Е Вести

Вчера околу 16.45 часот во Тетово на ул.„Благоја Тоска“ додека М.А.(52) од Тетово бил во неговата работилница, забележал дека непознато лице со патничко возило ,,пасат“, се движело во паркот односно зеленилото пред работилницата, на што веднаш изреагирал и со рака го запрел возилото со цел да му укаже дека не треба да се движи на зелената површина. По ова возилото запрело на тротоарот и од истото излегло непознато лице кое извадило пиштол и го вперило кон него, заканувајќи му се дека ќе испука. М.А. се обидел да го смири, но во еден момент му се нафрлил на лицето, одземајќи му го пиштолот, почнале да се туркаат и влечат, по што паднале на земја. Синот на М.А. дошол кај него и му го дал мобилниот телефон со кој повикал полициски службеник со кој се знаел од порано. Полицискиот службеник заедно со други негови колеги со службено возило, веднаш дошле на лице место и од непознатото лице одзеле пиштол со седум куршуми кој би поседуван со дозвола, при што бил утврден бил идентитетот на лицето и се работи за Р.М. ...
сите 3 | | | веќе видена

Игнорирањето на оставката од страна на Заев е сосема во линија со неговиот карактер, напиша опозицискиот колумнист Ивор Мицковски на својот Фејсбук профил. -Заев не треба да си даде оставка. Заев треба само да престане да лаже, да дава популистички и нереални ветувања, да се обврзува на збор, кога до зборот не држи. Толку, инаку игнорирањето на оставката е сосема во линија со карактерот, напиша Мицковски.
сите 5 | | | веќе видена

За ВМРО-ДПМНЕ изборите завршија на 11-ти декември, соопштија вечерва од ВМРО-ДПМНЕ. -Денес, и ние како и целата јавност дознавме, дека и покрај сите напори, Теарчани го спречиле обидот за постизборен инжинеринг. Им честитаме за тоа. Како победници на изборите, остануваме посветени на идните чекори околу формирање нова Влада, велат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека остануваме на ставовите искажани во изјавата од 11-ти декември кога беа сумирани изборните резултати.
сите 6 | | | веќе видена

Државната изборна комисија вечерва и на прес-конференција ги потврди резултатите од прегласувањето во изборното место 2011 во Теарце, според кои распоредот на мандатите останува непроменет. ВМРО-ДПМНЕ добива 51 пратенички мандат, со што се потврди победата од 11 декември. Претходно, по завршувањето на гласањето во Теарце, ВМРО-ДПМНЕ објави соопштение во кое велат дека како победници на изборите остануваат посветени на формирање нова Влада. Конечната распределба на пратенички мандати е следната: ВМРО-ДПМНЕ и др. – 51 СДСМ и др. – 49 ДУИ – 10 БЕСА – 5 Алијанса за Албанците – 3 ДПА – 2
сите 62 | | | веќе видена

Државната изборна комисија вечерва одржа прес-конференција на која претседателот Александар Чичаковски ги потврди резултатите од прегласувањето во општина Теарце кои беа објавени на официјалната страница на комисијата пред неколку часа. За СДСМ гласале 245 лица, за ВМРО-ДПМНЕ 149, ВМРО за Македонија добила 2 гласа, ДУИ 1, ДПА 2, Алијанса за Албанците 1, а имало и 3 неважечки ливчиња. – Врз основа на резултатите и од останатите избирачки места од шестата изборна единица, ДУИ има освоено 6 мандати, ВМРО-ДПМНЕ 4 мандати, СДСМ 3 мандати, Беса 3 мандати, Алијанса за Албанците 2 мандати и ДПА 2 мандати. Конечните резултати ќе бидат објавени откако ќе се заврши постапката по евентуалните приговори од политичките партии – рече Чичаковски. И покрај прегласувањето мандатите на политичките партии, останаа непроменети, ВМРО-ДПМНЕ има вкупно 51 пратеничко место, СДСМ 49 мандати, ДУИ 10, движењето Беса 5, Алијанса на Албанците 3 и ДПА 2 мандати. Чичаковски соопшти дека ДИК во среда до Собранието ќе ги достави уверенијата ...
сите 62 | | | веќе видена

Пејачот Џорџ Мајкл умре на возраст од 53 години, соопшти неговиот публицист, пренесе Би-би-си . Ѕвездата, која ја почна својата кариера со групата Вем! во 1980-тите години, а подоцна го продолжи својот подем како соло-изведувач, „починал мирно во својот дом“. Полицијата соопшти дека амбулантно возило пристигнало на неговиот имот во Геринг во Оксфордшир во 13:42 часот. Полицијата соопшти дека немало сомнителни околности. Мајкл има грчко потекло и е роден како Георгис Кирјакос Панајоту. Во својата кариера продал повеќе од 100 милиони албуми. -Со жалење потврдуваме дека нашиот сакан син, брат и пријател Џорџ почина во мир во својот дом на Божиќ. Семејството моли да се почитува приватноста во овие тешки моменти. Понатамошни коментари засега нема да има„, се наведува во соопштението.
сите 194 | | | веќе видена

Пандата Да Мао е позната по тоа што обожава снег, но она што не сака е кога некој ќе дојде на нејзината територијата па дури и кога тоа е лично Снешко. Работниците во зоолошката градина во Торонто, Канада решиле да ја изненадат пандата па во кафезот и направиле Снешко. Но, на пандата не и се допаднал новиот цимер, па решила да се пресмета со него. Тргнала да се бори со Снешко, да го гребе се со цел да му се качи на глава. На крај успеала, со тешка мака, но притоа морала да истрпи неколку паѓања.
сите 2 | | | веќе видена

Неодамнешно истражување покажа дека четири лоши навики, пушење, конзумирање премногу алкохолни пијалаци, физичка неактивност и недоволно овошје, можат да го скратат животот дури за 12 години. Неколку мали промени можат многу да го подобрат животот. 1. Не се прејадувај Почнете да ставате малку храна во својата чинија. Најстарите Јапонци престануваат да јадат кога чувствуваат дека 80 отсто се сити. Помалку храна помага во побавно стареење, бидејќи со намалените калории се намалува производството на хормонот Т3, кој го успорува метаболизмот и го забрзува процесот на стареењето. 2. Уживај … во сексот. Ова е забавен начин да се намали голем број на калории, понекогаш и како да трчаш 30 минути. Редовниот секс ќе го намали крвниот притисок, го подобрува сонот, го зголемува имунитетот и го заштитува срцето. 3. Изгаси го телевизорот Истражување спроведено во 2010 година докажало дека луѓе кои гледаат тв 4 или повеќе часа дневно, имаат 46 отсто шанси од смрт од која било причина, за разлика од луѓе кои гледаат ТВ ...
сите 4 | | | веќе видена

Вреќата на Дедо Мраз веќе е наполнета со подароци, а елените едвај чекаат да полетаат со својата кочија. И додека го чекаме пристигнувањето на старецот со црвен костим и бела брада, британски „Дејли Експрес” не потсетува на неколку занимливости за овој светски феномен… – До 16. век, Санта Клаус (Свети Никола) не се поистоветувал со Дедо Мраз; – Изедначувањето на Дедо Мраз со Санта Клаус почнува со холандските приказни за Синтерклас (што значи Свети Никола). Холанѓаните на 6 декември го одбележуваат денот на светецот и си разменуваат божиќни подароци; – Дедо Мраз се појавува во народните средновековни бајки за делење подароци за време на Божик; – Најстариот познат запис на називот Дедо Мраз на англиски е од 1773 година и потекнува од Америка; – Првото училиште за Дедо Мразовци во светот е отворено во 1937, од страна на Чарлс Хауард во американската сојузна држава Мичиген. – Во 2013, премиерот на Гренланд го прогласи Нелсон Мендела за Дедо Мраз на годината; – Во првите илустрации, дарежливиот старец е облечен ...
сите 9 | | | веќе видена

Битката за враќање во нормален живот за младиот кратовец Давид Стојановски (13) продолжува. Момчето кое боледува од остеобластична саркома (малигна неоплазма во коленото), по кратко подобрување на состојбата, повторно има влошена здравствена состојба, објави локалниот кратовски портал „Аберџија“. Неговиот родител Игор добил предлог од лекарскиот тим на скопските клиники да му биде ампутирана едната нога и со тоа да се реши проблемот со малигнитетот. Во меѓувреме таткото бил во посета на реномирана австриска клиника, каде му гарантирале дека проблемот ќе го решат без ампутација на ногата на Давид. Проблемот е што семејството на Давид ги нема потребните 50.000 евра, колку што бараат Австријците за операција на Давид. Во меѓувреме, Игор поднел документи за покривање на трошоците за лекување од страна на Фондот за здравство, но постапката е во тек и сеуште не се знае дали средствата ќе бидат одобрени. Без разлика на исходот, ги повикуваме сите граѓани и институции еден мал дел од својот буџет наменет за ...
сите 29 | | | веќе видена

Без вода утре од 8 до 10 часот ќе останат корисниците населбите Козле, Жданец и Трнодол во Општина Карпош. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје прекинот е поради промена на електрична инсталација на командите во пумпената станица Жданец.
сите 49 | | | веќе видена

Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска објави писмо од рускиот претседател Владимир Путин упатено до Трамп. Писмото, што било испратено минатата недела се однесува на билатералната соработка меѓу Вашингтон и Москва како и за новото ниво на американско-руските односи. Во писмото се укажува дека сериозните глобални и регионални предизвици покажуваат оти „односите на Русија и САД се важен фактор во обезбедувањето на стабилноста и безбедноста во современиот свет“. – Се надевам дека ќе можеме – делувајќи на конструктивен и прагматичен начин, да преземеме вистински чекори за обновувањето во рамките на билатералната соработка во различни области, како и да го подигнеме нивото на соработка на меѓународната сцена на квалитативно ново ниво, напишал Путин.
сите 4 | | | веќе видена

Жителите од населените места каде опозициските партии бараат прегласување се изненадени, велат дека овие избори поминале во мирна и демократска атмосфера-ниту виделе, ниту пак,слушнале дека имало нерегуларности и проблеми. Едно од тие места е и Тераце. -Немало инциденти, фер. -Ништо, ништо немаше, сè во ред беше фино, баш ми се допадна овој пат. Никаква галама, ништо. Се фино пројде. -Добро, сè демократски, велат анкетираните. Екипа на телевизија Алфа на денот на изборите беше токму на едно од избирачките места во Теарце, за кои беа поднесени приговори, а сега е донесена одлука да се прегласува. Тогаш од одборот за Алфа изјавија дека гласањето тече нормално, без никакви забележани проблеми и нерегуларности. -Гласањето започна точно во 7 часот, се одвива најнормално нема никакви проблеми. На нашето избирачко место имаме 714 гласачи, изјавија од избирачкиот одбор на избирачкото место 2011. На избирачкото место 2011 во Теарце во Избирачкиот список се запишани вкупно 714 гласачи. На 11 декември на гласање ...
сите 17 | | | веќе видена

Утрово е ставено крај на сите шпекулации и предвидување кој е главниот виновник за авионската несреќа која пред неколку седмици се случи во Колумбија, а во неа загина скоро цел екипаж на фудбалскиот клуб, Чапокоензе. -Единствени виновници за оваа голема несреќа се пилотот Мигуел Квирога и авионската компанија ЛаМиа“, изјави боливискиот министер за внатрешни работи и дополни: „Детално со анализирање и разговарање со сведоци прегледавме сè. Материјалите и доказите, покажуваат директно кон посочените виновници, кои самостојно со недоволно гориво во авионот одлучиле дека може да стигнат до крајната цел, а биле свесни дека немаат доволно гориво во авионот. Во авионот имало девет членови на екипажот и 68 патници од кои поголемиот дел членови на фудбалскиот клуб Чапокоензе. Несреќата ја преживеаја само шест лица, од кои тројца фудбалери на бразилскиот клуб.
сите 21 | | | веќе видена

Германската полиција трага по Тунижанец, откако бил пронајден документ за идентификација под седиштето на камионот, кој се втурна во божиќниот базар во Берлин. Според анонимни извори документот бил на име Анис А., роден во Татавин, Тунис во 1992 година. Се проценува дека мажот користел и други документи со лажни имиња. Германската полиција синоќа уапси уште еден осомничен за поврзаност со нападот при што загинаа 12 лица, а 48 беа повредени, но подоцна е ослободен.
сите 292 | | | веќе видена

Младиот турски полицаец кој го уби руексиот амбасадор во Анкара, осум пати бил дел од обезбедувањето на Реџеп Таип Ердоган, објавија турските медиуми. 22-годишниот полицаец пред камери со девет истрели го уби рускиот амбасадор Андреј Карлов, по што и самиот бепше убиен. Весникот Хуриет пишува дека полицаецот, кој служел во Анкара во интервентните сили, последните две ипол години бил дел од безбедносната придружба која го следела претседателот Ердоган во осум наврати по неуспешниот обид за државен удар. Бил дел од групата за обезбедување веднаш зад личното обезбедување на претседателот, пишува весникот. И покрај неговите изјави за време на убиството кои се поврзуваат со состојбата во Сирија, шефот на турската дипломатија на американскиот колега му рекол дека Москва и Анкара „знаат дека зад убиството стои мрежата на Фетула Ѓулен“.
сите 83 | | | веќе видена

На островите во северниот дел на Егејското Море во последните 24 часа пристигнале 102 нови бегалци и мигранти. На Лезбос се регистрирани 32 нови лица, на Хиос 46 и на Самос 24 нови бегалци и мигранти. Според грчката полиција, на овие три грчки острови денеска има 11.043 мигранти и бегалци, кои аплицирале за азил, и чии барања се уште не се разгледани.
сите 29 | | | веќе видена

Ви се обраќаме од името на македонската заедница во Виндзор, Канада на државниот вpв и на целата јавност, но пред се на сите граѓани на Република Македонија, независно од нивната партиска определба, статус и положба во општеството. Се обраќаме и во името на нашите роднини и пријатели во дијаспората на кои на 10 Декември им беше скратено правото да гласаат на предвремените парламентарни избори оо Република Македонија. Недопустливо, недозволиво и срамно е на чесни луге да им биде одземено правото на глас. Сите ние бевме уредно пријавени, со валидни македонски биометриски пасоши и лични карти и со регулиран престој во Канада. За тие кои електронски се пријавија, добија повратна информација дека нивните пријави се обработени, прифатени и одобрени, а оние кои рачно пополнија и потпишаа пријава, добија и решенија лично потпишани од Претседателот на Државната изборна комисија Чичаковски дека ке може да гласаат на изборите. Ја прашуваме целата јавност, сите државни институции кои бea службено ангажирани за ...
сите 3 | | | веќе видена

СДСМ и Зоран Заев преку јасен постизборен инжинеринг ја фалсификуваат волјата на граѓаните и спроведуваат на дело кражба на легитимни избори. Според експертската јавност, ваквиот очаен потег е шлаканица од СДСМ за сите граѓани на Македонија и поништување на волјата на граѓаните изразена на фер и демократски избори, според сите оценки на странските претставници. Ако некој досега се сомневаше, сега секому е јасно дека СДСМ со подршка на странски фактор практично сака да ја украде волјата на граѓаните. Кристално чисти избори на целата територија на Македонија, преку политичкото влијание во ДИК, монтиран судски предмет во Управен суд и со организирање на прецизна математика и контигенти на гласови во Теарце, СДСМ ќе се обиде да ја поништи волјата на граѓаните и легитимира изборна кражба во Македонија. Теарце е место каде на денот на избори според сите набљудувачи и таму присутни помина во најдобар ред. Жителите се изненадени, велат дека овие избори поминале во мирна и демократска атмосфера, ниту виделе, ниту ...
сите 29 | | | веќе видена

Никој не смее да се дрзне да ја фалсификува, оспорува и краде волјата на македонскиот народ. Во Македонија одлучува само македонскиот народ и никој друг. Изборите во неделата беа најмирните, најфер и најдемократските избори досега, без ниту еден инцидент, велат од Здружението на граѓани Македонско сонце од Тампа, Флорида. Секој обид да се оспорат е обид да се изигра волјата и одлуката на македонскиот народ. Победникот на изборите е јасен и народот недвосмислено се одлучи за ВМРО-ДПМНЕ, поразениот треба да им даде приоритет на државните интереси, да го прифати поразот и за добро на македонскиот народ да почне да делува како конструктивна опозиција. Македонскиот народ не смее да дозволи постизборен инжинеринг на својата изборна волја. Кој победил и кој ќе ја води Република Македонија одлучува само македонскиот граѓанин со заокружување на гласачкото ливче, а не членовите на ДИК со политички преговарања и договарања под маса. На аболицираниот криминалец Зоран Заев не смее да му се дозволи да ги погази гласовите ...
сите 6 | | | веќе видена

next