Економија 24

Над 5000 луѓе ќе работат во технолошко индустриските зони до крајот на годината, според плановите кои компаниите инвеститори ги соопштиле во дирекцијата, пишува Економски.мк. Директорот Виктор Мизо очекува следната година вработувањата да се случуваат и со поголема динамика бидејќи ќе финишира изградбата на погоните и инвестициите кои досега се најавени. „Некои од компаниите само што го завршуават целиот инвестициски циклус што значи дека поголемио број вработувања ќе отпочнат следната година. Од таа гледна точка очекувам дополнителен, голем бран на вработувања. Спроед некои проценки таа бројка ќе биде над 1.500 работни места кои може сега да се потврдат, но врз основа на други објави кои ги очекуваме , како и објави кои веќе се соопштија неделава таа бројка може да има пораст, вели Мизо. Динамиката на вработувањата најмногу зависи од побарувачката на глобалните пазари, во автоиндустријата, електрониката и другите дејности на фабриките во зоните. Во првите 10 месеци извозот надминал 1,2 милијарди евра, што е ...
сите 27 | | | веќе видена

Петкратно зголемување на капиталните инвестиции за патишта во последните десет години. Ако пред десет години во патишта се вложувале 38 милиони евра, за 2016 година Владата предвиде преку 200 милиони евра само за патна инфраструктура. Инвестициите во патната инфраструктура претставуваат третина од вкупните капитални инвестиции кои Владата ги предвиде за идната година. Следната година ќе продолжи работата на четирите автопати Демир Капија – Смоквица, Миладиновце-Штип и Охрид – Кичево кои имаат вкупна должина од 132,2 километри и имаат вкупна вредност од 789 милиони евра. Се очекува да отпочне и изградбата на автопатот Требеништа-Струга и рехабилитација на автопатите Смоквица-Гевгелија, Куманово-Миладиновце и Неготино-Демир Капија со должина од 50 километри и вкупна вредност од 74 милиони евра. Станува збор за изградба на вкупно 140 километри нови автопатишта или 50 отсто од вкупната автопатска мрежа во земјава. Следната година ќе се работи на изградба на експресни, магистрални и регионални патишта со вкупна ...
сите 21 | | | веќе видена

Министерството за здравство изврши ново намалување на цените на вкупно 282 лека. Со ова осмо по ред намалување, вкупната годишна заштеда ќе биде над еден милион евра. Со намалувањето опфатени се лековите за болничко лекување и лековите кои граѓаните ги купуваат во аптеките. „Намалувањето на цените на лековите е системска реформа на Владата на република Македонија и Министерствоот за здравство и Агенцијата за лекови која во континуитет ја спроведуваме со цел да овозможиме поголема достапност на лековите кои се неопходни за лекување на одредени заболувања, како и за превенција и одржување на здравјето, истакна министерот за здравство Никола Тодоров на денешната прес-конференција. Тој појасни дека намалени се малопродажните и големопродажните цени на 203 генерички лекови и на 79 оригинатори и иновативни лекови. Најголемо намалување на малопродажна цена кај некои од најчесто употребуваните генерички лекови има кај „золендронска киселина“ – лек за третман на остеопороза и рак на коски, „лориста Х“ – лек за висок ...
сите 21 | | | веќе видена

Моја Идеја! Мој Бизнис! го разбуди креативниот претприемачки дух кај младите од Пелагонискиот регион. Со учество млади претприемачи со 40 интересни бизнис идеи, започна реализацијата на Програмата што ја спроведува CEED Македонија, со целосна финансиска поддршка од Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп. На Економскиот факултет во Прилеп минатата недела веќе се одржаа и првите две обуки од првиот модул на Моја Идеја! Мој Бизнис! преку кој учесниците се запознаа со техниките како да ги задржат постоечките клиенти и како да дојдат до нови потенцијални потрошувачи. За време на сите модули, како предавачи и тренери ќе учествуваат реномирани професионалци, бизнисмени и сопственици на компании кои ќе споделат свои професионални и лични искуства во водењето на бизнисот. Шестмесечната програма предвидува пет еднодневни модули на кои ќе се презентираат техники за развој на бизнисот и подобрување на претприемачките вештини. „Пријатно сме изненадени од заинтересираноста кај младите да ги претворат своите бизнис идеи во ...
сите 11 | | | веќе видена

Отпочна со рехабилитација на регионалниот пат Клепач-Новаци, патен правец кој ги поврзува општините Могила и Новаци. Патот е долг 19 километри а инвестицијата е вредна 1,15 милиони евра. Се исполни уште едно ветување на Владата предводена од премиерот Никола Груевски. Денеска започна асфалтирањето на регионалниот патен правец Новаци- Клепач. При последната посета на премиерот Груевски во општина Могила пред еден месец жителите побараа асфалтирање на овој патен правец. Тогаш премиерот заедно со министерот за транспорт Владо Мисајловски ветија дека оваа година ќе започне рехабилитацијата на овој правец, а денеска започна тоа ветување да се реализира. Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски заедно со директорот на ЈПДП Александар Стојанов и градоначалниците на Могила и Новаци, Стево Пивковски и Лазар Котевски го означија почетокот на рехабилитација на овој регионлен пат. Патот е долг 19,3 километри, а инвестицијата е вредна 1,15 милиони евра. „Многу ми е мило што после еден месец денеска сме повторно ...
сите 48 | | | веќе видена

Повеќе од 40 отсто од производите продадени преку интернет во Кина минатата година, биле или фалсификувани или со лош квалитет. Во извештајот, кој е поднесен пред кинеските законодавци, се наведува дека само 59 отсто од производите продадени онлајн минатата година биле “оригинални или со добар квалитет“. Кина води кампања против продажбата на пиратски или фалсификувани производи, затоа што тоа претставува проблем на големите светски трговски марки на кинескиот пазар. Кинескиот гигант за трговија на интернет – Алибаба, лобира да не биде ставен на американската црна листа, но годинава е изложен на голем притисок, поради продажбата на фалсификати на нивните платформи. Во извештајот се повикува на „забрзано носење на закон за е-трговија, подобрување на контролата и разјаснување на правата на потрошувачите и одговорноста на трговците“. Исто така, во текстот се додава дека ова е важно пред се поради брзиот раст на онлајн продажбата, која во минатата година се зголеми за 40 отсто на 441,84 ,милијарди долари. ...
сите 6 | | | веќе видена

Кирил Миновски ќе биде нов директор на Управата за јавни приходи откако Владата на вчерашната седница го именуваше на позицијата која досега ја извшуваше Горан Трајковски. „Можам да потврдам дека на вчерашната владина седница Кирил Миновски е именуван за нов директор на УЈП. На досегашниот директор Горан Трајковски му истече мандатот и ние сме благодарни за неговиот ангажман, за придонесот кој тој го имаше во реализацијата на владината програма, реформите кои ги спроведе и резултатите на институцијата која ја раководеше. Планирано е соработката со господин Трајковски да продолжи на друга одговорна функција, вели владиниот портпарол Александар Георгиев за Press24. Кирил Миновски е поранешен директор на Пазарниот инспекторат.
сите 62 | | | веќе видена

Турција во 2011 година оствари втора највисока стапка на економски раст во светот, по Кина, изнесуваше 8 отсто. Додека најсилната европска економија, Германија, се мачи како да го одржи растот од околу 2 отсто, толку поимпресивно делува сегашниот турски раст од 3 проценти. Во обид во текот на следните осум години, да стане една од десетте најсилни економии во светот, Турција тргна во силна економска офанзива не само на Балканот, туку и во Африка и земјите од Латинска Америка. Со повеќе од 15 милиони жители, Истанбул е моќен економски центар на земјата, чија економија е постојано расте. Експертите тврдат дека Турците направија добар потег, кога пред десет години ја спроведоа девалвацијата на лирата и ги санираа банките, пишува ХРТ. Турција има претежно млада популација и релативно ниска стапка на невработеност, која во следните две години планира да се намали на 10 и 8 проценти. Со стабилизираната економија, спроведувањето на политичките и економските реформи, како и европската перспектива, Турција направи ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонија годинава има позитивно поместување од четири места на листата на годишниот Индекс на просперитет, која вклучува 142 земји. Во 2015 година, Македонија се најде на 65. место, што за разлика од лани е скок за четири места (во 2014 година Македонија беше на 69 позиција). Во споредба пак, со 2013 година, има поместување од 14 места, кога бевме рангирани на 79-то место, а во 2012 година бевме на 75-тото место. Извештајот кој опфаќа 142 земји го состави британски Легатум Институт (Legatum Institute), а за да го градираат просперитетот, оценети се осум критериуми – економија, претприемништво и можности, влада, образование, здравје, сигурност, лична и социјална состојба. Македонија се наоѓа на 65. место и попросперитетна е од Албанија и Босна и Херцеговина, кои го заземаа 83, односно 86 позиција, но и од Србија, која се најде на 73 место. Словенија е убедливо најпросперитетна поранешна југословенска република, со пласман на 25 место, а следи Хрватска на 53. место, како и Црна Гора на 60. место. Кога се во ...
сите 34 | | | веќе видена

Конференција на тема „Малите и средни претпријатија за регионален економски развој“ организира денеска Младинскиот културен центар – Битола во соработка со Европската бизнис асоцијација, а во рамки на Европската недела на мали и средни претпријатија 2015. Конференцијата, која ќе се одржи во Битола, претставува дел од програмата со која Република Македонија се вклучува во активностите на Европската недела на мали и средни претпријатија 2015, кои се случуваат ширум Европа. Целта на конференцијата е да се истакне виталното значење на малите и средни претпријатија за успешноста на економијата на една земја и нејзиниот регионален развој, особено имајќи предвид дека МСП одговараат на локалните и регионалните потреби, но и дека развиваат успешни приказни за иднината, значително придонесувајќи кон намалување на процентот на невработеност. Конференцијата е поддржана од општина Битола во рамки на програмата за прослава на 4 ноември, Денот на ослободувањето на Битола.
сите 43 | | | веќе видена

Голем број граѓани завршуваат на адвокат, нотар или на извршител поради неплатена сметка за домаќинство. Најголем дел од нив тврдат дека воопшто и не знаеле дека против нив се води постапка, а има и такви кои се обидуваат да го одложат решението, со тоа што одбиваат да ја примат доставата за наплата. Нотарите советуваат дека со тоа не се постигнува ништо, бидејќи одбивањето се смета за уредна достава, а доколку не се дома еднаш или двапати – добиваат известување каде треба да се јават, пишува неделникот „Република“. Неплатените сметки за испорачана услуга до домаќинствата застаруваат за една година, ама само доколку пред истекот на таа година не е поведена постапка за нивна наплата. Во тој случај нема застареност на сметките, па налогот за наплата на сметките на врата можат да чукнат и по десет години. Со овој проблем се соочуваат голем број граѓани кои дури сега, по шест, седум години или повеќе од една деценија добиваат повик со кој се предупредуваат дека имаат сметка на неплатено парно, на пример, од 2005 ...
| | веќе видена

Бројот на невработени во Германија е најнизок во последните 24 години, а стапката на невработеност во октомври паднала на 6 отсто, а преку 600.000 работни места во моментов се непополнети, објави Сојузната агенција за труд. Поволниот тренд на пазарот на труд и понатаму трае“, истакнал директорот на Сојузната агенција за труд Франк Јирген Вајс. Бројот на невработени во октомври изнесувал 2,54 милиони, што е број кој последен пат е забележан во 1991 година, пренесува „ Index “. Истовремено, покрај падот на стапката на невработеност, се забележува и засилен интерес на економијата за работници. Во моментов на германскиот пазар на труд непополнети се 612.000 работни места, што е речиси 100.000 повеќе од истиот период лани. Најмногу непополнети работни места се наоѓаат во секторите на транспорт, трговија, во металуршкиот сектор, но и во здравството. Како што соопшти Сојузната агенција за труд, непополнети работни места има во сите подрачја.
сите 4 | | | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2015 година, 69.4% од домаќинствата имале пристап на интернет од дома, што е за еден процентен поен повеќе во споредба со истиот период од 2014 година. Учеството на домаќинствата со широкопојасен интернет во вкупниот број на домаќинства е зголемено од 67.7% во 2014 година, на 69.0% во 2015 година. Речиси сите (99.5%) од домаќинствата со интернет-пристап, имале широкопојасно (фиксно или мобилно) поврзување на интернет. Во првото тримесечје од 2015 година, од вкупното население на возраст од 15 до 74 години, компјутер користеле 69.2%, a интернет користеле 70.4%. Интернет најмногу користеле учениците и студентите, односно 94.7%. 71.2% од корисниците на интернет во првото тримесечје од 2015 година употребиле мобилен телефон или паметен телефон за пристап на интернет надвор од дома или од работа. 15.4% од лицата кои кога било употребиле интернет, нарачале/купиле стоки или услуги преку интернет во последните 12 месеци, а мнозинството ...
сите 2 | | | веќе видена

Ова се 10 работи, кои повеќето ги прават погрешно, барем кога е во прашањето горивото во автомобил. Поеќето автомобилски стручњаци би се сложиле дека, ако се придржувате кон овие 10 заповеди, нема толку да ве боли по џепот. 1. Не полнете до врв! Оној момент кога дршката за бензин ќе кликне и ќе престане да точи гориво во резервоарот, вашиот автомобил добил точно онолку гориво колку што може да собере во него. Нема потреба да ја стиската рачката уште два, три пати, за да ви биде резервоарот сигурно полн. Тоа гориво ќе се разлее и моторот нема да го потроши, па се џабе фрлени пари. 2. Добро затворете го капакот од резервоарот! Бензинот ќе испари, ако има доток на воздух. Поради лабавите и оштетени капаци годишно во воздухот испаруваат и до 540 милиони литри гориво, велат експерти. Затоа цврсто затворете го капачето. 3. Паркирајте во гаража! Гаражата го држи возилото топло во зина, а ладно во лето. На тој начин нема да се троши гориво за грење на автомобилот, за да се стопи ледот од него, ниту ќе треба да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Шведска претендира да бид епрвата земја на светот која своите граѓани ќе ги турне во еден “фасцинантен експеримент“ – исфрлање на хартиените пари, пренесува „Лидер“. Како прва во Европа, воведе банкноти во службена употреба, а сега Шведска е на пат да стане првата земја на светот, која од употреба ќе ги исфрли парите. Одлуката на шведксите банки да забраат плаѓање со готовина, како и укинување на банкоматите во руралните региони предизвика огрочување кај граѓаните. Како што пишуваат медиумите, наскоро оваа држава може целосно да забрани плаќање со готовина, бидејќи настојуваат да се плаќа само електронски. Овие одредби предизвикуваат револт кај постарите Швеѓани, бидејќи тие се наклонети на банкоматите. Ги има и оние кои сметаат дека во случај на финансиска криза, нема да може да повлечат пари од банките, што значи дека мораат или да го трошат или да и го остават на банката на располагање.
сите 23 | | | веќе видена

Собраниската комисија за финансирање и буџет на денешната седница ја разгледа Предлог одлуката за распределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите и заклучи да се даде на понатамошна постапка во Собранието. Со Предлог-одлуката, како што појасни вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, се реалоцираат средства од буџетот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), пишува „Лидер“. „Согласно Законот за јавно обвинителство за кривични дела кои се поврзани со незаконското следење на комуникациите Владата на Република Македонија е обврзана да обезбеди средства за непречена работа на Јавното обвинителство. Согласно финансискиот план средствата во износ од 63 милиони 420 илјади и 428 денари се наменети за работење и непречено функционирање на Јавното обвинителство за последниот квартал од 2015 година. Тие се обезбедуваат со намалување во разделот Министерство за финансии – функции на државата, рече Ставрески. Нагласи дека со предложената Одлука за прераспределба ...
сите 51 | | | веќе видена

Рангирањето на Македонија во извештајот „Дуинг бизнис“ на шестото место во Европа, на 12-то во светот и на прво во регионот, во конкуренција на 189 држави, е резултат на низа спроведени проекти и реформи, што пак се рефлектира со привлекување и влез на голем број странски инвестиции, сметаат професори од Економскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, пренесува „Лидер“. „Тоа е евидентен прогрес кој што во изминатиот период преку сетот и активности кои Владата ги направи се рефлектираа позитивно на привлекување странски инвестиции, на поддршка на домашните инвестиции и компании што на крајот дефакто имаше за резултат динамизирање и остварување на прилично добри економски резултати, изјави Дарко Лазаров, професор на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Продеканот на Економскиот факултет во Штип, Љупчо Давчев, пак, смета дека резултатите во одделните индикатори, како пример основањето компании, пристапот до енергија, плаќањето даноци, регистрирањето имот, сигурноста на ...
сите 61 | | | веќе видена

Економскиот раст на САД остро закочи во третиот квартал, откако компаниите го намалија темпото на пополнување на залихите за да се решат постоечките натрупани производи. Но, постојат назнаки дека солидната домашна побарувачка би можела да ја поттикне американската централна банка во декември да ги зголеми каматните стапки. БДП на САД во трите месеци заклучно со септември се зголеми за 1,5 отсто, по растот од 3,9 отсто од втоприот квартал, соопшти американското Министерство за трговија, а пренесува „Лидер“. Прекумерните залихи, како што проценуваат економситите нема долго да потраат и растот на БДП ќе забрза во четвртиот квартал, благодарение на силните економски основи.
сите 3 | | | веќе видена

Зголемен промет во групата „трговија на мало, освен трговија со горива“ номинално за 2,1 процент, а реално за еден процент, е евидентиран во септември годинава споредено со септември лани. Државниот завод за статистика денеска објави дека н амалување на прометот е забележано во групата „трговија на мало со храна, пијалаци и тутун, номинално за 1,5 проценти, а релно за 2,3 проценти. Во групата „трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво“, прометот номинално е зголемен за 5,3 проценти, а реално е намален за 1,4 проценти.
сите 4 | | | веќе видена

Ниските цени на јаглероводородите доведоа до рекордни резерви во магацините за нафта во Европа и во САД, утврдуваат аналитичарите на Goldman Sachs. Според нивните податоци може да се очекува нагло намалување на побарувачката на нафта што е закана за руската економија. Сепак, руските експерти не очекуваат паника на нафтениот пазар. Поради ниските цени на нафтата складиштата за нафта во САД и во Европа се преполнети до рекордно ниво. Во перспектива вишокот резерви може да доведе до намалување на побарувачката на нафта и до нагло намалување на цената на јаглероводородите, се вели во аналитичкиот извештај на Goldman Sachs, објавен а 27 октомври. На пример, според податоците на Министерството за енергетика на САД, комерцијалните резерви на нафта во земјата за само една недела, која заврши на 23 октомври, пораснале за 3.4 милиони барели, односно сега тие изнесуваат 480 милиони барели. „Ова потсетува на настаните од 1998 и од 2009 година, кога складиштата на нафта беа преполни, а цената на суровата нафта нагло ...
сите 10 | | | веќе видена

next