Е Вести

Помлада скопјанка се породи завчера околу пладне во автомобил и на само неколку метри од влезот на Kлиниката за гинекологија и акушерство во Скопје. Трудницата успеала да стаса до пред Kлиниката со автомобил што го управувал, најверојатно, нејзиниот сопруг, но наместо во родилна сала, бебето не можело веќе да чека и се родило на задното седиште од автомобилот. – Веднаш притрчавме да помогнеме и со количка ги изнесовме и родилката и бебето кое само што беше родено и плачеше. Жената ја примија веднаш лекарите во приемното одделение за итни случаи, по што ја префрлија во родилна сала. Ова не е првпат, пред само две недели уште една трудница од Скопје се породила во такси-возило кое ја носело на породување – за Дневник велат вработените на Kлиниката. Во родилната сала веднаш бил применет протоколот за породување во вакви случаи и биле преземени сите мерки за безбедност и на родилката и на бебето, кои како што дознавме, се во добра здравствена состојба. Таму била пресечена и папочната врвца. На Kлиниката се ...
сите 7 | | | веќе видена

СДСМ е партијата чии олигарси и криминални функционери се збогатија од соработката со Слободан Милошевиќ и шверцот на нафта и акцизни стоки за Србија. Она што го знаеше цела Македонија и цел Балкан сега се потврди со документите кои ги објави ЦИА, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интгрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Илјадниците документи на американската разузнувачка служба во врска со Балканот кои се појавија деновиве ја потврдуваат вмешаноста на СДСМ и нејзините највисоки функционери во нелегалниот шверц кон Србија во 90-те години на минатиот век. Тогашната власт од СДСМ земала мито за кршењето на ембаргото кон Србија. За ова не сведочи Столе од Струмица, за ова сведочат документите на ЦИА. Корупцијата и криминалот во СДСМ не се ексклузива на Заев и Шекеринска, туку имаат свој корен. Црвенковски, Миљовски и Бузлевски од СДСМ се меѓу луѓето кои добивале мито за обезбедување на лажни документи и документи за транспорт. Корумпираните функционери на СДСМ за својот криминал добивале и ...
сите 5 | | | веќе видена

Катица Јанева шести ден се крие и не коментира ништо околу срамната и скандалозна одлука да се повлече од предметот „Пуч“ и директно да се стави во заштита на аболицираниот Зоран Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Спиро Ристовски од ВМРО-ДПМНЕ. Го нема ниту Зоран Заев, да побара преиспитување на одлуката, укинување на аболицијата и враќање на предметот во суд каде ќе се докаже дали е одговорен за криминалот или не. Додека Катица Јанева и Зоран Заев се кријат и молчат, целата јавност ги очекува одговорите зошто Ѕвонко Костовски потпишал спогодба со судот и го признал делото? Дали на Ѕвонко Костовски, според Катица Јанева му се лежело во затвор или истиот бил соочен со бројни докази и заради тоа признал и се спогодил за пониска казна? Дали скајп комуникацијата меѓу обвинетите во случајот „Пуч“ е измислена или е обезбедена во рамки на истрагата и ги потврдува нивните мотиви? Овие прашања за жал остануваат неодговорени од страна на Заев и Катица, а целата ...
сите 106 | | | веќе видена

Министерствата за труд и социјална политика, за здравство, образование и наука и за правда, преку меѓусебна соработка и вклучување на останатите засегнати страни, да заземат координиран пристап кон потребите на децата и младите во ризик во Македонија кој ќе резултира со сеопфатни услуги и отчетност за спроведувањето на зацртаните политики. Ова го истакнаа од Здружението ХОПС – Опции за здрав живот Скопје кои денеска ги презентираа наодите од истражувањето „Децата и младите во ризик во Република Македонија – рамноправни членови на социјалната држава или категорија за креирање фиктивни политики?“. Министерството за здравство, посочуваат од Здружението, во најкраток можен рок треба да го финализира и усвои протоколот за лекување на деца кои употребуваат дроги, да се формира мултисекторска работна група која ќе изработи програма за лекување, ресоцијализација и грижа за децата кои употребуваат дроги и да се отворат интегрирани програми за лекување, ресоцијализација и грижа на децата кои употребуваат дроги. Според ...
сите 26 | | | веќе видена

Нов апарат за магнетна резонанца ќе набави Здравствен дом – Скопје, aпаратот ќе биде инсталиран во поликлиниката Чаир. Процедурата за набавка треба да заврши до летото, а новиот апарат се очекува да биде ставен во функција најдоцна до почетокот на идната година. -Магнетната резонанца е најсовремен метод кој е направен во последно време и без кој практично ни еден од докторите, било да се хирушките гранки, интернистичките не можат без него. Тој ни е неопходен за поставување на точна дијагноза во пред оперативната постапка, постоперативна, за следење на одредени онколошки процедури, така да тој е неизоставен дел во точната и правилна дијагностика, вели Надица Митревска, директорка на Клиниката за радиологија. Таа истакна и дека неговата предност за разлика од компјутерската томографија се надополнува со тоа што дава многу повеќе прецизни детали за болеста и оваа метода нема ризик од зрачење. А со овој апарат скоро и да не постои орган или ткиво со кои не може да се дијагностицира болеста, а единствено овој ...
сите 6 | | | веќе видена

Српскиот дневен весник „Kурир“, чиј сопственик – медиумската куќа „Адрија медија груп“ неодамна го купи и македонскиот весник близок до СДСМ – „Слободен печат“, вчера објави насловна сторија тврдејќи дека поранешен српски министер за образование е бездомник на улица, информација што подоцна се покажа како целосно неточна, пишува Дневник. Имено, ударниот текст со фотографија од поранешниот министер Слободан Вуксановиќ во владата на Воислав Kоштуница беше објавен со наслов „Шокантно! Бивш министер бездомник: лекарите го тргнале од улица да не се смрзне“ и во него „Kурир“, повикувајќи се на свои извори, тврди дека по разводот и губењето на работното место како професор, Вуксановиќ бил оставен на улица, а подоцна најден смрзнат и гладен на клупа во паркот. Но, скандалозната вест се претвори во бламажа за српски „Kурир“ кога новинари од конкурентскиот „Блиц“ едноставно отишле на приватниот Факултет за применет менаџмент, економија и финансии каде што се увериле лично од ексминистерот дека тој си ја извршува ...
сите 22 | | | веќе видена

Изминатава 2016 година беше успешна за Градот Скопје, година во која реализиравме голем број капитални проекти во сите 10 општини на територијата на Скопје со кои значително ќе се подобри квалитетот на животот на жителите, истакна градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски на денешната прес-конференција на која даде отчет за реализираните проекти во изминатата година. Во општина Кисела Вода во 2016 година ја започнавме реконструкцијата и проширувањето на третата фаза на бул. Борис Трајковски, на потег од Стаклара до влезот на Пинтија, проект кој целосно ќе се реализира оваа година. Во 2016 година го започнавме и проектот за пробивање на бул. Србија до ул. Христо Татарчев, чија реализација ќе биде завршена оваа година. Во 2016 година ја реконструиравме улицата Народни Херои. За оваа 2017 година е предвидена изградба на улицата Есенинова, која ќе ги поврзе Кисела Вода и Аеродром. Во општина Аеродром во 2016 година започнавме 2 капитални проекти кои се уште се реализираат, а тоа се изградбата на бул. ...
сите 37 | | | веќе видена

Мултимилијардерот Џорџ Сорос започна да се соочува со огормен граѓански и политички отпор низ голем број европски држави, каде се обидува да ја погази волјата на мнозинството граѓани и преку свои инсталации ги напаѓа демократски избраните влади. Една од многуте земји која слично како и Македонија се соочува со манипулациите на Сорос и неговите платеници е Словачка. Невладини организации финансирани од Фондацијата „Отворено општество“ на Џорџ Сорос во Словачка, се почесто водат кампањи по цел оцрнување на словачките власти за нивна вмешаност во наводни корупциски скандали, отворање на лажни афери со исти методи како во нашата земја и промена на актуелната власт избрана на демократски избори. Словачкиот огранок на „Транспаренси Интернешнл“, кој инаку е финансиран од грантови на соросовата фондација, неодамна објави лажна афера за наводна вмешаност на високи претставници од Владата на Словачка во корупциски скандали. Обвинувањата се однесуваа на тоа дека правилата за јавните набавки не биле почитувани за ...
сите 10 | | | веќе видена

Илјадниците документи на ЦИА поврзани со Балканот кои деновиве излегоа во јавноста откриваат , но и ја потврдуваат вмешаноста на СДСМ и нејзини високи функционер во шверцот со разни стоки и кршењето на ембаргото кон Србија во 90-те, но и откриваат дека истите за тоа земале надомест за „завршена работа“. Во еден од објавените документите на ЦИА од 1995 година, во кој се обработува кршењето на ембаргото кон СР Југославија, во делот посветен на Македонија пишува како власта од тогашната СДСМ на чело со своите врвни функционери земала мито за кршењето на ембаргото. „Македонскиот министер за надворешни работи, му призна на шефот на мисијата на САД во Скопје , дека неговата држава не може да применува строги санкции кон Србија. Врвни македонски функционери вклучувајќи ги премиерот Црвенковски, министерот за финансии Миљовски и министерот за транспорт Бузлевски – добиваат мито за обезбедување на лажни документи и документи за транспорт.“, пишува во извештајот. Ова е официјална потврда за криминалот што го ...
сите 22 | | | веќе видена

Унгарија и Македонија имаат одлични односи, а на аспирациите на Македонија – на политичките и на економските, како и на научните гледаме со голема симпатија и силно ги поддржуваме, изјави денеска во Скопје Иштван Иѓарто, државен министер за културно-научна дипломатија при Министерството за надворешни работи и трговија на Унгарија. – Иако сме на некој начин далеку едни од други што прави да не биде лесно одржувањето на релациите меѓу двете земји, секогаш гледаме на аспирациите на Македонија – на политичките и на економските, како и на научните со голема симпатија и силно ги поддржуваме. Сметам дека генерално односите меѓу двете земји се одлични, рече Иѓарто кој присуствуваше на именувањето на Библиотеката при Универзитетот „Американ Колеџ“ по нивниот прв ректор, професорот Гашпар Биро од Унгарија. Во однос на соработката во областа на културата и науката тој истакна дека активностите се одвиваат преку претставниците на унгарската амбасада во земјава. Изрази особено задоволство што има се повеќе почесни ...
сите 22 | | | веќе видена

Здравствен дом Скопје ќе набави нов апарат за магнетна резонанца кој ќе биде инсталиран во Поликлиниката Чаир, најави денеска министерот за здравство Никола Тодоров по состанокот што го имаше со менаџментот на Здравствен дом Скопје. Станува збор за апарат кој претставува врв во дијагностиката, а услугата на секундарно ниво ќе ја добиваат околу 250.000 граѓани од 5 општини кои гравитираат околу Поликлиника Чаир. Министерот Тодоров истакна дека со набавката на апарат за магнетна резонанца сериозно ќе се подигне нивото на целиот здравствен дом. -Во здравствениот дом се набави и апарат за компјутерска томографија кој е веќе во функција, а со набавка на магнетна резонанца ќе се заокружи сериозно високо ниво на дијагностика. Со набавката на овој апарата ќе се овозможи сериозно доближување на оваа услуга на сите оние на кои што тоа им е потребно. Ова ќе биде петти апарат за магнетна резонанца во градот Скопје или осми на ниво на Р. Македонија . Процедурата ќе биде започната веднаш , истакна Тодоров. Министерот ...
сите 14 | | | веќе видена

Адвокатскиот тим на струмичкиот градоначалник Зоран Заев продолжува да бара изговори како да го блокира случајот „Поткуп“ и да не одговара по обвинението. Изнудувањето на пари од струмички бизнисмени по принципот “едно евро за Вицето и едно евро за црквата“ е се уште актуелен предмет , благодарение на тоа што СЈО нема ингеренции врз овој вид на криминал за кој е обвинет Зоран Заев и не може да го аболицира. Адвокатскиот тим на Заев на денешното рочиште во Кривичниот суд повторно побара изземање на обвинителот Владимир Милошевски посочувајќи дека нему му истекол мандатот во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Милошевски рече дека кривичниот предмет го застапува Обвинителството, а со оглед на тоа дека му е доделен нему, може да го застапува, а сè друго е интерна работа на Јавното обвинителство. По ова, судијката Дијана Груевска-Илиевска даде пауза за Судскиот совет да одлучи за барањето за изземање на Милошевски од случајот. По паузата, во Судот се појави обвинителот ...
сите 101 | | | веќе видена

Денес уште еднаш да потсетиме за непрофесионалноста на Катица Јанева, која што ја погази заклетвата која ја има дадено како обвинител и наместо обвинител на осомничениот криминалец Зоран Заев, се појави како негов бранител, истакна на денешната прес-конфренција Антонио Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Милошоски Истовремено многу интегативно што неколку дена имаме молк и од госпоѓата Катица Јанева и од Зоран Заев. Никој не сака да се јави да објасни зошто е повлечено обвинението, ниту пак Зоран Заев се јави да побара обвинението да има судска разрешница ако верува дека е невин. Но целата јавност како и госпоѓата Катица Јанева и нејзиниот штитеник Зоран Заев знаат за вината што е сторена и за доказите што се прибрани. Катица Јанева се откажа од предметот Пуч со срамно образложение дека фактичката состојба прикажано во обвинителниот акт била во спротивност со наводни докази кои што таа ги обезбедила за други два предмета. Но да потсетиме ...
сите 101 | | | веќе видена

Иницијативниот одбор на граѓанското движење „Стоп Операција Сорос“ ги информираше граѓаните дека овие денови ќе побараат одговор од Американската амбасада и од мисијата Усаид во Македонија, на кој начин соработуваат и ја финансираат фондацијата на отворено општество во Македонија. -Станува збор за пари кои преку разни програми овие две институции ги даваат на фоднацијата на отворено општество за политички цели и за пласирање на одредена политичка идеологија што е прифатлива само за една политичка опција во Македонија. Исто така сите релевантни институции во САД ќе бидат информирани за случувањата во Македонија на оваа тема, како и новоформираната администрација на претседателот Доналд Трамп, од каде што ќе побараме да се изврши ревизија на оправданоста на овие програми и воедно ќе побараме да се изврши одредена истрага во врска со можна злоупотреба на овие парични средства кои припаѓаат на даночните обврзници на САД, вели Ненад Мирчевски. -Ние движењето „Стоп Операција Сорос“ сме им благодарни на САД за ...
сите 52 | | | веќе видена

Како партија го овластивме претседателот Никола Груевски да ги води разговорите за состав на новата влада. Во моментот не сакам да прејудицирам било што околу преговорите кои се во тек. Рокот го знаеме и секако дека ќе мора да има одреден епилог, изјави денеска премиерот Емил Димитриев. Одговарајќи на новинарски прашања по посетата на новоотворената градинка во општина Аеродром, премиерот Димитриев рече дека е логично победник со победник да ја составуваат новата влада. Димитриев очекува дека ќе се надмине кризата и оти по формирањето на новата влада ќе почне реализацијата на проектите коишто се од интерес за граѓаните. – Како и сите граѓани, очекувам да ја надминеме кризата. На никого не му е во прилог тензична состојба во која институциите се во грч, а граѓаните во неизвесност. Очекувам сето тоа да се релаксира со формирањето на новата влада бидејќи постојат многу потреби коишто треба да бидат реализирани за граѓаните, а кои се дел од програмата со која победивме, истакна претседателот на Владата Емил ...
сите 11 | | | веќе видена

Прочитавме изјава на доскорешниот претседател на соседна Бугарија кој гордо се пофали пред јавноста дека не ја посетил Македонија во неговиот мандат и меѓу редови дека бил заговорник на заострување на односот на Бугарија кон Македонија. Прилично популистичка изјава на Плевнелиев наменета за домашната јавност. Демек покажал мускули кон нас во Македонија и со гордост се пофали за тоа. Сигурно некои луѓе во Бугарија му рекоа: Браво. Но, сакам да го прашам Плевнелиев, што постигна со тоа? Дали со тој пристап ги подобри односите со Македонија?, напиша на својот ФБ профил пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски. -Со оваа политика што Бугарија повеќе години ја води кон Македонија само се влошуваат односите. Порасна недовербата на двете страни, и меѓу народите и меѓу политичарите. Со оваа политика ние дополнително се оддалечуваме. Во некоја мера нарасна и меѓусебна омраза. Нема дијалог, има препукување со изјави. Македонскиот народ знае дека на пример на состаноците на ЕК во Брисел најжестоки против Македонија во ...
сите 7 | | | веќе видена

Џорџ Сорос донирал над 90 милиони долари на партнерите на т.н. Марш на Жените, на кој се собраа над десетици илјади жени, еден ден по инаугурацијата на Доналд Трамп, како 45 претседател на САД. Моментално организацијата на Маршот на Жените, брои околу 160 партнери, на својата веб страница, а повеќе од четвртината од нив, се финансирани од милијардерот Џорџ Сорос, чие име со поврзува и со голем број на анти-Трамп протести, изминатата година. Помеѓу 2000 и 2014 година, Сорос донирал 89.9 милиони долари на 40 од овие организации, вклучувајќи ги и Хјуман Рајтс Воч, Планд Пертнхуд и Националното Здружение за напредок на обоените луѓе. Новинските агенции и експертите, тврдат дека Американскиот народ, традиционално ја признава демократската волја на граѓаните, кои го избраа Трамп за претседател, меѓутоа, голем број на пост изборните протести низ САД, не беа спонтани, како што тоа го пренесоа некои новински куќи, а Маршот на Жените, беше проследен и со протести, кои на одредени места излегоа од контрола. Дел од ...
сите 7 | | | веќе видена

Овој човек изгубил пулс 45 минути, но се разбудил со неверојатна визија за задгробен живот. Камионџијата од Охајо го шокирал болничкиот персонал кога се вратил во живот, откако скоро еден час изгубил пулс, по силен срцев удар, но тој тврди дека она што го видел во текот на тие напнати моменти го убедило дека постои задгробен живот. Брајан Милер (41) ја отворал приколката кога осетил дека нешто не е во ред со него. Веднаш викнал брза помош и на операторот му рекол: Јас сум возач на камион и мислам дека доживувам инфаркт. Неговата главна артерија била во целост блокирана, предизвикувајќи срцев удар. Лекарите во болницата успеале да ја отстранат блокадата, но откако се освестил и се ослободил од болката раскажал што му се случувало. Единствената работа на која се сеќавам е дека светлина кон која тргнав да чекорам. Одев по пат обложен со цвеќе кон светлината, се додека не наидов на својата маќеа која неодамна почина. Таа беше најубавата работа која ја видов, изгледаше многу среќно, исто како првиот ден кога ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Ова е интервју на најмоќниот политички лидер во Македонија, Никола Груевски, дадено за албански медиум, пишува Леонард Керкуќи, уредник на „Газета експрес“ и еден од најугледните косовски новинари, во најавата на големото интервју на Груевски за најчитаниот електронски медиум на албански јазик на Балканот. Еден месец по изборите во Македонија сѐ уште не е постигнат договор за формирање влада. Најголемата партија во земјата, ВМРО-ДПМНЕ, победи и на овие избори. Лидерот на партијата Никола Груевски на 9 јануари го доби мандатот од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да почне преговори со другите партии за да формира влада. За да најде партнер, има на располагање уште 12 дена. Според досегашната практика за формирање влада се докажало дека се склучува коалиција меѓу најголемата македонска и најголемата албанска партија. Во овој случај, ВМРО-ДПМНЕ и Демократската унија за интеграција, предводена од Али Ахмети. Преговорите меѓу двајцата лидери се во тек, стои во воведот на големото интервју за порталот на ...
сите 20 | | | веќе видена

Италијанскиот десничар Антонио Тајани синоќа е избран за нов претседател на Европскиот парламент, соопшти претседателот во заминување, Мартин Шулц. Шеесет и тригодишниот Тајани е избран во четвртиот и последен круг од гласањето, со просто мнозинство од 351 глас, додека неговиот противкандидат и сонародник, социјалистот Џани Питела, освои 282 гласови од европратениците. Новиот претседател на Европарламентот доаѓа од редовите на Европската народна партија, каде што припаѓа ВМРО-ДПМНЕ. Тајани е досегашен потпретседател на Европската народна партија, а претходно бил еврокомесар за индустрија и претприемаство, како и европски комесар за транспорт. Обраќајќи се пред европските пратеници, Тајани порача дека ќе ги почитува сите политички групи, а својата победа ја посвети на жртвите на катастрофалниот земјотрес што минатата година го погоди централниот дел на Италија, како и на жртвите на тероризмот. Пред неколку месеци, Тајани беше во посета на ВМРО-ДПМНЕ, а во сите свои обраќања го користеше уставното име на ...
сите 33 | | | веќе видена

next