еМагазин

На местото на некогашната сапунара „Цветан Димов“, на влезот во скопската населба Кисела Вода, ќе се гради барокна станбена зграда со висина од дури 18 ката, пишува Билд. Пред да започне изградбата на објектот, неговото фасадно обликување ќе мора да го одобри посебна Комисија формирана од страна на градоначалникот на општина Кисела Вода. Од барокниот архитектонски стил ќе зависи издавањето на одобрение за градење на објектот со максимална висина на венец од 57,5 метри. Локалната самоуправа вчера ја продаде градежната парцела со површина од 4.403 метри квадратни, на која е предвидено да се издигне замисленото барокно здание. Најповолниот понудувач за атрактивното земјиште ќе плати 29.570 денари од метар квадратен, односно за целата парцела е предвидено да одвои 130.196.710 денари или околу 2,1 милиони евра. Извор/фото: Билд
сите 11 | | | веќе видена

Кинеската централна банка им овозможи на осум приватни компании да воспостават операции за кредитно информирање. со цел да се дополни постојаниот кредитен референтен систем. Овој потег ќе ги охрабри организациите кои се свртени кон пазарот, да играат своја улога во настојувањето за воспоставување на пазар за кредитни информации, со цел да се поттикне меѓусебна соработка. Жао Хијун, потпретседател на Институтот за финансии и хартии од вредност на Универзитетот Ренмин, укажува дека овој потег може да ја подобри конкурентноста и да ги подобри кредитните услуги во Кина. Информациите за кредитирање преку онлајн трансакции и податоците за трансакциите во е-трговијата можат да бидат спроведени низ системот на банкарски операции. Но, банките понекогаш гледаат тешкотии во обработката на таквите податоци, доколку трансакцискиот кредит е премногу мал. Со цел да се реши овој проблем, приватните компанија со онлајн платформи за трансакции, почнаа да овозможуваат сервиси за информации. Воглавно се користат за управување ...
| | веќе видена

Шефот на шиитскиот либански Хезболах во петокот оценил дека џихадистите што роварат низ светот му нанесуваат поголема штета на исламот од карикатурите со Мухамед, не споменувајќи го директно масакрот во парискиот сатиричен неделник Шарли ебдо. „Во овој момент повеќе од кога било треба да се зборува за пророкот, поради однесувањето на некои терористички групи што се повикуваат на исламот“, рекол Хасан Насралах, чија шиитска партија се бори против сунитските џихадистички движења во Сирија, заедно со режимот на Башар ал-Асад. „Со нивните одвратни, насилни и нехумани дела тие групи им нанесуваат штета на пророкот и на муслиманите повеќе од нивните непријатели, повеќе од книгите, филмовите и карикатурите што го навредуваат пророкот“, додал шефот на Хезболах во ТВ-говор. „Ова се најлошите злосторства во историјата што му нанесле штета на пророкот“, рекол Хасан Насралах. Тој алудирал на славниот спорен роман на Салман Ружди „Сатански стихови“, поради кој ајатолахот Хомеини во 1989 година фрли фатва на авторот, на ...
сите 8 | | | веќе видена

Асошиејтед прес и Интерсепт го цитираат соопштението што им го испратил извор од Ал каеда на Арапскиот Полуостров (АКАП), која честопати се нарекува Ал каеда во Јемен. Во изјавата, дадена под услов на анонимност, се вели дека „раководството на АКАП ги управуваше операциите и внимателно ја одбра својата цел заради одмазда на честа на пророкот (Мухамед).“ Во неа директно се споменува нападот врз францускиот сатиричен магазин Шарли ебдо во средата, во кој беа убиени 12 луѓе. Сепак, подоцна се објаснува дека цел на нападот не било само „контроверзното“ издание, туку цела Франција, „поради нејзината очигледна улога во војната против исламот и угнетените нации“. „Операцијата“ била во согласност со заканите што сега загинатиот лидер Осама бин Ладен му ги упатил на Западот за „последиците од упорното богохулење на муслиманските светини“. „Ако немате контрола врз слободата на вашите зборови, тогаш отворете ги вашите срца кон слободата на нашите дејства“, се вели во соопштението. Според изворот, група досега не ја ...
сите 8 | | | веќе видена

Спојувањето на мобилниот оператор ВИП и ОНЕ влегува во завршна фаза. Комисијата за заштита на конуренцијата соопшти дека ВИП и ОНЕ ќе се спојат во новоосновано друштво со ограничена одговорност со назив „Друштвото за комуникациски услуги оне.ВИП ДОО Скопје“, а компаниите објавија дека потпишале договор за спојување пред неколку недели. Новата компанија ќе биде во 100 отсто сопственост на Мобилком Мацедониен Бетеилигунгсфервалтунг, австриска компанија која е сопственик на ВИП. „Врз основа на прелиминарното испитување Комисијата утврди дека предметната концентрација може да потпадне под одредбите на Законот за заштита на конкуренцијата. Сепак конечната одлука по ова прашање е резервирана. Комисијата ги повикува заинтересираните трети страни да достават забелешки и мислења за оваа концентрација до Комисијата“, соопшти КЗК. Според последните податоци од Агенцијата за електронски комуникации, заклучно со вториот квартал од 2014 година, ВИП има 27,58% од пазарниот удел според вкупен број на активни претплатници и ...
сите 4 | | | веќе видена

Њујорк Тајмс ја вброи Македонија на 10-то место, за топ 52 дестинации кои треба да се посетат во 2015 година. Статијата препорачува места низ светот кои вреди да се посетат, кои места да се видат и што е она што може да се очекува од таа земја.
сите 52 | | | веќе видена

По барање на директорот на затворот во Идризово, скопскиот Кривичен суд донесе решение Јован Вранишковски да биде ослободен од издржувањето на казната затвор. Според директорот на затворот Вранишковски успешно се ресоцијализирал и со одлежувањето на половина од затворската казна го стекнал правото за ослободување. Вранишковски веќе три години и два месеца е во затвор. Неговата казна била 5,5 години затвор. Ако никој не упати жалба на решението кое судот го доставил до затворот во Идризово, Вранишковски за Водици ќе биде ослободен.
сите 47 | | | веќе видена

Вистинска драма вчера вечер се одвиваше на кровот од Клиниката за детски болести во Скопје, откако по неколку часовни преговори полицијата спречи самоубиство. Момче од скопското село Петровец, се закануваше дека ќе скокне од зградата, откако најверојатно ја задавило својата девојка на кровот од клиниката. Од МВР велат дека имало обид за реанимација на девојката, но бил безуспешен, а на нејиното тело биле забележливи траги на насилство. Девојката исто така од село Петровец, била вработена како медицинска сестра во клиниката. Според првичните непотврдени информации момчето заедно со неговата девојка првин започнале расправија на кровот на клиниката, по што осомничениот ја задавил. Полицијата детали најви за денес.
сите 158 | | | веќе видена

По претрес на 150 амандмани, и одбибивање на амандманите од опозицијата, Собраниската комисија за образование, наука и спорт и во второ читање го изгласа целиот пакет за реформи во основното, средното и високото образование, Законот за Педагошки факултет, Законот за наставници во основно и средно образование, Законот за формирање Академија на наставници и Предлог – законот за обука на директори на средни и основни училишта и предшколски установи. Комисиската расправа со паузи во повеќе наврати траеше цели 17 часа, а законите се изгласаа синоќа во 3 часот по полноќ, завршувајќи со Законот за високо образование за кој беа поднесени вкупно 90 амандмани. Ова е претпоследна фаза во постапката пред законите да бидат конечно усвоени на пленарна седница.
сите 56 | | | веќе видена

Со години, главниот град на Франција, Париз е една од омилените туристички дестинации во светот. Оваа година според Mastercard Global Destinations Index очекувањата се дека ќе го посетат 15,57 милиони туристи. Последниве три дена токму Париз, срцето на Европа беше цел на коридинирани терористички напади, кои потсетуваа на тие во Мумбаи, Индија од пред неколку години, кои влијае на бизнисот во тој град. Како резултат на тоа многу ресторани и кафулиња во Париз беа затворени, а заложничката драма во супермаркет, уште повеќе ги исплаши Парижани, кои се прашуваат дали одењето во шопинг ќе биде како што беше пред терористичките напади. Експертите за туризам се согласни дека овие инциденти ќе влијаат на туризмот и посетата на Париз. И самиот претседател на Франција, Франсоа Оланд, во своето обраќање до нацијата посочи дека „работата„ не е завршена и дека и во иднина постои можност од нови терористички напади од поединци и групи. Сепак никој нема дилема дека Французите нема да дозволат овие настани да ја поматат ...
| | веќе видена

Хактивистичката група Анонимус им објавила војна на џихадистите, во знак на одмазда за масакрот во Париз во кој браќата Саид и Шериф Куачи убија 10 новинари на весникот Шарли ебдо и двајца полицајци, јавува британски Телеграф . Анонимус најавиле дека ќе ги изгасат сите сајтови на џихадистите. На снимката, маскираниот „анонимец“ вели дека ова е „порака до Ал каеда, Исламска држава и другите терористи“. „Објавуваме војна против вас, терористите“, вели членот на Анонимус на снимката. Како што истакнува во видеото, групата ќе ги следи и ќе ги затвора и сите профили на социјалните мрежи поврзани со терористите за да се одмаздат за убиствата на новинарите во Франција. Снимката била објавена на профилот на белгиската гранка на групата.
сите 16 | | | веќе видена

Триесет и деветгодишна неготинчанка од селото Црвени Брегови, на Бадник шестото дете го родила сама дома. Родила здраво машко дете, се снаоѓала сама, а претходните пет деца ги родила во болница, пишува Дневник. Родилката кажала дека непосредно пред породувањето имала гости и не очекувала дека ќе се породи, па немала време за да оди до болницата во Kавадарци, која е оддалечена од селото дваесетина километри. Имала лесно раѓање, детето, вели таа, самото излегло од утробата додека била во веце. Повеќе на Дневник .
| | веќе видена

Невработеноста во Швајцарија е во пораст од јули минатата година, а бројот на невработени на крајот на декември 2014 година, изнесуваше 147,369 што е за 10,817 лица повеќе во однос на крајот на месец ноември, објави Секретаријатот за економија (SECO). Невработеноста во месец декември продолжи да расте, па така стапката на лицата без работа изнесуваше 3,4 проценти од работоспособното население, што е за 0,2 процентни поени повеќе во однос на месец ноември, пренесува швајцарскиот весник „24 часа“. Во споредба со месец декември 2013 година, бројот на неврабоени во Швајцарија сепак е малку помал (за 2,068 лица или 1,4 проценти), истакнуваат од SECO. Невработеноста меѓу младите од 15 до 24 години во декември порасна на месечно ниво за 3,0 проценти, но на годишно ниво бележи пад од 4,1 проценти.
сите 18 | | | веќе видена

Нафтата вчера поскапе за првпат од јуни наваму. На берзата во Њујорк достигна 49 долари, а на Лондонската берза 51 долар. Според аналитичарите поради намалената потрошувачка од големите земји како Кина и Индија и големите глобални резерви цената ќе продолжи да се намалува.
сите 36 | | | веќе видена

Надзорниот одбор на Реплек на 26.12.2014 донесе Одлука да ја разреши од член на Одборот, Ленка Фотева и за нов член на Управниот одбор е избран Иван Туџаров, соопшти групацијата. Главна дејност на групацијата е трговија и производство на фармацевтски производи и медицинска опрема.
| | веќе видена

Речиси во исто време по убиството на браќата Саид и Шериф Куаши во Дамартен ан Гоел, заврши и заложничката драма во Париз, каде друг терористи држеа неколку заложници во супермаркет, пренесуваат светските медиуми. Најмалку четири убиени заложници, еден убиен терорист, двајца повредени полицајци, и неколку ослободени заложници е епилогот на акцијата на француските полициски сили по во супермаркетот во Париз. Убиениот терорист, Хајат Боумедине, се верува дека е убиецот на полицајката вчера во Париз. Со него имало уште едно вооружено лице, чија судбина уште не е позната. Кулибаи се познавал со еден од браќата Куаши и биле добри пријатели. Акциите во печатницата во Дамартен ан Гоел и оваа во супермаркетот уследија едноподруго, за да спречат терористите во супермаркетот да почнат да убиваат заложници кога ќе чуајт дека се ликвидирани браќата Куаши. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Убиени терористите од Париз Париз сардисан, трет напад: Заложничка драма и во супермаркет Франција: Терористите опколени во печатница, во ...
сите 2 | | | веќе видена

Браќата Саид и Шериф Куаши, се убиени при полициската акција во гратчето Дамартан ен Гуел во Франција, пренесуваат светските медиуми. Лицето за кое што се шпекулираше дека е заложник, всушност се криело во кутија и ја информирало полицијата за движењето на терористите. Двајцата терористи кои го извршија нападот во „Шарли ебдо“, беа формално идентификувани откако изутринава грабнале автомобил од марката Пежо 206. По што тие биле пресретнати од полициска или жандармериска контрола, и имало престрелка и терористите се сокриле во печатницата. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Париз сардисан, трет напад: Заложничка драма и во супермаркет Франција: Терористите опколени во печатница, во заложништво држат едно лице За 24 часа ново пукање во Париз: Убиена полицајка Терористички напад сред Париз: Убиени 10 новинари и 2. полицајци (Галерија) „Шарли Ебдо“ ги исмејува сите религии, не само исламската
сите 19 | | | веќе видена

Дирекцијата за верски прашања на Турција соопшти дека луѓето кои имаат тетоважи, пракса, која често пати е осудувана од турскиот исламистичко конзервативен претседател Реџеп Таип Ердоган, треба да го молаг Бог за да им прости за тоа. – Тетоважите се забранети од нашата религија, се наведува во соопштение на Дирекцијата. Оваа институција ги повика сите тетовирани лица да се ослободат од тетоважите или во спротивно да го молат Бог за прошка и да се појакат, пишува весникот „Милиет”. И покрај тоа што повеќето муслимани ги сметаат тетоважите за грев, тие стануваат се попопуларни, особено меѓу младите, јавуваат западни медиуми.
сите 7 | | | веќе видена

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, поминаа осумте предлог-амандмани доставени од Владата. Останува уште една финалната фаза од измена на Уставот – собраниската седница закажана за 20 јануари на која се очекува со поддршка од најмалку 82 пратенички гласа амандманите и формално да станат дел од Уставот. Предложен е уставен амандман со којшто бракот се дефинира како животна заедница исклучиво меѓу само една жена и еден маж, а меѓу најинтересните за јавноста е уставниот амандман којшто се однесува на основање меѓународни финансиски зони чие работење и организација, како што се предлага, ќе се доуреди со закон. Во еден од амандманите предвидено е Владата ја утврдува фискалната политика во Република Македонија во рамки на утврдени фискални правила и тоа дефицитот на буџетот да не смее да надмине три отсто од БДП, а јавнот долг да не смее да надмине ниво од 60 отсто од БДП. Во овој амандман се предвидува Владата на Република Македонија да може само во исклучителни ситуации да отстапи од ...
сите 17 | | | веќе видена

Владата на Русија воведе „сексуални правила“ за возачите, според кои, трансексуалците и трансегендерите во иднина не ќе може да добиваат возачки дозволи. Според властите, станува збор за „нездрави состојби“ кои може да бидат закана за безбедноста во сообраќајот, а како „ментални нарушувања“ се означени и фетишизмот, егзибиционизмот и воајеризмот, па и луѓето кои им припаѓаат на овие групи не ќе може повеќе да бидат возачи. Ваквите одлуки се донесени во рамките на владината најава за заострување на медицинската контрола за возачите, оправдувајќи го тоа со големиот број сообраќајни несреќи во Русија. Одлуката за „сексуални правила“ за руските возачи доаѓаат по силните критики и осуди во 2013 година од страна на либерланите кругови во Европа и во САД, како и на активистите за геј права и слободи, по одлуката на Владата во Москва за ограничување на правата на хомосексуалците. Осудите уследија по решението да се третираат како илегални сите облици на „нетрадиционален начин на живот“, иако руските власти велар ...
сите 19 | | | веќе видена

next