еМагазин

Доколку сте вработени и земате плата ќе плаќате придонеси и за хонорар од само 100, 200 или 500 денари. Сумата од 9.590 денари месечни приходи над која настанува обврската за плаќање придонеси на хонорарите не се однесува само на средствата заработени преку авторски договори и договри на дело туку и на парите добиени како плата од редовен работен однос. Со оглед на тоа што толкава е и минималната плата во државата, сите вработени лица ќе треба да го пријавуваат и да плаќаат придонеси за секој екстра денар заработен како хонорар, анализира телевизијата Телма. Од агенциите за авторски права за Телма објаснуваат дека вака е предвидено со постоечкиот закон, но може да се промени во правилникот за пресметка на придонесите, кој се уште не е објавен, иако обврската стапи на сила на 1 јануари. Во меѓувреме, хонорарците почнаа да ги поскапуваат своите услуги. Здружението на преведувачи објави препорака за тарифирање, во која на своите членови им посочува цената на услугата да ја зголемат за околу 50 отсто, средства ...
сите 17 | | | веќе видена

Македонското Собрание ги усвои законските измени на Закото за високо образование, во кои влегува и државниот испит. За измените гласа 67, а 9 пратеници беа „против“. Државниот испит ќе стартува како пилот-проект во учебната 2016/2017 година, ќе се полага два пати во текот на студирањето и доколку студентот не положи во втора година, ќе може да се запише во трета година. Испитот ќе го полагаат и оние студенти кои студираат во моментот и ќе се запишат на магистерски студии. Прифатен е амандман со кој се предлага резултатите од првиот пробен државен испит да немаат правни последици, пред да се одржи вистинскиот државен испит.
сите 57 | | | веќе видена

Студентите денеска уште еднаш им кажаа НЕ на предлог измените на Законот за високо образование, во кој влегува и државниот испит, протестирајќи пред македонското Собрание. На улицата пред Собранието ги распостелија паролите: “Кого претставувате?”, “Кому водите инает?”, “Реформски лудории”, ” И покрај сe, ние ве сакаме”, “Слушнете ја иднината на нашата држава„… Се очекува денеска во Собранието Законот да биде изгласан. Фото: Драган Митрески/Академик
сите 36 | | | веќе видена

Еврото денеска падна на најниско ниво од крајот на 2005 година и се продава за 1,17 долари. Ваквата промена на вредноста на еврото, според аналитичарите, поради масовното повлекување на инвеститорите од еврото како валути што уследи, откако Европската централна банка ја олабави монетарната политика и најави монетарни стимули за поддршка на економијата и цените. Влијание на девалвацијата на еврото имаше и зајакнувањето на доларот како рекација на најавата дека Банката на федерални резерви на САД ќе продолжи со зголемување на каматите.
сите 13 | | | веќе видена

aces – Академијата на средноевропски училишта отвора нов циклус на натпреварување за прекугранични школски проекти и размена на ученици. „Да ја поттикнеме солидарноста: Да се грижиме за другите и да го споделиме она што го имаме!“ – ова е темата на овогодишниот конкурс за прекугранични школски објекти. По осми пат по ред, aces – Академијата на средноевропски училишта ги повикува наставниците и учениците да осмислат и спроведат нови проекти, во соработка со меѓународни партнери. Предлозите на проектите можат да се исптатат во периодот од 15 јануари до 15 април 2015 година. Училиштата кои ќе претстават најдобри проекти ќе освојат вредни парични награди. aces претставува проект кој го почна ЕРСТЕ Фондацијата на полето на едукација, а за координација на иницијативата се задолжени австриската организација Интеркултурен Центар и словачкото здруѓение Вчели Дом. Оваа школска мрежа е активна од 2006 година во цела средна и југоисточна Европа, а основна цел е на работењето е унапредување на размената и културен ...
сите 4 | | | веќе видена

Визер, најголемата нискобуџетна авиокомпанија во централна и во источна Европа, денес објави дека превезе 15,8 милиони патници во 2014 година, што претставува пораст од 17% на бројот на патници од претходната година. На крајот на годината, авиокомпанијата имаше летови со попуст за 106 дестинации во 37 земји, во вкупно 355 правци. Визер поседува 54 авиони „Ербас А320“, со кои опслужува 18 оперативни бази во 10 земји во централна и во источна Европа. Претходно најавената база во Тузла, Босна и Херцеговина, ќе почне со работа во јуни годинава. Јозеф Варади, главен извршен директор на Визер, изјави: „2014 беше уште една одлична година за Визер, обележана со опфат на повеќе земји и дестинации во повеќе правци од кога и да било досега. Ние превезовме 2,3 милиона патници повеќе отколку пред една година. Подготвени сме за понатамошен раст на нашата постојана флота, за проширување на мрежата во 2015 година и за превоз на повеќе патници по пониски цени во Централна и во Источна Европа. Се гордееме со нашиот придонес ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонскиот јазик од денеска може целосно да биде присутен на интернет преку регистрирање кирилични веб страници со националниот домеин „мкд“, вклучувајќи ги и карактеристичните букви од азбуката – љ, њ, ѓ, ж, ч, ш и џ. Како што соопштија министрите за информатичко општество и администрација и за култура, Иво Ивановски и Елизабета Канческа Милевска, домеинот „мкд“ е регистриран во меѓународниот интернет простор. Со тоа Македонија стана петта земја во светот која воспоставува национален кириличен домен на кирилица, по Русија, Србија, Казахстан и Монголија. Првата интернет страница на кирилица, „влада.мкд“, е веќе воспоставена. – Направивме огромен чекор во зацврстувањето, зачувувањето и афирмацијата на нашиот јазик и писмо што беше голем стремеж и идеал на нашите претци. Успеавме да извојуваме уште една битка, уште еден успех на меѓународен план, но за тоа беа потребни многу напорна работа, трпение и лобирање од сите субјекти вклучени во процесот, истана Ивановски на прес-конференција. Според Канческа ...
сите 33 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски го потпиша договорот со нискобуџетната авиокомпанија “Визер” за финансиска поддршка за воведување на нови авионски линии од аеродромот Александар Велики во Скопје и од аеродромот Св. Апостол Павле во Охрид за период од 2015 до 2018 година, информираат од Министерството за транспорт и врски. „Имено согласно договорот, Визер во месец јуни ќе воведе директни линии за пет нови дестинации до европските градови од аеродромот Александар Велики во Скопје и тоа до: Барселона, Осло, Нирнберг, Хамбург и Фридихшафен и тоа два пати неделно„, велат од Министерството. Од аеродормот Св. Апостол Павле од Охрид, авиокомпанијата ќе воведе директен лет до Базел исто така два пати неделно. Билетитете за шесте нови дестинации ќе бидат пуштени во продажба во месец февруари. Дирекната линија од Охрид до Базел ќе значи зголемување на искористеноста на Охридскиот аеродром како и за привлекување на нови странски туристи, привлекување на странски инвестиции и економски раст и развој на општината. ...
сите 40 | | | веќе видена

Јапонскиот производител на возила „Нисан“ ги разгледува можностите што ги нудат Македонија и Албанија за да отвори фабрика за монтирање на возила. Според албанската агенција Балкан веб, компанијата размислува да се повлече од другите земји на југоисточна Европа поради зголемените трошоци и сега „во остра трка да ја добијат довербата на компанијата се Македонија и Албанија“. Но, како што оценува, Македонија е во голема предност. – Албанија е во предност поради географската положба и пониската цена за транспорт од пристаништето Драч. Освен тоа и новиот логистички парк се гледа како уште една поволност за привлекување на инвестицијата. Но, во овој случај Македонија е силен конкурент на Албанија. Многу пониските даноци и перфектното функционирање на слободните зони и даваат голема предност на Македонија, особено за оваа инвестиција, констатира агенцијата. Според агенцијата, Албанија поради зголемените даноци ја губи конкуретноста за инвестиции во регионот. Тоа е причината заради која и други компании во ...
сите 5 | | | веќе видена

Првиот број на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ по минатонеделниот напад на редакцијата, е распродаден веднаш откако се појавил во трафиките во Франција. – Тоа е неверојатно. Имаше 60-70 луѓе кои чекаа ред за да отворам. Никогаш не сум видела нешто слично. Сите мои 450 примероци ги продадов за 15 минути – вели продавачка од трафика во Париз. Најновото издание на „Шарли ебдо“ на насловната страница го има пророкот Мухамед, кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“, а истовремено е испишано „Сè е простено“. Весникот е отпечатен во три милиони примероци, а заработувачката ќе биде наменета за семејствата на загинатите. Вообичаено, весникот досега излегуваше во 60.000 примероци. Новиот број, кој го изработија преживеаните членови на редакцијата, е достапен во 25 земји и на 16 јазици. Мета
сите 12 | | | веќе видена

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун ја прифатил поканата од Москва да пристигне за прославата на 70 години од Денот на победата, објави јужнокорејската агенција Ренхап. “Северна Кореја има намера да ги зајакнува дипломатските врски со Русија, и тоа во време кога политички нејзините односи со Кина стануваат студени”, коментира агенцијата за оваа одлука на Пјонгјанг. Според пресс сектетарот на Русија, Дмитриј Песков, поканата била направена на 19 декември 2014 година. Ким Џонг Ун е поканет како претставник на “земјите од антихитлеровската коалиција” . На 9 мај тоа ќе биде првата воопшто посета на севернокорејскиот водач.
сите 3 | | | веќе видена

Германските власти се сомневаат дека вработен во разузнавачката агенција украл листа на која се имиња и тајни идентитети на 3.500 агенти, објави „Билд“, цитирајќи безбедносни извори. Засега не се знае дали доверливата листа која е од 2011 година е однесена во странски разузнавачки агенции. Имињата и тајните идентитети се пронајдени на хард-диск, што му припаѓал на поранешен вработен во германската разузнавачка агенција БНД, кој беше уапсен во јули заради шпионажа. Тој е обвинет дека во изминатите неколку години оддавал тајни на САД. „Билд“ наведува дека тој човек им предал на американски служби преку 200 скенирани документи. БНД засега не излезе со коментар за написите на весникот.
сите 8 | | | веќе видена

Кинеските власти им забранија на жените во провинцијата Синѓијанг, Урумќи, каде што половина од населението се муслимани, да носат бурка во јавност. Овој предлог во декември го предложија локалните законодавци, а сега е усвоен и на регионално ниво, меѓутоа се уште не е на сила. Според информациите кои што ги обавија кинеските медиуми, овој закон ќе биде воведен по изнесување на измените во врска со забелешките изнесени на состанокот од минатиот викенд.
сите 2 | | | веќе видена

Меѓу 3.000 и 5.000 Европјани се на џихад во држави како Сирија и може да бидат закана по враќањето во европските држави, изјави Роб Вејнрајт директор на Европол. – Зборувам за околу 3.000 до 5.000 граѓани на Европската унија, изјави тој одговарајќи на прашање од Комисија за внатрешни работи на британскиот парламент за бројот на луѓе кои од Европа заминале да се борат на Блискиот исток на страна на екстремистите. Тие луѓе според него, се опасност за безбедноста во нивните држави доколку се вратат во нив. – Јасно е дека се работи на голем број воглавно, млади мажи кои имаат можност да се вратат и можност или намера и капацитет да извршат напади како оној во Париз од минатата недела, додаде тој. Европол веќе има имиња на 2.500 осомничени. Вејнрајт вели дека социјалните мрежи се средство за регрутација како и средство за пропаганда оценувајќи дека интернет се користи на многу поагресивен начин отколку порано.
сите 7 | | | веќе видена

Постои опасност од нови напади во Европа и од радикализација во затворите, предупреди координаторот на Европската унија за борба против тероризмот Жил де Керхов. Тој истакна дека затворите се инкубациска средина за радикализација и затоа не треба да се испраќаат сите лица во затвор кои се вратиле од Сирија. Тие можат да ги радикализираат и уште повеќе да ги поттикнат другите. Керхов наведува дека во затвор се радикализирал Амеди Кулибали, кој учествуваше во минатонеделните напади во Париз, потоа Мохамед Мера, извршителот на убиствата во Тулуз во 2012 година и Медхи Немуш осуден за убиство на четворица Евреи во Еврејскиот музеј во Брисел. – Заканата од нови напади останува сериозна. Исламска држава сака да дејстува и тоа ќе го направи. Ал Каеда е многу ослабена, но сака да остане во игра. Посои и Фронт ал Нусра, сирискиот огранот на Ал Каеда, кој регрутира Европејци со валидни пасоши, кои лесно можат да влезат кај нас или да киднапираат авион. Нема магично решение… Можеме превентивно да дејствуваме. Но, не ...
сите 6 | | | веќе видена

Цената на барел нафта падна под 45,31 долари првпат по шест години, откако водечките производители порачаа дека ќе го задржат постоечкото ново на производство наспроти прекумерните залихи. Барел на американската „лесна“ нафта (ВТИ) за испорака во февруари поевтини на берзата во Њујорк за 58 центи и стигна 45,31 долар, додека барел северноморска нафта од типот „брент“ за февруарска испорака на пазарот во Лондон поевтини за 54 центи и достигна цена од 46,05 долари, пренесе агенцијата Франс прес. – Организацијата на земјите извознички ОПЕК до наредното заседание во јуни ќе остане на актуелното производство, изјави инвестицискиот аналитичар на сингапурската компанија „Гилип фјучерс“, Даниел Анг. Членките на ОПЕК и Обединетите Арапски Емирати, вчера нагласија дека се решени да не го намалуваат производството и покрај падот на побарувачката и ги повикаа САД да го намали производството на нафта. – Не можеме да продолжиме со заштита на одредена цена. Соочени сме со прекумерни залихи поради производството на нафта од ...
сите 33 | | | веќе видена

Охрабрвачки сигнали за пласманот на македонски вина во шведската државна продажна мрежа „Системболагет“. Неодамна лансираното вино со сопствен заштитен знак од ова поднебје, „Втора генерација“, сега го има во директна продажба на рафтовите во специјализираните бутици за алкохолни пијалоци, јави дописникот на МИА од Гетеборг. „Втора генерација“, која пред извесно време го одбележа својот 25-годишен јубилеј, е формирана од музичари од македонско потекло, припадници на втората доселничка генерација. Во последните години се здоби со поширока популарност со специфичната обработка на познати балкански ритмови и рефрени. Веќе при лансирањето на новото македонско вино, кон крајот на ноември лани, беше изразено уверување дека станува збор за производ со силен заштитен знак – „Втора генерација“, кој брзо ќе го најде патот до рафтовите на „Систем болагет“. И тоа како прво вино со географско потекло од Македонија по повеќегодишното, повеќе од деценија и пол, целосно отсуство на македонски вина во редовниот асортиман на ...
сите 5 | | | веќе видена

На местото на досегашниот директор во Агенцијата за цивилно воздухопловство (АЦВ) , Дејан Мојсоски, доаѓа Горан Јандреоски. Управниот одбор на АЦВ, на седница го назначил Јандреоски за прв човек во воздупловството, по завршувањето на конкурсот кој беше распишан минатиот месец. Јандреоски во АЦВ доаѓа од позицијата менаџер за одржување во „ТАВ Македонија“, каде што работел од март 2010 година. Бил со работни обврски на аеродромите во Скопје и во Охрид, каде што работел на одржување на аеродромската инфраструктура, терминалните згради, административните згради, хангарите, специјалната опрема, електрични кола и системите за ладење и животната средина. Од 2007 до 2010 година работел во јавното аеродромско претпријатие, а од 1995 до 2007 година бил ангажиран како ИТ-инженер во „Макпетрол“. Дипломирал на Факултетот за електротехника и информациски технологии, на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, каде што во 2012 година магистрирал во областа на метрологијата и управување со квалитетот, мерни техники и ...
| | веќе видена

Oд 180 инвеститори во станбени објекти во Општина Илинден во 2014 година, 100 ги искористиле поволностите што во рамките на својата иновативност им ги нуди Општина Илинден и одбрале еден од четирите понудени бесплатни проекти за изградба на семејни куќи. Покрај тоа што со моделите на семејни станбени куќи кои можат да се применат како типски објекти, граѓаните заштедуваат и до 1.000 евра, колку што чини изработката на вакви проекти, Општината ќе добие многу поубав лик. Со бесплатните проекти се олеснува работата на администрацијата и се забрзува постапката за издавање на градежни дозволи по електронски пат, односно се скратува рокот за издавање на одобренијата за градба. Така, по плаќањето на комуналиите кои изнесуваат само 2 евра по метар квадратен, граѓаните за само 3 дена добиваат одобрение за градба.
сите 17 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 19 јануари 2015 година (понеделник), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија им го честита празникот Богојавление (Водици).
сите 34 | | | веќе видена

next