еМагазин

Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев оддржа состанок со директорите на основните и средните училишта. На средбата присуствуваше и овластениот просветен инспектор. Целта на средбата на градоначалникот со директорите беше да се утврди како течат подготовките околу стартот на второто полугодие во учебната 2014/2015 година. Според искажаното, се е подготвено за успешен старт на второто полугодие во штипското образование и не се детектирани посериозни пролеми кои можат да го доведат во опасност стартот на учебната година.Заклуокот е дека сите активности во оваа насока се завршени и од 20 јануари наставата ќе започне без никаков проблем. Обезбедена е нафта за греење, измирени се финансиските обврски на локалната самоуправа во поглед на превоз за учениците а раководствата на поедини училишта спроведоа и низа зафати за подобрување на инфраструктурата во училиштата. На 20 јануари, 6532 ученика, од кои 4045 во основното и 2487 во средното образование се враќаат во образовните клупи во Штип.
сите 187 | | | веќе видена

Еден од најбогатите бизнисмени во светот, Карлос Слим е на пат да стане најголем акционер во компанијата која го поседува весникот ,,Њујорк Тајмс”, јави агенцијата Блумберг. Слим во 2009 година на весникот му позајми 250 милиони долари со што му помогна да ја преброди финансиската криза. Тој во моментов поседува околу 8% од акциите , но својот удел може да го зголеми до 17 % ако се реши за откуп на на акциите во Тајмс кој ги има добиено на заем. Крајниот рок зареализација на оваа опција е утре и доколку тоа се случи неговиот удел во Тајмс ќе изнесува 349 милиони долари. Инаку во моментов се проценува дека богатството на Карлос Слим изнесува 73 милијарди долари.
сите 15 | | | веќе видена

Новата „Шкода Фабија“, на гламурозното доделување во Лондон, ја освои престижната награда – „Автомобил на годината“ за 2015 година, а во исто време триумфираше и во категоријата „Најдобар мал автомобил“, додека, пак, „Шкода Октавија“ ја освои наградата „Најдобар семеен автомобил“. По втор пат популарниот мал автомобил на „Шкода“ е на врвот, по освоената награда во 2000 година кога триумфираше првата генерација на „Фабија“. Новата „Шкода Фабија“ за првпат беше претставена на автомобилскиот саем во Париз во октомври минатата година.
сите 3 | | | веќе видена

Македонија не е во опасност од терористички напад, по последните случувања во Париз и нападот врз новинарите во весникот „Шарли ебдо“, изјави министерот за одбрана Зоран Јолевски. Безбедносните структури внимателно ги следат настаните во светот и се прават анализи за безбедноста во регионот, информира Јолевски. „Внимателно ги следиме настаните што се случуваат во светот, вклучувајќи ги последните настани во Париз. Покрај нашите, правиме заеднички анализи со партнерски земји за безбедносната ситуација во Европа и во регионот. Во овој момент Република Македонија е безбедна“, вели Јолевски.
сите 6 | | | веќе видена

Судскиот совет на Хашкиот трибунал го отфрли барањето на обвинителството да го врати во притвор обвинетиот Воислав Шешељ од привремената слобода. Судскиот совет исто така се прогласил за ненадлежен за барањето на Шешељ да се казни главниот обвинител Серж Брамерц „поради недозволено однесување“. Судскиот совет исто така забележал дека обвинителството не поднело жалба на одлуката за ослободување на Шешељ на привремена слобода, а дека сега бара преиспитување на таа одлука, што е можно само врз основа на нови факти, кои ги нема. Со одлука на Судскиот совет Шешељ на 12 ноември беше привремено ослободен од притвор во Трибуналот од хуманитарни причини, поради болест, за да може лекувањето да го продолжи во Белград. Хашкото обвинителство на 1 декември побара Судскиот совет да го врати во притвор обвинетиот, бидејќи „со своето однесување во Србија го поткопал духот на одлуката за привремено ослободување“.
| | веќе видена

Главната карневалска вечер од Струмичкиот карневал 2015-та ќе се одржи на 21-ви февруари (сабота).Според информациите од општина Струмица, годинашното издание на Струмичкиот карневал ќе се одржи од 18-ти до 25-ти февруари, а започнува со Детскиот маскенбал на 18-ти февруари, пренесе Струмица нет. На 19-ти февруари ќе бидат објавени резултатите од конкурсот за најдобри остварувања на тема карневал, изложба на фотографии од карневалот 2014 и традиционалниот концерт под маски на музичкото училиште „Боро Џони“. Свеченото отворање ќе се одржи на 20-ти февруари со традиционалниот маскенбал на кој ќе бидат избрани принцот и принцезата на карневалот, а на 21-ви е главната интернационална карневалска вечер. Карневалските празнувања продолжуваат со детскиот карневал на Прочка, на 22-ри февруари, на 23-ти е чист понеделник, кога традиционално се вари бел грав, а истиот ден ќе бидат објавени и резултатите за најуспешните маски од интернационалната карневалска вечер и отворена изложбата и доделени наградите од наградниот ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот игран филм „Дo Балчак” во режија на Столе Попов повторно се најде на репертоар на Театар Куманово. Како што информираат од Управата, поради голем интерес на кумановската публика, филмот ќе има своја повторна проекција на 20 и 21 јануари 2015 година со почеток во 20.00 часот Цена на билет е 100 денари. Билетите ќе бидат пуштени во продажба на 14.01.2015 година на билетарницата во Театарот (сите резервации треба да се подигнат најдоцна до 16.01.2015 г. во спротивно билетите ќе бидат пуштени во продажба).
| | веќе видена

Посебно писмо на Европол за постоечка реална терористичка закана за Грција, во последните 48 часа ја крена на нога полицијата и тајните служби на јужниот сосед, јавија грачките медиуми. Се бараат потенцијалните џихадисти, но досега службите немаат успех. Во писмото на Европол се наведува дека нападот против земјата го подготвуваат четири или пет терористи. Не е јасно сепак каде ќе удрат. Освен Грција слични предупредувања добиле и властите во Белгија, Холандија и Велика Британија.
сите 16 | | | веќе видена

Побелени пасишта со овци, полни фарми со молзни крави и друг крупен добиток и барем три фарми за бројлерско производство во Тиквешијата се дамнешно минато за плодната Тиквешија, јави КТВ. Пред 37 години на територијата на тогаш трите општини Кавадарци, Росоман и Конопиште бројот на молзни и приплодни грла изнесувал 54.000, а во 2014 година оваа бројка се намалила на само 12.000 грла. Познавачите велат дека тоа се должи на намалувањето на откупната цена на добитокот и пропаѓањето на општествените фарми како што беше „Сопотско поле“, „Доне Попов“ и фармите во Сирково, како и скапата цена на приплодни грла. Извор: КТВ
| | веќе видена

Бевме во право за македонското прашање кога предлагавме да се прифати пакетот „Пинеиро“ за сложено име со географска одредница, изјави лидерот на Сириза, Алексис Ципрас. Во интервју за телевизијата „Стар“, Ципрас рече дека ако грчките политичари ја послушале Сириза уште пред 20 години, спорот за името досега ќе бил решен и тоа под условите на Грција, односно сложено име со географска одредница. Според него, Самарас е причината поради која Грција наместо да биде во поволна позиција, две децении е во незгодна ситуација околу прашањето за името. Во контекст на ова, лидерот на Сириза повтори дека многу држави ја признаа нашата земја под уставното име, што не им одговара на грчките барања.
сите 53 | | | веќе видена

Со палење на маските денеска завршува годинашното издание на Вевчанскиот карневал. Освен традиционалните Зет, Невеста и Глупавиот Август и годинава во Вевчани преку маска дојде и Субрата Рој, баба Рада, Јужен поток „Г’ез пром“, а дел од дефилето беа маските кои ги оживеаја студентските протести, работењето на „Македонија пат“, актуелните случувања во Франција, странските инвестиции во Македонија и уште многу други настани. Вевчанци по палење на маските почнуваат да размислуваат на какви маски ќе работат за следната година. Вевчани го посетија неколку илјади гости кои уживаа во сатиричните приказни на василичарите. Екипа на светскиот сервис на Би Би Си снимаше документарен филм за карневалската манифестација која започна на 9 јануари, со промоција на книги и уметнички изложби. Вевчанскиот карневал се смета дека опстојува над 1.400 години. ПРОЧИТАЈТЕ ЈА И ОВАА СТОРИЈА (Галерија) Субрата Рој, баба Рада, Јужен поток „Г’ез пром“ главни на Вевчанскиот карневал
сите 19 | | | веќе видена

Со новите измени во Законот за домување се продолжува рокот за поднесување барање за откуп на општествен стан до 31 март годинава, со цел да се заокружи процесот на откуп на станови во општествена сопственост. Голем голем број граѓани имаат потешкотии во комплетирање на документацијата, бидејќи за некои од становите договорите се склучени пред повеќе од 30 години и не можат да се најдат ниту во архивите. Со измените на Законот и пролонгирање на рокот, ќе се овозможи сите кои ги немаат документите, до определениот рок да поднесат барање до Министерството за транспорт и врски и врз основа на тоа што имаат стан без соодветен акт да го откупат. На овој начин се предвидува можност лицата да може да го откупат станот само со еден акт. Со овој закон, Владата ќе им овозможи на повеќе од 300 семејства да го откупат општествениот стан во кој живеат, а за кој не можеле да добијат право на сопственост поради нецелосна документација.
сите 5 | | | веќе видена

Туристичките агенции и превозниците почнаа да прават резервации за шопинг/тури во Солун. Почетокот на сезонските попусти почнува следниот викенд, а интересот кај граѓаните е голем, пред се поради понеделникот кој е неработен за православните христијани што го одбележуваат празникот Водици. Туристичките агенции веќе се букирани за првиот ден кога почнуваат најголемите попусти во солунските продавниц кои се често одредиште за македонските. Се нуди еднодневно патување до Солун секоја сабота или недела од следниот викенд, па се до крајот на февруари, а цените се различни и се движат од 800 до 1.200 денари, повратен билет со автобус. Од туристичките агенции велат дека шопингот во Солун од средината на јануари, посебно за Водици како да станува традиција. Веднаш потоа и секоја следна сабота до средината на февруари е резервирана. Има голем интерес, веќе имаме резервации. Големиот интерес за еднодневно патување во Грција го потврдуваат и изнајмувачите на комбиња, на минибуси и на автобуси, кои велат дека како и во ...
сите 7 | | | веќе видена

Од 8 јануари годинава и официјално, како што вчера објави еМагазин, „Универзална сала“ во Скопје доби ново име- Конгресен центар „Александар Македонски“. Одлуката за промена на името град Скопје ја донел на седница уште во јули минатата година. Тоа не е единствената промена во познатата концертна сала во главниот град на земјава. Иако најавеното реновирање на сега веќе бивша Универзална сала не е започнато, со што овој објект треба да добие неколку нови сали, тие веќе добија свои имиња. Големата сала за концерти ќе го носи името на Тоше Проески, помалата на Мајка Тереза, а конгресната на ВМРО. Во комплексот кој допрва треба да се гради, ќе има и помали мултимедијални и сали за билатерални средби. Четирите мултимедијални се насловени Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто и Борис Сарафов. Салите за состаноци се именуваат со Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Григор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци. Новата концертна сала е дизајнирана од архитектите Стојан ...
сите 30 | | | веќе видена

Џихадистичката група „Исламска држава“ објави видео запис на кој е прикажано мало момче како егзекутира со пиштол двајца мажи, обвинети дека работат за руските разузнавачки служби, пренесе БТА. Седумминутното видео покажува двајца мажи клекнати на колена, кои се застрелани од дете од десетина години, по распитот во кој тие се обвинети за обид да се инфилтрираат во ИД во Сирија.
сите 16 | | | веќе видена

Под мотото „Пратениците го трчаат последниот круг“, Студентскиот пленум утре од 11 часот пред македонскиот Парламент организираат нов протест против измените во високото образование, меѓу кои е и државниот испит. Истовремено во Парламентот се очекува пратениците на пленарната седница да го изгласаат пакетот законски измени, меѓу кои и за високото образование. Доколку законските измени поминат од Студентскиот пленум најавуваат оспорување пред Уставниот суд.
сите 92 | | | веќе видена

Со парада под маски на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани се одржа Вевчанскиот карневал, со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Вевчани денеска ги оживеа настаните и личностите кои ја одбележаа изминатата година. Преку бројните маски, на духовит и уникатен начин вевчанци покажаа дека умеат да се шегуваат. Освен традиционалните Зет, Невеста и Глупавиот Август и годинава во Вевчани преку маска дојде и Субрата Рој, баба Рада, Јужен поток „Г’ез пром“, а дел од дефилето беа маските кои ги оживеаја студентските протести, работењето на „Македонија пат“, актуелните случувања во Франција, странските инвестиции во Македонија и уште многу други настани, јави МИА. – Никој не ни се лути на овој ден. Ова е сатира на сето она што се случувало претходно. Гледате, денеска има само насмеани лица во Вевчани, а така ќе биде до утре кога ќе ги запалиме маските и ќе почнеме да размислуваме какви маски ќе работиме за следното издание – вели маскираниот војник-василичар Сашо. Вевчани ...
сите 47 | | | веќе видена

Јордан Георгиевски, македонски државјанин кој е еден од 50-ината обвинети во големата операција на американската Тајна служба против компјутерски криминалци, се изјасни како невин на првиот ден на судењето против него во Лас Вегас. Георгиевски (41) беше екстрадиран во САД од Албанија, каде беше уапсен во јули 2014 година. Судијата Џорџ Фоли му одреди продолжување на мерката притвор на Георгиевски, на кого, според американските медиуми, му се закануваат најмногу до 40 години во затвор. Тој е обвинет дека тргувал со украдени податоци од кредитни картички и изработувал лажни картички со кои биле подигнувани средства. Целата операција се одвивала преку интернет порталот carder.su . Георгиевски е обвинет дека под псевдонимот „девица” тргувал со лажни картички. Вкупната штета нанесена преку интернет страницата carder.su , која имала околу 7.000 корисници низ целиот свет, се проценува на 50 милиони долари. Во март 2007 година американската Тајна служба воспоставила компанија базирана во Лас Вегас под името Селтик ...
сите 4 | | | веќе видена

Стартува проект „Бесплатен туристички викенд за корисници на пензија за 2015 година”, најави министерот за социјала и труд Диме Спасов. Со проектот е планирано да се опфатат до 3.000 корисници на пензија, односно лица – корисници на старосна, инвалидска и семејна пензија и вклучува услуга која може да се користи еднаш, во период од април до ноември 2015 година, во траење од 3 дена и опфаќа: 2 полни пансиони (2 ноќевања со три оброка дневно), односно пристигнување во петок попладне, а заминување недела попладне и автобуски превоз до хотелскиот објект. Хотелските објекти во коишто ќе бидат упатувани корисниците на пензија кои ги исполнуваат условите, се наоѓаат во туристичките капацитети и одморалишта во Охрид, Струга, Дојран, Крушево, Преспа и Берово. За учество во проектот сите заинтересирани корисници на пензија од 15. јануари до 16. февруари можат да поднесат барање до подрачната единица на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија, според местото на живеење на корисникот на пензија. ...
сите 40 | | | веќе видена

Министерството за одбрана денеска објави јавен оглас за прием на 125 професионални војници. Процедура за избор на професонални војници ќе се одвива во четири фази. Во првата фаза кандидатите ќе треба да поднесат документи до подрачните единици на Министерството, во втората фаза ќе бидат извршени здравствени прегледи, а во третата кандидатите ќе подлежат на психофизички тестови. Четвртата фаза која не е елиминациона, за оние кандидати кои ќе поминат, ќе следува селективен курс кој ќе трае 24 дена, по што ќе следува интервју. Се очекува изборот на професионални војници да заврши до крајот на март оваа година или почетокот на април.
сите 24 | | | веќе видена

next