Е Вести

Пред повеќе од две децении Оливија Њутн Џон имаше рак на градите. Помина низ мастектомија и хемотерапија. Денеска вели дека е благодарна за искуството кое ја научило да има сочувство за сите луѓе со проблеми. – Благодарна сум за искуството бидејќи без него немаше да направам многу работи кои ги направив во животот. Ме научи на сочувство со луѓето кои поминуваат низ тешки периоди во животот – изјави Оливија Њутн Џон во интервју за „Radio Times“. – Кога ми кажаа дека треба да направам мастектомија, се сеќавам дека бев преплашена. Бев уверена дека ракот се проширил со огромна брзина по секој дел од моето тело. Неколку недели мојот свет беше свртен наопаку, но потоа се прибрав и почнав да се борам ментално. Длабоко во мене секогаш имаше глас на надеж кој ми велеше – ќе помине и ова, ќе бидеш добра. Тој мал глас ми помогна да издржам. По оваа тешка епизода од нејзиниот живот, Оливија Њутн Џон се посвети на подигање на севсноста за ракот на дојка. Основа Центар за борба со ракот во нејзиниот роден град Мелбурн. ...
| | веќе видена

Дванаесет години откако Анџелина Џоли го посвои девојчето Захара, нејзината биолошка мајка Ментеваб Давит Лебисо повторно сака да се поврзе со ќерката. Во интервјуто кое таа го дала за „Дејли мејл“ Лебисо изрази надеж дека можеби ќе разговара со ќерка си која имала шест месеци кога Анџелина ја посвои во Етиопија. – Само сакам да знае дека сум жива, дека сум овде и дека сакам да разговарам со неа. Не ја сакам назад ќерка ми, само сакам да бидеме во контакт, да може да ја побарам и да разговарам со неа. Анџелина и е повеќе мајка отколку што јас некогаш сум и била. Со мене беше кога беше бебе, но тоа не значи дека не ми недостига. Ми недостига цело време. На неа мислам секој ден. Знам кога и е родеднен, но тажна сум бидејќи не може заедно да славиме родендени и други денови – изјави Лебисо. Истакнала дека Анџелина на Захара и пружила живот каков што таа никогаш не би можела и дека нејзината ќерка пораснала во убава девојка. Исто така, ја замолила Анџелина да и помогне да разговара со ќерка и. – Сите во еден ...
сите 11 | | | веќе видена

На удар на варичелата најмногу се децата од градинките и училиштата, односно речиси половина од заболените се на возраст до шест години. Меѓу болните, иако многу ретко, има и возрасни. Македонија се соочува со зголемен број болни од овчи сипаници, или варичела, а веќе е прогласена епидемија во Кочани, Берово и Пехчево. Во текот на минатата година се регистрирани над 10.000 случаи на овчи сипаници, а само од почетокот на годинава со овој вирус се заразиле над 500 лица. Во Скопје, за две недели од овчи сипаници се разболеле 178 луѓе, од кои најголем број се деца до шест години. Во декември во скопскиот регион имало 389 болни, додека за цела 2016 година се регистрирани 3.294 болни од варичела. Најголем број на заболени во 2016 година се регистрирани во Скопје, со инциденца од 529,6 на 100.000 жители, потоа Велес со 857 заболени и Куманово со 670 заболени и инциденца од 469,6 на 100.000 жители. Во јануари досега се регистрирани 271 случај од кои најмногу во Скопје, Крива Паланка и во Прилеп. На удар на ...
сите 8 | | | веќе видена

18 јануари е Крстовден, голем христијански празник и првиот ден по Божик кога се пости. Во минатото се подразбирало на овој ден да се прават голем број ритуали и обичаи, но денес најголем дел од обичаите се поместени на Богојавление. Штом ќе зајде сонцето, во очи на празникот, христијаните почнуваат да се поздравуваат со „Бог се јави!“, а одговараат со: „Навистина се јави!“. Имено, нашите стари верувале дека ноќта меѓу18. и 19. јануари е време кога небото се отвора и „Бог се јавува“. Според верувањето, Богојавление-јавувањето или објавата од Бог, се случува во текот на ноќта во очи на Богојавление, кога за миг се отвора небото за да се вкрстат ветровите што дуваат во зима со оние што дуваат во лето. Во тој миг сите води на светот престануваат да течат, а оној што ќе се затекне на отворено и ќе го види тоа, може од Бог да побара исполнување на една желба. Денот кога е крстен Исус во реката Јордан Според христијанското верување, во 30. година од нашата ера Исус Христос како дрводелец живеел со својата мајка ...
сите 62 | | | веќе видена

Како и што се очекуваше, Катица Јанева продолжи со скандалозното и срамно однесување кое нема врска со право и правда и го повлече обвинението за предметот Пуч во кое еден од обвинетите е лидерот на СДСМ Зоран Заев. Според СЈО, поднесокот денеска ќе биде доставен до Кривичниот суд. Катица Јанева и СЈО откако претходно го ослободија од притвор Зоран Верушевски, сега тргнаа да го извлекуваат и Заев „Специјалките“ објаснуваат дека се откажуваат од обвинението бидејќи обвинителниот акт бил во спротивност со наводните докази кои обвинителството ги собрало во истражните постапки за предметите „Таргет“ и „Тврдина“, иако јавноста имаше прилика да види со свои очи како Заев уценува со снимките со цел да предизвика промена на власт. „Појаснуваме дека, во насока на професионално работење, ние не може да застапуваме обвинителен акт кој е во спротивност со доказите со кои располагаме и истрагите отворени од наша страна. Воедно укажуваме дека со откажување од обвинителниот акт во предметот „Пуч“ ние не прејудицираме дали ...
сите 283 | | | веќе видена

Водени од максимата „Не прашувај што државата направила за тебе туку што ти си направил за државата“, со Иницијативен одбор е формирано на граѓанското движење „Стоп Операција Сорос“. Во наредниот период преку ова граѓанско движење ќе се иницира и ќе се даде придонес во процесот на десоросоизацијата во Република Македонија. Изминативе години, вели еден од основачите Никола Србов, а посебно последните две години, македонскиот народ беше сведок на грубо уривање на институциите на државата, одземање на суверенитетот од рацете на граѓаните на Република Македонија кои се носители на истиот. -Бевме сведоци на насилие во нашето општество. Гледавме како физички се напаѓаат институции, физички се напаѓаа припадниците на полицијата, беше уништен и запален државен имот, поточно, народната канцеларија на претседателот на државата. Бевме сведоци на напад на нашата држава во кумановската населба „Диво насеље“. Гледаме како се гази врз волјата на мнозинството граѓани на Република Македонија. Сведоци сме како се узурпира ...
сите 77 | | | веќе видена

Десоросоизација е враќање на демократијата на граѓаните… напиша на својот ФБ профил пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. -Сорос е соработник на фашистите во прогонот врз Евреите и сите други кои завршувале низ концентрационите логори… Десоросоизација е дефашизација… Десоросоизација е враќање на демократијата на граѓаните… Десоросоизација е глобален процес кој започнува во МК, САД и во повеќе држави низ ЕУ… Панама-ликс потврди дека Сорос заработувал крвави пари од трговија на црно со оружје низ светот. Медиумите и НВО-та што се финансираат со тие пари, трошат крвави пари…, напиша Димовски.
сите 5 | | | веќе видена

Албанската платформа е предизборен маркетинг на албанскиот премиер Рама, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, истакнувајќи дека улогата на Рама како покровител во составувањето на платформата е против принципите на Обединетите Нации и претставува директно мешање во внатрешните работи на една суверена држава. „Она што го направи премиерот Рама е негов предизборен маркетинг наменет за албанската внатрешна јавност во соседна Албанија, но безразлика на предизборните побуди на Рама кој сака да се претстави како покровител на Албанците од регионот, две работи се непренципиелни: Прво, непренципиелно е премиер на една држава да се меша во политиките на соседна држава преку утврдување на било какви проекти за составување на Влада во соседната држава. Тоа е мешање во внатрешните работи на една суверена држава и против принципите на Обединетите Нации, со тоа Рама направи престап. Дополнително во очите на јавноста, до одредена мерка ги направи недоветни претставниците на албанските политички партии во Македонија ...
сите 11 | | | веќе видена

Ако порано учествувале со само 5%, денес третина од македонскиот извоз се машини и транспортни уреди – софистицирани производи. Над 35% од македонскиот извоз се продуцира во технолошко индустриските зони, истакна министерот за финансии Кирил Миноски на годишната „Euromoney“ конференција која се одржува во Виена, на која учествува заедно со гувернерот на Народната банка Димитар Богов. Зборувајќи за придобивките од странските инвестиции во Македонија, Миноски ги истакна намалувањето на невработеноста, растот и диверзификација на извозот кон производи со додадена вредност, како и поврзувањето на странските и домашните компании. – Стапката на невработеност успеавме да ја сведеме од 38% на 23,4%. Отворени се 160.000 нови работни места. Странските директни инвестиции имаат голем удел во овој резултат и тоа не само преку директните вработувања, тие создаваат работа и за домашните компании. Извозот од технолошко индустриските зони е третина од вкупниот извоз на државата и секоја година во континуитет се зголемува. ...
сите 18 | | | веќе видена

Саемското претставување на туризмот на Република Македонија за 2017-та година почна со саемот за туризам во Утрехт, Холандија, каде Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија како и секоја година, така и оваа ја промовираше туристичката понуда на земјава. Ова е еден од најголемите саеми во Европа кој овозможува вмрежување и полесна размена на контакти со скоро сите земји од светот, а тоа претставува и одлична можност и за приватниот сектор да оствари соработка со тур- оператори, туристички агенции и национални органзации од целиот свет. За време на саемот за туризам, делегација на Агенцијата за туризам оствари средба со бројни тур-оператори од Холандија меѓу кои и Cyclo Travel, NKC, D Travel, Running Tours, Adriatic Vakanties, Fiets, Kras како и многу други, а дел од нив веќе најавија и тури за Македонија уште оваа пролет. Најголемите тур-оператори кои скоро една декада носат туристи во Македонија – ТУИ и Корендон, изразија задоволство од соработката со земјава и регистрираа ...
сите 46 | | | веќе видена

Времето денес ќе биде облачно со повремени снежни врнежи, само на пониските места на југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Температурите ќе се движат од минимални -6 до максимални 5 степени. Во наредните денови нашето подрачје ќе биде под влијание на серија влажни воздушни бранови од Медитеранот што ќе предизвика претежно облачно и релативно студено време со повремени врнежи од снег, а во крајните југоисточен делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни се очекува да бидат во јужните и југоисточните делови. Најмногу врнежи се очекуваат во среда и четврток кога ќе има и значителен пораст на снежната покривка за 20 до 30 сантиметри нов снег. Стабилно и суво време се очекува од петок.
сите 216 | | | веќе видена

Градежништвото и во 2017 година ќе биде главен двигател на македонската економија. Овој сектор се очекува да оствари раст од 5,2 процента, како резултат на планираните инфраструктурни проекти, пишува Лидер. -Во рамки на јавните инвестиции е предвидена реализација на проекти за подобрување на транспортната мрежа во земјава, за подобрување на енергетската и на комуналната инфраструктура, како и капитални инвестиции во образовниот, социјалниот и во здравствениот систем. Определбата за постојано зголемување на јавните инвестиции во изминативе години се покажа како добра за повеќе сектори, пред сè за градежништвото и индустријата, затоа од 2009 година наваму постојано се зголемува износот на капитални инвестиции во буџетот, вели министерот за финансии, Кирил Миноски. Годинава се предвидени за 20,7 проценти повеќе пари за капитални инвестиции во однос на лани, односно 438 милиони евра. -Високиот процент на извршените работи во нискоградбата не прави среќни, бидејќи се тоа инфраструктурни, капитални објекти кои се ...
сите 3 | | | веќе видена

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска го потврди приведувањето на напаѓачот кој го изведе крвавиот пир за Нова Година во ноќниот клуб во Истанбул, пренесуваат американските медиуми. Пред новинарите во Анкара Јилдерим изјави дека човекот во моментов е на распит во полицијата и изрази надеж дека распитот ќе ги открие „силите“ кои стојат зад нападот, во кој загинаа 39 лица. Премиерот не даде повеќе детали за апсењето или за истрагата што е во тек. Во меѓувреме валијата на Истанбул Васип Сахин го потврди идентитетот на атентаторот – Абдулгадир Машарипов, роден во 1983 година во Узбекистан, пренесоа британските медиуми. -Терористот веќе го призна злосторството, соопшти Сахин. Мажот бил обучуван во Авганистан, зборувал четири јазици и отисоците на неговите прсти се совпаднале со трагите останати на местото на нападот, додаде истанбулскиот валија. Во операциите за трагање по него беа приведени вкупно 50 лица. Во акцијата за негово апсење полицијата уапсила и еден Ирачанец и три жени. Според Сахин, атентаторот во ...
сите 82 | | | веќе видена

Петнаесет дена по новогодишниот масакр во клубот Реина во Истанбул е уапсен Aбдулкадир Машарипов кој е осомничен за нападот во кој загинаа 39 лица. Мажот како што пренесуваат медиумите бил уапсен во Истанбул во станот на негов пријател каде престојувал заедно со четиригодишниот син. Крвавиот пир го изврши само еден час по полноќ на новогодишната ноќ кога испука 6 шаржери со вкупно 180 куршуми убивајќи 39 лица а рани 69. Повеќе детали се очекува да бидат соопштени денеска. Претходно беше приведена и неговата сопруга но таа изјавила дека за нападот дознала од телевизија. Таа рекла дека не знаела оти нејзиниот сопруг е исламист и дека вечерта откако побегнал од клубот дошол дома, се поздравил со неа, го зел синот и заминал.
сите 82 | | | веќе видена

Не планираме да формираме влада по секоја цена. Особено не за оние клучни прашања, како менување на Уставот. Нема да го менуваме Уставот по никоја цена особено не за воведување двојазичност на територијата на државата. Ние немаме мандат од нашите граѓани за тоа да го направиме, вели во интервјуто за Канал 5, Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. -СЈО во изминатиот период видовме колку е политизирано. Мандатот и надлежноста на СЈО ќе ги испочитуваме но нема да влегуваме во политички инжињеринг. Очекувавме дека спротивставените позиции по овие прашања со ДУИ може да претставуваат отежнувачки фактор во формирањето влада. Очекувам во текот на следната недела ВМРО ДПМНЕ официјално да ги почне преговорите со ДУИ за состав на нова влада. Дали ќе успееме ќе се знае на истекот од законскиот рок – 29 јануари. Милошоски вели дека зачудува тоа што изминатите две недели СДСМ имаат став за загадувањето, увозот на струја и други прашања но не и за главната тема – Платформата на албанските партии. Партијата на Заев преку свои ...
сите 44 | | | веќе видена

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска изјави дека Србија е подготвена да испрати оружени сили во Косово долколку биде загрозено српското население. – Ако бидат убиени Срби – Да!, рече Николиќ како одговор на прашањето дали Србија е подготвена да испрати војска во Косово. Николиќ, после седницата на Советот за национална безбедност одржана во Генералштабот на Војската на Србија, изјави дека Србија не сака судир и оти никого нема да нападне, но дека како држава и според Устав има обврска да ги штити своите граѓани. Седницата е одржана после најновото заострување на односите меѓу Белград и приштина, откако вчера во Косовска Митровица не стаса возот од Белград поради можноста од избивање судири, пренесува Блиц. – Додека сум на функција (претседател), ќе се обидам со никого да не војуваме, но ако тоа не може да се избегне, ќе преземам одговорност за сите одлуки кои ќе ги донесам, истакна Николиќ. Тој уште рече дека му изгледа оти случувањата во врска со возот се дело на американската администрација во ...
сите 104 | | | веќе видена

Наместо конструктивни проекти и мерки за како да се унапреди животот на граѓаните во било кој поглед, јавноста повторно е сведок на најрaзновидните планови на СДСМ за укинување, рушење или намалување на бенефитите воведени во интерес на сите, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ Така е и со концептот за екстерно тестирање за кое што повторно се закануваат дека ќе го укинат, при тоа заборавајќи дека истиот како потреба се образложува токму во периодот кога СДСМ беа на власт, односно во рамките на Националната програма за развој на образованието во Република Македонија 2005-2015, каде, меѓу другото, како причини се наведуваат субјективноста во оценувањето на наставниците, но и тенденцијата на се поизразеното зголемување на процентот на одлични ученици во последните години, додека тие раководеа со институциите. Потсетуваме дека моделот на екстерно тестирање кој што се применува од оваа учебна година е значително унапреден согласно конструктивните сугестии ...
сите 40 | | | веќе видена

Компанијата за снабдување со топлина „Балкан енерџи“ соопшти дека испораката на топлинска енергија преку централниот вреловоден систем се одвива нормално, без сериозни дефекти и оти снабдувањето на потрошувачите е согласно потребните дневни дијаграми на испорака. Апелираат до потрошувачите да внимаваат на своите внатрешни инсталации и да ги одржуваат во состојба која ќе спречи мрзнење на инсталацијата и грејните тела. – Препорачуваме да не се исклучуваат делови од грејната инсталација и радијатори во простории кои се изложени на негативни температури, наведе денеска во соопштение од БЕГ. Во изминатиот период на екстремно ниски температури после кој следеше период на затоплување, укажува компанијата, забележани се случаи на дефекти на внатрешната инсталација пред се кај некои деловни потрошувачи и индивидуални куќи. – Причините за тоа се несоодветно третирање на внатрешната инсталација од која во периодот на екстремно ниски темератури била подложна на мрзнење, бидејќи дел од инсталацијата во одредени ...
сите 16 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија во интервју за италијанскиот весник „Ла Верита истакнува дека земјата с ака да влезе во ЕУ и НАТО и го осуду ва мешањето на американскиот магнат велејќи дека „ Им подарува милион и на невладините организации за да спроведуваат скриена политика и тоа го прави секогаш во корист на лево ориентираните партии ”. Попоски смета дека најдобар начин да се одолее на странското мешање е брзо составување на влада. -Од денес до крајот на месецот ќе се соочиме со денови коишто се решавачки за нашата земја. Подготвени сме да излеземе од тоа постабилни и посилни. Минатото лето потпишавме договор со опозициската партија во присуство на европски претставници. Дого воривме патека по кој ашто ќе се движиме за да ја направиме Македонија нација со помодерни политики и со прописи коишто се посоодветни за големи те меѓународни коалиции, вели Попоски во интервјуто. На прашањето во својство на член на ВМРО-ДПМНЕ, каква порака сака да испрати до ...
сите 20 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со сопругата Боркица и ќерките Анастасија и Софија присуствуваше на промоцијата на Антологијата на светската поезија и на македонската литература за млади и деца која попладнево се одржа во МНТ. Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска му се заблагодари на Груевски за поддршката што ја добило министерството и издавачите за објавување на овие едиции.
сите 4 | | | веќе видена

next