еМагазин

Поради исклучително ниските температури од околу -10 степени Целсиусови, брегот на плажата пред елитниот хотелски комплекс „Метропол“ – „Белви“ во Охрид е окован во мраз. Скалите кои се поставени за полесно слегување во вода на капачите, сега се буквално оковани во мраз, а замрзната е и скоро целата површина на бетонскиот дел на самиот влез во езерото. Фото: Охрид прес
сите 10 | | | веќе видена

Телата на момче и девојка на возраст од 23 години вчера попладнево биле пронајдени во паркирано возило во гаража во скопската населба Припор. Двајцата млади утрото по новогодишна забава се паркирале во гаража и најверојатно се загушиле од издувните гасови. Возилото „опел корса“ на плин работело цело време, а нивните тела дури попладнево биле пронајдени од соседите. Полицијата вечерва ги пронашла телата на С.Д. и А.Ј. во гаража на улицата Христо Татарчев 20 број 13.
сите 60 | | | веќе видена

На пазарот на бикови му се ближи крајот, но аналитичарите сметаат дека растот на пазарите може да продолжи и годинава. Марк Терпер, основач и претседател на “Strategic Wealth Partners”, смета дека би требало вниманието да се фокусира на компании кои се оријентирани на САД, дефанзивни сектори со висока капитализација и верува дека голем тренд оваа година ќе биде сајбер сигурноста. Посебно ја истакнува компанијата како и Palo Alto Networks и Fortinet, кои можеби се ризични но можат да донесат и големи добивки. За оние кои бараат други вложувања, се препорачува фондот HACK, кој инвестира во компании кои се бават со сајбер сигурност
сите 4 | | | веќе видена

Жителите на Вевчани, кои во изминатите пет дена се без електрична енергија, вклучувајќи ја и новогодишната ноќ, денеска формираа кризен штаб. Како што се наведува во нивното соопштение, кризниот штаб е формиран откако вевчанци се без електрична енергија повеќе од 130 часа, силно загрижени за огромната материјална и друга штета која ја трпат како резултат на ваквите состојби и длабоко револтирани од односот на ЕВН-Македонија, како и од општина Вевчани. – Упатуваме јавен повик до најодговорните лица на ЕВН-Македонија во периодот од 15 до 20 јануари 2015 година да го посетат Вевчани во кој ќе биде одржан работен состанок. Доколку ЕВН-Македонија, одлучи да не одговори позитивно на овој јавен повик да дојде во Вевчани, информираме дека ние граѓаните на Вевчани ќе дојдеме пред седиштето на оваа компанија во Скопје каде со нас ќе ги донесеме и сите расипани месни и други продукти, стои во соопштението од Кризниот штаб.
сите 28 | | | веќе видена

Јакутск е главен град на Република Јакутија. Таму живеат над 300.000 луѓе и официјално овој град е признает за најстудената престолнина во светот. Просечните температури во зима таму се -34 степени Целзиусови. И покрај ниските температури населението на Јакутија е пријателски поставено и во добро расположение. Како локалните граѓани се справуваат со екстремно ниските температури? Одговорот е едноставен – руски чај, како што ја нарекуваат таму водката. Недалеку од Јакутск е лоцирано и малото село Оимакон кое се наоѓа буквално на крајот на светот. И иако неговото име значи “соодветна заштита од смрзнување вода”, тоа е признато за најстуденото место на планетата. Најниската температура таму е мерена пред 90 година – 71.2 степени Целзиусови. Ако сакате да ви работи колата тука треба да е запалена постојано. Токму тоа е и причината бензинските да работат по 24 часа на ден. Вработените во нив имаат чудно работно време – 2 недели работа и 2 недели одмор. Во декември денот тука трае само три часа, а во текот на ...
сите 16 | | | веќе видена

За повеќето од нас новогодишната ноќ е составена од алкохол, танц и полна трпеза. Во други делови на светот, сепак работите се малку посложени кога станува збор за пречекот на следната година. Видете ги 10 од најчудните традиции кои луѓето ги прават во пресрет и веднаш по Нова година во светот: Скршени чинии за подарок Да се разбудите со еден куп скршени глинени садови на прагот не е најпријатно искуство кај нас. Во Данска сепак тоа значи дека некој ве сака. Данците цела година чуваат настрана скршени и стари чинии кои ги фрлаат пред влезните врати на пријателите и роднините во пресрет на Нова Година. Колку поголем број скршени садови, толку повеќе пријатели. Las doce uvas de la suerte Las doce uvas de la suerte, уште познато како дванаесетте зрна грозје на среќа, е шпанска традиција, која вклучува поткаснување дванаесет зрна грозје, откако часовникот ќе означи полноќ. Со тоа си гарантирате просперитет и среќа во новата година. Нуркање во замрзната вода Најхрабрите Канаѓани избираат добредојде на Новата ...
сите 6 | | | веќе видена

Од денеска почнува да функционира Евроазискиот економски сојуз, во кој членуваат Русија, Белорусија и Казахстан. Овие три земји создадоа Единствена економска зона или заеднички пазар на 1 јануари 2012 година, а на 1 јули 2010 година формираа Царински сојуз. Парламентот на Ерменија на 4 декември минатата година го ратификува договорот за приклучување на земјата кон овој сојуз и од утре таа ќе стане полноправен член, а Киргистан се очекува официјално да се приклучи во мај, откако на 23 декември потпиша договор за присоединување. Евроазискиот економски сојуз беше создаден врз основа на Царинскиот сојуз на Евроазиската економска зона за зајакнување на економиите на земјите-членки и нивно зближување, како и за модернизирање и зголемување на конкурентноста на државите во него на светскиот пазар. Земјите од сојузот планираат да ја продолжат својата економска интеграција во текот на следните години.
сите 18 | | | веќе видена

На албанската државна телевизија за првпат се слушна и честитка на македонски јазик. Во дневникот во 16:30 и во централниот дневник во 20:30 часот беше емитувана честитка по повод Новата 2015 година, која ја упатува Нико Китани, член на Државниот комитет за малцинства при албанската влада, јавува МИА. – Ова е историски чин. Првпат на државната телевизија ќе се чуе македонскиот јазик. Станува збор за новогодишна честитка во која посакуваме здравје, среќа, балогостојба. Како што и ни беше ветено, честитки ќе има и на јазиците на другите етнички заедници, грчки, влашки, српски и ромски, вели Китани, претставник на Македонците во комитетот, чиј прв човек е Гркинката Констандина Бежани. Ова е само мал, но многу значаен дел од ветувањата дадени на средбата на државниот комитет со релеватни структури, меѓу кои и вториот човек на албанската државна телевизија, Енѓел Ндоцај, на почетокот на овој месец. Според добиените ветувања, во новата година треба да се почне емитување еднаш неделно информативни и други емисии за ...
сите 2 | | | веќе видена

Од Клиниката за токсикологија информираа дека за новогодишната ноќ биле примени 32 пациенти, од кои 16 пациенти биле во алкохолизирана состојба. Поголемиот дел од алкохолизираните лица биле девојчиња на возраст од 14 до 21 година. Сите лица се пуштени на домашно лекување. Двајца од пациентите се примени поради труење со СО2, коешто настанало при греење.
сите 65 | | | веќе видена

За време на новогодишната прослава Службата за итна медицинска помош во Скопје интервенирала во врска со 137 лица, во ноќните пунктови на итната помош биле извршени вкупно 172 прегледи, но оцената е дека новогодишната ноќ помина релативно мирно и без поголеми инциденти. Пет од интервенциите биле за лица во алкохолизирана состојба коишто биле префрлени на Клиниката за токсикологија, од кои четири лица биле малолетни. Други пет лица настрадале во сообраќајна незгода, шест лица се јавиле за тепачки на јавни места, од кои две биле малолетни. Меѓу интервенциите пет се во врска со падови поради мразовите за паднале и се здобиле со скршеници. Во пунктот за итна помош во населбата Ѓорче Петров било повредено десетгодишно детенце од петарда.
сите 67 | | | веќе видена

Од Ургентниот центар во Скопје информираат дека новогодишната ноќ поминала релативно мирно. Во Центарот биле примени 56 пациенти, од кои 15 биле повредени во сообраќајни несреќи, 7 во физички напади и 2 лица паднале на снег. Најголемиот дел од лицата биле пратени на домашно лекување, двајца од нив биле префрлени на Универзитетската клиника за трауматологија, а едно лице на торакална. На Универзитетската клиника по хируршки болести во текот на ноќта биле примени 52 пациенти. Девет од нив настрадале во тепачка, три во сообраќајни несреќи, три лица биле повредени со петарда и две лица биле примени со акутен абдомен. Фото: Телеграф
сите 78 | | | веќе видена

Од денеска стапуваат на сила неколку законски решенија од областа на економијата, кои се однесуваат пред се на бизнисмените, но и граѓаните. Ве потсетуваме на дел од нив: -Сите хонорарци ќе плаќаат придонеси. Придонеси ќе плаќаат сите кои остваруваат приход повисок од минималната плата, која за 2015 година е утврдена на 9.590 денари. -Сите правни и физички лица кои оствариле над 16.000 евра промет во претходната година стануваат ДДВ обврзници. Тие се должни до 15 јануари 2015 година да поднесат Пријава за регистрација за данокот на додадена вредност. Досега тој праг беше два милиони денари (32.000 евра). -До 31 јануари 2014 година сите обврзници требаше да воведат и фискални каси со ГПРС уреди. -Се укинува антикризната мерка со која компаниите во последните пет години беа ослободени од плаќање данок на секоја добивка која не беше распределена како дивиденда. Тоа значи дека сите фирми кои оствариле профит во текот на 2014 година, ќе треба да платат данок на добивка во висина од 10 отсто од разликата меѓу ...
сите 28 | | | веќе видена

Учеството на домаќинствата со широкопојасен интернет во вкупниот број на домаќинства е зголемено од 65 проценти во 2013 година, на 67,7 проценти во 2014 година, покажуваат статистичките податоци. Речиси сите, или 99,1 процент домаќинства со интернет-пристап, имале широкопојасно (фиксно или мобилно) поврзување на интернет. Од вкупното население на возраст од 15 до 74 години, компјутер користеле 67,6 проценти, a интернет користеле 68,1 процент. Интернет најмногу користеле учениците и студентите, односно 96,3 проценти.
| | веќе видена

На Клиниката за гинекологија во Скопје се роди и првото бебе во 2015 година – женско, родено една секунда по полноќ, тешко е 3,55 килограми и 51 сантиметри долго. За мајката родена 1976 година и таткото ова е трето дете.
сите 99 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива отежнато и во зимски услови, со остатоци од снег по коловозите. Врнежи на снег со среден интензитет има на Гостивар, Стража, Пресека и Неготино, додека пак во поголем дел од државата провејува снег со слаб интензитет, кој не се задржува на коловоз. Поради ниските температури во ноќните часови се забележува појава на голомразица. Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Гостивар – крак Маврово-Дебар, Тетово – Попова Шапка, Тетово – г.п. Јажинце, Дебар – Струга, Струга – г.п. Ќафасан, Крива Паланка – Деве Баир, како и на планинските премини Стража, Пресека, Буково и Ѓавато. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.
сите 252 | | | веќе видена

Капитенот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров заедно со најголемиот ѕвезди од спортскиот колектив Барселона на сите фанови на каталонскиот гигант преку видео порака ја честиташе Новата 2015 година. Во честитките се приклучија: Меси, Нејмар, Пике, Вктор Томас, Никола Карабатиќ … Видеото ОВДЕ.
сите 2 | | | веќе видена

На 2 јануари и официјално ќе почне скијачката сезона. Снег има доволно, деновиве ратраците на скицентарот „Заре Лазаревски” работеле по цел ден, па терените се веќе подготвени. По повод отворањето на сезоната на 2 јануари 2015 година скицентарот подготвува голема забава со групата План Г, со тамбурашите „Гезме”, ди-џеј Зомак, „Лабаво, лавабо“… Патеките ќе бидат отворени за целодневно скиајње.
сите 30 | | | веќе видена

еМагазин Ви пожелува Среќна Нова 2015 година! Добро здравје пред се, многу љубов, среќа и разбирање и секако многу пари за сите наши читатели.
сите 9 | | | веќе видена

Во чест на 1.000-годишниот роденден на Прилеп и во пресрет на Новата година денеска напладне на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ беше послужена милениумска роденденска торта. Тортата долга три метри и широка 1,5 метар, ја направија прилепските слаткари. – Во правањето на милениумската торта која се приготвуваше 5 часа учествуваа сите прилепски слаткарници и беа потрошени 5 часа. Беа употребени 1.000 јајца за 1.000 години Прилеп, 200 килограми шеќер, 50 килограми маргарин. Изутрината на плоштадот на минус 9 степени ја украсувавме тортата и ни беше посебно задоволство, изјави прилепскиот слаткар Влатко Патоски.
сите 10 | | | веќе видена

Високата снежна покривка и поларните температури кои ја зафатија Албанија ги отсече областите населени со македонско население, а некои од нив останаа и без електрична енергија. Областа на Голо Брдо, која опфаќа 22 села со над 12 илјади жители, поради обилните врнежи на снег е целосно изолирана, руралните патиштата се непроодни, освен ниските температури кои синоќа стигнаа до -20 степени, проблем преставува и прекинот на електричната енергија поради паднати бандери и искинати проводници. Бесник Хасани, претседател на македонското друштво „МОСТ” од Требиште, за весникот „Македониум“ изјави дека сите патишта во општините, Требиште, Острени и Стеблево во областа на Голо Брдо се блокирани и дека единствено прооден е патот од Требиште до граничниот премин Требиште-Џепиште. – Снегот и ниските температури ни донесоа големи проблеми и освен тоа четири дена сме без струја и не знаеме кога надлежните институции ќе ги поправат дефектите. Добро што е прооден патот до граничниот премин Требиште-Џепиште па така барем ...
сите 11 | | | веќе видена

next