Економија 24

Министерството за финансии денеска излезе со предупредувачка порака дека доколу се укине издавањето на државните записи тоа може да ја загрози исплатата на платите, пензиите и воопшто реализацијата на капиталните проекти. Инаку, ваквата реакција следува откако дополнителниот заменик министер за финансии од СДСМ Кире Наумов, го искористи правото на вето. За последиците од оваа одлука во првиот Дневник на МРТВ гостуваше вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Министре, што доколку се оствари ваква ситуација и колкава е опасноста од ова? „ Ветото што СДСМ го најави крие опасност да предизвика нестабилност во економијата, да не може буџетот да ги исплати првата недела во месецот, а тоа е следнава недела пензиите, да дојдат во прашање исплатата на платите за образовните и здравствените работници, за војската и полицијата и за сите други кои добиваат средства од буџетот, за социјалната помош, за реализација на проекти, за исплата на фирми, за поврат на ДДВ кон стопанството. Тоа не смее да се случи ...
сите 279 | | | веќе видена

На денешната редовна седница, Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата во Македонија, кои ќе се применуваат од ноќеска на полноќ. При последната корекција, пред две седмици, цената на бензините поскапе за 0,50 денари, додека цената на дизелот остана непроменета. Според таа одлука бензините овие две недели се продаваат по овие цени. ЕУРОСУПЕР 95 се продава за 62,5 и 64,5 денари за литар, додека ЕУРОСУПЕР 98 чини 64,5 денари за литар. Цената на ЕУРО дизелот е 49,5 денари за еден литар. На светските пазари овие две седмици цените на суровата нафта се променливо, но воглавно движејќи се околу 43, односно 46 долари за барел. Така, цените на нафтата на петочното тргување се задржаа над 43 долари за барел, откако америанските залихи пораснаа во нешто помал обем. Сепак на пазарот и понатаму беше присутна неизвесноста во врска со турското соборување на рускиот воен авион Американската “лесна“ нафта за испорака во јануари поскапе 8 центи на 43,12 долари ...
сите 59 | | | веќе видена

Кои се вашите впечатоци и која е главната порака што ја испративте на овој настан? Мојот фокус на самитов беше да зборувам за тоа дека на светот му требаат повеќе лидери базирани на вредности, а гледајќи ја насоката на „Македонија 2025“, прашањето е што е потребно да се развијат подобри лидери. Лидерството не е дестинација, туку патување и луѓето можат да бидат подобри секој ден. Како се станува успешен лидер? Се фокусирам на четири принципи: како подобро да се осознаете, да одвоите време да се водите себеси, како да развиете поурамнотежена перспектива за да ги разберете сите страни на проблемот, развивање на вистинска самодоверба за да знаете за што ве бива, а за што не и да се опколите со луѓе што се подобри од вас бидејќи не можете се сами и да бидете способни да сфатите дека секој човек е битен, секој човек во тимот. Формирајќи ги овие принципи, почнувате да се водите себеси, а ако можете да се водите себеси, подготвени сте да водите и други. Како гледате на македонската економија и на нејзиниот раст и ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Русија, Владимир Путин најави експанзија на руските испораки на гас на глобалниот пазар, пренесе Лидер. Тој наведува дека Русија планира тројно да ја зголеми продажбата на течен природен гас во светот и да ја прошири соработката во испораката на гас на земјите во Азија. „Планираме да ги зголемиме нашите испораки во правец на Азија со шест проценти на 30 отсто, или на вкупно 128 милијарди кубни метри“, прцизира Путин на самитот на земјите извознички на гас во Техеран. Како што пренесува Ројтерс, Путин оценил дека долгорочните договори за испорака на гас, кои се столб на гасниот договор на Москва со повеќето европски земји, треба да останат на сила и да не бидат заменети со алтернативен механизам.
сите 4 | | | веќе видена

Најлошата последица од рецесијата за Европа е што некои појави би можеле да останат трајни, предупреди лево ориентираниот британски Институт за истражување на јавните политики (Institute for Public Policy Research – IPPR). Во најновиот извештај, Институтот предупредува на високата стапка на невработеност во Европа и наведува дека многи е веројатно овој феномен да стане постојан односно “длабоко вознемирувачки“, јави БиБиСи. Стапката на невработеност во Европа достигна 19 отсто, додека стапката на подвработеност е пет отсто, пренесува Банка.хр. Стапката на повработеност е мерка на пазарот на трудот, кој покажува колку ефикасно работната сила се користи во однос на вештините, искуството и желбата за работа. Вработените чија работа влегува во стапката на подвработеност ги вклучува високо образованите работници, кои вршат слабо платена работа и работниците кои работат со скратено работено време, а би сакале да работат со полно работно време. Во однос на стапката на невработеност, разликата е во тоа што се ...
сите 5 | | | веќе видена

Унапредување на трговската размена и воспоставување цврста, долгорочна економска соработка преку директни контакти меѓу компаниите, е целта на новоформираниот Македонско-полски бизнис клуб што беше промовиран денеска во Стопанската комора на Македонија. Како што беше речено, Полска може да биде одличен партнер на Македонија. Моментно е една од најбрзорастечките економии во Централна Европа и претставува голем пазар со 40 милиони жители. Во нејзината структура доминираат малите и средните претпријатија, а нуди производи кои кај нас ги нема. Голем е потенцијалот за соработка во земјоделството, транспортната опрема, репроматеријалите, електро-машинската и хемиската индустрија. „Иницијативата за формирање бизнис клуб доаѓа во одлично време, кога односите меѓу двете земји во сите сфери се на високо, завидно ниво. Но, има уште многу да се сработи во делот на економијата на уште укажува и податокот дека Полска е 22-ри трговски партнер на Македонија. Добриот момент треба да се искористи за да се подобри ваквата ...
сите 277 | | | веќе видена

Летово становите во Скопје поевтиниле, открива Народна банка на Македонија во својот најнов квартален извештај. Според пресметките на НБРМ, падот на цената на станбениот квадрат во главниот град во третото тримесечје, односно од јули до септември, изнесува само 0,8 проценти, но на годишна основа становите поевтиниле за 3,5 проценти, пишува Вечер. На падот на цените во третиот квартал, им претходи нивен забавен раст во вториот. Така, според пресметките со употреба на хедонистичкиот индекс, во вториот квартал од годинава вредноста на станбениот квадрат се зголемила за 1,2 проценти, а на годишна основа имало поскапување од 1,1 процент. Ова движење на цените на недвижнините во Скопје аналитичарите на НБМ го припишуваат на привремениот карактер на растот од почетокот на годината, следен со неколкугодишно зголемување на понудата на недвижнини. „Ваквото движење на цената соодветствува со оцените за привремен карактер на растот забележан во претходните два квартала во услови на постојан раст на понудата на пазарот ...
сите 4 | | | веќе видена

Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ), наменет за спасување на презадолжените држави во еврозоната, денеска и одобри исплата на Грција во вредност од две милијарди евра во рамки на третиот пакет надворешна финанска помош. ЕСМ и одобри исплата на Грција, откако кон крајот на август е исплатено 13 милијарди долари, пренесува агенцијата АП. Грчкиот парламент минатата недела ги усвои новите мерки на штедење кое вклучува поголем данок на виното и поскпување на патарините, и помала заштита на граѓаните кој бараат хипотекарен кредит. Атина сакаше да најде начин за окулу 70 отсто од сопствениците на куќи да ги заштити од одземање на недвижности, но кредиторите сметаа дека треба да бидат заштитени само најзагрозените граѓани. Преговорите за третиот пакет финансиска помош за Грција ја донесе земјата на ивицата од финансискиот колапс пред неколку месеци, но владата сепак успеа да постигне договор со кредиторите, со што воведе уште подобро мерки за штедење.
сите 11 | | | веќе видена

Лидерите на западните земји, кои минатата седмица во Турција се состанаа на маргините на самитот Г20, се сложија да ги продолжат санкциите кон Русија, воведени поради наводната вмешаност на земјата во конфликти на истокот на Украина, пренесува Лидер. Санкциите ќе бидат продолжени за шест месеци, до јули селдната година, истакнал за Ројтерс еден еворопски дипломат. Таа одлука е донесена и покрај се почестите повици за блиска соработка со рускиот претседател Владимир Путин во борбата против Исламската држава, по терористичките напади во Париз на 13 ноември, наваедува британската агенција. Санкциите против Русија се на сила од јануари, пред истекот на рокот одреден за примена на мировниот договор од Минск, кој има за цел да ги прекине судирите меѓу украинските и проруските сили а истокот на Украина.
сите 6 | | | веќе видена

Пекинг со нетрпение го очекува 30 ноември кога ќе се оствари долгогодишниот сон на кинеските политичари и економисти. Имено од овој датум бордот на директори на ММФ, треба да го вклучи јуанот во кошницата на резервни валути. Јуанот официјално ќе добие нов статус на 1 октомври 2016 година, пренесува Лидер. „ММФ конечно дојде до заклучок дека јуанот ги исполнува сите критериуми за резервна валута“, стои во соопштението на директорката на оваа финансиска организација, Кристин Лагард“. Франција и велика Британија веќе ја поддржаа одлуката за вклучување на јуанот во кошницата на резервни валути, а Ројтерс пренесува дека постои поддршка и од Вашингтон. Аналитичарите проценуваат дека побарувачката на националните банки за јуани ќе биде околу половина билион американски долари. Моментално ништо не може да го загрози владеењето на доларот, но јакнењето на јуанот, може да биде почеток на крајот на хегемонијата на американската валута во светскиот финансиски систем.
| | веќе видена

Светскиот економски форум (WEF) верува дека ќе бидат потребни уште 118 години за на глобално ниво да се изедначат платите на мажите и жените. WEF во четвртокот го објави годишниот извештај за рамноправноста на половите за 2015 година. Тој вклучува 145 земји и ја следи рамноправноста на половите во четири клучни сегменти: економскиот, политичкиот, образовниот и здравствениот. Извештајот покажува дека жените денес заработуваат колку што мажите заработувале во 2006 година. Веќе со години не се остварува напредок во намалување на разликите во платите меѓу половите, тврди водечката авторка на истражувањето на Саадија Захади, иако 250 милиони жени повеќе на пазарот на трудот од пред десет години. WEF нагласува дека жените денес на глобално ниво заработуваат 10.400 евра во споредба со 19.400 евра колку што се платите на мажите. На врвот од листата земји со најмалку разлики во платите се, очекувано, нордиските земји Исланд, Норвешка, Финска и Шведска. „Тие земји имаат најдобра семејна политика на светот. Нивните ...
сите 2 | | | веќе видена

Терористите кои минатиот петок на 13 ноември ги изведоа нападите во Париз, а во кои загинаа 130 луѓе, за целата акција потрошија 7.000 евра, пишува Ројтерс. За нападот, како што пишува британската агенцијата, терористите имале трошоци за “калашњикови“ и муниција, самоубиствени елеци од рачна изработка и изнајмување на хотелски соби и автомобили, така да со неколку илјади евра убија голем број на луѓе и предизвикаа хаос и страв. Ројтерс потсетува и дека според пресметките на независната комисија, за нападите на 11 септември 2001 година во Њујорк, терористите потрошиле помеѓу 400.000 и 500.000 долари. Агенцијата додава дека во својата пресметка за трошоците за парискиот напад, не ги пресметале сумите кои евентуално биле исплатени на терористите надвор од Франција и Белгија кои учествувале во нападот. Најсофистицираниот дел од опремата за нападите, биле самоубиствените елеци, но за нивна изработка се неопходни ефтини материјали. Елеците се полнат со ТАТП експлозив, кој во безбедносните кругови е познат под ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓу земјите во ЕУ со даноци и придонеси најоптоварени се компаниите во Италија, а најмалку во Хрватска. Според податоците на кои се повикува виенскиот весник Die Presse, компаниите во Италија со даноци и придонеси се оптоварени за 65,8 отсто, додека во Храватска тој процент изнесува 19,8, пренесе Лидер. Во Италија, компаниите плаќаат данок на добивка од 20,3 проценти, на секундарните работни трошоци ги оптоваруваат со 43,4 отсто, а другите давачки со 2,1 проценти. Во Хрватска, нема данок на доход, споредните работни трошоци ги оптоваруваат компаниите со 17,9 отсто, а останатите трошоци со 1,9 отсто. По Италија, на второто место според нивото на оптоварување на компаниите е Франција со 64,7 проценти (8,7 отсто данок на доход), на трето е Шпанија со 58,6 проценти (данок на добивка 21,2 отсто), а на четвртото место е Белгија со 57,5 отсто (данок на добивка за 6,4 отсто). Петта е Австрија со 52,4 проценти (со данок на добивка од 15,3 отсто). Шведска е на шестото место (52%) и Германија на девето место (49,4%).
сите 13 | | | веќе видена

Цените на нафтата во тргувањето на азискиот пазар благо се зголемија, но нивниот раст беше ограничен поради упорно високите глобални залихи на овој енергент. Американската “лесна“ нафта (WTI) за испорака во декември поскапе три центи на 40,57 долари за барел, додека за 11 центи се зголеми цената на сировата нафта од типот “брент“на 44,29 долари. WTI во петокот за кратко падна под 40 долари, но брзо се врати, пренесе Лидер. Продолжението на растот на залихите на овој енергент во САД ја потврди претпоставката дека високите залихи на светско ниво ќе потраат и идната година, кога Иран ќе го зголеми производството, пренесе Франс прес. Членките на ОПЕК веќе подолго време им се спротивставуваат на притисоците да го намалат обемот на производство во светло на високите залихи и така да го спречат падот на цените. Но, клучните членки на ОПЕК, на чело со Саудиска Арабија, одбиваат да го сторат тоа, бидејќи сакаат да го задржат пазарниот удел. Силниот долар исто така ги држи цените на нафтата на ниско ниво. Со нафтата ...
сите 23 | | | веќе видена

Италијанската влада спаси четири банки од банкрот благодарение на пакетот помош во вредност од 3,6 милијарди евра, кој денеска стапи на сила. Италијанската влада оваа одлука ја донесе доцна во неделата, откако доби зелено светло од Европската комисија, задолжена за регулирање на помошта во банкарскиот сектор на Европската унија. Banca delle Marche, Banca Popolare dell’Etruria e del Lazio, Cassa di Risparmio di Ferrara и Cassa di Risparmio della Provincia di Chieti ќе бидат „исчистени“ од 8,5 милијарди евра вредни лоши кредити, а потоа ќе бидат докапитализирани. Овие лоши кредити ќе бидат префрлени во фондот со кој управува италијанската централна банка Banca d’Italia. Овој фонд, таканаречена „лоша банка“, ќе ја отпише нивната вредност на 1,5 милијарди евра и ќе се обиде да врати дел од парите директно или со продажба на компании кои се занимаваат со наплата на кредити, пренесува Дирекно . Според податоци на италијанската централна банка, оваа операција е проценета на 3,6 милијарди евра и ќе биде покриена со ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски ќе присуствува на годишната електронска распределба на EKMT дозволите. Елекстронската распределба на дозволите ќе се одржи во хотел Холидеј Ин со почеток во 10 :00 часот.
сите 23 | | | веќе видена

Околу 565 илјади лица, од кои една четвртина деца, оваа година биле без дом, покажува извештајот на американското Министерство за градежништво и урбанизам. Во извештајот се нагласува дека бројот на бездомниците е мошне малку намален во однос на 2014 година. Во многу американски градови економската обнова е бавна поради ниските плати на луѓето со најмали примања, кои или се замрзнати или се намалуваат, како и поради буџетските ограничувања во социјалните програми. Лос Анџелес, Сиетл, Портланд, Орегон и Хаваи неодамна прогласија вонредна состојба поради зголемувањето на бројот на бездомниците.
сите 3 | | | веќе видена

Пратениците од опозицијата гласаа против зашто сметаат дека буџет од 3,2 милијарди евра и највисок досега. За нив тој е неприфатлив зашто е нереален, неостварлив, неразвоен и нетранспарентен. Според СДСМ, државата има јавен долг од 4 милијарди евра, а новиот буџет ќе значи нови долгови и сиромашни граѓани, пишува Лидер. Расправата почна на 16 ноември. Според Деловникот, таа на пленарна седница трае пет работни дена. Како и во изминатите четири дена, и денеска собраниската седница помина во конфронтирање меѓу пратениците од владејачкото мнозинство и опозицијата и меѓусебни обвинувања за политиките. Пред гласањето се обрати вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески кој им се заблагодари на пратениците за дискусиите. „На пратениците од опозицијата за сите конструктивни дискусии кои сметам дека ги имавме во текот на овие пет дена, и да се заблагодарам на сите пратеници од позицијата кои со извонредно познавање и аргументи зборуваа за буџетот. И на тие што нема да гласаат за буџетот, и на тие што ќе ...
сите 46 | | | веќе видена

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупното количество на создаден отпад според секторите на економска активност во Република Македонија во 2014 година изнесува 19 634 301.69 тони. Најголемо количество отпад (19 513 266.87 тони или 99 %) е создадено во секторот Индустрија (Преработувачка индистрија, Рударство и вадење на камен и Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација). Во секторот Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината се создадени 13 972.6 тони. Во останатите дејности се создадени 107 062.24 тони отпад. Од вкупното количество на создаден отпад, 1.40 % или 8 239.35 тони се предаден отпад, односно отпад кој деловните субјекти го предале на други физички или правни лица во земјата или во странство во текот на 2014 година. Вкупното количество на примен отпад, односно отпад кој деловните субјекти го примиле од други физички или правни лица од земјата или од странство во текот на 2014 година, ...
сите 24 | | | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2015 година, во однос на истиот период од 2014 година, бројот на превезените патници во градскиот превоз е намален за 27,9%, во приградскиот превоз е зголемен за 3,2%, во меѓуградскиот превоз за 5,5%, додека во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 8.4%. Во однос на истиот период од 2014 година, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за 29,0%, во приградскиот превоз за 2,4%, во меѓуградскиот превоз за 1,0%, додека во меѓународниот превоз зголемувањето изнесува 2,8%.
сите 24 | | | веќе видена

next