еМагазин

Владата на Република Македонија објави оглас за пројавување интерес за кандидати за ангажирање во Кабинетот на Премиерот, кои што би работеле на следење и анализа на реализација на владината програма и поддршка на институциите во спроведувањето на проектите. – На овој начин се дава уште еден акцент на значењето на реализација на проекти врз основа на програма, политичко дејствување врз основа на конкретни проекти, со конкретни рокови, буџети и носители на реализација на истите. Добар дел од проектите имаат повеќересорски пристап и од значење за нивната уште поголема динамика би била поддршка во координирањето и соработката, а се разбира ова е и можност самите институции да добиваат и поддршка за реализација на проектите во смисла на размена на мислења, препораки и идеи за надминување на предизвиците при реализацијата, вели за МИА владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Потенцијалните кандидати може да конкурираат за позициите на одговорни лица за следење и анализа на реализација на проектите каде што ќе ...
сите 16 | | | веќе видена

Радикални муслимани преку интернет, посебно на босанските портали и социјални мрежи, во коментарите го возвишуваат терористичкиот напад на францускиот неделник ” Шарли Ебдо”, пишува српски Курир. „Следен е Белград – Доколку има војна, ниеден Србин нема да остане на планетата… Јас се надевав на ова. Жал ми е ако има невини жртви, но за овие карикатуристи воопшто… Искрено кажано, многу ми е мило! Штета што нема повеќе мртви! Кој си игра со оган, тој ќе се изгори…Да видиме дали сега повторно ќе си играат…„. Ова се само дел од коментарите на порталот Санџак прес. Аналитичарот Душан Јанјиќ вели дека таквите реакции потврдуваат дека живееме во свет на омраза, насилство и глобален тренд на пораст на радикалниот и верскиот екстремизам. “Сериозни се ризиците дека и кај нас ќе се случи трагедија како во Франција, а ние се однесуваме како да сме скандинавска земја. Србија не може да решава глобални проблеми, но мора да ги засили службите и да се посвети повеќе на борбата против тероризмот, бидејќи на наша територија се ...
сите 7 | | | веќе видена

Секој што вршел исплата на приходи на кои аконтацијата на данокот се плаќа по одбивка, на граѓанинот мора да му издаде збирна пресметка за исплатените приходи, платениот персонален данок и придонеси во 2014 година најдоцна до 15 јануари 2015 година. Управата за јавни приходи (УЈП) потсетува дека издавањето збирна пресметка е законска обврска на исплатувачот на приходот врз основа на која граѓанинот, како обврзник на персоналниот данок на доход, ќе може точно и навремено да ги пријави приходите во Годишната даночна пријава. До 31 јануари, пак, треба да се поднесат и годишните извештаи за персонален данод на доход од лицата кои лани исплатиле приходи на физички лица/граѓани по основ на лични примања, авторски права и права од индустриска сопственост, капитал, имот и имотни права (закупнини), добивки од општи игри на среќа и други приходи за кои аконтацијата на данокот се плаќа по одбивка. Обврска за годишни извештаи имаат и оние што извршиле исплати на граѓани по основ на откуп на земјоделски производи ...
сите 51 | | | веќе видена

Светските медиуми јавуваат за трет напад во Париз во последниве 48 часа, и коментираат дека настаните во Франција потсетуваат на кординираните акции при терористичкиот напад во Мумбаи, Индија, пред неколку години. Последниот напад е заложничка драма во супермаркет (сопственици се Евреи) во источниот дел на Париз во 11. дестрикт (во т.н. еверејско мало), во која во заложништво се држат најмалку шест лица. Во заложничката драма се убиени или ранети најмногу две лица. Нема офицјална потврда. Станува збор за истото лице, (со африканско потекло) кое вчера уби полицајка среде Париз. Со него овој пат има и девојка. Потвредено е дека се работи за дваесет и шест годишната Хајат Боумедине и Амиди Кулибаи, роден во 1982 година. Неофицијално Кулибаи се познава со еден од браќата-терористи кои го извршија масакарот во редакцијата на Шарли Ебдо, кои моментално се опоколени и исто така држат во заложништво едно лице. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Франција: Терористите опколени во печатница, во заложништво држат едно лице За ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонските граѓани добија поздрав од вселената, од италијанската астронаутка Саманта Кристофорети. На 23 ноември таа ја почна својата мисија на Меѓународната вселенска станица. Пред Нова Година на својот Твитер профил таа објави слика од Скопје, а за Божик и од Охрид и Преспа.
сите 10 | | | веќе видена

Македонската компанија „Пелистерка“ денеска ја врачи донацијата од медицински апарати во вредност од околу еден милион денари наменета за три клиники во земјава. Претпријатието одлучи да помогне во работата на Универзитетска болница КАРИЛ – Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје, Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ во Битола и Клиничка болница во Тетово. Станува збор за современи мобилни медицински апарати кои се специјално дизајнирани за следење на пациентите низ различни точки од медицинската нега. Тие функционираат и како мултифункционален медицински апарат со широк обем на параметри за набљудување, но и како самостоен мобилен монитор за еден пациент. Во просториите на одделот за интензивно лекување на клиниката КАРИЛ апаратите им беа доделени на директорите на клиниките како Божикен подарок од Маријана Станојковска, која што заедно со Аделина Тахири и Тамара Тодевска, е заштитно лице на „Пелистерка“ за 2015 година. На врачувањето на донацијата присуствуваа д-р Васко ...
сите 11 | | | веќе видена

Австриската авиокомпанија „Ники“ ќе го воведе најкраткиот лет меѓу две земји. Од 1. април компанијата ќе воведе авио-линија меѓу Виена и Братислава, а летот меѓу двата главни града, ќе трае само 20 минути, што всушност е најкраткиот лет меѓу две земји. Со оваа линија „Ники“ ќе им овозможи на патниците од Словачка, приклучување на мрежата линии преку Виена. Патниците, како што е најавено на австриската државна телевизија ОРФ, во текот на летот на 1.500 метри висина, ќе имаат добар поглед на Дунав. Летовите на оваа линија веќе можат да се резервираат на интернет. Со автомобил или воз од Виена до Братислава се патува околу еден час. Аеродромите меѓу овие два града со воздушна линија се оддалечени само 47 километри, а досега Словаците користеа автобуси за патувања преку виенскиот аеродром.
| | веќе видена

Терористите држат едно лице како заложеник, потврдија француските власти, по престрелката која се случи изутринава во Дамартан ен Гуел. Тешко вооружени полициски сили, поддржани со неколку хеликоптери се наоѓаат на самото место, држејќи ги под опсада терористите кои се сокрија во една мала печатница, каде држат како заложеник едно лице. Печатницата се наоѓа во индустриската зона на Дамартан ен Гуел и нема индивидулани куќи. Дамартан ен Гуел е градче која се наоѓа на 40-тин километри северо-источно од Париз. Министерот за внатрешни работи Бернар Казенев потврди дека операцијата е во тек, но дека засега не е дадена наредба за напад. Двајцата терористи кои го извршија нападот во „Шарли ебдо“, беа формално идентификувани откако изутринава грабнале автомобил од марката Пежо 206. По што тие биле пресретнати од полициска или жандармериска контрола, при што имало престрелка и терористите се сокриле во печатницата. Првите информации дека има загинати и повредени беа демантирани од француските власти.
сите 28 | | | веќе видена

Министерството за финансии го објави Правилникот со кој се пропишува формата и содржината на месечниот извештај за износот на бруто надоместокот утврден во договор за дело, авторски договор или друг договор, исплатениот нето надоместок и пресметаните придонеси. Фирмите кои ги исплатуваат се должни до Управата за јавни приходи да доставуваaт месечен извештај (образец МИ-Д/ИН) за износот на бруто надоместокот утврден со договорот за дело, авторскиот договор или друг договор, исплатениот нето надоместок, пресметаниот придонес за задолжително пензиско и инвалидско осигурување и пресметаниот придонес за задолжително здравствено осигурување за лицата кои според Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување се обврзници за пресметка и уплата на придонесите за пензиско и здравствено осигурување. Месечниот извештај МИ-Д/ИН се изготвува за лицата за кои фирмата (исплатувач на надоместокот) е обврзник за пресметката и уплатата на придонесите од задолжително социјално осигурување. Ваков извештај ...
сите 8 | | | веќе видена

Дежурниот педијатриски пункт во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје, од денеска (9 јануари) почнува да работи. Во него се ангажирани педијатри од Клиниката за детски болести, Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле, Здравствен дом Скопје, како и педијатри кои имаат договор со ФЗОМ како приватни здравствени установи. Пунктот ќе работи секој ден (од понеделник до сабота) од 19:30 до 23 часот, а во недела од 8 до 23 часот. Овој дежурен педијатриски пункт е надополнување на дежурните служби во рамки на Клиниката за детски болести и Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле во Скопје. Во него ќе се вршат амбулантски прегледи на деца кои досега како итни случаи се третирале на универзитетската клиника. Во функција на педијатрискиот пункт има и дежурна лабораторија, која е особено значајна за воспоставување брза диференцијална дијагностика во педијатријата. На овој начин, ќе се утврди дали има потреба детето да се упатува на повисоко ниво на здравствена заштита, или пак конкретната ...
сите 24 | | | веќе видена

Светот влезе во 2015 година. Луѓето се надеваат на подобро, но се подготвуваат за најлошо.Добро е да се биде оптимист кога годината ќе почне со рафали од граѓанската војна во Украина, со заканата од Киев дека ќе го реши проблемот со Донбас и Крим по воен пат во најмала рака до крајот на 2015 година, со отворени изјави од САД за намерата да ја уништи Русија и за почеток да ја променат власта со помош на мајдански технологии. И сето тоа е следено со санкции против Русија и Кина и напади на рубљата. Русија издржа. Дури, Русија се консолидираше внатрешно и успеа да консолидира поголем дел од државите на планетата врз основ на неприфаќање на американската концепција за униполарен свет. За прв пат од почетокот на 20 век, ресурсната база под контрола на САД ја отстапува на ресурсната база на нивните опоненти, кои Американците сами ги прогласија за непријатели и не им оставија друг избор, освен тоа и да станат. Првпат во својата историја САД се најдоа во состојба слична во таа во која Германија стапи во двете ...
сите 6 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама го објави својот предлог да обезбеди две години на бесплатен колеџ за школување на американските студенти кои имаат добри оценки. Оваа мерка се однесува на т.н. јуниор колеџи или комјунити колеџите, кои опфаќаат додипломски студии за техничките науки и најчесто студиите траат само две години. “Едноставно кажано, она што јас би сакал да го направим е да видим бесплатно студирање за првите две години на комјунити колеџите, за секој кој е подготвен да работи за тоа”, изјави Обама во видеото објавено на Фејсбук. Белата куќа проценува дека ќе се заштедат по 3,800 долари годишно по студент и рече дека од тоа може да има корист милиони луѓе. Во Соединетите Американски Држави community colleges или колеџи на заедницата, понекогаш се нарекуваат јуниор колеџи, технички колеџи, колеџи на кои се студира со две години, и првенствено траат две години за обезбедување на кадар за јавните локални институции со пониско ниво на високо образование, на кои се доделуваат сертификати, дипломи ...
сите 2 | | | веќе видена

Според податоците на Обединетите нации, повеќе од милион сириски бегалци се сместени во Турција, а и во Либан ги има приближно толку. Околу 700 илјади Сиријци привремен дом најдоа во Јордан, додека во Ирак се сместени околу 200 илјади, а во Египет уште 150 илјади. Но, тука не завршува бројот на бегалците од Сирија бидејќи секој ден многу Сиријци ја преминуваат границата кон соседните земји да побараат спас во бегалските кампови. Таму стасуваат истоштени, прегладнети и исплашени, а сега и временските услови не им одат во прилог, пренесува Ал Џазира. Силното зимско невреме што го зафати целиот Блиски Исток на сириските бегалски семејства им донесе нови потешкотии. Од ОН веќе предупредија дека овие луѓе се наоѓаат во исклучително тешка позиција и дека итно им е потребна меѓународна помош. – Се смрзнуваме од студ. Тука сме со мали деца. Немаме со што да се заштитиме од невремето, вели една Сиријка-бегалка и додава дека ситуацијата е многу лоша и неизвесна оти не знаат што ќе се случува со нив утре. Мажите се ...
сите 7 | | | веќе видена

Еврото падна на девет – годишен минимум во однос на американскиот долар, а цената на европската брент нафта за кратко деновиве падна под 50 долари за барел, што е за првпат од 2009 година. Еврото во однос на доларот во Европа се разменува за 1,1842 долари. Забавувањето на глобалниот раст и зголемувањето на понудата на нафта и гас ги намали цените во последниве недели. Најпогодени се производителите на нафта како Русија.
сите 16 | | | веќе видена

Бугарски бизнисмен и неговата сопруга се убиени вчера во софиската населба Витоша, јавија бугарските медиуми. Медиумите објавија дека жртвите се идентификувани како 48-годишниот Митко Дамјанов, сопственик на градежна фирма, и неговата 42-годишна сопруга.
сите 22 | | | веќе видена

Алишер Усманов веќе не е најбогатиот Русин, откако минатата година изгубил 4,5 милијарди долари од богатството, покажуваат податоците на Wealth-X. Богатството на oсновачот на на USM Holdings и косопственик на англискиот фудбалски клуб Арсенал е намалено за 25% од почетокот на конфликтот во Украина од март до декември, а во моментов изнесува малку под 14 милијарди долари, во споредба со 18,3 милијарди долари од почетокот на 2014 година. Виктор Векселберг, коосновач на конгломератот Renova, сега ја предводи листата на најбогати Руси со нето состојба во износ од 14,7 милијарди долари. Бизнисменот роден во Украина, беше на 63. место во рангирањето на милијардери на Fofbes за 2014 година. Тој изгубил едвај 200 милиони долари во периодот март-декември 2014 година. Во исто време статусот на олигархот Михаил Фридман се стопи за 2,7 милијарди долари, или 18%. Фридман е главен акционер во Alfa Group, еден од најголемите руски финансиско-индустриски конзорциуми. Тројцата од петте најбогати во рангирањето на Wealth-X ...
сите 4 | | | веќе видена

За повеќето двојки, заедничкиот живот е почеток на посериозен однос. Иако заедничкиот живот може да звучи многу романтично, тој често е повод и за бројни кавги и проблеми. Двојките поради нередот во станот во просек се караат 32 пати годишно, односно секои 11 дена, пренесува Дејли Меил, повикувајќи се на британско истражување, спроведено на примерок од 2.000 лица. Според ова истражување, на партнерот или партнерката најмногу се забележува чувањето непотребни работи. Така жените на мажите најчесто им приговараат за чување на опремата за фитнес-центар иако веќе долго време не ја користат, потоа што чуваат расипана техника и непотребен алат. Од друга страна, мажите забележуваат тоа што жените прават купови од облека, предмети за домаќинството и дребулии кои не служат за ништо. Поради честите кавги и неможноста да се најде компромис, дури десет отсто од двојките одлучуваат да ја прекинат врската.
сите 12 | | | веќе видена

Дваесетипетгодишниот охриѓанец И.И. доби 30 дневен притвор поради сомнение дека во почетокот на ноември лани креирал лажен фејсбук профил „Kikolo giko“ по што набрзо воспоставил контакт со 13 годишен ученик од Охрид, информираат од МВР. Тој на малолетникот му кажал дека има 24 години и дека ќе му даде мобилен телефон „ајфон“ доколку дојде во неговиот дом лично да се запознаат. Притоа си разменале и телефонски броеви. По неколку дена, малолетник и охриѓанецот телефонски се договориле ученикот после часови да биде пред куќата на насилникот и заедно се упатиле на третиот спрат. Тогаш тој се обидел мирно да го одоброволи малолетникот на орален чин, а потоа му се заканли и го принудил тоа да го стори. По кратко време, и го силувал детето. Со ветување дека ќе му даде мобилен телефон, охриѓанецот имал уште неколку исти средби со детето. Случајот го пријавила мајката на малолетникот и во нејзино присуство, СВР Охрид во консултација со основното јавно обвинителство и Центарот за социјални работи, разговарале со ...
сите 5 | | | веќе видена

Според процените на Народна банка на Македонија растот на вредноста на доларот , како и слабеење на еврото нема да и наштетат на македонската економија. Во изјава за Вечер од НБРМ велат дека најголемиот дел од увозот во Република Македонија е од евро-зоната. – Цената на нафтата, којашто на светските берзи се искажува исклучиво во долари, а е важен трошок, бележи пад поголем од падот на еврото во однос на доларот. Проекциите на Народната банка предвидуваат само умерено повисока инфлација, која во 2015 година би се движела околу еден процент, истакнуваат од кабинетот на гувернерот. За промените на цените на поединечни производи велат дека зависат од изборот на политиките на цени на трговците на големо и мало. – Тој избор зависи од потребата за обезбедување поврат на капиталот, таргетираната маржа, асортиманот на производи и друго, сметаат во НБРМ.
сите 13 | | | веќе видена

Кинескиот претседател Си Цзинпин соопшти дека неговата земја ќе инвестира 250 милијарди долари во Латинска Америка во наредните 10 години, како дел од кампањата за зајакнување на влијанието на Пекинг во регион, кој беше долго доминиран САД, објави “Ројтерс”. Лидерите на Заедницата на земјите од Латинска Америка и Карибите (CELAC) – блок од 33 земји во регионот, со исклучок на САД и Канада – се собраа во Пекинг за прв пат на дводневен форум. Кина за прв пат е домаќин на средбата, која доаѓа во момент кога Пекинг се обидува да го зголеми присуството во регионот, инициран од потребата за повеќе ресурси. Си изјави дека очекува билатералната трговија помеѓу Кина и Латинска Америка да порасне до 500 милијарди долари во текот на следните 10 години. “Верувам дека оваа средба ќе има плодни резултати, ќе му даде на светот позитивен сигнал за продлабочување на соработката меѓу Кина и Латинска Америка”, рече Си. Кина и Латинска Америка соработуваат во областа на енергетиката, развојот на инфраструктурата, ...
сите 3 | | | веќе видена

next