Е Вести

Советот на Град Скопје денеска од 11 часот ќе одржи комеморативна седница за пејачката, текстописец, хуманитарка и советник во Град Скопје Есма Реџепова-Теодосиевска, која почина вчера по кратко и тешко боледување на 73-годишна возраст. Во салата на Советот ќе биде отворена и книга на жалост. Есма Реџепова е родена во Скопје на 8 август 1943. Го носеше епитетот „кралица на ромската песна“, а нејзината богата и меѓународна музичка кариера непрекинато траеше 55 години. Имаше репутација на светски уметник со повеќе од осум илјади концерти, настапи на над 15 јазици, издадени 60-ина албуми. Во мај 2013 година Есма Реџепова-Теодосиевска ја претставуваше Република Македонија на Евровизија во Малме со поп-пејачот Влатко Лозановски-Лозано и песната „Пред да се раздени“. Во 58-годишната историја на евровизискиот натпревар првпат една композиција делумно беше испеана на ромски јазик. Во септември 2013 година беше одликувана со титула „Национален уметник на Република Македонија“ за нејзиниот децениски придонес за ...
сите 135 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на 28. земји-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе имаат работен појадок со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, јавува дописникот на МИА од Брисел. Во организација на министрите на Австрија, Унгарија и на Словенија, Себастијан Курц, Петер Сијарто и Карл Ерјавец, целиот Совет за надворешни работи на ЕУ (ФАК) и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, ќе присуствуваат на средбата со министерот за надворешни работи на Република Македонија за да разговараат за исходот од предвремените парламентарни избори. На неколку часа пред состанокот на Советот на ЕУ, каде треба да се усвојат заклучоците за Самитот на Европскиот совет што е закажан за четврток идната недела, шефовите на дипломатиите на ЕУ-земјите плус Хан, директно од Попоски ќе се информираат за исходот на македонските избори и плановите на идната политичка влада, која според очекувањата на Брисел ќе продолжи по евро-атлантскиот пат. Овој вид работен појадок на Советот за надворешни ...
сите 92 | | | веќе видена

Согласно, последните неофицијални информации објавени од страна Државната изборна комисија, ВМРО ДПМНЕ е во водство со освоени 445.541, а веднаш зад неа се наоѓа СДСМ со освоени 430.651 гласови. Информациите се добиени по преброени 98,30% од гласовите. Според проценките повеќе од сигурно е дека на овие предвремени парламентарни избори победник е ВМРО ДПМНЕ со освоени 51 пратенички мандат, а СДСМ има освено 49 пратенички мандати.  
сите 404 | | | веќе видена

Земјотреси со интензитет од околу 5 степени по Рихтер го потресоа Балканот. Најмногу се почувствуваа во Хрватска каде што е и епицентарот на потресот и во Босна и Херцеговина. Републичкиот Сеизмолошки завод соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на островот Чиово, неколку километри одалечен од Сплит. Магнитудата е проценета на 5,0 и 5,1 а жариштетот на потресот било десет километри под површината на почвата. Земјотресот, освен во Сплит, се почувствувал во цела средна Далмација, јавува хрватскиот портал „Индекс“.
сите 59 | | | веќе видена

Шестдневниот ноемвриски штрајк на пилотите во долготрајната битка за платите, ја чинеше Луфтханза 100 милиони евра, соопшти денеска авиопревозникот. Од пролетта во 2014 година, пилотите на Луфтханза штрајкуваа 15 пати со барање за зголемување плати. Тие се жалат дека платите не им се зголемени пет години иако компанијата остварува добри профити. Според Луфтханза, од штрајкот профитирале другите авиокомпании во групацијата – Австријан Ерлајнс и Свис Ерлајнс кои користеле поголеми авиони на своите летови во и од Германија. Синдикалните челници моментно разгледуваат нова понуда на компанијата – зголемување на платите за 4,4 отсто во тек на двегодишен период.
сите 6 | | | веќе видена

Пад на температурите и слаб снег најавуваат метеоролозите од понеделник и вторник. Од УХМР информираат дека студена воздушна маса од север ќе услови засилен северен ветер, особено од понеделник попладне. На места ќе провејува слаб снег, а дневната температура од вторник позначително ќе опадне. Во понеделник максималната температура ќе се движи од 6 до 12, а од вторник до четврток од 2 до 9 степени. Утринските температури во понеделник и вторник ќе се движат од -4 до 4 степени, а потоа поради разведрувањето ќе опаднат и ќе бидат во интервала од -9 до 0 степени.
сите 195 | | | веќе видена

Сообраќајот на регионалниот пат Делчево-Штип од 19:20 часот вечерва е нормализиран во двата правци, соопшти Автомото сојузот на Македонија (АМСМ). Товарното моторно возило кое беше излетано од патот кај надвозникот во Облешево е извлечено, а сообраќајот е целосно оспособен за сите видови моторни возила. Како што информира АМСМ, сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози на пониските места и наместа влажни коловози на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.
сите 111 | | | веќе видена

Народната банка на Република Македонија од 15 декември годинава ќе ги пушти во оптек книжните пари во апоени од 200 и 2.000 денари, а истовремено ќе ги повлече од оптек банкнотите од 5.000 денари. НБРМ информира дека одлуката за издавање книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари е произлезена од реално согледаната потреба за ребалансирање на постоечката апоенска структура на книжните пари во оптек. – Постоечката апоенска структура на книжните пари што се во оптек од 8 септември 1996 година до денес нема претрпено промени и воведувањето на овие два нови апоена претставува прва промена којашто се спроведува по период од 20 години. Ваквата одлука е донесена врз основа на истражувања и анализи на сите постоечки фактори, при што се утврди дека постојат реални потреби за воведување на двата нови апоена. Воведувањето ќе овозможи зголемување на понудата на апоените што се на располагање при вршење готовински трансакции, а како секундарен ефект се очекува урамнотежување на побарувачката за одредени деноминации, ...
сите 96 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов ги повика граѓаните на 11 декември да излезат, да го остварат своето право на глас и да ја исполнат својата граѓанска должност. – Повикувам да гласате по сопствено убедување и да ја дадете довербата на онаа политичка партија и опција за која верувате дека е најдобриот избор за вас и за Република Македонија, нагласи Иванов во денешната изјава. Сите кои се вклучени во изборниот процес, претседателот Иванов ги повика да покажат достојно ниво на политичка култура и да го почитуваат Уставот и законите на Република Македонија. – Ги повикувам надлежните институции задолжени за регуларноста на изборниот процес да дејствуваат согласно законските норми и правила. Да не подлежат на никакви притисоци и да немаат толеранција, ниту милост за оние, кои на каков било начин, ќе се обидат да го попречат, или нарушат изборниот процес, рече Иванов. Како држава, посочи тој, не смееме да дозволиме да има ниту еден аргумент за оспорување и дискредитирање на изборниот процес. – Во демократска атмосфера, ...
сите 32 | | | веќе видена

Македонската економија во третиот квартал забележа раст од 2,4 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци в о третото тримесечје од 2016, најголем пораст е забележан во секторите Стручни, научни и технички дејности, Административни и помошни услужни дејности од 10,9 отсто, Градежништвото од 10,3 отсто и Информации и комуникации од 5,6 отсто. Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во третото тримесечје од 2016 година, номинално расте за 5,3 отсто, а нејзиното учество во структурата на БДП изнесува 64,1 отсто. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 13,3 отсто, а увозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 11,1 отсто.
сите 99 | | | веќе видена

Стабилна Македонија, унитарна, со еден официјален јазик, политичка стабилност и желба и план за економски напредок. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе извојуваат извесна и уверлива победа на престојните парламентарни избори, порача денеска од Охрид Антонио Милошоски, носител на кандидатската листа на Коалицијата „За подобра Македонија“ во петтата изборна единица. -После две години политичка криза, за два дена ќе имаме можност да ја решиме таа криза, со достоинствени и мирни избори и почитување на волјата на народот. Работевме и ќе работиме во интерес на сите граѓани. Досега зборуваа политичарите, в недела ќе го имаме гласот на народот, тој одлучува за Република Македонија. Да имаме 63 пратеници, во стабилно собрание и да продолжиме со конретни проекти во интерес на сите, посочи Милошоски на последниот ден од изборната кампања.
сите 26 | | | веќе видена

Европската унија одблиску ќе ги следи предвремените парламентарни избори што в недела ќе се одржат во Република Македонија, а со своја реакција за нивното одржување очекува да излезе во понеделник попладне, откако со првична оценка ќе излеза меѓународните набљудувачи. Ова, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, денеска го соопшти портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, која потенцираше дека за официјален Брисел, изборите се можност за обединување на Македонија околу стратешките цели. – Ќе има избори во БЈР Македонија оваа недела на 11 декември. Како што досега повеќепати сме кажале во однос на овие избори, тие се можност за земјата да направи нов почеток, да се обедини околу стратешките цели и да се врати на евроинтеграцискиот пат. Очигледно, ова е само еден чекор од еден многу подолг процес, како дел од процесот од договорот од Пржино и јасно е дека ова што е договорено во рамки на овој договор, ќе треба да продолжи да се имплементира, истакна Коцијанчич. Гласноговорничката на комесарот ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонија бележи нов пад на невработеноста- историски најниски 23,4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според податоците на Државниот завод за статистика, во третиот квартал од 2016 година стапката на невработеност изнесува 23,4 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во однос на 2015 година бележи намалување од 2,7 отсто, во однос на третиот квартал 2015 година стапката на невработеност е пониска за 1,1 отсто, а во однос на претходниот квартал невработеноста е намалена за еден отсто. Според објавените податоци Република Македонија брои 949.944 лица од кои вработени се 727.985, а 221.959 лица се невработени. Стапката на активност во овој период е 56,6, стапката на вработеност е 43,4 отсто. Од невработените мажи се 61,7 проценти, а жени се 38,3 отсто. Најголема е стапката на невработеност во групата од 25 до 49 години. Според образованието најголема е стапката на невработени со четиригодишно средно образование 99.954 лица. Со основно се 46.831, со високо 39.237, со ...
сите 99 | | | веќе видена

Над 2.900 нови вработувања ќе донесат десетината инвестиции кои се објавени во изминатиот краток период. Ниту политичката криза, не успеа да влијае на одлуките на инвеститорите својата инвестиција да ја направат во Македонија. Позитивните услови, техничката поддршка, отвореноста за соработка на Владата со инвеститорите како и квалитетната работна сила се причините кои ги привлекуваат и задржуваат инвеститорите кај нас. Покрај отворањето на нови работни места, позитивно е што инвестициите не се сконцентрирани во една техничко индустриска зона, туку се инвестира во различни градови а доаѓаат од високо развиени западни држави. Битола, Македонски Брод, Крушево, Неготино, Прилеп станаа место каде ќе „легне“ странски капирал, ќе се отворат нови работи места, ќе се донесе странски know how и ќе се учи од реномирани компании. Две инвестиции во Битола – 260 нови работни места Турска компанија Целмак која се занимава од металопреработувачката индустрија одлучи да инвестира во зоната во Жабени. Инвестиција е од 8.6 ...
сите 13 | | | веќе видена

Додека владејачката ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ добиваат силна меѓународна поддршка во предизборната кампања која завршува денеска, опозициската коалиција предводена од СДСМ е целосно изолирана од меѓународна поддршка на своите митинзи. Шефот на австриското МНР Себастијан Курц, министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто, потпретседателот на ЕПП во ПССЕ Тобијас Зек, претседателот на ЕПП во Советот на Европа Аксел Фишер, беа само само дел од видните европски политички имиња кои се појавија на митинзите на ВМРО-ДПМНЕ ширум Македонија. Ако на ова се додаде и видео пораката испратена од Битола на првиот човек на најмоќната политичка европска партија (ЕПП) Жозеф Дол, тогаш станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ има силна меѓународна поддршка. Од друга страна, на митинзите на СДСМ не се појави ниту еден европски политичар. Изминатиов период, ВМРО-ДПМНЕ доби голема и отворена поддршка од видни европски политичари, меѓу кои и австрискиот шеф на дипломатијата Себастијан курц, кој се обрати ...
сите 146 | | | веќе видена

Лозарите почнаа да ги добиваат парите за откупеното грозје. Исплатата почна иако крајниот рок до кога винарите треба да ја исплатат првата рата за откупеното грозје во изминатата сезона е 15 декември. – Наближува терминот до кој, според законот, винарите мора да ја исплатат првата рата. Се надеваме дека ќе ги испочитуваат законските одредби и ќе го платат навреме родот произведен со мака и пот. Веќе се почнати активностите во лозовите насади за следната производствена сезона, па неопходни ни се финансиски средства, изјави вчера претседателот на Регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија” Љупчо Аризанов. Според него, за да ја извршат навреме резидбата, лозарите од Тиквешијата го почнаа кроењето на виновите лози. – Оние што имаат големи плантажи не можат да го чекаат 14 февруари и верскиот празник „Свети Трифун” кога традиционално, на симболичен начин, стартува закројувањето на лозјата зашто, во тој случај, нема да стигнат навреме да ја извршат резидбата, рече Аризанов. На лозовите плантажи во Македонија ...
сите 17 | | | веќе видена

Многу работи се направија низ годините наназад, а и многу ќе се решаваат во иднина, најважно е што се намали невработеноста, а во иднина ќе се намалува и уште. Во иднина ќе имаме и нови инвестиции, бидејќи имаме најповолна економска клима, во наредните 4 години планираме да отвориме нови 70.000 работни места, пензиите пораснаа за над 90 проценти, воведовме минимална плата која во иднина ќе изнесува 14.000 денари. Ќе продожат да растат и платите во јавниот сектор и социјалната помош. Донесовме над две милијарди евра странски ивестиции, извозот порасна над четири милијарди евра, просечната плата се зголеми на 22.000 денари и во иднина ќе продолжи да расте како што ќе растат и ивестициите, изјави Никола Груевски претседатен ла ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 4. -Во Скопје ќе се изгради нов комплекс клиники Мајка Тереза во висина од 130 милиони евра, ќе се реконтруираат и старата градска болница и останатите медицински установи, ќе се реновираат 140 училишта, за децата кои излегуваа од дом ќе им даваме помош од 4.000 ...
сите 18 | | | веќе видена

Имаме избори на кои ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе добијат историски најголема поддршка од граѓаните. Победуваме, истакна на вечерашниот митинг во Гази Баба, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата во ИЕ 4 Никола Груевски. -Во неделите зад нас се разјаснија многу работи, зошто ни се случуваше сето ова во изминативе две иппол години. Кои биле целите и намерите, да ни го наруши соживотот, да ни се редефинира државата. Зоран Заев ги потцени граѓаните на Македонија со своите игри, со своите соработки со криминални структури. Во недела народот ќе му прати порака дека не сакаат таков премиер. Во недела ќе победи Македонија, Македонците, Турците, Албанците, Ромите, Власите, сите кои сакаат да живат во Македонија со овие граници со ова економски зајакнување кое ќе расте. Секој еден треба да знае дека зад себе го има ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата и мене, дециден е Груевски. Носителот на листата во четвртата изборна едница посочи дека граѓаните во недела ќе му покажат на Заев дека овие два милиони одлучуваат кој ќе ...
сите 74 | | | веќе видена

Нова спортска сала во Муртино, финализирање на реконструкцијата на патот Еднокуќево – Муртино во должина од еден километар и вредност од пет милиони денари, нова детска градинка во Муртино, санација на греењето во ОУ „Маршал Тито“ и изградба на гасовод од Штип преку Хамзали – Струмица – Гевгелија до грчка граница од која корист ќе има и Муртино, вети лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на коалицијата „За подобра Македонија“ во ИЕ 4 Никола Груевски на денешната средба со жителите на струмичкото село Муртино. -За Струмичко се предвидуваат многу проекти, меѓу кои е и доизградба на болницата во Струмица во вредност од четири милиони евра од која корист ќе имаат околу 230.000 жители, набавка на нови 125 медицински апарати за здравствените установи во Струмица, изградба на две нови детски градинки во Струмица, затворен пливачки базен со ватерполо димензии, четири тениски терени, две повеќенаменски и четири баскет игралишта и една отворена фитнес зона. Покрај тоа, планирана е и доизградба на театарот која е ...
сите 12 | | | веќе видена

next