еМагазин

Секое дете со нетрпение ги очекува зимските празници. Кога ќе почне распустот погрижете се заедно да уживате со нив на најдобар можен начин. На децата секако треба да им дозволите да уживаат и во омилените видео-игри и филмови, но треба да се поттикнат на уживање и на некои други начини. Совети за сите родители Планирањето е клуч на успехот. Голем број родители целата енергија ја трошат за време на празниците нивните домови да бидат што поудобни, па најчесто се преморени кога ќе поминат тие неколку денови. Печењето колачи заменете го со одење на излет со детето. Извадете ги децата надвор од домот. Ви изгледа невозможно? Се е возможно ако излезете со доволно добар план кој ќе им се допадне и на децата. Повеќе слободно време им овозможува на децата повеќе да се дружат со пријателите. Организирајте дружење во топлината на сопственит дом. Постете ги роднините. Иако на децата од училишна возраст тоа може да не им звучи особено забавно, заинтересирајте ги. Родители на деца од шест до девет години Посетете ги ...
| | веќе видена

Во измиматите две недели имаме рекордни минусни температури, а се најавува уште поладно време и снежни врнежи и наредниот период. Лекарите упатуваат неколку совети кои можат да помогнат како полесно да ги преживеете. Прво и најважно е што граѓаните не би требало да конзумираат алкохол и дека потенката облека во слоеви е потопла од дебели работи. Меѓу советите кои можат и тоа како да помогнат кога температурите длабоко ќе навлезат во минусот, е и објаснувањето дека алкохолот ги шири крвните садови и само дава впечаток дека ви е потопло, а поради зголемената периферна циркулација, ладната крв од рацете и нозете попрво ќе го оладат целото тело, па смрзнувањето ќе настапи многу порано, отколку кога не сте пиеле алкохол. Не треба да се тријат замрзнатите раце и нозе во снегот, да се ставаат во топла вода, на жешко место, бидејќи во спротивно ќе дојде до оштетување на кожата. Потребно е да се соблече мократа и ладна облека и ракавиците и да се облечете во нешто суво, и да пиете топли и зашеќерени напитоци. Што се ...
сите 2 | | | веќе видена

Триесет и пет годишен пијан Канаѓанец сакаше да остави „бакшиш“ од 99 илјади евра за обичен сендвич, но на крајот заврши во затвор. Пијаниот клиент во бар во градот Бари, стотина километри северно од Торонто, порачал сендвич за седум долари. Кога келнерката му го донела тој изјавил дека ќе плати со картичка и најавил дека ќе остави напојница од 98.932 долари. Канаѓанецот ја извадил картичката и се обидел да ја плати сметката со неа, но трансакцијата била отфрлена, поради големата сума што ја внел. Сопственикот на барот се јавил во полицијата поради проблеми со клиентот, кој не можел да ја плати сметката. Полицијата го привела пијаниот и дарежлив клиент и го испратила на токсиколошкото одделение во околната болница. Истрагата покажала дека на Канаѓанецот му била издадена судска забрана за конзумирање алкохол, која тој ја прекршил
сите 14 | | | веќе видена

Руралните општини од денеска можат да аплицираат во Министерството за финансии за добивање грантови – неповратни средства во висина до 260.000 евра за инфраструктурни проекти. Вкупниот фонд на грантот за рурална инфраструктура е 20,7 милиони евра од кои 15,5 милиони евра се обезбедени од средства од ИПА, а останатите 5,2 милиони евра се од буџетски средства. Средствата се наменети за инвестиции во инфраструктурни проекти за водоснабдување, собирање и третман на отпадни води (пречистителни станици и системи за отпадни води со капацитет за популација помеѓу 2.000 и 10.000 жители), управување со цврст отпад, изградба или реконструкција на локални патишта и улици, основна инфраструктура за достапност до електрична енергија, обновливи извори на енергија, енергетска ефикасност,… Може да бидат наменети и за проекти за улично осветлување, уредување и изградба на туристички и рекреативни области, изградба и реконструкција на општински објекти како што се детски и младински културни центри, детски градинки, училишта, ...
сите 25 | | | веќе видена

Во 2014 година “Ролс Ројс Моторс” забележа рекордна продажби за 111-годишната историја, пренесе Блумберг. Компанијата соопшти дека минатата година има продадено повеќе автомобили кои вредат над 238.000 долари. Продажбата е зголемена четирикратно од 2009 година.
сите 7 | | | веќе видена

“Археолозите посочуваат дека ги откриле остатоците од палатата на кралот Ирод, каде според Новиот завет, му било судено на Исус Христос“, пренесува британскиот весник “Индипендент”. Остатоците се пронајдени под напуштената зграда во близина на Давидова кула. Според Новиот завет, судењето на Исус е одржано во палатата на Ирод за која се смета дека се наоѓала некаде во западниот дел на Ерусалим. Како што е опишано, на Исус му е судено “во близина на капија и на нерамен камен под“, а тие детали се поклопуваат со откритието во близина на Давидова кула. “Не постои натпис кој зборува дека тоа се случило токму тука, но сите археолошки, историски и евангелиски извештаи на ова место се вклопуваат и добиваат смисол“, истакнал Шимон Гибсон, професор по археологија на Универзитетот на Северна Каролина за “Вашингтон пост”. Копањето код Давидова кула је започнало пред 15 години како дел од планот за проширување на музејот сместен во кулата. Најпрвин е ископан стар затвор кој е користен додека Ерусалим бил под османлиска ...
сите 14 | | | веќе видена

За операција на слепо црево, на кила и на жолчка, пациентите ќе треба да се обратат во најблиската болница, а не да патуваат до Скопје, се предвидува со наменското финансирање на конкретни рутински операции кои Фондот за здравствено осигурување годинава првпат ги воведува во условните буџети на општите и клиничките болници. Со промените, секоја болница добива конкретна сума, која ќе треба да ја потроши на минимален број на операции на слепо црево, на кила или на жолчка. Во спротивно тие пари ќе им бидат одземени. Целта е што поголем број осигуреници да добијат рутински операции во најблиската болницата, а не како досега да патуваат до Скопје. Околу 40 отсто од овие операции се изведуваа во главниот град, а 60 отсто во другите градови.
сите 3 | | | веќе видена

Во случај на победа на главната опизициска партија СИРИЗА на предверемените парламентарни избори во Грција на 25 јануари, земјата ќе остане членка на еврозоната, јави ТАСС. Ова се нагласува во соопштението на СИРИЗА, објавено по повод „ужасните информации проширени во Европа за неминовноста од излегувањето на Грција од еврозоната”, додава агенцијата. Според резултатите на анкетата, објавени на 4 јануари, СИРИЗА може да победи на парламентарните избори. По написите во германското списание „Шпигл” дека Берлин ја признал можноста за излегување на Грција од еврозоната, СИРИЗА беше остро критикувана од страна на грчката Влада, предводена од премиерот Андонис Самарас поради тоа дека наводно таа ја почнала кампањата со закани за излегување на земјата од еврозоната. Во декларацијата на СИРИЗА се наведува дека единствено Самарас се осмелил да ја поврзе евентуалната победа на опозициската партија на изборите со излегувањето на Грција од еврозоната. Во документот се нагласува дека СИРИЗА не ја уценува Европа со ...
сите 91 | | | веќе видена

Вработен во делчевска гимназија е осомничен дека со мобилен телефон снимал тинејџерки како се пресоблекуваат во соблекувалната на спортската сала на гимназијата, информираат од МВР. Според полицијата,во соблекувалната на спортската сала, три ученички на возраст од 16 и 17 години, додека се пресоблекувале, нашле мобилен телефон кој бил вклучен да снима. Случајот бил пријавен во локалната полиција, чија екипа по извршениот увид утврдиле дека мобилниот телефон му припаѓа на Б.Ѓ. (47), вработен во гимназијата „Методија Митевски Брицо“. Против него делчевската полиција до надлежното јавно обвинителство поднела кривична пријава за производство и за дистрибуција на детска порнографија. Видеото за случајот на Тв Стар ОВДЕ.
сите 2 | | | веќе видена

Кин Џо Јонг, помладата сестра на севернокоерскиот лидер Ким Јонг Ун наводно се омажила, а младоженецот е Чо Сонг, син на вицемаршалот Че Рјонг Хиа, вториот најмоќен човек во Северна Кореа. Венчавката не била јавна, ниту Кимови не правеле свадба. Дежурните аналитичари на состојбите во Северна Кореа, врз основа на снимките објавени на државната телевизија, на раката на високата партиска функционерка приметиле прстен на прстот на кој се носи бурма. Судејќи според датумот на кој се објавени снимките, се претпоставува дека се омажила во декември 2014 година. Се верува дека помладата сестра на Ким Јонг Ун има 27 години, а од неодамна е заменик директор на Работничката партија задолжена за надгледување на партиската пропаганда. Исто како и нејзиниот постар брат, се школувала во Швајцарија.
сите 2 | | | веќе видена

Македонската влада го продолжи рокот за доставување пријави за учество во јавно – приватното партнерство за изградба на дистрибутивна гасоводна мрежа во 63 општини во источна и во западна Македонија, објави Билд. Новиот краен датум е 15 февруари, по што треба да се заокружи првата фаза од доделувањето на договорот за јавно – приватно партнерство. Конкретен рок за комплетирање на овој крупен инфраструктурен проект не е соопштен. Засега се објавени информации дека две приватни компании или конзорциуми во источна и во западна Македонија треба да изградат дистрибутивна гасоводна мрежа во должина од 650 километри, односно да инвестираат 150 милиони евра во гасификацијата на земјава. Најповолните понудувачи ќе бидат должни да го изведат дистрибутивниот гасовод до крајните потрошувачи, вклучувајќи ја и опремата за мерење и регулација, да вршат дистрибуција на природен гас, да управуваат со системот за дистрибуција, да го одржуваат и развиваат дистрибутивниот систем и да инвестираат во адаптација и набавка на опрема ...
сите 9 | | | веќе видена

Македонскиот туристички центар Охрид, на почетокот на 2015 година доби нов сместувачки капацитет на атрактивна крајезерска локација во центарот на градот. Станува збор за хотелот „Сити палас“, кој располага со стотина легла и со прекрасен крајезерски ресторан. Охрид деновиве се очекува да биде исполнет со гости од Грција и од Бугарија, кои традиционално доаѓаат за Божик, а се очекува и поголем број домашни туристи. Најави за туристи има и за Стара нова година и тоа претежно од соседството. Туристичките работници најголема исполнетост очекуваат за празникот Богојавление – Водици, кој најмасовно се одбележува токму на брегот од Охридско Езеро. Празничната програма ќе биде распоредена во четири дена, а хотелиерите ќе нудат аранжмани со попусти од 30 до 50 отсто. Мета
сите 37 | | | веќе видена

Искусниот планинар Стојанче Костовски од Крива Паланка постигна своевиден рекорд со јубилејното 100-то искачување во зимски услови на вториот по височина врв на Осоговските Планини, Царев Врв, кој е висок 2085 метри. На почетокот на оваа година, тој го прослави и својот подвиг на освојување на врвот непосредно по Новогодишните празници, што го практикува цели 25 години. – Годинава одбележувам два јубилеја на моето традиционално искачување на Царев Врв во зимски услови, но морам да кажам дека годинешново планинарско патешествие беше во најекстремни услови досега. Температурите беа повеќе од 20 степени под нулата, имаше силен ветер и се пропаѓаше во снегот, заради што движењето беше крајно отежнато, вели Костовски. Овој долгогодишен планинар, кој од 1990 година не се откажува од својата планинарска маршута, што ја минува сам, кажува дека годинава таа траела најдолго. – Патеката обично се минува за 12-16 часа во двата правци, но годинава пешачев цели 24 часа. Временските прилики беа навистина многу непогодни, ...
| | веќе видена

Еврото вчера падна на најниска вредносот во однос на американскиот долар во последните девет години, како последица на шпекулациите дека Европската централна банка (ЕЦБ) е се поблиску до донесување одлука за откуп на државните обврзници. Како што јави агенцијата Блумберг, еврото падна за 1,2 отсто во однос на доларот, достигнувајќи курс од 1,186 американски за една европска валута, што е нејзина најниска вредност од март 2006 година. Падот на вредноста не еврото уследи по минатонеделната најава на првиот човек на ЕЦБ, Марио Драги дека оваа финансиска институција ќе започне програма за квантитивно олабавување на фискалната политика. Експертите проценуваат дека на падот на вредноста на еврото влијаат и парламентарните избори во Грција закажани за крајот на месецот, на кои според анкетите, се очекува победа на Коалицијата на радикалната левица (Сириза), која се противи на мерките на штедење. – Причините за падот на еврото се очигледни. Тоа се најавата на Драги за програма за квантитивно олабавување и ...
сите 15 | | | веќе видена

Речиси и да не постои апарат во домаќинството кој постојано го користиме, а на кој не може да се заштеди електрична енергија. Основен услов за ниски сметки за струја е сите апарати во домаќинството да ги користите навечер кога струјата е четири пати поевтина во споредба во текот на денот. Заштеди на струја се можни дури и во текот на денот. На пример, доколку се готви ручек со поклопец на тенџерето, потрошувачката на електрична енергија е десет пати помала, отколку кога храната се подготвува без поклопец. Пеглање на сите алита наеднаш е поисплатливо отколку да пеглате парче по парче облека во текот на денот. Во зимските денови заштеди на струја може да се постигнат и со правилен избор на уреди за затоплување. Греалките и калориферите треба да се избегнуваат, затоа што трошат три пати повеќе струја отколку клима уредите. Најдобро е да се одлучите за мермерни плочи или термо печки кои акумулираат топлина во текот на цела ноќ. Експертите советуваат, за да заштедите на електрична енергија и до 50%, а со тоа и да ...
| | веќе видена

Норвешката Влада наскоро се очекува да одобри проект за изградба на подводен електричен далновод од Норвешка до Велика Британија со вкупна должина од 700 километри, што би бил најдолгиот ваков електроенергетски систем во светот. Како што објави „Фајненшл Тајмс“, вкупната инвестиција за изградба на овој подводен далновод, преку кој би се доставувала електрична енергија од норвешките хидроцентрали за британските потрошувачи, би чинела околу две милијарди евра. Генералниот директор на норвешкиот оператор за електрична енергија „Статнет“, Ауке Лонт во изјава за британскиот весник вели дека очекува одлуката за изградба на овој далновод да биде донесена во текот на првите месеци од оваа година. „Планирано е одлуката за инвестицијата да биде донесена во текот на птвриот квартал“, изјави Лонт, додавајќи дека се надева оти далноводот би бил пуштен во функција до 2020 година. Велика Британија веќа има подводни далеководни врски со Франција, Холандија и Ирска, потесетува „Фајненшл Тајмс“, додавајќи дека новиот проект ...
сите 9 | | | веќе видена

Ректорот на Скопскиот универзитет и претседател на Интеруниверзитетската конференција Велимир Стојковски на дебатата за измените на Законот за високо образование која попладнево се одржува во Собранието на РМ, го пренесе ставот на Ректорската управа и на Сенатот на УКИМ дека е потребно повеќе време за поопсежна дебата, нагласувајќи дека нема дилема оти измените се прават со добра намера, пренесе МИА. „Никој не е против промени. Мисијата ни е на сите иста, но ни треба поопсежна и потемелна дебата. Сенатот и Управата поддржуваат промени, но бараат повеќе простор за дебата“, рече Стојковски, додавајќи дека имаат 130 страници забелешки кои заслужуваат внимание. Предложи и сосема нов закон за високо образование, зашто од 2008 до 2014 овие се шести измени на постојниот. Според него, образованието треба да се гледа како интегрален систем и да се почне од основното образование. Забележа на укинатиот приемен испит на факултетите, кој постоеше до пред неколку години, со што кандидатите сега се селектираат според ...
сите 46 | | | веќе видена

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната само Германија би ја чинело 80 милијарди евра, оцени претседателот на групата на Алијансата на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) во Европскиот парламент, Ги Верхофштат. „Таквата идеја е бесмислена од три причини“, појаснува тој, истакнувајќи дека 74 отсто од Грците се за останувањето на земјата во Европската монетарна унија. Како втор аргумент тој го наведува фактот дека за да ја напушти еврозоната, Грција треба да го прекине членството во ЕУ. Трет аргумент, кој го наведува е Верхофштат, е дека при таков развој на настаните европските даночни обврзници ќе бидат принудени да платат милијарди евра за обновување на драхмата. АЛДЕ повикува да не се „чекори по патот на самоисполнувачките пророштва“, туку напорите да бидат насочени кон решавање на инвестициските проблеми на Грција. Верхофштат оценува дека на ЕУ и недостигаат инвестици од 700 милијарди евра. – Треба да ни стане јасно дека сите сме во еден брод и оти треба заедно да ги решаваме проблемите, ...
сите 16 | | | веќе видена

Фондот за здравствено осигурување на Македонија и за 2015 година ќе има историски најголем буџет во износ од 24 милијарди денари. Буџетот е зголемен за 1,4 милијарди денари (6,4%) во однос на минатата година. Фондот направи распределба и зголемување на буџетите на јавните здравствени установи во износ од 600 милиони денари (12,2 милијарди во 2014 година, 12,8 милијарди денари во 2015 година). Ова денеска на прес-конференција го истакна директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова, која рече дека дополнително на тие 600 милиони денари исто така 200 милиони денари од заштедите кои Министерството за здравство заедно со клиниките ги направило со паралелниот увоз, се прераспоредени во другите болници. Оваа година, посочи таа, болниците почнуваат со 800 милиони денари повеќе средства во своите буџети. Проектот за условните или наменските буџети, како еден од најуспешните Фондот и оваа година го продолжува и го проширува.
сите 35 | | | веќе видена

Речиси 70 отсто од Турците не користат интернет, покажуваат резултати од истражување објавено од турскиот весник „Тудејс заман“. Според резултатите од анкетата спроведена од агенцијата Ипсос меѓу 16 илјади лица во седум турски окрузи, 84 отсто од Турците изјавиле дека повеќе гледаат телевизија, отколку што користат интернет. Околу 60 проценти од анкетираните изјавиле дека не се загрижени од цензурата на медиумите во земјата. Според анкетата мнозинството Турци не се интересираат за култура. Околу 96 отсто од анкетираните никогаш не биле на балет или опера, 73 проценти никогаш не биле на концерт, а 56 отсто изјавиле дека никогаш не слушаат музика, додека 29 проценти не слушаат радио. Според анкетата 45 проценти од Турците не читаат книги, а 29 отсто не читаат весници. Анкетата покажува дека Турците ретко патуваат за време на одморот. Околу 55 отсто од анкетираните никогаш не биле на одмор во земјата, а 94 проценти никогаш не биле на одмор во странство. Околу 40 отсто од анкетираните два пати неделни ги ...
сите 23 | | | веќе видена

next