еМагазин

Наредниот број на францускиот сатиричен весник Шарли ебдо ќе излезе в среда, како и обично, но ќе има зголемен тираж од еден милион примероци, велат вработените во неделникот што го преживеале терористичкиот напад во средата. И покрај трагедијата, новинарите и карикатуристите на публикацијата се согласиле да продолжат да работат на неделникот, рече колумнистот на Шарли ебдо Патрик Пело. „Многу е тешко. Сите ние страдаме, со тагата, со стравот, но во секој случај ќе го сториме тоа, бидејќи глупавоста нема да победи“, изјави тој за Франс прес. Пело вели дека Шарли ебдо ќе излезе на 14 јануари за да докаже дека неговите колеги, меѓу кои и издавачот Стефан Шарбоние, „не умреа попусто“. Следното издание ќе има тираж од еден милион примероци, за разлика од вообичаените 60.000, вели адвокатот на Шарли ебдо, Ричард Малка. Тоа ќе биде пократко, ќе се состои од осум страници, наместо традиционалните 16 страници. Останатите од редакцијата на Шарли ебдо ќе се преселат во канцелариите на весникот Ла либерасион во ...
сите 3 | | | веќе видена

Трошоците на животот лани во декември останале на исто ниво како во ноември, а цените на мало се намалиле за 0,3 отсто. На годишно ниво, пак, трошоците се намалиле за 0,3 отсто, а цените за 0,9 проценти. Според податоците на Државниот завод за статистика, намалување на трошоците на живот во декември во однос на ноември 2014 е забележано во групите: Рекреација и култура за 3,9 отсто, Мебел, покуќнина и одржување на покуќнината за 1,6, Транспорт за 1,4, Ресторани и хотели за 1,2, Храна и безалкохолни пијалоци и Комуникации за 1 и Домување, вода, електрика, гас и други горива за 0,2 отсто. Пораст има во групите: Здравје за 7,9 проценти, Алкохолни пијалоци, тутун за 4, Останати стоки и услуги за 1,6, Облека и обувки за 0,7 и Образование за 0,1 процент. Намалување на цените се бележи во групите: Услуги за 1,6 отсто, Индустриско-прехранбени производи за 0,8, Индустриско-непрехранбени производи за 0,6 и Земјоделски производи за 0,2 отсто. Пораст на цените има во групата Пијалаци за 1,1 процент. Трошоците на животот ...
сите 4 | | | веќе видена

Просечната цена на нафтата на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) деновиве се спушти до 44,85 долари за барел. Еден барел од кошницата на ОПЕК се тргуваше за 46,62 долари. За одредување на цената на нафтата на ОПЕК се користи т.н. нафтена кошница, која вклучува 12 основни сорти нафта за извоз на земјите членки на картелот. Цената на барел нафта се одредува преку прикажување на средна аритметичка магнитуда од котирањето во моментот на затворање на трговијата со сите видови на нафта на ОПЕК претходниот работен ден. Шпекулаците велат дека цената на нафтата може да продолжи да паѓа и да стигне и до 30 долари за барел, цена која ја постиогна во 2008 година.
сите 15 | | | веќе видена

Општина Битола распиша оглас за изработка на архитектонско-урбанистички проект за изградба на фудбалски стадион за 9.907 гледачи кај Тумбе Кафе. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 101.695 денари, а понудите треба да се достават најдоцна до 13.01.2015 во 13.00 часот. .
сите 3 | | | веќе видена

Мобилните опратори „ВИП“ и „ОНЕ“ ќе се спојат во новоосновано друштво со ограничена одговорност со назив „Друштвото за комуникациски услуги оне.ВИП ДОО Скопје“, соопшти Комисијата за заштита на конуренцијата (КЗК) до каде што и официјално е пристигнато барањето за спојување меќу двата телекомуникациски оператори. Новата компанија ќе биде во 100 отсто сопственост на „Мобилком Мацедониен Бетеилигунгсфервалтунг“, австриска компанија која е сопственик на „ВИП“. „Врз основа на прелиминарното испитување Комисијата утврди дека предметната концентрација може да потпадне под одредбите на Законот за заштита на конкуренцијата. Сепак конечната одлука по ова прашање е резервирана. Комисијата ги повикува заинтересираните трети страни да достават забелешки и мислења за оваа концентрација до Комисијата“, соопшти КЗК. ПРОЧИТАЈТЕ ЈА И ОВАА СТОРИЈА Вип и Оне потпишаа Договор за спојување, се чека одобрување од Антимонополска
сите 36 | | | веќе видена

Германските антиимигрантски групи, кои веќе 12 недели демонстрираат против „исламизација на Западот“, го искористија масакрот во парискиот мгазин „Шарли Ебдо“ за да ги оправдаат своите протести, јави дописникот на МИА од Берлин. Инцидентот во главниот град на Франција за нив е доказ дека постои значителна закана од исламистите која што е занемарена од главните политички партии во Германија. Десничарското движење „Патриотските Европејци против исламизацијата на Западот“ ( ПЕГИДА), кое што од недела во недела добива се поголема поддршка за своите протести кои започнаа лани во октомври во Дрезден, во соопштение вели дека „нападот ги потврдил нивните стравови“. Следниот протест најавен за в понеделник ќе биде во чест на жртвите во Париз. И евроскептичната партија Алтернатива за Германија (АФД), која што ја поддржува ПЕГИДА, смета дека со нападот во Париз се потврдиле нејзините позиции за опасноста од исламистите. Голем дел од германските аналитичари сметаат дека по инцидентот во Франција, на протестите во ...
сите 21 | | | веќе видена

Дури 71% од македонските граѓани сметаат дека на телевизиите премногу се прикажуваат серии, покажуваат резултатите од анкетата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Истражувањето на мислењето на публиката за радио и ТВ програмите во 2014 година било спроведено на примерок од 1.070 испитаници и поголемиот дел од нив одговориле дека сериите доминираат односно се премногу застапени на телевизиите во Македонија. „Единствена програмска содржина за која публиката смета дека е премногу застапена на домашните телевизии се играните серии. За сите останати видови програми најголем дел од публиката сметала дека се доволно застапени“, се вели во истражувањето. Ваквите резултати не треба да се изненадувачки ако се земе предвид дека веќе цела деценија на домашните телевизии има наплив од серии првично на шпански, а денес највеќе на турски јазик. Од „Касандра“, преку „Величенствениот“ македонските ТВ канали ја бомбардираа публиката со „евтина“ продукција, лоши сценарија и безвезни дијалози и сето тоа не ...
сите 2 | | | веќе видена

Над 60 отсто Германци се убедени дека Грција треба да ја напушти еврозоната ако не ги почитува условите од меѓународната програма за економски спас, покажуваат резултатите од анкетата на државната телевизија А-Ер-Де, јави ДПА. Шеесет и еден отсто анкетирани Германци сметаат дека ако Грција не успее да ги исполни строгите буџетски барања на меѓународните кредитори таа треба да биде исклучена од еврозоната. Од анкетираните, 53 проценти се со став дека веќе не стравуваат оти Грција ќе го напушти монетарниот сојуз. Резултатите од анкетата покажуваат дека 68 отсто Германци се спротиставуваат на преструктуирање на долгот, а 28 отсто одобруваат таква мерка.
сите 2 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе ги разгледува предлозите на осумте амандмани на Уставот за коишто Собранието треба да се изјасни на седницата закажана за 20 јануари. Предложен е уставен амандман со којшто бракот се дефинира како животна заедница исклучиво меѓу само една жена и еден маж. Меѓу најинтересните за јавноста е уставниот амандман којшто се однесува на основање меѓународни финансиски зони чие работење и организација, како што се предлага, ќе се доуреди со закон. Во еден од амандманите предвидено е Владата ја утврдува фискалната политика во Република Македонија во рамки на утврдени фискални правила и тоа дефицитот на буџетот да не смее да надмине три отсто од БДП, а јавнот долг да не смее да надмине ниво од 60 отсто од БДП. Во овој амандман се предвидува Владата на Република Македонија да може само во исклучителни ситуации да отстапи од утврдените фискални правила и тоа во случај на природни катастрофи и екстерни шокови кои влијаат на загрозување на националната безбедност, ...
сите 37 | | | веќе видена

Глобалната економија во текот на 2015 година ќе забележи раст од 2,9 отсто, како резултат на ниските цени на нафтата на светските берзи, предвидува Истражувачкиот оддел на магазинот „Економист“. Според аналитичарите на британскиот весник, падот на цените на нафтата за 10 отсто ќе резултура со глобален економски раст од 0,2 процентни поени. Најголемата светска економија, американската, во 2015 година, според анализата, ќе забележи раст од 3,3 отсто, додека стопанствата на ЕУ и Јапонија ќе бидат далеку под овој процент. Кинеската економија би требало годинава да забележи раст од седум отсто, што ќе придонесе азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, да има најголем раст на економијата во светот. Најголем економски раст во текот на 2015 се очекува во Папуа Нова Гвинеја со речиси 15 отсто, а по неа следуват Туркменистан, Конго, Лаос, Брегот на Слоновата Коска, Мозамбик, Танзанија, Шри Ланка и Камбоџа. За Западна Европа аналитичарите предвидуваат економски раст од 1,4 проценти, а за Источна Европа, заедно со ...
сите 6 | | | веќе видена

Со промоција на книгата „Масони од Македонија до 1990 година“ од Миле Д. Миќуновиќ и отворање на изложбата на слики од Петре Шутиноски денеска почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар, односно Православната нова година, јави МИА. Вевчани живее за карневалот и амбициите ни се секоја година да биде подобар од претходната. Лани траеше пет дена, а годинава ќе трае шест. Се очекува за време на карневалските денови Вевчани да го посетат преку 20.000 гости, а најавена е и екипа од Би-Би-Си, посочуваат организаторите на карневалот. Вевчанскиот карневал е уличен театар без режија за кој маските не се знаат до почетокот на манифестацијата со исклучок на трандиционалните зет, невеста и глупавиот август. Секој вевчанец во текот на годината мисли како ќе се маскира и ќе ви кажат се што сакате, но не и во што ќе бидат маскирани за Василица. Самите василичари се автори на маските и на дијалогот на она што ќе го изведат, а во текот на годините на ...
сите 46 | | | веќе видена

Од вкупно контролирани 16 правни лица угостителски објекти, вчера во Скопје УЈП и Пазарната инспекција кај осум објекти констатирала неправилности, во шест угостителски објекти контролите не се извршени бидејќи биле затворени, а во два не биле евидентирани никакви неправилности. Како што соопшти МВР, при контрола на СВР Скопје заедно со УЈП и ДПИ, во угостителските објекти на ДТУ „МАТО КАФЕ“ – подружница и ДЕЖАВУ лоциран на улицата „Кирил и Методиј“ при вчерашната контрола немало никакви неправилности. Во кафе барот „МИСТЕР ЏЕК ДООЕЛ“ лоциран на булеварот „Партизанска“ при извршената контрола на пазарната инспекција било констатирано дека објектот не поседува нормативи за храна за што е издадена покана за денеска тие да бидат доставени на увид во ДПИ. Истото е констатирано и за “ДУТ Пицерија ЦИРИХ“ лоцирана на улицата „Џон Кенеди“. Во угостителскиот објект на „МЕНАДА КОМПАНИ ДООЕЛ“- подружница БУГАТИ на улицата „Љубљанска“ при извршената контрола било констатирано нерегистрирање на готовински промет преку ...
сите 83 | | | веќе видена

Пратениците на Собранието на Црна Гора имаат плати од 1.150 до 1.300 евра, пишуваат црногорските медиуми. Покрај платата, на пратениците им припаѓа и месечен надомест од 150 до 300 евра за учество во работата на собраниските одбори и комисии. Тие исто така добиваат по 100 евра за користење на мобилни телефони, плус дневници за одење на седници и надомест за користење на приватен автомобил. Некои пратеници се членови на повеќе одбори и комисии, а во тој случај месечно добиваат надомест од 225 евра.
| | веќе видена

Земјите чиј приход доминантно зависи од извозот на нафта се пред колапс, бидејќи нафтата изгуби повеќе од половина од својата вредност. Венецуела за секој долар од пад на цената на нафтата губи по 700 милиони долари, па национален банкрот е неизбежен, проценуваат експертите. Русија чиј приход од нафта и гас сочинуваат три четвртини од вкупниот извоз, се лизга кон рецесија, а буџетските приходи од нафта на Иран од 50% паѓаат на 30%. Поради драстичниот пад на цената на нафтата на светските пазари, колапсот е потполно непредвидлив, оценува порталот Индикатор. Венецуела најмногу од сите други производители зависи од нафтата, бидејќи 96% заработка од извоз остварува од “црно злато“. Економијата се бори со стапка на инфлација од 63% и недостаток на главни намирници, па национален банкрот е неизбежен. Во Нигерија, 90% од извозот зависи од нафта, намалувањето на потрошувачката е неизбежно, а се стравува и од социјални немири. Саудиска Арабија пак не сака да го намали производството ан нафта и покрај падот на цената ...
сите 18 | | | веќе видена

Правните лица и институциите за образование на стручен кадар за предучилишно образование во иднина ќе имаат можност за отворање детски градинки или центри за ран детски развој за потребите на своите вработени како посебни организациски единици. Во рамки на градинките ќе може да се формираат и центри за ран детски развој.Ова се овозможува со измените и дополнувањата на Законот за заштита на децата, кој е во прво читање и кој денеска доби зелено светло од матичната собраниска комисија. – Правни субјекти кои сакаат да организираат детски градинки за потребите на своите вработени ќе можат да организираат посебна организациска единица која ќе се грижи за заштита на деца, образложи заменик-министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими. Посочи дека нема лимит во смисла на тоа колкава е компанијата, но таа ќе мора да ги исполни условите и стандардите пропишани со законот, а кои се однесуваат на основање градинка и центар за ран детски развој. – Секој што сака во согласност со законот за предшколско ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонија во првите 11 месеци од минатата година извезла стоки во вредност од 4,542 милијарди американски долари, што е за 17,7% повеќе споредено со првите 11 месеци во 2013 година. Во исто време увезени се стоки во вредност од 6,652 милијарди долари или зголемување од 11,1% Вкупната трговска размена на Македонија со странство од јануари до ноември 2014 година изнесува 11,193 милијарди долари и е за 13,8% зголемување споредено со истиот период претходната година, соопшти Државниот завод за статистика. Покриеноста на увозот со извоз е 68,3 отсто, а трговскиот дефицит изнесува 2,109 милијарди долари. Според податоците на Државниот завод за статистика, најголемо учество во извозот имаат катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, фероникелот, сетови на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, производите од железо и челик (валани производи) и облеката. Во увозот најмногу се застапени нафтените масла и масла добиени од битуменозни минерали (освен сурови), платината ...
сите 34 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија ја осудува вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо од Париз. „Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски народ.Овој кукавички чин не е само напад врз слободата на медиумите,туку е напад и врз цивилизациските вредности на слободниот свет.Насилството во никој случај не смее да се толерира, а злосторниците мора најостро да се казнуваат. Екстремистите и терористите мора да се поразат во име на слободата, мирот и разбирањето меѓу цивилизациите,“ велат од ЗНМ.
сите 48 | | | веќе видена

Со над 700 милиони денари приход, изминатата 2014-та официјално е убедливо најдобрата година за осигурителната компанија Винер – Виена Иншуренс Груп која шест години по ред бележи континуиран пораст. Со тоа Винер го натфрли рекордното остварување од 2013, воедно зголемувајќи ја премијата за спектакуларни 3,5 пати во изминатите 6 години. Од компанијата велат дека константниот и стабилен раст е директен показател за препознатливоста на брендот меѓу клиентите кои знаат дека со Винер секогаш добиваат повеќе за своите пари. Унапредувањето на деловните процеси довело до намалување на административните трошоци со што се обезбедила можност за пренесување на оваа вредност на клиентите преку намалување на цените, креирање исклучително конкурентни продукти, како и обезбедување атрактивни подароци и дополнителни услуги со секоја купена полиса, појаснуваат во Винер. „Целокупното внимание го насочуваме на нашиот клиент, на обичниот граѓанин, обезбедувајќи му не само продукти прилагодени на неговите потреби и можности, ...
сите 3 | | | веќе видена

AirlineRatings.com ја објави листата на првите десет најбезбедните авиокомпании за 2015 година. На врвот на листата е повторно австралиската авиокомпанија Qantas кој нема ниту една авионска несреќа. “Со своите безбедносни иновации и најмладата флота, приватизирана во 1995 година, Qantas се уште е лидер”, објаснува авторот на листата. Останатите најсигурни авио компании се Ер Нов Зеланд, Бритиш ервејс, Cathay Пацифик ервејс, Емирати, Etihad ервејс, Ева воздух, Финер, Луфтханза и Сингапур ерлајнс. Рејтинг системот AirlineRatings.com зема во предвид голем број на фактори поврзани со ревизија од раководните тела во воздухопловството, владини ревизии и останати фактори.
сите 5 | | | веќе видена

Грчката левичарска партија СИРИЗА, која се смета за фаворит на претстојните вонредни парламентарни избори во земјата, што ќе се одржат на 25 јануари, во трите најнови анкети и натаму води пред десноцентристичката Нова демократија со разлика од 3,2 до 3,5 отсто од гласовите, соопштуваат денеска грчките весници „Етнос“ и „Пондики“. Анкетите покаждека 17,5 отсто од избирачите во Грција се уште не одлучиле за кого ќе гласаат. Авторите на две од нив, подготвени од агенциите GPO и ALCO, се на ставот дека трета политичка сила на овие избори ќе биде партијата „Реката“, која се очекува да освои меѓу 4,5 и 5,8 отсто од гласовите. Агенцијата „Pulse RC“, пак, третото место и го одреди на ПАСОК-Демократска формација, пред партијата „Реката“, крајнодесничарската „Златна зора“, комунистичката партија и коалицијата „Независни Грци“. За новата партија на Папандреу „Движење на демократи-социјалисти“ се проценува дека засега е под парламентарниот праг, но блиску до трите процента за влез во највисокиот законодавен дом на ...
сите 14 | | | веќе видена

next