еМагазин

Покрај огромните трошоци за свадбената прослава, младоженците сега имаат и нов екстра трошок, да ги покријат и авторските права за музиката која ќе ги забавува, пишува Вечер. Цената за авторските изнесува околу едно евро од човек, па доколку имате 300 гости на свадбата, ќе треба за издвоите уште 300 евра. Од ЗАМП појаснуваат дека со измените на Законот за авторски права и сродни услуги од 2013 година услугата не се наплаќа од крајниот корисник во случајот малдоженците, туку од угостителот. Некои од рестораните, или поточно околу 200 на ниво на Македонија, имаат склучено договор со ЗАМП за забави со музика во нивните објекти, другите што немаат, плаќаат по тарифа. Целата сторија ОВДЕ. Извор: Вечер
сите 5 | | | веќе видена

Ако имаш фризура, не е толку битно како си облечен. Ова мото е општоприфатено во јавноста. Многу повеќе го делат припадничките на понежниот пол, бидејќи за жените косата можеби е најважниот детаљ од физичкиот изглед, за разлика од мажите кои и да се проќелавени тоа го прифаќаат како нормална појава, пишува Утрински весник. И додека луѓето со бујни коси бараат начини да ги скротат прамените и да не изгледаат како тогаш да станале од кревет, оние кои имаат проблем со опаѓање на косата мака мачат како да ја скријат проретчената коса. За да го маскираат проблемот, луѓето бараат разни начини, од посебен стил на чешлање на косата, до купување вештачки прамени и перики. А некои во очај да ја сочуваат и спасат косата што им останала, посегаат по разни надрилекарства и не избираат што ќе стават на глава. Целата сторија ОВДЕ. Извор: Утрински весник
| | веќе видена

Новата маркетиншка кампања на Тифани под наслов – Сакаш ли? (Will You?) за првпат во своето постоење вметнува и фотографии од хомосексуален пар. Фотографиите за кампањата ги правел модниот фотограф Питер Киндберг и опфаќа седум фотографии на парови, а на едната се двајца мажи. – Тој пар е претставен како седи на скали во Њујорк и тие се заедно и во животот, изјави Линда Бакли, претставник од Тифани. Познатата компанија која прави накит, постои веќе 178 години. Според нив, со маркетинг-кампањата во која се прикажани истополови парови се придружиле кој листата на брендови кои користат хомосексуални парови во промотивни материјали. – Во денешно време многу работи се променија, а вистинската љубов може да се случи повеќепати и во различни облици, смета Бакли.
сите 3 | | | веќе видена

Цените на бензините во САД паднаа на најниска вредност од април 2009 година, јави ТАСС. Во последниве три недели цените на бензните во американските бензински станици се намалија за околу 27 проценти. Така, бензинот од најниска класа во просек чини 2,20 долари за галон, односно 58 центи за литар. Бензинот е најскап во Сан Франциско – 2,66 долари за галон, а најевтин во Албукерки во Ново Мексико – 1,76 долари за галон. Според аналитичарите, поевтинувањето на бензините во САД се должи на падот на цената на нафтата на светските берзи. Тие проценуваат дека бензините во САД ќе продолжат да поевтинуваат и во следниот период, во очекување на натамошен пад на цената на нафтата на берзите, но дека тоа намалување ќе биде со побавно темпо.
сите 20 | | | веќе видена

За разлика од европските маркети во кои на посебни гондоли за храна пред истек на рокот на траење производите се продаваат по цена пониска и до 70%, кај нас ваков начин на продажба скоро и да не постои. Трговците, посебно оние помалите прават различни трикови како да ви подметнат бајати производи. И најчесто во тоа успеваат. Српски “24 часа“ ви пренесува неколку валкани трикови со кои се служат трговците: Лимонтус и камилица за свеж изглед на месото За да делува свежо во месото се додава винобран, лимонтус и витамин Ц кои вештачки го продолжуваат рокот на траење. Исто така на плешкото, свинското или телешкото месо се потопува со чај од камилица за да се изгуби мирисот од долго стоење. Светлото и зачинот го кријат бајатото месо Во одреени месари, фрижидерите имаат црвено или розево светло за на купувачите месото да им делува како само да излегло од кланица. На месото кое веќе почнало да ја менува бојата и да се суши од стоење, месарите му ставаат пикантни зачини и масло , па го продаваат како мариниран ...
сите 12 | | | веќе видена

Податоците на американската Агенција за национална безбедност (НСА), говорат дека неодамнешните случувања во Франција се само почеток на низа планирани напади на џихадистичката организација „Исламска држава“ во Европа, пишува германскиот дневен весник „Билд ам зонтаг“. Весникот пишува дека припадниците на НСА успеале да ги прислушкуваат телефонските разговори на лидерите на „Исламската држава“ во кои било кажано дека Европа ја чека бран на терор и оти случувањата во Франција се само почеток. Во разговорите немало конкретна информација за плановите на „Исламаската држава“, меѓутоа бил спомнуван Рим. Минатата недела терористите Шериф и Саид Куаши убија 10 новинари од сатиричниот магазин „Шарли Ебо“ и двајца полицајци пред редакцијата на весникот. Третиот напаѓач, Амед Кулибали, за кој се верува дека е поврзан со браќата Куаши, во петокот уби четворица заложници во супермаркет во источниот дел на Париз, а тој е одговорен и за четврточното убиство на полицајка во јужниот дел од главниот град на Франција.
сите 12 | | | веќе видена

Летонската национална авио -компанија Ер Балтик е најточен авиопревозник во светот. Ова го покажуваат податоците од компанијата од областа на нформации од секторот воздухопловство ОАГ која ја состави оваа ранг листа по анализа на 43,5 милиони летови. Ер Балтик според анализата на ОАГ остварила точност на летовите од 94,9% кои го поврзуваат главниот град на Летонија, Рига со градовите во Европа, Блискиот Исток, Русија и др..Тоа значи дека повеќе од девет од десет летови на летонската национална авио-компанија стигаат на време. По Ер Балтик се Хаваијан ерлајнс, Аустријан ерлајнс, шпанска Иберија и норвешки Ер Шатл.
сите 6 | | | веќе видена

Проституцијата и трговијата со дрога го подигаат бруто домашниот производ на Србија за повеќе од 200 милиони евра, покажуваат податоците од српскиот Завод за статистика. Како што пренесува Блиц, во Заводот за статистика проценуваат дека овие илегални активности сочинуваат 0,69% од БДП на Србија во 2013 година. Пресметка за 2014 година се уште нема, но се проценува дека минатогодишниот доход на Србија од секс и дрога би можеле да донесат дополнителни 50 милиони евра или вкупно 250 милиони евра. После Хрватска, Холандија и Британија и други земји во ЕУ и Србија стана джава која во својот БДП пресметува и приходи од проституција, трговија со дрога и украдена стока.
сите 4 | | | веќе видена

Секој македонски граѓанин лани во просек од аптека подигнал 10 кутии лекови, а пред се медикамнти за притисок, за смирување и за хронични заболувања. Според податоците од Мој термин лани биле реализирани над 18,75 милиони рецепти. Податоците на Светската здравствена организација велат дека просекот е од 4 до 7 лекови по пациент. Според Милан Аризанковски, проект менаџер на Мој термин лани биле издадени повеќе од 5,3 милиони упати, а биле прегледани 1,4 милиони пациенти. На закажаниот термин не се појавиле 310 илјади граѓани.
сите 3 | | | веќе видена

Град Скопје распиша оглас за реконструкција на улица „Кеј Димитар Влахов“ како дел од плоштад „Пресвета Богородица“ согласно проект за одржување на ул. „Димитар Влахов“ од бул. „Филип Втори Македонски“ до бул. „Крсте Мисирков“. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 47.905.787 денари.
| | веќе видена

Опожарувањето на весникот „Хамбургер моргенпост“ кој беше нападнат вчера рано изутрина ги зголеми стравовите од инциденти во пресрет на новиот антиисламски собир во Дрезден и неколку други градови. Нападите во Париз и Хамбург се причина за загриженост и кај германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мазиер кој наведува дека неговото министерство има регистрирано околу 260 опасни исламисти кои што живеат во Германија. „Загрижен сум од добро обучени напаѓачи како тие во Париз, Брисел, Австралија или Канада“ вели де Мазиер кој за весикот Билд ам Зонтаг откри дека 260 лица се сметаат за опасни исламисти од страна на германските безбедносни служби. Две лица осомничени дека подметнале пожар во весникот Хамбургер Моргенпост се уапсени во Хамбург. Весникот неделава ги реобјави карикатурите на Мухамед поради кои што се случи нападот во редакцијата на „Шарли Ебдо“. Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана вчера по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната ...
сите 216 | | | веќе видена

Производите на македонската компанија Виталиа можете да ги купите и во Абу Даби, главниот град на Обединетите Арапски Емирати и втор по големина град во земјата. Наша читателка ни испрати фотографија од супермаркет на Карфур , во Marina Mall во Абу Даби, каде можат да се купат и муслите на Виталиа. Производите на компанијата за здрава храна, „Виталиа„ од неодамна се продаваат он-лајн и на светскиот познатата интернет продавница amazon.com. „Виталиа“ е извозно ориентирана компанија. 40% од производството го пласира на домашниот пазар, а остатокот го извезува. Компанијата е присутна во 30 земји на 5 континенти и тоа Европската Унија, САД, Австралија, Јапонија, Блискиот исток, Русија, Индија, Либан, Казахстан… Просечниот раст на приходите е одличен за една македонска компанија и се движи од 15 до 20%. Продукти на „Виталиа“ можат да се сретнат во сите поголеми светски трговски синџири: Auchan, Metro, Carrefour, Billa, Kaufland, Spar, Merkatоr, Konzum, Delta, Vero, DM, застанувајќи рамо до рамо со светските ...
| | веќе видена

„Доволете ми да и честитам на изборната победа на новоизбраната претседателка г-ѓа Колинда Грабар Китаровиќ“, изјави досегашниот хрватски претседател и кандидат на владејачката лева коалиција Иво Јосиповиќ пред призвраниците во изборниот штаб. Тој им се заблагодари на сите кои му пружале поддршка во изминативе шест години, како и на граѓаните кои гласале за него. Кандидатот на опозиционата конзервативната Храватска демократска заедница (ХДЗ) Колинда Грабар Китаровиќ победи во исклучително тесната трка од вториот круг на претседателските избори. Според прелиминарните официјални резултати, како што јави Ројтерс, при пребројани 97,8 отсто од гласовите Грабар Китаровиќ освоила 50,54 проценти, додека нејзиниот против кандидат Јосиповиќ 49,46 проценти. Според агенцијата успехот на изборите на опозициониот кандидат се должи на зголеменото незадоволство на граѓаните од економската криза во земјата.
сите 90 | | | веќе видена

Поради недостигот од електрична енергија седум дена по ред, околу четири илјади печалбари кои годинава се дојдени во регионот на Дебар, Жупа и Река започнаа да се враќаат предвреме во земјите на Европската унија каде работат и живеат, објави Макфакс . Според здруженијата на македонските печалбари кои делуваат во Италија, над 40 отсто од печалбарите кои пристигнале во родниот крај неколку дена пред Нова година, започнаа да се враќаат во саботата и неделата. Во родните места пристигнаа повеќе од четири илјади печалбари, во најголем број од Италија. Тие велат дека нема никакви услови во сите селски населби од наведените три општини, а Новата година ја дочекале во темница. Реакциите на населението во селата се бурни, не само поради немањето електрична енергија, туку и поради доцнењето во чистењето на снегот, како на регионалните така и на локалните патни правци. Во повеќе селски населби од овој најзападен регион на Македонија, каде има и фабрики и производствени погони, веќе се најавуваат тужби против операторот ...
| | веќе видена

Државата изврши пренамена на речиси еден милион и седумстотини илјади метри квадратни земјоделско земјиште во градежно, за изработка на урбанистички план за изградба на уште една, втора туристичка развојна зона во охридско Љубаништа, објави Ohrid News. Одлуката е донесена на седница на Влада одржана на 29-ти декември, а објавена е во Службен весник на 31 декември и опфаќа имоти на локалното население, дел од викенд населбата изградена покрај Охридското Езеро, како и земјиште на Дебарско – кичевската епархија. Владиката Тимотеј вели дека не е запознаен со најновата владина одлука, но не е изненаден. Тој во телефонски разговор ни изјави дека црквата не се откажува од земјиштето, поради што таа покрена постапка пред Управниот суд. -Тој процес државата го турка одамна, не е ништо ново. Не сум запознаен со одлуката, меѓутоа ние сме на суд така што неможам ништо да коментирам. На првостепена го изгубивме, но сега решението го имаме обжалено на второстепена, па ќе видиме. – изјави владиката Тимотеј. Запрашан дали ...
сите 11 | | | веќе видена

Македонска асоцијација на рекламни агенции-Скопје е името на новото здружение кое го основаа десет маркетинг агенции од Македонија. Според објавата од Централниот регистар новото Здружение има за цел да ја јакне улогата на рекламните агенции, агенциите за истражување и агенциите за односи со јавноста во рамките на индустријата на рекламирање: Да ги штити интересите на рекламните агенции во однос спрема медиумите, рекламодателите, да ги утврдува правилата на игра при учество на тендери, да ги застапува интересите на агенциите пред други собири, здруженија и други форми на организирање , да учествува со свои претставници во работата на Здружениот комитет на индустријата на рекламирање кој треба да се формира во 2015 година и во кој ќе влезат претставници од медиумите, рекламните агенции и рекламодатели. Основачи на новото здружение се: Друштво за производство, трговија и услуги МЕДИА И АДВЕРТАЈЗИНГ ДООЕЛ Скопје Друштво за маркетинг и пропаганда ЛОУ СВИНГ ДООЕЛ Скопје Друштво за маркетинг и пропаганда ТДМ ...
| | веќе видена

Со наострени моливи во рацете десетици новинари од Македонија денеска маршираа од Паркот на новинарите до францускиот културен центар во Скопје, во знак на солидарност со егзекутираните колеги од францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, пренесува Нова ТВ. Новинарите се потпишаа во книгата на жалост која е отворена во францускиот центар и заедно со поранешни дипломати и истакнати јавни личности на видео бим го проследија масовниот марш во Париз. – Денеска сме тука со своето присуство да ја покажеме нашата солидарност но и нашата подготвеност да се бориме за правото на професијата секаде во светот, како што тоа го направија и нашите колеги од Франција. Пробаа да ја ликвидираат демократијата. Интелегенцијата, хуморот и културата сакаа да ги претворат во ништожност. Но, борбата која треба да ја продолжиме во чест на нашите колеги од Шарли кои подготвуваа специјално анти-расистичко издание, е да ги разобличиме и осудиме сите екстремисти кои промовираат расизам и омраза, изјави заменик претседателот на Синдикатот ...
сите 16 | | | веќе видена

Во Париз денеска на маршот за солидарност протестираат над 1 милион граѓани на Франција и целиот свет . На протестот се присутни и многу државници од целиот свет. Нема официјална информација дека на протестите на било какво ниво има и македонски државен преставник. Протести истовремено се организираат во речиси сите населени во Франција, или како што известуваат светските медиуми протестира над 60% од населението на Франција. Протести денеска има во целиот свет, од САД до Палестина. Во Македонија, земјата на разно разни протести и контрапротести, и во која и врапчињата знаат дека е загрозена слободата на изразување во било каква форма, нема ништо. Неми останаа и политичарите и невладиниот сектор. Единствен интерес има кај медиумите кои на големо известуваат за овие настани. Не треба да заборавиме и дека Македонија не е имуна на тероризам. До сега околу 15 лица, државјани на Македонија загинаа во Ирак и Сирија, борејќи се на страната на џихадистите. Колкава е нивната бројка таму и на што ќе бидат подготвени ...
сите 4 | | | веќе видена

На Маршот на солидарноста во Париз, кој пред неколку дена беше цел на терористички напад во кој беа убиени 17 лица, маршираат над 1 милион граѓани од Франција и целиот свет. Колоната ја предводат францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, премиерите на Шпанија, Британија, Турција и Италија, Маријано Рахој, Дејвид Камерон, Ахмет Давутоглу и Матео Ренци, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, претседателот на Палестина, премиерот на Израел… Со ваквиот чин Франција сака да манифестира единство на нацијата и покрај политичките разлики и ривалството меѓу владејачката Социјалистичка партија и опозициската Унија на народното движење (УМП) на Саркози. Оланд пред учеството на маршот во Елисејската палата ги прими сите присутни шефови на држави или влади. Целиот настан можете да го следите ВО ЖИВО, преку линк на британската телевизија Sky news, ОВДЕ.
сите 55 | | | веќе видена

ЕВН Македонија интензивно работи на санирање на штетите во дистрибутивната мрежа, настанати од големото невреме кое ја зафати Македонија за време на празниците. Над 10 столба на 35 кВ далекуводи, 60 на среден напон и над 60 на ниско напонско ниво се урнати или скршени во дебарскиот, охридскиот, ресенскиот и струшкиот регион. Се уште има непристапни места на кои екипите е невозможно да работат. Со хеликоптер на полицијата беа скенирани критичните точки и секаде каде може да се пристапи, екипите работат на санирање на скршените столбови. Голем проблем на овие планински места каде се наоѓаат далекуводите на ЕВН се непристапниот терен, снегот, ветрот и студеното време. Далекуводите ќе бидат целосно санирани откако временските услови ќе дозволат непречена работа на екипите. Материјалите за санирање, проводниците, изолаторите , челичните делови и дрвените столбови се подготвени, се чекаат само поволни временски услови за работа. ЕВН направи привремено решение и за само два дена изгради нов 10 кВ далекувод од кој ...
сите 24 | | | веќе видена

next