Е Вести

Смрзнатото тело на 55 годишниот Бадем Алијевиќ е пронајдено вчера во Врање. Се претпоставува дека до несреќата дошло кога човекот тргнал да сече дрва, паднал ја скршил ногата и починал како последица од замрзнување. Вишиот јавен обвинител во Врање за српски Блиц изјавил дека несреќниот маж по падот се здобил со скршеница на десната бутна коска. Таму каде паднал бил пронајден смрзнат. Надлежните служби констатирале дека смртта настапила како последица од премрзнување.
сите 15 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател. Рокот кога претседателот Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоија најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, истекува денеска. Деветтиот македонски парламентарен состав, кој има 120 народни избраници, се конституираше на 30 декември минатата година. Најмногу пратеници има коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 51. Коалицијата предводена од СДСМ има 49 мандати, ДУИ 10, Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА – 2. Во овој парламентарен состав нема народни избраници од дијаспората поради недоволен број освоени гласови. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Владата, на ...
сите 104 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за кривични работи Гостивар поднесе кривична пријава против С.Д. (40) од село Жеровјане поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „грабнување“. На 5 ноември 2016 година во 23:30 часот на ул. “Живко Брајкоски“, во Гостивар пријавениот дошол со своето возило пред угостителски објект каде што била оштетената од Тетово во друштво со нејзин пријател Р.Б., а со којашто пријавениот бил во претходна љубовна врска. С.Д. излегол од своето возило и дошол до возилото каде што била оштетената и со закана дека поседува пиштол успеал да го извади од возило Р.Б. кој избегал од самото место, а пријавениот седнал на возачкото место. Откако истиот останал сам со оштетената го ставил возилото во погон и со закани ја присилил оштетената да остане во возилото и упатиле кон село Чајле. За цело време пријавениот кон неа упатувал закани дека истиот подолг временски период ја следи, сериозно заканувајќи и се по нејзиниот живот. При тоа во еден момент пријавениот два пати ја удрил со рака во ...
сите 108 | | | веќе видена

Домаќинствата и помалите компании што се на регулираниот пазар за електрична енергија ги добиваат потребните количини енергија и ќе продолжат да ги добиваат соодветно на нивните потреби, порачуваат од АД ЕЛЕМ. Оттаму посочуваат дека во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот преку оптимизација на домашните производни капацитети, а поради екстремно ниските температури и зголемената потрошувачка која во текот на денот достигна и повеќе од 30 проценти од вообичаената за овој период од годината, дел од потребите се набавени од увоз преку јавна и транспарентна постапка. – АД ЕЛЕМ како одговорна компанија ги стави во погон сите расположливи капацитети, а дел од количините преку редовна постапка за набавка на електрична енергија ги обезбеди на слободниот пазар. Техничкиот зафат во термоелектраната „Битола 3“, на кој од саботата наутро интензивно работат стручни екипи на АД ЕЛЕМ и на РЕК Битола, поради тешките временски услови во кој се одвива, се очекува да заврши во текот на денешниот ...
сите 168 | | | веќе видена

Некои луѓе од раководството на ДУИ, како, на пример, Невзат Бејта, излегоа отворено против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и Вас, велејќи дека сте ги иритирале, понижиле и навредиле Албанците и дека сте употребиле речник против Албанците. Тој кажа дека не сретнал Албанец кој рекол ,,да“ за владеењето на Никола Груевски. -Албанците не сме ги навредиле со ништо, а уште помалку сме ги понижиле, и за тоа говорев многу во моето претходно интервју што деновиве се објавуваше. Дали некого сме иритирале не знам, но ако сме го иритирале со нешто, сигурно не било намерно и свесно. Во однос на тоа дека Бејта не сретнал Албанец што рекол ,,да“ за владеењето на Никола Груевски, не можам да коментирам, но знам дека јас познавам многу такви кои мислат и анализираат со своја глава, а не со сервирани информации од албанските медиуми и платеници на Сорос. Еден од оние Албанци што ги познавам и кој се истакнуваше во тоа е токму Невзат Бејта. Во што тоа се истакнувал Бејта? -Тој беше дел од владата што ја предводев и можам да кажам е ...
сите 8 | | | веќе видена

Граѓаните да не излегуваат надвор без неопходна потреба, да конзумираат топли напитоци и храна што ја одржува температурата на телото, да избегнуваат алкохол и соодветно да се облекуваат, препорачува Комисијата за оперативно спроведување на активностите од Акцискиот план за заштита на здравјето на населението од студено време. Во случај на екстремно ниски температури за заштита на здравјето на населението, се препорачува избегнување физичка активност на отворено, користење топла, повеќеслојна облека и соодветни обувки за снег и мраз и внимателно одење. Се препорачува граѓаните што е можно повеќе да бидат активни и да се движат во затворени простории, да го проверат греењето во домот и доколку се во можност да помогнат на членовите на фамилијата, соседите или пријателите кои спаѓаат во ризичните групи на население. Ранливите групи на населени, како старите лица се препорачува да се облекуваат потопло, бебињата почесто да се проверуваат дали се загреани, срцево болните да избегнуваат тешки вежби и редовно да ...
сите 97 | | | веќе видена

Но шест албански партии, односно три партии и една коалиција составена од три партии, излегоа со заедничка платформа? -И ние и во минатото, и сега и во иднина ќе бидеме речиси 25 партии во коалиција со заедничка платформа. Ако сакаме да ја играме играта со платформи, нема проблем, така ќе тераме отсега. Ахмети изјави дека за него најважни се интересите на Албанците и платформата на сите албански партии? -За мене најважни се интересите и на Македонците и на сите граѓани на Македонија, вклучувајќи ги и Албанците. Инаку, верувам дека се свесни дека во коалиција со СДСМ, платформата што им ја составуваа, политички може да му помогне најмногу на СДСМ кај албанскиот електорат. А зарем нема да им помогне на Албанците во Македонија? -На Албанците во Македонија нема да им помогне ако имаат двојазичност на цела територија, вклучувајќи ги и Делчево, Берово, Гевгелија или Кавадарци. Ним може да им помогне ако во наредните четири години се отворат уште 100 или 150 нови фабрики, и се вработат илјадници луѓе, ако ...
сите 210 | | | веќе видена

Денеска истекува рокот кога претседателот на државата Ѓорге Иванов треба да го даде мандатот за формирање влада на победничката партија на изборите. Во саботата, албанските партии од Македонија излегоа со услови чие исполнување е потребно за влада воопшто да се формира со нивна партиципација. За новата ситуација Дневник разговараше со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Денеска истекува рокот кога претседателот на државата Ѓорге Иванов треба да го даде мандатот за формирање влада на победничката партија на изборите. Во саботата, албанските партии од Македонија излегоа со услови чие исполнување е потребно за влада воопшто да се формира со нивна партиципација. За новата ситуација разговараме со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски Ќе се обидам да составам влада, но не по секоја цена. Ако се оди по досегашните установени принципи во Македонија, би требало да составам влада. Ако се прекршат, с` е можно, вели во интервјуто за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по повод платформата што ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Помеѓу албанските партии се креира заедничка платформа за настап. Се создава атмосфера овој пат да не коалираат со ВМРО-ДПМНЕ. -Да, повторно таа атмосфера како и во минатото и сега се создава од медиумите и лицата што водат или припаѓаат или се соработници на НВО финансирани од Институтот отворено општество. Вмешувањето на некои странски политичари и дипломати во приказната е дел од истата операција, водена од еден центар. Сепак, одлуката ќе биде наша, на ДУИ и на другите партии, и никој нема право да каже дека некој друг му сугерирал или му вршел притисок затоа што на крајот финалната одлука е наша. Многу албански политичари и аналитичари тврдат дека албанскиот електорат посакува влада водена од СДСМ со албанските партии? -Во 2008 година македонскиот електорат, особено вмровскиот, не сакаше коалиција на ВМРО-ДПМНЕ со ДУИ, па таа се случи најмногу затоа што Албанците во Македонија сакаа ДУИ да ги застапува во владата… Но овој пат и албанските медиуми се на ист став? -Да, исто како во 2008 кај македонските ...
сите 12 | | | веќе видена

СДСМ со својата шпекулативна политика и манипулирањето со јавниот долг не направи ништо друго освен што ја зголеми каматата на еврообврзницата и ги чинеше македонските граѓани 30 милиони евра, реагираат денес од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ Тоа се 300 локални патишта, стотина градинки или 38 училишта, кои отидоа во ветер затоа што СДСМ не ги гледаше државните интереси, туку тераше партиска пропаганда со еврообврзницата. Единствено што СДСМ успеа да го направи пишувајќи писма до странските инвеститори за еврообврзницата е да ја зголеми цената на капиталот – каматата. Така народски кажано, поради политичка пропаганда на СДСМ – земавме помалку средства, но по повисока цена. Да потсетиме на изјавата на Заев дека ако во иднина дошле на власт и тие ќе се задолжувале, ама наменски. Заев наменски во ветер фрли 300 локални патишта, стотина градинки и 38 училишта, кога им пишуваше писма на меѓународните инвеститори повикувајќи ги да не инвестираат во еврообврзницата и ...
сите 33 | | | веќе видена

Во наредниот период од 6 до 7 дена не` очекува драстична промена на времето поради наидување на поларен бран од Сибир. Овој бран ќе започне денес попладне, ќе ги зафати северо-западните делови и западните делови на Македонија. Ќе почне со дожд, а ќе следи и снег на повисоките места, не е исклучена и опасната појава на леден дожд. Ова го покажуваат прогнозите на Европскиот центар за краткорочна прогноза и Синоптичкиот центар на Управата за хидрометоролошки работи на РМ. -Предупредувањето оди во правец на тоа да граѓаните бидат подготвени за еден период на да не кажеме поларни студови, но драстична промена на температрурата. Веќе во четврток, паѓањето на снег ќе достигне одредени количини кои ќе можат буквално да направат сериозна промена во временските прилики и исто така ќе биде зафатена целата територија на Македонија. На повисоките места тој снег ќе биде и до 50 сантиметри, а на пониските до 25 сантиметри. Ќе дува студен ветер и температурите нагло ќе паднат под нулата. Петок, сабота, недела не очекуваат ...
сите 56 | | | веќе видена

  Се договоривме да направиме едно интервју поврзано со активностите на Сорос во Македонија. Често е спомнуван, особено од Вашата партија, а никогаш подлабински немало разговор со некој политичар за тоа. А на почетокот да Ве прашам, поминавте тешка година, како ја оценувате? Тешка, но и интересна. Да, имавме тежок противник, при што не мислам на СДСМ, тој беше само параван, инструмент, маша… Да не беше зад него Џорџ Сорос со сите милиони што ги истура во Македонија, со целата мрежа од НВО, медиуми, политичари, внатре и надвор, што ги плаќа, влијание во најмоќните држави во Светот, и тоа одлучувачко влијание кога станува збор за помали земји како нашата, немаше да е толку тешко, а и економијата ќе беше посилна, ќе имавме повеќе нови отворени работни места. Иако и ова што го постигнавме не е за занемарување во една ваква тешка ситуација. Како знаете дека Сорос има одлучувачко влијание кај најмоќните земји, кога станува збор за помали држави? Има многу примери за тоа. Погледнете ги на пример меиловите кој Сорос ...
сите 53 | | | веќе видена

Како што вети пред неколку месеци, овој Американец кој има свој канал на Јутуб така и направи. После 8 неделно вежбање и говорење македонски јазик слушенете го како го зборува нашиот јазик.
сите 8 | | | веќе видена

На лажговците и на оние кои ги подриваат институциите и ја потценуваат интелигенцијата на народот не им е местото ниту во Собранието, ниту во политиката. Народот рекол „кој лаже, тој и краде“. Зоран Заев беше фатен и пријавен за обид да изнуди и украде пари од струмички бизнисмен, вели денес членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Нелоски. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Нелоски. Сега аболицираниот криминалец по којзнае кој пат е повторно фатен во лага. Лага со која сака да избега од кривичната одговорност за криминалот што го вршел. Аболицираниот криминалец Зоран Заев бесрамно го лажеше судот, ги лажеше медиумите, ја лажеше јавноста. Тој за да го избегне судскиот процес во случајот Поткуп, најпрво лажеше под полна материјална и морална одговорност дека имал средба со италијанскиот амбасадор Карло Ромеро и затоа не можел да дојде на рочиштето. За ова дојде демант директно од име на италијанскиот амбасадор. Кога оваа негова лага беше разоткриена, тој без око да му трепне кажа ...
сите 49 | | | веќе видена

Возрасен маж почина од премрзнување во околината на Фоча во источна Босна и Херцеговина и тој е првата жртва на студениот бран, кој ја зафати БиХ во првите денови од јануари. Полицијата источно од Сараево потврди денеска дека телото на 88-годишниот маж било пронајдено вчера во шума покрај селото Милевина. Телото било пронајдено од ловци. Мажот бил облечен во тенка облека и се претпоставува дека починал во текот на ноќта, кога температурата паднала до минус 15 степени. Босанските метеоролози предупредуваат дека следните денови во БиХ пристигнува нов студен бран. Во Сараево во текот на викендот се очекуваат температури до минус 22 степени Целзиусови во текот на ноќта, а дневните ќе достигнат околу 12 степени.
сите 29 | | | веќе видена

Во моментот се градат или реконструираат 10 болници во Република Македонија, а за таа цел се инвестираат 4.5 милијарди денари. Ова е најголем инвестициски циклус во историјата на здравството, кој во еден момент се спроведува во здравствена инфраструктура во повеќе градови низ државата, изјави денеска министерот за здравство, Никола Тодоров. Тодоров нагласи дека ако се земе предвид и инвестицијата за изградба на нов Клинички центар вредна вкупно 128 милиони евра, станува збор за инвестициски циклус вреден околу 202.6 милиони евра (околу 12.5 милијарди денари). Во тек е изградбата на новата Клиничка болница во Штип . Станува збор за инвестиција вредна околу 56 милиони евра (вклучувајќи ја и најсовремената медицинска опрема која ќе се набави за болницата). Со оваа инвестиција Штип ќе добие болница според врвните светски стандарди, најсовремена болница во поширокиот регион. -Бенефит ќе имаат над 200.000 жители од источниот регион на Македонија кои гравитираат кон болницата. Во моментот се изведуваат градежни ...
сите 56 | | | веќе видена

Државната изборна комисија (ДИК) утре попладне ќе ги врачи уверенијата за новите избрани пратеници. Овој пат увреренијата, како што соопшти ДИК, ќе има бидат врачени на овластените претставници на коалициите и политичките партии кои освоија пратенички места, а не како досега на новоизбраните пратеници. Се очекува по врачувањето на уверенијата, Собранието да го соопшти датумот на одржување на конститутивната седница. На предвремените парламентарни избори 2016 мандати освоија коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, ДУИ, ДПА, Беса и Алијанса на Албанците.
сите 294 | | | веќе видена

Мандатите на сто и дваесет народни избираници ќе бидат верифицирани до почетокот на новата 2017 година. Собраниските служби се подготвуваат за одржувањето на конститутивната седница на деветиот парламентарен состав, која не е исклучено да се одржи и во сабота на 31 декември. Утре, по врачувањето на уверенијата во ДИК, ќе биде соопштено кога 62-та нови и 58-те пратеници кои беа дел и од минатиот состав и официјално ќе седнат во своите столчиња во собраниска сала „Македонија“. Седницата, според најавите, ќе ја свика претседателот на Собранието во заминување Трајко Вељаноски, кој и ќе претседава со неа, според последните измени во Деловникот за работа на Парламентот. Како што стои во членот 9 од Деловникот за работа на Собранието на РМ, пратеникот кој ја свикал првата седница, претседава со собраниската седница, додека новоизбраниот претседател или еден од потпретседателите не ја преземе должноста. Конститутивната седница, доколку не ја свика Вељаноски, 21 ден може да ја свика и со неа да претседава најстариот ...
сите 281 | | | веќе видена

Доколку се анализираат параметрите од првите три квартали, ние имаме континуирано стапки на раст коишто се движат некаде над 2,5 отсто. Во просек за првите три квартали, просечната вредност на економскиот раст е 2,7%, изјави денеска министерот за финансии Кирил Миноски. Миноски потенцираше дека и покрај пречките, растот ја надминал владината проекција за овој период. -Доколку имаме предвид дека ревидираната проекција изнесуваше 2,3% раст на бруто општествениот производ, гледаме дека доаѓаме до еден раст којшто се наоѓа над тие проекции и покрај објективните пречки што ги имавме, рече Миноски.
сите 34 | | | веќе видена

Загадувањето на воздухот е тема која е премногу сериозна за дневно политички маркетинг и крајно е невкусно СДСМ да даваат паушални изјави и предлози за решавање, без никакви докази и показатели за потенцијалните ефекти, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Навистина е смешно СДСМ да говорат за одговорност за загаденоста, кога во време кога тие беа на власт, на државно и централно ниво, не само што не направија, туку напротив, и донесоа серија на одлуки чии последици до ден денешен се чуствуваат. Интересно е што СДСМ даваат предлози поврзани со јавниот превоз во Скопје, ако се земе во предвид до каква состојба го доведоа истиот. ЈСП како претпријатие беше пред финансиски колапс, а автобусите кои сообраќаа беа по 40 години стари, кои загадуваа многу и постојано беа расипани. Денеска ЈСП Скопје поседува 300 нови, модерни автобуси кои имаат Еуро 4 и Еуро 5 стандарди за емисија на издувни гасови и загадуваат далеку помалку од старите. Вчера градоначалникот на ...
сите 4 | | | веќе видена

next