Економија 24

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вели дека руската војка во воздушните напади уништила повеќе нафтени инсталации и цистерни кој ги контролираше Исламска држава. Според најновите информации со стоа се намалени приходите на терористите од нафта. Шојгу на прецедателот Владимир Путин му пренесол дека руските авиони овие недели уништиле 15 нафтени инсталации и 525 цистерни, со што на исламската држава им го намалиле приходот за 1,5 милиони долари на дневно ниво од нафта. Во нападите покрај уништувањето на нафтени инсталации и цистерни се убиени голем број на терористи, исто така додаде дека во само еден напад се униени повеќе од 600 екстремисти. Шојгу вели дека руски авиони во последните четири дена во 522 летови уништиле повеќе од 800 цели. Бомбардери со голем долет и бродови кој испукале 101 ракета.
сите 35 | | | веќе видена

Адвокатската компанија Морис Блекбурн од Сиднеј ќе поведе судска постапка во име на сопствениците на автомобили од германскиот Volkswagen и ќе бара отштета од компанијата во износ од 100 милиони австралиски долари 71.590.000 американски долари. VW во моментов е погоден од најголемата криза во својата историја, по признавањето на тоа дека 11 милиони возила ширум светот биле опремени со софтвер за манипулација со податоците за емисиите на гасови во лабораториски тестови. Досега истрагата се фокусираше на дизел моторите, но неодамна е откриено дека е можно да се фалсификувани и тестирањата на загадувањето во продукција на бензински мотори. Повеќе од 10.000 Австралијци веќе се пријавиле за учество во тужбата против компанијата VW, а не само нејзините локални филијали, велат од Морис Блекбурн. „Јас сум многу разочаран од фактот дека имам автомобил кој ослободува многу повеќе штетни гасови отколку што се веруваше. Сакам да одговараат за тоа, но и да влијаеме на други компании ова повеќе да не се случи, вели ...
сите 22 | | | веќе видена

Прометот во индустријата во септември годинава е за 14,8 отсто поголем во споредба со истиот месец лани. Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот во индустријата остварен на домашниот пазар бележи опаѓање од 0,6 отсто, а прометот остварен на странски пазари има пораст од 19,6 проценти. Во секторот Рударство и вадење на камен има опаѓање од 6,8 отсто, а секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 15,8 проценти. Пораст од 29,4 отсто е забележан и кај Интермедијарни производи, освен енергија, Капитални производи за 13 и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3,8 отсто, додека опаѓање има кај Енергија за 61,6 проценти и Трајни производи за широка потрошувачка за 3,9 отсто. Прометот во индустријата во септември годинава, пак во однос на август 2015 година е зголемен за 17,1 отсто, додека во периодот јануари-септември 2015 година, во однос на истиот период од 2014 година е поголем за 9,2 отсто.
сите 38 | | | веќе видена

Македонскиот електропреносен систем оператор МЕПСО денеска под напон го вклучува новоизградениот 400-киловолтен интерконективен далновод со кој директно се поврзуваат елекропреносните системи на Република Македонија и Република Србија. Новоизградениот високонапонски далновод се простира од трансформаторската станица во Штип до македонско-српската граница поминувајќи низ териториите на општините Штип, Карбинци, Свети Николе, Куманово и Старо Нагоричане. МЕПСО апелираше до месното население и земјоделците кои гравитираат околу трасата на далноводот строго да се придржуваат до поставената сигнализација за предупредување од опасност поставена на далноводните столбови. Со оглед на тоа дека се работи за енергетски високонапонски далновод и објект којшто е од јавен интерес потребно е месното население и земјоделците строго да се придржуваат до сигнализацијата за предупредување од опасност поставена на столбовите на далноводот, со цел зачувување на безбедноста на какви било земјоделски работи или градежни ...
сите 2 | | | веќе видена

Грција и нејзините кредитори постигнаа спогодба за мерките за реформи, со што ќе се олесни патот за отпуштање на транша од две милијарди евра за земјата и уште десет милијарди за рекапитализација на нејзините банки. Спогодбата била постигната рано изутринава, во 1:30 часот по повеќедневните маратонски преговори. Грчкиот министер за финансии Евклидис Цакалотос изјави дека спогодбата била постигната за сите 48 мерки, побарани од кредиторите. Се очекува законот за тие мерки денеска да биде доставен до грчкиот Парламент, а гласањето за него ќе се одржи в четврток.
сите 46 | | | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска во Брисел ја претстави својата есенска прогноза за економскиот раст на европските земји, при што за Република Македонија предвидува раст од 3,2 проценти на Бруто-домашниот производ (БДП) за годинава и за 2016 година, откако земјaта остварила раст од 3,8 отсто на БДП во 2014 година. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, високиот претставник за комуникациски односи на ММФ, Виктор Кжижановски, посочи дека „македонската економија расте доволно добро”. При денешното претставување на економските состојби во Европа, Кжижовски напомена дека ММФ нема програма со Македонија во моментов, но дека „земјата се набљудува” и дека двапати годишно ММФ остварува контакти за разговори на тема економската состојба со македонските власти. „За Македонија, растот за 2014 година е 3,8 проценти, а за годинава и за следната е 3,2 проценти на БДП. Тоа е релативно пониско од она што го предвидовме пред шест месеци, со оглед на тоа што ММФ дава вакви прогнози двапати годишно. Оваа ...
сите 9 | | | веќе видена

Бензините поскапеа за половина денар, цената на дизелот остана непроменета. Регулаторната комисија за енергетика вчера ги објави новите малопродажни цени на нафтените деривати по кои бензинските пумпи низ Македонија ќе го точат горивото. Цената на ЕУРОСУПЕР БС 95 изнесува 62,5 денари по литар, а на ЕУРОСУПЕР БС 98 64,5 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛОТ се точи по стара цена од 49,5 денари за литар. Половина денар поскапе и екстра лесното масло за домаќинство и неговата цена изнесува 38,5 денари за литар. Мазутот поевтини за 0,526 денари и новата цена изнесува 20,787 денари за килограм.
| | веќе видена

Познатиот американски приватен фонд Blackstone на “крилата на никогаш поевтините пари“ продолжува да вложува во недвижности, а извршниот директор се пофали со нивното ново достигнување. „Верувале или не – ние сме најголеми сопственици на недвижности во светот“, истакна извршниот директор Стив Шварцман во интервју за Биснис Инсајдер. Пред четири години кога Blackstone излезе на берза управуваше со фонд за недвижности кој вредеше 17 милијарди долари. Денеска инвестициите на фондот во недвижности достигнуваат изноз од 100 милијарди долари. Тимот на фондот од 200 луѓе управува со инвестиции во недвижности во САД, Европа и азија. Поседуваат се, од хотели, канцелариски простор и малопродажни објакети, па до индустриски и станбени згради. (Lider.mk)
| | веќе видена

Јавниот долг на Италија е зголемен за седум милијарди евра и во месец септември достигна 2,19 илјади милијарди евра, што е нешто помалку од досега рекорниот долг, соопшти вчера Банката на Италија. Најголемиот јавен долг на Италија од 2,20 илјади милијарди евра е забележан во мај кога тој изнесуваше 133,1 проценти од бруто домашниот производ (БДП). Италијанскиот јавен долг е втор според големината во еврозоната, зад грчкиот, пренесува Капитал.ба. Даночните приходи на Италија во девет месеци заклучно со септември пораснале за 3, проценти на годишно ниво на 288,8 милијарди евра, се наведува во соопштението на банката. Официјален Рим веќе со години се обидува да се избори со проблемите со затајување на данок, кој според проценките, годишно изнесува и до 150 милијарди евра. Податоците на италијанскиот Завод за статистика покажаа дека БДП на Италија во третиот квартал е зголемен за само 0,2 проценти во однос на претходните три месеци, потфрлувајќи во однос на очекувањата, со што е потврдено сценариото за скромното ...
сите 38 | | | веќе видена

Бруто домашниот производ (БДП) на Грција во третиот квартал од 2015-та година падна за 0,5 отсто, во однос на претходниот квартал, додека на годишно ниво падна за 0,4 отсто, објави грчката Агенција за статистика Елстат. По две тромесечја на економски раст овој пад е очекуван и покрај добрата туристичка сезона. Најновите податоци не се за изненадување, оценува британски Гардијан, потсетувајќи на неизвесноста која во Грција владееше летоска, како и воевдувањето на контролата на капиталот и затварање на банките. Ваквите вести доаѓаат во момент кога владата во Атина настојува да договори нова серија реформи со меѓународните кредитори поради одмрзнување на исплатата на средства од пакетот за помош договорен во јули, наведува Франс прес.
сите 2 | | | веќе видена

Германскиот стопански раст е солиден и се потпира на ниските цени на нафтата, послабото евро и побарувачка на бегалци. Миграциите би можеле да одиграат позитивна улога и во претстојниот период, ако добро се управува со бегалската криза, покажаа два официјални извештаи на германската влада. Вкупната активност во најголемото европско стопанство и понатаму е силна наспроти падот во некои делови во светот, а посебно во Кина, Русија и Бразил.
сите 2 | | | веќе видена

Жичарата на Водно е проект кој е дел од владините ветувања за време на овој 4-годишен мандат. Премиерот Никола Груевски истакна дека во подготовка се процедурите за започнување со втората фаза од жичарата, која ќе се протега од средно Водно до болницата Козле. „Ние веќе ја подготвуваме тендерската документација и најдоцна до нова година, некаде во текот на месец декември, ќе излезе јавниот повик за изведувач на втората фаза на оваа жичара. Првата фаза беше 1560 метри. Таа беше од врвот на Водно, од делот кај што е крстот, до средно Водно. Втората фаза ќе биде 1600 метри и таа ќе биде од средно Водно до болницата Козле. Во иднина е можна и трета фаза, но сега засега одиме на втората фаза, чијашто проектна вредност е 8 милиони евра. Очекуваме некаде во декември да се објави јавниот повик за изведувач, во февруари да се избере изведувач и некаде на пролет или летото да започне изведбата на втората фаза вредна околу 8 милиони евра. Она што сакам да го потенцирам е дека видовме од првата фаза дека интересот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Во извештајот на Европската Комисија(ЕК) за Р.Македонија во однос на економските критериуми се оценува дека економијата е умерено подготвена да се соочи со пазарните притисоци и сили на ЕУ. Постигнат е одреден прогрес во диверзификацијата и структурата на извозот како резултат на директните странски инвестиции, а се подобруваат трговските и инвестициските врски со ЕУ. Сепак, на земјата и е потребно да го зголеми вработувањето особено на младите преку прилагодување на образованието кон пазарот на труд, надградување на врските меѓу странските директни инвеститори и домашната економија и натамошно привлекување инвестиции. Одтука произлезе и потребата да се појаснат и продлабочат информациите за тоа што претставуваат странските директни инвестиции (СДИ) и нивното влијание врз економскиот раст и невработеноста. За таа цел Комисијата за економија на ВМРО – ДПМНЕ при ОК-Битола даде свој придонес преку достапноста на овој матријал. Секоја земја – домаќин се залага за промовирање и привлекување странски директни ...
сите 4 | | | веќе видена

Вкупно 40 милиони евра ќе им бидат достапни на македонските компании преку Регионалниот фонд за иновации чија канцеларија во Скопје од денеска и официјално почнува со работа. Како што соопшти вицепремиерот Владимир Пешевски на заедничката прес-конференција со директорот на Канцеларијата Татијана Забасу и претставникот од Делегацијата на ЕУ Мартин Клауке, средствата се пред се наменети за старт-ап бизнисите, малите и средните претпријатија. Македонија е прва земја потписничка на Договорот за основање на Регионалниот фонд кој освен во Скопје канцеларии има и во Белград и Загреб. „Владата го препозна значењето на основањето на Регионалниот фонд како комплементарно на Програмата за унапредување на иновациите, за подобрување на конкурентноста на економијата и на деловната клима, и веднаш се приклучи кон оваа иницијатива. Веруваме дека преку канцеларијата на Фондот на македонските компании финансиските средства ќе им бидат многу подостапни, а ќе се олеснат и административните процедури, рече Пешевски. Регионалниот ...
сите 8 | | | веќе видена

Бугарската ИТ компанија „Мусала софт“ ќе инвестира повеќе од 20 милиони евра во Македонија и ќе вработи повеќе од 300 лица. Денеска во просториите на Владата, вицепремиерот Владимир Пешевски и претседателот на компанијата Елена Маринова и официјално го потпишаа договорот и ја објавија одлуката за инвестирање и почеток на работа на „Мусала софт“. „Компанијата започнува со работа во Македонија како резултата на напорите што Владата, Агенцијата за привлекување на странски инвестиции ги направија ни се разбира е и потврда на интересот на странските компании за Македонија како поволна бизнис дестинација, подвлече вицепремиерот Пешевски. Компанијата има во план во Македонија да отвори над 300 работни места и истите ќе бидат отворени до 2019 година, каде ќе во поголем број ќе биде вработен висококвалификуван кадар кои ќе работата на развој на најсофистицирани софтверски производи. „Планираме да вработиме повеќе од 300 лица, а инвестицијата за тој период ќе надмине 20 милиони евра. Станува збор за ...
сите 16 | | | веќе видена

Подрум во престижен кварт во Лондон, Блумсбери, од 200 квадратни метри е продаден за 150.000 фунти т.е. 211.000 евра. Подрумот под станбената зграда во центар на Лондон е од камен и земја и нема градежна дозвола, пренесе весникот Фигаро. Агентот за недвижнини кој бил ангажиран за продажбата на тој подрумски простор, Крис Колемам-Смит објасни дека просечната вредност на станбена единица во овој дел на Лондон достигна 768.669 фунти, што е раст од 15,8 отсто во последната година.
| | веќе видена

Aмериканската технолошка компанија Apple преговара со банките во САД во врска со можностите за воведување на услуга со која ќе се вршат финансиски трансакции меѓу поединци преку мобилните телефони. Разговорите се во тек и се уште не се знае дали некоја од банките склучила договор со Apple. Услугата на Apple, која би можела да му конкурира на сервисот на PayPal – Venmo, ќе им овозможи на корисниците да префрлуваат пари од нивните сметки преку уредите на Apple. Се претпоставува дека оваа услуга ќе биде поврзана со системот на Apple – Apple pay, кој им овозможува на корисниците да извршуваат трансакции преку кредитните и дебитните картички со помош на мобилните телефони. Кога новата услуга би можела да заживее не е познато, но еден извор запознаен со ова прашање вели дека „Apple“ би можела да ја лансира во текот на следната година. Портпаролот на компанијата одби да ја коментира оваа информација.
сите 5 | | | веќе видена

Годишниот бруто надомест за највисоките раководители во најголемите компании во светот изнесува просечно 1,45 милиони евра, што е зголемување од 3,8 проценти во однос на претходната година. Овој надомест ги опфаќа просечната основна заработка од 711.600 евра и годишниот бонус од 738,400 евра. Основната заработка на највисоките раководители е зголемена во просек за 4,5 проценти, со зголемување на варијабилниот надомест од 2,7 проценти. Ова се клучните наоди на глобалната студија „Еxecutive search“ на компанијата „Pedersen & Partners“, која опфаќа 1,800 највисоки раководители во 340 компании од 18 земји. Податоците за заработката се добиени од најголемите компании во светот со просек од 133.300 вработени, просечен промет од 42,7 милијарди евра и ЕБИТ од 4,1 милијарди еврa. Раководителите во САД добиваат поголеми зголемувања од раководителите во Западна Европа. „Стагнацијата на економијата значи дека заработките на највисоките раководители во повеќе земји од Западна Европа ќе расте само умерено, од 3 до 4 ...
сите 2 | | | веќе видена

Планот на Британија да одржи референдум за членство во ЕУ до крајот на 2017-та година би можело да ги преобликува врските со нејзините главни трговски партнери и да влијае на економијата. Британија, како членка на ЕУ има пристап до најголемиот трговски блок на светот со околу 500 милиони потрошувачи, се наведува во анализата на агенцијата „Ројтерс“. Минатата година 48 проценти од извозот на стока од Британија беше за другите 27 членки од ЕУ, што е најнизок процент кој го дели заедно со Грција. Наспроти тоа, Британија е третиот по големина извозник на услуги кога станува збор за партнертите од ЕУ, веднаш зад Франција и Германија, а во тек се преговори за потенцијално голем договор со САД. Многу експерти веруваат дека Британија би можела да го задржи пристапот до заедничкиот пазар, дури иако го напушти европскиот блок. Меѓутоа, американските официјални лица за британската агенција рекоа дека САД не е заинтересиран за случување на договори за слободна трговија со одделни држави. Прашањето за имиграцијата е ...
сите 2 | | | веќе видена

Една третина од испитаниците во анкетата на „Левада-центарот“ смета дека работењето на големите руски бизнисмени ѝ штети на државата. Мнозинството граѓани на РФ (69%) смета дека за последните 15 години јазот меѓу богатите и сиромашните се зголемил, додека спротивно мислење има секој десетти граѓанин (9%), изјавија за „ Интерфакс “ од „Левада-центарот“. Секој петти (19%) смета дека нема измени на тој план, покажа анкетата спроведена од 18 до 21 септември врз 800 испитаници во 134 населени места во 46 региони на РФ.48% од испитаниците изјавиле дека сакаат да бидат наемни работници и да добиваат стабилна плата, а 37% претпочитаат да бидат сопственици на свои фирми и да имаат сопствен бизнис. Не биле сигурни во одговорот 15% од испитаниците. Работењето на малиот и средниот бизнис, според мислењето на 62% Руси во целост е во полза на земјата. 18% од анкетираните изјавиле дека таквиот бизнис ѝ нанесува штета на земјата, а не биле сигурни 20%. При оценката за работењето на големите руски бизнисмени и претприемачи ...
сите 3 | | | веќе видена

next