еМагазин

Четири гранати денеска биле фрлени во дворот на џамијата во францускиот град Ле Ман. Една од гранатите експлодирала, но нема информации за повредени. Полицијата формирала кордон околу неа. Сè уште никој не е уапсен за нападот.
сите 18 | | | веќе видена

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, не се занимава само со критика на радикалниот ислам, туку со сите религии, па и со нерелигиски радикални ставови. – Каде би бил светот доколку би се почитувале сите вери- рече Филипе Вал, уредникот на сатиричниот неделник,„Шарли Ебдо“ на судењето во Париз пред осум години, кога исламски организации бараа високи казни и забрана за овој медиум. Токму смислата за светостите е главното мото на овој неделник кој дејствува од 1969 година, а кој има цврсти антирелигиски ставови, во кои ги исмева радикалните ставови на исламистите, христијаните и евреите, но и угледните француски и светски личности, претставници на власта, полицијата, екстремната десница, политичарите, или скратено сите. Со години оваа редакција беше критикувана поради тоа, но сепак не се откажа од својата уредувачка политика и покрај тоа што Франција мораше да затвори свои амбасади поради сатиричните текстови.
сите 2 | | | веќе видена

Социјалните мрежи низ целиот свет се преполни со постови и карикатури посветени на убиените карикатуристи на францускиот неделник „Шарли Ебдо“. Еве дел од нив.
сите 7 | | | веќе видена

Надлежните служби од одделението за урбанизам во Штип, го подготвија извештајот за реализација на програмата за продажба на градежно земјиште за 2014 година. Според извештајот, во 2014 година Општина Штип продала вкупно 24 градежни парцели, дел за индивидуално домување а дел за стопански субјекти при што е оставрена добивка од 27.2 милиона денари, пренесува порталот „1.мк“. Од оваа сума, 80% или 21.7 милиона денари се приход на Општина Штип додека 20% или 5.4 милиона денари се приход на Република Македонија. Ова е солиден процент на реализација на програмата за продажба на градежно земјиште и според службите, последните две години драстично е зголемен интересот за купување на градежни парцели како од физички така и од правни лица. И оваа година, локалната самоуправа има амбициозна програма која доколку се реализира, ќе овозможи прилив на средства за реализација на стотина проекти во Штип, додава 1.мк. Инаку објавен е и извештајот за легализирани дивоградби во Штип, согласно кој во новата 2015 година, ...
сите 22 | | | веќе видена

Околу двесте насмеани планинари и велосипедисти во вторникот му пркосеа на студеното време за да се искачат на врвот на Водно и заедно да го одбележат Бадник преку организираниот настан Божикен Прв до врв. За неполни два часа качување по претежно заледени и снежни патеки, групата пристигна на врвот на планината и се собра пред планинарскиот дом да го одбележи Бадник на традиционален начин, со кршење лепче со паричка, топол чај и греана ракија. Најсреќен во делењето на парчињата од големата бадникарска погача беше Бојан Ѓокевски, на кој му се падна паричката и стана првиот кум на Прв до врв. Божикниот Прв до врв беше првиот од серијата настани најавени од организаторите на ова популарно и масовно движење, кои ќе се организираат во текот на годината независно од главниот настан, кој оваа година е закажан за 24 мај. Прв до врв е спортско-рекреативен настан кој се организира еден ден во годината и на кој неколку илјади планинари и велосипедисти се натпреваруваат кој ќе стигне прв до врвот на Водно. Трките имаат ...
сите 8 | | | веќе видена

Градот Скопје објави меѓународен јавен оглас за давање под закуп на Автобуската станица–Скопје, што е сместена под Железничката станица (Транспортен центар). Давањето под закуп на Автобуската станица ќе се изврши по пат на усно јавно наддавање што ќе се одржи во просториите на Град Скопје на 30.03.2015 година во 10 часот, во бараката број 13 (Сала на Совет на Град Скопје). Според условите на јавниот повик, основен критериум за избор ќе биде највисоката понудена закупнина, при што почетната цена за закуп не може да биде помала од 170 милиони денари, без вклучен ДДВ. Автобуската станица – Скопје ќе се даде под закуп за временски период од 15 години како целосно функционален простор дефиниран со имотните листови. Краен рок за доставување на документите за утврдување на способноста на учесниците за учество во постапката за усно јавно наддавање е 05.03.2015 година до 14 часот по локално време и се доставуваат преку пошта или директно во архивата на Град Скопје (барака број 16), со седиште на булевар Илинден број ...
сите 33 | | | веќе видена

Полицаец и метач на улици денес утрово беа застрелани и тешко повредени во јужниот дел на Париз што ги зголеми тензиите еден ден откако вооружени напаѓачи упаднаа во редакцијата на еден сатиричен неделник и убија 12 луѓе. Странските медиуми објавија дека ранетата полицајка им подлегнала на повредите. Напаѓачот во денешниот инцидент што се случи пред зори уште е во бегство, рече францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казенев. Тој предупреди да не избрзува со донесување заклучоци во врска со нападот што не го поврзуваат со нападот врз неделникот “Шарли ебдо” во кој меѓу загинатите имаше двајца полицајци. Во денешниот вооружен напад полицаецот запрел за сообраќајна незгода кога почнало пукањето. Париската полиција рече дека втората жртва бил метач на улици. “Имаше полицаец пред белиот автомобил и маж кој трчаше и пукаше”, рече Ахмед Саси кој го видел пукањето од неговиот дом што се наоѓа во близина. Тој додаде дека напаѓачот носел темна облека, но не носел маска. “Не ми изгледаше како големо оружјето ...
сите 24 | | | веќе видена

Приливот на странски инвестиции во првите десет месеци изнесува 197 милиони евра, покажуваат податоците на Народната банка на Македонија. Според податоците во ноември има намалување на приливот на странски инвестиции од 2,9 милиони евра споредено со првите девет месеци. Во периодот од првите десет месеци од минатата година, пак, вкупното салдо на странски директни инвестиции изнесува околу 197 милиони евра, што е намалување во однос на истиот период од 2013 година за 13,6 милиони евра, односно за 6,4 отсто. Во периодот од јануари, заклучно со ноември 2013 година, во земјава е регистриран влез на нешто повеќе од 210 милиони евра СДИ, зборуваат бројките на централната банка.
сите 44 | | | веќе видена

Обемот на производството на гас во Русија лани е намален 4,2 отсто во однос на 2013 година, додека производството на нафта е зголемено 0,7 отсто. Тоа го покажаа податоците на Централната диспечерска управа при топлотно-енергетскиот комплекс ЦДУ ТЕК. Во текот на 2014 година произведени се 640,24 кубни метри гас, од кои само „Газпром“ произведе 432 милијарди кубици. Еден од најголемите независни производители „Новатек“ произведе 53,56 милијарди кубни метри гориво, а „Росњефт“ 37,33 милијарди.
сите 4 | | | веќе видена

Во минатата година не е приватизирана ниту една од 13 фирми кои Владата на Црна Гора планираше да ги продаде на приватни сопственици. Понуди се доставени за четири фирми Институтот Симо Милошевиќ во Игало, Монтенегро Дефенс Индустри, на ривиерата во Улцињ и Полиекс од Беране, но се уште не е потпишан приватизациски договор ниту формално е завршена продажбата. Комисијата допрва треба да ја утврди исправноста на понудата за Полиекс, додека со купувачите на Монтенегро Дефенс Индустри и Улцињската Ривиера е во преговори.
| | веќе видена

Хрватската Влада одобри проект за експлоатација на нафта и гас во Јадранот, кој ќе се спроведува на десет локации во хрватскио дел на Јадранското море. Со одлуката на Владата, дозвола за тоа истражување и експлоатација на јаглеводород добија пет компании Маранот Оил, ОМВ, Ени, Медоилгас и Ина, пишуваат хрватските медиуми. Крајниот законски рок за потпишување на договорот е три месеци од издавањето на дозволите и истекува на 2 април, а проценетата вредност на сите истражувачки работи изнесува околу 4 милијарди куни т.е. половина милион евра.
сите 4 | | | веќе видена

Ниските температури го замрзнаа Дојранско езеро. Според Управата за хидрометеоролошки работи во Дојран утрово се измерени -7 степени, а езерото според Управата е заврзнато до 2 сантиметри длабочина. Како е во другите градови проверете ОВДЕ.
сите 8 | | | веќе видена

Насекаде во Македонија утрово е многу студено. Најниската измерена температура на воздухот се движеше од -17 степени во Берово до – 8 во Гевгелија, а во Дојран се измерени -7 степени и предизвика смрзнување на Дојранското Езеро до 2 сантиметри длабочина, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во 7 часот се измерени -16 степени во Берово, -15 Тетово, -14 во Куманово и Маврово, -13 Битола и Крива Паланка, -12 Скопје-Петровец и Прилеп, -11 Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија и Лазарополе, -10 Штип, Охрид, Кавадарци, Струмица, Виница и Крушево, -9 во Претор, -8 во Гевгелија до -6 во Дојран. Во 7 часот висината на снежната покривка во Маврово била 48 сантиметри, 36 во Лазарополе, 25 во Крушево, 22 см во Пожаране, 20 во Ѓуриште, 14 во Претор, 13 во Охрид, 11 во Тополчани, 10 во Тетово, 8 сантиметри во Битола, 6 во Прилеп и во Крива Паланка, 5 см во Скопје-Зајчев Рид и 4 во Скопје-Петровец и Пожар. УХМР соопшти дека времето денеска ќе биде сончево и релативно студено со мала до умерена облачност и со слаб ветер ...
сите 225 | | | веќе видена

Европската комисија одобри додавање на новиот словенечки производ „Крањска клобаса” во регистарот на заштитени географски ознаки. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, ова е удар за Хрватска, која пред година и половина стана 28. Земја-членка на Европската унија, а каде што исто така се произведува производ наречен „Крањска кобасица“. Сепак, како што објави хрватската влада во ноември минатата година, Хрватите добиле дозвола во следните години да го користат името „Крањска кобасица“, но како европски производ, сега ќе биде претставена „клобасата“ на Словенците. Инаку, словенечката „Крањска клобаса“ е полутраен колбас, направен од мелено свинско месо и маст, зачинета е со морска сол, лук и бибер и умерено топло-чадена на букови дрва. Како што појаснија од неформалната влада на Унијата, словенечката „клобаса“ е претставена во пакет од еден пар колбаси како висат на дрвена шпилка и се препорачува најпрво да се загреат во топла вода пред употребата. Деноминацијата на словенечката „Крањска клобаса“ ќе биде ...
| | веќе видена

Иако беше најавено дека годинава ќе стартува сезона за екстремно скијање на падините на Кожуф Планина, тоа нема да се случи. Патот и понатаму е непрооден, а тоа не дозволува љубителите на зимските спортови да стигнат до скијачкиот центар, пишува Утрински весник. Директорот на „Ски Кожуф“, Ангел Наков, вели дека планот за отпочнување на скијачката сезона е променет, бидејќи коловозот е целосно покриен со мраз. Објаснува дека од „Македонија пат“ работеле на расчистување на патот од карпите, но оти сега проблем се снегот и мразот. Тој е револтиран бидејќи не се води грижа за овој патен правец, што, пак, не дозволува да работи скијачкиот центар на планината. „Наше барање е Агенцијата за патишта да распише тендер и да се избере компанија која ќе гарантира дека со механизација ќе работи на одржување на патот во текот на цела година. Друго решение нема. Во моментот половина од патот е расчистен, а другата половина е непроодна. Од пред Нова година, еве дури завчера дојдоа повторно од ’Македонијапат‘ да работат. ...
сите 21 | | | веќе видена

Со цел банките да се стимулираат да издаваат сертификати за депозити, Министерството за финансии предложи изменување и дополнување на Законот за хартии од вредност кој е доставен до Собранието. Во предложените измени кои се засновааат на истите начела на кои се заснова основниот закон се дава нова дефиниција на сертификатот за депозит, се предлага исклучување на краткорочните сертификати за депозити од обврската за давање на одобрение за нивно издавање, се вклучуваат друштвата за управување со инвестициски фондови како членки на Депозитарот за хартии од вредност со цел истите да може да отвораат портфолио сметки на хартии од вредност во свое име, а за сметка на вложувачот. Во предлог законот кој веќе е влезен во собраниска процедура исто така се воведува можност против решенијата на Комисијата за хартии од вредност кандидатите за полагање на стручен испит за брокер и инвестициски советник да поднесат жалба до Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Околу 75,9 % од 1.070 испитаници во истражувањето на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги спроведено во 2014 година имале пристап до Интернет од дома. Дури 65,1% од нив интернетот од дома најчесто го користеле за пристапување на социјални мрежи (51,5% секојдневно и 13,6% неколку пати неделно). Високи 91,8% од испитаниците на возраст помеѓу 16 и 19 години, и 80,1% од оние на возраст помеѓу 20 и 29 години секојдневно пристапувале на социјалните мрежи. ТВ програми преку Интернет секојдневно гледале само 7,3% од испитаниците, а радио слушале само 5,4% од нив.
сите 4 | | | веќе видена

Најголемиот број македонски граѓани се уште најмногу се информираат преку телевизија, но се поголем е бројот на лица со повисок степен на образование што ги избираат интернетот и печатените медиуми како главен извор за информирање, покажува истражувањето за мислењето на публиката за радио и ТВ програмите во 2014 година. „Со зголемувањето на степенот на образование на испитаниците се намалувал бројот на оние кои секојдневно се информирале од телевизијата, а се зголемувал бројот на оние кои секојдневно се информирале од интернет и од печатените медиуми“, се вели во истражувањето. Инаку, телевизијата се уште е најзначаен извор за информирање за македонските граѓани ако се земе предвид дека дури 82,7% од 1.070 испитаници што биле анкетирани одговориле дека секојдневно се информираат од телевизијата, а 10,7% неколку пати неделно.
сите 4 | | | веќе видена

САД испрати службено барање до Полска да го испорача режисерот Роман Полански осуден за сексуален напад врз дете на територијата на Северна Америка. Ваквата процедура следува по поканата за сослушување на суд што била испратена уште во октомври. Неговиот адвокат Џерси Стакович изјави дека е запознат со барањето и одби да каже каде се наожа неговиот клиент. Судот во Калифорнија уште во декември го одби барањето на Полански да се затвори 37 години стариот случај отворен поради сексуален напад врз малолетна девојка. САД го бараат Полански поради силување на 13-годишната Саманта Геимер за време на снимање на филм во Лос Ангелес во 1977 година. САД го сметаат Полански за бегалец бидејќи ја напуштил земјата откако ја признал вината за овој чин.
| | веќе видена

Агенцијата за супервизија на капитално финансираното пензиско осигурување (МАПАС) годинава ќе наплатува надомест од пензиските друштва во износ од 0,8 отсто од вкупните придонеси уплатени во претходниот месец во секој од пензиските фондови со кои управуваат друштвата. Во земјава има две друштва за управување со пензиски фондови: 1.АД “НЛБ НОВ ПЕНЗИСКИ ФОНД” кое управува со задолжителиот пензиски фонд „НЛБ пензиски фонд“ и со доброволиот пензиски фонд „НЛБ пензија плус“. Акционери се Тутунска банка и Нова Љубљанска банка. 2.АД „КБ ПРВО ДРУШТВО ЗА УПРАВУВАЊЕ СО ЗАДОЛЖИТЕЛНИ И ДОБРОВОЛНИ ПЕНЗИСКИ ФОНДОВИ“ кое управува со задолжителниот пензиски фонд „КБ Прв отворен задолжителен пензиски фонд“ и доброволниот пензиски фонд „КБ Прв отворен доброволен пензиски фонд – Скопје“. Акционери се Комерцијална банка и Skupina Prva zavarovalniski holding d.d. Ljubljana. Се проценува дека двете друштва по овој основ ќе треба во касата на МАПАС да уплатат околу 40,5 милиони денари.
| | веќе видена

next