еМагазин

Еквадор е најдобра земја во светот за пензионерите според рангирањето на списанието „Интернешнл Ливинг” за 2015 година, објави “Форбс”.Списанието го подготви годишниот индекс на најдобрите дестинации за пензионирање во светот врз основа на различни податоци – од климата до стапките за пензионери. Оваа година индексот вклучува 25 земји, а победникот Еквадор го превзема местото на ланскиот шампион Панама. Латиноамериканската земја добива најдобра оценка во категориите „купување и изнајмување” и „клима” и високи оценки во сите други категории. Странците се привлечени од ниските трошоци за живот, идеалната клима, прекрасни и разновидни пејзажи и поволните бенефиции за пензионерите. Втората најдобра дестинација за пензионирање е Панама, која добива највисока оценка во категоријата „бенефиции и попусти за пензионерите”. Според авторите на рангирањето ниту една друга земја, вклучена во индексот, не прави повеќе за пензионерите, како локални и странски.Мексико е третата најдобра земја за пензионирање во светот. ...
сите 4 | | | веќе видена

На почетокот на годината добро е секој да си постави некакви финансиски цели, кои на крајот на годината треба да провери дали ги исполнил.На прво место целитe треба да се реални и пристапни, а на второ да водат до подобрување на животниот стандард (инаку немаат никаква смисла и вредност). Еве неколку совети како да го подобрите својот финансиски менаџмент во оваа 2015-та година. 1. Размислете внимателно пред купување на имот Не купувајте имот, освен ако не планирате да живеете во него барем 10 години. Купување на имот се уште не е финансиски поисплатливо од животот под кирија, макар и сопствениот имот да го зголемува значително стандардот и да ви дава можност да живеете онака како што би сакале (без страв да се инвестира во објектот, или да се грижите, дека ќе ве прогонуваат. Колку подолго живеете во објектот, толку повеќе ќе се доближувате до моментот кога купувањето на сопствено живеалиште станува финансиски поповолно. Ако купувате имот со кредит, почитувајтего правилото месечната рата да не ви е поголема ...
сите 4 | | | веќе видена

Триесетина јавни здравствени установи ќе добијат организациски директори. Огласот за пополнување на овие работни места е објавен денеска и ќе трае до 21 јануари. Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска изјави дека на огласот може да се пријават сите оние кои сметаат дека имаат соодветни квалификации, образование и визија за реализација на владините политики во делот на здравството. „На огласот може да конкурираат сите оние кои се државјани на Република Македонија, имаат завршено високо образование од областа на економијата, финансиите и правото и имаат петгодишно работно искуство во областа на менаџментот, економијата и јавниот здравствен менаџмент“, истакна Ѓорѓиев. Во рок од шест месеци, доколку бидат избрани, кандидатите ќе треба да поднесат и сертификат за познавање на англискиот јазик којшто е меѓународно признат. Ѓорѓиев појасни дека првиот мотив за објавување на ваков оглас е да им се даде можност на што поголем број лица да се стекнат со правото да аплицираат и со своите вештини и знаења да ...
сите 23 | | | веќе видена

СВР Скопје во содејство со Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат вчера извршија контроли во вкупно 14 угостителски објекти. Во пет угостителски објекти не се детектирани никакви неправилности, соопшти денеска МВР. Тоа се „ДУТУ ИНТЕРМЕЦО МКД ДООЕЛ“ на ул. „Митрополит Теодосиј Гологанов“, ДТУ „ТАВЕРНА ЕЛИ ДООЕЛ“-подружница гостилница ДУКАТ лоцирано на ул. „Димитрие Чуповски“, ДПТУ „ЈКЈ-2013 ДООЕЛ“ – кафе бар ДАВИДОВ на ул. „Петар Чајковски“, ДТУ „Попчев Сиј ДООЕЛ“ Скопје, кафе бар БАЈ-Д ВЕЈ со седиште на ул. „Павел Шатев“ и во угостителски објект „ПЈАЦА ЛИБЕРТА ДООЕЛ“ на ул. „Димитрија Чуповски“. Во угостителските објекти „ВОДЕНИЦА“, „Штала“ и „СОКАЧЕ“ не била извршена контрола бидејки објектите биле затворени односно не се обавувале дејност. Во угостителскиот објект „ДПТУ ИНТЕР КОРП ДОО“ Скопје – кафе бар Круг на ул. “Јуриј Гагарин“ од страна на УЈП не се констатирани неправилности. Но, од страна на ДПИ, констатирано е дека во затворената тараса се пуши за што е изречена глоба од 1.250 ...
сите 98 | | | веќе видена

Европската комисија нема официјално да поддржи ниту една од политичките опции во Грција на предвремените парламентарни избори закажани за 25-ти овој месец, ниту ќе се обиде да се вмеша во политичката борба во оваа земја-членка на Европската унија, јавува дописникот на МИА од Брисел. Ова го истакна портпаролот на Еврокомисијата, Маргаритис Схинас, кој, цитирајќи го Член 140, параграф три од Договорот на ЕУ, ниту една земја што ќе го усвои еврото како официјална валута, потоа не може да излезе или да биде исфрлена од Еврозоната. „Членот 140, параграф три од Договорот на Унијата е јасен дека членството во Еврозоната е неотповикливо“, истакна гласноговорникот на неформалната Влада на ЕУ. Според Аника Бреидхарт, портпарол на Европската комисија задолжена за економски раст, вработување, инвестиции, Еворпската монетарна унија и Европски семестер, ЕК нема да коментира никакви гласини или шпекулации на извештаи поврзани со тоа дали Грција ќе излезе или не од еврозоната, зависно од тоа која опција ќе победи на ...
сите 139 | | | веќе видена

Најскапи цигари во Европа пушат Норвежаните каде кутија цигари просечно чини 11,84 евра, додека најевтини се во Белорусија каде чинат неполно евро (92 евроценти), а потоа во Србија со просечна цена од 1,17 евра за кутија цигари. Најскапи цигари во ЕУ се во Британија каде кутија во просек чини 11,1 евро, потоа следи Ирска со цена од 9,6 евра, а на трето место е Франција, во која цигарите повторно ќе поскапат од 1 јануари и тоа за 30 евроценти и ќе достигнат цена од 7,30 евра за кутија, пренесуваат бањалучки „Независне новине“. Во Шведска кутија цигари во просек чини 6.64 евра, во Холандија 6,32 евра, во Данска 5,91 евро, Белгија 5,79 евра, а во Германија 5,47 евра. Потоа следат Италија и Финска со цена од 5 евра, па Шпанија и Малта од 4,8 евра. Најевтини цигари во ЕУ пушат Литванците со просечна цена за кутија од 2,06 евра, потоа Летвонците со цена од 2,49 евра, а потоа Бугарите каде кутија цигари чини 2,55 евра. Потоа следат Австрија и Чешка со цена од 3,25 евра. Во Хрватска кутија цигари во просек чини 3,33 ...
сите 13 | | | веќе видена

Барак Обама шефот на Белата куќа објави војна во Исламската држава, врати дел од војската во Ирак, почна да бомбардира делови од Сирија, го продолжи останувањето на трупите во Авганистан и продолжи од дронови да удира по осомничените за тероризам, пишува „Политика“, пренесе МИА. Не се ретки дури и неговите политички пријатели кои оваа одлука ја оценија како продолжување на омразената војна против теророт на омразениот претходник на Обама, Џорџ Буш. Земјата му ја погодија расни немири и тежок скандал со детали за тоа како ЦИА ги мачела затворениците во тајните затвори во светот. На смртниот непријател со тортурата во Гвантанамо некако им појде од рака да не го затвори затворот во Куба и да застане во заштита на разнузнувачката служба. Неговата партија го изгуби мнозинството во двата дома на Конгресот. По сето тоа, како е можно да се зборува за успех? Можно е, бидејќи пред крајот на годината донесе две прогресивни одлуки: на илегалните имигранти дозволи да останат во САД и воспостави дипломатски односи со ...
сите 7 | | | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во декември 2014 година, во споредба со ноември 2014 година, е зголемен за 0,1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0,1%, Алкохолни пијалаци за 0,1% и Безалкохолни пијалаци за 0,4%. Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2014 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 0,8%. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-декември 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, е намален за 0,6%, додека во однос на декември 2013 година е зголемен за 0,5%.
сите 62 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро ги обвини САД и претседателот Барак Обама за сегашната нафтена криза и за драстичниот пад на цената на нафтата. – САД наметнаа економска војна која има за цел да се уништи нафтениот картел ОПЕК, изјави Мадуро во Каракас, обвинувајќи ги Американците и за разорувањето на венецуелската еконмија. Мадуро смета дека САД „намерно го преплавија светскиот пазар со нафта“, што, според него, е дел од економската војна што Вашингтон ја води против Русија. Изјавата на венецуелскиот претседател доаѓа пред неговата светска турнеја,во која ќе посети повеќе земји во обидот да се изнајде решение за кризата со цената на нафтата. На почетокот од турнејата, Мадуро ќе ја посети Кина, главиот кредитор на Венецуела и во Пекинг ќе има разговори со кинескиот претседател Кси Џинпинг. Потоа венецуелскиот претседтел ќе посети неколку земји членки на ОПЕК, настојувајќи да ги убеди за намалување на дневното производство на нафта, како начин да се запре паѓањето на нејзината цена. Од јуни 2014 ...
сите 29 | | | веќе видена

Од 1 јануари во некои земји влегоа во сила необични забрани. Во Париз и неговата околина се забранува палење оган во камини. Забраната е прифатена од локалните власти по иницијатива на екологистите, за да се намалат емисиите на штетни честички во воздухот, бидејќи давале сè повеќе сериозни последици врз здравјето на парижаните. Во Полска е во сила закон за забрана испораката и рекламирање на брза храна во образовните установи. Целта е да се намалат случаите на прекумерна тежина и дебелината кај адолесцентите. Во аптеките на Словенија, пак сега можат да се продаваат лекови кои содржат екстракт од марихуана, кои беа забранети досега.
сите 3 | | | веќе видена

Општина Илинден на почетокот на годинава воведе нова јавна оџачарска услуга за своите граѓани. Оваа комунална услуга подразбира чистење и контрола на уредите за спроведување чад и опремата за ложење, со што се овозможува нормално функционирање на оџаците, димоводните уреди и огнишните објекти. „Новата јавна услуга, што е од големо значење за жителите на Општина Илинден со оглед на тоа што поголемиот дел од домаќинствата се греат на дрва, јаглен или масло за домаќинствата, ќе ја извршуваат стручно обучени и лиценцирани лица за оваа дејност од јавното комунално претпријатие“, соопшти денеска Општина Илинден.
сите 12 | | | веќе видена

Црногорскиот министер за финансии Радоје Жугиќ најави дека кризниот данок ќе остане на сила и во 2015 година, но дека ќе се намали од 15 на 13 проценти. Според министерот, моделот на реформите на даночниот систем меѓу другото предвидува инвеститорите со вложување во приоритетните сектори да остварат право на ослободување од плаќање на трошоци поврзани со инвестициите (ДДВ, царината, комуналиите, надоместите и таксите) во период на реализација на инвестициите, пренесоа црногорските медиуми. Министерството, истакна министерот, активно се бави со фискалната политика и преку соодветни поттикнувачки мерки треба да придонесе за зајакнување на јавните финансии и за динамика на стопанскиот раст.
сите 3 | | | веќе видена

Стопирањето на проектот Јужен тек и кризата на рубљата се двата важни елементи кои го намалуваат влијанието на Русија врз Бугарија и врз Србија, се наведува во заклучокот на анализата на Стратфор. „Намалувањето на цената на нафтата и економските санкции доведоа до пад на вредноста на рубљата за 40 проценти од почетокот на 2014 година и двете балкански држави со традиционално силни врски со Русија ќе имаат потешкотии за изнаоѓање на финансии и трговски кредити“, прогнозира Стратфор. Стопирањето на проектот Јужен тек оневозможи и отворање на работни места во Бугарија и во Србија. Двете држави се во голема мера енергетски зависни од рускиот гас.
сите 14 | | | веќе видена

Трошоците за електроника во светот минатата година бележат раст од еден процент, покажуваат податоците објавени пред утрешното отворање на Саемот на технологија ЦЕС 2015 во Лас Вегас. Истражувањето на институтот Ге-Еф-К и на американската Асоцијација за електроника, покажува дека корисниците во светот во 2014 потрошиле 1.024 милијарди долари за смартфони, таблети, компјутери, телевизори и конзоли за видео игри. Сепак, економистите на асоцијацијата во Лас Вегас не направија јасна прогноза за 2015 година. Трошоците за електроника во некои брзо растечки економии најверојатно ќе се намалат, во Латинска Америка се очекува пад од околу пет отсто. Сличен тренд се очекува и во западноевропските земји. Смартфоните и таблетите веројатно ќе имаат удел од 46 во светските трошоци за потрошувачка електроника годинава, но и во двата сектори се очекува забавување на растот. Продажбата на смартфони ќе се зголеми за 19 отсто на 1,51 милијарда единици годинава. Растот во 2014 година беше 28 проценти, а во 2013 49 отсто. ...
сите 7 | | | веќе видена

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда. Архимандритот Кристофер Калин, декан на Руската православна катедрала Света Девица заштитничка, објаснува зошто толку христијански цркви го слават Божик подоцна од повеќето други луѓе. – Мнозинството православни цркви низ светот го користат јулијанскиот календар, кој бил создаден под владението на Јулиј Цезар во 45 година пр.н.е., и не го прифатиле Грегоријанскиот календар кој го предложил латинскиот папа Григориј од Рим во 1582 година, вели Калин. Има 13 дена разлика помеѓу двата календари, а грегоријанскиот го прифатиле западните нации. – 25 декември во јулијанскиот всушност паѓа на 7 јануари според грегоријанскиот календар. Или точно кажано, Божик се уште се задржал на 25 декември, што излегува 13 дена подоцна според јулијанскиот календар, објаснва Калнн. За ...
сите 10 | | | веќе видена

Со предлог-закон за комплементарна и алтернативна медицина за кој наскоро ќе расправаат пратениците во Собранието, меѓудругото се воведуваат лиценци за практичари на различни методи за лекување кои не се опфатени во здравствениот систем. „Комплементарната и алтернативната медицина (во натамошниот текст: КАМ) во смисла на овој закон, опфаќа различни методи и постапки за дијагностика, лекување и рехабилитација кои согласно важечката медицинска доктрина не се опфатени во здравствените услуги согласно медицината заснована на докази и кои не ги третираат само симптомите што ги предизвикуваат болестите, туку имаат за цел да ја третираат целата личност на човекот и причините за настанување на болестите, се фокусираат на енергијата на неговото тело и нејзиното влијание врз човековото здравје и болеста, исцелителната моќ на приридата и моќта на телото да ги мобилизира сопствените ресурси за да се излечи“, се вели во предлог-законот. Се предвидува дозволени да бидат само методите и постапките кои: не штетат на ...
сите 4 | | | веќе видена

Чешки археолози во Египет откриле гроб на досега непозната кралица „Кенткаус Трета”, сопруга на Фараонот Ранефереф (Неферефра), потврди директорот на Чешкиот институт за египтологија, Мирослав Барта. Според Барта, гробницата се наоѓа во погребниот комплекс на Ранефереф и на тоа се базира претпоставката дека кралицата била негова сопруга. Ранефереф владеел во времето на Петтата династија и според чешките египтолози се работи за откритие од историско значење, кое ќе помогне да се објаснат непознати детали на периодот на изградбата на првите пирамиди, пренесе дописникот на МИА од Прага. Кралската гробница била пронајдена во местото Абусир, каде што се наоѓаат неколку пирамиди на фараоните од Петтата династија која владеела со Горен Египет (Старото Кралство) околу 2.500 години пред Христос. Факултетот за уметности на Карловиот универзитет во Прага, соопшти дека гробницата димензионално и по форма не се разликува од останатите гробници во околината, но со поставеноста говори за исклучителната улога која во тој ...
сите 7 | | | веќе видена

Синџирот маркети Лидл годинава влегува во Србија. Се очекува првиот маркет да се изгради во Суботица, најави помошникот на градоначалникот Љубен Христов, пренесуваат српските медиуми. Според него овој германски трговски синџир со прехранбени производи од сите градови каде што планира да гради, прво во Суботица добил градежна дозвола. Концептот на Лидл е таков што со градење ќе почне откако ќе се создадат услови за изградба на 10 или повеќе објекти. Во моментов, уште две локални самоуправи во Србија се блиску до издавање на градежни дозволи. Според претходните најави овој трговски синџир ќе отвори свој објект во идниот ритејл парк на австриска Квинтера во кој освен Лидл ќе има продавници за облека и обувки како Њујоркер, потоа Тако и други.
| | веќе видена

Адора инженеринг, по повод рекордната продажба на 302 стана во 2014 година, сите купувачи на стан од почетокот на годинава до 15 февруари ќе ги награди со зимување во Банско. „Со овој подарок, компанијата, лидер во високоградбата во Македонија и регионот, традицинално сака да им возврати за довербата и лојаноста на купувачите, со грижа, љубов, внимание и награди, со што продолжува и во 2015 година“, велат од компанијата. Адора инженеринг лани ја додели наградата автомобил „поло“ на Тони Крстев од Скопје, со стан во Охрид, кој беше извлечен во наградната игра во која учествува сите купувачи на стан од минатата година.
сите 2 | | | веќе видена

Францускиот претседател Франсоа Оланд, денеска побара од Грција да ги исполни своите обврски кон Европската унија. „Грците се присилени самите да ја изберат својата судбина, но одредени обврски мораат да бидат почитувани“, рече Оланд за Француското радио. Како што пренесуваат француските медиуми, изјавата на Оланд следи по вчерашните медиумски шпекулации за подготвеноста на Германија да го прифати евентуалното излегување на Грција од еврозоната. Портпаролот на германската Влада, Георг Штрајтер, изјави дека Германија е уверена дека Грција ќе остане приврзана на програмата за финансиска консолидација, што е иницирана од ЕУ. „Грција во минатото ги исполнуваше своите обврски. Германската Влада претпоставува дека Грција ќе продолжи да ги исполнува сите свои договорени обврски кон своите кредитори“, рече тој одговорајќи на неодаменшните наводи на „Шпигл“. Весникот, повикувајќи се на извори блиски до германската Влада, објави дека канцеларката Ангела Меркел е подготвена да и дозволи на Грција да ја напушти ...
сите 130 | | | веќе видена

next