еМагазин

Целосното спроведување на новиот возен ред на Македонски железници – Транспорт не издржа ниту еден месец во реалноста, пишува Билд. Од пред три дена се привремено укинати експресниот воз „Хераклеа експрес“ на релацијата Скопје – Битола – Скопје, а не сообраќа ниту еден пар патнички возови на релацијата Скопје – Кичево – Скопје. На тој начин, целиот западен дел од Македонија на почетокот од годинава остана со само еден патнички воз дневно, додека кон Битола сообраќаат единствено три возови во текот на едно деноноќие. Ваквиот чекор од Македонски железници – Транспорт го правдааат со лошите временски услови и ниските температури. „Горенаведените возови нема да сообраќаат се додека не се стекнат услови за нивно повторно воведување во редовниот железнички сообраќај“, се вели во соопштението на МЖ – Транспорт од пред три дена. Извор: Билд
| | веќе видена

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива во зимски услови, на места со остатоци од снег по коловозите. Како што соопшти АМСМ, поради ниските температури на повисоките места можна е појава на голомразица. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на патниот правец Дебар – Струга. АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста појава на одрони.
сите 68 | | | веќе видена

Македонската филхармонија денеска напладне во Македонскиот народен театар ќе одржи Божикен концерт по повод Христовото раѓање Божик. Филхармонијата првпат годинава воведува Божикен концерт со идеја тој да стане традиционален во славењето на празникот. На концертот ќе бидат изведени композиции од Јохан Себастијан Бах – Симфонија од Божикниот ораториум и неговата позната Оркестарска свита бр.3, како и Божикниот концерт на Корели. Публиката ќе има можност да слушне и арии од Хендл и првпат „Лаудате доминум“ од Моцарт. Солист ќе биде македонската сопранистка Сандра Митровска, а оркестарот ќе го води диригентот Борјан Цанев. Специјални гости на концертот ќе бидат децата од хорот „Пиколо“ од ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ кои под водство на Весна Димчевска заедно со Македонската филхармонија ќе ја изведат познатата „Аве Марија“ на Качини. Божикниот концерт на Македонската филхармонија ќе биде пренесуван во живо на Македонската радиотелевизија. И Хорот „Света Злата Мегленска“ вечер од 19.30 часот ќе го одржи својот ...
сите 22 | | | веќе видена

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија. По повод Божик, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, до свештенослужителите, монаштвото и до сите верници, упатија Божикно послание во кое им пожелуваат мир и благослов од Бога, поздравувајќи ги со величествениот торжествен поздрав – Христос се роди!
сите 110 | | | веќе видена

Комисијата за заштита на конкуренцијата примила известување за концентрација со која „Еуро табак“ стекнува контрола над „Сапониа-комерц“. Првото претпријатие се занимава со неспецијализирана трговија на големо со храна, пијалоци и тутун, а второто со трговија на големо со хемиски производи. „Врз основа на прелиминарното испитување Комисијата утврди дека предметната концентрација може да потпадне под одредбите на Законот за заштита на конкуренцијата. Сепак конечната одлука по ова прашање е резервирана“, соопшти КЗК. Оттаму ги повикуваат сите заинтересирани странки да достават мислење за оваа концентрација на пазарот.
сите 36 | | | веќе видена

Во Стопанската комора на Македонија пред празниците се оствари работна средба меѓу Сафван Арафех, претседател на Group ZFCO, потенцијален странски инвеститор од Блискиот Исток односно од Обединетите Арапски Емирати. Тој е заинтересиран за инвестирање во фармацевтската индустрија во Македонија, соопшти комората. „Со оглед на фактот дека Group ZFCO е заинтересирана за извоз, разговорот меѓу господинот Арафех и претставницте од Комората беше концентриран на клучните аспекти на извозот од Република Македонија. На негово посебно барање во детали му беше објаснета постапката за добивање сертификат за потекло – Origin, како и сертификат за преференцијален третман на стоката – Form A. Комората е клучно место на кое овие сертификати се издаваат, па затоа и му беа пренесени и многу искуства со кои извозниците се сретнувале при извозот“, соопшти комората.
сите 3 | | | веќе видена

На Акционерското Друштво ГА-МА Скопје за вршење на дејноста пренос на природен гас во 2015 година се одобрува регулиран максимален приход во износ од 212.015.443 денари и тарифа од 1,3530 ден/nm3, за пренесени 156.695.902 nm3 природен гас, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. „На Акционерското Друштво ГА-МА Скопје за вршење на дејноста управување со системот за пренос на природен гас во 2015 година се одобрува регулиран максимален приход во износ од 28.911.197 денари и тарифа од 0,1845 ден/nm3 за пренесени 156.695.902 nm3 природен гас“, се вели во соопштението.
| | веќе видена

Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи, времето утре во ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус пет, а дневната од минус пет до два степена. Во Скопје слично време. Утринската температура ќе се спушти до минус седум, а дневната ќе се искачи до минус еден степен. Во наредните четири дена ќе се задржи претежно стабилно и суво, со ниски утрински температури. Во петок се очекува постепен пораст на дневните и утринските температури.
сите 216 | | | веќе видена

Во пресрет на големиот христијански празник Божик, коледари ученици од второ одделение при Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски-Луј“ денеска ја посетија резиденцијата на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Малите балерини ја испеаја коледарската песна, изведоа пригодна програма за претседателот Иванов, неговата сопруга Маја и синот Иван, а од нив беа почестени со новогодишни пакетчиња. Согласно традицијата семејството Иванови на бадникова вечера ќе кршат лепче со паричка. Минатата година паричката се паднала во куќата и им донела среќа на сите, вели Маја Иванова. Таа сепак е најзадоволна со успесите на синот Иван, кој лани дипломирал и се запишал на постдипломски студии. Традицијата коледари да ја посетуваат резиденцијата на Претседателот е востановена во 2011 година.
сите 10 | | | веќе видена

Левичарското здружение Солидарност најави дека пред Уставниот суд ќе бара укинување на дел од законите со кои се воведуваат давачки за придонеси за хонорарните ангажмани. Досега повеќе организации, друштвата на писателите и на ликовните уметници, Здружението на новинарите, дел од синдикатите, невладините организации, преведувачи, глумци, музичари и други хонорарни работници соопштија дека се против овие измени. Од 1 јануари 2015 година сите хонорари исплатени според договори за дело, авторските и други договори за извршување физичка или интелектуална работа, поголеми од 9.590 денари, се оданочуваат според висината на здравствените и пензиските придонеси односно околу 35 отсто од хонорарите ќе се влеваат во фондовите за здравствено и пензиско осигурување.
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска се сретна со американскиот амбасадор Пол Волерс, пренесе МИА. Од партијата соопштија дека Ахмети и Волерс разговарале за политичките случувања во земјата и регионот, спорот за името и евроатланската интеграција, опозицијата и следната соработка на ДУИ со американските власти во пресрет на заминувањето на актуелниот амбасадор и доаѓањето на новиот амбасадор Џес Бејли. Соговорниците се согласиле дека главен предизвик на Македонија е решавањето на спорот за името и интегрирањето на државата во НАТО. Според ДУИ, ова прашање зазема важно место во американската политика бидејќи САД се најголемиот поддржувач на интеграцијата на Македонија во евроатлантските структури. За ова, наведува партијата, потребна е конструктивна и стабилна атмосфера и во Скопје, но и во Атина. Ахмети го уверил Волерс дека ДУИ ќе ја продолжи соработката со официјален Вашингтон и побарал од САД напролет да ги интензивираат напорите за решавање на спорот за името бидејќи, ...
сите 24 | | | веќе видена

Меѓународната заедница повеќе не е во состојба превентивно да влијае врз конфликтите, што доведе до најголемите бегалски кризи по Втората светска војна, изјави денеска во Анкара високиот комесар на Обединетите нации за бегалци, Антонио Гутереш. „Нема ефективно водство и нема капацитети за превенција на судирите, кои некогаш постоеја“, предупреди првиот човек на УНХЦР во својот говор на дипломатскиот собир во главниот град на Турција. Тој укажа дека судирите во Сирија и Ирак принудиле над 13 милиони лица да ги напуштат своите домови, што е најлоша криза од 40-те години на минатиот век, додека ситуацијата постојано се влошува и во Јужен Судан, Либија и Чад. „Непредвидливоста и неказнивоста станаа правила на игра во денешниот свет, новите конфликти се множат, а старите не се решаваат“, предупреди Гутереш. Шефот на УНХЦР процени дека вкупниот број на раселени лица на планетата надминал 50 милиони, нешто што не е забележано во изминатите седумдесет години. Турција го повика Гутереш на годишен состанок на своите ...
сите 15 | | | веќе видена

СВР Скопје во содејство со Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат вчера извршија контроли во вкупно 25 угостителски објекти. Во угостителскиот објект на ДУПУ “АНГЕЛ ВИЗИЈА ДООЕЛ“ Скопје лоцирано на бул. „Партизански Одреди“ при извршената контрола од страна на УЈП беше констатирано дека не поседува фискален апарат за регистрирање готовински промет и за тоа е изречена глоба во износ од 3.250 евра од кои 2.500 евра за правното лице и 750 евра за одговорното лице во правното лице во денарска противвредност, како и Решение за забрана за вршење дејност во времетраење од 30 дена, за што е изготвен Записник. Од страна на ДПИ поради неиздавање на фискални сметки изречена е глоба во износ од 1.500 евра во денарска противвредност за правното лице и одговорното лице во правното лице. Во угостителскиот објект на “МИРАКОЛИ УНО ДООЕЛ“ – ресторан МИРАКОЛИ при извршената контрола УЈП констатираше неиздавање фискални сметки за што е изречена глоба во износ од 3.250 евра во денарска противвредност како и ...
сите 78 | | | веќе видена

Еврото вчера падна на најниско ниво во однос на американскиот долар во последните девет години, а руската рубља постојано паѓа, додека цената на суровата нафта на светските берзи се спушти на околу 50 долари за барел. Едно евро се менува за 1.1864 долари, што е најниско ниво од март 2006 кога европската валута почна полека да закрепнува. Рубљата, пак, изминатата година загуби речиси половина од вредноста.
сите 17 | | | веќе видена

Се почесто Русите остануваат во Бугарија и во зима. Според податоци на генералниот конзулат на Руската Федерација руски граѓани поседуваат околу 500 000 имоти во источна Бугарија. Руси кои привремено или постојано престојуваат има во областите Варна, Добрич, Шумен, Бургас, Јамбол и Сливен, објави БТВ. За Русите од средната класа, кои се обидуваат да избегаат од стресот во големите градови, Бугарија е атрактивно место за купување на втор дом, напиша британскиот весник Financial Times на почетокот на декември. Според изданието околу 400.000 Руси поседуваат имот во Бугарија, а бројот на резиденти во земјата во текот на годината се зголемува. Обемот на руски корпоративни капитал во бугарската економија во последните 10 години е речиси 2 милијарди долари. А минатата година петмина руски граѓани добиле бугарски документи за идентификација со инвестиција од 1 милион лева, како што бара бугарското законодавство.
| | веќе видена

Сѐ почесто може да се сретнат фирми што тргуваат, консултираат, советуваат и притоа остваруваат приходи и профит иако немаат ниту еден вработен, пишува Нова Македонија. Според податоците на Државниот завод за статистика, од 71.290 активни фирми во Македонија, лани 4.415 остварувале годишен промет, а немале вработени. Иако најголем дел фирми без вработени лица се мали фирми, меѓу нив има и големи компании, кои, и покрај тоа што немаат вработени, остваруваат големи приходи и профити. Најголем број фирми без работници во земјава се од услужните дејности – 1.077, а без вработени лица се и 765 фирми од трговијата. Целата сторија ОВДЕ. Извор: Нова Македонија
| | веќе видена

Денес е Бадник, еден од најголемите христијански празници, ден посветен на Бога и семејството, ден – предвесник на раѓањето на Исус Христос. Името Бадник значи да бдееш, да бидеш буден и да го дочекаш Христовото раѓање. Бадник се слави во кругот на семејството, со посна трпеза која се остава цела ноќ, за да може Бог да дојде на вечера. Ритуалот на отворање на прозорецот и канење на Бог да вечера со семејството крие посебна магија која го топли срцето и внесува мир и блаженство во душата. Со мир во душата, со радост и спокојство се празнува денот пред Божиќ. За многу години Бадник и нека Бог биде со вас оваа вечер!
сите 6 | | | веќе видена

Трите деца на Стефан Персон, кои претставуваат третата генерација сопственици на модниот гигант H & M со седиште во Стокхолм, веќе се дел од елитниот клуб на милијардери, а и тројцата се на возраст под 40 година. Карл-Јохан Персон (39 г.) стана извршен директор на H & M во 2009 година (неговиот дедо Ерлин Персон ја основал компанијата во 1947 година, а Стефан Персон презема управувањето во 1982 г). Сестрата на Карл-Јохан, Шарлот Содестром (37 г.) учествува во спонзорските кампањи на H & M, иако нејзината најголема страст е одгледувањето на коњи. На 29 година Том Персон е најмладиот член во ова семејство, а со тоа станува и најмладиот милијардер во Европа. Тој заврши неодамна на Met Film School во Лондон и сега повторно е во Стокхолм, каде ја основа филмската продукциска компанија Film & Art Affair. Секое од трите деца на Стефан Персон има 9,98% удел во компанијата, која се проценува на околу 3 милијарди долари. Тројцата сепак не се одгледувале во екстраваганција. Како деца трошоците им биле ограничени во ...
сите 4 | | | веќе видена

Грција ќе остане во еврозоната, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, кој ги смета како шпекулации дебатите околу евентуалното повлекување на земјата од еврозоната, повикувајќи да се почекаат резултатите од предвремените избори кои се закажани за 25 јануари. Тој истакна дека разговарал со лидерот на грчката партија СИРИЗА, Алексис Ципрас на кого му нагласил дека евентуален едностран прекин на плаќањата на долгот од страна на Грција може да доведе и до прекин на помошта од ЕУ. Шулц додаде дека изјавите на Ципрас никогаш не предизвикале потрес на берзите, туку само воделе до конфронтации во Брисел и Берлин. – Нема апсолутно никаква смисла да зборуваме дали еврозоната полесно ќе го прифати евентуалниот излез на Грција, отколку пред три години. Таа е членка на еврозоната и се надевам дека така ќе остане, истакна Шулц.
сите 64 | | | веќе видена

Експертите од регионот ги анализираа економските прилики во земјите на Западен Балкан во текот на годината која е на крај и ги изнесоа своите очекувања за 2015 година. Неповолниот деловен амбиент и поплавите кои погодија голем дел од Босна и Херцеговина ќе се одразат на загубата и во БДП во 2014 година. Шестмесечната политичка криза влијаеше на негативната економија на Косово. Падот на куповната моќ во регионот се одрази и на Црна Гора. На Хрватска ќе и треба многу политичка волја за постигнување на национален консензус за спроведување на економските реформи, додека на Србија идната година и се заканува банкрот ако владата не повлече одлучни реформски потези, сметаат аналитичарите, јавува Агенција Анадолија АА. – Поради политичката неизвесност, лошата деловна клима, сивата економија, изразената корупција, целосниот застој во економските и структурните реформи, застојот на патот кон ЕУ, во смисла на исполнување на обврските по основ на Договорот за стабилизација и приклучување, економијата во БиХ сноси ...
сите 48 | | | веќе видена

next