еМагазин

Македонската автомобилска компанија „Еуроимпекс“, од почетокот на годинава стана нов ексклузивен увозник на автомобилите Peugeot за Косово. Од 1-ви јули 2014 година освен Македонија, „Еуроимпекс“ прерасна во Генерален увозник и дистрибутер на брендот Peugeot за Србија и за Црна Гора. Со најновото застапништво „Еуроимпекс“ е компанијата одговорна за Peugeot брендот за четири земји од регионот што претставува голем предизвик и сериозна обврска кон Принципалот. „Живееме и минуваме низ историски период како за „Еуроимпекс“ така и за брендот Peugeot. Пазарите Србија, Црна Гора и Косово на кои започнуваме да работиме,“ вели Даниел Воиновски, генерален директор на „Еуроимпекс“. Според него, ова од нив побарува да го мултиплицираат нивниот труд и вложувања во освојување на регионот, развој и стабилност. „Сега го претставуваме брендот Peugeot меѓу популација поголема од 11.500.000 луѓе, што е мошне сериозна бројка. Настојуваме и низ постигнатите резултати да ја оправдаме укажаната доверба од Automobiles Peugeot.“ ...
сите 5 | | | веќе видена

Православните верници на своите мобилни уреди можат да ја симнат бесплатната апликација „Православен молитвеник“ за Андроид мобилните уреди. Во неа се содржат: Утрински молитви, Вечерни молитви, молитви за разни потреби, Акатист кон Пресвета Богородица, Пасхално молитвено правило и друго. По апликациите Свето Писмо и Православен календар, молитвеникот беше пуштен по повод празникот Божиќ. Извор: http://preminportal.com.mk/
сите 8 | | | веќе видена

Непосредната приватна продажба на акции на Euromax Resources на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) е целосно завршена. Со реализацијата на овој договор ЕБОР стекна удел во Еuromax resources која работи на реализација на проектот за развој на рудникот за бакар и злато во Иловица. Како резултат на приватната продажба, ЕБОР има 19,99% од издадениот, но нераспределен акционерски капитал на Euromax resources. ЕБОР се обврза да не постапува со хартиите од вредност со повластување доколку таквата активност би резултирала со тоа банката да поседува повеќе од 20% минус една акција од издадениот, но нераспределен акционерски капитал на Друштвото. Согласно непосредната приватна продажба на акции објавена претходно на 9-ти декември, 2014 година, на ЕБОР ѝ беа издадени вкупно 23.368.547 обични акции од Euromax resources по цена од 0,25 канадски долари по акција за вкупна цена од 5.842.000 канадски долари. Дополнително, ЕБОР се стекна со 5.915.000 хартии од вредност со повластување по единечна цена по видување од ...
сите 10 | | | веќе видена

Во своето Vip Free+ тарифно портфолио, Вип воведува две нови тарифи Vip Free+ Special и Vip Free+ Special+коина корисниците им овозможуваат неограничени разговори и СМС пораки кон сите мрежи во Македонија, 50 СМС пораки кон странство,како и 2GB интернетвклучени во месечната претплата. Со тарифниот модел Vip Free+ Special+, за 699 денари месечна претплата, корисниците ги добиваат сите придобивки за неограничена комуникација, како и одлична можност да изберат паметен телефон по нивна желба и по привилегирани цени,со претплатнички договор на 24 месеци. Корисниците кои ќе ја одберат новата Vip Free+ Special+постпејд тарифа до 31 јануари 2015 можат да ја искористат Новогодишната промотивна понуда “Без претплата и рата за телефон се’ до пролет”. Тарифниот модел Vip Free+ Specialе наменет за корисниците кои не сакаат договорни обврски ие достапен како тарифен модел достапен само со СИМ картичка, кој за месечна претплата од 599 денари им нуди на корисниците целосна слобода во комуникацијата. – Во месецот на ...
сите 12 | | | веќе видена

Патувањето со воз најчесто на реалција Велес-Скопје-Велес е секојдневие за велешани кои работат,студираат или учат во главниот град. Но, во какви услови патуваат кога температурите се далеку под нулата?!? До редакцијата на VelesTvOnline.com пристигнаа неколку фотографии кои говоарат сами за себе. Извор/фото: VelesTVOnline
сите 4 | | | веќе видена

Куќата на Робевци целосно ќе се обновува. Внатрешноста на еден од најрепрезентативните градски објекти во Охрид ќе добие нов лик, најави министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа – Милевска, пренесува ТВ М Телевизија. „Наскоро со поддршка на Министерството за култура и со донација од турската агенција за поддршка на културното наследство „Тика“ целосно ќе се обнови и ентериерот во Куќата на Робевци, во кој ќе биде претставена и реконципирана поставка, посветена на животот на ова старо охридско семејство„, изјави Канческа – Милевска во Охрид. Извор: ТВ М телевизија
сите 16 | | | веќе видена

Дождот кој деновиве паѓаше во Дојран го растопи снегот и направи штета на плажите во Стар Дојран. На Јутјуб се појави видео на кое се гледа како надојденото езеро ги поплавило плажите, состојба која не сме ја виделе во Дојран со години. Видеото ОВДЕ.
сите 2 | | | веќе видена

Партијата на Македонците во Грција, “Виножито” нема да учествува на престојните парламентарните избори во земјата. Според членот на раководството на партијата Павле Воскопулос, големите политички партии во Грција немаат демократски капацитет за решавање на правата на малцинствата во оваа земја. Тој во изјава за ТВ Сител вели дека Македонците ќе учествуваат на изборите во Грција и по свој избор ќе гласаат за партии чии кандидати јасно и гласно изјавувале дека треба да се почитуваат правата на малцинствата и луѓе кои го признаваат македонскиот идентитет. – Грчката политика во однос на името на Република Македонија и во однос на постоењето на македонското национално малцинство е консензуална. Нема голем разлика меѓу партиите. Предуслов за наше учество на избори во Грција е промена на оваа националистичка политика, реформа во националистичката грчка идеологија кога станува збор за почитување на националните идентитети и на разноликоста. Има политичари, либерали и во овие партии, кои го почитуваат македонскиот ...
сите 12 | | | веќе видена

Измените во Законот за банки кои предвидуваат Владата да има увид во банкарските сметки на граѓаните ја помина првата фаза во македонското Собрание. Законот предвидува Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и Фондот за здравствено осигурување да ги контролираат банкарските сметки на граѓаните кога тие би побарале некаква финансиска или социјална помош. “Податоците ќе се даваат на Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување на Република Македонија и Фондот за здравствено осигурување на Македонија, за потребите на вршење на работите од нивните надлежности и во согласност со прописите за заштита на личните податоци, само доколку банка склучи меморандум за соработка со овие институции, со кој се регулира начинот на достапност на податоците“ се вели во образложението од Министерството за финансии кое е предлагач на законските измени. ПРОЧИТАЈТЕ ЈА И ОВАА СТОРИЈА Институциите ќе имаат пристап до банкарските сметки на граѓаните
сите 6 | | | веќе видена

Двајца македонски поетски класици се ставени во антологијата на „плагијатори“, дело што крена голем прав во книжевната јавност на земјите од поранешна Југославија, пишува Дојче Веле. Станува збор за „Ресавски венeц“ (Плагијати на југословенските поети) од Милоје Дончиќ (1963). Книгата која е оценета како двоглава книга-бомба, содржи две антологии: на левата страна се изворните песни, на десната – плагијатите. Како што објави белградска „Политика“ за неа најмногу се зборувало на Саемот на книги, а тиражот од 3.000 примероци бил распродаден за само неколку дена. На списокот на ју-поети, кои според Дончиќ плагирале стихови на светски познати писатели, покрај Васко Попа, Оскар Давичо, Мика Антиќ, Јеврем Брковиќ, Добриша Цесариќ, Хамид Диздар, Јуре Каштелан, Мира Алечковиќ, се најдоа и двајца македонски поети – Ацо Шопов и Гане Тодоровски. Дончиќ за нивен „грев“ ги издвоил овие примери: Песната на Назми Хикмет (1902–1964) „Октомври“, почнува со стиховите: „Лежам во ноќта на октомври, што умирајќи пее“, а Ацо ...
сите 2 | | | веќе видена

Околу еден милион двојки во Кина побарале дозвола од Владата да имаат второ дете, откако во 2013 година земјата ја либерализира политиката за семејно планирање. Политиката на едно дете во семејствата започна во 1979 година, со цел да се ограничи брзото зголемување на населението. Според новите правила, родители, кои немаат браќа или сестри, имаат право да поднесат молба за второ дете, пишува весникот „Саут Чајна морнинг пост“. Бројот на „дополнителните“ раѓања се очекува да достигне два милиона годишно, што е околу очекуваното ниво при воведување на промените, изјави службеник во Националната комисија за здравство и семејно планирање.
сите 11 | | | веќе видена

Кој ќе добие, а кој ќе изгуби од зголемувањето на вредноста на доларот во однос на еврото во изминативе неколку месеци е прашање што засега повеќе македонски компании со оглед на тоа што нашата земја има трговска размена со САД вредна повеќе десетици милиони долари. Последните податоци на Државниот завод за статистика за трговската размена на Македонија покажуваат дека најзадоволни од зголемувањето на вредноста на доларот треба да бидат извозниците на вино, челик, тутун и облека со оглед на тоа што токму овие производи го сочинуваат македонскиот извоз во САД. Така, во 2012 година во САД сме извезле 84 тони вино вредно 288.000 долари, 5 тони женски блузи вредни 205.000 долари,13 тони машки кошули вредни 879.000 долари, 4.826 тони тутун вреден 28.406.000 долари и 15.527 тони плоснато-валани производи од железо или нелегиран челик вреден 9.430.000 денари. Во увозот на производи од САД, пак, најзастапени биле нафтениот кокс, нафтените масла, лековите и процесорите.
сите 98 | | | веќе видена

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е простено!“. Насловната страница на новиот број од весникот, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, им е доставен на медиумите пред утрешното објавување. Еден милион примероци од „изданието на преживеаните“ се веќе испечатени и ќе бидат достапни во 25 земји на 16 јазици. Нападот врз редакцијата на „Шарли ебдо“, во кој на 7 јануари беа убиени 12 луѓе, предизвика остри осуди ширум светот, но повторното објавување на карикатури на Мухамед би можело да ги разлути екстремните муслимани, кои веруваат дека е забрането цртање на нивниот пророк на било кој начин.
сите 185 | | | веќе видена

Падот на цената на нафтата дефинитивно им е од корист на економиите на земјите увознички на суровината. Сепак многу од растечките економии се очекува да продолжат да се карактеризираат со слаб раст, меѓу кои ќе биде и Кина. Инвеститорите треба да се исклучително селективни во изборот на растечки пазар за оваа година. Други сериозни закани пред пазарите во развој се очекува да бидат и потенцијалното зголемување на каматите во САД, кризата во Кина и понатамошно забавување на економијата на земјата. Затоа Индија, Турција и Тајван се најпосакувани меѓу пазарите во развој од америкнската инвестициска банка Goldman Sachs за оваа година. “Слично на 2014 година, и оваа ќе има јасни победници и губитници меѓу растечките пазари ако се земе во предвид падот на цената на нафтата и потенцијалното зголемување на каматите од страна на ФЕД”, коментираат аналитичарите од инвестициската банка, цитирани од CNBC. Како земји увознички на нафта, Турција и Индија ќе продолжат да чувствуваат позитивното влијание од поевтинувањето ...
сите 4 | | | веќе видена

КБ Прв отворен задолжителен пензиски фонд – Скопје во првите девет месеци од минатата година оствари загуба од инвестициите во акциите на „Фершпед“ во износ од 24,6 милиони денари или околу 400.000 евра. Најголем дел од загубата отпаѓаат на акциите од „Фершпед“. Друштвото за управување со КБ Прв отворен фонд купило 203 акции од оваа компанија по цена од 176.000 денари за акција или вкупно 35.657.000 денари, а на крајот на претпоследното тримесечје од минатата година вредноста на акцијата паднала на 54.000 денари и портфолиото на фондот во оваа компанија вредело 10.995.000 денари. Намалување има и на вредноста на акциите што Фондот ги поседува во „Алкалоид“ и во „Македонија турист“, додека зголемување на вредноста има кај акциите што Фондот ги поседува во останатите македонски компании. Поради позитивните остварувања кај останатите акции, загубата на Фондот на домашниот пазар за хартии од вредност заклучно со септември, минатата година изнесува околу 14 милиони денари.
сите 33 | | | веќе видена

Извозот во САД на возилата на Фиат произведени во фабриката во Крагуевац за една година паднал за десет пати, па менаџментот на оваа српска фабрика ќе мора да размислува за лансирање на нов модел. Ситуацијата е алармантна затоа што во САД се извезува најголемиот дел од српското “фиќо”. Во 2013 година Србија имала суфицит од 199,5 милиони долари во надворешно-трговската размена со САД, пред се благодарение на извозот на Фиат, а потоа во 2014. побарувачката за овој модел паднала и суфициот изнесувал само 15 милиони долари. Побарувачката на Фиат 500 Л во САД паднала, а тој модел таму е и ценовно неконкурентен.
| | веќе видена

На големиот марш во Париз, по повод масакарот врз сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ , со францускиот претседател Франсоа Оланд се појавија лидерите на Велика Британија, Германија, Италија, Израел. Но го немаше американскиот претседател Барак Обама, ниту државниот секретар Џон Кери. Од името на САД маршираше само американскиот амбасадор во Франција Џејн Хартли. Европјаните веднаш реагираа на отсуството на политичкиот врв на САД, по што се јавија и претставниците на Белата куќа. Администрацијата на Обама призна дека згреши што не испрати политичар од повисок профил на маршот во Париз. -Мислам дека е фер да се признае дека требаше да испратиме некој со повисок профил да биде таму, изјави портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест. Тој рече дека претседателот Обама сакал да присуствува лично, доколку околностите беа малку поинакви. -Но, подготовките почнаа 36 часа пред маршот и немавме време да се подготвиме за безбедносните мерки и детали околу патувањето. Присуството на Обама би значело дополнителни рестрикции за ...
сите 32 | | | веќе видена

За 54,4 проценти е поголем бројот на издадени одобренија за градење во ноември лани во однос на истиот месец во 2013 година. Вредноста на објектите што треба да се изградат со овие градежни дозволи, пак е за 83,9 отсто поголема отколку во годината пред тоа. Податоците што ги објави Државниот завод за статистика покажуваат дека во неомври лани се издадени 281 одобрение за градење на згради, инфраструктура и реконструкција, во што ќе се вложат вкупно 3.6 милијарди денари, односно околу 59 милиони евра. По застојот на почетокот на 2014, овој статистички извештај покажува дека пред крајот на годината расте изградбата на станови. Така, од вкупниот број издадени одобренија за градење, 181 се наменети за објекти од високоградба, 41 за објекти од нискоградба и 59 за реконструкција. На 184 објекти како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 97 објекти се деловни субјекти. Во овој период е предвидена изградба на 361 стан со вкупна корисна површина од 35.324 квадратни метри. Најголемиот дел од парите што ќе ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Акционерско друштво Макпетрол Скопје ја намалува цената на течниот гас, плин, од 31,5 на 28 денари за литар. За 5 денари се намалува и цената на природниот гас, Метан. Наместо за 48, ќе се продава за 43 денари за килограм, објави Телма Телевизија. Намалувањето на цената на метанот се должи на поволниот договор што Макпетрол го склучи со руската компанија, Газпром. Како резултат на договорот со Газпром, цената на природниот гас за индустриска потрошувачка се намалува за 5,5 денари за нормален метар кубен. Наместо 29,9 ќе се продава за 24,5 денари.
сите 51 | | | веќе видена

Во ракетен напад во раните утрински часови на 23 април 1999 година, откако беше погодена зградата на Радио и Телевизија на Србија (РТС) загинаа 16 новинари. Образложението за нападот на НАТО тогаш беше дека телевизијата е нервниот центар на српската пропаганда на Слободан Милиошевиќ. По убиството на новинарите никој во Европа не потресе, како што деновиве „сите„ се потресени од убиството на новинарите на Шарли Ебдо. НАТО го отфрли повикот на Амнести интернешенал и многубројни новинарски организации да спроведе истрага за „воени злосторства“’ во врска со овој напад, оценувајќи дека овој случај е веќе испитан. Во бомбардирањето на зградата на РТС загинаа: Јелена Мунитлак, Милован Јанковиќ, Драган Тасиќ, Дејан Марковиќ, Милан Јоксимовиќ, Слободан Јонтиќ, Славиша Стевановиќ, Небојша Стојановиќ, Александар Делетиќ, Иван Стукало, Томислав Митровиќ, Ксенија Банковиќ, Синиша Медиќ, Бранислав Јовановиќ, Дарко Стоименовски и Драгорад Драгојевиќ. Слава им.
сите 2 | | | веќе видена

next