Економија 24

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), во партнерство со Бизнис центарот на Скопски плански регион денеска организираат заеднички настан „Маркетинг, брендирање, иновации – Холандски програми за поддршка на мали и средни претпријатија (МСП) во Македонија“. На настанот ќе биде извршена презентација на холандските програми за поддршка на малите и средни претпријатија во Македонија, на кредитните линии за енергетска ефикасност на ЕБОР WEB Seff 2 и на УСАИД финансиската поддршка за иновации во МСП, пренесува МИА. Предвиден е и едукативен дел за вработените во малите и средни претпријатија за маркетинг и брендирање. Ќе се едуцираат како да се создаде вредност за потенцијалниот потрошувач, преку градење препознатлив бренд и позитивна и долгорочна профитабилна релација со потрошувачите и дека маркетинг комуникацијата во современото опкружување треба да биде уникатна, диференцирана и релевантна за целната група. Најавено е обраќање на Митко Алексов, извршен директор на ССК и Розалија Карчицка Василевска, ...
сите 19 | | | веќе видена

Во полн ек е изградбата на автопатот Миладиновци- Штип, се очекува пуштање на патот во предвидениот рок. Во истовреме се работи на 236 километри патна инфраструктура, автопати, регионални и локални патишта. Министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, во интервју за МРТ вели: Со новите автопатишта ја градиме иднината на Македонија. Oва е најголемиот виадукт на целиот автопат што се гради. До каде се работите? Моментално 80% од трасата е пробиена, интензивно се работи на овој виадукт, очекувам дека во следните шест месеци ќе биде комплетно завршен. Се работи на целиот потег, над 500 градежни работници, инженери се инволвирани. Како поминува времето, така се зголемува и бројката. Јас очекувам дека согласно динамиката ќе стигнеме во определениот временски рок, односно договорот што го имаме потпишано со „Синохидро“. Ме радува што се зголемува бројката, бидејќи со овие автопатишта ја градиме иднината на Македонија. Тоа е најважно од се. Премиерот најави дека се очекува да бидат ангажирани дури до 2.000 ...
сите 9 | | | веќе видена

Во моментов се работи на вкупно 224 километри автопати, регионални, магистрални и локални патишта, на кои работат 2.500 градежни работници. Во моментов всеработи на изградба на три нови автопатски делници со вкупна должина од 132,2 километри и тоа Демир Капија – Смоквица, Миладиновци (Скопје) – Штип Кичево-Охрид , како и рехабилитација на автопатската делница Велес-Катланово во должина од 23,5 километри. Вкупната бројка на градежници кои работат на четирите автопатски делници изнесува 2200 лица. Од нив, на изградбата на автопатот Миладиновци-Штип се ангажирани 500 работницим додека на автопатот Кичево-Охрид дури 900 работници. Дополнително, на делницата Демир Капија – Смоквица се ангажирани 700 работници, додека на делницата Велес – Катланово 100 работници. На проектот за изградба на автопатот Миладиновци (Скопје) – Штип во должинаод 47 илометри пробиени се 80% од трасата. Почетокот на изградбата започна во мај 2014 година и истиот предвидено е да биде завршен до септември 2017 година На оваа делница се ...
сите 53 | | | веќе видена

Во првото тримесечје од 2015 година во Македонија имало 6.749 слободни работни места. Најголемиот дел 3.543 биле во скопскиот регион. Во вардарскиот регион имало 575 слободни работни места, во источниот 487, во југозападниот 427, југоисточниот 382, пелагонискиот 839, полошкиот 273 и во североисточниот 224 слободни работни места, велат податоците на Државниот завод за вработување. Најмногу слободни работни места има во секторот транспорт и складирање каде имало побарување за 543 нови вработувања, а најмалку слободни работни места 21 во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација. Од фирмите кои имале слободни работни места најзастапени се оние со вработени од 10 до 49 лица, каде според статистичките податоци имало 1.751 слободно работно место. Меѓу професиите најбарани биле услужните дејности и продажбата за кои во првите три месеци имало 1.709 слободни работни места. Меѓу најбараните се и службениците и ракувачи и составувачи на машини и постројки. Според податоците на Државниот ...
сите 21 | | | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика добиени од извештајните единици, во 2014 година, во Република Македонија, со радиодифузна дејност се занимавале 132 радиодифузери од кои 69 емитуваат радиопрограма, а 63 телевизиска програма. Од радиодифузерите кои емитуваат радиопрограма, еден е јавно радиодифузно претпријатие, 65 се трговски радиодифузни друштва и 3 се непрофитни радиодифузни установи. Според податоците, јавното радиодифузно претпријатие кое емитува радиопрограма емитувало вкупно 37 490 часа, од кои најголем дел или 62.2% се музичка програма. Трговските радиодифузни друштва кои емитуваат радио програма емитувале вкупно 517 043 часа радиопрограма, од кои најголем дел или 62.0% се, исто така, музичка програма. Од радиодифузерите кои емитуваат телевизиска програма, еден е јавно радиодифузно претпријатие, а 62 се трговски радиодифузни друштва. Јавното радиодифузно претпријатија кое емитувало телевизиска програма емитувало вкупно 20 197 часа телевизиска програма, од кои најголем дел или 14.5% ...
сите 24 | | | веќе видена

Сите заинтересирани невработени лица можат да аплицираат на четирите огласи за вработување преку кредитирање и еден за давање земјоделско земјиште во државна сопственост на плодоуживање за социјално загрозените лица кои се објавени преку Агенцијата за вработување на Република Македонија. – Четири од огласите се за мерката кредитирање, односно за самовработување и за отворање нови работни места. Од нив два се конкретно насочени за младите лица до 29 години кои што сакаат да се самовработат, односно да основаат сопствена компанија и да отворат дополнителни работни места во рамките на ново отворената приватна компанија. Сите заинтересирани млади лица кои имаат бизнис идеја и сакаат да ја реализираат можат да подигнат кредит за основање сопствена компанија до 5.000 евра за носителот на кредитот и дополнително по 4.000 евра за секое новоотворено работно место односно кредит во вкупен износ до 23.000 евра под навистина поволни услови со 7 години рок за отплата и една и пол година грејс период со каматна стапка од ...
сите 53 | | | веќе видена

Владата во изминатиот период вложи околу 50 милиони евра во подобрување на железничкиот сообраќај во Македонија, што е добро за зголемување на конкурентноста на железницата, но и за удобноста при патувањето на патниците и отворање нови можности за компаниите со товарните вагони. Ова го порача премиерот Никола Груевски, одговарајќи на прашање по пуштањето во употреба на две двојни тениски игралишта во Спортскиот центар „Борис трајковски“ во Скопје. – Во последните 40 години во железницата во Македонија не се инвестирани толку средства. Досега се испорачаа сите 150 товарни вагони чија вредност е 14 милиони евра, следува етапно и постапно доаѓање на шесте патнички композиции од средината на јули, па до нова година, кои се во вредност од 25 милиони евра и кои ќе го обноват две третини од патничкиот возен парк во Македонија. Следната година планираме постапка и за последната третина од возниот парк, истакна Груевски. За околу два месеца од сега, посочи, се планира почеток на постапка за обнова на локомотивите за ...
сите 4 | | | веќе видена

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,13, односно за 1,68 отсто. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 останува на исто ниво и изнесува 70,50 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 поевтинува за половина денар по литар и ќе чини 72 денари за литар. Новата цена ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) e 57, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 45,50 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 1,171 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС кој сега ќе се продава за 27,763 денари. Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 2,63 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,166 отсто понискиот курсот на доларот во однос на денарот.
сите 28 | | | веќе видена

Од денеска старуваат огласите за Проектите за самовработување со кредитирање на Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување на Р.Македонија. Покрај четирите активни огласи за самовработување со кредитирање во тек е и огласот за давање на плодоуживање на земјоделско земјиште во државна сопственост за социјално загрозените лица и лицата приматели на социјална парична помош кој ќе трае во наредните 30 дена. Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска како најатрактивна од мерките ја издвои мерката за самовработување на младите лица до 29 години кои сакаат да основаат свој сопстевн бизнис и ги повика младите до 29 години да аплицираати да ја искористат оваа можност. – Сите заинтересирани млади лица до 29 години кои што имаат своја бизнис идеја и сакаат да ја реализираат можат да подигнат кредит за основање на сопстевена компанија до 5000 евра за носителот на кредитот и дополнително по 4000 евра за секое новоотворено работно место, односно кредит во вкупен износ од ...
сите 62 | | | веќе видена

Членовите на Црногорското туристичко здружение го повикаа Собранието да ја одложи примената на Законот за странци за од ноември, истакнувајќи дека тој веќе го загрозил туризмот, пренесува Лидер. Членовите на Црногорското туристичко здружение на вонредна седница порача дека ќе бидат принудени да преземат драстични мерки со покажување на незадоволство, ако примената на законот не се одложи, како што предложи црногорската Влада, бидејќи веќе го загрози туризмот и градежништвото, земјоделието, трговијата и инвестициите. Претседателот на здружението Жарко Радуловиќ изјави дека и штрајк е една од опциите, како и дека угостителите ќе се договорат во одреден период да ги затворат локалите, објави РТЦГ.
сите 7 | | | веќе видена

Вкупно 1.216 лица се вработиле во првиот месец од спроведувањето на проектот „Македонија вработува“. Очекувам оваа динамика на вработувања уште повеќе да се забрза во следниот период, истакна денеска во Скопје премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање. – Проектот „Македонија вработува“ оди одлично. Со првиот месец вработени се 1.216 луѓе кои претходно биле невработени. Тоа е идентично како четири фабрики со по 300 и неколку луѓе или една голема од 1.216 луѓе. Се обидувам пластично да пренесам што значи за еден месец да бидат вработени 1.216 лица. Овој проект го најавивме во март, веднаш потоа следуваа законски измени кои ги усвои Парламентот и тој стапи на сила на 27 април, така што досега се вработени 1.216 луѓе. Јас верувам дека овој проект понатаму ќе продолжи со ваква и уште посилна динамика бидејќи првиот месец се уште сите не ги знаат условите, а сега веќе полека сите ги дознаваат тие услови коишто се за вработување, рече Груевски по пуштањето во употреба на двојно тениско игралиште ...
сите 61 | | | веќе видена

Граѓаните на Унгарија покрај плата сега добиваат и купони кои можат да ги употребат во домашните угостителски објекти и во хотелите, пренесува Б92. Оваа мерка им овозможува на домашните угостители значајно поголем профит и ги поттикнува граѓаните да ги посетат овие објекти, наместо продавниците на странските компании. Таканаречените Ержибет купони придонеле за зголемување на домашниот туризам за 11 отсто. Европската комисија ги примила тужбите на странските компании бидејќи тие сметаат дека овој систем неправедно им го одзема профитот и целта му е да се намали конкуренцијата. За да се поттикне раст на наталитетот, Унгарците им овозможиле на трудниците, да можат по породувањето дури шест години да отсуствуваат од работа. Надоместите се одвиваат во три фази, првите шест месеци по породувањето мајките добиваат 70 отсто од дотогашната плата, помеѓу шест месеци и две години возраст на детето, се исплаќа 50 отсто надомест, додека во последниот период кој трае четири години, на мајката и се исплаќаат симболични 100 ...
сите 5 | | | веќе видена

На денешната редовна седница на Регулаторната комисија за енергетика се очекува да биде корегирана цената на горивата. Дали ќе има евентуално поевтинување или поскапување останува да ја почекаме одлуката на регулаторите, за цената, што ќе почне да се применува од ноќеска на полноќ, пренесува Лидер. На светските берзи пак, американската „лесна“ нафта за испорака во јули поскапе на берзата во Њујорк за 15 центи и во моментов се тргува по цена од 59,87 долари за барел. Европската нафта од типот „брент“ за испорака во јули е поскапа за 7 центи и се продава по цена од 65,59 долари за барел, пренесува Франс Прес. Курсот на доларот во последната недела значително расте во однос на еврото што ја прави нафтата поскапа за сите оние држави кои увезуваа со послаби валути. Последната корекција на малопродажните цени на нафтените деривати во Македонија беше извршена пред две седмици. Тогаш малопродажните цени на бензините се намалија за денар и половина додека дизелот поскапе за половина денар. Во претходниот 14 дневен ...
сите 58 | | | веќе видена

Од утре корисниците на социјалната помош, постојаната парична помош, помошта за згрижувачките семејства и за родителите со деца во пречки во развојот кои доаѓаат од материјално необезбедени семејства ќе добиваат поголема помош од државата. Социјалната помош од први јуни се зголемува за цели 10 проценти, а згрижувачките семејства и родителите со деца со пречки во развојот ќе имаат за 25% поголем надоместок. Следува и септемвриско зголемување на платите. Ова е исполнување на ветувањето на Груевски кое го даде на народниот собир во Спортската сала „Борис Трајковски“ каде вети зголемување на социјалната помош не за 5 како што беше првично најавено, туку за 10 проценти. – Во Програмата имавме ветено зголемување на социјалната парична помош од 5 отсто, но пред три месеци донесовме решение да се зголеми социјалната и парична помош за 10 отсто од јуни годинава, а корисниците да ги добијат средствата во јули. За 25 отсто ќе порасне надоместокот за згрижувачките семејства за деца без родители и за родители кои имаат ...
сите 53 | | | веќе видена

За работа на одредено време во странство се повеќе млади се одлучуваат. Се поголем е бројот на млади кои среќата ја бараат во Америка. Главна причина зошто се одлучуваат за оваа прекуокеанска земја е тоа што за земјите во Европа заминуват само оние кои имаат високи квалификации. Имено, во САД најчесто одат оние кои сакаат брзи пари кои се заработуваат на некоја од сезонските работи за кои не треба факултетска диплома. Воглавно тоа се спасувачи, продавачи,келнери и бебиститери, а работа на работата трае од три месеци до година дена, додека висината на дневницата зависи од регионот и се движи од седум до 13 долари за час. Сепак, што подобро го познавате јазикот, толку е подбра работата. Освен тоа, заработката на работникот зависи и од степенот на стручна подготовка, географска локација, пазар на труд итн. Сепак, кој и да работи во Америка и какво и државјанство да има, не може да биде платен под федералната минимална накнада која за оваа година изнесува 7,25 долари за час. Најплатената работа е онаа на ...
сите 2 | | | веќе видена

Последниот спринт на преговорите за Грција деновиве е во тек, во рамките на т.н. Бриселска група. Дебатите продолжија и се очекува да траат додека да биде постигнато усогласување во позиците на двете страни следната недела, пренесува Лидер. Високи европски претставници кои всушност се запознати со преговрите, се песимисти и велат дека „се уште е далеку од договор“, затоа што има многу проблеми, иако грчката страна продолжува да претставува особено позитивни прогнози и оценки за економијата во земјата, со кои институциите не се согласуваат. Изгледа истиот песимизам го обзел и германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, кој повторно рече дека не може да се исклучи веројатноста од банкрот на Грција. – Она што го знаеме за текот на преговорите не оди во прилог на оптизмизмот кој доаѓа од соопштенијата од Атина, рече Шојбле најавувајќи еден „многу колеблив“ напредок во преговорите. Европски претставник, кој е во тек со преговорите, тврди дека „единствената точка по која има голем напредок е враќањето на ...
сите 152 | | | веќе видена

Македонија е на прво место со раст од 223 проценти според бројот на новоотворени работни места по глава на жител во Европа, а втора е Словачка со раст од 128 проценти или речиси двојно помалку. Ова го посочи премиерот Никола Груевски прашан за коментар за последниот извештај на Ernst & Young во кој се анализираат 43 земји во Европа, колкав раст имаат во бројот на новоотворени работни места по глава на жител во 2014 година споредено со 2013 година, по поставувањето камен-темелник на ТИРЗ во Делчево. – Раст од 223 проценти е резултат на новите 5.020 работни места во 2014 година што укажува дека Македонија е во сериозен подем на отворање нови работни места како резултат на странските инвестиции, рече премиерот Груевски. Тоа, како што нагласи, укажува дека напорите на Владата и инвестициите кои беа направени во правец на отворање нови технолошко-инудстриски развојни зони и индустриски зони даваат резултати поголеми од очекуваните. – Охрабрени сме да продолжиме со изградбата на новите ТИРЗ-ови или индустриски ...
сите 71 | | | веќе видена

Во првите пет месеци од годинава извозот од слободните зони порасна за 25 отсто во споредба со истиот период од минатата година, истакна премиерот Никола Груевски во одговор на новинарско прашање по поставувањето камен-темелник на ТИРЗ во Делчево. – Во првите пет месеци само од слободните економски зони имаме извоз од 553 милиони евра, а во мај извозот од зоните е 120 милиони евра, рече премиерот Груевски. Тоа, нагласи, е многу сериозен раст кој значајно влијае и на целокупниот извоз од земјава. – Воедно, тоа е уште еден показател дека владините политики се правилно насочени и оти треба дополнително да се зајакнуваат во тој правец. Фокусот треба да остане токму на решавањето на проблемот со невработеноста и на привлекувањето странски инвестиции, но и на натамошното подобрување на бизнис-климата. Во тој правец треба да се превенираат и елиминираат сите обиди за создавање политички кризи или што било што би ги одвратило инвеститорите, потенцира премиерот Груевски. Создавањето на политички кризи, посочи, не е ...
сите 71 | | | веќе видена

Од јуни за 10 отсто се зголемува износот на социјалната парична помош, а за 25 отсто паричниот надоместок за родители на деца со пречки во развојот од материјално необезбедени семејства, како и за згрижувачките семејства за деца без родители. Ова денеска во Делчево го најави премиерот Никола Груевски. – Во Програмата имавме ветено зголемување на социјалната парична помош од 5 отсто, но пред три месеци донесовме решение да се зголеми социјалната и парична помош за 10 отсто од јуни годинава, а корисниците да ги добијат средствата во јули. За 25 отсто ќе порасне надоместокот за згрижувачките семејства за деца без родители и за родители кои имаат деца со пречки во развојот од материјално необезбедени семејства. Нивното зголемување исто така ќе почне од јуни, а ќе биде исплатено на почетокот на јули, рече премиерот Груевски во одговор на прашање по поставувањето камен-темелник на ТИРЗ „Делчево“.
сите 61 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија активно се заложува за привлекување и зголемување на бројот на странски директни инвестиции, со цел подобрување на економскиот раст како и отворање на нови работни места. За таа цел, како што информира владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, Владата на Република Македонија преку Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот објавува оглас за пројавување на интерес за економски промотори во Индијанаполис (САД) и Монтреал (Канада). -Нашата цел е да бидат избрани најспособните и најквалитетните кандидати кои што потоа со своите способности ќе можат да придонесат во општиот економски развој на Република Македонија, во отворањето на новите фабрики и отворањето на новите работни места, истакна Ѓорѓиев. Се повикуваат сите заинтересирани кандидати кои ги исполнуваат следните услови да се јават на овој оглас: -Висока стручна спрема, -Релевантно работно искуство од најмалку две години по завршувањето на високото образование, -Одлично познавање на англискиот јазик за ...
сите 24 | | | веќе видена

next