Е Вести

Доаѓа недела, денот кога македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија ќе стават крај на ова лудило што ни го направи СДСМ. Две и пол години ја држеше државата во заложништво. Доаѓа крајот како држава, како народ, како граѓани издржавме две и пол години, ќе издржиме уште неколку дена. Народот масовно ќе излезе и ќе стави крај на сето ова што го прави СДСМ и Зоран Заев, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на коалицијата „За подобра Македонија“ во ИЕ 4 Никола Груевски при денешната средба со жителите на струмичкото село Муртино. -Вчера во моето излагање кажав во тоа време во кое живеел што би направил Гоце Делчев. Денеска ја имаме слободна и независна, суверена држава, демократска, во која народот одлучува и во денешно време народот ќе го реши овој проблем на 11 декември со масовно излегување и гласање против СДСМ и политиките на Заев, во поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, истакна Груевски. Според него, не смее да се дозволи работите да одат во насока во која ...
сите 22 | | | веќе видена

Кавадарци е град кој има најмал процент на невработеност во Македонија од околу 10%, речиси ист со просекот во ЕУ. Во Кавадарци ја донесовме најдобрата светска гринфилд инвестиција за 2013 година, прогласена од угледниот Financial Times. Тоа е германската Дрекслмаер, во која денес работат безмалку 5800 вработени. Би сакала да ги поканам сите медиуми да дојдат во Кавадарци и да ја снимат долгата колона од 30-тина големи автобуси полни со млади луѓе кои секоја смена одат на работа. Тоа е глетка кога ги грее душите, тоа е решението за Македонија, вели во интервју за КУРИР кандидатката за пратеничка од Кавадарци од коалицијата „За подобра Македонија“, Весна Пемова. -Покрај тоа, го решивме и вториот најгорлив проблем на кавадарчани – водоснабдувањето. Рестрикциите на водата за пиење станаа минато. Сега Кавадарци има два големи водоводи. Како и кај стариот, и на новиот изградивме 5 мини хидроцентрали, а со него ќе се наводнуваат и додатни 500ха земјоделско земјиште. Покрај овие, во мојот мандат се остварија и ...
сите 2 | | | веќе видена

Претставува чест и задоволство на овие избори да испратиме во историјата некои деструктивни ликови и потенцирам дека во изминатиот период немаше желба која не им ја исполнивме и затоа на 11 декември народот треба да донесе две одлуки. Прво онаа најбитна онаа која се однесува на нашето семејство, нашите најблиски, а втората онаа во каква држава сакаме да живееме, изјави вечерва во Центар Никола Попоски носител на ИЕ 1. -Генерално СДСМ направи многу зулуми, затворија фабрики и избркаа луѓе од работа, а ние не го правиме тоа и имаме друга агенда, да го намалиме загадувањето, да го намалиме сообраќајниот метеж, набавка на 50 електрични автобуси за град Скопје, 3 нови локомотиви, субвенционирање на луѓето кои сакаат да се греат на пелети. Изградба на нова болница, реконструирање на досегашните болници, како и стипендирање на најдобрите 100 студенти, програмата предвидува и само вработување, зајакнување на спотот, градење на спортски игралишта и терени, но сето ова не е доволно и затоа ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот ...
сите 10 | | | веќе видена

Нова инвестиција за 200 нови работни места. Турската компанија Чагатај кабло ќе гради фабрика во зоната Бунарџик. Се работи за компанија која произведува електроника за автобуси и земјоделска механизација, а во Скопје доаѓа како добавувач на Ванхул, белгискиот производител на автобуси. Сопственикот на Чагатај кабло за Економски.мк вели дека во Македонија ги носат поволностите за инвестирање во зоните, поддршката од надлежните институции, но и младиот и стручен кадар. -Ќе почнеме со градба на фабриката во 2017 година. Зедовме под закуп парцела со големина од 20.000 метри квадратни во Бунарџик. Нашиот план е до крајот на 2017 да почнеме со работа. Планирано е да почнеме со 100 вработувања и три милиони евра инвестиција. Подоцна ќе ја прошириме инвестицијата на 6 милиони евра и ќе вработиме вкупно 200 лица“, вели Ахмет Короглу, сопственик на Чагатај Кабло. Првичниот контакт со турската компанија е остварен благодарение на сопственикот на Ванхул. Директорот на зоните вели дека позитивното искуство на посточеките ...
сите 119 | | | веќе видена

Задоволство е лично да се види големиот напредок кој го постегнавте за Македонија да стане напредна земја и една од најпосакуваните во годините кои следат. Извонредна земја со огромен потенцијал и луѓе кои и во ладни услови успеваат да напредуваат. Имате огромен потенцијал и иднина која многу ветува, но за тоа е неопходна следна недела сите да излезете да гласате. Да ги поканете вашите родни и пријатели да гласаат за оваа земја и партија, порача од митингот во Општина Центар, сенаторот од Шпанија од Европската народна партија, Агусин Алмодобар. Политиката која ја води нашата партија го седи моделот на европски идеали исто како што и Шпанија е предводен од народна партија на Рахој, а тоа е да се бориме за нови работни места и иднина за сите особено за младите, рече тој. -Обезбедување на основни услови, како здравство и образование кои ќе ви донесе идни образовани генерации. Поддршка на претпријатијата во секторите кои имаат најголем потенцијал за да се придонесе кон нови вработувања за Македонија да биде ...
сите 17 | | | веќе видена

Луѓето веќе се навикнаа да има некоја нова инвестиција, се навикнаа да отвораме фабрики, да инвестираме во нови отворања на работни места, никој не знаеше што е грин-филд инвестиција, бидејќи сите од минатото се сеќаваа само на затворање на фабрики, бркање на народот од фабриките на улица и приватизација на истите, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 4 Никола Груевски. Груевски се потсети и што направија тие кога владееја во нивното време, тој вели дека во тоа време на медицинскиот факултет се запишуваа само елитата од СДСМ и децата на членовите на СДСМ само беа лекари. Да се потсетиме на времето кога на времето тие следеа луѓе кои не беа истомисленици, се следеше 24 часа штабот на ВМРО. Тоа време кога Радмила беше на власт бесрамно го следеа својот противник без дозвола на управата за контра разузнавање и тие луѓе денес ќе ни говорат за слобода и демократија. А поради тоа тие губат 9 пати по ред, а ќе загубат и по 10 пат, вели Груевски. -Пред неколку месеци кога се формираше одборот за ...
сите 17 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа на ИЕ 4, Никола Груевски на митингот во Кисела Вода, вечерва објави нова инвестиција која ќе отвори нови 200 работни места. -Турска компанија донесе одлука да инвестира и ќе гради фабрика во Бунарџик. Се работи за компанија која произведува електроника за автобуси и земјоделска механизација, а во Скопје доаѓа како партнер и добавивач на белгиски Ван Хол. Со градба ќе почне во 2017година, инвестиција ќе се протега и гради на површина од 20 000 м2. Планираат до крај на 2017 да почнат со работа прво со 100 вработувања и 3 милиони евра инвестиција, а потоа ќе се прошират и ќе инвестираат дополнителни 6 милиони евра и ќе вработат вкупно 200 лица, објави Груевски Ова инвестиција, појасни Груевски доаѓа по препорака на позитивно искуство на сопственикот на белгиски Ван Хол што е само потврда за градење на позитивна бизнис клима.
сите 119 | | | веќе видена

Грција има пријателски односи со северниот сосед и двете земји направија неколку чекори, меѓу кои и мерките за градење доверба кои почнаа да се имплементираат. Ова го изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, по синоќешната средба со шефот на германската дипломатија Френк-Волтер Штајнмаер. – Дипломатите од двете страни прават значајна и голема работа, и дури ќе кажам дека е толку интензивна, како со никоја друга земја. Сега правиме гасовод од Солун до Скопје, ќе се направи нова железничка линија од Лерин до Битола, информира Коѕиас. Тој исто така додаде дека двете земји воспоставија соработка меѓу универзитетите, полицијатата и размена на информации .
сите 33 | | | веќе видена

Иднината на греењето во Македонија е во искористувањето енергенси што не ја загадуваат околината. Токму еколошкиот аспект, односно намалувањето на проблемот со загадувањето во повеќе градови беше причината на мерките што ги спроведуваме и се во насока на стимулација на производи што придонесуваат за зголемување на еколошката свест и зголемено користење на еколошко чисти енергенси како што се пелетите. Тоа го истакна министерот за финансии Кирил Миноски, кој денеска беше во посета на компанијата „Екошпар“ што произведува котли за греење на пелети, а која поголемиот дел од своите финални производи ги пласира на пазарите во странство. – Намалувањето на стапката од 18 на пет отсто на ДДВ за пелети и печки на тој енергенс придонесува за зголемување на потрошувачката на тие два производа и е во насока на исполување на целите што сме ги зацртале како Влада, рече Миноски. Покрај даночните олеснувања, тој ги посочи и мерките за субвенционирање на печки на пелети. – Покрај намалувањето на загадувањето, печките на ...
сите 16 | | | веќе видена

Програмата „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ предвидува 37 проекти само за Гостивар, додека од СДСМ предвидуваат само 7 недефинирани проекти, истакна Владимир Ѓорчев, носител на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „ За подобра Македонија “ во ИЕ6 при средбата со граѓаните од Џамиџит маало во Гостивар. -Мило ми е што сум денеска тука во Џамиџит маало во Гостивар. Добро е што имаме проекти за цела гостиварска општина и за околните општини. ВМРО-ДПМНЕ во својата програма предвидува 37 проекти за Гостивар , додека СДСМ предвидува 7. Значи разликата е 37 проекти на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата наспроти 7 нејасни, недефинирани проекти без план, без програма, без рокови кои што СДСМ нема намера да ги реализира во Гостивар, рече Ѓорчев Тој посочи дека во програмата на ВМРО-ДПМНЕ има проекти од секаков карактер и тоа Технолошко индустриска зона за нови фабрики и нови вработувања, спортски сали, градинки, реконструкција на училишта , водоводни и канализациони мрежи, асфалтирање на улици, локални и регионални патишта. ...
сите 42 | | | веќе видена

Намалување на невработеноста и создавање на новира ботни места досега биле и остануваат врвен приоритетза ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија. Нашата цел е во следните 4 години да создадеме нови 70 000 работни места, истакна на прес-конференција во Велес носителот на листата на владејачката коалиција во третата ИЕ, Илија Димовски. -Оваа цел е остварлива бидејќи ние покажавме дека сме единствената политичка структура која за прв пат после дваесетина години создава нови работни места. Во минатите години во Република Македонија на работа одат нови 160 000 луѓе. Пред да ја превземем одговорноста за државата секој ден на работа оделе само 560 000 луѓе, денес таа бројка е 720 000 луѓе, со име и презиме. Тоа е нашиот најголем успех, а нашата најголема цел е да создадем дополнителни, нови 70 000 работни места. Сакам да подвлечам дека во Велес во време на СДСМ на работа оделе само 9 831 човек, денес таа бројка е 15 579 луѓе. За точно 5 748 луѓе е зголемен бројот на вработени во нашиот град, рече Димовски. ...
сите 90 | | | веќе видена

Судскиот совет на Република Македонија на денешната седница за в.д. претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1-Скопје ги избра Снежана Бајлозова и Татјана Михајлова. Изборот на редовен претседател на овие два суда ќе се врши по завршувањето на вонредните парламентарни избори. Кандидати за претседател на Основниот суд Скопје 1 – Скопје се досегашниот претседател на Судот Владимир Панчевски и судиите Иван Џолев и Владимир Туфегџиќ, а кандидати за претседател на Врховниот суд се досегашната претседателка Лидија Неделкова и судиите Јово Вангеловски, Снежана Бајлозова и Беса Адеми.
сите 69 | | | веќе видена

Речиси редовна пракса е пред секој изборен циклус лидерите на партиите да ветат дека ќе си поднесат оставки од претседателските функции во партиите и дека ќе заминат од политичката сцена доколку ги изгубат изборите, но по изборите досега на прсти се бројат тие што навистина си го одржале зборот. И пред претстојните избори на 11 декември лидерите на СДСМ, ДУИ и на ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, на прва ветуваат дека доколку изгубат на изборите, ќе се повлечат и од лидерската позиција во партијата и од политиката, но веќе на втора даваат безброј аргументи со кои ја условуваат ветената оставка, пишува ДНЕВНИК. Од лидерите од големата четворка само Заев е категоричен дека ќе замине од политичката сцена доколку опозицијата предводена од него изгуби на изборите. Али Ахмети своето повлекување го условува со денот кога Македонија ќе стане членка на НАТО, а Мендух Тачи вели дека ќе се повлече тогаш кога ќе изгуби од чисто албански гласови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на ниту еден митинг во актуелната ...
сите 44 | | | веќе видена

27,8 рејтинг за ВМРО-ДПМНЕ, 16,2 отсто за СДСМ. Ова го покажува најновата телефонска анкета на Институтот „Павел Шатев“ спроведена во периодот помеѓу 30 Ноември и 2 Декември на 1090 испитаници со цел да ги утврди перцепциите на македонските граѓани кон повеќе актуелни политички прашања во Република Македонија. Анкетите на овој Институт во изминатите години се покажаа како едни од најверодостојните. -Во истражувањето кое беше спроведено на ниво на Република Македонија, беа опфатени сите шест изборни единици, како и повеќе демографски карактеристики на населението вклучително пол и возраст, а исто така беше направена поделба и според руралните и урбани места на живеење при што Скопје е земено како посебна целина, информираат од Павел Шатев. За кого ќе гласате на изборите на 11 Декември Процент Нема да гласам 28.9 Не знам 13.9 СДСМ 16.2 ВМРО-ДПМНЕ 27.8 ДУИ 4.8 ДПА 2.3 Коалиција ВМРО за Македонија 0.5 Левица 0.9 БЕСА 3.2 Алијанса за Албанците 1.5 Вкупно 100.0   На кој политичар најмногу му верувате Процент На ...
сите 122 | | | веќе видена

На граничнот премин Ќафасан, на македонско-албанската граница кај Струга, македонските органи вчера, заплениле 15 килограми марихуана, откриена во автомобил на албански државјанин. Според албанската полиција, македонските власти го уапсиле Арбен Башлари (53) од Подградец во чиј автомобил „волво“ била откриена дрогата. Во акцијата насловена „Селек“ релизирана во соработка на албанската и македонската полиција, од македонската страна на преминот биле вратени четири лица исто така од Подградец. Четворицата биле во возило „мерцедес“ кое се движело веднаш зад волвото. За сите нив албанската полиција имала сознанија дека се занимаваат со шверц на дрога, пренесуваат албанските медиуми, повикувајќи се полициски извори. При контрола на домовите на овие четири, во домот на двајца браќа биле пронајдени и запленети 10 килограми марихуана, автомат и 27 куршуми
сите 13 | | | веќе видена

Ова е најубавата земја, земја на Александар, на Гоце, Даме, Ченто, Мајка Тереза, земја на загинатите херои од 2001 и оние од Дива населба. Струмица е град на славните 5 загинати студенти, заради патриотски идеали. Град на Борис Трајковски, Гоце Арнаудов, Агушев. Славен град не сака федерализација и двојазичност, ние сме бедем. Додека одиме и дишеме нема да има ниту двојазичност ниту федерализација, порача кандидатот за пратеник Васил Пишев од митингот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Струмица. Заев е човек, рече Пишев, кој не знае што прави и зборува. -Го гледам на Тв вели дека потекнува од чесна фамилија. А татко му има судска пресуда за крадење на струја, како и за затајување на данок. И негов прв братучед има судска пресуда за затајување на данок. Крушата под круша паѓа. Тоа ли е Зоран твојата чесна фамилија? Боже прости му не знае што прави.Тој ли ќе биде премиер. Тука во Струмица го викаме „Човекот од 1 евро“ , рече Пишев. Зоран Заев си умисли дека е месија земен од господ да ја води опозицијата. Ја води ...
сите 32 | | | веќе видена

Сега е твоето време. Сега ти се прашуваш и ти го даваш одговорот. Ти и никој друг. Затоа што некои прашања навистина заслужуваат одговор. Зад параванот за гласање сам со себе, таму е твојот одговор за малите нешта, ама и за големите работи. А пред се на твојата Татковина Македонија, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 4 Никола Груевски на вечерашниот голем митинг кој партијата и Коалицијата го одржаа во Струмица. -Слушајте си го срцето.Сетете се на моментите кога сте биле вистински среќни, кога сте направиле успех на било кој план, кога сте се израдувале на добра оценка на училиште, кога првпат сте се вљубиле, кога сте славеле матурска, кога сте положиле приемен или ве известиле за прием на факултет, кога сте го кажале судбоносното „да“ со саканата или саканиот, кога сте тргнале по невеста со ударот на тапанот, како ви чукало срцето, кога сте го славеле раѓањето на вашите поколенија, кога вашите родители ви кажувале за нивните родители како еснафи какви луѓе биле полни со принципи и ...
сите 5 | | | веќе видена

Ти знаеш кои сме, и што сме, се знаеме долго, со сите мани и предности, предизвици и успеси и дека работиме многу и дека се бориме многу и ти знаеш дека за Македонија се работи! Сега е твоето време! заедно со нас ! избори се! избори се! Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 4, Никола Груевски им се обрати од Струмица на сите граѓани во Македонија. -Избори се за повисоки плати, пензии, социјална помош, земјоделски субвенции ! Избори се за нови инвестиции и нови работни места! Избори се за нови болници, поевтини лекови, нови куќи и станови, нови училишта и знаење! Избори се за нов инвестициски циклус, и раст на бизнисите. Избори се за нови водоводи,автопати, електрани, гасоводи! Избори се за членство во НАТО и Европската Унија, ама како природна работа на принципи и вредности! Избори се за правото на глас, да можеш слободно да избираш, избори се и покажи дека си слободен човек и дека си патриот! Но пред се избори се за својата татковина! затоа што ако Македонија ја немаш, а се друго имаш, тогаш ништо ...
сите 11 | | | веќе видена

Ти.Ти решаваш за тебе. За тебе и твоето семејство. За сопругот и сопругата и за децата. За твоите мајка и татко, за баби ти и дедо ти, за внуците. И кога решаваш, помисли и на твоите стари, и на оние кои одамна не се со нас, но и на оние кои допрва треба да живеат овде. Јазикот е нашата татковина, велеше Блаже Коневски, истакна вечерва Никола Груевски лидер на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата во ИЕ 4 од големиот митинг одржан во Струмица. -Затоа гласај. Кажи му и на твојот сосед, пријател, соселанец и сограѓанин, на другарите од маало, на друштвото од средно, оние на клупите и на стадионите, во салите и фабриките, по пазарите и нивите, во зградите и куќите, дека на11-ти декември е денот. Потчукни ги по рамото, прегрни ги, кажи им доаѓа денот!!!!! Ова е вашата Македонија!!!! Сите вие одлучувате!!!! Вашиот ден. Нашиот ден. Кога ќе се слави повторно, кога Македонија ќе победи заедно со вас, со сите вас. Денот заради кој еден ден ќе бидат горди да кажат – Да! И јас бев делот од таа генерација која покажа како се ...
сите 10 | | | веќе видена

СДСМ особено на претходните избори, а сега уште повеќе се обидува да се ребрендира преку различен тип на владеење, што лично ми наликува на авторитарно, вели Солза Грчева. -Мислам дека опозицијата си ги скуси демократските капацитети, па лесно од тоа ребрендирање можете да влезете во дебрендирање, а токму тоа е она што ме загрижува, изјави поранешната пратеничка од редовите на СДСМ Солза Грчева, во линковско вклучување во ОКО на ТВ НОВА. -Кога сте десет години во опозиција се обидувате да дојдете на власт со различни концепти и тоа е легитимно. Не можете да ја замрзнете ситуацијата во партијата, онаква каква што била, морате да еволуирате во склад со делувањата на другите партии и случувањата во државата, и тука нема ништо спорно. Бев збунета од листите, не верувам во граѓанскиот концепт на СДСМ бидејќи доаѓа од истото раководство што не покажа разбирање за некаква независност, вели Грчева.
сите 7 | | | веќе видена

next