Економија 24

По неодамнешната посета на премиерот Никола Груевски на овој дел од општината Ѓорче Петров на средбата со граѓаните им беше ветено дека улицата „ 37“ во Волково ќе биде целосно завршена во најскоро време. Градоначалниците на општината Ѓорче Петров Сокол Митровски и градоначалникот на градот Скопје Коце Трајановски, како секогаш почитувајќи ја одличната меѓу општинската соработка која до сега дава одлични резултати кои ги користат жителите на општината Ѓорче Петров, веднаш превзедоа мерки проблемот кој долги години ги мачеше жителите на оваа улица но и ветеното да биде реализирано во најкраток можен рок. За поставувањето на канализациската линија на улицата обврските ги презеде Општината Ѓорче Петров, а градот Скопје истата ја тампонира и асфалтира на општо задоволство на триесетте семејства кои гравитираат на оваа улица која до пред некој ден беше скоро не проодна после најмали врнежи од дожд. Улицата е со должина од 280 метри и широчина од 4 метри. Работите ги изведе ЈП „ Улици и патишта“.
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Стопанската комора на Мадрид, Артуро Фернандез вели дека Македонија е рај за инвестиции поради владините реформи кои ја направија земјава најатрактивна за инвестирање. „Владата на Македонија нуди најатрактивни даночни услови во Европа со важна помош и поттик за инвестирање. Така ја претвора Македонија во новиот рај за инвестиции во Европа. Овој рај за инвестиции се истакнува со стабилен раст во последниве години. Исто така, со ниска стапка на инфлација,урамнотежена фискална политика и фиксен курс во однос на еврото. Од друга страна, со својата стратешка местоположба во срцето на Југоисточна Европа, Македонија нуди слободен пристап до официјалните тарифи на еден пазар со над 650 милиони потрошувачи преку договорите за слободна трговија кои што се во сила, а се истакнуваат оние потпишани со Европската Унија, Турција и Украина, истакна Фернандез. Фернандез дефинира дека Македонија е најатрактивно место за водење на инвестиции во Европа.
сите 54 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска заедно со економскиот тим од Владата во чиј состав е заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Владимир Пешевски и министерот без ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции, Горан Мицковски учествуваа на бизнис форум кој се одржа во Мадрид, Кралство Шпанија. Бизнис форумот беше организиран во соработка со Стопанската комора за трговија, индустрија и услуги на Мадрид и пред деведесет претставници на компании од Шпанија беа презентирани можностите и потенцијалите за инвестирање и водење на бизнис во Република Македонија. Премиерот Груевски посочи дека едни од главните предности кои ги има направено Република Македонија во последните неколку години, а се важни за водење на бизнис, се промените во бизнис климата каде што има значително подобрување. „Македонија е држава со исклучително ниски трошоци за правење на бизнис, држава која што ги намали во голема мера бирократските процедури за водење на бизнис, во ...
сите 54 | | | веќе видена

Деведесет компании аплицирале за трите инструменти содржани во вториот повик на Фондот за иновации и технолошки развој, за добивање на неповратна државна помош во пари за финансирање на иновациите. Од овие апликации 56 се од старт ап и спин оф компании. Со овој прв инструмент од огласот се обезбедува финансирање на најмногу 85% од вкупниот буџет за проектот, со максимален износ од 30.000 евра. За комерцијализација на иновациите аплицирале 25 компании, а преку овој инструмент се обезбедува финансирање на најмногу 70% од вкупниот буџет за проектот, со максимален износ од 100.000 евра. Останатите компании аплицирале за третиот инструмент, односно трансферот на технологии, преку кој се обезбедува финансирање на најмногу 50 проценти од вкупниот буџет за проектот, со максимален износ од 200.000 евра. Вкупниот обем на средства кои државата ќе ги додели на македонските компании како неповратни средства во рамките на овој оглас изнесува 1,3 милиони евра. За изборот на компании кои ќе добијат средства од државата, ...
сите 37 | | | веќе видена

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов одговорајќи на новинарско прашање за отпис на камати по основ на неплатени придонеси, истакна дека Владата на Република Македонија со цел да им помогне на компаниите кои што имаат неплатени социјални придонеси, на почетокот на оваа година донесе мерка со со која што се овозможува плаќање на главниот долг на најмногу 36 рати или пак 3 години и ослободување од каматата која што ја должат. „Досега имаат аплицирано околу 150 субјекти за вкупен долг од околу 150 милиони денари. Сите заинтересирани компании, сите заинтересирани субјекти кои што имаат неплатени социјални придонеси и долг по овој основ во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, во Фондот за здравствено осигурување или пак во Управата за јавни приходи за придонесите после 2008 година може да аплицираат до крајот на годината, да склучат спогодба со овие институции и да го платат само главиот долг на рати и да бидат ослободени од каматата, рече Спасов. Со оваа мерка како што образложи, како ...
сите 23 | | | веќе видена

Проблемот со увозот на српско брашно во Македонија е решен, изјави претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески за новинската агенција „Танјуг“. Според Азески, станува збор за технички пропуст на македонското Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство кој во Србија бил протолкуван како воведување ембарго. „Можам официјално да кажам дека овој проблем влијаеше и на македонските компании, не само на српските. Но, во соработка со Стопанската комора на Србија и надлежните министерства на двете земји, го разрешивме, нагласува Азески, изразувајќи уверување дека вакви проблеми во иднина нема да се повторуваат. Во медиумите деновиве излезе информација дека Македонија ја подигна рампата за брашното од Србија со објаснување дека за српското брашно не добиваат доволно контролни маркички потребни за ставање во промет на производот.
сите 20 | | | веќе видена

Европската централна банка соопшти дека граѓаните на Ирска загубиле најмногу од личното богатство, поради глобалната економска криза, додека граѓаните на Германија и Холандија стекнале најмногу богатство од било кои други жители на земјите членки на ЕУ. Со анализата е опфатен периодот од 2009 до 2013 година, а Европската централна банка утврдила дека Ирска загубила над 18 илјади евра по лице, пренесува „Klix.ba“. Веднаш по Ирска се жителите на Шпанија, чие богатство по човек е намалено за 13 илјади евра и Грција која загуби 17 илјади евра по глава на жител, поради паѓање на вредноста на имотот. Од друга страна во Холандија и Германија богатството по глава на жител се зголеми за околу 33 илјади евра, односно 19.000 евра и тоа делумно поради растот на финансиските инвестиции. Податоците јасно покажуваат големи разлики меѓу земјите од еврозоната, а од Европската централна банка соопштуваат дека “постојат разлики, за кои банката нема лек“. Британските медиуми пренесуваат дека експертите веќе долго време се ...
сите 3 | | | веќе видена

Првите 15 акциски грантови за поддршка на граѓанските организации ќе бидат доделени денеска во организација на CIVICA mobilitas. Вкупниот буџет е над 25 милиони денари, а средствата се наменети за проекти за јакнење на односите со граѓаните, заедниците и пошироката јавност, како и влијание за постигнување позитивни општествени промениза. Сертификатите на првите акциски грантисти ќе им ги додели амбасадорот на Швајцарија во Македонија, Стефано Лазарото. Новата фаза на CIVICA mobilitas која ќе обезбеди поддршка за граѓанските организации и другите актери на граѓанското општество во следните четири години започна во октомври минатата година.
сите 12 | | | веќе видена

Просечната месечна исплатена нето плата во Босна и Херцеговина (БиХ) во август изнесувала 826 конвертабилни марки, односно 422,5 евра, што е за 2,1 отсто малку во споредба со крајот на минатата година. Најплатени биле вработените во финансискиот и осигурителниот сектор, каде просечната плата во август изнесувала 1,330 конвертабилни марки и во снабдувањето со електрична енергија, гас, пара и климатизација 1.305.
сите 2 | | | веќе видена

Земјите на Персискиот залив мораат да се прилагодат на “новата реалност“, бидејќи цените на нафтата, како што се очекува уште некое време ќе останат на ниско ниво, соопшти Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). ММФ им препорача на овие земји да ги намалат трошоците и диверзификација на приходите. „Не само оваа година туку и во годините што доаѓаат, овие земји ќе мора да се прилагодат со цел да обезбедат рамнотежа на својата потрошувачка со новата цена на нафтата”, изјави директорот на ММФ за Блискиот Исток и Централна Азија, Масуд Ахмед во Дубаи. „Буџетите на шест земји-членки на Советот за соработка во Персискиот Залив, вклучувајќи ги Бахреин, Кувајт, Оман, Катар, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, се соочуваат со просечен овогодишен дефицит од 13 отсто, истакнал Ахмед во интервју за агенцијата Франс прес. „Нивниот заеднички буџетски дефицит надминува 1.000 милијарди долари“, вели Ахмед, бидејќи цената на нафтата падна на околу 50 долари за барел од 115 долари во јуни 2014 година поради ...
сите 8 | | | веќе видена

Премиерот на Република Македонија и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во рамките на учеството на Конгресот на Европската народна партија што се одржува од вчера до денеска во Мадрид имаше обраќање пред присутните политички лидери членови на партијата. „ЕУ, земјите членки на ЕУ и аспирантите за членство, мора да работат на заеднички економски проекти, на крупни инфраструктурни проекти кои ќе поврзуваат повеќе земји и кои ќе даваат покрај економски и политички бенефит кој ќе се гледа во придобивките од соработката, во хармониjа и релаксацијата на тензиите, на соработка на полето на инвестициите и надворешно трговската размена и на капиталните инвестиции, за да се потпомогаа постојано економскиот раст и БДП и да се обезбедат нови вработувања за народот, подобри услови за живот и повисок стандард. Ние тоа го можеме и ние тоа треба да го направиме, истакна македонскиот премиер. Тој потенцира дека продолжуваат новите вработувања и креирањето на подобри услови за живот. Граѓанинот на Европа треба да остане ...
сите 24 | | | веќе видена

Националното Координативно тело за општествена одговорност на претпријатијата и Министерството за економија вчера свечено ги доделија националните награди за општествено одговорни практики на претпријатијата во Македонија спроведени во 2014 година. За наградите конкурираа 34 претпријатија со вкупно 50 проекти, од кои 10 мали и средни со 13 проекти и 24 големи со 37 проекти, во различни категории на општествена одговорност. Најмногу од претпријатијата, 21. конкурираа во категоријата „Вложување во заедницата“, првпат аплицираа девет, а најголем дел од оние кои аплицирале – по седум се од финасискиот и услужниот сектор, додека 91 отсто од пријавените се од Скопје. Во категоријата „Однос кон вработените“ статуетка за најдобри општествени практики во 2014 година добија Витаминка од Прилеп и Градежен институт Македонија, за „Етичко управување“ статуетка им беше доделена на Макстил, ЕВН Македонија и Раде Кончар ТЕП, за „Односи на пазарот“ на Комерцијална банка Скопје, за „Заштита на животната средина“ на ...
сите 6 | | | веќе видена

Србија мора да понуди уште поволности за инвеститорите во слободните зони, за компаниите да не влегуваат во други земји, наместо во Србија, беше истакнато на собирот на Земјоделската комора на Србија. „Таму е потенцирано дека се неопходни повеќе поволности за инвеститорите за да не се повтори ситуацијата 11 странски компании кои планирале да влезат во Србија, да одат во индустриските зони во Македонија, која сега во тие зони нуди попривлечни услови за работа отколку Србија, пишува B92.net. Претседателот на Групацијата на слободни зони во Земјоделската комора на Србија, Драган Костиќ истакнал дека во Србија има 14 слободни економски зони, сместени на околу 100.000 хектари во кои работат 20.000 лица и повече од 260 компании. Тој потенцира дека во српските индустриски зони треба да се подобрува инвестициската клима и да се воведат поволности и даночни олеснувања за инвеститорите да одат во Србија. Костиќ предложил да се воведе новина за данокот за профит во слободните зони да биде нула, како и да се градат нови ...
сите 44 | | | веќе видена

Рокот за поднесување барање за отпис на камати за социјални придонеси истекува на 31 декември годинава. Најдоцна до тој датум сите работодавачи, самовработени лица, индивидуални земјоделци, верски службени лица или државни институции (подносители на пресметки на бруто плата) можат да поднесат барање за отпис на камати до Управата за јавни приходи (УЈП). „Право на отпис на камати има секој обврзник кој најдоцна до 31 декември ќе поднесе барање „БОК-ПЗСО/1“ за отпис на камати по основ на достасани обврски за социјални придонеси кои настанале од јануари 2009 година заклучно со декември 2014 година, односно кои произлегуваат од месечни пресметки на бруто-плата за период најрано од јануари 2009 година, а најдоцна до декември 2014 година. Право на отпис на камати има и за достасани обврски за социјални придонеси утврдени со конечна месечна пресметка на бруто-плата и кои не се платени на денот на поднесување на барањето, соопшти УЈП.
сите 25 | | | веќе видена

Продолжува проектот за условен паричен надоместок за семејствата од социјално загрозени семејства. Средношколците од овие семејства и оваа и наредната година ќе добиваат паричен надоместок од 12.000 денари. Оваа денеска го истакна министерот за труд и социјална политика Диме Спасов одговарајќи на новинарско прашање. „Овој проект продолжува и оваа и следната година односно за учебната 2015-2016. За реализација на овој проект за оваа учебна година се предвидени 78 милиони денари, рече Спасов. Тој посочи дека со овој проект се подржуваат семејствата кои што се приматели на социјална парична помош, чии што деца се редовни ученици во рамките на средното образование и добиваат дополнителна помош од 12.000 денари. „Овој проект го реализираме од 2010 година и досега се инвестирани околу 358 милиони денари за реализација на овој надоместок кој што значи дополнителна финансиска поддршка за семејствата корисници на социјална парична помош, истакна Спасов.
сите 5 | | | веќе видена

Кочани, денес беше домаќин на новиот караван Саеми за вработување, кои се во организација на Агенцијата за Вработување на Република Македонија. Кочанчани и заинтересирани посетители на денешниот саем и од околните населени места, имаа можност подобро да се запознаат со понудата за нови вработувања кои ја понудија компаниите учеснички и да поразговараат со дел од одговорните лица на компаниите кои се претставија на саемот. Потенцијалните работодавачи веќе добија значителен број на резимеа, а истите го изјавија своето задоволство за оваа караванска активност, која досега посети 4 градови во државата. Реализацијата на акцискиот план на вториот караван на саемите за вработување низ државата се одвива по планираното каде голем број на невработени и активни баратели на работи, меѓу кои најмногу млади лица, веќе го пронајдоа своето новоработно место. Граѓаните ја искажаа поддршката за предноста на овој начин на запознавање со компаниите. Следниот 5-ти саем за вработување од овој караван ќе се одржи наредната среда ...
сите 5 | | | веќе видена

Општина Ѓорче Петров ќе гради бетонски рабници на дел од патниот правец од Волково до село Кучково во должина од 280 метри. Градежните активности се преземаат поради проблемите со снегот кој во зимскиот период на тој дел од патот го отежнува сообраќајот. Со изградба на бетонските рабници ќе се избегне неконтролирано слевање на водите, а со насочување на водата ќе биде оневозможена и формирањето на ледена покривка, информираат од општина Ѓорче Петров.
сите 163 | | | веќе видена

Општините од Источно планскиот регион заедно со претставници на невладини организации и бизнис секторот денеска во Штип ја правеа листата на приоритетни проекти, кои ќе бидат финансирани од Бирото за рамномерен регионален развој. Директорката на Центарот за источно планскиот регион Драгица Здравева вели дека за оваа година планските региони имаат најавa дека средствата кои ќе ги добијат општините за реализирање на регионални проекти ќе бидат за два до три пати поголеми, а средствата ќе се доделуваат согласно степенот на развиеноста на регионите. „На оваа листа од проекти приоритет ќе добијат оние проекти на општините кои имаат регионален карактер, а исто така на оваа форумска сесија ќе стане збор и за проектите со кои што општините ќе конкурираат за добивање на средства од Меѓуграничната соработка со Бугарија, вели Здравева. Општините од источна Македонија приоритет даваат пред се на инфраструктурните проекти, како што се изградба на патишта до одредени села за да бидат поврзани со неколку општини, потоа за ...
сите 3 | | | веќе видена

Многумина кои молчеа кога Вашингтон ги напаѓаше Ирак и Авганистан, сега истакнуваат дека странските воени интервенции не водат кон ништо. Русија ќе заглави во Сирија, предупреди американскиот претседател Барак Обама откако Москва се вклучи во војната меѓу Башар ел Асад и бројните бунтовнички групи. Од денот кога првите руски проектили паднаа на непријателите на владата во Дамаск, американските медиуми исто така почнаа да предупредуваат дека со бомбардирање ништо не се постигнува, дека странските воени интервенции носат страдање на локалното население, а за земјата која интервенира е влез во жив песок. Меѓутоа, интересно е дека за освестување на медиумите и естаблишментот беше потребна само една руска бомба, но не и 25 години апсолутна американска превласт во светот кога Вашингтон бомбардираше кого сакаше и се вклучуваше на таа страна во војна од која се очекува идна соработка. Америка навистина има богато искуство на воено интервенирање и заглавување по странски фронтови, па нејзиното предупредување може да ...
сите 3 | | | веќе видена

По завршувањето на комплетниот проект за изградба на фекална мрежа од 3 крака со кои се покри целата територија на селото Тремник, а сега е во фаза приклучувањето на месното население на истата, општина Неготино подготвува проект за изградба на „Биолошка прочистителна станица“ во ова неготинско село. Имено, во рамките на проектот „Водоснабдување и одведување на отпадни води“ кој се реализира во соработка и со поддршка од Министерството за транспорт и врски, а е финансиран со средства преку Европската инвестициона банка, општина Неготино започна со подготовка за реализација на нов проект- изградба на Биолошка прочистителна станица во Тремник од контејнерски тип. Станицата ќе биде лоцирана во селото со влезен капацитет од 240 м3, а вкупната проценета вредност на проектот изнесува 6.143.028 денари.
сите 10 | | | веќе видена

next