еМагазин

Општините со присилна наплата почнаа да го наплаќаат данокот на имот. Само во Скопје околу 22.560 граѓани имаат блокирани сметки заради ненаплатен данок имот за 2009 – та и 2010 – та година. Портпаролот на Град Скопје Неделчо Крстевски вели дека Градот Скопје доволно долго ги толерирала граѓаните за наплата на долгот, објави Алсат М телевизија . Како што вели Крстевски граѓаните имале дури 4 години за да ја извршат наплата за данок на имот за 2009- та година, за сите кои не платиле по испорачаната опомнена следувало блокирање на сметката. Од Градот Скопје велат дека сепак и при блокирањето е одбрана најбезболната варијанта, односно сметките се блокирани директно во банка, а не преку извршители, со што граѓаните се спасени од дополнителна давачка за извршителна такса. „Решенијата за присилна наплата се испратени на почеток на декември и се побарува наплата на данок на имот за 2009- та и 2010 – та година. Освен за овие голем број ненаплатен данок на имот имаат и граѓаните за 2011, 2012 и 2013- та година. На ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз. Францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот Ден на жалост, истакна дека во овие моменти во оваа земја „единството е главното оружје“. Во телевизиското обраќање Оланд додаде дека во текот на следните три дена знамињата во Франција ќе бидат спуштени на половина копје, пренесоа француските медиуми. „Слободата секогаш ќе биде посилна од варварството“, истакна францускиот претседател. Вооружени маскирани напаѓачи вчера упаднаа во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, познат по карикатурите на исламските лидери, и притоа убија најмалку 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицајци, по што избегаа. Ова е најсмртоносниот терористички напад во Франција во последните 40 години.
сите 50 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување на Република Македонија и Фондот за здравственото осигурување на Македонија ќе имаат пристап до банкарските сметки на граѓаните кои се јавуваат како баратели за остварување на одредени права. Ова го предвидуваат последните измени на Законот за банки кои се дотавени до Собранието. Според предложените измени, за остварување на тие права, барателите треба да исполнат одредени услови кои можат да се потврдат со информациите и податоците со кои располагаат банките во Македонија. Основно решение што се предлага со законот е создавање на законски услови за овозможување пристап до податоците со кои се стекнале банките при вршење на банкарски и други финансиски активности на Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување на Република Македонија, Фондот за здравственото осигурување на Македонија, само за постапки кои се спроведуваат во рамките на тие институции. “Податоците ќе се даваат на Министерството за труд и социјална ...
сите 33 | | | веќе видена

Александар Аргировски е назначен за вршител на должност директор на Бирото за јавни набавки на местото на досегашната директорка Маре Богева Мицовска. Според објавата од Централниот регистар Аргировски кој досега беше државен советник во Бирото за јавни набавки на оваа функција стапува од 5 јануари. Маре Богева Мицовска беше директор на Бирото за јавни набавки девет години, односно беше назначена на оваа функција во 2006 година.
сите 9 | | | веќе видена

Мултимилјардерот Бил Гејтс неодамна го провери Омнипроцесорот, машина дизајнирана и изградена од „Јанички Бионергија“ која од фекалии произведува питка вода и електрична енергија. Фондацијата на семејството Гејтс веќе подолг период бара решение за проблемот со загадувањето што се предизвикува поради недостиг на соодветни механизми за преработка на човековиите отпадоци. Видеото можете да го погледнете на следниов линк.
сите 6 | | | веќе видена

Францускиот премиер Мануел Валс изјави дека неколку луѓе се приведени во ловот на осомничени за вчерашниот напад во кој беа убиени 12 луѓе во просториите на сатиричниот неделник Шарли Ебдо. Претходно беше јавено дека еден од тројцата осомничени, 18-годишниот Хамид Мурад и се предал на полицијата. Претседателот на Франција Франсоа Оланд го прогласи 8 јануари за ден на жалост. Фото: Тајм
сите 52 | | | веќе видена

Француските медиуми повикувајќи се на полициски извори објавија дека тројцата напаѓачи осомничени за масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ се идентификувани, но се` уште не се уапсени. Според медиумите станува збор за браќата Саид К. роден 1980 година и Шериф К. роден 1982 година во Париз и Хамид М. роден во 1996 година. За браќата е утрдено дека се француски државјани и дека имаат алжирско потекло, а летово се вратиле од боиштата во Сирија. Постариот брат веќе бил осуден за териоризам во 2008 година. Третиот осомничен е 18-годишен студент и се’ уште не е позната неговата националност.
сите 56 | | | веќе видена

Франција е позната по вековното негување на карикатурата и изразувањето на ставовите за општеството и се во него, преку сатира. Неделникот „Шарли Ебдо“, кој денеска беше цел на терористички напад , е вистинскиот наследник на таа традиција. Никој не е поштеден. Ни папата, ни францускиот претседател, ни пророкот Мухамед, поради кој и почнаа заканите против весникот, кои на крај станаа и реалност. Погледнете дел од нивните дела.
сите 12 | | | веќе видена

Терористите кои денеска упаднаа во редакцијата на сатиричниот весник „Чарли Ебдо“ имале конкретна цел – да го убијат главниот уредник Стефан Шарбоније, пренесуваат светските медиуми. Еден од нив бил водач, а другите двајца се опишани како „смирени и одлучни“. Во редакцијата бил во тек колегиум, а тројцата напаѓачи однапред знаеле кого бараат, по име и презиме. Откако го убиле Шарбоније, следело и убиството на четворица карикатуристи кои биле на списокот кој напаѓачите го имале.
сите 2 | | | веќе видена

Нападнат е сајтот на германската канцеларка Ангела Меркел. Одговорноста за хакерскиот напад ја презеде една проруска група од Украина. Официјалниот сајт на германската канцеларка Ангела Меркел, на германската Влада и на Долниот дом на германскиот Бундестаг беа привремено вон функција по сериозниот напад, изјави портпаролот на канцеларката, Штефан Зајберт, пренесува Танјуг. “Центарот на податоците на нашиот провајдера е тешко нападнат, а нападот, според првичните информации е изведен од различни системи, изјави Зајберт, додавајќи дека засега не располага со други информации. Тој потврди дека привремено бил нападнат и сајтот на германското министерство за надворешни работи, пренесува АФП. Хакери, који себе си нарекуваат “Сајбер Беркут”, во соопштение порачаа дека тие ги урнаа сајтовите на германската канцеларка и на Бундестагот. Хакерите порачаа дека апелираат Германија да “престане да дава финансиска и политичка помош на официјалниот режим во Киев, кој ја започна крвавата граѓанска војна”.
сите 10 | | | веќе видена

Берлин подготвува планови за евентуален излез на Грција од еврозоната, тврди германскиот весник „Билд“, повикувајќи се на анонимен владин извор, пренесува МИА. Германските планови содржат опции, кои ги согледуваат последиците од можниот наплив на штедачи кои би ги повлекле своите пари од банките во случај Грција да ја напушти еврозоната. Според весникот, Владата на канцеларката Ангела Меркел разработувала сценарија во случај на предвремените избори во Грција на 25 јануари да победи партијата СИРИЗА, која сака да ги прекине строгите мерки за штедење и да отпише дел од грчкиот долг. Во текстот се додава дека владини експерти изразиле загриженост поради евентуален колапс на банки, доколку земјата ја напушти еврозоната. Германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел претходно истакна дека Германија сака Грција да остане во еврозоната, дека Берлин нема планови за евентуален излез на Атина од еврозоната, која според него во последните години станала многу постабилна.
сите 15 | | | веќе видена

Њујоршкиот дневник Вол стрит журнал пишува дека распаѓањето на еврозоната никогаш не било поизгледно. Тоа е оценката на весникот откако еврото падна на најниско ниво во однос на доларот во последните девет години среде шпекулациите дека Европската централна банка наското ќе ја прошири програмата за монетарно поттикнување за да се избегне дефлација. Минатата година, оценува весникот, требало да биде годината на излегување на еврозоната од должничката криза, односно година на враќање на стопанскиот раст на здрави темели. Меѓутоа, било утврдено дека не оди сѐ според планот. Иако економијата на еврозоната минатата година излегла до двојната рецесија, стопанскиот раст во 2014 од само 0,8 отсто бил значително помал во однос на претходно прогнозираните 1,2 отсто, додека инфлацијата се приближила на опасно ниско ниво, односно нула, што предизвикало загриженост околу одржливоста на долгот. Американскиот весник истакнува три фактори кои ја предизвикале кризата во еврозоната. Како прв фактор весникот го истакнува ...
сите 7 | | | веќе видена

Париз, Лондон, Лозана, Брисел, Мадрид се само дел од европските градови каде вечерва илјадници лица се собираат на градските плоштади за да дадат подршка за загинатите во денешниот терористички напад во Париз , носејќи транспаренти на кои пишува „Јас сум Шарли„. Да му овозможиме на Шарли да продолжи да живее! Со оваа реченицата новинарите од Франс Телевизион, Радио Франс и весникот Монд ги повикаа преку соопштение, сите медиуми од земјата да и помогнат на редакцијата на сатиричниот неделник да продолжи со своите активности. Трите медиумски групи пишуваат: „Соочени со хорор ги ставаме на располагање на Шарли Ебдо и неговата екипа сите наши човечки и материјални средства за да може Шарли да продолжи да живее„. Фото: Ројтерс/CNN
сите 2 | | | веќе видена

За Боркица Груевска, сопругата на македонскиот премиер Никола Груевски новата 2015 година ќе биде среќна, весела, бериќетна бидејќи паричката од бадниковото лепче таа ја добила, објави порталот „Курир”. Паричката во семејството на претседателот Ѓорге Иванов се паднала во домот, додека кај семејството на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски кај ќерката Ивана.
сите 29 | | | веќе видена

Екипите на Мекларен и Мерцедес во новата сезона од Формула 1 шампионатот на своите болиди ќе имаат нови бои, пренесе МИА. Мерцедес кој досега беше познат како „сребрена стрела„ како основа ќе ја задржи сребрената боја, но овој пат со примеса на сино. Воедно бојата на болидот ќе биде хромирана и ќе наликува на отсјај од огледало, слично на минатогодишниот изглед на болидите на Мекларен. Како што откриваат англиските медиуми, болидите кои ќе ги управуваат светскиот првак Луси Хамилтон и Нико Розберг ќе бидат целосно фарбани вклучувајќи ги тркалата. Од друга страна Мекларен со новиот изглед на своите болиди ќе се дистанцира од досегашниот партнер Мерцедес и ќе започне нова ера со Хонда која ќе ги произведува моторите за Мекларен. Во текот на претходното британско-јапонско партнерство болидите на Мекларен беа препознатливи по црвено-белата боја, па најверојатно таа ќе биде доминантна и на новите болиди. Постои можност Мекларен своите нови бои да ги претстави дури на стартот на новиот шампионат односно трката во ...
сите 5 | | | веќе видена

Франциските сили на редот му влегле во траг на автомобилот рено клио со сива боја, со париски регистарски таблички, со кој побегнаа тројцата терористи по крвавиот напад во редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, ј ави дописникот на МИА од Париз. Во седиштето на париската криминална полиција, 36 кеј де Орфевр е актвирана кризна единица, а отворена е и специјална телефонска линија на која се повикани да се јават сите сведоци. По ургентиот состанок во Елисејската палата со надлежните министри околу претседателот Франсоа Оланд, министерот за внатрешни работи Бернар Казенев изјави: „Се ќе биде направено за да се неутрализираат колку што е можно побрзо тројцата криминалци кои го извршија овој вараврски акт.“ Тој притоа не даде повеќе детали за истрагата, но потврди дека антитеростичкиот план е подигнат на највисокото ниво и дека се во тек акции за пронаѓање на извршителите на терористичкиот напад. Сите служби на полицијата и жандармеријата се вклучени во потерата, која не се памети во Франција за да ги фати ...
сите 21 | | | веќе видена

Данската медиумска групација „ЈП/Политикен Хус“, чиј весник „Јоландс постен“ објави во 2005 година карикатури на пророкот Мухамед, ги зголеми мерките за безбедност на своите објекти, откако претходно денеска беше извршен терористички напад врз редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој беа убиени 12 лица, а ранети беа десетици. Данскиот карикатурист Курт Вестергор, автор на каркатурите во „Јоландс постен“ изјави денеска дека е потресен и шокиран од нападот врз францускиот медиум, кој исто така објавуваше карикатури, јави ДПА. Тој нагласи дека задача на политичкиот карикатурист е да ги „држи на око сите авторитарни сили“ и нагласи дека и тој самиот има слична судбина со „Шарли ебдо“. Карикатурите на Вестергор предизивкаа масовни протести во исламскиот свет и тој самиот беше цел на неколку неуспешни атентати, а во моментов е под полициска заштита.
сите 39 | | | веќе видена

Најмалку 12 луѓе се убиени (10 новинари и 2.полицајци) и 10 ранети во пукање во редакцијата на сатиричниот весник „ Charlie Hebdo“, во центарот на Париз, познат по карикатурите на муслиманскиот лидер, соопшти париската полиција. Петмина од ранетите се во критична состојба, соопштуваат локалните власти. Медиумите пренесуваат дека две маскирани лица, вооружени со автоматски пушки, „калашников“, упаднале околу 11.30 часот во редакцијата на весникот, по што се слушнало пукање. Потоа следувало размена на оган со силите на редот. Вработените во весникот се сокриле на покривот од зградата. Напаѓачите, наводно раниле еден полицаец и успеале да влезат во возило кое ги чекало, за да побегнат, при што прегазиле еден пешак. Во тек е потера по возилото, кое според очевидците се упатило кон северниот дел од градот. Весникот и претходно бил мета на напади по објавувањето на карикатурата на муслиманскиот водач во 2011 година. Последно што објавил весникот на социјалната мрежа Twitter била карикатурата на водачот на ...
сите 24 | | | веќе видена

Телевизиската куќа „National Geographic“ е заинтересирана за емитување на реконструкцијата на падот на авионот со кој загина македонскиот претседател Борис Трајковски неговите соработници во близина на Мостар, изјави главниот истражител на Комисијата која го истражуваше падот на авионот, Омер Кулиќ, кој и во Сараево го презентираше извештајот за загинувањето на Трајковски, пренесува Дневни аваз. Кулиќ и во Сараево изјави дека низа грешки и околности го предизвикале падот на авионот. Според него, екипажот направил седум битни грешки, од кои последната била клучна, прераното спуштање на авионот за слетување. Авионот се сруши на 26 февруари 2004 година, неколку километри од мостарскиот аеродром, а потоа се запали. Сите патници загинале на лице место. ПРОЧИТАЈТЕ ЈА И ОВАА СТОРИЈА (Видео) Графичка симулација на летот на „Кингерот“: „Еј“ последните зборови на екипажот
сите 20 | | | веќе видена

„Еј“ е последното нешто кое го изговорил еден од членовите на екипажот на „кингерот“ кој се урна во близина на Мостар, при што загина претседателот Борис Трајковски и државната делегација, објавија босанските медиуми. Авионската несреќа се случи на 26 февруари 2004 година на само неколку километри пред мостарскиот аеродром. Видеото на Дневни аваз со графичка симулација и аудио снимката ОВДЕ.
сите 38 | | | веќе видена

next