Е Вести

Најсовремен апарат за фако интервенции е ставен во функција на Универзитетската Клиника за очни болести. Ваков апарат имаат само некои земји и е единствен во регионот. Апаратот, кој е набавен од страна на Министерството за здравство, е во вредност од пет милиони денари и со него веќе се извршени осум интервенции. Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров денеска ја посети Очната клиника, по што изјави дека со апаратот ќе се овозможи намалување на ризиците и зголемување на ефикасноста на интервенциите, како и зголемување на бројот на интервенции кои ќе можат да се прават на таа јавна здравствена установа. Покрај двата апарата кои ги има, посочи, овој ќе биде трет, што значи се зголемува и бројот на апарати на Клиниката. Според него, она што е најважно е дека се добива најсовремен апарат. – Ваков апарат нема друг во Македонија. Ова е најсовремениот апарат за фако хирургија во Македонија. Со тоа Очната клиника ќе може да дава поголем број здравствени услуги од овој карактер односно ќе може да се ...
сите 18 | | | веќе видена

Снабдувањето со електрична енергија за тарифните потрошувачи – домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со потребите. Во изминатите 24 часа целосно е одговорено на потребите на конзумот со оптимизација на домашните производни капацитети и преку набавка на електрична енергија во часовни периоди од денот кога се бележи најголема потрошувачка, информира АД ЕЛЕМ. Од компанијата посочуваат дека во текот на вчерашниот ден е регистриран преку 30 проценти поголем конзум од вообичаениот за предметниот период, а измерената температура за тој период била 15 степени пониска во однос на просекот за последните пет години. – Сите расположливи капацитети за производство на АД ЕЛЕМ се ставени во погон, а дел од количините преку редовна постапка за набавка на електрична енергија кои компанијата редовно ги објавува на својата веб страница се обезбедени на слободниот пазар во согласност со постојните правила и процедури усвоени од Регулаторната комисија за ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на преговорите за формирање нова влада. -Главна тема е анализата на изборните резултати. Сите претставници ги предочија свопите видувања околу ангажманите, околу резулататите и околу сето она што се случи во Макеоднија на денот на изборите. Беа различни согледувања потенцирани од страна на претставниците на политичките партии и беа давани различни идеи како од тука натаму треба Коалицијата да постапува, при што беше несомнено потврден целокупниот легитимитет и целокупната поддршка која претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, сега и како мандатар за состав на нова влада, ја има од целокупната Коалиција „За подобра Македонија“, изјави Илија Димовски, член на Извршниот комитет на партијата и пратеник. Во однос на најавеното отпочнување преговори за формирање влада со ДУИ, Димовски ...
сите 73 | | | веќе видена

И покрај политичката пропаганда на СДСМ која настојува да ги прикаже државните хартии од вредност како нешто ненормално во јавноста – иако самите ги воведоа, довербата на инвеститорите во економските политики е огромна, што продонесе за намалување на каматата на државните хартии од вредност, соопштуваат од Министерството за финансии. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на МФ За скоро три пати поголема беше поголема побарувачката од понудата на државни хартии од вредност на денешната аукција. Сепак, иако инвеститорите побаруваа државни хартии од вредност во износ од над 5 милијарди денари, Министерството запиша 1,9 милијарди денари согласно понуденото во проспектот. Како резултат на големата побарувачка на државните хартии од вредност на пазарот на капитал, каматата, односно цената која ја плаќа Министерството за финансии на инвеститорите е намалена за 0,2 процентни поени, што воедно е и најниската камата последниве години. За споредба, ако сега каматната стапка е 2,4 отсто за 12-месечни ...
сите 28 | | | веќе видена

Активностите за реконструкција на ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св Наум Охридски“ Скопје се во полн ек. Внатрешноста на болницата не била реконструирана повеќе од 80 години, токму затоа ваквата инвестиција е од голем бенефит за македонското здравство и пациенти бидејќи сериозно ќе се подобри квалитетот на целата болница. -Оваа инвестиција е во вредност од 2 милиони евра и претставува дел од големиот инвестициски циклус за реконструкција на здравствени установи во вредност од 74,6 милиони евра, циклус кој што е во тек и со кој што се опфатени поголем број на здравствени установи во државата, истакна министерот за здравство Никола Тодов, кој денеска оствари посета и увид на градежните активности во болницата. Тодоров подвлече дека станува збор за комплетна и темелна реконструкција на внатрешноста на Градската клиничка болница. -Благодарение на овој реконструктивен зафат, целиот трет кат е во завршна фаза и ќе се продолжи кон останатите два ката, со делот од операционите сали кои што се многу ...
сите 28 | | | веќе видена

Куманово останува убедливо најзагаден град во државата, а власта на СДСМ не презема буквално ништо веќе 27 години. Денес загадувањето со канцерогените честички во 13 часот во Куманово изнесува 95 mg / m3, што е речиси 100 проценти повеќе од максимално дозволеното загадување. Истовремено веќе со години во Куманово во пораст е бројот на лица со малигни заболувања. Во пораст се и другите заболувања како последица на енормното загадување. Карциномот кој тивко ги убива кумановци, а НВО платениците на СДСМ и Сорос не сакаат да преземат ништо во врска со заштитата на здравјето на жителите на Куманово. Градоначалникот Зоран Дамјановски Циц, неговиот шеф Зоран Заев и поранешниот секретар на општина Куманово Оливер Спасовски со денови се без коментар за лагата наречена „гасификација на Куманово“. Еколошката катастрофа на Куманово продолжува како најзагаден град во државата.
сите 75 | | | веќе видена

Покрај реконструкцијата, Старата градска болница сериозно внимава и на кадровскиот потенцијал, истакна денеска министерот за здравство Никола Тодоров, кој изврши увид на градежните активности во реконструкцијата на внатрешноста на ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св Наум Охридски“ Скопје. -До сега 28 доктори од оваа здравствена установа се испратени на едукација во странство и тоа во сериозни и многу напредни здравствени центри во САД, Словенија, Германија Турција, Србија..21 доктор е на специјализација од кои двајца се во странство, во Љубљана и во Белград а се чека да тргне и уште еден. На овој начин сериозно се зајакнуваат двата основни столбови на здравствената заштита и тоа здравствената инфраструктура и кадровскиот потенцијал, истакна Тодоров. Во делот на опремата направени се крупни инвестиции, додаде Тодоров. -Само во последната година има инвестиција од 50 милиони денари на опрема која што е веќе ставена во функција и на здравствените работници и на пациентите. Инвестирањето во овие ...
сите 44 | | | веќе видена

За последните 24 часа во Полска од хипотермија починаа шест лица, со што бројот на жртви од студ од ноември се искачи на 71, соопштија полските власти. Полската полиција апелира населението да им помогне на најзагрозените, посебно на бездомниците, бидејќи температурата се спушти на минус 20 степени Целзиусови. Ширум Полска објавен е аларм на смог, а на децата и на повозрасните лица им се препорачува да останат дома. Поради греење на јаглен, загадувањето на воздухот е на највисоко ниво во последните неколку години. За време на викендот во Европа од студ починаа најмалку 40 лица.
сите 64 | | | веќе видена

Два автомобил-бомби, во кои се наоѓале бомбаши-самубијци, попладнево експлодираа во авганистанскиот главен град Кабул, јави ДПА. Автомобил марка „Тојота“ натовраен со експлозив експлодирал во близина на зградата на авганистанскиот Парламент. По пристигнувањето на припадници на безбедносните сили и екипи на брзата помош, на истото место екслпдирал и вториот автомобил-бомба. Претставникот на локалната полиција Ахмад Вали Сабури соопшти дека во двете експлозии има жртви, но дека засега нивниот број не е познат. Набрзо по двете експлозии се огласи претставникот на талибанците Забиула Муџахид, кој презеде одговорност за двојниот напад во иметот на оваа исламиситчка организација.
сите 16 | | | веќе видена

Во интервјуто за „Дневник“, објавено непосредно пред да го добие мандатот за составување влада од претседателот на државата Ѓорге Иванов, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски најави кадровски промени и освежувања. -Да, планирам кадровски промени и освежувања. И тоа најмногу во т.н. трет ешалон. Одејќи во кампањата од место до место, увидов дека во многу места има оправдан револт од т.н. трет ешалон. Некои од нив се и предолго на иста позиција и почнале да се рутинизираат и да се однесуваат премногу бирократски. Ги загубиле жарот и енергијата. Има такви и во првиот и во вториот ешалон. Има и луѓе кај кои е видлив заморот. Има и такви што ги загубиле енергијата и високата мотивираност што ја имаа. Почнале премногу административно да одговараат, без да се потрудат да им помогнат на луѓето, туку само им даваат бирократски и административни одговори. Едноставно не „гризат“ како некогаш кога станува збор за работење, за помагање, за креативност во секојдневната работа, во борбата секој ден, односно и одново ...
сите 18 | | | веќе видена

Четири нови електрични локомотиви ќе добие Македонија од кинеската компанија ЦРРЦ Џуџоу. Договорот за набавка го потпишаа денеска МЖ „Транспорт“ и претставници на компанијата. Ова е втор проект што го реализираат македонската Влада и Џуџоу по првиот за набавка на шест нови патнички возови. Инвестицијата вредна осум милиони евра е обезбедена од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), а се реализира во рамки на Проектот за обнова на возниот парк. – Набавката на четирите нови електрични локомотиви практично значи обнова на возниот парк по 40 години, доближување до европските и светските стандарди, обезбедување поголема безбедност и сигурност во железничкиот сообраќај, поголем број патници, поголема брзина, енергетска заштеда, заштита на животната средина, ефикасно работење и поквалитетни услуги, истакна генералниот директор на МЖ „Транспорт“ Никола Костов по потпишувањето на Договорот. Според него, набавката на новите локомотиви ќе значи и поттик повеќе за вработените, поголема мотивираност и стимул за уште ...
сите 19 | | | веќе видена

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи на продолжување на рокот на СЈО, дека „од авион се гледа дека обвинителството работи под сугестија на некои амбасади и очигледно е дека некому надвор му треба СЈО за продолжување на кризата во Македонија и за држење во заложништво на една политичка партија во Македонија“, како и дека „со пролонгирање на роковите за СЈО, со сигурност ќе се одложи кризата“. – Имавме преговори летото 2015 година. Сите четири партии се договоривме и потпишавме одредба со која СЈО ќе има 18 месеци за истражување и за евентуално поднесување обвинение ако против некој обезбеди докази. Ние испочитувавме сè од тој договор. Дури, наместо 18, добија три и пол месеци дополнително време, во периодот помеѓу 15 септември и 30 декември 2015 година, кога објаснуваа дека им требало време да се екипираат, да набават сеф ...
сите 53 | | | веќе видена

Електронски бразлетни околу глуждот е една од мерките што ги разгледува германскиот министер за правда Хајко Мас, со цел Германија да спречи терористички напади во иднина. Мас, како што јави дописникот на МИА од Берлин, потврди дека се разгледуваат низа мерки за превенирање на тероризамор, кои би се споведувале дури и ако осомничените не се осудени за криминал. Меѓу мерките што сега се само предлози е и притворање без судење, во случаи кога матичните земји нема да сакаат да ги преземат одбиените азиланти. На оваа тема Мас денеска разговара со претставници на полицијата и на други министерства, а за утре е најавена средба со министерот за внатрешни работи Томас де Мазиер. – Мора да направиме се за да ги имаме под контрола потенцијалните опасни индивидуалци кои се идентификувани од страна на службите како опасност за јавниот ред и мир. Затоа употребата на електронските лисици не смее да биде табу тема, вели Мас. Во Германија живеат речиси 600 луѓе кои се сметаат за високо ризични а државата нема ресурси за ...
сите 4 | | | веќе видена

Поради студениот бран во Западна и Централна Европа починаа најмалку 51 човек. Во Полска вчера се измерени минус 20 степени Целзиусови, а поради хипертермија починаа десет лица. Во петокот и во саботата починаа уште десет лица. Во Чешка од петокот до денес починаа најмалку шестмина бездомници, додека во Италија студениот бран одзеде осум човечки животи, од кои петмина бездомници. Во вчерашната сообраќајна несреќа во Франција поради лошите временски луѓе зафинаа четворица Португалци, а 20 се повредени. Во Украина и во Белорусија, каде температурата се спушти до миунус 20 степени, од студ починаа 13 луѓе.
сите 94 | | | веќе видена

Семејството Обама започна да се сели во својата нова куќа во Њујорк, откако официјално месецов истекува претседателскиот мандат на Барак Обама. Претседателската куќа во која ќе се всели семејството Обама (Барак, Мишел, и двете ќерки Саша и Малија) се проценува во вредност од над 5,5 милиони долари, а е во форма на замок. Семејството освен што во моментов ја реновира вилата, започна и со градење на огромен ѕид се со цел да ја заштитат својата приватност во домот и дворот. Ќуќата и покрај тоа што е на самата улица ќе има безбедносни камери и чувари во текот на 24 часа. Овој луксузен дом е изграден во 1928-та година, а има девет спални соби и осум бањи, а се наоѓа во близина на луксузната вила на ќерката на идниот претседател на САД Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Џедер Кушнер.
сите 7 | | | веќе видена

Рударскиот сектор успешно ја заврши 2016 година и покрај сите предизвици, а слични се предвидувањата и за претстојната, 2017-та. Ќе работат сите производни капацитети, Злетово, Саса, Тораница и Бучим. Како што оцени денеска Македонската асоцијација на рударството (МАР), ФЕНИ полека може да се избрише од рудните потенцијали, а Иловица годинава нема да профункционира. Цените на металите, пак, на светските берзи, и во следните 12 месеци не се очекува да имаат поголем пораст, ниту значајно да се намалат. МАР останува на барањата: да се изготви стратегија за рударството до 2025 година и да се воведе ред во давањето концесии за каменоломите. – Изминатава 2016 година беше прилично тешка, со многу ниски цени на металите, најниски во последната деценија, Злетово и Тораница не работеа. Но, и во вака тешки услови, рударскиот сектор ја заврши успешно. Очекуваме и 2017-та да биде исто така успешна, уште повеќе ако имаме доволно разбирање и соработка со надлежните институции, особено со министерствата за економија и за ...
сите 19 | | | веќе видена

Откако претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување нова влада, Европската унија излезе со повторен став дека очекува „брзо формирање на нова влада“, јави дописникот на МИА од Брисел. Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич го повтори ставот на неформалната Влада на ЕУ, даден уште ден по македонските парламентарни избори што се одржаа на 11 декември. – Во оваа фаза, единствено што можам да кажам е дека ние одблиску ја следиме ситуацијата. Како што рековме во минатото, ние, во рамки на уставните рокови, очекуваме брзо формирање на нова стабилна влада. Ние, исто така, сакаме да видиме итна имплементација на реформите, решавање на прашањата за системското владеење на правото, исто и преку итните реформски приоритети и преку продолжена имплементација на претходните политички договори. Во овој контекст, ние ќе продолжиме да ја поддржуваме земјата на нејзиниот европски интеграциски процес. Тоа е се што можам ...
сите 63 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести потсетува на општите мерки за населението за превенција од грип кои беа утврдени на состанок одржан на 5 јануари 2017 година. Мерките се однесуваат на сите акутни респираторни заболувања и, како што наведува Комисијата, може да се од голема корист, особено ако се применуваат во текот на целиот зимски период: – Да се избегнува собирање и престој во простории каде престојуваат повеќе луѓе, особено да се избегнува близок контакт со луѓе кои се болни или сомнителни – кашлаат, киваат, имаат покачена телесна температура. – Често да се мијат рацете со вода и сапун или со дезинфекциско средство. – Да се загреваат просториите за престој и често да се проветруваат. – Препорачливо е топло, слоевито облекување, топли бањи. – Да се пијат топли напивки (чаеви и супи), овошни цедени сокови, вода со лимон. – Да се консумираат свежи продукти богати со витамини и минерали, најдобро овошје и зеленчук кои му се неопходни на организмот. Особено се пожелни продукти богати со витамин Ц (цитрони, ...
сите 14 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. Рокот кога претседателот Иванов требаше да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоија најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, беше до денеска. Деветтиот македонски парламентарен состав, кој има 120 народни избраници, се конституираше на 30 декември минатата година. Најмногу пратеници има коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 51. Коалицијата предводена од СДСМ има 49 мандати, ДУИ 10, Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА – 2. Во овој парламентарен состав нема народни избраници од дијаспората поради недоволен број освоени гласови. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира ...
сите 93 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика денес ги соопшти новите цени на горивата. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50 ден/лит и со тоа ќе изнесуваат за ЕУРОСУПЕР БС-95 67,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,00 ден/лит. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), остануваат исти. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,718 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 26.12.2016 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 28,827 ден/кг
сите 42 | | | веќе видена

next