Економија 24

Широкопојасен пристап на интернет (преку фиксна или мобилна конекција) годинава имале 93,5 проценти од фирмите со десет или повеќе вработени, објави денеска Државниот завод за статистика. Пристап на интернет преку пренослив уред, со мобилна телефонска мрежа (3G/4G), пак, е регистриран кај 59,1 процент од деловните субјекти. Таков тип на мобилна поврзаност на интернет (преку преносливи уреди: notebook, laptop, smartphone, PDA phone итн.), за деловна намена, користеле 11,4 проценти од вработените во фирмите. Според Државниот завод за статистика, половина односно 49,8 проценти од деловните субјекти користеле социјални медиуми (Facebook, LinkedIn, Twitter, Present. ly, YouTube, Flickr, Picassa, Wiki-алатки…) односно имале кориснички профил, сметка или лиценца за користење одреден социјален медиум. Веб или почетна страница имаат 52 проценти од деловните субјекти, а 79 проценти од нив на страницата понудиле опис на производите/услугите, ценовници, 40,2 проценти навеле линкови/референци до нивните профили на ...
сите 6 | | | веќе видена

Заменикот министерот за локална самоуправа Љупчо Пренџов, денеска во Велес го означи почетокот на функционирањето на Бизнис центарот во Вардарскиот плански регион. Ова е осмиот Бизнис центар, со што се воспоставени Бизнис центри во сите плански региони. Бизнис центарот ќе работи во состав на постојниот Центар за развој на планскиот регион и ќе обезбедува поддршка на приватниот сектор, пред се на малите и средни претпријатија, како и на потенцијалните инвеститори. „На задоволство на јавниот и на бизнис секторот, од денеска и во Вардарскиот плански регион воспоставуваме институционално партнерство. Локалните власти, со поддршка на Министерството за локална самоуправа широко ги отвораат вратите за потенцијалните инвеститори, но и за бизнис заедницата која што веќе работи и придонесува за развојот на регионот, рече Пренџов. Бизнис центрите ќе понудат Е – водичи за инвеститори, Мапи на индустриски зони во планските региони, интерактивни ВЕБ портали на кои што ќе можат да се најдат сите важни информации за ...
сите 6 | | | веќе видена

Општина Чешиново Облешево започна со реализацијата на изградбата на канализационен систем за отпадни води, со кој ќе се реши повеќедеценискиот проблем на над 1.500 жители од ова населено место. „Изведувач на работите е компанијата „Сандра инженеринг“ ДООЕЛ Скопје. Примарната канализациона мрежа е со должина од 4.690 метри, додека колекторскиот систем е со должина од 628 метри. Вкупната вредност на оваа инвестиција изнесува 16 милиони денари, средства кои општината ги доби со проект од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, изјави Костадин Личков, градоначалник на општина Чешиново Облешево. Доколку дозволат временските услови канализациониот систем за одпадни води и колекторскиот систем се очекува да бидат готови за три месеци.
сите 11 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави десеттата листа на должници. На оваа листа се најдоа физички лица, самостојни вршители на дејност и правни лица за долгови доспеани до 30.06.2015 година и неплатени до 30.09.2015 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително осигурување, акцизи и царини. Физичките лица и самостојните вршители на дејност, кои се најдоа на оваа листа, имаат долг повисок од 120.000 денари, додека кај правните лица долгот е повисок од 300.000 денари. Листата може да се преземе тука
сите 50 | | | веќе видена

Македонија во 2014 година произвела 1.262.577 тое (тони нафтен еквивалент) или 48 отсто од вкупната потребна енергија на земјава. Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупната потребна енергија во земјава за 2014 година изнесува 2.628.453 тое, а најголеми финални потрошувачи биле сообраќајот со 30,5, индустријата со 28,9 и домаќинствата со 25,5 отсто од расположливата финална потрошувачка на енергија.
сите 4 | | | веќе видена

Србија ќе воведе контра мерки кон Македонија ако нашата земја не престане да го кочи увозот на српско брашно од овогодинешниот род на пченица, велат од ресорното министерство, пишува „ Б92 “. Помошничката на министерот за трговија на Србија, Бојана Тодоровиќ, за агенцијата Бета вели дека проблемите околу извозот на брашно од Србија во Македонија почнале во јули, и дека континуирано траат до денеска. „Откако во втората половина на август во македонија е сопрено издавање маркички за брашно, затоа што се чекаше да заврши тендерот за избор на печатар, во септември по завршениот тендер почна нивното издавање, но повторно е присутна опструкција на македонска страна затоа што тие маркички се издаваат во количина двојно помала од требуваната количина брашно“, вели Тодоровиќ. Според неа, Министерството за трговија на Србија, минатата недела побарала итен одговор од македонска страна за проблемите со увоз на брашно од Србија, а во најкраток можен рок ќе побараат билатерални консултации, во склад со процедурата во ...
сите 37 | | | веќе видена

Грант од 10 илјади евра за отворање приватна детска градинка предвидува мерката што треба да почне да се реализира од идната година. Мерката треба да донесе нови вработувања и да ги зголеми капацитетите за згрижување на деца од претшколска возраст, а ја најави денеска министерот за труд и социјална политика Диме Спасов. „Во делот на градинките планираме нова програма која треба да започне да се реализира на почетокот на 2016 година. Станува збор за грант за основање приватни градинки во висина од 10.000 евра. На ваков начин планираме да поттикнеме најмалку отворање на 10 приватни градинки преку овие грантови во 2016 година. На таков начин треба да се отворат нови 50 работни места и да се создадат околу 500 нови места за згрижување деца од предучилишна возраст, истакна министерот Спасов одговарајќи на новинарско прашање по пуштањето во употреба на приватната детска градинка во колеџот „Јахја Кемал“. Ова, рече министерот за труд и социјална политика, е уште една нова поволност со цел да се поттикне и натаму ...
сите 63 | | | веќе видена

Владата утре во повеќе печатени медиуми и на својата веб-страница ќе го објави јавниот повик за петтиот циклус на проектот „Учиме од бизнис заедницата“. Повикот ќе биде отворен до крајот на декември годинава, најави вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски. „Проектот „Учиме од бизнис заедницата“ се покажа како исклучително успешна алатка за подобрување на соработката помеѓу Владата и приватните компании, како и за унапредување на деловното опкружување во Република Македонија. Ги охрабрувам и повикувам сите компании независно во кој град се лоцирани да се пријават на јавниот повик и да придонесат секоја на свој начин за подобрувањето на бизнис климата, рече Пешевски на денешната прес-конференцијa, пишува МИА. Тој појасни дека образецот за пријавување на компаниите ќе биде достапен на веб-страницата на Владата, како и на веб-страницата на вицепремиерот за економски прашања и координација на економските ресори. „По затворањето на јавниот повик на почетокот на 2016 година Владата ќе оформи тимови од ...
сите 19 | | | веќе видена

Се повеќе нафтени компании се одлучуваат да купуваат сирова нафта од Саудиска Арабија за своите рафинерии во Европа и тоа на штета на руската нафта. Како што пренесува „Раша тудеј“, меѓу тие компании се Shell, Exxon, Total и Eni. Руската сирова нафта моментално чини 25 отсто од вкупната потрошувачка во Европа, но тој процент може сериозно да се намали доколку продолжи трендот на вртење кон Саудиска Арабија. Причината за замена на руска со саудиска нафта е едноставна – Ријад барел нафта го продава за дури неколку долари поевтино од Москва. (Lider.mk)
сите 7 | | | веќе видена

Цената на бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства се зголеми за половина денар, по вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика. Оваа одлука за поскапување е донесена врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели, како и курсот на денарот во однос на доларот. Според тоа, ова се новите цени на горивата на бензинските пумпи во Македонија: Еуросупер БС-95 чини 63 денари, Еуросупер БС-98 се продава за 65 денари, Еуродизел (Д-Е V) изнесува 50,50 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинства чини 39 денари. Зголемување од 1,795 денари има кај малопродажната цена на мазутот М-1 НС и за килограм од тој енегренс ќе се плаќа 21,883 денари. Малопродажната цена на нафтените деривати во просек е зголемена за 2,06 проценти.
| | веќе видена

Во Центарот за вработување во Штип денеска се одржаа отворени денови на кои граѓаните можеа да се информираат за новите мерки за самовработување и за обуките за следната година. Директорот на Агенцијата за вработување Влатко Поповски, изјави дека во рамки на Оперативниот план за 2016 година за првпат ќе бидат опфатени и вработените лица. „Иако е мал бројот на вработените лица кои што ќе ги опфатиме, сепак им даваме можност и на оние вработени кои зависат од некоја нова вештина или нова технологија, да се оспособат. Тие имаат можност за покривање на трошоците од 50 проценти од таа обука, со тоа што ќе ги распоредиме низ цела Македонија, истакна Поповски. Тој додаде дека е предвидена и мерка за работната сила која што е дефицитарна во општините. Со оваа мерка, како што појасни, ќе им се овозможи на лицата кои се стручни во одредени области, а чии занимања се дефицитарни во одредени општини, да им се овозможи покривање на патните трошоци или на закуп на стан во текот на една година. „Во текот на една година, на ...
сите 6 | | | веќе видена

Според последните бројки, заклучно со денешниот ден има над 7.400 новоотворени работни места, откако започна да се реализира проектот „Македонија вработува“, информира министерот за труд и социјална политика Диме Спасов. Појасни дека за источна Македонија има околу 1.600 отворени работни места, од кои во Штип околу 420 нови работни места, Кочани има околу 460 нови работни места… „Ова е успешен проект кој им помага на македонските компании и на македонските граѓани кои се невработени и бараат работно место, истакна Спасов одговарајќи на новинарско прашање за ефектот кој го дава овој проект, при посетата на Карбинци.
сите 98 | | | веќе видена

Семејствата корисници на социјална помош од јули 2016 година ќе добиваат зголемен месечен надомест за заштита од енергетска сиромаштија. Досегашните 800 денари по месец се зголемуваат на 900 денари месечно. Проектот Заштита од енергетска сиромаштија кој предвидува доделување на месечни неповратни средства за корисниците на социјална помош за субвенционирање на потрошувачката енергија, Владата започна да го реализира во 2010 година кога истиот изнесуваше 600 денари месечно, во 2012 овој надоместок беше зголемен на 700 денари, а оваа година истиот повторно беше зголемен на 800 денари. „Покрај зголемувањето на социјалната парична помош за 10 проценти во текот на оваа година и предвидените средства за дополнително зголемување на истата во текот на 2016 година за дополнителни 5 проценти, значајно е што обезбедивме над 1,3 милиони евра, средства со кои ќе се зголеми и надоместокот за заштита од енергетска сиромаштија, кој што од следната година од месец јули ќе изнесува 900 денари, истакна владиниот портпарол ...
сите 28 | | | веќе видена

Вкупното бруто-примарно производство на енергија во 2013 година, според објавените податоци на Државниот завод за статистика, изнесувала 1.357.343 toe што претставува 50,1 отсто од вкупно потребната енергија. Вкупната потребна енергија за 2013 година изнесувала 2.710.936 toe. Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2013 година се: индустријата со 30,9 отсто, сообраќајот со 29 отсто и домаќинствата со 24,5 отсто од расположливата финална потрошувачка.
сите 15 | | | веќе видена

Нема сомнеж дека странските инвестиции го помогнаа напредокот на македонската економија и придобивките од нив веќе се чувствуваат, рече денеска новоизбраниот претседател на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија Штефен Петер. Странските инвеститори во Македонија, истакна Петер, се генерално задоволни од економските реформи, но сметаат дека се уште има предизвици кои треба да се надминат. Бараат стабилно, предвидливо и одржливо деловно окружување, континуитет, јасни политики и транспарентност. „Ако таквите услови ги креираме заедно, економските случувања ќе одат во позитивна насока. Се уште треба да се бориме против прекумерната бирократија, за поедноставување на админситративните постапки и за јасни регулативи без многу простор за нивно толкување, нагласи Петер на прес-конференција во Комората, додавајќи дека долгорочно е неопходно да се одржи макроекономската стабилност, да се гарантира владеењето на правото, да има независен судски систем и да продолжи борбата против ...
сите 28 | | | веќе видена

За половина денар ќе се зголеми цената на бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства од ноќеска на полноќ, одлучи на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика. Литар Еуросупер БС-95 ќе чини 63 денари, а Еуросупер БС-98 ќе се продава за 65 денари. Новата цена на Еуродизел (Д-Е V) ќе изнесува 50,50 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќинства 39 денари. Зголемување од 1,795 денари има кај малопродажната цена на мазутот М-1 НС и за килограм од тој енегренс ќе се плаќа 21,883 денари. Малопродажната цена на нафтените деривати во просек е зголемена за 2,06 проценти. Регулаторната комисија за енергетика ја донесе одлуката за цената на горивата врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели, како и курсот на денарот во однос на доларот.
сите 33 | | | веќе видена

Со Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2016 година, ќе бидат опфатени 13.500 лица од кои 8.700 ќе бидат директно вработени. За реализација на Оперативниот план ќе бидат инвестирани 710 милиони денари. Ова го истакна вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски на прес-конференција во Министерството за труд и социјална политика. Како што појасни Пешевски, станува збор за осмиот по ред Оперативен план за активни програми и мерки за вработување за 2016, што го усвои Владата на последната седница. Планот се состои од 28 мерки и обуки кои се достапни на сите невработени лица активни баратели на работа евидентирани во АВРМ, а во чие креирање беа вклучени тимови од повеќе институции, експерти и меѓународни партнери и организации како УНДП и УСАИД. „Главниот фокус на Владата во програмата за работа е токму намалувањето на невработеноста. Од 2007 година со спроведување на низа комплементарни економски и социјални владини политики и мерки ...
сите 116 | | | веќе видена

Државата се повеќе средства одвојува за здравството, а со тоа покажуваме дека сме заинтересирани здравството што повеќе да се развива, појаснува министерот за здравство, Никола Тодоров. „Следната година 1,4 милијарди ќе биде повисок буџетот на фондот за здравствено осигурување од претходната година што е историски највисок буџет на Фондот, имајќи предвид дека Буџетот ќе биде некаде над 25 милијарди денари. Постојано расете и буџетот на Министерството за здравство, кое ќе биде околу 6,5 милијарди денари, подвлече Тодоров, во интервјуто за Алфа. За споредба, буџетот на Министерството за здравство во 2005 бил 606 милиони денари, а сега е 6 милијарди и 600 милиони. Зголемувањето на буџетот во најголем дел ги овозможува бројните инвестиции кои се спроведени во изминатиот период, а се во насока на подобрување на здравството во Македонија. Инвестициите во изминативе години се огромни, подвлече министерот и се бројат во неколку стотици милиони евра, а допрва претстојат и нови уште посериозни предвидени во буџетот ...
| | веќе видена

Банкарите и трговците на Волстрит ова година би можеле да добијат околу 10 отсто помали бонуси отколку лани, бидејќи приходите на банките од тргувањето во третото тромесечје паднале, а ниту почетокот на четвртиот квартал не е импресивен. Бизнис резултатите на мнозинството најголеми американски банки во третото тромесечје укажуваат на пад на приходите од тргувањето на берзите, валутите и стоките бидејќи инвеститорите се внимателни заради можното зголемување на каматите во САД, падот на цената на суровините и забавувањето на растот на светската економија, пренесува „ Пословни.хр “. Goldman Sachs порача во четврток дека за третото тромесечје за компензации на трговците и банкарите ќе резервира околу 16 отсто помалку пари отколку во истиот период лани. Приходите од тргувањето на оваа инвестициска банка падна во изминатиот квартал за 16 отсто. И повеќето други банки ги смалија износите за бонуси. На почетокот на неделата JPMorgan објави дека тој износ за изминатиот квартал се намалил за 13 отсто во однос на ...
сите 30 | | | веќе видена

Ќе започнеме со градба на нов геријатриски центар и дом за стари лица, рече премиерот Никола Груевски во интервју за телевизијата Канал 5. Посочи дека неодамна најавиле отворање нов дом за стари лица, државен дом за стари лица, за стари лица чии што пензии се ниски и недоволни да бидат примени во приватни старски домови. „Инаку, ние многу го охрабруваме отворањето на приватни старски домови и таму даваме поволности за оние коишто ќе се одлучат да отворат приватен старски дом. Меѓутоа свесни сме дека дел од повозрасните лица имаат пензии кои не се доволно високи за да бидат прифатени во приватни домови за стари лица, истакна Груевски. Така што, нагласи, оценивме дека е потребно за нив да се дуплира капацитетот, одредивме локација, таа се наоѓа во Гази Баба каде што во три фази, во три различни години ќе се градат по 170, значи ќе се градат три одделни згради по 170 легла во кои ќе се сместат повозрасни лица. „Првата ќе почне во текот на следната година, значи некаде втората половина од следната година ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

next