Економија 24

Две компании, една од Германија и една од Индија, планираат свои капацитети во Македонија, рече премиерот Никола Груевски на вчерашната седница за пратенички прашања во Собранието. Покрај тоа што се очекува официјализирање на одлуката за најавената инвестиција од мултинационална компанија од автомобилската индустрија во технолошко индустриската развојна зона во Струмица со 1.500 работни места, според Груевски, има и други компании заинтерсирани за инвестирање во Македонија. „Само вчера во мојата канцеларија дојдоа две крупни компании, едната од Германија, едната од Индија кои планираат свои капацитети во Македонија. Денеска се сретнав со една друга финансиска компанија која покажа голем интерес за инвестирање во Македонија, така што нашите капациттеи онака како што се поставени даваат сериозни резултати, рече Груевски. Освен во внатрешноста, додаде, очекуваме добри вести и во Скопје, каде со уште една инвестиција би се вработиле 500 лица, а потоа и уште друга со дополнителни 1.000. На прашање од ...
сите 28 | | | веќе видена

Заменик министерот за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска, денеска имаше обраќање на панел сесијата ,,Реформа на јавната администрација – Заложби за квалитетно, транспарентно и ефективно демократско владеење во 21 век”, што се одржа во рамки на конференцијата „Агенда за проширување – Достигнувања и предизвици во реформата на јавната администрација“. „Во последните неколку години направенa е вистинскa реформa и реализирани се голем број проекти, рече Арсовска Томовска, потенцирајќи дека економскиот раст и развој на една земја зависат од квалитетот на јавната администрација. Таа говореше за Стратегијата за реформа на јавната администрација во Република Македонија, 2010-2015 и нејзините 6 приоритетни области: Јавна служба и управување со човечките ресурси, управни постапки и услуги, е-Влада и е-управување, стратешко планирање, координација, креирање политики и изготвување на квалитетни прописи, спречување на корупција и управување со јавните финансии. Карен Хил, директорката на СИГМА ...
| | веќе видена

Владата на Јапонија донесе одлука да обезбеди неповратна помош за Македонија и Србија во вредност од 500.000 долари за справување со кризата со мигрантите, соопшти вчера канцеларијата на Меѓународната организација за миграции (ИОМ) преку која ќе биде спроведена итната помош. Проектот, според соопштението, има цел да ги поддржи постојните напори на владите на Македонија и на Србија да ги адресираат најитните потреби и приоритети за адресирање на тековната миграциска состојба во овие земји. „Проектните активности вклучуваат развој на информативни материјали, обуки, подршка на социјалните служби при транспорт на ранливите категории на мигранти, како и подобрување на условите за прифат на бегалците и мигрантите, се вели во соопштението.
сите 31 | | | веќе видена

Сега е најдобро време да се стекне сопствен дом, порача вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на отворањето на вториот во Скопје Сити Мол, а вкупно четврт саем на проектот „Купи куќа, купи стан“, пренесува „Курир“. На саемот се присутни претставници на градежните компании, на банките кои нудат кредити и од Министерството за финансии кои на заинтересираните им нудат целосни информации за условите и поволностите што ги нуди проектот. „„Купи куќа, купи стан“ е добар проект од кој сите добиваат, бидејќи овозможува да се реши едно од најзначајните прашања за секој човек, а тоа е стекнувањето на сопствен дом. Нема подобро време од ова сега да се стекне сопствен дом. Каматните стапки се историски најниски, цените на становите се најниски историски и се прилично пониски од што беа и имате можност да ја искористите субвенцијата од Владата која помага да се надмине почетниот период на отплаќање на обврските од кредитите, им порача Ставрески на присутните на саемот. Додаде дека останува уште секој добро ...
сите 51 | | | веќе видена

Советот на Општина Илинден донесе нов урбанистички план за населбата Илинден, чијашто површина на плански опфат изнесува 357,38 хектари за периодот до 2025 година. Со новиот план се предвидуваат градби за домување, комерцијални и деловни намени, јавни институции, лесна и незагадувачка индустрија, зеленило и рекреација и инфраструктура. „Со цел да им излезе во пресрет на барањата на своите граѓани, но и на потенцијалните домашни и странски инвеститори, а согласно стратегијата за локален економски развој, Општина Илинден е насочена кон урбанизирање на просторот. Во изминатиот период донесени се урбанистички планови за Марино, чија што површина на плански опфат изнесува 204,39 хектари и за Кадино чија што површина на плански опфат изнесува 135,5 хектари, со што вкупно, со новиот урбанистички план за Илинден, досега се урбанизирани 697,27 хектари, што е од огромно значење во имплементирањето на визијата за развојот на Општината во наредните 50 години, се вели во соопштението од општината.
| | веќе видена

Во наредниот месец и половина треба да биде потпишан договор со германската компанија Костал која, според планираното, фабриката треба да почне да ја гради во првиот квартал од наредната година. Кон крајот на мај или почетокот на јуни треба да биде завршена фабриката на ОДВ Електрик и таа да почне со работа. Во овие две фабрики директно ќе бидат вработени околу 2.000 луѓе, информира премиерот Никола Груевски. ОДВ Електрик ја започна изградбата на фабриката во ТИРЗ Охрид/Струга рече Груевски и додаде дека планот е таа да биде завршена крајот на мај почетокот на јуни. „Потоа сите сега вработени и оние кои ќе се вработат до тој период во ОДВ Електрик кои функционираат во постојната хала ќе се префрлат во новата фабрика и таму ќе продолжи вработувањето на другите луѓе. Планот е, како што знаете, да се вработат илјада лица во оваа фабрика и тоа се директни вработувања, рече Груевски одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието на Република Македонија. Покрај ова, додаде, следува потпишувањето на договорот со ...
сите 23 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика спроведе низа мерки за зголемување на бројот на работни места и намалување на невработеноста. Во дел од проектот Македонија вработува кој започна да се реализира пред 6 месеци постигнати се неколку цели, им се помогна на македонските граѓани кои бараат работа полесно да ја најдат, да станат поконкурентни, а компаниите да ги зголемат бројот на работни места во својата компанија, истакна министерот Диме Спасов одговарајќи на пратеничко прашање. „Проектот беше насочен да помогне на 5 групи: Млади невработени до 29 но и оние до 35, невработени кои 10 години се без работа имаат 35-50 години, лица од над 50 години, ранлива група на лица од повеќе категории и лица од над 58 години кои немаат доволен стаж за пензија, за чие вработување приватните компании ќе бидат ослободени од плаќање на социјални придонеси во период од 2-5 години во зависност од групата. „Целта е да се опфати се поголема група на лица кои ќе можат да ги искористат поволностите, а веќе 6 месеци откако ...
сите 13 | | | веќе видена

Над 500 македонски компании имаат директна соработка и бенефит од отворените производствени капацитети на странските инвеститори, рече вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски на вчерашната собраниска седница за пратенички прашања. Прометот на македонските компани од соработката со странските инвеститори во зоните, информира вицепремиерот, досега изнесува 50 милиони евра. Во соработка само со странските компании кои се наоѓаат во слободните економски зони годинава вкупниот износ на трансакции изнесува 24 милиони евра, рече Пешевски. Според него, има зголемување на вработувањата кај речиси сите домашни компании кои соработуваат со инвеститорите во технолошко индустриските развојни зони и во индустриските зони низ државава. Има случиа, како што рече, кога се отворени целосно нови компании за да даваат услуги на компаниите во зоните, за снабдување со храна, за хигиена, во градење на индустриските објекти… Дел од поставената стратегија на Владата е да се донесат што поголем број компании од ...
сите 35 | | | веќе видена

Изминатата туристичка сезона беше успешна, а бројот на туристи поголем од лани, оцени претседателот на ХОТАМ Крсте Блажески, кој очекува исполнување на охридско-струшката ривиера и за новогодишните празници. „Летната туристичка сезона 2015 година ја поминавме со очекуван број гости, го надминавме бројот на ноќевања од лани и покрај неколкуте неприлики. Почнавме да правиме подготовки за новата сезона, а почнаа да сепродаваат и аранжмани за новогодишните празници. Сметаме дека Охрид и Струга ќе бидат добро исполнети за новогодишните празници, вели Блажески. И оваа година, според првиот човек на ХОТАМ, најбројни биле гостите од Турција, Холандија, Србија, Албанија и Косово. Заклучно со август, земјава ја посетиле околу 350.000 странски туристи со тенденција за зголемување на бројката до крајот на годината. „Годинава достигнавме број од околу 350.000 гости заклучно до август. Очекуваме над 400.000 до крајот на годината. Како број на гости на прво место се турците, а по број на ноќевања холанѓаните, кои имаат ...
сите 2 | | | веќе видена

Германскиот магазин „Билд“ објави таен документ на германската „Дојче Банк“ во кој се тврди дека до крајот на годинава ќе биде неопходно отпишување на околу 200 милијарди евра од долгот на Грција. „Кратењето на долгот на Атина е неизбежно и тоа ќе чини скапо, наведува „Билд“, додавајќи дека оваа „застрашувачка фактура“ за новата помош на Грција секој жител на еврозоната ќе го чини по околу 700 евра. Во тајниот документ на „Дојче Банк“ се проценува дека до крајот на годината грчкиот долг ќе достигне 340 милијарди евра и за да може тој да биде одржлив ќе биде потребно да се отпишат 200 милијарди евра, пренесува „ Курир “. Според експертите на банката, Грција во никој слуај не би можела сама да го исплати овој огромен долг и покрај спротивните тврдења на голем број економисти и грчки политчари. „Грчката економија е скршена. Државната потрошувачка е преголема, а инвеститорите ги нема. Затоа како неизбежна мерка се поставува отпис на долгот и подготовка на нов четврти пакет помош, вели за „Билд“ директорот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Во првиот квартал годинава 69,4 проценти од домаќинствата во Македонија имале пристап на интернет од дома, што е за еден процент повеќе во споредба со истиот период лани, објави денеска Државниот завод за статистика. Учеството на домаќинствата со широкопојасен интернет во вкупниот број на домаќинства е зголемено од 67,7 проценти во 2014 година, на 69 проценти годинава. Речиси сите, 99,5 проценти, од домаќинствата со интернет-пристап, имале широкопојасно (фиксно или мобилно) поврзување на интернет. Од вкупното население на возраст од 15 до 74 години, во првиот квартал годинава компјутер користеле 69,2 проценти, a интернет 70,4 проценти. Интернет најмногу користеле учениците и студентите, односно 94,7 проценти, а 71,2 проценти од корисниците на интернет во првото тримесечје од годинава употребиле мобилен или паметен телефон за пристап на интернет надвор од дома или од работа. Над 15 проценти од лицата кои кога било употребиле интернет, нарачале/купиле стоки или услуги преку интернет во последните 12 месеци, ...
сите 8 | | | веќе видена

Управата за имотно-правни работи од денеска од Агенцијата за катастар на недвижности по електронски пат добива копија за катастарски план и уверение за движење на земјиште, со што се забрзува постапката за приватизација на градежно земјиште во државна сопственост. Електронското поврзување на двете институции стартуваше со одделението на Управата во Општина Центар, а во следниот период и останатите подружници ќе се поврзат со системот. За двата документа коишто Управата од Катастарот ги обезбедува по службена должност досега беше потребна најмалку една недела, а сега постапката трае неколку минути. Како и претходно, документите се обезбедуваат бесплатно, односно нема никакви трошоци за граѓаните, информираа на прес-конференција директорите на Агенцијата за катастар на недвижности Славче Трпески и на Управата за имотно-правни работи Зоран Крстаноски. Електронското поврзување е овозможено по измената на законите за приватизација и закуп на градежно земјиште и за експропријација. – Значително се скратува ...
сите 3 | | | веќе видена

Општина Новаци гради канали за атмосферска вода во селата Бач, Гермијан, Горно и Долно Агларци и Далбеговци. Вкупната должина на каналската мрежа изнесува околу 2.000 метри. „Атмосферска канализација во селото Гермијан изнесува 210 метри, а во Бач 240 метри. Вредноста на инвестицијата е нешто повеќе од еден милиони денари, соопштуваат од општина Новаци. За дел од атмосферска канализација во село Горно Агларци со должина од 320 метри и Долно Агларци со должина од 350 метри склучен е договор во вредност од 1,36 милиони денари, додека за дел од атмосферска канализација во село Далбеговци со должина од 550 метри ќе бидат вложени 1,37 милиони денари.
сите 13 | | | веќе видена

Уште 50 дивоградби се легализираа во општина Кисела Вода. На денешното јавно доделување, Претседателот на Советот Трајче Донев истакна: “Знаејќи колкав е бенефитот за општината, но пред се, за жителите од овој дел дел на градот големо е моето задоволство што заклучно со денешното доделување на нови 50 решенија , правен статус добија вкупно 4161 објекти, од пристигнатите 11880 барања за легализација. Оваа бројка говори дека низата преземни мерки од наша страна како локална самоуправа, вроди со резултати.” Додаде дека е голема и улогата на сопствениците на нелегално изградените објекти, бидејќи , за процесот на легализација да тече, тие мораат да достават комплетна документација до административните служби. Бројот на поднесени барања без геодетски елаборат, во овој момент, изнесува 2976. Воедно изготвени се уште 174 урбанистички согласности, од кои за 110 се чека на уплата за постапката да може да продолжи.
сите 2 | | | веќе видена

Четириесет нови стипендии и годинава доделува Фондацијата „Трајче Мукаетов“ од кои 20 за студенти на Фармацевтскиот факултет и 20 за студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“-Скопје. Стипендијата изнесува 6.500 денари и се доделува 12 месеци. „Фондацијата и годинава продолжува со она што веќе непрекинато го прави од 2007/2008 година. Доделуваме 40 стипендии на најдобрите студенти на Фармацевтскиот и на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“, рече денеска на прес-конференција претседателот на Фондацијата и генерален директор на Алкалоид АД Скопје, Живко Мукаетов. Заклучно со овие 40 стипендии, посочи Мукаетов, досега Фондацијата „Трајче Мукаетов“ стипендираше 344 студенти по фармација и по медицина, од кои 124 студенти по фармација и 92 студенти по медицина веќе дипломирале. „Од 2009 година до денес, 34 од завршените стипендисти продолжија да работат во Алкалоид, додаде Мукаетов. Продеканот на Фармацевтскиот факултет Зоран Стерјев рече дека стипендиите ...
сите 12 | | | веќе видена

Електронскиот систем на Агенцијата за вработување од денеска е надграден со нова алатка која ќе биде од голема корист како за барателите на работа, така и за работодавачите. Имено станува збор за алатка за давање на препорака за сите оние невработени или вработени кои што бараат нова работа. „Системот на Агенција за вработување официјално од денеска е надграден и истиот може да се користи и од страна на невработените и од страна на вработените како и работодавачите. Самите оние кои што бараат да имаат препорака ќе треба да се обратат до работодавачот каде што работеле или каде што работата и истиот да добие препорака која што ќе може да си ја вметне во своето CV кое ќе може да го изгради на самиот веб портал на Агенцијата, информираше директорот на Агенцијата, Влатко Поповски. Доволно е само заинтересираните да се пријават на системот на АВРМ, да креираат свој профил кој претходно мора да биде регистриран во системот како досие, а потоа се креира CV кое што има поставено алатка во која што е вграден и ...
сите 2 | | | веќе видена

Во просториите на Град Скопје денеска се одржа јавна расправа за Студијата за финансирање, изградба и работа на станицата за пречистување отпадни води за градот Скопје, на која беше презентирана анализата и препорачаните решенија за третман на отпадните води и управувањето со тињата: кондиционирање, одлагање, повторна употреба и елиминација. На расправата присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири и амбасадорот на Франција во Република Македонија, Н.Е. Лоренс Оер, како и претставници на државни институции, експертската јавност и невладините организации. „Оваа јавна расправа е од исклучителна важност за донесувањето на конечната одлука за избор на најповолно технички-технолошко решение за планираната пречистителна станица за отпадни води во Скопје. Денеска ќе бидат претставени досегашните резултати од Студијата, со посебен осврт на анализираните и препорачани решенија за третман на отпадните води и третман на тињата. Имајќи ...
сите 9 | | | веќе видена

Бројот на работници во индустријата во септември е зголемен за 1,2 проценти во однос истиот период минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика. Пораст има во секторот Преработувачка индустрија од 1,6 проценти и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0,4 проценти, додека намалување на бројот на работници има во секторот Рударство и вадење камен за 2,8 проценти. Според главните индустриски групи, бројот на работниците е зголемен кај Интермедијарни производи, освен енергија за 0,5 проценти и Капитални производи за 16,8 проценти, а опаѓање кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 0,6, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0,8 проценти и Енергија за 1,7 проценти. Во периодот јануари – септември бројот на работници во индустријата е зголемен за 1,7 отсто во споредба со истиот период 2014 година.
сите 37 | | | веќе видена

Универзална сала во Скопје ќе се урива напролет. Во моментов фирмата „Архи груп план” го изработува основниот проект за салата, кој треба да биде готов до јануари, по што се очекува да почне постапката за уривање. Во Универзалната сала веќе половина година не се одржуваат манифестации, откако во март се урна дел од таванот на објектот. Според идејното решение на авторите Стојан Павлевски и Иван Симеонов, салата ќе биде во јајцевидна форма. Целиот објект ќе го носи името „Конгресен центар Александар Македонски“. Големата концертна сала со капацитет од 2.500 до 3.000 седишта пак ќе го носи името „Тоше Проески“, а помалите мултимедијални сали „Мајка Тереза“ и „ВМРО“. Предвидено е во новиот објект да функционираат и конгресни и билатерални сали. Планот на надлежните е конгресните сали да се крстат по Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто и Борис Сарафов, а билатералните сали да се викаат Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Григор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци.
| | веќе видена

Советот на Град Скопје му даде дозвола на Министерството за транспорт и врски да изготви инфраструктурен проект за доизградба на жичницата „Милениумски крст“ на Водно од Kозле до Средно Водно, пишува порталот „ Скопјеинфо “. Kако што стои во образложението на одлуката, потребата од реализација на втората фаза од жичницата која ќе ја опфаќа трасата од Институтот за белодробни заболувања кај деца во Kозле до Средно Водно (секција 2) и од црквата „Свети Јован Kрстител“ до Институтот (секција 3), е со цел да се заокружи овој проект кој е огромно значење за Градот Скопје и за Републиката. „Потребата е да се поврзат градот и врвот на Водно, имајќи ја предвид успешно реализираната прва фаза на проектот од Средно Водно до врвот на планината и резултатите од неа. Изработката на инфраструктурниот проект нема да предизвика никакви финансиски импликации за Градот – се вели во одлуката. Основниот проект за сите три секции на жичницата веќе го изработи австриската фирма „Допелмаер“ која ја изгради првата фаза од Средно ...
сите 3 | | | веќе видена

next