еМагазин

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на промена на назив од јавната установа Центар за организирање приредби „Универзална сала“ на 8 јануари, годинава извршил промена на името на оваа установа во Конгресен центар „Александар Македонски“. Доколку се отвори сајтот на сега веќе старата Универзална сала може да се забележи дека веќе во тек е изработката на нов сајт во кој ќе биде вметнато новото име на оваа установа во која досега се одржани безброј концерти. Според извори на еМагазин, администрацијата на Салата веќе користи и печат со новото име. Универзална сала е времен објект, подарок на градот Скопје од 20 држави, по земјотресот од 1963 година. Со години се зборува за нејзиното реновирање, а според последните информации на таа тема, во иднина на старите темели на салата ќе се гради сосема нов објект во форма на јајце. Реконструкцијата до сега неколку пати се одлагаше. Новата концертна сала е дизајнирана од архитектите Стојан Павлевски и Иван Симеонов од ...
сите 52 | | | веќе видена

Возачи од Прокупје, Србија почнале намесо еуро дизел во своите автомбили да ставаат обичен зејтин, пишува порталот Јужне вести. Некои од нив со кои новинарите од порталот разговарале велат дека сончогледовото масло не го оштетува моторот повеќе од горивото предвидено за автомобили, а возачите се одлучуваат за него, бидејќи е далеку поевтино, па најчесто на зејтин своите коли ги возат таксистите или оние кои одат на подолг пат. На бензинските станици во Прокупје велат дека прометот им опаднал и дека знаат дека своите автомобили можат да ги возат на зејтин. Целиот текст можете да го прочитате ТУКА
сите 10 | | | веќе видена

Малите и средни компании имаат на користење уште половина од четвртата кредитна линија од ЕИБ која се реализира преку Македонската банка за поддршка на развојот. Имено досега од оваа засега последна кредитна линија од 100 милиони евра се повлечени 31,7 милиони евра од 159 компании, а има готови барања за повлекување на уште 14 милиони евра. Тоа значи дека е искористена скоро половина од оваа кредитна линија, пишува Вечер. -Од кредитната линија од ЕИБ, четврта фаза во вкупен износ од 100 милиони евра досега се повлечени три транши со вкупен износ од 31.774.198 евра. Со овие средства се поддржани 159 проекти и овозможено отварање на нови 565 работни места. Најмногу се поддржани проекти од областа на производството-35%, потоа трговија-26%, транспорт -15%, градежништво- 15%, услуги -3%, здравство -3%, хотели и ресторани- 2% и останато-2%, објаснува за Вечер, Александар Станојковски, директор на секторот за кредитирање во МБПР. Според него, од средствата од првите три кредитни линии во вкупна вредност од 250 ...
сите 2 | | | веќе видена

Во центарот на Струга, се урна новогодишна елка, а во инцидентот нема повредени, пренесува ТВ Спектра. Елката со височина од околу 8 метри беше поставена за новогодишните празници во центарот на градот. Извор/фото: ТВ Спектра
сите 13 | | | веќе видена

Во Скопје започнаа работите за изградба на втората фаза на плоштадот “Скендербег”. Оваа фаза предвидува изградба на мост над булеварот „Гоце Делчев”, па се до зградата на Опера и Балет. Од општината Чаир, која го спроведува проектот информираат дека во текот на времето на реализација на проектот ќе има посебен режим на одвивање на моторните возила низ булеварот Гоце Делчев, како и други алтернативни улици кои ќе се утврдуваат од МВР. Но ова нема да значи конечно затворање на булеварот на кој се предвидува изградба на мост. Како што ќе се одвиваат работите, така ќе се запираат возилата: еднаш ќе се затворат две ленти, а другите две ленти ќе бидат во функција. Кога ќе се започне со изградба на другиот дел над пешачкиот премин, тогаш двете затворени претходни ленти ќе се пуштат во употреба, а другите две ленти до завршување на работите ќе бидат затворени. Изградбата на плоштадот „Скендербег”, во трите фази ќе изнесува 10 милиони евра кои се обезбедени од страна на Владата.
сите 11 | | | веќе видена

Пстрамајлијата, ајварот, гравчето во тавче и вината се специјалитетите по кои Македонија ја препознаваат гурманите во светот.Токму овие национални специјалитети придонесоа Македонија да се најде на 23. место на листата на држави од Европа со најдобра понуда на храна типична за земјата, што ја подготвува глобалниот веб сајт магазин „Трил лист“ (Thrillist). – Земјата во својата понуда на домашни специјалитети нуди некои проклето добри јадења, вклучувајќи ја и превкусната пастрмајлија, која тешко се изговара. Се подготвува од печено тесто на кое му се додава пушено месо исечено на коцки. Тука е и ајварот и тавче гравче – грав подготвен во тава. Нивните вина, пак, особено од Тиквешкиот регион се исто така, добри, велат авторите на текстот кои за подготовка на листата посетиле 39 од 48-те држави. Инаку, првите три места на т.н Трил-листа се Италија, Франција и Шпанија, а последни се Црна Гора, Фарските Острови и Ватикан. Трил лист магазинот е интернет списание за животен стил кое дава препораки и информации за ...
сите 14 | | | веќе видена

Оваа година „Возењето во метро без панталони“ привлече голем број учесници во многу делови од Њујорк, при што повеќе илјади активисти се собраа на седум различни метро станици, а потоа полуголи се возеа во метрото до плоштадот Унион. „Активистите без панталони“ лежерно читаа весници и книги уживајќи во возењето и не обрнувајќи внимание на чудните погледи на другите патници. На прашањата на зачудените патници тие даваа интересни одбори како: „Ги заборавив панталоните“, „Од брзање не стигнав да облечам панталони“, „Ова е протест против глобалното затоплување“ и слично. Некои од активистите танцуваа на плоштадот Унион и покрај студеното време, додека други изведуваа акробации. Основачот на групата „Improve Ewerywhere“, Чарли Тод при минатогодишното „Возење“ рече дека целта на оваа активност е да се помине еден слободен и комичен ден. – На луѓето ова им е смешно. Нашата цел не е да ги вознемируваме, туку заедно времето да го поминуваме во радост, рече Тод.
сите 10 | | | веќе видена

Нов претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија е Штефан Петер, а негов заменик е Харалд Дамерер. Тие на овие позиции доаѓаат по истекот на договорите на претходниот менаџмент на Вернер Хенгст и Волфганг Шефер. Штефан Петер има завршено студии за менаџмент со технички проекти и процеси, а на Универзитетот во Виена и Универзитетот за бизнис и економија во Минесота завршил МБА студии. Својата кариера во ЕВН ја започнал во 2001 година во одделот за набавки. По двегодишно раководење на одделот за набавки на ЕВН Бугарија, Петер е назначен за менаџер на одделот за набавки во ЕВН АГ во септември 2007. Тој во 2010 станува прокурист на EVN AG, а во септември 2012 дополнително e назначен за директор на Кабелплус, телекомуникациска компанија на ЕВН Групацијата. Хaралд Дамерер има дипломирано на техничка школа за технички инженеринг, а во 2012 има завршено и МБА студии.Дамерер е вработен во ЕВН во 1989 и има дипломи за инженеринг во електротехника и гас/вода. Истовремено има управувано со повеќе Кориснички енерго ...
сите 28 | | | веќе видена

Италија прави чекори за забрана за пушење на јавни места, како паркови, плажи и стадиони, а на актерите може да им биде забрането да запалат на тв-сетови, пренесува Макфакс. Десет години по стапување на сила на забраната за пушење во затврени простории, италијаскиот министер за здравство, Беатрис Лоренцин, вели дека забраната ќе се проширува. На луѓето може да им биде забрането пушење во автомобилите, особено ако има деца во колата, јавува La Repubblica. „Рестрикциите ќе се прошират. Ќе почнеме со филмовите и автомобилите во кои има деца, а потоа ќе поставиме и нови мерки. Се уште сме во фаза на истражување и секако за ова ќе има дебата“, вели Лоренцин. На 10 јануари 2005 година, Италија стана третата земја во Европа, по Ирска и Норвешка, која забрани пушење во затворени јавни простории, вклучително барови, кафеа и ноќни клубови. Потегот не беше добро прифатен, но од тогаш бојот на пушачи во Италија се намлил од 23,8 на 19,5 проценти. Земјата го забрани пушењето во училиштата, а цигари не смее да се ...
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на Уругвај, Хозе Мухика, кого сонародниците го нарекуваат најсиромашниот претседател, дал 550.000 долари за добротворни цели. Мухика во интервју за телевизијата Телесур извести дека 400.000 долари се дадени за изградба на станови за социјално слабите лица, а останатите ги ставил во касата на владејачката партија “Широк фронт”. За 5. години на претседателската функција поранешниот бунтовник за добротворни цели ја давал целата своја плата, која и без тоа не е висока. Според последната изјава, состојбата на Мухика е 200.000 долари, вклучувајќи го и неговиот дом, два стари автомобили Volkswagen Beetle и три трактори. Уругвајскиот претседател е познат и по тоа што не носи ниту костум, ниту вратоврска, дури ни на официјалните средби и посети во странство.
| | веќе видена

Од лидерите од Балканот, на маршот за солидарност поради терористичките напади во Париз присуствуваа бугарскиот премиер Бојко Борисов, хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, албанскиот премиер Еди Рама, косовската претседателка Атифете Јахјага, унгарскиот премиер Виктор Орбан, претседателката на српското Собрание и други. Нема официјална информација дека македонски преставник на било кое ниво беше вчера во Париз. Од светските лидери, присутни покрај претседателот на Франција Франсоа Оланд, беа германската канцеларка Ангела Меркел, британскиот премиер Дејвид Камерон, италијанскиот премиер Матео Рензи, претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, претедателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, израелскиот премиер Нетањау, рускиот државен секретар Лавров и други. Присуствуваа и лидерите од Блискиот Исток, од Јордан, Палестина, Катар како и многу делегации од Африка. Маршот во Париз беше организиран со надеж и порака дека тероризмот нема да се толерира и ...
сите 16 | | | веќе видена

Бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат до 1,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Еуросуперот БС – 95, Еуродизелот и естра лесното масло за домаќинство поевтинуваат за 1,5 денари за литар, а Еуросуперот БС – 98 за 1 денар. Еуросуперот БС – 95 ќе се продава за 60,50 ден/лит, Еуродизелот за 51 ден/лит, а цената на Екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 40 ден/лит. Малопродажната цена на Еуросуперот БС-98 ќе изнесува 62,50 ден/литар. Цената на мазутот М-1 НС се намалува за 1,556 ден/кг и ќе се продава за 22,892 ден/кг. Намалувањето на нафтените деривати се должи на пониската цена на нафтата на светските берзи и на тоа што курсот на денарот бил повисок во однос на доларот во изминатиот 14-дневен период.
сите 109 | | | веќе видена

Ланецот продавници за спортска опрема Sport Vision, го отвори најголемиот продажен салон во Република Македонија. Имено, истиот се протега на територијата на целата Република, во форма на е-продавница, која за купувачите, уште од првиот ден понуди бројни попусти и изненадувања. „На наше огромно задоволство, Sport Vision Македонија се приклучи на трендот наметнат од Sport Vision продажните места во регионот, со отворањето на онлајн продавница. Во неа, купувачите ќе можат да пронајдат огромен број артикли, од брендовите по кои Sport Vision e добро познат – Champion, Umbro, Lonsdale, Sergio Tacchini, Ellesse, Slazenger, Dunlop, Carrera и Karrimor, водечките светски брендови Nike, аdidas, Reebok, Converse, Lacoste, Timberland, Colmar и многу други. Она што онлајн продажната мрежа на Sport Vision ја прави посебна е фактот што – сите артикли присутни во 9-те продажни салони низ Републиката, отсега, граѓаните ќе можат да ги најдат на едно место – во нашиот Sport Vision e-store”, изјави Игор Трпковски, Извршен ...
сите 6 | | | веќе видена

Некогашното елитно воено одморалиште кое го нарекуваа и “забранет град” -Купари може наскоро да добие нов сопственик. Парите од продажбата на овој некогаш најлуксузен воен хотелски комплекс, во кој е вложено најмалку милијарди долари од заедничкиот воен буџет на СФРЈ ќе одат исклучиво само за Хрватска, пишуваат хрватските медиуми. Според Договорот за сукцесија од 2004 година, подвижниот воен имот кој е користен за цивилни цели ќе биде предмет на посебни аранжмани помеѓу државите сукцесори, додека недвижниот имот (воени одморалишта) се пренесуваат на државата сукцесор на чијашто територија се наоѓа. Во овој случај Хрватска. Купари беа вистински комунистички рај, составен од хотели, спортски терени, шеталишта. Тоа беше ексклузивно одморалиште на воениот џет-сет во кое во ударните термини летуваа семејствата на оние со поголеми чинови и служба во главниот град. Посебна пикантерија во ова одморалиште беше Титовата вила, секако во посебна зона позади хотелот “Пелегрин”. Тука на околу пет хектари и денеска се ...
сите 3 | | | веќе видена

Ерлик Фред, инспекторот кој беше задолжен за истрага на масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, извршил самоубиство, пренесуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во Лимож во канцеларијата на инспекторот во четврток вечер, непосредно по состанокот кој Фред го одржал со семејството на една од жртвите. Според прелиминарните информации Фред се самоубил пред да го напише извештајот за она што изјавило семејството. Тој полициската кариера ја започнал во 1997 година во Версај, а потоа се вратил во Лимож каде што од 2012 година бил на функцијата заменик директор на регионалната полиција. Француските медиуми наведуваат дека 45-годишниот инспектор имал проблеми со депресија, додека од полицијата тврдат дека се во шок.
сите 20 | | | веќе видена

Европската валута може да се израмни по вредност со американскиот долар уште во јануари 2017 година, а потоа уште една година еврото може да слезе до 90 центи, покажува истражувањето на Goldman Sachs. Експертите се базираат на одложениот економски раст во еврозоната откако земјите излегоа од должничката криза. Друг важен фактор е и намалената конкурентност на европските стоки во споредба со американските и кинеските. Според банката, американската економија продолжува да расте и тоа се одразува позитивно на доларот. Позната е и зависноста помеѓу американската валута и цената на суровата нафта. Кога тој е скап, доларот поевтинува и обратно.
сите 16 | | | веќе видена

По повод масакрот кој се случи во редакцијата на францускиот магазин „Charli hebdo“, земјите од регионот – Хрватска, Македонија, Романија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија кои се дел од платформата „fairpress.eu“, иницираат „Ден на тишината“ кој ќе се одбележи на 14-ти јануари во перидот од 11.30 (времето на нападот на редакцијата) до 14 часот во сите шест земји. И еМагазин се вклучува во акцијата. Се повикуваат сите медиумски куќи, новински агенции, сите блогери и сите граѓани кои се присутни на социјалните мрежи на своите веб страници и на социјалните мрежи, во наведениот термин да објават само напис „Ден на тишината“ со што ќе се покаже како би изгледал светот без новинари, медиуми и без зборови. „Убиени се новинари. По кој знае кој пат, употребена е брутална сила против букви, цртежи, аудио и видео снимки. Против мисли и зборови. Кога нè убиваат, тепаат, касапат и заплашуваат, тоа секогаш е за повисоки цели. Но, никој нема одговор на нашето прашање кои се тие повисоки цели. Бидејќи тие не ни бараат ...
сите 32 | | | веќе видена

Здравствени работници од трите нивоа на здравствена заштита (примарно, секундарно и терциерно) од 1 јануари го користат електронскиот медицински дневник. Со воведувањето на оваа новина во рамки на Националниот систем за електронски евиденции во здравството, МојТермин, тие веќе не ја користат пишаната евиденција, туку податоците за пациентот ги внесуваат само во електронскиот медицински дневник, а на крајот од работен ден го отпечатуваат и го верификуваат со потпис и факсимил. На овој начин се формира комплетната слика за пациентот и се гради детално неговото медицинско досие. Во медицинскиот дневник се внесува значајна база на податоци кои се корисни за понатамошни анализи и статистички истражувања. До овој момент се внесени 190.400 податоци за прегледи во сите медицински дневници во Република Македонија. Најголем процент припаѓаат на матичните лекари (75 отсто од податоците во електронскиот медицински дневник се од доктори од општа медицина, стоматолози и гинеколози), додека останатите 25 отсто се ...
| | веќе видена

Според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија највисока снежна покривка и натаму има во Маврово – 40 сантиметри , во Лазарополе 35, во Крушево 17, Прилеп 10, Тетово 13, Виница 12…, а во останатите делови од земјата снежната покривка е под 10 сантиметри од снег. Во Маврово и натаму врне снег, а врнежите од снег се очекува денеска да престанат, па веќе од утре не очекува стабилизирање на временските прилики и зголемување на дневните температури.
сите 168 | | | веќе видена

Лицата што ќе склучат договор за авторски ангажман или договор на дело и ќе заработуваат месечно над 9.590 денари, ќе треба да пополнат барање во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување за прием на осигурување, да го приложат на увид оригиналниот договор и копија, да остават копија од трансакциска сметка и од лична карта, пишува Вест. Пресметката на придонесите се врши месечно и се доставува до Управата за јавни приходи, најдоцна до 10-ти во тековниот за претходниот месец Целиот текст е објавен во печатеното и електронското издание на Вест.
сите 20 | | | веќе видена

next