Економија 24

Покрај изградбата на нов студентски дом, донесовме одлука за набавка на комплетно нов мебел за сите студентски домови. Ова го истакна премиерот Никола Груевски во интервју за телевизијата Канал 5. „Активно се работи за изнаоѓање локација за нов студентски дом како што и најавив неодамна. Заменик-министерот за образование и министерот за образование веќе имаат изнајдено неколку локации во Скопје и треба да направат евалуација да видат која од нив е најсоодветна од сите гледни точки, рече Груевски. Очекувам, посочи премиерот, во текот на следната недела да ја имаме конечната локација каде што ќе се гради нов студенски дом во Скопје. „Она што е исто така значајно да го соопштам и што сигурно ќе им се допадне на студентите, е дека Владата во меѓувреме донесе одлука, за повеќегодишна набавка на целокупниот мебел во сите студенски домови, истакна Груевски. Потенцира дека се она што е плакари, кревети, маси, столици итн., се она што е мебел во еден студенски дом, во неколку години, во две до три години во фази ...
сите 3 | | | веќе видена

Бројот на милијардери во Кина сега е првпат поголем од бројот на милијардери во САД, и покрај забавувањето на економскиот раст во втората по големина економија на светот, пренесуваа „ N1 “. Кина сега има 596 милијардери, што е „фрапантен“ пораст од 242 во однос на минатата година, пренесува Harun Report. „Без оглед на забавувањето на економијата, најбогатите Кинези и пркосат на гравитацијата, бележејќи ја својата најдобра година од било кога“, рече Руперт Хагверф од Harun Report. Недвижностите на магнатот Ванг Џианлин го симнаа од тронот на најбогати личности основачот на „Али баба“, Џек Ма. Ванг, кој го основаше конгломератот Ванда, го зголеми своето богатство за 50 отсто и сега изнесува 34,4 милијарди долари. Ванг е познат и надвор од Кина заради редица прекуморски аквизиции, вклучувајќи ја и организацијата на натпреварот Ironman во екстремна издржливост, а има удел и во шпанскиот фудбалски клуб Атлетико Мадрид.
сите 11 | | | веќе видена

Оптимист дека неколку компании во наредните 3-4 месеци ќе донесат позитивна одлука, ќе дадат зелено светло за инвестиции во Македонија, вели првиот човек на ТИРЗ, Виктор Мизо во разговор за МРТ… Доаѓате директно од состанокот на екомскиот совет на кои фокус беа странските инвестиции. Кои се најновите препораки за подобрување на условите за водење бизнис? Ова е еден стандарден тематски економски совет кој се одржува на секои два месеци. Со овој совет започнавме кон средината на минатата година, каде ги каниме сите инвеститори присутни во ТИРЗ, кои започнале со работа или се во процес на градба, но тука влегуваат и компаниите вон зоните, како Маркарт, Кромберт и Шуберт, Амфенол, Дрекселмајер, кои на овој економски совет ги претставуваат сите оние забелешки кои ги имаат за подобрување на бизнис климатата и работењето во Макеоднија. Но, главниот акцент на овој економски совет го започнавме за начинот на зголемување на соработката со домашните компании. Секоја компанија имаше дадено информација во колкав обем ...
сите 3 | | | веќе видена

Младите луѓе ширум светот се потешко доаѓаат до работа, а лицата на возраст од 15 до 29 години имаат два пати помали шанси за вработување од старите лица, предупредува Светска банка, „Капитал.ба“. Според проекциите на Меѓународната организација за труд (MOR), глобалната невработеност на младите во 2015 година ќе изнесува 13,1 процент, додека предвидената стапка меѓу возрасните е 4,5 проценти. Светска банка, во соработка со партнерите како MOR, наведува дека во следните десет години треба да создаде 600 милиони нови работни места – околу пет милиони месечно – само за да се спречи дополнително влошување на веќе поразителната ситуација. Анализата предупредува на разликата меѓу квалификациите на работниците и потребите на работодавците. Во економиите во развој, кои се повеќе се насочуваат кон услужните дејности, работодавците не можат да пронајдат работници со потребните вештини. На други места проблем е тоа што голем број невработени лица се високо образовани, додека пазарот бара поинакви компетенции или ...
| | веќе видена

Дали ви се дига косата на глава секој месец кога ќе ја добиете сметката за струја? Немојте, има решение. Со помош на овие трикови кои ги пренесува српски Новости можете да ги намалите издатоиците и да заштедите маку пари. Изберете вистински садови за готвење Металните садови бргу се загреваат, но и се ладат. Керамичките, од друга страна, одлично ја задржува топлината, па со нив можете да го скратите времето на готвење. Добро исчистете ги пеглата и рерната Кога се валкани, овие уреди работат помалку ефикасно, па потрудете се секогаш да бидат чисти. Нечистотиите на пеглата можете едноставно да ги отстраните со паста за заби, а кога ја чистите рерната, особено обрнете внимание на вратата. Одмрзнете го замрзнувачот Што повеќе мраз има во замрзнувачот, повеќе енергија ќе му биде потребна за да ја постигне соодветната температура. Кога ќе приметите дека има многу мраз, веднаш одмрзнете го уредот. Испуштете го воздухот од радијаторите Се работи за испуштање на вишокот воздух за да можат радијаторите да греат до ...
сите 6 | | | веќе видена

Сонцето е ѕвезда со средна големина која ротира околу својата оска. Неговата старост се проценува на околу 4600 милиони години, со што се смета дека е на половина од својот животен век. Сонцето е составено е од околу 75% водород, 24% хелиум и 1% други елементи. Вкупната моќност која сонцето ја оддава во околниот простор изнесува 3,8 x 10 26 W т.е. од секој квадратен метар сончева површина се емитува зрачење со моќност од 63.11 MW. Земјата е оддалечена од сонцето околу 150 милиони километри и од вкупната моќност на сончевото зрачење прима само незначителен дел. Сепак, количество на енергија кое го прима Земјата е огромно и на годишно ниво изнесува 10000 пати повеќе од сегашните годишни енергетски потреби на човештвото. Сончевата енергија која доспева на Земјата претставува електромагнетно зрачење, кое може да се претвори во разни форми на енергија: топлинска, хемиска, механичка, електрична. Најуспешно е нејзиното претварање во топлинска енергија и при ова претварање може да се постигнат температури и до 3500 ...
сите 2 | | | веќе видена

Нема дилема „странски или домашни инвеститори“ – нам ни требаат и едните и другите. Ни требаат добри инвеститори, кои ќе работат според законите и кои ќе отвораат нови работни места, истакна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во интервју за Сител телевизија. „Во зоните денес работат околу 14.600 лица. Сите тие имаат семејства, деца. Со платата што ја земаат во фабриките ги издржуваат нивните семејства и имаат перспектива. Без тие фабрики луѓето ќе немаат перспектива и уште поизразен ќе беше проблемот на сиромаштија и невработеност, истакна Ставрески. Ставрески рече дека опозицијата постојано ја критикувала Владата прво зошто нема компании во технолошко индустриските зони, а потоа откако почнале да се градат фабрики во технолошко индустриските зони – зошто се прават развојните зони. „Сега опозицијата виде дека има многу фабрики и темата е зошто се оди на роуд шоу, зошто се трошат пари, зошто се прават технолошко развојни зони. Зоните се потребни бидејќи со нив се решава проблемот на ...
сите 36 | | | веќе видена

Во Европа минатиот месец регистрирано е зголемување на продажбата за 8,8 % (продадени речиси 80.000 возила) со што компанијата го доживеа најдобриот септември на овој континент во својата историја. Тоа најмногу се должи на силниот старт на новиот Ауди Q7, а до средината на следната година ќе бидат промовирани уште 15 нови или надградени модели. Дури 170.900 нови модели на Ауди во септември за првпат излегоа на улиците низ целиот свет со што етаблираната компанија од германскиот град Инголштат минатиот месец забележа пораст на продажбата за неверојатни 6,8 %. „Во време на тешка пазарна состојба во важни региони, гледаме како нашата продажба во третиот квартал е позитивна. Растот во Европа покажува дека новите модели генерираат дополнителни зголемувања“, изјави Лука де Мео, член на одборот за продажба и маркетинг во Ауди АГ. Спредено со септември минатата година, Ауди минатиот месец успеа да испорача повеќе или околу 4.900 нови возила од семејствата Ауди Q7 и Ауди TT. До средината на следната година, ...
сите 11 | | | веќе видена

Почнувајќи од 15. октомври патниците на скопскиот аеродром „Александар Велики“ можат да користат бесплатен безжичен интернет, како заеднички проект меѓу аеродромскиот оператор „ТАВ Македонија“ и „Македонски Телеком“. Станува збор за бесплатен безжичен интернет кој е достапен во терминалната зграда и во вип-салонот на скопскиот аеродром, а кој патниците можат да го користат со едноставно приклучување на безжичната мрежа со име: „Telekom HotSpot’’. По поврзувањето на оваа мрежа, патниците преку интернет-пребарувачот на својот мобилен уред автоматски се поврзуваат со веб-страница на која преку кликање на иконата ,,Поврзи се’’ можат да го користат бесплатниот интернет, без потреба од впишување на лозинка. Ваквото поврзување трае 30 минути, а после секоја сесија на интернет потребно е ново најавување на корисникот на безжичната мрежа. „Навистина сме среќни што можеме да додадеме уште една нова корисна услуга за патниците во нашето портфолио на т.н. неавијациски услуги и со тоа да се приклучиме на глобалниот тренд ...
сите 2 | | | веќе видена

Во насока на обезбедување на услови за продолжување на трендот на позитивен и континуиран раст на туризмот, Владата одлучи од следната година да се зголемат субвенциите за домашните тур-оператори за привлекување на туристи од странство. Овие одлуки за зголемување на субвенциите добија верификација од Владата на минатата седница и тие ќе бидат внесени во Правилникот за начинот, видот и висината на субвенциите на странскиот организиран туристички промет. Со тоа ќе се овозможи висината на субвенции за чартер превоз да се зголемат од 25 евра на 65 евра за Израел, Австрија, Малезија, Јужна Кореја, Италија, Франција и Шпанија и истите да почнат да се применуваат од 01.01.2016 година. Исто така, ќе се овозможи висината на субвенции за чартер превоз да се зголемат од 25 евра на 35 евра за Чешка, Словачка, Унгарија, Полска и Романија и истите да почнат да се применуваат од 01.01.2016 година, а од 01.01.2017 истите да се зголемат од 35 евра на 45 евра. Туризмот бележи континуиран раст во изминатите неколку години, кој ...
сите 2 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Карбинци Зоран Минов, денеска го потпиша договорот со Швајцарската агенција СЕКО за изградба на пречистителна станица за отпадни води . Минов информира дека за изградбата на пречистителната станица добиле грант од 33 милиони денари од оваа агенција, а тие како општина треба да партиципираат 16,7 отсто од вредноста на проектот. „Овој грант е за изградба на пречистителна станица во селото Карбинци, а нејзината изградба треба да биде завршена до првата половина на 2016 година. Овој проект во рамките на Планот за управување со речнииот слив на Брегалница, така да се надеваме дека на овој начин општините ќе ја заштитиме реката Брегалница, рече Минов. Тој додаде дека Швајцарската агенција СЕКО која ги донира средствата, го има завршено и тендерот за изградбата на пречистителната станица, а хрватска фирма го има добиено, со што се очекува во текот на наредниот период да почнат и градежните работи.
сите 4 | | | веќе видена

Вкупно 101 новоизграден социјален стан во Прилеп и Демир Хисар ќе бидат распределени на граѓаните од најранливите категории. Огласот, како што изјави денеска премиерот Никола Груевски, ќе биде објавен деновиве, а ќе се распределат 75 станови во Прилеп и 26 во Демир Хисар. „Становите ќе се распределат на лица од различни социјални категории согласно Законот. Овие категории се утврдени во Законот, како што се приматели на социјална помош, деца без родители и повеќе други категории на лица кои ќе аплицираат. Распределбата ќе биде електронски, што значи со внесување на податоците за сите баратели ќе се одреди кому ќе му бидат доделени овие станови, истакна премиерот Груевски одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на скопската општина Кисела Вода.
сите 21 | | | веќе видена

Во изминатите години со помош на грант за самовработување што го доделува државата се отворени над 7.600 мали бизниси. Седумдесет проценти од нив се уште активни. Најдобрите од нив во неколку категории беа наградени денеска. Најбрзорастечка микро компанија е „Стара Фурна“ од Прилеп, чиј основач е Влатко Апостоловски, најуспешна жена претприемач Живка Костадиновска основач на „Аронија здрава храна“, најмлад претприемач е Панче Георгиовски основач на компанијата „Брајт Бокс“ и најуспешна компанија регистрирана како занаетчиска е „Студио фешн“ од Струмица, чиј основач е Дана Мицева. Наградени се и 13 најиновативни бизнис планови од програмата за самовработување во 2015 година. „На ваков начин оддаваме признание на претприемништвото и да неколкуте најуспешни примери во Македонија на компании кои преку програмата за самовработување имаат искористено средства и во изминатите години имаат постигнато голем успех. Тоа е програма преку која во изминатите осум години Владата има доделено над 25 милиони евра на ...
сите 41 | | | веќе видена

Подготвена е техничка документација за 10 проекти за регионален економски развој за чија реализација се потребни 38 милиони евра. Седум се за промоција и развој на туризмот и ќе бидат основа за проектот за конкурентност на туризмот во регионите што ќе го спроведе Владата со финансии во износ од 21 милион евра. Според вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, квалитетно подготвената документација за новите проекти ќе овозможи за брзо време да се најдат извори на финансирање, преку претпристапната помош од ЕУ, донаторски средства или со комерцијално финансирање. „Важно е што ова е еден вид подготовка за поголемиот проект којшто го спроведуваме заедно со Европската комисија за потпомагање на конкурентноста во областа на туризмот на регионите низ Македонија за коишто се обезбедени 21 милион евра. Верувам дека многу бргу ќе почне со реализација. Подготовката на проектната документација всушност ќе значи многу поголеми шанси за искористување на овие средства, рече Пешевска на денешната ...
сите 12 | | | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во август 2015 година, во однос на август 2014 година, изнесува 108.9. Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во август 2015, во однос на август 2014 година, бележи опаѓање од 0.4%, а прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 12.1%. Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во август 2015 година, во однос на август 2014 година, бележи пораст од 18.9%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 8.5%. Според главните индустриски групи, прометот во август 2015 година, во однос на август 2014 година, бележи пораст кај Енергија за 0.5%, Интермедијарни производи, освен енергија за 7.2%, Капитални производи за 12.8%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 12.1% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 6.6%. Индексот на прометот во индустријата во август 2015 година, во однос на јули 2015 година, изнесува 95.0, додека во периодот ...
сите 16 | | | веќе видена

Просечното богатство по глава на жител на глобално ниво во периодот од половината на 2014 до половината на 2015 година се намали за 6,2 проценти, на 52.400 долари во однос на истиот период една година претходно, се наведува во извештајот на Global Velt 2014, изработен за потребите на банката Credit Suisse, пренесува „ Novovrijeme.ba “. Швајцарците и понатака остануваат најбогатите во светот според просечното богатство по жител без оглед на годишниот пад од 4,2 проценти, односно 24,800 долари на 567,000 долари. На второто место е Нов Зеланд но со далеку помало просечно богатство во однос на првопласираната Швајцарија, кое изнеусва 400.800 долари по жител. На третото место е Австралија со просечно богатство по глава на жител од 369.000 долари, се наведува во годишниот, шести по ред извештај. Четвртата позиција ја зазема САД со 353.000 долари. Франција, со богатство од 262,000 долари по глава на жител и Белгија со 259.000 долари го затвораат кругот со десет најбогати земји на светот. Швајцарија е единствена ...
сите 3 | | | веќе видена

Граѓаните ќе можат да поднесуваат геодетски елаборати за легализација на дивоизградените објекти до крајот на 2015 година, соопшти, а воедно ги повика сите граѓани кои се уште ги немаат легализирано своите објекти тоа да го направат навреме, Илија Карески Раководител на Сектор за урбанизам. Владата до Собранието предложи измени и дополнувања на Законот за постапување со бесправно изградени објекти со кои, наместо до јуни 2014 година, рокот за доставување на елаборатите за утврдување на фактичката состојба на бесправен објект се продолжува до 31 декември 2015 година. Направени се и законски измени со кои се овозможува продолжување на рокот за достава на барањата за легализација на терасите и на терасите пренаменети во станбен простор и за допрецизирање на постапката за утврдување правен статус на линиски инфраструктурни подземни објекти. Досега во општина Прилеп легализирани се околу 7.800 дивоградби, од вкупно поднесените 15.236 барања за добивање на правен статус на објектот.
сите 3 | | | веќе видена

Во Буџетот за 2016 година предвидени се средства за изградба на ТИРЗ Липково, ТИРЗ Куманово и ТИРЗ Маврово – Ростуше, истакна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на расправата за буџет во Собрание. Покрај овие ТИРЗ-ови во буџетот на Агенцијата се ставени дополнителни средства за зоната во Струга 103 милиони денари. Предвидени се и средства за доградба на зоната во Кичево. „Нашата политика е да се отворат зони во што е можно повеќе градови и да се вработат и Македонци и Албанци и Турци и Роми и Власи и Срби и сите националности кои живеат во Македонија. Наша цел е да креираме работа за сите невработени.
сите 23 | | | веќе видена

Електронско плаќање даноци со безготовинска картичка, е новата услуга на Управата за јавни приходи (УЈП) која овозможува секој граѓанин да врши он-лајн плаќање на персонален данок, ДДВ и радиодифузна такса со безготовинска картичка Виза, Маестро или Мастеркард (издадена од домашна банка). Регистрацијата на „е-Плаќање на даноци“ е бесплатна, не е потребен дигитален сертификат. Граѓанинот само треба да креира кориснички профил на електронскиот сервис „е-Плаќање на даноци“ на https://etax.ujp.gov.mk. „Услугата „е-Плаќање на даноци“ овозможува да заштедите време, да ги избегнете каматите за задоцнето плаќање и како даночен обврзник (физичко лице) да вршите он-лајн преглед и плаќање на вашите даночни долгови за персонален данок, ДДВ и радиодифузна такса. Единствено што треба да направите е да се регистрирате и да креирате ваш кориснички профил на електронскиот сервис „е-Плаќање на даноци“, информира УЈП. Покрај електронско плаќање даноци, со регистрацијата и користењето на оваа услуга, граѓанинот може да врши ...
сите 9 | | | веќе видена

Извозот во 2014 година изнесувал 3,723 милијарди евра, што е за 2,079 милијарди евра повеќе во однос на 2005 година, кога истиот изнесувал 1,6 милијарди евра, посочи вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на расправата за буџетот 2016 година. Како што истакна вицепремиерот, растот на извозот се должи на извозот од технолошко индустриските зони, на повисоката обработка на производите и новите технологии кои ги донеле странските фирми во земјава. „Извозот е огледало на конкурентноста на економијата. Делови кои се произведени во Македонија, во зоните, се вградуваат во најновите возила на Мерцедес. Порано извезувавме само земјоделски производи, тоа е разликата. Тоа говори дека на странските пазари Македонија е поконкурента земја, истакна Ставрески на расправата. Како што рече Ставрески, вработените во странските компании стекнуваат знаење, што е додадена вредност на странските инвестиции во земја. Тој истакна дека за 9 години во Македонија се отворени 133.000 работни места, додека за време на ...
сите 23 | | | веќе видена

next