еМагазин

Во манастирот Калишта најкомплексен и најзначаен објект е црквата „Раѓање на пресвета Богородица“. Важи за еден од најстарите култни објект, а она што е особено важно е автентичноста на монашките ќелии кои до ден-денес се сочувани во оригиналната изворна форма, пишува Република. Кога ќе влезете овде, можете да ја видите единствената икона во Македонија на која Богородица е нацртана во црно. – Овде, и на ниедно друго место во Македонија, е домот на единствената икона на која Мајката Божја е насликана во црна облека и со црно лице, а и детето Исус е црно. Позната како Богородица во црно, иконата е пронајдена во малата пештерска црква и се чува во поголемата црква. Оваа икона е една од највредните во Македонија и се верува дека има неверојатна лековита моќ. Иконите на кои Богородица е насликана со црна боја се навистина ретки. Во Европа има околу 450 вакви икони, и токму една од нив е сместена во манастирскиот комплекс Калишта – вели домаќинот. Иконата Црна Богородица ја насликал некој монах, во темните ...
| | веќе видена

Големи количества од ова оружје, како „калашниковите“ со кои беше избршен нападот врз францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ во средата, колекционерите на оружје, организираните криминални банди и терористите ги купуваат од шверцери на оржје и муниција, објави „Интернешанл Бизнис Тајмс“. Наспроти строгата контрола и зајакнатите мерки за борба против илегалната трговија со оружје, на улиците на ЕУ се наоѓаат илјадници парчиња оружје што потекнуваат од конфликните подрачја од Европа, меѓу кои и од Балканот, објавија оттаму. Интернет страницата „Ган полиси“ пак наведува дека голем број автоматски пушки во ЕУ доаѓаат од Балканот, каде има многу заостанато оружје од војните во Хрватска, Босна и Херцеговина и Косово.
сите 4 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи објави нова Листа на должници која опфаќа физички и правни лица со долгови доспеани до 30 септември 2014 година и неплатени до 31 декември 2014 година, а по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На листата се должници за кои вкупниот износ на долг е над 120.000 денари за физичките лица и самостојните вршители на дејност и над 300.000 денари за правните лица. Листата на должници се објавува на веб страницата на Управата за јавни приходи согласно член 9 од Законот за даночна постапка. Доколку даночниот обврзник не се согласува со објавените податоци за долговите по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход и придонеси од задолжително социјално осигурување, може да се обрати до надлежната регионална дирекција на УЈП. За објавените долгови по основ на акцизи, царини и ДДВ при увоз, граѓаните и фирмите можат да се обратат до Царинска управа -Одделение за наплата на приходи, буџет, ...
сите 60 | | | веќе видена

Според Метеопро , навечер следува брза промена на времето. Ќе задува умерен, локално и засилен северен ветер. Во северната половина од земјата ќе започнат врнежи, кои во дел од котлините ќе бидат од дожд кој подоцна ќе премине во снег, а на повисоките места врнежите ќе бидат од снег. Минималната температура ќе има вредност околу -2°С низ котлините. Потопло со минимална до 2°С се очекува во Гевгелиско – Дојранскиот крај. Повторно значително потопло ќе биде во јужната половина од земјата. Максималната температура ќе има вредност околу 9°С низ поголем дел од котлините низ земјава. На југоисток максималната ќе достигне до 15°С. На повисоките места максималната температура ќе има вредност околу 7°С. Во скопската котлина се слаба магла наутро, во текот на денот ќе има сончеви периоди. Навечер ќе настапи наоблачување кое ќе донесе дожд, кој потоа ќе премине во врнежи од снег. Минималната температура ќе има вредност околу -2°С. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне вредност околу 10°С.
сите 195 | | | веќе видена

Синоќа во Скопје, на 66 годишна возраст почина професор Петар Милошевски, екс-министер за здравство во колаициската Влада 2001 година. Тој беше афирмиран универзитетски професор и долгогодишен директор на Институтот за фармакологија и токсикологија при Медицинскиот факултет на УКИМ. Погребот на проф. Милошeвски е во понеделник на Градските гробишта во Бутел.
сите 36 | | | веќе видена

Младиот Владимир Глигоров е научник, специјалност му е нуклеарната физика, а има само 32 години. Работи во престижниот Европски центар за нуклеарна физика близу Женева – ЦЕРН. Македонија никогаш не ја посетил, и не сака да зборува за своите роднини, ниту за својот дедо. Роден во Белград, и е син на познатиот економски експерт од Виенскиот институт, исто така Владимир Глигоров, имаат исто име и презиме. Глигоров јуниор е внук на поранешниот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. Потоа се преселил во Америка, па во Шведска и на крајот во Австрија. На седумнаесет години запишал физика на колеџот „Сент Џонс“ во „Оксфорд“. Во интервју за Утрински весник Владимир Глигоров јуниор вели дека тоа што викаат дека тој бил вундер кинд од семејството на првиот македонски председател не му годи. – Ние, благодарение на работата на мојот татко, побегнавме од виорот на војната што ја проголта мојата генерација во СФРЈ. Додека другите ги трпеа последиците од тоа, јас се образував во странство. Така што среќата ...
| | веќе видена

Љупчо Бубо Каров од популарните К-15 во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека закон за дозиран хумор имало отсекогаш, само што не бил донесен. „Јас од многу одамна се занимавам со оваа работа, законот за дозиран хумор е уште од времето на социјалистичка Југославија, а претпоставувам дека било и порано. Ние сме имале случаи, само тогаш процентите беа поинаку изразени. Во МТВ кога работевме за плата, кога го правевме НННРВ, кога нè казнуваа, нè казнуваа со 30-35 отсто од плата, значи ете ти го законот, уште тогаш бил во подготовка, ама не сме знаеле“, вели популарниот Каров. Целото интервју ОВДЕ. Видеото од интервјуото на Радио Слободна Европа ОВДЕ. Извор/фото: Радио Слободна Европа ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ „К-15„, најгледаното ТВ шоу на сите времиња Згасна К-15 продукција
сите 11 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело – убиство, со квалификаторен облик на убиство на бремена жена. Досегашните сознанија за случајот на Детската клиника во Скопје што се случил во петокот навечер, потврдуваат дека жртвата не е почината од пад од височина. Осомничениот Н.К. убиството го извршил на терасата на покривот на седмиот кат на Детската клиника во Скопје, каде и било најдено безживотното тело на медицинската сестра. Се очекуваат резултатите од обдукцијата. Во петокот околу 18 часот Н.К.(22) и Д.З. (31), и двајцата од скопското село Петровец, се сретнале на терасата од покривот на Детската клинина во Скопје. По вербалната расправија Н.К. ја задавил медицинската сестра и потоа се заканувал дека ќе се фрли од 7 кат на клиниката. Полицијата брзо го спречила во тоа. Се претпоставува дека тој знаел дека Д.З. била бремена. На осомничениот веќе му е одредена мерка притвор.
сите 69 | | | веќе видена

Транспарентната стаклена фасада на објектот на МЕПСО во центарот на Скопје во иднина ќе ја заменат надворешни ѕидови и налепени апликации, пишува Билд. Екипите на градежната фирма „Бетон“ од Штип веќе неколку месеци ја изведуваат новата класицистичка фасада на административно – деловното здание на оваа државна компанија. Дел од старата стаклена фасада е извадена, а во моментов се изведуваат новите надворешни ѕидови. Градежните работници ги вршат и подготовките за преобликување на бетонските столбови во антички. Изведбата на класицистичката фасада ќе продолжи и во текот на оваа година, по принципот на етапно завршување на планираните градежни активности. Извор: Билд
сите 2 | | | веќе видена

Како резултат на континуираното паѓање на цените на нафтата на светските берзи, утре (понеделник) се очекува нова, повторно намалена цена на горивата. Се шпекулира дека е можно поевтинувње меѓу 2 и 3 денари по литар, што значи дека по повеќе години, дизелот ќе се спушти под 50 денари, а бензините под 60. Точната бројка за колку денари ќе поевтинат енергенсите, ќе ја соопшти утре Регулаторната комисја за енергетика. Во Македонија последниве месеци, како резултат на падот на цената на нафтата се бележи рекорден пад на цените на дериватите во последните неколку години. Според последните пресметки на Регулатурна од пред две недели, за ЕУРОСУПЕР БС-95 плаќаат 62,00 ден/литар, за ЕУРОСУПЕР БС-98 – 63,50 ден/литар, а за ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) плаќаат 52,50 ден/литар.
сите 104 | | | веќе видена

Најмалку 5.000 пензионери од март до ноември годинава ќе можат да го искористат правото за бесплатна бањско-климатска рекреација. За таа намена во Буџетот се одвоени 38 милиони денари. Огласот, како што најави владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев ќе биде објавен до крајот на месецов и ќе трае еден месец, период во кој може да аплицираат сите заинтересирани пензионери. – Своевиден приоритет ќе имаат пензионерите кои во текот на својот работен век работеле во рудници и корисниците на инвалидска пензија со повисок степен на телесно оштетување. Согласно програмата што веќе ја усвои Владата, пензионерите годинава ќе можат шест дена бесплатно да престојуваат во четири бањи – Катланово, Дебар, Гевгелија и Банско крај Струмица на база на полн пансион со три оброка. Покрај тоа, бесплатно ќе можат да ги користат бањите, здравствени прегледи, а бесплатен ќе биде и превозот до бањата и од бањата до местото на живеење, вели Ѓорѓиев. Во изминатите четири години 27.430 пензионери ја користеле услугата за бесплатно бањско ...
сите 36 | | | веќе видена

Инспекторите на УЈП и на Државниот пазарен инспекторат, по петдневното тресење на скопските усгостителски објекти, вчера во придружба на полицијата контролата ја продолжиле во Тетово и во Гостивар. Контролирани биле 12 објекти (8 во Тетово и 4 во Гостивар). Во Тетово во седум угостителски објекти биле пронајдени неправилности во работењето, а во Гостивар во три. Изречени се парични казни од 450 до 2.500 евра, а и една забрана за работа од 30 дена и две од по 7 дена. Казнети се и шестмина гости кои пушеле во затворени простории.
сите 44 | | | веќе видена

Во соопштението на организацијата Амнести интернешнел се наведува дека ова е најкрвавиот напад во историјата на оваа терористичка организација, а се случил во градот Бага, кој се наоѓа во близина на границата со Чад. Постојаните напади на џихадистите траеле од средата до петокот, а еден од локалните функционери, Баба Аба Хасан, рекол дека жртвите биле претежно деца, жени и постари лица, кои не успеале да побегнат пред налетот на екстремистите. „Масакрот извршен од терористите на Боко Харам е незамислив. Се откажавме од пребројувањето на мртвите. Никој не може тоа да го направи. Има многу тешко ранети, кои досега најверојатно починале“, рекол Мухамед Аба Гава, портпарол на цивилната одбрана. Организацијата Амнести интернешнел издаде соопштение во кое вели дека според првичните информации загинале 2.000 луѓе. „Ако е точен овој број, тоа значи дека теророт на Боко Харам целосно ескалирал“, вели Даниел Ејр, истражувач на АИ за Нигерија. Овој напад се случи пет недели пред закажаните претседателски избори во ...
сите 43 | | | веќе видена

Синдикатот за образование и наука информираше дека донел одлука од 20 јануари да започне генерален штрајк поради неисполнување на барањата за зголемување на платите, како и укинување на казните на наставниците воведени врз основа на екстерното оценување. Од Синдикатот објаснуваат дека оваа одлука претставува реактивирање на таа за генералниот штрајк донесена во септември минатата година, кога штрајкот беше ставен во мирување за да започнат преговори со надлежните министерства за барањата на просветарите. Во штрајк ќе стапат околу 30 илјади просветари.
сите 12 | | | веќе видена

Календарот за 2015 година на погребното претпријатие „Поучковиќ“ од Шабац ги вжешти социјалните мрежи, пишува Блиц . Разголени и провокативни девојки сликани покрај ковчези за мртовци, никого не оставија рамнодушен. Судејќи според коментарите, впечатоците се поделени, за едни идејата е бизарна за другите станува збор за одличен маркетиншки потег. И едните и другите, сопственикот на претпријатието Драган Поучкович, вели дека не се блиску до вистината. „Мој пријател ми направи календар како новогодишен подарок, но за мене лично. Како шега на моја сметка и тоа е наменето за близок круг на пријатели, а не за јавно прикажување. Ниту јас го немам. Зафрканција е во прашање,“ вели тој. Инаку компанијата „Поучковиќ“ е семеен бизнис и постои две децении. Според сопственикот, работат професионално и одговорно и не сака овој календар да ја разниша довербата кај клиентите.
сите 7 | | | веќе видена

На втори јануари кога беа измерени температури од -9 Целзиусови степени се потрошени рекордни 25.000 мегават-часови електрична енергија, пишува Вечер. Тоа е за 21% повеќе од лани кога истиот ден била регистрирана потрошувачка од 21.000 мегават-часови струја. Со рекорди ја завршивме и старата 2014 година, бидејќи последниот ден од годината на 31 декември повторно имаше рекордна потрошувачка од 26.000 мегават-часови. Споредено последниот ден од старата 2014 година со потрошувачката на 31 декември 2013 година се забележува раст од околу 12%. Граѓаните не штеделе струја ниту во деновите што следуваа, односно на трети и четврти јануари кога потрошувачка била околу 24.000 мегават-часови Целата сторија ОВДЕ.
сите 17 | | | веќе видена

Инвеститор Бил Грос, познат како „Крал на обврзниците“, ги советува инвеститорите да бидат претпазливи во 2015 година, затоа што не верува дека ова ќе биде година на претерано големи добивки. „Бидете внимателни и задоволни со ниски позитивни добивки годинава. Времето за ризик помина“, напиша тој во месечниот извештај Gross, кој го надгледува Janus Global Unconstrained Bond Fund. „Кога ќе заврши оваа година, знакот минус ќе биде пред сметките на компаниите. Добрите врениња завршија„, напишал Грос. Грос на интернет страницата на фондот објавил дека очекувањата за раст на глобалната економија оваа година се ниски. Притоа истакнува дека американската централна банка ФЕД, може да се најде во дилема во однос на зголемувањето на клучните каматни стапки во 2015 година, иако неодамна најави заострување на монетарната политика. Грос премина во Janus Global Unconstrained Bond Fund во септември минатата година, откако поднесе оставка во фондот Pacific Investment Management (PIMCO), во кој беше коосновач и којшто под ...
| | веќе видена

Продавница за оружје од градот Високе мито во централна Чешка, во својата реклама користи фотографии од егзекуцијата на британскиот хуманитарец Дејвид Хејнс од страна на терористичката група Исламска држава (ИД). Рекламата за пушки, објавена во специјализирано списание прикажува фотографија од погубувањето на Хејнс, од видеото кое минатата година го објавија џихадистите од ИД. Под фотографијата каде Британецот клечи пред својот егзекутор пишува: „Со голи раце можете брзо да паднете на колена” и информација дека продавницата нуди најголем број на калашникови во „христијанска Европа”. Нарачателот на рекламата и претставник на компанијата која го издава весникот, Мартин Рудолф за Чешкото радио изјави дека рекламата имала за цел да ги „забавува луѓето со нешто што е медиумски интересно”. Надлежните за регулирање на трговијата во земјата испитуваат дали постои прекршување на законските норми и доколку се докаже, на компанијата и се заканува парична казна до 80.000 евра.
| | веќе видена

Започна изградбата на руската црква во скопски Аеродром,а изведувач на градежните работи е градежната фирма Балкан Груп Констракшн. Проектот е направен од страна на Руска Архитектонска продукција. Ктитор на Православниот храм “Св.Троица” е бизнисменот Сергеј Борисович Самсоненко. Градежните работи на Православниот храм ќе се реализираат до декември 2015 година од аспект на екстериер, додека пак ентериерот ќе се реализира до почеток на 2017 година поради стандардите за изведба на фрески кои налагаат да бетонските позиции да отстојат една година, па потоа да се нанесуваат фрески и иконистаси.
| | веќе видена

Од овој месец во аптеките во Словенија ќе може легално да се набавуваат канабиноиди, хемиски препарати што содржат екстракт од марихуана, а кои досега беа забранети. Дозволата за увоз на тетрахидроканабиноидите (ТХЦ) ја доби фирмата „Ленис” која се занимава со увоз на нерегистрирани лекови, а набавките ги обезбеди од Германија, објавуваат словенечките медиуми. Лековите од оваа супстанца ќе можат да се добиваат во аптеките, но оние на кои таквите препарати им ги олеснуваат симптомите на некои тешки болести ќе мораат да ги плаќаат. Поранешната словенечка Влада на Аленка Братушек кон средината на минатата година издаде нова уредба со листата на забранети дроги од која е исклучен ТХЦ, односно е сместен меѓу дрогите чиј промет и користење се дозволени во медицината, ветерината и за педагошки и научно-истражувачки намени. Со сменетата уредба се овозможи и легалното купување на досега забранетите препарати кои соддржат екстракт на индиски коноп, во прв ред на масло од хашиш, кое досега можеше да се набави само на ...
сите 2 | | | веќе видена

next