето на новите даночни обврзници во оваа Дирекцијата. Тој додаде дека големите претпријатија имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата. Како што истакна, тие се креатори ...
сите 28 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, на повисоките места во западниот и југозападниот дел наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“. Слаб снег провејува во Ресен. Магла со видливост од 80 до 100 метри има на планински превој Плетвар. На патните правци Велес-Штип и Свети Николе-Куманово поради силен ветер наместа има наноси од снег кои редовно се чистат. Се уште е во прекин сообраќајот на патот Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница Битола поради свлечиште. Сообраќајот се пренасочува преку Битола и е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – ...
сите 152 | | | веќе видена

Во Кувајт денеска се егзекутирани со бесење седум лица, меѓу кои и еден член на кралското семејство Ал Сабах. Ова е прва смртна казна во Кувајт по неколку години. Шест мажи и една жена се обесени во централниот затвор. Меѓу егзекутираните се двајца државјани на Кувајт, вклучувајќи го и Фаисал Абдулах Ал-Џабер Ал-Сабах, кој е осуден за убиство. Останатите шестмина се осудени за различни кривични дела, меѓу кои убиство, обид за убиство, киднапирање и силување.
сите 13 | | | веќе видена

Маскирани разбојници чекале поштарот да замине да ги дели пензиите, па по филмско сценарио извршиле кражба кај автобуската во Падинското скеле, Србија. Однеле 15 милиони долари. Разигран тандем на маскирани и вооружени разбојници утрово околу 7 часот го пречекале комбето за превоз на пари. Разбојниците го пречекале комбето пред поштата за да ги предадат парите на обезбедувањето. Неколку секунди подоцна почнала да се одвива филмската сцена, кога се појавиле двајца вооружени разбојници и успеале да ги земат парите. Полицијата работи на расветлување на случајот, истрагата е во тек.
сите 4 | | | веќе видена

Високите сметки од операторите на телекомуникацискиот пазар се најчесто пријавуван проблем во Агенцијата за електронски комуникации во минатата година, по што следат приговорите за неквалитена услуга, ненавремена услуга, прекин, роаминг… Според директорот на АЕК Сашо Димитријоски, поплаките за сметки од граѓаните најчесто се неоправдани. – Оправдувањата се дека некој ненамерно вклучил интернет, односно дека сметките се направени ненамерно, рече Димитриоски денеска на прес-конференција, одговарајќи на новинарски прашања. Во контакт центарот 190 на АЕК лани имало 8.410 повици, за 982 е поведена постапка за спор, а повеќе од 85 проценти од споровите се затворени. Анализите на АЕК покажуваат дека 20 проценти од пријавите се за услуги во говорната мобилна телефонија, а на второ место се споровите за интернет услугите во мобилната телефонија со околу 18 проценти. – Можеме да констатираме дека покриеноста со сигнал и квалитетот на сигнал е поле кое треба и понатаму да се унапредува за корисниците да добијат ...
сите 31 | | | веќе видена

Човекот “спиел“ на пари. Парите биле сокриени под рамката на креветот и покриени со душекот за да не можат да се пронајдат. Парите се откриени при истрага во еден стан во Масачусетс САД, a човекот кој живеел во станот бил под истрага за перење пари . 28 годишниот Бразилец Клебер Рене Роча бил обвинет за перење пари и е осуден со казна затвор. Во врска со истиот случај биле уапсени уште неколкумина.
сите 7 | | | веќе видена

Во напуштена куќа на улицата „4 Ноември“ во Битола изутрината пронајден е мртов бездомникот С.Д. (48) кој подолго време живеел со уште еден бездомник П.А., исто така од Битола. Случајот е регистриран во 5 часот и 50 минути кога пристигнала екипа на Итната медицинска помош и констатирала смрт кај С.Д. и тешка здравствена состојба кај П.А. кој е пренесен на лекување во битолскиот Клинички центар. Обвинителството поведе истрага за овој случај и наредена е обдукција врз починатиот за утврдување на причините за неговата смрт.
сите 50 | | | веќе видена

Времето во текот на ноќта беше облачно со повремени локални врнежи од снег, претежно со слаб интензитет, особено во западните и јужните делови. Изутринава речиси на секаде врнежите се престанати, а снежната покривка од овие врнежи незначително се зголеми. Дуваше слаб до умерен, а утрово вдолж Повардарието и во источните делови и засилен ветер од северен правец. Во текот на денот ќе биде променливо облачно, во раните претпладневни часови со услови за повремен слаб снег, особено во југоисточните делови. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, а долж Повардарието и во источните делови, како и на планините повремено засилен северен ветер. Дневната температура ќе биде во интервал од -2 до 3 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Дневната температура ќе достигне до еден степен. Во наредните денови ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност, а во петок и сабота и претежно сончево и тивко. ...
сите 253 | | | веќе видена

Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се договорат за условите за формирање влада, раководството на СДСМ е подготвено да ги прифати сите точки од заедничката платформа на албанските партии и веднаш да направи министерски состав, брифираат за „Дневник“ партиски извори во Социјалдемократскиот сојуз, пишува Дневник. Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се договорат за условите за формирање влада, раководството на СДСМ е подготвено да ги прифати сите точки од заедничката платформа на албанските партии и веднаш да направи министерски состав, брифираат за „Дневник“ партиски извори во Социјалдемократскиот сојуз, пишува Дневник. – Зоран Заев е подготвен на овој чекор, оти политиките и начинот на дејствување го креираат луѓе од надвор, оти доколку се прашува членството, голем дел не се согласува Заев и Ахмети да си подадат рака под овие наметнати услови во партијата – велат тие. Токму поради тоа, според нашите извори, на лидерот на СДСМ нема лесно да му мине партнерство со Али Ахмети без согласност од членството, ако одлучи да ги прифати сите ...
сите 7 | | | веќе видена

Колумна во про-републиканскиот „Daily Caller“ со наслов „Америка и Македонија мора да ги победат своите заеднички непријатели – за почеток Џорџ Сорос“ во која се зборува за изборите, улогата на Сорос, обидите на Сорос да го оневозможи формирањето на Влада, протестите во Њујорк и промената на политиката на САД кон Македонија. Македонија влезе во 2017 и на почеток се постави на јака глобална позиција со неодамнешниот избор на искусниот политичар Никола Груевски, кој е избран како Премиер. Сепак, малата, затворена земја на Балканот продолжува да се соочува со протокот на имигранти во Европа кои се дел од нестабилноста на Блискиот Исток како и намерите на Фондацијата на Џорџ Сорос со граѓанското општество во Македонија. И покрај промената во раководството во САД, јасно е дека Македонија и понатаму се соочува со предизвици, и внатрешни и надворешни. Повеќе од еден милион луѓе се дојдени од Турција преку Грција и се обидуваат да влезат во Европската унија. И покрај тоа што Македонија не е крајната дестинација, ...
сите 6 | | | веќе видена

next